Zatrzymanie prawa jazdy za jazdę po alkoholu– co zrobić w takiej sytuacji?

 

Jazda po alkoholu niesie za sobą liczne konsekwencje. Jedną z najgorszych jest zatrzymanie prawa jazdy. Uprawnionymi do wydawania postanowień o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości jest sąd lub prokuratura – kiedy i z jakim stanem będziemy mieć do czynienia, o tym opowiadamy poniżej.

Sąd lub prokuratura wydają postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy jeżeli, co do zasady z okoliczności sprawy wynika, iż w orzeczeniu kończącym postępowanie zostanie ustanowiony zakaz prowadzenia pojazdów przez określony czas (od 6 miesięcy do 15 lat lub nawet dożywotnio).

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol czy zawieszenie uprawnień?

Ważne! Niewielu kierowców o tym wie, ale uprawnienia do kierowania pojazdami osoby, której zatrzymano dokument prawa jazdy w trybie art. 135 ust. 1 pkt. 1 lit. 1 Ustawy prawo o ruchu drogowym (uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu) ulegają zawieszeniu na okres od dnia zatrzymania dokumentu przez uprawniony organ do dnia wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy.

W takiej sytuacji, do osób których uprawnienia zostały zawieszone, stosuje się przepisy dotyczące cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami. A to może skutkować tym, że osoba, której zabrano prawo jazdy, dalej prowadzi pojazd, za co grozi  dodatkowa odpowiedzialność np. z art. 94 Kodeksu wykroczeń (prowadzenie bez uprawnień).

Kiedy mówimy o jeździe po alkoholu a kiedy o stanie nietrzeźwości?

Problem omawialiśmy w artykule jazda po alkoholu.

Ze stanem po użyciu alkoholu mamy do czynienia gdy (w zależności od sposobu pomiaru):

 1. zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila,
 2. zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg

Natomiast stan nietrzeźwości zachodzi wówczas gdy (w zależności od sposobu pomiaru):

 1. zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia powyżej tej wartości,
 2. zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia powyżej tej wartości

Zabranie prawa jazdy za alkohol – co dalej?

Policjant przekazuje zatrzymane prawo jazdy do sądu (co do zasady w sprawach o wykroczenia) lub do prokuratury (co do zasady w sprawach o przestępstwo) nie później niż w terminie 7 dni od daty jego odebrania. Zabranie prawa jazdy przez policjanta skutkuje wydaniem przez niego pokwitowania, które nie uprawnia kierowcy do dalszego jeżdżenia samochodem.

Sprawa w sądzie i walka o zatrzymane prawo jazdy

Sąd albo prokuratura w terminie 14 dni po otrzymaniu przekazanego przez policję dokumentu prawa jazdy, wydają postanowienia o jego zatrzymaniu na czas trwania postępowania albo o jego zwrocie (przed wydaniem postanowienia dobrze jest sporządzić i wysłać do sądu lub prokuratury pismo w którym wskazywalibyśmy na brak podstaw do zatrzymania prawa jazdy np. poprzez podniesienie wątpliwości co do wskazanego przez policjantów przebiegu zdarzenia).

Postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy lub jego zwrocie jest zaskarżalne w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty jego otrzymania lub jego ogłoszenia.

Jeżeli zostało wydane postanowienie nakazujące zatrzymanie prawa jazdy to przesyłamy odpowiednio umotywowane zażalenie do sądu rejonowego. Zażalenie powinno:

 • zawierać zakwestionowanie zasadności zatrzymania prawa jazdy (np. wadliwość działania urządzenia elektronicznego za którego pomocą przeprowadzany był pomiar stężenia alkoholu, błąd pomiaru, warunki w których pomiar został wykonany itp.)
 • zostać wysłane do sądu rejonowego, który wydał zaskarżone postanowienie albo gdy takowe wydała prokuratura to zażalenie wnosimy za jej pośrednictwem do sądu rejonowego właściwego dla prowadzenia sprawy.

Rozpatrzenie zażalenia na zabranie prawa jazdy

Gdy właściwy sąd pozytywnie rozpatrzy wniesione zażalenie, wówczas nakaże zwrot prawa jazdy. Natomiast negatywne rozpatrzenie naszego zażalenia przez sąd tj. utrzymanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy w mocy, powoduje, iż nie możemy się już od niego odwołać z uwagi na jego prawomocność. W tej sytuacji, zasadniczo jedynym rozwiązaniem jakie pozostaje kierowcy, jest składanie przez niego kolejnych wniosków o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, gdy pojawią się inne, nowe okoliczności, które mogą wpłynąć na jego zwrócenie. W tym przypadku każde kolejne postanowienie o oddalenie wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, może być zaskarżone zażaleniem.

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol – gdy potrzebna jest pomoc prawna

Warto dodać, iż zatrzymanie prawa jazdy jest jednym z pierwszy etapów postępowania w sprawie ewentualnej odpowiedzialności za jazdę po alkoholu, dlatego tak ważnym jest podjęcie w stosownym momencie odpowiednich działań opartych na trafnej argumentacji oraz solidnej wiedzy, aby zminimalizować ryzyko zatrzymania prawa jazdy, a także odpowiedzialności karnej za jazdę po alkoholu. Zatem jeśli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy prawnej skontaktuj się z nami.

Jazda po alkoholu – konsekwencje, jak się zachować?

https://legalnajazda.pl/jazda-po-alkoholu/

Źródło obrazu: Flickr.com. Licencja: GDFL

 

Adwokat. Członek Izby Adwokackiej w Katowicach. Ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z kancelariami adwokackimi działającymi na obszarze całej Polski. Specjalizuje się w prawie ruchu drogowego oraz w prawie karnym. Autor tekstów na maszprawo.org.pl
 1. Witam chcem pana zapytac co zrobic jesli przez pkres 3,cy niedostalem z prokuratury ani z policji zadnego zawiadomnienia o jakiejkolwiek decyzji I niewiem co mam robic I co z mojim prawem jazdy

   1. Witam. Niedawno spowodowałem kolizję i w wydychanym powietrzu miałem najpierw 0.77 potem 0.73 i na komisariacie na stacjonarnym alkomacie 0.63 czy mogę się starać o i złożyć wniosek wup czy lepiej poddać się karze ponieważ jestem nie karany sprawa trafi dopiero do prokuratury mam termin spotkania na komisariacie na 15.02.2019. I czy będę musial zdawać egzamin ponownie jeśli np. Zostanie zabrane mi prawo jazdy na okres 3 lat?

    1. Szanowny Panie Krzysztofie

     1. Nie znam dokładnie szczegółów sprawy i okoliczności zdarzenia, niemniej zawsze w takich przypadkach sugeruję powalczyć o warunkowe umorzenie postępowania, ponieważ jak Pan to dobrze rozegra i się przyzna do winy to nawet jak nie dostanie Pan warunkowego umorzenia to raczej dostanie Pan wymiar kary taki jak przy dobrowolnemu poddaniu się karze;

     2. Ponowny egzamin na prawo jazdy będzie musiał Pan zdawać, jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów będzie orzeczony na okres dłuży niż 1 rok.

     Pozdrawiam

   2. Witam serdecznie. Mam pytanie. Mianowicie chodzi o to ze mój partner mial wyrok sądu i nie mógł zrobic prawa jazdy, wyrok minął w kwietniu. Czy moze podejść teraz do egzaminu i zrobić prawo jazdy?? Czy jakiś czas musi czekać? Jak to jest?

    1. Szanowna Pani Katarzyno

     Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów upłynął w kwietniu to nie widzę przeszkód, aby Pani partner podszedł do egzaminu, w tym celu będzie musiał zgłosić się do właściwego wydziału komunikacji celem zapisania się na niego.

     Pozdrawiam

     1. Dziękuje za odpowiedź. Partner twierdzi ze moze podejść do egzaminu dopiero w sierpniu ponieważ musi upłynąć trzy miesiące od zakończenia wyroku. Tzn ze juz może isc na egzamin?

     2. Witam mam pytanie jeżeli zostało zabrane prawo jazdy na trzy lata z grzywną siedmiu tysięcy po alkoholu. Następny raz znów zatrzymanie pod wpływem alkoholu do tej pory nie mamy informacji co z tą sytuacją. I trzeci raz po wpływem alkoholu z osobą która ponoć jest świadkiem iż ta osoba jechała pod wpływem alkoholu jest zatrzymana jaki może być wyrok?? Proszę o pomoc.

   3. Witam jestem w tej samej sytuacji co mam zrobić gdy również czekam na list z prokuratury przeszlo miesiąc

    1. Szanowna Pani Katarzyno

     1. Tak jak w poprzednim przypadku, najlepiej jak zadzwoni Pani do jednostki policji która zatrzymała Pani prawo jazdy i skontaktuje się z policjantem prowadzącym Pani sprawę i od niego powinnna Pani uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące sprawy, w tym przede wszystkim czy prawo jazdy zostało już wysłane do prokuratury, jeżeli tak to konkretnie do której, a jeżeli nie to z jakiego powodu to jeszcze nie nastąpiło.

     2. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

     Pozdrawiam

     1. Witam mam takie pytanie. W nocy ok 22 /23 wypiłam dwa piwa. Rano jechałam z córką do przedszkola i do pracy i czułam się dobrze. Alkomat wykazał 0.12 potem 0.09. prawo jazdy zabrane i informacja że to wykroczenie. Czy jest jakaś możliwość żeby odzyskać prawo jazdy czy rzeczywiście grozi pół roku? Konsekwencją tego muszę wypisać dziecko z przedszkola i zatrudnić opiekunkę bądź zrezygnować z pracy

     2. Dodatkowo dodam że były wykonane 4 pomiary. 1 i 2 na zwykłym alkomacie żółtym i każdy wynik był inny. Następne dwa już na urządzeniu z wydrukiem. I na tej podstawie zabrany dokument. Nie pamiętam pierwszych pomiarów ze stresu

   4. Witam, wczoraj zostalem. Zatrzymany przez nieoznakowany radiowóz. Jechalem skuterem o pojemnosci 125 cm pod wpływem alkocholu (0,62 promila) .posiadam prawo jazdy kat. B
    Zostanie mi ono zabrane, czy moge wnioskowac o sądowy zakaz prowadzenia tylko i wyłącznie jednośladów na ktorym dopuscilem sie przestępstwa? Za 2 dni mam sie stawic na komisariacie i nie wiem co mam robic, proszę o radę.

    1. Szanowny Panie Kamilu

     Oczywiście, zawsze może Pan wnioskować o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów na kategorię pojazdu, którym popełnił Pan przestępstwo.

     Pozdrawiam

 2. Witam
  Zabrane mi zostało prawo jazdy za jazde pod wpływem alkoholu, po przesłuchaniu dostałem list z sądu o zabraniu mi uprawnień. Od tamtej pory minął miesiąc i nie dostałem żadnego powiadomienia cp do sprawy. Mam pytanie czy musze czekać czy można sie dowiedzieć coś na ten temat osobiście? Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Rafale

   Zalecam dowiedzieć się osobiście na jakim etapie jest Pana sprawa, aby miał Pan ją cały czas pod kontrolą. W związku czym najlepiej jak zadzwoni Pan do jednostki policji w której nastąpiło przesłuchanie i skontaktuje się z policjantem prowadzącym Pana sprawę i od niego powinien Pan uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące sprawy.

   Pozdrawiam

  2. Szanowny Panie Rafale

   Zalecam skontaktować się z jednostką policji która dokonała zatrzymania Pana prawa jazdy celem ustalenia policjanta zajmującego się Pana sprawą oraz sygnatury sprawy, a także celem uzyskania informacji na jakim etapie jest sprawa, czego i w jakim czasie może się Pan spodziewać, itd. Lepiej mieć “rękę na pulsie”, tak, aby nic Pana nie zaskoczyło.

   Pozdrawiam

 3. Witam ja mam taką sytuacje, że klient któremu dałem auto zastępcze został zatrzymany pod wpływem i podał moje dane, że on to ja, nic bym nie wiedział tylko dzwoniła policja żeby odebrać kluczyki i dowód od samochodu na komendzie, do djaska na jakiej podstawie policja weryfikuje tożsamość?

  1. Szanowny Panie

   Zasadniczo policja powinna weryfikować dane osobowe oraz adresowe na podstawie przedstawionych przez kierowcę dokumentów (dowód tożsamości, dowód rejestracyjny, polisa OC, itd.), ale oczywiście to co jest reguła nie zawsze ma zastosowanie, a więc nie można wykluczyć sytuacji, iż policjanci ustalili dane osobowe oraz adresowe wyłącznie na podstawie ustnego oświadczenia kierowcy.

   Pozdrawiam

 4. witam dnia 03.06.2018 zabrano mi prawo jazdy i oskarżono za jazdę pod wpływem alkoholu.. A naprawdę było tak że siedziałem w aucie, auto było zaparkowane oczywiście siedziałem za kierownicą i kluczyki były w stacje i piłem piwo.. przyjechali panowie policjanci I poinformowali mnie że dostali telefon że jeżdżę po alkoholu choć ja mam swiadka jak widział że auto non stop odkąd było zaparkowane.. na dodatek policja nie dopełnił swojej służby ponieważ nie dostałem pokwitowania za zabrany dokument I mandatu za brak oc I dowodu rejestracyjnego przy sobie… Panowie przyjechali 09.06.2018 I wpisali mi mandat oczywiście się zgodziłem na ten mandat… mam pytanie jakie szanse mam wygrania? jak i co robić żeby było jak najlepiej? I do kiedy policja ma czas na wysłanie stosownych dokumentów do Sadu? I jeżeli by się spóźnił mogę napisać stosowne pismo o oddanie prawo jazd za niedopełnienie swojej służby??

  liczę na odp.

  Pozdrawiam

   1. Witam zabrano mi prawo jazdy na 6 miesięcy. Jestem kierowcą zawodowym i zależy mi aby odzyskać chociaż kat. C+E. Za jazdę pod wpływem alkoholu ale nie piłem w dzień kontroli tylko dzień wcześniej, miałem tylko 0,12 a przy kolejnym dmuchaniu 0,11. Czy mogę coś zrobić jeszcze aby odzyskać chociaż prawo jazdy na ciężarówkę…?
    Proszę o odpowiedź.

    1. Szanowny Panie

     Oczywiście, istnieje możliwość, aby odzyskał Pan uprawnienia do kierowania ciężarówką, jednakże to zależy od tego czy w Pana sprawie zapadł już wyrok?

     Pozdrawiam

 5. Witam. Zabrano mi prawo jazdy tydzień temu. Alkomat wykazał 0,80 promila, po 15 min.0,40, po następnych 15 0,36 i na komendzie 0,24. Pierwszy pomiar jest dla mnie fatalny, następne wskazują na wykroczenie. dzień wcześniej wypiłam późnym wieczorem kilka piw, nie miałam pojęcia,ze alkohol do popołudnia następnego dnia może się utrzymywać we krwi! Natomiast przed feralną kontrolą płukałam usta, ale tez łyknęłam listeryne (jadac),swiadkiem była córka. Kilka minut przed kontrolą. Mówiłam o tym policjantom, bagatelizowali. Czy dopiero w sądzie mogę sie bronic by mój przypadek został uznany za wykroczenie? Z góry dziekuje za odp.

  1. Szanowna Pani

   1. Zważywszy na dość szybki spadek zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu nie można wykluczyć, iż na pierwszy wynik faktycznie miał wpływ zażywany przez Panią płyn do płukania ust tuż przed kontrolą, a więc, że był to tzw. alkohol resztkowy. Natomiast odnosząc się do Pani pytania, to już na etapie postępowania przygotowawczego może i powinna Pani bronić się przed otrzymanymi zarzutami, starając się zmienić kwalifikację prawną czynu z przestępstwa na wykroczenie.

   2. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 6. dzien dobry
  mam taka sytuacje ze mam zakaz jazdy pojazdem kat. B i jednocześnie sąd nie orzekł zakazu co do kat C+E, uzyskalem zgode sądu na prowadzenie pojazdów z blokadą kat. B, pozwoli to na wydanie dokumentu prawa jazdy w zakresie kategorii C+E?
  bo jest art. 12 ustawy o kierujących pojazdami zgodnie z którym nie można wydać dokumentu prawa jazdy kat C+E, w czasie obowiązywania zakazu co do kat. B
  w sko przegralem
  w wsa przegralem
  w nsa czekam na rozprawe o wydanie samych uprawnien kat c i c+e
  co robic teraz?? prosze o porade

 7. chciałem dodać jeszcze ze zgodnie z ustawa poz 627 dozwolony jest zwrot prawa jazdy kat c i c+e
  mówi o tym pkt 13 owej ustawy. a starostwo powinno zwrócić mi prawo jazdy z kodem ograniczeń 106 –  zakaz w zakresie kategorii B prawa jazdy przy posiadaniu kategorii C1, C, D1 lub D prawa jazdy o którym mówi rozporządzenie poz 702
  w ten sposób została złamana konstytucja i nastąpiło wielokrotne ukaranie
  jak mam się bronic dalej żeby odzyskać kat c i c+e
  bardzo proszę o poradę

  1. Szanowny Panie

   Jeżeli uzyskał Pan zgodę Sądu na poruszanie się pojazdem z blokadą alkoholową to nie powinno być większego problemu z wydaniem dokumentu prawa jazdy (oczywiście w którym będzie wzmianka o stosownym ograniczeniu). Po prostu musi Pan złożyć do starosty odpowiedni wniosek + musi Pan podjąć działania odnośnie instalacji blokady alkoholowej. Jednakże zaznaczam, iż przed wydaniem prawa jazdy może Pan zostać skierowany na badania psychologiczne, lekarskie oraz kurs reedukacyjny odnośnie kategorii B. Proszę zwrócić uwagę przede wszystkim na przepisy art. 13 ust. 5 pkt. 7 oraz na art. 103 ust. 3a Ustawy prawo o ruchu drogowym.

   Pozdrawiam

   1. dziękuje bardzo za odpowiedz
    lecz nadal nie wiem jak to będzie z kat c i c+e te art. nic nie mówią o tych uprawnieniach
    otrzymałem profil kierowcy zdałem egzamin teoretyczny lecz z praktycznym się wstrzymałem
    bo jest art. 12 ustawy o kierujących pojazdami zgodnie z którym nie można wydać dokumentu prawa jazdy kat C i C+E, w czasie obowiązywania zakazu co do kat. B,
    proszę o pomoc i jakąś podstawę prawna co do tych kategorii prawa jazdy które nie były objęte zakazem czyli c i c+e.
    bo czy w takim wypadku jest sens zdawania egzamin?? jeśli otrzymam prawo jazdy z kodem 69 przy każdej kategorii??
    czy może w ogóle starostwo mi nie wyda prawa jazdy kat. c i c+e, bo mimo wszystko nadal
    obowiązuje mnie zakaz prowadzenia kat.b tylko ze został zmieniony wykonywany środek karny, a jestem zawodowym kierowcą. bardzo prosze o poradę

    1. Szanowny Panie

     Z tego co Pan napisał to zakaz prowadzenia pojazdów miał Pan tylko na kategorię B, a więc tylko na kategorię B musiał mieć Pan cofnięte uprawnienia, wszystkie inne kategorie zachowując. Jeżeli Sąd pozwolił Panu na poruszanie się pojazdami z blokadą alkoholową, to starosta powinien uchylić decyzję o cofnięciu uprawnień na kategorię B, Pan natomiast powinien zdać egzamin praktyczny. A więc jeżeli zrealizuje Pan wszystkie wymogi formalne, to otrzyma Pan z powrotem prawo jazdy z wpisanym ograniczeniem jedynie do kategorii B bo tylko ta kategoria była objęta zakazem prowadzenia pojazdów, wynika to z wyroku, oraz z przepisów które wcześniej Panu podałem.

     Pozdrawiam

     1. bardzo panu dziekuje za pomoc
      lecz niestety moje starostwo inaczej sie troche zapatruje w tej kwestii
      ale postaram sie walczyc do konca i uzyskania uprawnien wszystkich kategorii
      pozdrawiam

 8. Witam. Policja zatrzymala mi prawo jazdy za jazde po alkoholu, ale po 2 msc dostalem pismo z prokuratury ze zostanie mi ono zwrócone. Gdzie mam sie zglosic po odbiór i czy mam czekac na jakies jeszcze pismo?

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   1. Najlepiej będzie jeżeli zadzwoni Pan do prokuratury (powołując się na sygnaturę sprawy) z zapytaniem gdzie aktualnie znajduje się Pana prawo jazdy (czy w prokuraturze czy u starosty/prezydenta miasta właściwego ze względu na wydanie dokumentu prawa jazdy), po czym proszę zastosować się do uzyskanych informacji. Na marginesie dodam, iż jeżeli było to pierwsze postanowienie to prawo jazdy powinno być w prokuraturze lub w jednostce policji która dokonała jego zatrzymania;

   2. Odnośnie kwestii otrzymania pisma to na pewno jakieś Pan jeszcze otrzyma i będzie ono prawdopodobnie dotyczyło stawianych bądź nie zarzutów.

   Pozdrawiam

 9. Witam, wczoraj ktos anonimowo zglosil prawdopodobienstwo prowadzenia samochodu przez osobe pijana, zglaszajacy mial zadzwonic jak tylko podejrzana osoba wroci na parking. Policja nie widziala czy ta osoba rzeczywiscie kierowala samochodem bo zjawila sie jak podejrzany byl juz w mieszkaniu a zglaszajacy nie byl do konca pewny czy na 100% prowadzil wlasciciel samochodu czy np ktos znajomy. Osoba ta powiedziala ze nie prowadzila samochodu jednak po tym jak dowiedziala sie o wczesniejszym zgloszeniu przyznala sie, jednak nikt z zewnatrz nie widzial kto dokladnie prowadzil… czy jest sens starac sie udowodnic ze nie pamieta co sie dzialo i ze prowadzil ktos inny?

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   Oczywiście, zawsze jest sens starać się wykazać, że dana osoba nie prowadziła pojazdu, tym bardziej mając na uwadze grożącą odpowiedzialność, jednakże trzeba to robić “z głową”.

   Pozdrawiam

 10. Witam niedawno uderzyłem samochodem w drzewo w nocy, z tego całego stresu wyszedłem z auta miałem rozładowana komurke, bojąc się nie wiedząc co robić miałem w aucie wódkę która wypiłem idąc w kierunku domu rano przyjechała policja ze zgłoszeniem i stwierdzeniem że ktoś zgłosił wypadek, pojechaliśmy na posterunek na posterunku wyszło na alkomacie 0.28. Później spadalo na ostatnim badaniu do 0.12 zatrzymali mi prawo jazdy, co mogę zrobić?

  1. Szanowny Panie

   Abym mógł udzielić Panu szczegółowej porady potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 11. Witam wczoraj zostałem zatrzymany do kontroli podczas pomiaru alkomatem wykazało mi 0.13 policja zatrzymała mi prawo jazdy co mam zrobić żeby nie stracić dokumentu pracuje jako kierowca jest jakaś możliwość starać się o samą grzywnę alko karę zastępcza

  1. Szanowny Panie Marcinie

   Może Pan np. starać się o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów lub może Pan starać się o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów tylko na kategorię B z wyłączeniem innych kategorii (o ile takowe Pan posiada).

   Pozdrawiam

 12. Szanowny Panie,

  Zwracam się z pytaniem czy mogę starać się odzyskać prawo jazdy, które zostało mi odebrane za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu jeszcze przed wejściem przepisów rozdzielających to wykroczenie? Dokument mojego prawa jazdy nadal fizycznie znajduje się w starostwie mimo dość długiego upływu czasu od wspomnianego wykroczenia a zostało mi odebrane na więcej niż 12 miesięcy (nie pamiętam dokładnie chyba 15 miesięcy) Starostwo uważa że powinienem udać się ponownie na egzamin, który dla człowieka nie obytego z nową technologią jest nie do zdania. Nie rozumiem dlaczego za jedną moją głupotę na rowerze muszę ponosić koszty pozostawania bez prawa jazdy do końca swojego życia. Polskie prawo pozwala zarówno wtedy jak i dziś jeździć rowerem i małym skuterem bez uprawnień a mi były zabrane uprawnienia bo je posiadałem.

  1. Szanowny Panie Henryku

   Jakby mógł Pan tylko doprecyzować kiedy dokładnie zapadł wyrok w Pana sprawie i na jaki dokładnie okres został orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów.

   Pozdrawiam

   1. Witam,mam pytanie czy jak ktos kto prowadzil pojazd pod wplywem alkoholu i podal moje dane ,odbiora mi prawo jazdy jak sie zglosze do prokuratury do czasu wyjasnienia sprawy,ze to nie bylam ja?pozdrawiam

    1. Szanowna Pani Anno

     Jeżeli na wstępnie wyjaśni Pani, iż to nie Pani kierowała samochodem to sprawę powinni umorzyć, jednakże jeżeli policja nie zatrzymała prawa jazdy na czas trwania postępowania to raczej co wyroku sądu prawa jazdy Pani nie odbiorą.

     Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Henryku

   a na jaki okres czasy został orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów?

   Pozdrawiam

 13. Witam.
  W piątek zabrano mi prawo jazdy. O godzinie 20 wypiłem piwo 2% i odczekałem do 23 po spożyciu tego piwa, niestety los tak chciał, że zmianie pasu z środkowego na lewy zarysowałem Pana taksówkarza, pierwszy wynik badania alkomatem wyszedł mi 0,13, drugie i trzecie badanie było spadkowe 0,11. Policja zatrzymała mi prawo jazdy i kazała czekać na telefon kogoś z komisariatu, bo sprawa została skierowana do sądu. Czy poddać się dobrowolnie karze na komisariacie mam 21 lat nigdy wcześniej nie jeździłem po alkoholu nawet teraz nie spodziewałem się, że coś może wyjść po takim czasie, jestem osobą nigdy nie karaną, nigdy nie miałem problemów z prawem, młoda, spokojna osoba, pracująca. Czy jest możliwość, że sąd orzeknie oddanie prawa jazdy?

  1. witam z mojego doświadczenia życiowego i tego co czytałem na forach zabiorą ci prawo jazdy na okres 6 miesięcy, mnie chciano przekonać do dobrowolnego poddania się karze, powiedziałem nie i w ten sposób zabrano mi kat b a zostawiono c i c+e na rozprawie w sadzie.
   ja osobiście radziłbym Ci skonsultować się z adwokatem z twojej okolicy i nie poddawać się dobrowolnie karze i napisać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. chyba ze będą chcieli zabrać na 3 miesiące to granie warta świeczki .
   pozdrawiam

   1. Szanowny Panie Bolo

    Tylko pytanie czy Pan Łukasz posiada jakieś inne kategorie oprócz B. Dodatkowo prostuję, iż w sprawach o wykroczenie nie wnioskuje się o warunkowe umorzenie postępowania tylko o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów.

    Pozdrawiam

 14. Witam. 09.02.2018 policja zatrzymala mnie do kontroli wydmucjalem 0.42. pojechalismy na komisariat zwrocilem prawo jazdy i za jakis tydzien przyszedl list ze prawo jazdy zostalo zatrzymane, nastepnie po jakoms czasie przyszedl list ze odwiedzi mnie kurator po odwiedzinach kuratora za jakis czas przyszedl list ze odsyłaja prawo jazdy do wydzialu komunikacji i od tamtej pory cisza dzis jest 1 sierpnia a ja dalej nie otrzymalem wyroku. dodam ze prokurator napisal wniosek o warunkowe umorzenie postepowania. co robic w tej sytuacji bo wydaje mi sie ze za dlugo to trwa pozdrawiam.

  1. Szanowny Panie Krzysztofie

   Zalecam skontaktować się z prokuratury celem ustalenia prokuratora zajmującego się Pana sprawą oraz sygnatury sprawy. Po ustaleniu prokuratora zajmującego się Pana sprawą proszę się z nim skontaktować celem ustalenia na jakim etapie jest Pana sprawy, czy wniosek o umorzenie postępowania został wysłany, jeżeli tak to dokładnie do którego Sądu. Jeżeli wniosek o warunkowe umorzenie został wysłany proszę skontaktować się z właściwym sadem celem ustalenia na jakim etapie jest Pana sprawy, czy został juz wyznaczony termin posiedzenia oraz celem ustalenia sygnatury sprawy.

   Pozdrawiam

 15. Dzień dobry, zabrano mi prawo jazdy za prowadzenie samochodu po użyciu alkoholu ( wykroczenie). Dostałem postanowienie sadu o zatrzymaniu prawa jazdy. Czy w takim przypadku warto złożyć zażalenie i przedstawić argumenty za nieodebraniem prawa jazdy czy od razu napisac wniosek o dobrowolne ukaranie? Powiedzmy, że zloze zażalenie poparte wieloma argumentami: zaświadczenie pracodawcy, stan zdrowia itp. Czy jeśli zostanie ono odrzucone, i zloze wniosek o dobrowolne poddanie się karze to czy znowu musze zdobywac kopie dowodów : badań, zaświadczen itp. ? Jaka kare zaproponować przy dochodach 2100 zl miesiecznie? Pozdrawiam,

  1. Szanowny Panie Adamie

   Mając na uwadze, iż jest to wykroczenie to prawdopodobnie otrzyma Pan zakaz prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy, dlatego uważam, iż w takiej sytuacji lepiej nie pisać zażalenia na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, aby Pana sprawa jak najszybciej trafiła do Sądu przed którym będzie mógł Pan starać się powalczyć o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów. Jeżeli wszystko potoczy się w miarę sprawnie i sąd uwzględni Pana wniosek o nadzwyczajne złagodzenie kary to istnieje szansa, że odzyska Pan dokument prawa jazdy po upływie 3, 4 miesięcy. Jednakże sygnalizuję, iż jest to tylko moja wstępna propozycja rozwiązania sprawy, ponieważ nie posiadam szczegółowych informacji o przebiegu zdarzenia oraz o zgromadzonym w Pana sprawie materiale dowodowym.

   Pozdrawiam

 16. PROSZĘ O WYJAŚNIENIE SYTUACJI W KTÓREJ POLICJANT WIDZI NIBY PRZEZ OKNO W BUDYNKU PO ZGŁOSZENIU PRZEZ SĄSIADA ŻE KIERUJĄCY JEST PIJANY JADĄC ULICĄ ? NASTĘPNIE KIERUJĄCY STAJE Z DRUGIEJ STRONY BUDYNKU WYCIĄGA KLUCZYK SPOŻYWA ALKOHOL A POLICJANT PO CZTERECH MINUTACH PODBIEGA, KIERUJĄCY UCHYLA OKNO URUCHAMIAJĄC ZAPŁON NIE SILNIK A POLICJANT WYCIĄGA KIERUJĄCEGO WALI GO NA ZIEMIE ZABIERA NA KOMENDĘ DAJĘ ALKOMAT I STWIERDZA STAN NIE TRZEŹWOŚCI. ZATRZYMUJE DOKUMENT STWIERDZAJĄC NIETRZEŹWOŚĆ I PROWADZENIE POD WPŁYWEM ALKOHOLU. CO MOŻEMY ZROBIĆ?? POZDRAWIAM I PROSZĘ O ODPOWIEDŹ

  1. Szanowny Panie

   Abym mógł udzielić Panu szczegółowej porady potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 17. Dzień dobry,
  w dniu wczorajszym mój 19 letni brat na imprezie na której był ze swoją dziewczyną wypił 2 piwa.
  Dziewczyna miała wracać jego samochodem, jednak on podjął głupią decyzję i chciał jej przeparkować samochód aby mogła wyjechać z parkingu.
  Pech chciał że podszedł do niego policjant i zbadał alkomatem – wykryło 0,17 promila, następnie został poddany badaniu na posterunku i wykazało już 0,48 promila. Prawo jazdy zostało zatrzymane. Bardzo proszę o informację jakie konsekwencje mu grożą? Nadmienię, że brat prawo jazdy ma od października ubiegłego roku. Jest załamany tym co się stało, od września planował pójść do pracy, a tu taka wpadka. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Lidio

   Na pewno grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów na okres co najmniej 3 lata, świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie minimum 5.000 złotych oraz kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Jednakże jeżeli dobrze poprowadzi sprawę to może uda mu się uzyskać np. warunkowe umorzenie postępowania (przykładowo: zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku, świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie np. 2.500 złotych oraz brak kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności).

   Pozdrawiam

   1. Dziękuję za odpowiedź, szczerze mówiąc przeraziła mnie.
    Czy ta ilość promili (0,48 ) to w takim razie już przestępstwo?

    1. W jednym z powyższych postów odpowiadał Pan przy wykroczeniu o zakazie prowadzenia
     pojazdów na okres 6 miesięcy, dlatego dopytuję czy to jeszcze wykroczenie czy już przestępstwo? Rozumiem też, że pisze Pan o górnych granicach kar, jednak w każdej sytuacji Sąd zapewne traktuje inaczej. Czy jest szansa na nadzwyczajne złagodzenie kary?
     Pozdrawiam

 18. Szanowna Pani Lidio

  1. Proszę wybaczyć, odczytałem miligramy, a nie promile;

  2. W takiej sytuacji to zasadniczo powinno zostać potraktowane jako wykroczenie i w takiej sytuacji można starać się o nadzwyczajne załagodzenie kary, jednakże to czy zostanie ono zastosowane zależy od postawy Pani brata oraz od Sądu;

  3. W sprawach o wykroczenie zakaz prowadzenia pojazdów co do zasady wynosi co najmniej 6 miesięcy + można otrzymać karę grzywny.

  Pozdrawiam

  Pozdrawiam

 19. Witam chciałbym się dowiedzieć czy po upływie połowy kary za jazdę po alkoholu ,mogę się starać o odzyskanie prawa jazdy ,zabrane miałem na 5 lat i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 5 lat ,

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   Oczywiście, może Pan się starać o odzyskanie dokumentu prawa jazdy po połowie okresu zakazu, jednakże muszą być dodatkowo spełnione inne wymogi.

   Pozdrawiam

 20. Witam mąż dostał z prokuratury postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy w uzasadnieniu jest podejrzany o kierowanie samochodem w stanie nietrzeżwości ( siedział w samochodzie za kierownicą) .Mam pytanie czy kierować zażalenie czy czekać na sprawę sądową i tam się tłumaczyć Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Renato

   To zależy od okoliczności sprawy, od wysokości stwierdzonego stężenia alkoholu itd., dlatego, abym mógł udzielić Pani szczegółowej porady potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 21. Witam serdecznie.
  Pisze w sprawie takiej ze zostało mi zabrane prawo jazdy za jazdę pod wpływem, dokładnie 0.2 promila w wydychanym… stało się to dziś. Co mogę w takiej sytuacji zrobić, jak się bronić oraz czy teoretycznie mogę jeździć do momentu wydania wyroku w sądzie.

  1. Szanowny Panie Kajetanie

   1. Jeżeli faktycznie wysokość stwierdzonego stężenia wyniosła równe 0,2 promila to istnieje szansa na uniewinnienie (między innymi błąd pomiaru), jednakże oczywiście nie nastąpi to z “automatu”, tylko trzeba będzie w odpowiedni sposób poprowadzić sprawę. Mogę Panu zasugerować, iż np. na przesłuchaniu (które na pewno w Pana sprawie nastąpi) może Pan podnieść właśnie występujący błąd pomiaru;

   2. Zasadniczo w momencie fizycznego odebrania dokumentu prawa jazdy może Pan jeździć, jednakże naraża się Pan na otrzymanie mandatu za braku dokumentu prawa jazdy oraz otrzymanie zarzutu za jazdą bez uprawnień za którą grozi grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów, a więc decyzja należy do Pana, jednakże jeżeli zdecydowałby się Pan ostatecznie na jazdę mimo zatrzymanego prawa jazdy, to może okazać się to dla Pana nieopłacalne;

   3. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 22. Witam,
  mojemu bratu zostało zatrzymane prawo jazdy na podstawie art. 37 ust. 1 w zw. z art. 135 ust. 1 pkt 1 Prawo o ruchu drogowym za czyn z art. 178a §1 k.k. W przesłanym przez Prokuratora piśmie jest informacja, że na przysłane pismo służy zażalenie. Chciałabym zapytać czym różni się zażalenie od wniosku o warunkowe umorzenie postępowania? Które z tych pism w tej sytuacji należy napisać?
  Bardzo proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Lidio

   1. Zażalenie piszę się na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania. Natomiast wniosek o warunkowe umorzenie postępowania służy przede wszystkim modyfikacji kar, środków karnych (tutaj okres zakazu prowadzenia pojazdów) itd. orzekanych w związku z popełnieniem danego czynu (tutaj jazda po alkoholu);

   2. Trudno jest mi doradzić które pismo należy napisać, ponieważ nie znam dokładnie sprawy, dlatego, celem udzielenia szerszej porady, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 23. Dzień dobry Panie mecenasie, 28 lipca policja zabrała mi prawo jazdy za jazdę pod użyciu alkoholu. Chciałem złożyć wniosek o dobrowolne ukaranie, niestety trafiłem do szpitala. W czasie mojego pobytu przyszło postanowienie sądu o odebraniu prawa jazdy,a nawet i sam wyrok (zabranie prawa jazdy na 6 miesięcy). Sporządziłem sprzeciw do sądu wraz z wnioskiem o o dobrowolne ukaranie i czekam teraz na termin rozprawy.

  I tu rodzi się moje pytanie. W interencie czytałem, że do uprawomocnienia wyroku “można” jeździć samochodem. Za jazdę bez dokumentu grozi jedynie kara grzywny lub mandat, w najgorszym przypadku odholowanie pojazdu. Co w przypadku złożenia mojego sprzeciwu ? Wiem, że w tym momencie wyrok traci swoją moc swoją moc. Do czasu rozprawy i ostatecznego wyroku “można jeździć” samochodem? Serdecznie pozdrawiam, Adam

  1. A i jeszcze pytanie. Gdyby okazało się, że do wyroku ostatecznego “można” jeździć, to jak złożyłem sprzeciw to jest on już gdzieś odnotowany (czy policja o tym wie), czy trzeba dopiero czekać na ustalenie terminu rozprawy?

   1. Szanowny Panie Adamie

    1. Jeżeli w Pana sprawie zapadło postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy to za poruszanie się samochodem w okresie jego obowiązywania (niezależnie od złożonego sprzeciwu) grozi Panu mandat karny za brak dokumentu oraz zarzut jazdy bez uprawnień (art. 94 k.w.), za którą może zostać orzeczona kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów.;

    2. Jeżeli skutecznie złożył Pan sprzeciw od wyroku nakazowego to na pewno jest to odnotowane w sądzie, natomiast policja o nim najpewniej dowie się w momencie przesłania jej informacji o terminie rozprawy, który zostanie wyznaczony.

    Pozdrawiam

 24. Podczas kontroli drogowej w wydychanym powietrzu przy I badaniu wynik 0,10ml II badaniu 0,09 III badaniu 0,10. Obecnie otrzymałem postanowienie z Sądu o zatrzymaniu PJ. Czy mogę wnioskować do Sądu o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Nigdy wczesniej nie byłem karany za wykroczenia drogowe jak i w/w sytuacji.

  1. Szanowny Panie Andrzeju

   Jak najbardziej może Pan o to wnioskować, tylko taki wniosek należy odpowiednio umotywować. Natomiast w przypadku wysokości Pana stężenia, próbowałbym powalczyć nawet o uniewinnienie powołując się na błąd pomiaru.

   Pozdrawiam

 25. Witam jestem po wyroku sądu zostałem pozbawiony kategori B na okres 4 lat a posiadam też kat C miałem adwokata który twierdzi ze zabrano mi kat tylko B a kat C zostawili i mogę się poruszać pojazdami o masie przekraczającej 3.5 tony poszedłem wię do starostwa i poprosiłem o wydanie prawa jazdy tam spotkałem się z odmową co dalej mam robić
  Tak mam doladnie wyrok -orzeka się wobec oskarżonego srodek karny w postaci zakazu do prowadzenia pojazdow mechanicznych których uprawnia kategorja B na okres 3 lat ale nie napisane jest że mogę jeździc na kat C prosze o pomoc spotkalem sie gdzieś z opisem ze chłopak ma podobną sytacje i jeździ w firmie bez prawa jazdy bo starosta odmowił wydania co zato grozi czy to jest następne przestępstwo czy wykroczenie proszę o pomoc z góry dziękuję

  1. Szanowny Panie Roberto

   Niestety, przez czas trwania zakazu prowadzenia pojazdów, mimo wyłączenia kategorii prawa jazdy C starosta nie wyda Panu dokumentu prawa jazdy, wynika to z art. 12 Ustawy o kierujących pojazdami. Niemniej co do zasady nie ma przeciwskazań, aby poruszał się Pan pojazdami mechanicznymi na kategorię C, przy ewentualnym zatrzymaniu grozi Panu co najwyżej mandat karny za brak dokumentu, dlatego warto, aby woził Pan ze sobą odpis wyroku, żeby móc ewentualnie wyjaśnić jakieś nieporozumienia dotyczące posiadanych przez Pana uprawnień.

   Pozdrawiam

 26. Dzien dobry
  Mam takie pytanie mianowicie miałem zatrzymane prawojazdy w Polsce za alkohol w 2002 roku i dostałem karę na dwa lata po czym przystąpiłem do egzaminu i oblałem jazdę ( gdzie dopiero pod ośrodkiem egzaminacyjnym mi to oznajmiono ) myśle ze yo było celowe.
  Wyjechałem za granice w 2003 roku i przyjechałem specialenie zdać ten egzamin ale oblałem.
  Po czym zdecydowałem zrobic prawa jazdy w Niemczech ponieważ nie milem czasu cugle jeździć fo pl a tu mieszkam na stałe na razi
  Zdlem kategorie b , c, e, a w Niemczech
  Zawsze mam teraz problem gdy zatrzyma mnie policja w Polsce i mówią ze mam zatrzymane
  Co zrobic ??
  Dziekuje

  1. Szanowny Panie Piotrze

   Celem udzielenia szczegółowej porady potrzebuję więcej informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

   1. Szanowna Pani Marcelino

    Jeżeli spowodowała Pani tylko kolizję to zasadniczo nie będzie musiała Pani żadnych badań robić, natomiast jeżeli to była kolizja spowodowana pod wpływem alkoholu, to najpewniej takiej badania (psychologiczne, lekarskie + kurs reedukacyjny) będzie musiała Pani przejść.

    Pozdrawiam

 27. Witam znajomemu zabrali prawo jazdy za prowadzenie po alkoholu 3 miesiące temu i od tego czasu nie dostał żadnego pisma ani od sądu ani od prokuratury. Co może zrobić aby się czegoś dowiedzieć co dzieje się z tą sprawa

  1. Szanowna Pani Małgosiu

   Najlepiej skontaktować się z jednostką policji która dokonała zatrzymania prawa jazdy celem ustalenia policjanta zajmującego się sprawą oraz sygnatury sprawy. Po ustalenia policjanta najlepiej się z nim skontaktować i wypytać o wszystkie potrzebne informacje.

   Pozdrawiam

 28. Witam,zostało zatrzymane mi prawo jazdy kat.B,C,D na okres 4 lat za jazde pod wływem alkoholu, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych zakończył mi się w maju tego roku,grzywna zaraz została wpłacona,czy moge starać się w sądzie o jakiekolwiek odzyskanie tych kategorii?Z góry dziękuję za porade i Pozdrawiam.

  1. Szanowny Panie Marku

   Jeżeli okres zakazu prowadzenia pojazdów już minął, to aby odzyskać wspomniane kategorie, będzie musiał Pan jeszcze raz podejść do egzaminów na prawo jazdy.

   Pozdrawiam

 29. Witam. Zostało mi zabrane prawo jazdy za jazdę po alkoholu. Dostałem informację z prokuratury, że prawo jazdy zostanie przekazane do odpowiednich organów. Czy w tym przypadku do czasu zakończenia sprawy sądowej mogę poruszać się samochodem.

 30. wiatm. z zapytaniem ile sie czeka na list z sadu ponieważ czekam juz miesiąc na list. policja zatrzymała mi prawo jazdy po uzyciu alkocholu na policji powiedziano ze abrano mi na 6miesięcy i 1000zł kary ale mam czekać na list z sądu z potwierdzeniem.
  pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Grzegorzu

   Różnie, kilka, kilkanaście tygodni. Najlepiej zadzwonić do sądu i zapytać się czy jakieś pismo do Pana wysyłali, jeżeli tak to kiedy i wtedy będzie Pan mniej więcej wiedział kiedy tego pisma się spodziewać.

   Pozdrawiam

 31. Witam , PJ zostało mi zatrzymane przez policję przy rutynowym badaniu – w wydychanym :
  1 pomiar 0,19
  2 pomiar 0,17
  Ogólnie spadało, bo na badaniu już na komisariacie mi wyszło 0,10 . Wiem , ze jest to wykroczenie , jakiej kary finansowej mogę się spodziewać jeśli jestem osoba ucząca się , nigdy nie pracująca i na ile mogę dostać zakaz prowadzenia pojazdów i czy da się to jakoś złagodzić ?
  Jechałem pojazdem ciotki , czy ona dostanie jakieś pismo odnośnie tej sprawy ?
  Proszę o podpowiedz , pozdrawiam
  Julia

 32. I czy w moim przypadku przy odzyskiwaniu prawa jazdy po okresie zakazu będą wymagane jakieś badania , np psychologiczne ?

 33. Szanowna Pani Julko

  Wysokość kary oraz wysokość zakazu prowadzenia pojazdów zasadniczo bedą zależeć od przyjętej przez Pani taktyki procesowej oraz od treści złożonych przez Panią wyjaśnień. Oczywiście są środki, aby to załagodzić. Raczej wątpię, że jakiekolwiek pisma bedą wysyłane Pani ciotce. Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów zostanie wobec Pani orzeczony to najpewniej będzie musiała Pani przejść badania lekarskie, psychologiczne oraz kurs reedukacyjny.

  Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Julko

   Można np. postarać się o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów.

   Pozdrawiam

 34. Witam. Zostlo mi zabrane prawo jazdy pod koniec 2017 roku na 3 lata. Po 3 msc przyszedl kwit zeby zrobic badania lekarskie i psychologiczne. Jest koniec 2018 roku i pytanie moje czy musze juz robic te badania? zostalo prawie 2 lata zakazu.

  1. Szanowny Gościu

   To zasadniczo zależy od Pana, skutkiem braku wykonania takich badań jest co do zasady wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy, ale mając na uwadze, iż i tak ma Pan cofnięte uprawnienia to i tak za bardzo nie zmienia Pana sytuacji. Niemniej, jakby chciał Pan skrócić zakaz prowadzenia pojazdów, to wtedy wykonanie takich badań będzie niezwykle pomocne.

   Pozdrawiam

 35. Witam. Mam takie pytanie zostało mi zatrzymane prawo jazdy za jazdę po alkocholu. Pierwsze badanie 0.13 mg, drugie badanie 0,12 i trzecie badanie bezpośrednio od razu po drugim 0.11. Prawo jazdy oddałem od razu policjantowi za pokwitowaniem. Prawo jazdy zostało zatrzymane mi 27 lipca 2018 roku zaznaczę, że w Warszawie od tamtej pory po dwóch tygodniach od zatrzymania przyszedł mi list odnośnie zatrzymania prawa jazdy i, że ono zostaje wysłane do starosty poźniej już nic nie przyszło. Od pierwszego listu minęlo już prawie pół roku, nie byłem wzywany na policje i i nic wiecej nie przyszło mi z sądu. Co dalej z tym robić? Znajomy policjant sprawdził mnie w CEPIKU po dwóch miesiącach widniało prawo jazdy zatrzymane, ale nie było żadnego powodu dlaczego (sam się dziwił). Byłem w sądzie po trzech miesiącach od zatrzymania dowiedzieć się co dalej z moją sprawa, Pani powiedziała mi, że nic nie wiadomo. Minęło pół roku a sprawa dalej nie ruszyła się . Prawo jazdy jest mi potrzebne i chciałem poddać się dobrowolnie karze, ale z tego co widać trochę chyba jeszcze czekam, a nie chce powtórnie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Pozdrawiam i oczekuję na poradę.

  1. Szanowny Panie Łukaszu

   Najlepiej skontaktować się z jednostką policji która dokonała zatrzymania prawa jazdy celem ustalenia policjanta zajmującego się sprawą oraz sygnatury sprawy. Po ustalenia policjanta najlepiej się z nim skontaktować i wypytać o wszystkie potrzebne informacje.

   Pozdrawiam

 36. Witam. Mam podobna sytuację co już jedną osobą wyżej. Zostałem zatrzymany pod wpływem alkoholu który piłem dzień wcześniej. Po pierwszym pomiarze wykazało 0,25 po drugim 0,27 trzeci 0,27 i czwarty ostatni 0,25. Sprawa na komendzie została zakfapikowana jako przestępstwo czy jest szansa aby sprawę rozwiązać i sprostowac do rangi wykroczenia?

  1. Szanowny Panie Grzegorzu

   Jak najbardziej istnieje szansa na zmianę kwalifikacji czynu z przestępstwa na wykroczenie, jednakze należy w odpowiedni sposób do tego podejść. Aby moc Panu pomoc potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 37. Witam zostało mi zabrane PJ ( 0.3mg mocno spadkowe brak kolacji i śniadania tak stwierdził sam policjant) czy jest szansa by złagodzić jakoś karę min. 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów? i jak wygląda sprawa poruszania się na skuterze do 50ccm3..? Z góry dziękuję i Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Dariuszu

   1. Oczywiście jest szansa, aby np. otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów np. na okres 1 roku, zamiast na okres 3 lat, świadczenie na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym w wysokości 2.000 złotych zamiast 5.000 złotych, brak grzywny, brak kary ograniczenia wolności, brak kary pozbawienia wolności, jednakże należy przede wszystkim użyć odpowiedniej argumentacji uzupełniając ją stosownymi dokumentami;

   2. Jeżeli ma Pan zatrzymane prawo jazdy, a nabył Pan uprawnienia przed 2013 rokiem to nie widzę większych przeszkód, aby poruszał się Pan skuterem do 50cm 3, natomiast, jeżeli sąd w wyroku orzeknie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych to wtedy może być problem z poruszaniem się takim skuterem;

   3. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

    1. Szanowny Panie Dariuszu

     Tak, wiem, 0.3 mg czyli 0.6 promila, czyli przestępstwo i dlatego podałem Panu przykładowe rozwiązania.

     Pozdrawiam

    2. Szanowny Panie Dariuszu

     Celem udzielenia Panu pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

     Pozdrawiam

 38. Dzien dobry. Wczoraj stwierdzono u mnie 0.46 mg w wydychanym powietrzu i odebrano prawo jazdy. poniewaz mam 3 malych dzieci (od 2 do 8 lat) i zone chora na raka chcialbym uniknac odpowiedzialnosci karnej. czy jest na to szansa?

  1. Szanowny Panie Sebastianie

   Z całkowitym uniknięciem odpowiedzialności karnej może być ciężko, natomiast z pewnością istnieje szansa na łagodny wyrok, niemniej nie chcąc ostatecznie przesądzać, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 39. Witam.
  W październiku 2014 roku zostało zatrzymane mężowi prawo jazdy za alkohol na okres jednego roku. Pierwszych badań mąż nie przeszedł, kolejnych nie robił. Teraz chce odzyskać prawo jazdy czy musi ponownie zdawać egzamin? Kategoria zatrzymania wykroczenie. Czy starosta sam decyduje o egzaminie czy jest jakaś podstawa prawna? Czy wystarcza tylko badania z Word?

  1. Szanowna Pani Anno

   1. Jakby tylko Pani mogła sprecyzować jakich badań mąż nie przeszedł i na kiedy zostały zlecone kolejne badania?;

   2. Co do zasady, jeżeli przejdzie pomyślnie badania to wtedy urząd powinien uchylić decyzje o zatrzymaniu prawa jazdy.

   Pozdrawiam

 40. Witam. Dostałem postanowienie z sądu o zatrzymaniu mi prawa jazdy i nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie to że nie zostało podane na jaki czas zostało zabrane i brak jakiegokolwiek mandatu. Co w tej sytuacji zrobić?

 41. Nadmienię,że na pierwszym pomiarze miałem 0.17 a za drugim razem 0.12 w wydychanym. Czy to może być podstawą do zwrotu PJ?

  1. Szanowny Panie Pawle

   1. Najpewniej otrzymał Pan postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania w którym nie określa się sztywnego okresu zatrzymania prawa jazdy, po prostu do momentu prawomocnego zakończenia się postępowania ma Pan zatrzymane prawo jazdy, a później sąd może ewentualnie orzecz zakaz prowadzenia pojazdów do którego powinien zaliczyć okres zatrzymania prawa jazdy;

   2. Co do zasady nie, jednakże jeżeli nie poruszał się Pan np. po drodze publicznej lub jeżeli badania zostały wykonane błędnie, itd. to może być podstawa do zwrotu prawa jazdy.

   Pozdrawiam

    1. Szanowny Panie Pawle

     Sąd nie ma ściśle określonego terminu na wydanie wyroku, jednak co do zasady rozpoznanie powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki. Na marginesie sąd nie wydaje prawomocnego wyroku, tylko wyrok nieprawomocny. Wyrok staje się prawomocny w sytuacji, gdy od takiego wyroku nie wniesie Pan apelacji lub gdy Sąd wyższej instancji utrzyma go w mocy.

     Pozdrawiam

     1. Czyli złożyć wniosek o odstąpieniu od wymierzonej kary mogę złożyć po wydaniu nieprawomocnego wyroku?

    2. Szanowny Panie Pawle

     Rozumiem, że chciałbym złożyć Pan wniosek, aby sąd nie orzekał zakazu prowadzenia pojazdów? Jeżeli tak to po pierwsze musi Pan taki wniosek złożyć przed wydaniem nieprawomocnego wyroku przez sąd, a dodatkowo taki wniosek nazywa się wniosek o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów.

     Pozdrawiam

     1. Nie, sąd powiadomił mnie w powiadomieniu,że zostanie mi zatrzymane prawo jazdy, więc ja chcę starć się o jak najniższy wymiar kary.

    3. Szanowny Panie Pawle

     Po treści Pana wiadomości wnioskuję, iż otrzymał Pan postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania. Toteż po jego otrzymaniu najpewniej otrzyma Pan wezwanie do stawiennictwa w sądzie jako obwiniony, gdzie będzie mógł Pan postarać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów.

     Pozdrawiam

 42. Witam,
  moja sytuacja jest nieco inna niż wszystkie wymienione. W poranek po spożyciu alkoholu zbadałem się alkomatem jednorazowym, który pokazał wynik 0,1 promila. Jako, że planowałem dłuższą trasę to postanowiłem podjechać na komendę, aby zbadać się dokładnym alkomatem i nie ryzykować. Popełniłem margilalny błąd podjężdzając pod sam posterunek… Dmuchnąłem na ogólnodostępnym alkomacie, który zabronił mi dalszej jazdy. Udałem się kierunku drzwi w zamiarem zajęcia miejsca pasażera i pozwoleniu partnerce aby kierowała autem. Niestety policjanci zatrzymali mnie, bo widzieli, że podjechałem autem. Pierwsze badanie 0,10mg/l, drugie 0,13mg/l, trzecie 0,8mg/l. Mam zabrane prawo jazdy i czekam na decyzję z sądu. Sprawa powinna wyglądać inaczej, ale nie miałem w planach prowadzić dalej auto – inaczej bym nie przyjeżdzał na policję. Co Pan radzi? Jak pokierować sprawą?
  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Miłoszu

   Celem udzielenia Panu pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 43. Dzień dobry,

  Zabrano mężowi prawo jazdy, był pod wpływem alkoholu (miał dużo, około 2 promili). Zabrano go na komendę, pierwszy raz jak dmuchał w alkomat, wynik wyszedł nieprawidłowy, drugi raz również, po czym mąż powiedział, że nie będzie dmuchał, bo mają uszkodzony alkomat, policjanci obezwładnili go rzucając na ziemię, skrępowali ręce i zawieźli na badanie krwi do szpitala. Sytuacja bardzo ciężko wygląda, ponieważ mąż ma pracę, gdzie jeździ samochodem, nasza sytuacja materialna też jest na ostrzu noża, jest to jego pierwsze wykroczenie, nigdy wcześniej nie był karany (ale jest to jego wina, tylko i wyłącznie).
  Mam zatem pytanie, na ile sąd może zabrać prawo jazdy w takim przypadku i czy istnieje jakakolwiek okoliczność łagodząca oraz czy policja bądź sąd powiadamia pracodawcę o takim zdarzeniu).
  Proszę o pilną odpowiedź
  Dziękuję i pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Kika

   1. W takiej sytuacji Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów co do zasady na okres minimum 3 lat, niemniej okres ten może być krótszy, jednakże to zależy od okoliczności w jakich został zatrzymany Pani mąż, od prawidłowości badania alkomatem, od jakie postawy w postępowaniu itd. Dodatkowo jeżeli mąż posiada inne kategorie prawa jazdy oprócz B, to zawsze może się starać o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów z wyłączniem kategorii prawa jazdy, która jest mu potrzebna;

   2. Policja oraz sąd co do zasady nie informują pracodawcy o tego rodzaju przestępstwie;

   3. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli chciałaby Pani skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 44. Witam Panie Mecenasie,
  Zostałem zatrzymany podczas rutynowej kontroli. W wydychanym powietrzu miałem następujące wyniki: 0,14 oraz 0,12 . Dostałem wniosek o stawienie się na przesłuchanie w celu złożenia wyjaśnień. Dodam że interesuje mnie sprawa o warunkowe umorzenie postępowania bez zakazu porusznia się pojazdem, jakie mam szansę na pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku? Powiem dodatkowo że samochód jest mi potrzebny ponieważ codziennie dojezdzam do miejsca pracy a komunikacja miejsa w mojej miejscowosci jest bardzo słabo rozbudowana(autobus jeździ 4 razy przez cały dzień). Wiem że będę musiał to uargumentować jednak interesują mnie czy jest jakaś możliwość zatrzymania prawa jazdy oraz jak to wygląda z perspektywy Pańskiej pracy, mianowicie czy sąd skłania się do takich wniosków?
  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Dominiku

   W Pana przypadku musi Pan złożyć wniosek o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów. Jak ten wniosek Pan dobrze uzasadni to istnieje szansa, że sąd go uwzględni, oczywiście jeżeli trafi Pan na wyrozumiałego sędziego.

   Pozdrawiam

 45. Witam, kolegę zatrzymano na zwykłej kontroli poprzez brak pasów, dzień wczesniej spożył alkohol. Wydmuchał 0,25 dm. Po dwóch innych pomiarach wystąpiła tendencja spadkowa. 0,20 oraz 0,19. Czego moze się spodziewać, od czasu otrYmania kwitka o zabraniu prawa jazdy minęły dwa tygodnie, miałbyc wzywany na przesłuchanie, dalej nic. Co należy robić i co może go czekac? Ma ciężka sytuacje w domu, posiada również inne kategorie na których zarabia.

  1. Szanowny Panie xxx

   1. Zalecam, skontaktować się z jednostką policji która dokonała zatrzymania prawa jazdy celem ustalenia policjanta zajmującego się sprawą, sygnatury sprawy oraz ewentualnego terminu przesłuchania. Dodatkowo niech ustali czy i gdzie prawo jazdy zostało lub zostanie skierowane, czy do sądu czy do prokuratury które będę wydawać postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania;

   2. Po ustaleniu powyższych danych zalecam zastanowić się nad taktyką procesową, tzn. czy przyznaje się do winy czy też nie, bo zasadniczo od tego będzie zależało czy składać wniosek o zwrot zatrzymanego dokumentu prawa jazdy lub zażalenie na postanowienie o jego zatrzymaniu (o ile takowe zostanie wydane);

   3. Dodatkowo zalecam zweryfikować protokoły badania stanu trzeźwości, ponieważ może okazać się, iż policja przy ich wykonywaniu popełniła jakieś błędy, co można później wykorzystać w sprawie;

   4. Odnosząc się jeszcze do wysokości stężenia, to jest ono na granicy wykroczenia oraz przestępstwa, ale istnieje spora szansa, iż jednak otrzyma zarzut jazdy po użyciu alkoholu, a więc wykroczenie (zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat oraz kara grzywny do 5000 złotych).

   Pozdrawiam

   1. Czy można uwzględnić sytuacje w domu która jest ciężka? Podczas gdy żona jest chora na coś poważniejszego i nie jest w stanie wyżywić dzieci, a ta osoba której prawo jazdy zostało zatrzymane na tym zarabia i ma spore kłopoty finansowe?

    1. Szanowny Panie xxx

     Oczywiście, że można, a nawet trzeba się na przedstawione przez Pana okoliczności powoływać. Ponieważ jeżeli faktycznie czyn kolegi zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie to istnieje możliwość zastosowania wobec niego nadzwyczajnego złagodzenia kary poprzez odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów.

     Pozdrawim

     1. A jeżeli na tak zwanej kontroli „świeczce” wyszło zielone, a na zwyklym alkomacie już wykazało 0,25. Podczas mrozu czy można się tym sugerować?

  1. Szanowny Panie xxx

   Jeżeli został wykonany pomiar stężenia wydychanego powietrza to najpewniej działał, jednakże pytanie czy prawidłowo. Odpowiedź na to pytanie myśle, że znajdzie się w instrukcji obsługi urządzenia, gdzie zawarte są informacji dotyczące jego pracy.

   Pozdrawiam

 46. Witam. Zatrzymano mi prawo jazdy za jazdę w stanie nietrzeźwość pierwsze badanie 0.28 drugie 0.19 i następnie 0.09 mili grama. Miałem już sprawę w sądzie i wyrok to 1 rok zakazu prowadzenia auta. Moje pytanie jest takie czy jeżeli będę się odwoływał od tego wyroku o skrócenie kary to czy w trakcie odwołania mogę jeździć autem i czy to nie poskutkuje tym że zostanie mi zabrane prawo jazdy na dłuższy okres niż w pierwszym wyroku. I czy odwołanie od wyroku nie przedłuży mi terminu oddania prawa jazdy ??

  1. Szanowny Panie Pawle

   1. Jeżeli zostało Panu zatrzymane prawo jazdy na czas trwania postępowania to radziłbym wstrzymać się z jazdą samochodem, ponieważ jeżeli zostałby Pan zatrzymany to grozi Panu zarzut jazdy bez uprawnień z art. 94 k.w., a który może zostać orzeczony wobec Pana dodatkowy zakaz prowadzenia pojazdów;

   2. Zasadniczo nie, ponieważ do orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów wlicza się okres faktycznego zatrzymania prawa jazdy.

   Pozdrawiam

 47. Witam. Zatrzymano mi prawo jazdy za jazdę po spozyciu, wynik 0.11mg, drugi pomiar 0.09mg. Mam prawo jazdy kat. B i D, zatrzymano mnie w drodze do pracy. Mam postanowienie o zatrzymaniu PJ przez sąd. W związku z tym mam pytania:
  1. Czy na to postanowienie już przysługuje zażalenie?
  2. Ile czasu trzeba czekać na konkretną decyzję sądu?
  3. Czy i jakie szanse mam żeby uniknąć zatrzymania uprawnień i jakimi argumentami się bronić?

   1. Szanowny Panie Romanie

    1. Wysłałem Panu wiadomość mailową;

    2. W tym miejscu mogę Panu napisać, iż jak najbardziej na takie postanowienie przysługuje zażalenie, natomiast Sąd nie posiada jakiegoś konkretnego terminu na rozpatrzenie zażalenie, co do zasady powinien rozpatrzyć je bez zbędnej zwłoki i z reguły do miesiąca czasu jest już odpowiedź. Jednak w Pana sprawie trzeba zastanowić się czy w ogóle jest sens składać zażalenie, czy np. inne rozwiązanie nie będzie bardziej dla Pana korzystne, ale o tym w wiadomości mailowej.

    Pozdrawiam

 48. Witam. W dniu wczorajszym, po kontroli drogowej, mojemu mężowi zostało zatrzymane prawo jazdy. W wydychanym powietrzu miał 0,15 mg, po 15 minutach 0,1. Jak to sam policjant stwierdził – brak śniadania. Wracaliśmy akurat od lekarza, jestem w zaawansowanej ciąży, poród za 2 miesiące. Jesteśmy sami w mieście, którym mieszkamy. Nie mamy tu rodziny. Mąż wozi mnie na badania. Nigdy nie był karany. Pracuje jako operator wózka widłowego. I moje pytania: czy jest szansa w takiej sytuacja na nadzwyczajne złagodzenie kary przez sąd, by nie dawał zakazu prowadzenia pojazdów? czy jeśli jednak sąd orzeknie ten zakaz to informuje pracodawcę o tym? czy zakaz może nie obejmować wózka widłowego? Dziękuję z góry za odpowiedź.

  1. Szanowna Pani Ago

   1. Jak najbardziej istnieje szansa na nadzwyczajne złagodzenie kary, jednakże należy użyć odpowiedniej argumentacji oraz trzeba w odpowiedni sposób do sprawy podejść;

   2. Co do zasady Sąd z urzędu nie informuje pracodawcy o zakazie prowadzenia pojazdów;

   3. Zakaz może obejmować wszystkie bądź tylko określone kategorie prawa jazdy.

   Pozdrawiam

 49. Witam.
  W lipcu 2018 zostało mi zatrzymane prawo jazdy (kat.B) przez policję za jazde po alkoholu. Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy i grzywnę. Starosta skierował mnie na badania lekarskie oraz na kurs reedukacyjny. Zakaz prowadzenia pojazdów minął na początku stycznia 2019. Dwa tyg temu do starostwa dostarczyłem orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów oraz pozytywne orzeczenie lekarskie. Dzisiaj dostarczylem zaświadczenie o ukonczeniu kursu reedukacyjnego. Pani w urzedzie oznajmila, ze nie moze mi wydac prawa jazdy gdyz na orzeczeniu lekarskim wpisany jest termin kolejnego badania na rok 2022 i konieczna jest wymiana dokumentu. Oczywiscie odrazu zlozylem wniosek o wymiane wraz z opłatą.
  Moje pytanie brzmi: Jesli prawo jazdy było wydane bezterminowo to czy w obecnej sytuacji jest konieczna wymiana dokumentu na nowy? Oraz czy Pani w urzedzie ma prawo zatrzymac mi dokument tylko dlatego ze musze go wymienic na nowy? Jak dobrze mi wiadomo wymiana dokumentu nastepuje po zlozeniu odpowiedniego wniosku wraz z kserokopią starego prawa jazdy, tak wiec dlaczego Pani odmowila mi wydania zatrzymanego prawa jazdy?

  1. Szanowny Panie Marku

   Obowiązek wymiany dokumentu prawa jazdy może wynikać z faktu, iż 4 marca bieżącego roku zostały wprowadzone nowe wzory dokumentów praw jazdy. Dodatkowo obowiązek wymiany dokumentu wynika z faktu, iż teraz będzie miał Pan prawo jazdy terminowe (do kolejnego badania w 2022 roku).

   Pozdrawiam

 50. Dzień dobry.
  Mam takie pytanie dnia 27.03.2019 roku skończył mi się zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę po użyciu alkoholu.Poszedłem dziś do starostwa żeby odebrac prawo jazdy i nie otrzymałem prawka dlatego, ze sąd w Warszawie nie dostarczył mi prawomocnego wyroku sądu a podkreślam ze zakaz mi się skończył. Czy mogę złożyć na nich skargę i czy coś wygram. Posiedzenie sady było 27.02.2019 od tamtego czasu nie został mi dostarczony prawomocny wyrok. Odbywam karę dłuższa nic powinienem i jestem z tego powodu pokrzywdzony.

  1. Szanowny Panie Łukaszu

   Formalnie jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów się skończył, nie widzę przeszkód, aby mógł Pan kierować pojazdami mechanicznymi. Osobiście uważam, iż nie ma sensu składać skargi, niemniej proszę zadzwonić do Sądu celem przypomnienia swojej sprawy, aby jak najszybciej zostały wysłane dokumenty do starostwa.

   Pozdrawiam

   1. Zakaz minął, ale jak byłem zapytać się na komisariacie co mi zrobią jeżeli mnie złapią bez prawka. Policjant odpowiedział, że zależy jak widnieje w rejestrze. A póki co pewnie jest, że prawo jazdy jest zatrzymane bo starostwo nie ma żadnej informacji na ten temat. Dowiedziałem się też, że nie mogą wydać mi prawa jazdy bez zrobienia potrzebnych badań o których jak byłem na zeznaniach nie zostałem poinformowany tylko policjantka powiedziała że 28 marca mogę iść i odebrać prawo jazdy bez żadnych problemów bo kara nie przekroczyła mi roku. Zastanawia mnie to czy jeżeli będę jeździł bez tych badań to nie złamie żadnego przepisu z wydania wyroku sądu który tak naprawdę jeszcze nie zdążył tego zrobić.
    Pozdrawiam

    1. Szanowny Panie Łukaszu

     Co do zasady, jeżeli chodzi o badania lekarskie, psychiatryczne czy kurs reedukacyjny, to pozytywne przejście tych badań nie warunkuje zwrotu prawa jazdy. Zakaz trwa przez określony czas i organ musi Panu wydać dokument prawa jazdy, a w między czasie może Pan wykonywać wspomniane badania. Chyba, że istnieje jeszcze jakaś inna okoliczności, która uniemożliwia wydanie prawa jazdy o której nie wiem.

     Pozdrawiam

     1. Prawo jazdy zostało mi zatrzymane tylko za jazdę po użyciu alkoholu, 0.11 w wydychanym powietrzu.

 51. Witam, 15 stycznia mojemu partnerowi zostało zabrane prawo jazdy . W czasie pracy doszło do małej kolizji on wpadł w poślizg i zachaczyl lekko błotnikiem o inne auto natomiast oboje nie wysiedli kobieta pojechała dalej on takze po powrocie z pracy przyjechała policja moj partner był juz po kolacji do ktorej wypił 9% duże piwo . Zbadany alkomatem wykazało 0.23 zabrali go na komendę tam miał 0.28 i 0.21 . Badano go i Zabrano mu prawo jazdy po godz 19 juz w domu a do zdarzenia doszło około 15 gdzie zadnej interwencji nie było dostali zgłoszenie ze facet uciekł z miejsca a to nie prawda. Dostał pismo z prokuratury o zatrzymaniu prawa jazdy od razu napisaliśmy zażalenie i do tej pory a mamy juz kwiecień zero odzewu na komendzie powiedzieli mu ze ma sie zglosic jak od zdarzenia upłynął 3 miesiace a czemu tak? Gdzie jakies postanowienie czy wyrok sądu? Czemu przetrzymują mu prawo jazdy? Dostał pismo z komisariatu o złożenie zeznań jako podejrzany o prowadzenie pod wpływem i złożenie odcisków palców i zdjęcia. Oczywiscie to uczynił ale kiedy policjant zarządał 300 zł za prowadzenie pod wpływem on powiedział ze nie prowadził pod wpływem a badanie nastąpiło prawie 5 godzin po zasadzeniu za kolizje zapłacił 250 mandatu ale nie był wtedy pijany policjant spisał zeznania i od tamtej pory cisza. Co to oznacza? Prosze o kontakt mailowy

  1. Szanowna Pani Marzeno

   Mając na uwadze dość liczne pytania, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428. Wskazana forma kontaktu niewątpliwie ułatwi mi udzielenie odpowiedzi na najważniejsze kwestie.

   Pozdrawiam

 52. Dzień dobry,

  a ja mam takie pytanie a propos art. 104a dot. zawieszenia uprawnień do momentu wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy. A jak się kształtuje sytuacja dot. uprawnień po wydaniu takiego postanowienia? Rozumiem, że nie są one już zawieszone… Ale nie są one chyba też przecież cofnięte, bo to następuje dopiero wraz z decyzją starosty albo wyrokiem sądu. Czy to znaczy że do czasu wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy grozi nam odpowiedzialność z art. 94 kw, a po wydaniu takiego postanowienia już nie?

  Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

  1. Szanowny Panie Adamie

   Po wydaniu postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy również grozi nam zarzut z art. 94 k.w., a wynika to z orzecznictwa, komentarzy i innych publikacji, itd., mimo, iż nie wynika to wprost z przepisu.

   Pozdrawiam

 53. jezeli bylo zabrane prawko na 1 rok i mandat 500 zl,ale prawko juz jest do odebranie i nie bylo odebrane,i mandat zostaw nie zaplacony,co za to moze byc?

  1. Szanowny Panie Michale

   To może oznaczać tyle, i prawo jazdy może Pan odebrać i jeździć samochodem, a odnośnie mandatu to najpewniej za jakiś czas otrzyma Pan wezwanie z sądu celem jego uregulowania.

   Pozdrawiam

 54. Dzień dobry. Mam takie pytanie czy jeżeli wyrok sądu odnośnie prawa jazdy zakończyl się i mam prawomocny wyrok sądu i dokument potwierdzający odbycie kary 8 miesiecy przez starostę jestem w trakcie badań, a prawo jazdy nie zostało mi oddane przez starostwo do czasu kiedy wszystkich badań nie zrobię, to czy mogę prowadzić samochód w okresie robienia tych badań i co mi grozi jeżeli zatrzyma mnie policja?

  1. Szanowny Panie Arturze

   Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony przez sąd się skończył, a prawo jazdy nie zostało Panu z innego tytułu zatrzymane to powinno zostać Panu zwrócone i co do zasady może Pan spokojnie jeździć.

   Pozdrawiam

 55. Witam mam pytanie jeżeli miałem zatrzymane prawo jazdy miałem 0,09 w wydychanym później 0,07 i sąd mi oddał prawo jazdy ale po czasie teraz mam się zgłosić do starostwa na badania pisze wstawiennictwo nie obowiązkowe to czy te prawo jazdy zostaną zatrzymane lub już zostały ponieważ nie ma mnie i nie wiem jaki wyrok wydał sąd chciał się z orientować co może mnie czekać

  1. Szanowny Panie Dawidzie

   Najlepiej będzie zadzwonić do starostwa, które wysłało Panu pismo i zapytać się czego sprawa dotyczy, na jakiej podstawie takie zawiadomienie zostało Panu wysłane.

   Podrawiam

 56. Witam,dwa dni temu godzina 1 w nocy 300 m od klubu dyskotek drogą boczna asfaltowa przy lesie (pobocze) najpierw zostałem złapany z kolegą za sikanie w miejscu publicznym a jak się zapytali kto prowadził to powiedzalem że trzeci kolega ale chciał zrobić nam żart i zostawił nas z samochodem i uciekł . Byliśmy w tym miejscu ze 30 min i wsiadłem do samochodu ruszyłem może metr dwa i za chwilę pojawiła się policja,ja już zdążyłem wyjść za kierownicy.. wydmuchalem 1.8 promila. Tłumaczyłem się że czekaliśmy za kierowcą naszym aż przyjdzie i odwiezie nas a że było zimno to chciałem ogrzać samochód . Zabrali mnie na komisariat spisali coś, zbadali alkomatem i odwieźli na imprezę. Za jaki czas dostanie wezwanie? Czy będą do mnie dzwonić? Co mi grozi? Co powinien teraz robić w tej sprawie? Jakie mam szanse na umorzenie sprawy? Nigdy nie popełniłem przestępstwa żadnego,prawko mam od 3 miesięcy. Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   Mając na uwadze dość liczne pytania, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428. Wskazana forma kontaktu niewątpliwie ułatwi mi udzielenie odpowiedzi na najważniejsze kwestie.

   Pozdrawiam

 57. Dzień dobry, mam takie pytanie sąd warunkowo umorzył postępowanie w mojej sprawie na wniosek prokuratora i postanowił zwrócić mi prawo jazdy, dziś minęło 8 dni od posiedzenia… czy mogę wsiąść do samochodu gdy nie ma wyroku prawomocnego o zatrzymaniu mi prawa jazdy? prawo jazdy oddałem przy zatrzymaniu mnie w grudniu. Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Szanowny Panie Dariuszu

   Najlepiej poczekać 21 dni od daty wydania wyroku, zadzwonić do sądu, upewnić się czy wyrok się uprawomocnił, jeżeli się uprawomocnił to wtedy może Pan co do zasady spokojnie wsiąść do samochodu.

   Pozdrawiam

   1. Czyli dopiero gdy będę miał informację że wyrok jest prawomocny, A jak to wygląda gdy PJ jest zatrzymane ale do skazania wyrokiem prawomocnym nie ma zakazu prowadzenia pojazdów? Dopiero gdy wyrok jest już prawomocny

    1. Szanowny Panie Dariuszu

     Tak, dopiero jak wyrok będzie prawomocny, ponieważ najpewniej w Pana sprawie zostało wydane postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania, które skończy się jak wyrok się uprawomocni, toteż od momentu uprawomocnienia się wyroku wydane postanowienie przestanie obowiązywać, a więc będzie mógł Pan co do zasady jeździć samochodem.

     Pozdrawiam

     1. Panie Mecenasie, mam ostatnie pytanie ponieważ otrzymałem już odpis wyroku prawomocnego… Sąd postanowił uchylić mi zakaz prowadzenia pojazdów. Dzwoniąc do WK powiedzieli mi, że jeszcze nie otrzymał nic z sądu. Jak to się ma do prowadzenia samochodem? i czy będę musiał przejść kurs reedukacyjny? zatrzymanie było 5 miesięcy temu. Z góry dziękuję i Pozdrawiam

 58. Witam, ile może trwać sprawa, jeśli zatrzymano mi prawo jazdy 16.01.2019 roku, mamy dzisiaj 29.04.2019 natomiast sprawy w sądzie jak nie było tak nie ma, przesłuchania były i nic więcej. Czy może to aż tyle trwac? Co z tym robić?

  1. Do dnia dzisiejszego doszło mi tylko pismo odnośnie postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Czy w tym przypadku nie można poruszać się autem, skoro sad nie orzekł jeszcze zakazu prowadzenia pojazdu?

   1. Szanowny Panie xxx

    1. Trudno jednoznacznie określić ile taka sprawa może potrwać, ponieważ zależy to od wielu czynników, między innymi od okoliczności zdarzenia, obłożenia sprawami jednostki policji, która się nią zajmuje, itd. Niemniej sprawa w postępowaniu przygotowawczym/wyjaśniającym może trwać od miesiąca, dwóch do nawet roku, albo i dłużej, dlatego zalecam skontaktować się z jednostką policji prowadzącą postępowanie i tam uzyskać niezbędne informacje co do czasu trwania postępowanie, czy są lub będą podejmowanie jakieś czynności w sprawie, itd;

    2. Jeżeli otrzymał Pan postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy to oczywiście może się Pan poruszać samochodem, tylko jeżeli zatrzymałaby Pana policja to wtedy grozi Panu mandat kary za brak dokumentu prawa jazdy do 250 złotych, a także zarzut jazdy bez uprawnień z art. 94 kw za co grozi kara grzywny do 5000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

    Pozdrawiam

 59. Witam. Dnia 17 kwietnia miałem kontrolę. Miałem 0.13 za 10 min 0.10. Prawo jazdy zostało zabrane. Następnego dnia na posterunku miałem przesłuchanie w którym podałem się dobrowolnie karze czyli 1000 zł grzywny plus zabranie prawa jazdy na 6 miesięcy. Auto jest na niemieckich blachach którym jeździłem do pracy tutaj w De. Teraz czekam na papiery z sądu. Czego mogę się obawiać?

  1. Szanowny Panie Robin 1220

   Celem udzielenia Panu pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 60. Witam. Kilka dni temu zostało zatrzymane mi prawojazdy wydmuchałem 0,10 a po 15 minutach 0,9 wypiłem dzień wcześniej 4 i pół piwa od godziny 18 do 22 rano o 8 wsiadłem w auto czy to możliwe że po takim czasie coś mi wykazało i zaznaczam że nic nie jadłem rano

  1. Szanowny Panie Przemysławie

   Na podstawie przedstawionych przez Pana informacji jest to niestety jak najbardziej możliwe i to przypuszczam dlatego, że rano Pan nic nie zjadł. Niemniej nie jest Pan na straconej pozycji, przede wszystkim dlatego, że może powołać się Pan na błąd pomiarowy i jeżeli Pan do dobrze rozegra i złoży wyjaśnienia odpowiedniej treści to postępowanie może zostać wobec Pana całkowicie umorzone.

   Pozdrawiam

 61. Dostałem zakaz prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy po spożyciu alkoholu pierwsze badania 0,12 drugie 0,9 czy mogę starać się o skrócenie zakazu

  1. Szanowny Panie Kruciok

   Celem udzielenia Panu szczegółowej porady, potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 62. Witam. Jechałem pod wpływem alkoholu bez prawa jazdy dostałem zakaz na 4 lata i dokładnie nie znam daty kiedy mogę podjąć się egzaminu gdzie lub do kogo mam się zwrócić

  1. Szanowny Panie Mati

   Celem udzielenia Panu szczegółowej porady, potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 63. Witam. 10 maja zostałem zatrzymany pod wpływem alkoholu, miałem 2 promile.
  Zostało mi zabrane prawo jadzy jednak policjanci powiedzieli mi że dopóki nie dojdzie mi oficjalnie pismo do domu to mogę kierować autem, czy to prawda?

  I drugie pytanie:
  Jeśli mogę przez pewien czas jeszcze jeździć samochodem to podczas pobytu za granicą w razie kontroli zostane zatrzymany i nie będe miał prawa jazdy przy sobie co mi grozi?

 64. Witam serdecznie.
  11 marca zostałem zatrzymany przez policję po wyprzedzaniu na pasach.kontrola stanu trzeźwości ku mojemu zdziwieniu wykazała 0,31 mg. Po 15 min 0,22 i na komendzie 0,15. Wypiłem ok 13godz. 2 piwa a kontrola była O 21.
  Zostałem wezwany na komisariat. Złożyłem zeznania. Policjant przesłuchać w swych świadków których podałem że tylko tyle wypiłem. 18 marca dostalem powiadomienie od prokuratury O zatrzymaniu prawa jazdy z Art.178a.1 kk
  Od tego czasu nie dostałem żadnego pisma na rozprawę do sadu. Moje pytanie. Czy długo mogę jesze czekać na pismo i gdzie i kiedy można składać pismo o warunkowe umozenie postepowania. Z góry dziękuję za odpowiedz

  1. Szanowny Panie Danielu

   To w głównej mierzy zależy od ilości przeprowadzanych w sprawie czynności, od ilości świadków do przesłuchania, a także od obłożenia sprawami policjanta prowadzącego postępowanie, itd. Na pewno zalecam skontaktować się z policjantem prowadzącym sprawę i tam uzyskać informacje ile jeszcze potrwa zanim sprawa zostanie skierowana do sądu. Pismo/wniosek o warunkowe umorzenie postępowania może Pan zasadniczo składać na każdym etapie postępowania, a najlepiej go złożyć podczas Pana przesłuchania w charakterze podejrzanego.

   Pozdrawiam

   1. Panie Sławomirze A myśli Pan że jest szansa na to że dostanę mniejszy wyrok niż 3 lata?
    W sumie miałem duże spadki.

    1. Nie bylem nigdy karany.Przesluchiwany juz byłem i świadkowie też. już dostałem pismo od prokuratora O zatrzymaniu prawa jazdy.ale to było 2 miesiące temu. A ha dalej czekam

     1. Szanowny Panie Danielu

      Mając na uwadze tylko wysokość samych stężeń, uważam, iż jak najbardziej są szanse, aby zakaz prowadzenia pojazdów został orzeczony na czas krótszy niż 3 lata, oczywiście, jeżeli rozsądnie poprowadzi Pan swoją sprawę.

      Pozdrawiam

 65. świetni fachowcy poprzednio miałem prawnika, ale jak skorzystałem z ich usług, to widać różnicę, dziękuję!

 66. Witam. Mam zatrzymane prawo jazdy na 6 m-cy. Zostało mi nieco ponad 2 miesiące kary i mam pytanie, kiedy mógłbym się spodziewać skierowania na badania? Bo na badania przecież również jest określony termin w jakim mam je zrobić. Co jest potrzebne aby potem odebrać prawo jazdy?

  1. Szanowny Panie Romanie

   1. To zasadniczo zależy kiedy sąd przekaże wydziałowi komunikacji właściwemu ze względu na miejsce wydania dokumentu prawa jazdy informacje o orzeczonym zakazie prowadzenia pojazdów. Tutaj zasadniczo Sąd nie ma ściśle określonego terminu na wysłanie takiej informacji. W Pana przypadku najlepiej zadzwonić do wydziału komunikacji i zorientować się czy takie pismo wpłynęło jeżeli tak to kiedy może Pan spodziewać się skierowania na badania;

   2. Po upływie 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów może Pan stawić się do wydziału komunikacji po odbiór dokumentu prawa jazdy, a w międzyczasie może Pan spokojnie podejść do badań i kursów.

   Pozdrawiam

 67. Witam,dnia 28.09.2018 spowodowalem kolizje i uciekłem z miejsca zdarzenia po 2 godzinach zgłosiłem sie na komende i miałem 1.60 promila,Biegły ustalił iz byłem pod wpływem alkoholu podczas zdarzenia i dnia 27.05.2019 zostalo mi zabrane prawojazdy czy okres od 28.09.2018 do 27.09.2019 czy okres ten wlicza sie do okresu zatrzymania prawo jazdy

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   Co do zasady do zakazu prowadzenia pojazdów wlicza się okres fizycznego zatrzymania prawa jazdy, a więc w Pana przypadku będzie to okres od dnia 27.05.2019 do dnia wydania prawomocnego wyroku.

   Pozdrawiam

 68. Dzień dobry.
  Miałem nie miły przypadek na parkingu zarysowałem delikatnie inny samochód czekałem długo na właściciela lecz sie nie pojawił wiec zostawiłem nr kontaktowy za wycieraczka lecz właściciel sie ze mna nie skontaktował tylko Policja sciągła nagrania z monitoringu i tak po 5 godzinach przyjechali do mnie do mieszkania i przebadali alkomatem wykazał że jestem pod wpyływem i zabrali na komende na komendzie wykazało 2 promile bo wypiliśmy pare drinków ze znajomymi oczywiście w trakcie zdarzenia byłem trzeźwy,sprawa trafiła do biegłej która ożekła że byłem pod wpływem alkoholu w trakcie zdarzenia prawo jazdy mi zabrano i czekam na decyzje prokuratory lub sadu jak w takiej sytuacji sie bronić?Bo już nie wiem co mam robić

  1. Szanowny Panie Józefie

   Z wielką ochotą Panu pomogę, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 69. Witam wczoraj w nocy zabrano mi prawo jazdy 0.49 mg i0.30 2 banie w Rybniku .co robić.Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Szanowny Panie Piotrze

   Z wielką ochotą Panu pomogę, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 70. Witam zabrano mi prawko po a lkocholu cztery lata temu dostał 5mies w zawieszeniu na dwa lata czy muszę zdawać egzamin

  1. Szanowna Pani Justyno

   A na jaki okres czasu został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów i jak długo posiadała Pani prawo jazdy zanim Panią zatrzymali za jazdę po alkoholu?

   Pozdrawiam

 71. Witam, dniu dzisiejszym zostało mi zatrzymane prawo jazdy za jazdę po spożyciu, po pierwszym badaniu wynik był 011 po 15min 09. I moje pytanie na jak długo zostanie mi zabrane prawo jazdy? Dodam że posiadam kategorie B, C+E. I pracuje jako zawodowy kierowca. Czy jest szansa że zostanie mi zatrzymane tylko B? I będę mógł pracować jako kierowca?

  1. Szanowny Panie Macieju

   1. W takim przypadku prawo jazdy może Panu zostać zatrzymane na okres przynajmniej 6 miesięcy, jednakże mając na uwadze przedstawione przez Pana okoliczności, na Pana miejscu powalczyłbym o to, aby sąd odstąpił od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów lub, aby zakaz został orzeczony na 6 miesięcy, ale tylko na jedną kategorię;

   2. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Józefie

   To zależy jak szybko starosta wyda decyzję o skierowaniu na takie badania, jeżeli wyda je po upływie zakazu prowadzenia pojazdów to nie widzę przeszkód, aby odebrał Pan dokumentu prawa jazdy, a w międzyczasie wykonał wszystkie zlecone badania.

   Pozdrawiam

 72. Witam mój mąż kierowca c+e z zatoczki podjechał na rozładunek na bramie okazało się że jest pod wpływem alkoholu stróż wezwał policję i w wykazało 0.34 później 0.32 policja zatrzymała mu prawo jazdy czy są szanse aby je odzyskać mąż jest jedynym zywicielem rodziny mamy czwórkę dzieci i trudną sytuację.

  1. Szanowna Pani Kam

   1. Jak najbardziej. W sytuacji Pani męża starałbym się o warunkowe umorzenie postępowania z jak najkrótszym zakazem prowadzenia pojazdów z wyłączeniem kategorii c oraz c+e. Jednakże, aby to osiągnąć trzeba na pewno złożyć dobre wyjaśnienia + odpowiednio udokumentować swoją sytuację majątkową, zarobkową, rodzinną itd.’

   2. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 73. Witam ,w maju 2013r zostalo mi zatrzymane prawo jazdy za jazde w stanie nietrzezwosci.prawo jazdy zostalo zatrzymane na okres 1go roku.5 msc pozniej tzn w pazdzierniku 2013r dostalem skierowanie na badania psychologiczne i medycyny pracy,nie stawilem sie na badania gdyz wyjechalem za granice.czy teraz wystarczy ze udam sie z tymi skierowaniami na te badania a pozniej dostarcze wyniki do starostwa by odebrac prawo jazdy,czy musze zdawac ponownie egzamin?

  1. Szanowny Panie Krzysztofie

   Oczywiście proszę stawić się na badania celem ich wykonania, jednakże obawiam się, iż przez to, że nie wykonał Pan badań w pierwotnie wyznaczonym terminie (jednego miesiąca), starosta wydał decyzję o zatrzymaniu Pana prawa jazdy do czasu ich wykonania i jeżeli prawo jazdy było zatrzymane dłużej niż rok to niestety ale wtedy trzeba zdawać egzamin na prawo jazdy. Niemniej proszę to sprawdzić.

   Pozdrawiam

   1. Opolski kierowca został zatrzymany do kontroli. Nie złamał przepisów ruchu drogowego, nie był nietrzeźwy. Policjant chciał, żeby prowadzący pojazd dmuchnął do alkomatu i… trafiła kosa na kamień. Kierowca odmówił poddaniu się badaniu trzeźwości i udowodnił policjantom, że nie mieli prawa go zatrzymać. Całe zdarzenie opisała “Gazeta Wyborcza” – a ja dmuchnąłem i tak samo 0,12 – zabrano mi na 6 miesięcy prawko , później żeby odzyskać musiałem wykonać wszystkie badania , lekarz /młody złośliwy / podpisał mi tylko na 2 lata – bo jak się okazuje “ktoś musi WOMP – utrzymywać ! teraz muszę stracić znowu 200 zł na badania tylko i oczywiście nowe prawo a miałem bezterminowe ! więc jedna głupota kosztuje teraz słono a ci co jeżdżą faktycznie po pijaku , narkotykach lub bez prawa jazdy rzadko kiedy ponoszą takie koszty !Warto więc odwoływać się na wszystkie sposoby i wykorzystać w sądzie to ,że policja nie miała podstaw do zatrzymania , powołać się na te ” Przepisy mówią wyraźnie – policja ma prawo zatrzymać do kontroli pojazd tylko w uzasadnionych przypadkach. Jeśli kierowca naruszył przepisy ruchu drogowego, jeśli prowadzi samochód w sposób, który daje podstawy przypuszczać, że jedzie na podwójnym gazie albo gdy na przykład w okolicy popełniono przestępstwo i sprawcy uciekli podobnym samochodem. ” nie daj się walcz! bo wycyckają cię i będziesz mieć problemy !

 74. Mam pytanie wczoraj 08.07.2019 zatrzymała mnie policja i w wydychanym powietrzu miałem 0.12mg po 15 minutach 0.16mg.
  Zatrzymali mi prawo jazdy dając mi pokwitowanie ze zostalo zatrzymane po uzyciu alkoholu. W piątek 12.07.2019 dostałem wezwanie na komisariat. Pytanie brzmi co dalej jak postępować?
  Z gory Dziękuję

  1. Szanowny Panie Bartku

   Z wielką ochotą Panu pomogę, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 75. mam pytanie zabrano mi pj na 3 late ten okres sie skonczyl dawno temu ale prawka nie zrobilem co mi grozi za jazde samochodem

  1. Szanowna Pani Olu

   Na pewno grozi Panu zarzut z art. 180a kodeksu karnego czyli jazda bez uprawnień, za co grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności, kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

   Pozdrawiam

 76. mam jeszcze takie pytanie czy to prawda bo w poprzednich odpowiedziach czytalem że za jazde bez uprawnien grozi kara od 50zl do 500zl chyba ze sie nie zgadzam na mandat to w sadzie do 5000 tys

  1. Szanowna Pani Olu

   Podany przez Panią przykład dotyczy sytuacji kiedy np. prawo jazdy zostanie zatrzymane na czas trwania postępowania, natomiast w Pani sytuacji, kiedy został prawomocnie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów i najpewniej została wydana decyzja o cofnięciu uprawnień to w takiej sytuacji najpewniej odpowiada Pani z surowszego przepisu o którym wspomniałem, jednakże to zależy od tego czy ta decyzja o cofnięciu uprawnień nadal obowiązuje, więc zalecam to sprawdzić.

   Pozdrawiam

 77. mialem zabrane prawo jzdy za jazde po wplywem alkocholu na 2 lata wyrok sie skonczyl ale prawka jeszcze nie zrobilem co mi grozi za jazde bedac trzezwym poprostu czystym majac wszystkie oplaty oc przeglad sprawny samochud czy to bedzie kara finansowa czy o wiele wiecej prosze o odpowiec

  1. Szanowny Panie Rys

   To głównie zależy od tego czy decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami (która najpewniej została wydana) nadal obowiązuje, jeżeli tak to grozi Panu zarzut z art. 180a k.k. za co grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności, kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz zakaz prowadzenia pojazdów, natomiast jeżeli nie obowiązuje, ale nie przeszedł Pan kursów, badań oraz nie zdał Pan ponownego egzaminu to grozi Panu zarzut z art. 94 k.w. za co grozi kara grzywny do 5000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Dlatego zalecam sprawdzić w starostwie jak wygląda Pana sytuacja.

   Pozdrawiam

 78. Witam serdecznie. Z dniem dzisiejszym zatrzymano mi prawo jazdy. Pierwsze badanie miałem 0.21, A drugie 0.16. Jutro mam wstawić się na komisariat w celu wyjaśnień o godzinie 14. Co najlepiej mówić, by udało się jak najszybciej je odzyskać. Mam 28 lat, nigdy nie byłem karany, miałem w życiu 1 mandat, A teraz prowadzę działalność na terenie 3 miast dość oddalonych do których muszę dojeżdżać. Zatrudniam sporo osób. Czy można to jakoś argumentować? Z góry dziękuję za odpowiedz

  1. Szanowny Panie Darisz

   Z wielką ochotą Panu pomogę, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 79. W poniedziałek na alkomacie było o godz. 09.15, 0.17 mg/l, po 15 min 0,15. Na komisariacie elektroniczny alkomat o godz. 10.05 pokazał 0,09, czyly 0,189 Promila. Prawo jazdy zatrzymane. Czy zwrócą mi prawo jazdy?

  1. Szanowny Panie Georg

   To zależy jak Pan to rozegra, niemniej jest szansa na odzyskanie prawa jazdy, jednakże, aby przedstawić Panu jak to zrobić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 80. Witam 05.08.2019 zostałem zatrzymany do kontroli i alkomat wykazal 0.42 puzniej 0.43 a na komendzie 028 i 0.25…..zabrano mi prawojazdy…a zalerzy mi na odzyskaniu przynajmniej C+E bo sam u siebie jezdze….mam wezwanie na komende 14.08.2019.co mam zrobić?iś sam czy już prosić kogoś o pomoc jak najlepiej zeznawać?

  1. Szanowny Panie Bernard

   To zależy jak Pan to rozegra, niemniej jak najbardziej jest szansa na zachowanie kategorii C+E, a czy jest szansa na coś więcej potrzebowałbym dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 81. Witam mężowi dziś zostało zatrzymane prawo jazdy 0.29 wskazał pomiar wykonany przez policjanta. 17go ma zgłosić się na policję w celu złożenia wyjaśnień. Proszę o poradę czy pisać jakieś pisma? Zależy nam aby otrzymać zwrot kategorii C oraz ce. Został wpisany Art 178a paragraf 1 .

  1. Szanowna Pani Kasiu

   Mam nadzieję, że odpowiednio naświetliłem sprawę w rozmowie telefonicznej.

   Pozdrawiam

 82. Dzień Dobry, prawo jazdy zatrzymane w sobotę.Zostały wykonane 3 pomiary 0,23 mg;0,21;0,19.W dniu dzisiejszym na komisariacie sprawa została skierowana do sądu o popełnienie wykroczenia.(19 latek,nie karany-prawko od lutego). Zrezygnowałem z dobrowolnego poddania się karze.Propozycja 50-5000 zł zakaz prowadzenia pojazdu 6 miesięcy
  Mam wątpliwości czy decyzja słuszna
  Czy mogę zmienić decyzję?i czy jeżeli poddam się karze o ile to możliwe to będę w rejestrze ,a jeśli tak to jak długo.
  Z góry dziękuję za odpowiedz

  1. Szanowny Panie Tifo

   1. Trudno jest mi Panu udzielić jednoznacznej odpowiedzi na Pana pytanie, mając na uwadze, iż nie znam szczegółów okoliczności sprawy. Niemniej zawsze może Pan zmienić decyzję i dobrowolnie podać się karze;

   2. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 83. Witam. Pytanie następujące. Zatrzymano mi prawo jazdy przy kontroli jak wjechałem na stację paliw. Zacząłem się tankować doszedł policjant zaprosił do siebie jak zakończę tankowanie. Drugi akurat chyba wypisywał jeszcze komuś mandat czyli wykonywał czynnosci. Nie zostałem zatrzymany podczas jazdy tylko jak tankowałem pojazd. Powód zatrzymania wjazd na zakazie czyli podwójna ciagla. Wszystko działo się przed południem sobota nie było dużego ruchu. Dzień wcześniej wypiłem nic nie jadłem na kolację jak i na śniadanie. Pracowałem do pozna. Wstałem rano nic nie wskazywało na to iż coś jest nie tak. Pierwszy pomiar wyszedł z błędem drugi już na czerwono. Po czym dmuchanie w jakiś inny sprzęt 1 wyszedł 0.34 2 30 i 3 na komisariacie 0.29. obecnie miałem przyuczenie do zawodu jako kierowca i właściwie jechałem już podpisywać umowę w ten dzień do pracodawcy. Prawko zatrzymano od razu. Jakie są szanse na to aby uzyskać jak najmniejszy wyrok w sensie aby nie zdawać ponownie egzaminu jak i kara grzywnej. Na chwilę obecną w danej sytuacji nadal jestem bezrobotny.

  1. Szanowny Panie Sebastianie

   Z wielką ochotą Panu pomogę oraz ocenię Pana szanse, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 84. Dzień dobry Panie Mecenasie zostałem zatrzymany i w wydychanym powietrzu 0,15 po 15minutach 0,12 prawo jazdy zatrzymane ,moje pytanie jakiej propozycji kary dobrowolnie sie poddać,nigdy nie karany ,musze dojeżdżać do pracy,czy może to być 6miesięcy i np1000zł, czy to będzie mało jak ewentualnie negocjować i czy w praktyce jak dobrowolnie sie nie poddam to sąd zasądzi więcej

  1. Szanowny Panie Slawko

   Co do zasady grzywna w wysokości 1000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy to jest realna kara, którą może Pan otrzymać. Oczywiście, jak skieruje Pan sprawę do sądu to może Pan powalczyć o odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów, oczywiście czysto hipotetycznie sąd również może zasądzić dłuższy okres zakazu prowadzenia pojazdów, jednakże jak Pan sprawę dobrze poprowadzi to takie ryzyko jest niezbyt duże.

   Pozdrawiam

 85. Witam. 7.08.2019 Policja zatrzymała mi prawo jazdy pierwszy pomiar 0.11 drugi 0.12 a piłem dzień wcześniej. Czytałem w rozporządzeniu że “Ustnik podlega wymianie każdorazowo przed przeprowadzeniem pomiaru.” a ja jestem pewien że oba pomiary miałem z tym samym ustnikiem. Czy da się to jakoś wykorzystać i jest szansa na odzyskanie dokumentu?

  1. Szanowny Panie Łukaszu

   1. Oczywiście można spróbować to wykazać, jednakże jeżeli w aktach sprawy nie będzie informacji, iż pomiary zostały wykonane z jednego ustnika, może być to ciężkie. Niemniej w Pana sytuacji zalecałbym, albo walkę o odstąpienie orzekania przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów lub walkę o uniewinnienie powołując się na błąd pomiarowy;

   2. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 86. Witam, moj maz zostal dzisiaj zatrzymany przez policje do kontroli I mial 0.08%spadkowe, nie zabrano mu prawojazdy kazano czekac na decyzje prokuratury, dodam ze okolo 5lat temu mial zabrane prawojazy na rok za jazde pod wplywem alkoholu I mandat 1000zl wtedy mial ponad 1%, co tym razem mu grozi jaka kara I mandat

  1. Szanowna Pani Katarzyno

   Jakby Pani mogła sprecyzować, Pani mąż miał 0,08 % czy 0,80 %?

   Pozdrawiam

    1. Szanowna Pani Katarzyno

     Jeżeli Pani mąż miał 0,08 % (choć pewnie mg) to zasadniczo nie powinno być żadnej sprawy, ponieważ jakakolwiek odpowiedzialność za tego typu czyny zaczyna się od stężenia 0,10 mg czyli 0,20 %.

     Pozdrawiam

 87. Dzień dobry! Zostałem zatrzymany na skuterze pod wpływem alkoholu (0,6 promila). Sprawa jest w toku, ale zostałem powiadomiony ze zostanie mi odebrane prawo jazdy na okres 4 lat, czy to jest słuszne? Był to skuter którym mogę jechać na dowód osobisty, czy mogę coś z tym zrobić?

  1. Szanowny Panie Błażeju

   1. Wnioskuję, iż stężenie wynosiło 0,6 mg, a nie promila, ponieważ gdyby to były promile z pewności nie proponowaliby Panu 4 lat zakazu prowadzenia pojazdów;

   2. Przy takim stężeniu spróbowałbym powalczyć o warunkowe umorzenie postępowania, gdzie istnieje możliwość skrócenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów np. do dwóch lat;

   3. Aby móc doradzić Panu co należy uczynić, potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 88. Witam
  Mojemu ojcu w 2018 odebrano prawo jazdy i orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat (SR w Zgierzu).
  Dziś odebrałem pismo od Starosty Poznańskiego, że w dniu 11.07.2019 został wydany wyrok przez SR w Środzie Wielkopolskiej który to wydaje zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku.
  Trochę tego nie rozumiem skąd ten drugi zakaz, skoro w ubiegłym roku już jeden został orzeczony przez inny sąd.
  Może ktoś wyjaśnić jak to możliwe? Z góry bardzo dziękuję.

  1. Szanowny Panie Marku

   Najlepiej będzie zadzwonić do sr w środzie wielkopolskiej i tam dowiedzieć się o co chodzi lub po prostu trzeba będzie przejrzeć akta sprawy. Ewentualnie można podejść do starosty poznańskiego i tam zobaczyć o jaki wyrok chodzi, bo najpewniej jego odpis będzie się tam znajdować. Na marginesie mogę dodać, iż nie wykluczone, że Pana ojciec po prostu popełnił drugi czyn za który taki zakaz został orzeczony.

   Pozdrawiam

 89. Szanowny Panie
  Otrzymałem wyrok nakazowy za jazdę pod wpływem 0.88mg
  3lata zakazu prowadzenia pojazdów, 120godzin społecznych i fundusz 5000. Mam jeszcze chwilę na złożenie sprzeciwu. Co powinienem zrobić aby dostać zakaz tylko na daną kat. Ponieważ prowadzę wózki widłowe i z tego się utrzymuje. Mam złożyć teraz sprzeciw i na rozprawie prosić o zakaz bez wózkow widlowych? Czy mogę też wywalczyć aby nie było godzin społecznych? Ost. Pytanie dlaczego prokurator proponował karętaką samą ale bez godzin społecznych ? Będę wdzięczny za pomoc bo niewiem co robić.

  1. Szanowny Panie Kam

   1. Na pewno musi Pan odpowiednio wykazać (na rozprawie przed sądem) dlaczego chce Pan zakaz tylko na określoną kategorię. Tak samo może Pan powalczyć o to, aby nie było godzin społecznych tylko np. grzywna;

   2. Natomiast na ostatnie pytanie trudno jest mi odpowiedzieć, być może prokurator zmienił zdanie w ostatnim momencie;

   3. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 90. Witam. Wczoraj o godz. 5 rano miałem kontrolę i wykazała w pierwszym pomiarze 0,18 a w drugim 0.15. Trzy lata temu także zabrano mi prawo jazdy na 6 miesięcy wówczas miałem 0.17 czy poprzednie wykroczenie będzie miało wpływ na wysokość wyroku?
  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Michale

   Może, ale nie musi, to zasadniczo będzie zależeć od podejścia do tematu policjanta zajmującego się Pana sprawą, jeżeli zwróci się o wykaz popełnionych przez Pana wykroczeń i zauważy, iż kiedyś miał Pan podobną sytuacje to może wpłynąć to na surowszy wymiar kary, natomiast jeżeli nie to wymiar kary może być łagodniejszy. Niemniej, niezależnie do pracy policjanta zalecam dobrze przygotować się do sprawy, a przede wszystkim do składanych wyjaśnień.

   Pozdrawiam

 91. Witam. 02.09.2019r mój brat miał kontrolę w wyniku której zatrzymano mu prawo jazdy. Pomiar 0,12 mg drugi 0,11mg. Po godzinie chodził do tych samych policjanów na pomiar było już 0,00mg.
  Prowadził pojazd ciężarowy (CE). Nie otrzymał żadnych wydruków z alkomatu.
  Był w pracy. Poprzedniego wieczora wypił 2-3 piwa, o 22 już spał. Kontrola była po godzinie 10 rano.
  Jest on jedynym żywicielem rodziny, czy jest jakaś szansa na to by nie stracił uprawnień do które są mu potrzebne do wykonywania zawodu kierowcy(CE). Wysłał po 2 dniach pismo do komendy policji gdzie wnosi o odstąpienie od wymierzenia wobec jego osoby środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. W razie nie uwzględnienia tego odstąpienia napisał w dalszej części pisma, iż wyraża wolę dobrowolnego poddania się karze (grzywna i zakaz prowadzenai pojazdów na okres 6 m-cy z wyłączeniem kat CE). Uzasadnił to nie karalnością, sytuacją rodzinną trudną itd. Czy policja może podjąć decyzję na tym etapie czy przekaże to pismo do sądu? Proszę o poradę co można zrobić w tej sytuacji by nie było za późno.

  1. Szanowna Pani mała

   1. Policja i tak musi skierować sprawę do sądu, a więc zasadniczo to przed sądem będzie można powalczyć o odstąpienie od orzekania prowadzenia pojazdów lub, że sąd orzekał zakaz z wyłączeniem kategorii C i C+E. Na pewno, jeżeli policja nie będzie chciała wnioskować o odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów to niech Pani brat stara się z nimi dogadać tak, aby wnioskowali o zakaz ale z wyłączeniem wspomnianych kategorii;

   2. Na miejscu Pani brata upewniłbym się czy pismo doszło do właściwej osoby, niemniej i tak zostanie najpewniej wezwany na policje celem złożenia wyjaśnień, a więc kwestie, które podniósł w piśmie będzie musiał powtórzyć na przesłuchaniu.

   Pozdrawiam

 92. Popełniłam błąd. Nie pomyślałam, że przy niewydolności nerek 24% moge po 20 godz wykazać 0.14 w wydychanym. Pełny szok. Nigdy nie wsiadlabym za kierownicę. Prawko od 27 lat. Nie karana. Żadnych punktów karnych. Niestety zostałam zastraszona przez policjanta na przesłuchaniu, że jeżeli nie poddam się dobrowolnie karze to będzie 5.000 PLN. Bardzo niekorzystne dla mnie jest miejsce pracy. Administracja skarbowa. No cóż zielona trawka chociaż zawsze starałam się być uczciwa…. I tak już chyba musztarda po obiedzie, bo przesłuchanie było 04.09.2019…. Jezeli mógłby mnie Pan pokierować to byłoby super….

 93. Witam mam pytanie zatrzymano mi prawo jazdy na okres 4 lat minęło już 9 miesięcy od zatrzymania A prawomocny wyrok był w maju. Czy jest możliwość na złożenie jakiejś prośby w celu warunkowego otrzymania prawa jazdy??

  1. Szanowny Panie Marku

   Jak najbardziej istnieje taka możliwość, jednakże po upływie połowy okresu zakazu, a więc w Pana przypadku po upływie dwóch lat.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.