Jazda po alkoholu i zabrane lub zatrzymane prawo jazdy

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol postępowanie

Jazda po alkoholu wielokrotnie powoduje zatrzymanie prawa jazdy. Uprawnionymi do wydawania postanowień o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości (jazda po alkoholu) jest sąd lub prokuratura, (kiedy z jakim stanem będziemy mieć do czynienia, o tym niżej). Sąd lub prokuratura wydają postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy jeżeli co do zasady z okoliczności sprawy wynika, iż w orzeczeniu kończącym postępowanie zostanie ustanowiony zakaz prowadzenia pojazdów przez określony czas (od 6 miesięcy do 15 lat lub nawet dożywotnio).

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol zawieszenie uprawnień

Ważne! Niewielu kierowców o tym wie, ale uprawnienia do kierowania pojazdami osoby, której zatrzymano dokument prawa jazdy w trybie art. 135 ust. 1 pkt. 1 lit. 1 Ustawy prawo o ruchu drogowym (uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu) ulegają zawieszeniu na okres od dnia zatrzymania dokumentu przez uprawniony organ do dnia wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy. W takiej sytuacji, do osób których uprawnienia zostały zawieszone, stosuje się przepisy dotyczące cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami, co w konsekwencji powoduje, iż jeżeli osoba której prawo jazdy zostało zatrzymane przez policję za jazdę po alkoholu dalej będzie jeździć samochodem (mimo braku wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy) to grozi jej dodatkowa odpowiedzialność np. z art. 94 Kodeksu wykroczeń (prowadzenie bez uprawnień).

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol stan po użyciu a stan nietrzeźwości

Ze stanem po użyciu alkoholu mamy do czynienia gdy (w zależności od sposobu pomiaru):

a) zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila,

b) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg

Natomiast stan nietrzeźwości zachodzi wówczas gdy (w zależności od sposobu pomiaru):

a) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia powyżej tej wartości,

b) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia powyżej tej wartości

Zabranie prawa jazdy za alkohol co dalej

Policjant przekazuje zatrzymane prawo jazdy do sądu (co do zasady w sprawach o wykroczenia) lub do prokuratury (co do zasady w sprawach o przestępstwo) nie później niż w terminie 7 dni od daty jego odebrania. Zabranie prawa jazdy przez policjanta skutkuje wydaniem przez niego pokwitowania, które co do zasady nie uprawnia kierowcy do dalszego jeżdżenia samochodem.

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol sprawa w sądzie

Sąd albo prokuratura w terminie 14 dni po otrzymaniu przekazanego przez policję dokumentu prawa jazdy, wydają postanowienia o jego zatrzymaniu na czas trwania postępowania albo o jego zwrocie (przed wydaniem postanowienia dobrze jest sporządzić i wysłać do sądu lub prokuratury pismo w którym wskazywalibyśmy na brak podstaw do zatrzymania prawa jazdy np. poprzez podniesienie wątpliwości co do wskazanego przez policjantów przebiegu zdarzenia).

Postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy lub jego zwrocie jest zaskarżalne w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty jego otrzymania lub jego ogłoszenia.

Jeżeli zostało wydane postanowienie nakazujące zatrzymanie prawa jazdy,  to odpowiednio umotywowane zażalenie w którym należy zakwestionować zasadność zatrzymania prawa jazdy (np. wadliwość działania urządzenia elektronicznego za którego pomocą przeprowadzany był pomiar stężenia alkoholu, błąd pomiaru, warunki w których pomiar został wykonany itp.) adresujemy do sądu rejonowego, który wydał zaskarżone postanowienie albo gdy takowe wydała prokuratura to zażalenie wnosimy za jej pośrednictwem do sądu rejonowego właściwego dla prowadzenia sprawy.

Gdy właściwy sąd pozytywnie rozpatrzy wniesione zażalenie, wówczas nakaże zwrot prawa jazdy. Natomiast negatywne rozpatrzenie naszego zażalenia przez sąd tj. utrzymanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy w mocy, powoduje, iż nie możemy się już od niego odwołać z uwagi na jego prawomocność. W tej sytuacji, zasadniczo jedynym rozwiązaniem jakie pozostaje kierowcy, jest składanie przez niego kolejnych wniosków o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, gdy pojawią się inne, nowe okoliczności, które mogą wpłynąć na jego zwrócenie. W tym przypadku każde kolejne postanowienie o oddalenie wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, może być co do zasady zaskarżone zażaleniem.

Warto dodać, iż zatrzymanie prawa jazdy jest jednym z pierwszy etapów postępowania w sprawie ewentualnej odpowiedzialności za jazdę po alkoholu, dlatego tak ważnym jest podjęcie w stosownym momencie odpowiednich działań opartych na trafnej argumentacji oraz solidnej wiedzy, aby zminimalizować ryzyko zatrzymania prawa prawa jazdy, a także odpowiedzialności karnej za jazdę po alkoholu. Zatem jeśli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy prawnej skontaktuj się z nami.

Jazda po alkoholu – konsekwencje, jak się zachować?
https://legalnajazda.pl/jazda-po-alkoholu/

Źródło obrazu: Flickr.com. Licencja: GDFL

 

Adwokat. Członek Izby Adwokackiej w Katowicach. Ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z kancelariami adwokackimi działającymi na obszarze całej Polski. Specjalizuje się w prawie ruchu drogowego oraz w prawie karnym. Autor tekstów na maszprawo.org.pl
 1. Witam chcem pana zapytac co zrobic jesli przez pkres 3,cy niedostalem z prokuratury ani z policji zadnego zawiadomnienia o jakiejkolwiek decyzji I niewiem co mam robic I co z mojim prawem jazdy

   1. Witam chciałabym zapytać na jakiej podstawie mąż ma zabrane prawo jazdy za alkohol kat.b a posiada C również i teraz jezdzi po kraju w Polsce normalnie a rok temu my wzięli za alkohol na 4 lata.

 2. Witam
  Zabrane mi zostało prawo jazdy za jazde pod wpływem alkoholu, po przesłuchaniu dostałem list z sądu o zabraniu mi uprawnień. Od tamtej pory minął miesiąc i nie dostałem żadnego powiadomienia cp do sprawy. Mam pytanie czy musze czekać czy można sie dowiedzieć coś na ten temat osobiście? Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Rafale

   Zalecam dowiedzieć się osobiście na jakim etapie jest Pana sprawa, aby miał Pan ją cały czas pod kontrolą. W związku czym najlepiej jak zadzwoni Pan do jednostki policji w której nastąpiło przesłuchanie i skontaktuje się z policjantem prowadzącym Pana sprawę i od niego powinien Pan uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące sprawy.

   Pozdrawiam

 3. Witam ja mam taką sytuacje, że klient któremu dałem auto zastępcze został zatrzymany pod wpływem i podał moje dane, że on to ja, nic bym nie wiedział tylko dzwoniła policja żeby odebrać kluczyki i dowód od samochodu na komendzie, do djaska na jakiej podstawie policja weryfikuje tożsamość?

  1. Szanowny Panie

   Zasadniczo policja powinna weryfikować dane osobowe oraz adresowe na podstawie przedstawionych przez kierowcę dokumentów (dowód tożsamości, dowód rejestracyjny, polisa OC, itd.), ale oczywiście to co jest reguła nie zawsze ma zastosowanie, a więc nie można wykluczyć sytuacji, iż policjanci ustalili dane osobowe oraz adresowe wyłącznie na podstawie ustnego oświadczenia kierowcy.

   Pozdrawiam

 4. witam dnia 03.06.2018 zabrano mi prawo jazdy i oskarżono za jazdę pod wpływem alkoholu.. A naprawdę było tak że siedziałem w aucie, auto było zaparkowane oczywiście siedziałem za kierownicą i kluczyki były w stacje i piłem piwo.. przyjechali panowie policjanci I poinformowali mnie że dostali telefon że jeżdżę po alkoholu choć ja mam swiadka jak widział że auto non stop odkąd było zaparkowane.. na dodatek policja nie dopełnił swojej służby ponieważ nie dostałem pokwitowania za zabrany dokument I mandatu za brak oc I dowodu rejestracyjnego przy sobie… Panowie przyjechali 09.06.2018 I wpisali mi mandat oczywiście się zgodziłem na ten mandat… mam pytanie jakie szanse mam wygrania? jak i co robić żeby było jak najlepiej? I do kiedy policja ma czas na wysłanie stosownych dokumentów do Sadu? I jeżeli by się spóźnił mogę napisać stosowne pismo o oddanie prawo jazd za niedopełnienie swojej służby??

  liczę na odp.

  Pozdrawiam

 5. Witam. Zabrano mi prawo jazdy tydzień temu. Alkomat wykazał 0,80 promila, po 15 min.0,40, po następnych 15 0,36 i na komendzie 0,24. Pierwszy pomiar jest dla mnie fatalny, następne wskazują na wykroczenie. dzień wcześniej wypiłam późnym wieczorem kilka piw, nie miałam pojęcia,ze alkohol do popołudnia następnego dnia może się utrzymywać we krwi! Natomiast przed feralną kontrolą płukałam usta, ale tez łyknęłam listeryne (jadac),swiadkiem była córka. Kilka minut przed kontrolą. Mówiłam o tym policjantom, bagatelizowali. Czy dopiero w sądzie mogę sie bronic by mój przypadek został uznany za wykroczenie? Z góry dziekuje za odp.

  1. Szanowna Pani

   1. Zważywszy na dość szybki spadek zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu nie można wykluczyć, iż na pierwszy wynik faktycznie miał wpływ zażywany przez Panią płyn do płukania ust tuż przed kontrolą, a więc, że był to tzw. alkohol resztkowy. Natomiast odnosząc się do Pani pytania, to już na etapie postępowania przygotowawczego może i powinna Pani bronić się przed otrzymanymi zarzutami, starając się zmienić kwalifikację prawną czynu z przestępstwa na wykroczenie.

   2. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 6. dzien dobry
  mam taka sytuacje ze mam zakaz jazdy pojazdem kat. B i jednocześnie sąd nie orzekł zakazu co do kat C+E, uzyskalem zgode sądu na prowadzenie pojazdów z blokadą kat. B, pozwoli to na wydanie dokumentu prawa jazdy w zakresie kategorii C+E?
  bo jest art. 12 ustawy o kierujących pojazdami zgodnie z którym nie można wydać dokumentu prawa jazdy kat C+E, w czasie obowiązywania zakazu co do kat. B
  w sko przegralem
  w wsa przegralem
  w nsa czekam na rozprawe o wydanie samych uprawnien kat c i c+e
  co robic teraz?? prosze o porade

 7. chciałem dodać jeszcze ze zgodnie z ustawa poz 627 dozwolony jest zwrot prawa jazdy kat c i c+e
  mówi o tym pkt 13 owej ustawy. a starostwo powinno zwrócić mi prawo jazdy z kodem ograniczeń 106 –  zakaz w zakresie kategorii B prawa jazdy przy posiadaniu kategorii C1, C, D1 lub D prawa jazdy o którym mówi rozporządzenie poz 702
  w ten sposób została złamana konstytucja i nastąpiło wielokrotne ukaranie
  jak mam się bronic dalej żeby odzyskać kat c i c+e
  bardzo proszę o poradę

  1. Szanowny Panie

   Jeżeli uzyskał Pan zgodę Sądu na poruszanie się pojazdem z blokadą alkoholową to nie powinno być większego problemu z wydaniem dokumentu prawa jazdy (oczywiście w którym będzie wzmianka o stosownym ograniczeniu). Po prostu musi Pan złożyć do starosty odpowiedni wniosek + musi Pan podjąć działania odnośnie instalacji blokady alkoholowej. Jednakże zaznaczam, iż przed wydaniem prawa jazdy może Pan zostać skierowany na badania psychologiczne, lekarskie oraz kurs reedukacyjny odnośnie kategorii B. Proszę zwrócić uwagę przede wszystkim na przepisy art. 13 ust. 5 pkt. 7 oraz na art. 103 ust. 3a Ustawy prawo o ruchu drogowym.

   Pozdrawiam

   1. dziękuje bardzo za odpowiedz
    lecz nadal nie wiem jak to będzie z kat c i c+e te art. nic nie mówią o tych uprawnieniach
    otrzymałem profil kierowcy zdałem egzamin teoretyczny lecz z praktycznym się wstrzymałem
    bo jest art. 12 ustawy o kierujących pojazdami zgodnie z którym nie można wydać dokumentu prawa jazdy kat C i C+E, w czasie obowiązywania zakazu co do kat. B,
    proszę o pomoc i jakąś podstawę prawna co do tych kategorii prawa jazdy które nie były objęte zakazem czyli c i c+e.
    bo czy w takim wypadku jest sens zdawania egzamin?? jeśli otrzymam prawo jazdy z kodem 69 przy każdej kategorii??
    czy może w ogóle starostwo mi nie wyda prawa jazdy kat. c i c+e, bo mimo wszystko nadal
    obowiązuje mnie zakaz prowadzenia kat.b tylko ze został zmieniony wykonywany środek karny, a jestem zawodowym kierowcą. bardzo prosze o poradę

    1. Szanowny Panie

     Z tego co Pan napisał to zakaz prowadzenia pojazdów miał Pan tylko na kategorię B, a więc tylko na kategorię B musiał mieć Pan cofnięte uprawnienia, wszystkie inne kategorie zachowując. Jeżeli Sąd pozwolił Panu na poruszanie się pojazdami z blokadą alkoholową, to starosta powinien uchylić decyzję o cofnięciu uprawnień na kategorię B, Pan natomiast powinien zdać egzamin praktyczny. A więc jeżeli zrealizuje Pan wszystkie wymogi formalne, to otrzyma Pan z powrotem prawo jazdy z wpisanym ograniczeniem jedynie do kategorii B bo tylko ta kategoria była objęta zakazem prowadzenia pojazdów, wynika to z wyroku, oraz z przepisów które wcześniej Panu podałem.

     Pozdrawiam

     1. bardzo panu dziekuje za pomoc
      lecz niestety moje starostwo inaczej sie troche zapatruje w tej kwestii
      ale postaram sie walczyc do konca i uzyskania uprawnien wszystkich kategorii
      pozdrawiam

 8. Witam. Policja zatrzymala mi prawo jazdy za jazde po alkoholu, ale po 2 msc dostalem pismo z prokuratury ze zostanie mi ono zwrócone. Gdzie mam sie zglosic po odbiór i czy mam czekac na jakies jeszcze pismo?

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   1. Najlepiej będzie jeżeli zadzwoni Pan do prokuratury (powołując się na sygnaturę sprawy) z zapytaniem gdzie aktualnie znajduje się Pana prawo jazdy (czy w prokuraturze czy u starosty/prezydenta miasta właściwego ze względu na wydanie dokumentu prawa jazdy), po czym proszę zastosować się do uzyskanych informacji. Na marginesie dodam, iż jeżeli było to pierwsze postanowienie to prawo jazdy powinno być w prokuraturze lub w jednostce policji która dokonała jego zatrzymania;

   2. Odnośnie kwestii otrzymania pisma to na pewno jakieś Pan jeszcze otrzyma i będzie ono prawdopodobnie dotyczyło stawianych bądź nie zarzutów.

   Pozdrawiam

 9. Witam, wczoraj ktos anonimowo zglosil prawdopodobienstwo prowadzenia samochodu przez osobe pijana, zglaszajacy mial zadzwonic jak tylko podejrzana osoba wroci na parking. Policja nie widziala czy ta osoba rzeczywiscie kierowala samochodem bo zjawila sie jak podejrzany byl juz w mieszkaniu a zglaszajacy nie byl do konca pewny czy na 100% prowadzil wlasciciel samochodu czy np ktos znajomy. Osoba ta powiedziala ze nie prowadzila samochodu jednak po tym jak dowiedziala sie o wczesniejszym zgloszeniu przyznala sie, jednak nikt z zewnatrz nie widzial kto dokladnie prowadzil… czy jest sens starac sie udowodnic ze nie pamieta co sie dzialo i ze prowadzil ktos inny?

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   Oczywiście, zawsze jest sens starać się wykazać, że dana osoba nie prowadziła pojazdu, tym bardziej mając na uwadze grożącą odpowiedzialność, jednakże trzeba to robić “z głową”.

   Pozdrawiam

 10. Witam niedawno uderzyłem samochodem w drzewo w nocy, z tego całego stresu wyszedłem z auta miałem rozładowana komurke, bojąc się nie wiedząc co robić miałem w aucie wódkę która wypiłem idąc w kierunku domu rano przyjechała policja ze zgłoszeniem i stwierdzeniem że ktoś zgłosił wypadek, pojechaliśmy na posterunek na posterunku wyszło na alkomacie 0.28. Później spadalo na ostatnim badaniu do 0.12 zatrzymali mi prawo jazdy, co mogę zrobić?

  1. Szanowny Panie

   Abym mógł udzielić Panu szczegółowej porady potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 11. Witam wczoraj zostałem zatrzymany do kontroli podczas pomiaru alkomatem wykazało mi 0.13 policja zatrzymała mi prawo jazdy co mam zrobić żeby nie stracić dokumentu pracuje jako kierowca jest jakaś możliwość starać się o samą grzywnę alko karę zastępcza

  1. Szanowny Panie Marcinie

   Może Pan np. starać się o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów lub może Pan starać się o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów tylko na kategorię B z wyłączeniem innych kategorii (o ile takowe Pan posiada).

   Pozdrawiam

 12. Szanowny Panie,

  Zwracam się z pytaniem czy mogę starać się odzyskać prawo jazdy, które zostało mi odebrane za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu jeszcze przed wejściem przepisów rozdzielających to wykroczenie? Dokument mojego prawa jazdy nadal fizycznie znajduje się w starostwie mimo dość długiego upływu czasu od wspomnianego wykroczenia a zostało mi odebrane na więcej niż 12 miesięcy (nie pamiętam dokładnie chyba 15 miesięcy) Starostwo uważa że powinienem udać się ponownie na egzamin, który dla człowieka nie obytego z nową technologią jest nie do zdania. Nie rozumiem dlaczego za jedną moją głupotę na rowerze muszę ponosić koszty pozostawania bez prawa jazdy do końca swojego życia. Polskie prawo pozwala zarówno wtedy jak i dziś jeździć rowerem i małym skuterem bez uprawnień a mi były zabrane uprawnienia bo je posiadałem.

  1. Szanowny Panie Henryku

   Jakby mógł Pan tylko doprecyzować kiedy dokładnie zapadł wyrok w Pana sprawie i na jaki dokładnie okres został orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów.

   Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Henryku

   a na jaki okres czasy został orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów?

   Pozdrawiam

 13. Witam.
  W piątek zabrano mi prawo jazdy. O godzinie 20 wypiłem piwo 2% i odczekałem do 23 po spożyciu tego piwa, niestety los tak chciał, że zmianie pasu z środkowego na lewy zarysowałem Pana taksówkarza, pierwszy wynik badania alkomatem wyszedł mi 0,13, drugie i trzecie badanie było spadkowe 0,11. Policja zatrzymała mi prawo jazdy i kazała czekać na telefon kogoś z komisariatu, bo sprawa została skierowana do sądu. Czy poddać się dobrowolnie karze na komisariacie mam 21 lat nigdy wcześniej nie jeździłem po alkoholu nawet teraz nie spodziewałem się, że coś może wyjść po takim czasie, jestem osobą nigdy nie karaną, nigdy nie miałem problemów z prawem, młoda, spokojna osoba, pracująca. Czy jest możliwość, że sąd orzeknie oddanie prawa jazdy?

  1. witam z mojego doświadczenia życiowego i tego co czytałem na forach zabiorą ci prawo jazdy na okres 6 miesięcy, mnie chciano przekonać do dobrowolnego poddania się karze, powiedziałem nie i w ten sposób zabrano mi kat b a zostawiono c i c+e na rozprawie w sadzie.
   ja osobiście radziłbym Ci skonsultować się z adwokatem z twojej okolicy i nie poddawać się dobrowolnie karze i napisać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. chyba ze będą chcieli zabrać na 3 miesiące to granie warta świeczki .
   pozdrawiam

   1. Szanowny Panie Bolo

    Tylko pytanie czy Pan Łukasz posiada jakieś inne kategorie oprócz B. Dodatkowo prostuję, iż w sprawach o wykroczenie nie wnioskuje się o warunkowe umorzenie postępowania tylko o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów.

    Pozdrawiam

 14. Witam. 09.02.2018 policja zatrzymala mnie do kontroli wydmucjalem 0.42. pojechalismy na komisariat zwrocilem prawo jazdy i za jakis tydzien przyszedl list ze prawo jazdy zostalo zatrzymane, nastepnie po jakoms czasie przyszedl list ze odwiedzi mnie kurator po odwiedzinach kuratora za jakis czas przyszedl list ze odsyłaja prawo jazdy do wydzialu komunikacji i od tamtej pory cisza dzis jest 1 sierpnia a ja dalej nie otrzymalem wyroku. dodam ze prokurator napisal wniosek o warunkowe umorzenie postepowania. co robic w tej sytuacji bo wydaje mi sie ze za dlugo to trwa pozdrawiam.

  1. Szanowny Panie Krzysztofie

   Zalecam skontaktować się z prokuratury celem ustalenia prokuratora zajmującego się Pana sprawą oraz sygnatury sprawy. Po ustaleniu prokuratora zajmującego się Pana sprawą proszę się z nim skontaktować celem ustalenia na jakim etapie jest Pana sprawy, czy wniosek o umorzenie postępowania został wysłany, jeżeli tak to dokładnie do którego Sądu. Jeżeli wniosek o warunkowe umorzenie został wysłany proszę skontaktować się z właściwym sadem celem ustalenia na jakim etapie jest Pana sprawy, czy został juz wyznaczony termin posiedzenia oraz celem ustalenia sygnatury sprawy.

   Pozdrawiam

 15. Dzień dobry, zabrano mi prawo jazdy za prowadzenie samochodu po użyciu alkoholu ( wykroczenie). Dostałem postanowienie sadu o zatrzymaniu prawa jazdy. Czy w takim przypadku warto złożyć zażalenie i przedstawić argumenty za nieodebraniem prawa jazdy czy od razu napisac wniosek o dobrowolne ukaranie? Powiedzmy, że zloze zażalenie poparte wieloma argumentami: zaświadczenie pracodawcy, stan zdrowia itp. Czy jeśli zostanie ono odrzucone, i zloze wniosek o dobrowolne poddanie się karze to czy znowu musze zdobywac kopie dowodów : badań, zaświadczen itp. ? Jaka kare zaproponować przy dochodach 2100 zl miesiecznie? Pozdrawiam,

  1. Szanowny Panie Adamie

   Mając na uwadze, iż jest to wykroczenie to prawdopodobnie otrzyma Pan zakaz prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy, dlatego uważam, iż w takiej sytuacji lepiej nie pisać zażalenia na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, aby Pana sprawa jak najszybciej trafiła do Sądu przed którym będzie mógł Pan starać się powalczyć o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów. Jeżeli wszystko potoczy się w miarę sprawnie i sąd uwzględni Pana wniosek o nadzwyczajne złagodzenie kary to istnieje szansa, że odzyska Pan dokument prawa jazdy po upływie 3, 4 miesięcy. Jednakże sygnalizuję, iż jest to tylko moja wstępna propozycja rozwiązania sprawy, ponieważ nie posiadam szczegółowych informacji o przebiegu zdarzenia oraz o zgromadzonym w Pana sprawie materiale dowodowym.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.