Jazda po alkoholu i zabrane lub zatrzymane prawo jazdy

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol postępowanie

Jazda po alkoholu wielokrotnie powoduje zatrzymanie prawa jazdy. Uprawnionymi do wydawania postanowień o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości (jazda po alkoholu) jest sąd lub prokuratura, (kiedy z jakim stanem będziemy mieć do czynienia, o tym niżej). Sąd lub prokuratura wydają postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy jeżeli co do zasady z okoliczności sprawy wynika, iż w orzeczeniu kończącym postępowanie zostanie ustanowiony zakaz prowadzenia pojazdów przez określony czas (od 6 miesięcy do 15 lat lub nawet dożywotnio).

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol zawieszenie uprawnień

Ważne! Niewielu kierowców o tym wie, ale uprawnienia do kierowania pojazdami osoby, której zatrzymano dokument prawa jazdy w trybie art. 135 ust. 1 pkt. 1 lit. 1 Ustawy prawo o ruchu drogowym (uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu) ulegają zawieszeniu na okres od dnia zatrzymania dokumentu przez uprawniony organ do dnia wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy. W takiej sytuacji, do osób których uprawnienia zostały zawieszone, stosuje się przepisy dotyczące cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami, co w konsekwencji powoduje, iż jeżeli osoba której prawo jazdy zostało zatrzymane przez policję za jazdę po alkoholu dalej będzie jeździć samochodem (mimo braku wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy) to grozi jej dodatkowa odpowiedzialność np. z art. 94 Kodeksu wykroczeń (prowadzenie bez uprawnień).

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol stan po użyciu a stan nietrzeźwości

Ze stanem po użyciu alkoholu mamy do czynienia gdy (w zależności od sposobu pomiaru):

a) zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila,

b) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg

Natomiast stan nietrzeźwości zachodzi wówczas gdy (w zależności od sposobu pomiaru):

a) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia powyżej tej wartości,

b) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia powyżej tej wartości

Zabranie prawa jazdy za alkohol co dalej

Policjant przekazuje zatrzymane prawo jazdy do sądu (co do zasady w sprawach o wykroczenia) lub do prokuratury (co do zasady w sprawach o przestępstwo) nie później niż w terminie 7 dni od daty jego odebrania. Zabranie prawa jazdy przez policjanta skutkuje wydaniem przez niego pokwitowania, które co do zasady nie uprawnia kierowcy do dalszego jeżdżenia samochodem.

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol sprawa w sądzie

Sąd albo prokuratura w terminie 14 dni po otrzymaniu przekazanego przez policję dokumentu prawa jazdy, wydają postanowienia o jego zatrzymaniu na czas trwania postępowania albo o jego zwrocie (przed wydaniem postanowienia dobrze jest sporządzić i wysłać do sądu lub prokuratury pismo w którym wskazywalibyśmy na brak podstaw do zatrzymania prawa jazdy np. poprzez podniesienie wątpliwości co do wskazanego przez policjantów przebiegu zdarzenia).

Postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy lub jego zwrocie jest zaskarżalne w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty jego otrzymania lub jego ogłoszenia.

Jeżeli zostało wydane postanowienie nakazujące zatrzymanie prawa jazdy,  to odpowiednio umotywowane zażalenie w którym należy zakwestionować zasadność zatrzymania prawa jazdy (np. wadliwość działania urządzenia elektronicznego za którego pomocą przeprowadzany był pomiar stężenia alkoholu, błąd pomiaru, warunki w których pomiar został wykonany itp.) adresujemy do sądu rejonowego, który wydał zaskarżone postanowienie albo gdy takowe wydała prokuratura to zażalenie wnosimy za jej pośrednictwem do sądu rejonowego właściwego dla prowadzenia sprawy.

Gdy właściwy sąd pozytywnie rozpatrzy wniesione zażalenie, wówczas nakaże zwrot prawa jazdy. Natomiast negatywne rozpatrzenie naszego zażalenia przez sąd tj. utrzymanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy w mocy, powoduje, iż nie możemy się już od niego odwołać z uwagi na jego prawomocność. W tej sytuacji, zasadniczo jedynym rozwiązaniem jakie pozostaje kierowcy, jest składanie przez niego kolejnych wniosków o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, gdy pojawią się inne, nowe okoliczności, które mogą wpłynąć na jego zwrócenie. W tym przypadku każde kolejne postanowienie o oddalenie wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, może być co do zasady zaskarżone zażaleniem.

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol pomoc prawna

Warto dodać, iż zatrzymanie prawa jazdy jest jednym z pierwszy etapów postępowania w sprawie ewentualnej odpowiedzialności za jazdę po alkoholu, dlatego tak ważnym jest podjęcie w stosownym momencie odpowiednich działań opartych na trafnej argumentacji oraz solidnej wiedzy, aby zminimalizować ryzyko zatrzymania prawa prawa jazdy, a także odpowiedzialności karnej za jazdę po alkoholu. Zatem jeśli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy prawnej skontaktuj się z nami.

Jazda po alkoholu – konsekwencje, jak się zachować?
https://legalnajazda.pl/jazda-po-alkoholu/

Źródło obrazu: Flickr.com. Licencja: GDFL

 

Adwokat. Członek Izby Adwokackiej w Katowicach. Ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z kancelariami adwokackimi działającymi na obszarze całej Polski. Specjalizuje się w prawie ruchu drogowego oraz w prawie karnym. Autor tekstów na maszprawo.org.pl
 1. Witam chcem pana zapytac co zrobic jesli przez pkres 3,cy niedostalem z prokuratury ani z policji zadnego zawiadomnienia o jakiejkolwiek decyzji I niewiem co mam robic I co z mojim prawem jazdy

   1. Witam chciałabym zapytać na jakiej podstawie mąż ma zabrane prawo jazdy za alkohol kat.b a posiada C również i teraz jezdzi po kraju w Polsce normalnie a rok temu my wzięli za alkohol na 4 lata.

 2. Witam
  Zabrane mi zostało prawo jazdy za jazde pod wpływem alkoholu, po przesłuchaniu dostałem list z sądu o zabraniu mi uprawnień. Od tamtej pory minął miesiąc i nie dostałem żadnego powiadomienia cp do sprawy. Mam pytanie czy musze czekać czy można sie dowiedzieć coś na ten temat osobiście? Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Rafale

   Zalecam dowiedzieć się osobiście na jakim etapie jest Pana sprawa, aby miał Pan ją cały czas pod kontrolą. W związku czym najlepiej jak zadzwoni Pan do jednostki policji w której nastąpiło przesłuchanie i skontaktuje się z policjantem prowadzącym Pana sprawę i od niego powinien Pan uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące sprawy.

   Pozdrawiam

 3. Witam ja mam taką sytuacje, że klient któremu dałem auto zastępcze został zatrzymany pod wpływem i podał moje dane, że on to ja, nic bym nie wiedział tylko dzwoniła policja żeby odebrać kluczyki i dowód od samochodu na komendzie, do djaska na jakiej podstawie policja weryfikuje tożsamość?

  1. Szanowny Panie

   Zasadniczo policja powinna weryfikować dane osobowe oraz adresowe na podstawie przedstawionych przez kierowcę dokumentów (dowód tożsamości, dowód rejestracyjny, polisa OC, itd.), ale oczywiście to co jest reguła nie zawsze ma zastosowanie, a więc nie można wykluczyć sytuacji, iż policjanci ustalili dane osobowe oraz adresowe wyłącznie na podstawie ustnego oświadczenia kierowcy.

   Pozdrawiam

 4. witam dnia 03.06.2018 zabrano mi prawo jazdy i oskarżono za jazdę pod wpływem alkoholu.. A naprawdę było tak że siedziałem w aucie, auto było zaparkowane oczywiście siedziałem za kierownicą i kluczyki były w stacje i piłem piwo.. przyjechali panowie policjanci I poinformowali mnie że dostali telefon że jeżdżę po alkoholu choć ja mam swiadka jak widział że auto non stop odkąd było zaparkowane.. na dodatek policja nie dopełnił swojej służby ponieważ nie dostałem pokwitowania za zabrany dokument I mandatu za brak oc I dowodu rejestracyjnego przy sobie… Panowie przyjechali 09.06.2018 I wpisali mi mandat oczywiście się zgodziłem na ten mandat… mam pytanie jakie szanse mam wygrania? jak i co robić żeby było jak najlepiej? I do kiedy policja ma czas na wysłanie stosownych dokumentów do Sadu? I jeżeli by się spóźnił mogę napisać stosowne pismo o oddanie prawo jazd za niedopełnienie swojej służby??

  liczę na odp.

  Pozdrawiam

   1. Witam zabrano mi prawo jazdy na 6 miesięcy. Jestem kierowcą zawodowym i zależy mi aby odzyskać chociaż kat. C+E. Za jazdę pod wpływem alkoholu ale nie piłem w dzień kontroli tylko dzień wcześniej, miałem tylko 0,12 a przy kolejnym dmuchaniu 0,11. Czy mogę coś zrobić jeszcze aby odzyskać chociaż prawo jazdy na ciężarówkę…?
    Proszę o odpowiedź.

    1. Szanowny Panie

     Oczywiście, istnieje możliwość, aby odzyskał Pan uprawnienia do kierowania ciężarówką, jednakże to zależy od tego czy w Pana sprawie zapadł już wyrok?

     Pozdrawiam

 5. Witam. Zabrano mi prawo jazdy tydzień temu. Alkomat wykazał 0,80 promila, po 15 min.0,40, po następnych 15 0,36 i na komendzie 0,24. Pierwszy pomiar jest dla mnie fatalny, następne wskazują na wykroczenie. dzień wcześniej wypiłam późnym wieczorem kilka piw, nie miałam pojęcia,ze alkohol do popołudnia następnego dnia może się utrzymywać we krwi! Natomiast przed feralną kontrolą płukałam usta, ale tez łyknęłam listeryne (jadac),swiadkiem była córka. Kilka minut przed kontrolą. Mówiłam o tym policjantom, bagatelizowali. Czy dopiero w sądzie mogę sie bronic by mój przypadek został uznany za wykroczenie? Z góry dziekuje za odp.

  1. Szanowna Pani

   1. Zważywszy na dość szybki spadek zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu nie można wykluczyć, iż na pierwszy wynik faktycznie miał wpływ zażywany przez Panią płyn do płukania ust tuż przed kontrolą, a więc, że był to tzw. alkohol resztkowy. Natomiast odnosząc się do Pani pytania, to już na etapie postępowania przygotowawczego może i powinna Pani bronić się przed otrzymanymi zarzutami, starając się zmienić kwalifikację prawną czynu z przestępstwa na wykroczenie.

   2. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 6. dzien dobry
  mam taka sytuacje ze mam zakaz jazdy pojazdem kat. B i jednocześnie sąd nie orzekł zakazu co do kat C+E, uzyskalem zgode sądu na prowadzenie pojazdów z blokadą kat. B, pozwoli to na wydanie dokumentu prawa jazdy w zakresie kategorii C+E?
  bo jest art. 12 ustawy o kierujących pojazdami zgodnie z którym nie można wydać dokumentu prawa jazdy kat C+E, w czasie obowiązywania zakazu co do kat. B
  w sko przegralem
  w wsa przegralem
  w nsa czekam na rozprawe o wydanie samych uprawnien kat c i c+e
  co robic teraz?? prosze o porade

 7. chciałem dodać jeszcze ze zgodnie z ustawa poz 627 dozwolony jest zwrot prawa jazdy kat c i c+e
  mówi o tym pkt 13 owej ustawy. a starostwo powinno zwrócić mi prawo jazdy z kodem ograniczeń 106 –  zakaz w zakresie kategorii B prawa jazdy przy posiadaniu kategorii C1, C, D1 lub D prawa jazdy o którym mówi rozporządzenie poz 702
  w ten sposób została złamana konstytucja i nastąpiło wielokrotne ukaranie
  jak mam się bronic dalej żeby odzyskać kat c i c+e
  bardzo proszę o poradę

  1. Szanowny Panie

   Jeżeli uzyskał Pan zgodę Sądu na poruszanie się pojazdem z blokadą alkoholową to nie powinno być większego problemu z wydaniem dokumentu prawa jazdy (oczywiście w którym będzie wzmianka o stosownym ograniczeniu). Po prostu musi Pan złożyć do starosty odpowiedni wniosek + musi Pan podjąć działania odnośnie instalacji blokady alkoholowej. Jednakże zaznaczam, iż przed wydaniem prawa jazdy może Pan zostać skierowany na badania psychologiczne, lekarskie oraz kurs reedukacyjny odnośnie kategorii B. Proszę zwrócić uwagę przede wszystkim na przepisy art. 13 ust. 5 pkt. 7 oraz na art. 103 ust. 3a Ustawy prawo o ruchu drogowym.

   Pozdrawiam

   1. dziękuje bardzo za odpowiedz
    lecz nadal nie wiem jak to będzie z kat c i c+e te art. nic nie mówią o tych uprawnieniach
    otrzymałem profil kierowcy zdałem egzamin teoretyczny lecz z praktycznym się wstrzymałem
    bo jest art. 12 ustawy o kierujących pojazdami zgodnie z którym nie można wydać dokumentu prawa jazdy kat C i C+E, w czasie obowiązywania zakazu co do kat. B,
    proszę o pomoc i jakąś podstawę prawna co do tych kategorii prawa jazdy które nie były objęte zakazem czyli c i c+e.
    bo czy w takim wypadku jest sens zdawania egzamin?? jeśli otrzymam prawo jazdy z kodem 69 przy każdej kategorii??
    czy może w ogóle starostwo mi nie wyda prawa jazdy kat. c i c+e, bo mimo wszystko nadal
    obowiązuje mnie zakaz prowadzenia kat.b tylko ze został zmieniony wykonywany środek karny, a jestem zawodowym kierowcą. bardzo prosze o poradę

    1. Szanowny Panie

     Z tego co Pan napisał to zakaz prowadzenia pojazdów miał Pan tylko na kategorię B, a więc tylko na kategorię B musiał mieć Pan cofnięte uprawnienia, wszystkie inne kategorie zachowując. Jeżeli Sąd pozwolił Panu na poruszanie się pojazdami z blokadą alkoholową, to starosta powinien uchylić decyzję o cofnięciu uprawnień na kategorię B, Pan natomiast powinien zdać egzamin praktyczny. A więc jeżeli zrealizuje Pan wszystkie wymogi formalne, to otrzyma Pan z powrotem prawo jazdy z wpisanym ograniczeniem jedynie do kategorii B bo tylko ta kategoria była objęta zakazem prowadzenia pojazdów, wynika to z wyroku, oraz z przepisów które wcześniej Panu podałem.

     Pozdrawiam

     1. bardzo panu dziekuje za pomoc
      lecz niestety moje starostwo inaczej sie troche zapatruje w tej kwestii
      ale postaram sie walczyc do konca i uzyskania uprawnien wszystkich kategorii
      pozdrawiam

 8. Witam. Policja zatrzymala mi prawo jazdy za jazde po alkoholu, ale po 2 msc dostalem pismo z prokuratury ze zostanie mi ono zwrócone. Gdzie mam sie zglosic po odbiór i czy mam czekac na jakies jeszcze pismo?

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   1. Najlepiej będzie jeżeli zadzwoni Pan do prokuratury (powołując się na sygnaturę sprawy) z zapytaniem gdzie aktualnie znajduje się Pana prawo jazdy (czy w prokuraturze czy u starosty/prezydenta miasta właściwego ze względu na wydanie dokumentu prawa jazdy), po czym proszę zastosować się do uzyskanych informacji. Na marginesie dodam, iż jeżeli było to pierwsze postanowienie to prawo jazdy powinno być w prokuraturze lub w jednostce policji która dokonała jego zatrzymania;

   2. Odnośnie kwestii otrzymania pisma to na pewno jakieś Pan jeszcze otrzyma i będzie ono prawdopodobnie dotyczyło stawianych bądź nie zarzutów.

   Pozdrawiam

 9. Witam, wczoraj ktos anonimowo zglosil prawdopodobienstwo prowadzenia samochodu przez osobe pijana, zglaszajacy mial zadzwonic jak tylko podejrzana osoba wroci na parking. Policja nie widziala czy ta osoba rzeczywiscie kierowala samochodem bo zjawila sie jak podejrzany byl juz w mieszkaniu a zglaszajacy nie byl do konca pewny czy na 100% prowadzil wlasciciel samochodu czy np ktos znajomy. Osoba ta powiedziala ze nie prowadzila samochodu jednak po tym jak dowiedziala sie o wczesniejszym zgloszeniu przyznala sie, jednak nikt z zewnatrz nie widzial kto dokladnie prowadzil… czy jest sens starac sie udowodnic ze nie pamieta co sie dzialo i ze prowadzil ktos inny?

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   Oczywiście, zawsze jest sens starać się wykazać, że dana osoba nie prowadziła pojazdu, tym bardziej mając na uwadze grożącą odpowiedzialność, jednakże trzeba to robić “z głową”.

   Pozdrawiam

 10. Witam niedawno uderzyłem samochodem w drzewo w nocy, z tego całego stresu wyszedłem z auta miałem rozładowana komurke, bojąc się nie wiedząc co robić miałem w aucie wódkę która wypiłem idąc w kierunku domu rano przyjechała policja ze zgłoszeniem i stwierdzeniem że ktoś zgłosił wypadek, pojechaliśmy na posterunek na posterunku wyszło na alkomacie 0.28. Później spadalo na ostatnim badaniu do 0.12 zatrzymali mi prawo jazdy, co mogę zrobić?

  1. Szanowny Panie

   Abym mógł udzielić Panu szczegółowej porady potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 11. Witam wczoraj zostałem zatrzymany do kontroli podczas pomiaru alkomatem wykazało mi 0.13 policja zatrzymała mi prawo jazdy co mam zrobić żeby nie stracić dokumentu pracuje jako kierowca jest jakaś możliwość starać się o samą grzywnę alko karę zastępcza

  1. Szanowny Panie Marcinie

   Może Pan np. starać się o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów lub może Pan starać się o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów tylko na kategorię B z wyłączeniem innych kategorii (o ile takowe Pan posiada).

   Pozdrawiam

 12. Szanowny Panie,

  Zwracam się z pytaniem czy mogę starać się odzyskać prawo jazdy, które zostało mi odebrane za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu jeszcze przed wejściem przepisów rozdzielających to wykroczenie? Dokument mojego prawa jazdy nadal fizycznie znajduje się w starostwie mimo dość długiego upływu czasu od wspomnianego wykroczenia a zostało mi odebrane na więcej niż 12 miesięcy (nie pamiętam dokładnie chyba 15 miesięcy) Starostwo uważa że powinienem udać się ponownie na egzamin, który dla człowieka nie obytego z nową technologią jest nie do zdania. Nie rozumiem dlaczego za jedną moją głupotę na rowerze muszę ponosić koszty pozostawania bez prawa jazdy do końca swojego życia. Polskie prawo pozwala zarówno wtedy jak i dziś jeździć rowerem i małym skuterem bez uprawnień a mi były zabrane uprawnienia bo je posiadałem.

  1. Szanowny Panie Henryku

   Jakby mógł Pan tylko doprecyzować kiedy dokładnie zapadł wyrok w Pana sprawie i na jaki dokładnie okres został orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów.

   Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Henryku

   a na jaki okres czasy został orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów?

   Pozdrawiam

 13. Witam.
  W piątek zabrano mi prawo jazdy. O godzinie 20 wypiłem piwo 2% i odczekałem do 23 po spożyciu tego piwa, niestety los tak chciał, że zmianie pasu z środkowego na lewy zarysowałem Pana taksówkarza, pierwszy wynik badania alkomatem wyszedł mi 0,13, drugie i trzecie badanie było spadkowe 0,11. Policja zatrzymała mi prawo jazdy i kazała czekać na telefon kogoś z komisariatu, bo sprawa została skierowana do sądu. Czy poddać się dobrowolnie karze na komisariacie mam 21 lat nigdy wcześniej nie jeździłem po alkoholu nawet teraz nie spodziewałem się, że coś może wyjść po takim czasie, jestem osobą nigdy nie karaną, nigdy nie miałem problemów z prawem, młoda, spokojna osoba, pracująca. Czy jest możliwość, że sąd orzeknie oddanie prawa jazdy?

  1. witam z mojego doświadczenia życiowego i tego co czytałem na forach zabiorą ci prawo jazdy na okres 6 miesięcy, mnie chciano przekonać do dobrowolnego poddania się karze, powiedziałem nie i w ten sposób zabrano mi kat b a zostawiono c i c+e na rozprawie w sadzie.
   ja osobiście radziłbym Ci skonsultować się z adwokatem z twojej okolicy i nie poddawać się dobrowolnie karze i napisać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. chyba ze będą chcieli zabrać na 3 miesiące to granie warta świeczki .
   pozdrawiam

   1. Szanowny Panie Bolo

    Tylko pytanie czy Pan Łukasz posiada jakieś inne kategorie oprócz B. Dodatkowo prostuję, iż w sprawach o wykroczenie nie wnioskuje się o warunkowe umorzenie postępowania tylko o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów.

    Pozdrawiam

 14. Witam. 09.02.2018 policja zatrzymala mnie do kontroli wydmucjalem 0.42. pojechalismy na komisariat zwrocilem prawo jazdy i za jakis tydzien przyszedl list ze prawo jazdy zostalo zatrzymane, nastepnie po jakoms czasie przyszedl list ze odwiedzi mnie kurator po odwiedzinach kuratora za jakis czas przyszedl list ze odsyłaja prawo jazdy do wydzialu komunikacji i od tamtej pory cisza dzis jest 1 sierpnia a ja dalej nie otrzymalem wyroku. dodam ze prokurator napisal wniosek o warunkowe umorzenie postepowania. co robic w tej sytuacji bo wydaje mi sie ze za dlugo to trwa pozdrawiam.

  1. Szanowny Panie Krzysztofie

   Zalecam skontaktować się z prokuratury celem ustalenia prokuratora zajmującego się Pana sprawą oraz sygnatury sprawy. Po ustaleniu prokuratora zajmującego się Pana sprawą proszę się z nim skontaktować celem ustalenia na jakim etapie jest Pana sprawy, czy wniosek o umorzenie postępowania został wysłany, jeżeli tak to dokładnie do którego Sądu. Jeżeli wniosek o warunkowe umorzenie został wysłany proszę skontaktować się z właściwym sadem celem ustalenia na jakim etapie jest Pana sprawy, czy został juz wyznaczony termin posiedzenia oraz celem ustalenia sygnatury sprawy.

   Pozdrawiam

 15. Dzień dobry, zabrano mi prawo jazdy za prowadzenie samochodu po użyciu alkoholu ( wykroczenie). Dostałem postanowienie sadu o zatrzymaniu prawa jazdy. Czy w takim przypadku warto złożyć zażalenie i przedstawić argumenty za nieodebraniem prawa jazdy czy od razu napisac wniosek o dobrowolne ukaranie? Powiedzmy, że zloze zażalenie poparte wieloma argumentami: zaświadczenie pracodawcy, stan zdrowia itp. Czy jeśli zostanie ono odrzucone, i zloze wniosek o dobrowolne poddanie się karze to czy znowu musze zdobywac kopie dowodów : badań, zaświadczen itp. ? Jaka kare zaproponować przy dochodach 2100 zl miesiecznie? Pozdrawiam,

  1. Szanowny Panie Adamie

   Mając na uwadze, iż jest to wykroczenie to prawdopodobnie otrzyma Pan zakaz prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy, dlatego uważam, iż w takiej sytuacji lepiej nie pisać zażalenia na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, aby Pana sprawa jak najszybciej trafiła do Sądu przed którym będzie mógł Pan starać się powalczyć o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów. Jeżeli wszystko potoczy się w miarę sprawnie i sąd uwzględni Pana wniosek o nadzwyczajne złagodzenie kary to istnieje szansa, że odzyska Pan dokument prawa jazdy po upływie 3, 4 miesięcy. Jednakże sygnalizuję, iż jest to tylko moja wstępna propozycja rozwiązania sprawy, ponieważ nie posiadam szczegółowych informacji o przebiegu zdarzenia oraz o zgromadzonym w Pana sprawie materiale dowodowym.

   Pozdrawiam

 16. PROSZĘ O WYJAŚNIENIE SYTUACJI W KTÓREJ POLICJANT WIDZI NIBY PRZEZ OKNO W BUDYNKU PO ZGŁOSZENIU PRZEZ SĄSIADA ŻE KIERUJĄCY JEST PIJANY JADĄC ULICĄ ? NASTĘPNIE KIERUJĄCY STAJE Z DRUGIEJ STRONY BUDYNKU WYCIĄGA KLUCZYK SPOŻYWA ALKOHOL A POLICJANT PO CZTERECH MINUTACH PODBIEGA, KIERUJĄCY UCHYLA OKNO URUCHAMIAJĄC ZAPŁON NIE SILNIK A POLICJANT WYCIĄGA KIERUJĄCEGO WALI GO NA ZIEMIE ZABIERA NA KOMENDĘ DAJĘ ALKOMAT I STWIERDZA STAN NIE TRZEŹWOŚCI. ZATRZYMUJE DOKUMENT STWIERDZAJĄC NIETRZEŹWOŚĆ I PROWADZENIE POD WPŁYWEM ALKOHOLU. CO MOŻEMY ZROBIĆ?? POZDRAWIAM I PROSZĘ O ODPOWIEDŹ

  1. Szanowny Panie

   Abym mógł udzielić Panu szczegółowej porady potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 17. Dzień dobry,
  w dniu wczorajszym mój 19 letni brat na imprezie na której był ze swoją dziewczyną wypił 2 piwa.
  Dziewczyna miała wracać jego samochodem, jednak on podjął głupią decyzję i chciał jej przeparkować samochód aby mogła wyjechać z parkingu.
  Pech chciał że podszedł do niego policjant i zbadał alkomatem – wykryło 0,17 promila, następnie został poddany badaniu na posterunku i wykazało już 0,48 promila. Prawo jazdy zostało zatrzymane. Bardzo proszę o informację jakie konsekwencje mu grożą? Nadmienię, że brat prawo jazdy ma od października ubiegłego roku. Jest załamany tym co się stało, od września planował pójść do pracy, a tu taka wpadka. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Lidio

   Na pewno grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów na okres co najmniej 3 lata, świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie minimum 5.000 złotych oraz kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Jednakże jeżeli dobrze poprowadzi sprawę to może uda mu się uzyskać np. warunkowe umorzenie postępowania (przykładowo: zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku, świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie np. 2.500 złotych oraz brak kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności).

   Pozdrawiam

   1. Dziękuję za odpowiedź, szczerze mówiąc przeraziła mnie.
    Czy ta ilość promili (0,48 ) to w takim razie już przestępstwo?

    1. W jednym z powyższych postów odpowiadał Pan przy wykroczeniu o zakazie prowadzenia
     pojazdów na okres 6 miesięcy, dlatego dopytuję czy to jeszcze wykroczenie czy już przestępstwo? Rozumiem też, że pisze Pan o górnych granicach kar, jednak w każdej sytuacji Sąd zapewne traktuje inaczej. Czy jest szansa na nadzwyczajne złagodzenie kary?
     Pozdrawiam

 18. Szanowna Pani Lidio

  1. Proszę wybaczyć, odczytałem miligramy, a nie promile;

  2. W takiej sytuacji to zasadniczo powinno zostać potraktowane jako wykroczenie i w takiej sytuacji można starać się o nadzwyczajne załagodzenie kary, jednakże to czy zostanie ono zastosowane zależy od postawy Pani brata oraz od Sądu;

  3. W sprawach o wykroczenie zakaz prowadzenia pojazdów co do zasady wynosi co najmniej 6 miesięcy + można otrzymać karę grzywny.

  Pozdrawiam

  Pozdrawiam

 19. Witam chciałbym się dowiedzieć czy po upływie połowy kary za jazdę po alkoholu ,mogę się starać o odzyskanie prawa jazdy ,zabrane miałem na 5 lat i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 5 lat ,

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   Oczywiście, może Pan się starać o odzyskanie dokumentu prawa jazdy po połowie okresu zakazu, jednakże muszą być dodatkowo spełnione inne wymogi.

   Pozdrawiam

 20. Witam mąż dostał z prokuratury postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy w uzasadnieniu jest podejrzany o kierowanie samochodem w stanie nietrzeżwości ( siedział w samochodzie za kierownicą) .Mam pytanie czy kierować zażalenie czy czekać na sprawę sądową i tam się tłumaczyć Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Renato

   To zależy od okoliczności sprawy, od wysokości stwierdzonego stężenia alkoholu itd., dlatego, abym mógł udzielić Pani szczegółowej porady potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 21. Witam serdecznie.
  Pisze w sprawie takiej ze zostało mi zabrane prawo jazdy za jazdę pod wpływem, dokładnie 0.2 promila w wydychanym… stało się to dziś. Co mogę w takiej sytuacji zrobić, jak się bronić oraz czy teoretycznie mogę jeździć do momentu wydania wyroku w sądzie.

  1. Szanowny Panie Kajetanie

   1. Jeżeli faktycznie wysokość stwierdzonego stężenia wyniosła równe 0,2 promila to istnieje szansa na uniewinnienie (między innymi błąd pomiaru), jednakże oczywiście nie nastąpi to z “automatu”, tylko trzeba będzie w odpowiedni sposób poprowadzić sprawę. Mogę Panu zasugerować, iż np. na przesłuchaniu (które na pewno w Pana sprawie nastąpi) może Pan podnieść właśnie występujący błąd pomiaru;

   2. Zasadniczo w momencie fizycznego odebrania dokumentu prawa jazdy może Pan jeździć, jednakże naraża się Pan na otrzymanie mandatu za braku dokumentu prawa jazdy oraz otrzymanie zarzutu za jazdą bez uprawnień za którą grozi grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów, a więc decyzja należy do Pana, jednakże jeżeli zdecydowałby się Pan ostatecznie na jazdę mimo zatrzymanego prawa jazdy, to może okazać się to dla Pana nieopłacalne;

   3. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 22. Witam,
  mojemu bratu zostało zatrzymane prawo jazdy na podstawie art. 37 ust. 1 w zw. z art. 135 ust. 1 pkt 1 Prawo o ruchu drogowym za czyn z art. 178a §1 k.k. W przesłanym przez Prokuratora piśmie jest informacja, że na przysłane pismo służy zażalenie. Chciałabym zapytać czym różni się zażalenie od wniosku o warunkowe umorzenie postępowania? Które z tych pism w tej sytuacji należy napisać?
  Bardzo proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Lidio

   1. Zażalenie piszę się na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania. Natomiast wniosek o warunkowe umorzenie postępowania służy przede wszystkim modyfikacji kar, środków karnych (tutaj okres zakazu prowadzenia pojazdów) itd. orzekanych w związku z popełnieniem danego czynu (tutaj jazda po alkoholu);

   2. Trudno jest mi doradzić które pismo należy napisać, ponieważ nie znam dokładnie sprawy, dlatego, celem udzielenia szerszej porady, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 23. Dzień dobry Panie mecenasie, 28 lipca policja zabrała mi prawo jazdy za jazdę pod użyciu alkoholu. Chciałem złożyć wniosek o dobrowolne ukaranie, niestety trafiłem do szpitala. W czasie mojego pobytu przyszło postanowienie sądu o odebraniu prawa jazdy,a nawet i sam wyrok (zabranie prawa jazdy na 6 miesięcy). Sporządziłem sprzeciw do sądu wraz z wnioskiem o o dobrowolne ukaranie i czekam teraz na termin rozprawy.

  I tu rodzi się moje pytanie. W interencie czytałem, że do uprawomocnienia wyroku “można” jeździć samochodem. Za jazdę bez dokumentu grozi jedynie kara grzywny lub mandat, w najgorszym przypadku odholowanie pojazdu. Co w przypadku złożenia mojego sprzeciwu ? Wiem, że w tym momencie wyrok traci swoją moc swoją moc. Do czasu rozprawy i ostatecznego wyroku “można jeździć” samochodem? Serdecznie pozdrawiam, Adam

  1. A i jeszcze pytanie. Gdyby okazało się, że do wyroku ostatecznego “można” jeździć, to jak złożyłem sprzeciw to jest on już gdzieś odnotowany (czy policja o tym wie), czy trzeba dopiero czekać na ustalenie terminu rozprawy?

   1. Szanowny Panie Adamie

    1. Jeżeli w Pana sprawie zapadło postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy to za poruszanie się samochodem w okresie jego obowiązywania (niezależnie od złożonego sprzeciwu) grozi Panu mandat karny za brak dokumentu oraz zarzut jazdy bez uprawnień (art. 94 k.w.), za którą może zostać orzeczona kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów.;

    2. Jeżeli skutecznie złożył Pan sprzeciw od wyroku nakazowego to na pewno jest to odnotowane w sądzie, natomiast policja o nim najpewniej dowie się w momencie przesłania jej informacji o terminie rozprawy, który zostanie wyznaczony.

    Pozdrawiam

 24. Podczas kontroli drogowej w wydychanym powietrzu przy I badaniu wynik 0,10ml II badaniu 0,09 III badaniu 0,10. Obecnie otrzymałem postanowienie z Sądu o zatrzymaniu PJ. Czy mogę wnioskować do Sądu o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Nigdy wczesniej nie byłem karany za wykroczenia drogowe jak i w/w sytuacji.

  1. Szanowny Panie Andrzeju

   Jak najbardziej może Pan o to wnioskować, tylko taki wniosek należy odpowiednio umotywować. Natomiast w przypadku wysokości Pana stężenia, próbowałbym powalczyć nawet o uniewinnienie powołując się na błąd pomiaru.

   Pozdrawiam

 25. Witam jestem po wyroku sądu zostałem pozbawiony kategori B na okres 4 lat a posiadam też kat C miałem adwokata który twierdzi ze zabrano mi kat tylko B a kat C zostawili i mogę się poruszać pojazdami o masie przekraczającej 3.5 tony poszedłem wię do starostwa i poprosiłem o wydanie prawa jazdy tam spotkałem się z odmową co dalej mam robić
  Tak mam doladnie wyrok -orzeka się wobec oskarżonego srodek karny w postaci zakazu do prowadzenia pojazdow mechanicznych których uprawnia kategorja B na okres 3 lat ale nie napisane jest że mogę jeździc na kat C prosze o pomoc spotkalem sie gdzieś z opisem ze chłopak ma podobną sytacje i jeździ w firmie bez prawa jazdy bo starosta odmowił wydania co zato grozi czy to jest następne przestępstwo czy wykroczenie proszę o pomoc z góry dziękuję

  1. Szanowny Panie Roberto

   Niestety, przez czas trwania zakazu prowadzenia pojazdów, mimo wyłączenia kategorii prawa jazdy C starosta nie wyda Panu dokumentu prawa jazdy, wynika to z art. 12 Ustawy o kierujących pojazdami. Niemniej co do zasady nie ma przeciwskazań, aby poruszał się Pan pojazdami mechanicznymi na kategorię C, przy ewentualnym zatrzymaniu grozi Panu co najwyżej mandat karny za brak dokumentu, dlatego warto, aby woził Pan ze sobą odpis wyroku, żeby móc ewentualnie wyjaśnić jakieś nieporozumienia dotyczące posiadanych przez Pana uprawnień.

   Pozdrawiam

 26. Dzien dobry
  Mam takie pytanie mianowicie miałem zatrzymane prawojazdy w Polsce za alkohol w 2002 roku i dostałem karę na dwa lata po czym przystąpiłem do egzaminu i oblałem jazdę ( gdzie dopiero pod ośrodkiem egzaminacyjnym mi to oznajmiono ) myśle ze yo było celowe.
  Wyjechałem za granice w 2003 roku i przyjechałem specialenie zdać ten egzamin ale oblałem.
  Po czym zdecydowałem zrobic prawa jazdy w Niemczech ponieważ nie milem czasu cugle jeździć fo pl a tu mieszkam na stałe na razi
  Zdlem kategorie b , c, e, a w Niemczech
  Zawsze mam teraz problem gdy zatrzyma mnie policja w Polsce i mówią ze mam zatrzymane
  Co zrobic ??
  Dziekuje

  1. Szanowny Panie Piotrze

   Celem udzielenia szczegółowej porady potrzebuję więcej informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

   1. Szanowna Pani Marcelino

    Jeżeli spowodowała Pani tylko kolizję to zasadniczo nie będzie musiała Pani żadnych badań robić, natomiast jeżeli to była kolizja spowodowana pod wpływem alkoholu, to najpewniej takiej badania (psychologiczne, lekarskie + kurs reedukacyjny) będzie musiała Pani przejść.

    Pozdrawiam

 27. Witam znajomemu zabrali prawo jazdy za prowadzenie po alkoholu 3 miesiące temu i od tego czasu nie dostał żadnego pisma ani od sądu ani od prokuratury. Co może zrobić aby się czegoś dowiedzieć co dzieje się z tą sprawa

  1. Szanowna Pani Małgosiu

   Najlepiej skontaktować się z jednostką policji która dokonała zatrzymania prawa jazdy celem ustalenia policjanta zajmującego się sprawą oraz sygnatury sprawy. Po ustalenia policjanta najlepiej się z nim skontaktować i wypytać o wszystkie potrzebne informacje.

   Pozdrawiam

 28. Witam,zostało zatrzymane mi prawo jazdy kat.B,C,D na okres 4 lat za jazde pod wływem alkoholu, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych zakończył mi się w maju tego roku,grzywna zaraz została wpłacona,czy moge starać się w sądzie o jakiekolwiek odzyskanie tych kategorii?Z góry dziękuję za porade i Pozdrawiam.

  1. Szanowny Panie Marku

   Jeżeli okres zakazu prowadzenia pojazdów już minął, to aby odzyskać wspomniane kategorie, będzie musiał Pan jeszcze raz podejść do egzaminów na prawo jazdy.

   Pozdrawiam

 29. Witam. Zostało mi zabrane prawo jazdy za jazdę po alkoholu. Dostałem informację z prokuratury, że prawo jazdy zostanie przekazane do odpowiednich organów. Czy w tym przypadku do czasu zakończenia sprawy sądowej mogę poruszać się samochodem.

 30. wiatm. z zapytaniem ile sie czeka na list z sadu ponieważ czekam juz miesiąc na list. policja zatrzymała mi prawo jazdy po uzyciu alkocholu na policji powiedziano ze abrano mi na 6miesięcy i 1000zł kary ale mam czekać na list z sądu z potwierdzeniem.
  pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Grzegorzu

   Różnie, kilka, kilkanaście tygodni. Najlepiej zadzwonić do sądu i zapytać się czy jakieś pismo do Pana wysyłali, jeżeli tak to kiedy i wtedy będzie Pan mniej więcej wiedział kiedy tego pisma się spodziewać.

   Pozdrawiam

 31. Witam , PJ zostało mi zatrzymane przez policję przy rutynowym badaniu – w wydychanym :
  1 pomiar 0,19
  2 pomiar 0,17
  Ogólnie spadało, bo na badaniu już na komisariacie mi wyszło 0,10 . Wiem , ze jest to wykroczenie , jakiej kary finansowej mogę się spodziewać jeśli jestem osoba ucząca się , nigdy nie pracująca i na ile mogę dostać zakaz prowadzenia pojazdów i czy da się to jakoś złagodzić ?
  Jechałem pojazdem ciotki , czy ona dostanie jakieś pismo odnośnie tej sprawy ?
  Proszę o podpowiedz , pozdrawiam
  Julia

 32. I czy w moim przypadku przy odzyskiwaniu prawa jazdy po okresie zakazu będą wymagane jakieś badania , np psychologiczne ?

 33. Szanowna Pani Julko

  Wysokość kary oraz wysokość zakazu prowadzenia pojazdów zasadniczo bedą zależeć od przyjętej przez Pani taktyki procesowej oraz od treści złożonych przez Panią wyjaśnień. Oczywiście są środki, aby to załagodzić. Raczej wątpię, że jakiekolwiek pisma bedą wysyłane Pani ciotce. Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów zostanie wobec Pani orzeczony to najpewniej będzie musiała Pani przejść badania lekarskie, psychologiczne oraz kurs reedukacyjny.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.