Zatrzymanie prawa jazdy za jazdę po alkoholu– co zrobić w takiej sytuacji?

Jazda po alkoholu niesie za sobą liczne konsekwencje. Jedną z najgorszych jest zatrzymanie prawa jazdy oraz odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdów. Postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy za prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości wydaje sąd lub prokuratura – kiedy i z jakim organem będziemy mieć do czynienia, o tym opowiadamy poniżej.

Sąd lub prokuratura wydają postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy jeżeli, co do zasady z okoliczności sprawy wynika, iż w orzeczeniu kończącym postępowanie zostanie ustanowiony zakaz prowadzenia pojazdów przez określony czas (od 6 miesięcy do 15 lat lub nawet dożywotnio).

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol czy zawieszenie uprawnień?

Ważne! Niewielu kierowców o tym wie, ale uprawnienia do kierowania pojazdami w trybie art. 135 ust. 1 pkt. 1 lit. 1 Ustawy prawo o ruchu drogowym (uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu) ulegają zawieszeniu na okres od dnia zatrzymania prawa jazdy przez policję do dnia wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy przez sąd lub prokuraturę.

W takiej sytuacji, do osób których uprawnienia zostały zawieszone, stosuje się przepisy dotyczące cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami. A to może skutkować tym, że jeżeli osoba, której zabrano prawo jazdy, dalej będzie jeździć samochodem (mimo braku postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy) to grozi jej dodatkowa odpowiedzialność np. z art. 94 Kodeksu wykroczeń (prowadzenie bez uprawnień).

Kiedy mówimy o jeździe po alkoholu a kiedy o stanie nietrzeźwości?

Problem bardziej szczegółowo omawialiśmy w artykule jazda po alkoholu.

Ze stanem po użyciu alkoholu (wykroczenie) mamy do czynienia gdy (w zależności od sposobu pomiaru):

 1. zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila,
 2. zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg

Natomiast stan nietrzeźwości (przestępstwo) zachodzi wówczas gdy (w zależności od sposobu pomiaru):

 1. zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia powyżej tej wartości,
 2. zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia powyżej tej wartości

Zabranie prawa jazdy za alkohol – co dalej?

Policjant przekazuje informację o zatrzymaniu prawa jazdy do sądu (w sprawach o wykroczenia) lub do prokuratury (w sprawach o przestępstwo) nie później niż w terminie 7 dni od daty jego odebrania. Zabranie prawa jazdy przez policjanta skutkuje wydaniem przez niego pokwitowania, które nie uprawnia kierowcy do dalszego jeżdżenia samochodem.

Sprawa w sądzie i walka o zatrzymane prawo jazdy

Sąd albo prokuratura w terminie 14 dni po otrzymaniu informacji o zatrzymaniu prawa jazdy przez policję, wydają postanowienia o jego zatrzymaniu na czas trwania postępowania albo o jego zwrocie (przed wydaniem postanowienia dobrze jest sporządzić i wysłać do sądu lub prokuratury pismo w którym wskazywalibyśmy na brak podstaw do zatrzymania prawa jazdy np. poprzez podniesienie wątpliwości co do wskazanego przez policjantów przebiegu zdarzenia).

Postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy lub jego zwrocie jest zaskarżalne w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty jego otrzymania lub jego ogłoszenia.

Jeżeli zostało wydane postanowienie nakazujące zatrzymanie prawa jazdy to przesyłamy odpowiednio umotywowane zażalenie do sądu rejonowego. Zażalenie powinno:

 • zawierać zakwestionowanie zasadności zatrzymania prawa jazdy (np. wadliwość działania urządzenia elektronicznego za którego pomocą przeprowadzany był pomiar stężenia alkoholu, błąd pomiaru, warunki w których pomiar został wykonany itp.)
 • zostać wysłane do sądu rejonowego, który wydał zaskarżone postanowienie albo gdy takowe wydała prokuratura to zażalenie wnosimy za jej pośrednictwem do sądu rejonowego właściwego dla prowadzenia sprawy.

Rozpatrzenie zażalenia na zabranie prawa jazdy

Gdy właściwy sąd pozytywnie rozpatrzy wniesione zażalenie, wówczas nakaże zwrot prawa jazdy. Natomiast negatywne rozpatrzenie naszego zażalenia przez sąd tj. utrzymanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy w mocy, powoduje, iż nie możemy się już od niego odwołać z uwagi na jego prawomocność. W tej sytuacji, zasadniczo jedynym rozwiązaniem jakie pozostaje kierowcy, jest składanie przez niego kolejnych wniosków o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, gdy pojawią się inne, nowe okoliczności, które mogą wpłynąć na jego zwrócenie. W tym przypadku każde kolejne postanowienie o oddalenie wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, może być zaskarżone zażaleniem.

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol – gdy potrzebna jest pomoc prawna

Warto dodać, iż zatrzymanie prawa jazdy jest jednym z pierwszy etapów postępowania w sprawie ewentualnej odpowiedzialności za jazdę po alkoholu, dlatego tak ważnym jest podjęcie w stosownym momencie odpowiednich działań opartych na trafnej argumentacji oraz solidnej wiedzy, aby zminimalizować ryzyko zatrzymania prawa jazdy, a także odpowiedzialności karnej za jazdę po alkoholu. Zatem jeśli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy prawnej skontaktuj się z nami.

Jazda po alkoholu – konsekwencje, jak się zachować?

https://legalnajazda.pl/jazda-po-alkoholu/

Źródło obrazu: Flickr.com. Licencja: GDFL

 

478 thoughts on “Zatrzymanie prawa jazdy za jazdę po alkoholu– co zrobić w takiej sytuacji?

 1. Witam chcem pana zapytac co zrobic jesli przez pkres 3,cy niedostalem z prokuratury ani z policji zadnego zawiadomnienia o jakiejkolwiek decyzji I niewiem co mam robic I co z mojim prawem jazdy

   1. Szanowna Pani Barbaro

    Wnioskuję, iż na podstawie wydanego wyroku sądu.

    Pozdrawiam

   2. Witam. Niedawno spowodowałem kolizję i w wydychanym powietrzu miałem najpierw 0.77 potem 0.73 i na komisariacie na stacjonarnym alkomacie 0.63 czy mogę się starać o i złożyć wniosek wup czy lepiej poddać się karze ponieważ jestem nie karany sprawa trafi dopiero do prokuratury mam termin spotkania na komisariacie na 15.02.2019. I czy będę musial zdawać egzamin ponownie jeśli np. Zostanie zabrane mi prawo jazdy na okres 3 lat?

    1. Szanowny Panie Krzysztofie

     1. Nie znam dokładnie szczegółów sprawy i okoliczności zdarzenia, niemniej zawsze w takich przypadkach sugeruję powalczyć o warunkowe umorzenie postępowania, ponieważ jak Pan to dobrze rozegra i się przyzna do winy to nawet jak nie dostanie Pan warunkowego umorzenia to raczej dostanie Pan wymiar kary taki jak przy dobrowolnemu poddaniu się karze;

     2. Ponowny egzamin na prawo jazdy będzie musiał Pan zdawać, jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów będzie orzeczony na okres dłuży niż 1 rok.

     Pozdrawiam

    2. Miałem kolizje drogowa z niby potrąceniem człowieka którego tak naprawdę nie potracilem wróciłem do domu wypiłem z bratem alkohol policja przyjechała na miejsce zdarzenia na które kazali mi przyjechać i powiedzieć jak było badali mnie alkomatem wyszło że miałem w organizmie alkohol. Zabrali mnie na szpital na pobranie krwi aby zbadać promile alkoholu w krwi dziś mina 3 miesiąc od zdarzenia musiałem jechać na komisariat tam mnie poinformowano że zabierają mi prawo jazdy bo z badań krwi wyszło że miałem ileś tam promili we krwi co mogę zrobić aby tego prawa jazdy mi nie zabrali proszę o pomoc

     1. Szanowny Panie Kubo

      Aby Panu pomóc, potrzebujemy więcej informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

      Pozdrawiam

   3. Witam serdecznie. Mam pytanie. Mianowicie chodzi o to ze mój partner mial wyrok sądu i nie mógł zrobic prawa jazdy, wyrok minął w kwietniu. Czy moze podejść teraz do egzaminu i zrobić prawo jazdy?? Czy jakiś czas musi czekać? Jak to jest?

    1. Szanowna Pani Katarzyno

     Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów upłynął w kwietniu to nie widzę przeszkód, aby Pani partner podszedł do egzaminu, w tym celu będzie musiał zgłosić się do właściwego wydziału komunikacji celem zapisania się na niego.

     Pozdrawiam

     1. Dziękuje za odpowiedź. Partner twierdzi ze moze podejść do egzaminu dopiero w sierpniu ponieważ musi upłynąć trzy miesiące od zakończenia wyroku. Tzn ze juz może isc na egzamin?

     2. Witam mam pytanie jeżeli zostało zabrane prawo jazdy na trzy lata z grzywną siedmiu tysięcy po alkoholu. Następny raz znów zatrzymanie pod wpływem alkoholu do tej pory nie mamy informacji co z tą sytuacją. I trzeci raz po wpływem alkoholu z osobą która ponoć jest świadkiem iż ta osoba jechała pod wpływem alkoholu jest zatrzymana jaki może być wyrok?? Proszę o pomoc.

     3. Witam mam takie pytanie mianowicie chodzi mi o to jeśli osóba straciła prawko przez alkohol to może prowadzić pojazd elektryczny bez uprawnień czy raczej nie

     4. mam zabrane prawo jazdy w polsce czas minol okres zatrzymania na dwa lata od tego czasu minelo 25 lat mieszkam i pracuje na stale e za granicaczy moge zdac egzamin za granica i przeslac egzamin wraz zvinnymi dokumentamu przetlumaczonymi do polski i odebrac prawo jazdy polskie gdysz nie przebywam w polsce

   4. Witam jestem w tej samej sytuacji co mam zrobić gdy również czekam na list z prokuratury przeszlo miesiąc

    1. Szanowna Pani Katarzyno

     1. Tak jak w poprzednim przypadku, najlepiej jak zadzwoni Pani do jednostki policji która zatrzymała Pani prawo jazdy i skontaktuje się z policjantem prowadzącym Pani sprawę i od niego powinnna Pani uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące sprawy, w tym przede wszystkim czy prawo jazdy zostało już wysłane do prokuratury, jeżeli tak to konkretnie do której, a jeżeli nie to z jakiego powodu to jeszcze nie nastąpiło.

     2. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

     Pozdrawiam

     1. Witam mam takie pytanie. W nocy ok 22 /23 wypiłam dwa piwa. Rano jechałam z córką do przedszkola i do pracy i czułam się dobrze. Alkomat wykazał 0.12 potem 0.09. prawo jazdy zabrane i informacja że to wykroczenie. Czy jest jakaś możliwość żeby odzyskać prawo jazdy czy rzeczywiście grozi pół roku? Konsekwencją tego muszę wypisać dziecko z przedszkola i zatrudnić opiekunkę bądź zrezygnować z pracy

     2. Dodatkowo dodam że były wykonane 4 pomiary. 1 i 2 na zwykłym alkomacie żółtym i każdy wynik był inny. Następne dwa już na urządzeniu z wydrukiem. I na tej podstawie zabrany dokument. Nie pamiętam pierwszych pomiarów ze stresu

   5. Witam, wczoraj zostalem. Zatrzymany przez nieoznakowany radiowóz. Jechalem skuterem o pojemnosci 125 cm pod wpływem alkocholu (0,62 promila) .posiadam prawo jazdy kat. B
    Zostanie mi ono zabrane, czy moge wnioskowac o sądowy zakaz prowadzenia tylko i wyłącznie jednośladów na ktorym dopuscilem sie przestępstwa? Za 2 dni mam sie stawic na komisariacie i nie wiem co mam robic, proszę o radę.

    1. Szanowny Panie Kamilu

     Oczywiście, zawsze może Pan wnioskować o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów na kategorię pojazdu, którym popełnił Pan przestępstwo.

     Pozdrawiam

   6. Witam .Witam wykryto minimalne ślady substancji. Poddałem się dobrowolnemu ukaraniu-500 zł kary i na 6 miesięcy zabrane prawko. Powiedziano mi ,że jest to wykroczenie , a nie przestępstwo. Jak długo się czeka na sprawę w sądzie od zatrzymania i czy sąd ma uzna taką kare.

    1. Szanowny Panie Przemysławie

     Trudno jednoznacznie określić termin oczekiwania na sprawę, ponieważ to zależy od wielu czynników, np. od obłożenia sprawami sędziego do którego sprawa trafi, itd. Niemniej wyrok nakazowy powinien zapaść w okolicach 1 miesiąca. Jeżeli Pan dobrowolnie poddał się karze, to raczej nie widzę przeciwskazań, aby sąd nie uznał takiej kary.

     Pozdrawiam

   7. Witam a co jesli 6 lat temu mialem zabrane prawo jazdy na 3 lata. A teraz dopiero po 6 odwazylem sie isc na nie zdalem teorie nie zdalem jazdy po czym oznajmiono mi ze musze jeszcze raz zdawac teorię

   8. Witam a Co jesli nie bylem w aucie, tylko zatrzymany na ulicy, a nie w samochodzie ? Sprawa dotyczyla czegos innego , a Po 4 miesiacach dostalem wyrok 2 lata zakazu prowadzenia auta.

    1. Szanowny Panie Piotrze

     Z ochotą Panu pomogę, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt” lub drogą telefoniczną: 697248428.

     Pozdrawiam

   9. Witam sytuacja podobna do pana powyżej. Zabrano mi prawo jazdy 1 lutego A do dziś nie wiem.jak dowiedzieć sje na jakim etapie jest sprawa albo na jaki okres zostalem go pozbawiony

   10. Witam zatrzymała policja mi prawo jazdy 1miesiac temu dzisiaj policja dzwonił żebym jutro przyjechał prawo jazdy odebrać i że badania nie przyszły ale zna wyniki z badań krwi czego mogę się spodziewać.. Tego że nic nie wyszło kompletnie? czy Poprostu nie mogą dłużej przetrzymywać bez wyroku sondu i oddają mi je.. Pomimo że byłem pod wplywem

    1. Szanowny Panie Rafale,

     nie do końca rozumiem Pana pytanie. Czy chodzi o jazdę po alkoholu czy po środkach odurzających? Ma to istotne znaczenie dla kwestii odpowiedzi na Pana pytanie.

     Pozdrawiam

   11. Dzien dobry. Mialem zakaz na trzy lata na prowadzene pojazdu. Wyrokiem sadu. Zakonczyl się on w grudniu 2019. Od jakiegos miesiac tj. Lipca 2020 mam holenderskie prawo jazdy. Czy moge na nim poruszac sie normalnie w polsce? Dodam ze obecnie jestem zameldowany i mieszkam w holandii. Mysle o wyjezdzie z żoną i dzieckiem na wakacje i chce uniknąć kłopotlowych sytuacji.

    1. Szanowny Panie Jakubie

     1. Jeżeli nie sygnalizował Pan wcześniej polskiemu organowi, który wydawał dokument prawa jazdy, że zmienił Pan miejsce stałego pobytu, to raczej na pewno, w sytuacji wjazdu do polski i ewentualnej kontroli drogowej będzie miał Pan problemy. Dlatego zalecam skontaktować się z polskim wydziałem komunikacji, który wydawał Panu dokument prawa jazdy i załatwić kwestie formalne, przede wszystkim, aby wszelkie dokumenty zostały przesłane do Holandii, jako organu właściwego ze względu na Pana aktualne miejsce zameldowania. Natomiast jeżeli nie chce Pan, aby te dokumenty były wysyłane do Holandii, tylko zostały w Polsce, to niestety, ale tak naprawdę jedynym rozwiązaniem będzie zdanie egzaminu na prawo jazdy w Polsce, mimo, że uzyskał Pan prawo jazdy w Holandii;

     2. W razie dalszych pytań lub chęci skorzystania z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697 248 428.

     Pozdrawiam

    1. Szanowny Panie Olku

     Co do zasady policja nie ma na to ściśle określonego terminu. Przesłuchanie może nastąpić po upływie tygodnia, dwóch, trzech, … od daty zatrzymania prawa jazdy, tak naprawdę zależy to od osoby prowadzącej sprawę, systemu pracy tej osoby, itd. Najlepiej jak ustali Pan kto prowadzi Pana sprawę i zadzwoni Pan celem ustalenia kiedy może Pan spodziewać się przesłuchania.

     Pozdrawiam

 2. Witam
  Zabrane mi zostało prawo jazdy za jazde pod wpływem alkoholu, po przesłuchaniu dostałem list z sądu o zabraniu mi uprawnień. Od tamtej pory minął miesiąc i nie dostałem żadnego powiadomienia cp do sprawy. Mam pytanie czy musze czekać czy można sie dowiedzieć coś na ten temat osobiście? Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Rafale

   Zalecam dowiedzieć się osobiście na jakim etapie jest Pana sprawa, aby miał Pan ją cały czas pod kontrolą. W związku czym najlepiej jak zadzwoni Pan do jednostki policji w której nastąpiło przesłuchanie i skontaktuje się z policjantem prowadzącym Pana sprawę i od niego powinien Pan uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące sprawy.

   Pozdrawiam

  2. Szanowny Panie Rafale

   Zalecam skontaktować się z jednostką policji która dokonała zatrzymania Pana prawa jazdy celem ustalenia policjanta zajmującego się Pana sprawą oraz sygnatury sprawy, a także celem uzyskania informacji na jakim etapie jest sprawa, czego i w jakim czasie może się Pan spodziewać, itd. Lepiej mieć „rękę na pulsie”, tak, aby nic Pana nie zaskoczyło.

   Pozdrawiam

 3. Witam ja mam taką sytuacje, że klient któremu dałem auto zastępcze został zatrzymany pod wpływem i podał moje dane, że on to ja, nic bym nie wiedział tylko dzwoniła policja żeby odebrać kluczyki i dowód od samochodu na komendzie, do djaska na jakiej podstawie policja weryfikuje tożsamość?

  1. Szanowny Panie

   Zasadniczo policja powinna weryfikować dane osobowe oraz adresowe na podstawie przedstawionych przez kierowcę dokumentów (dowód tożsamości, dowód rejestracyjny, polisa OC, itd.), ale oczywiście to co jest reguła nie zawsze ma zastosowanie, a więc nie można wykluczyć sytuacji, iż policjanci ustalili dane osobowe oraz adresowe wyłącznie na podstawie ustnego oświadczenia kierowcy.

   Pozdrawiam

 4. witam dnia 03.06.2018 zabrano mi prawo jazdy i oskarżono za jazdę pod wpływem alkoholu.. A naprawdę było tak że siedziałem w aucie, auto było zaparkowane oczywiście siedziałem za kierownicą i kluczyki były w stacje i piłem piwo.. przyjechali panowie policjanci I poinformowali mnie że dostali telefon że jeżdżę po alkoholu choć ja mam swiadka jak widział że auto non stop odkąd było zaparkowane.. na dodatek policja nie dopełnił swojej służby ponieważ nie dostałem pokwitowania za zabrany dokument I mandatu za brak oc I dowodu rejestracyjnego przy sobie… Panowie przyjechali 09.06.2018 I wpisali mi mandat oczywiście się zgodziłem na ten mandat… mam pytanie jakie szanse mam wygrania? jak i co robić żeby było jak najlepiej? I do kiedy policja ma czas na wysłanie stosownych dokumentów do Sadu? I jeżeli by się spóźnił mogę napisać stosowne pismo o oddanie prawo jazd za niedopełnienie swojej służby??

  liczę na odp.

  Pozdrawiam

   1. Witam zabrano mi prawo jazdy na 6 miesięcy. Jestem kierowcą zawodowym i zależy mi aby odzyskać chociaż kat. C+E. Za jazdę pod wpływem alkoholu ale nie piłem w dzień kontroli tylko dzień wcześniej, miałem tylko 0,12 a przy kolejnym dmuchaniu 0,11. Czy mogę coś zrobić jeszcze aby odzyskać chociaż prawo jazdy na ciężarówkę…?
    Proszę o odpowiedź.

    1. Szanowny Panie

     Oczywiście, istnieje możliwość, aby odzyskał Pan uprawnienia do kierowania ciężarówką, jednakże to zależy od tego czy w Pana sprawie zapadł już wyrok?

     Pozdrawiam

 5. Witam. Zabrano mi prawo jazdy tydzień temu. Alkomat wykazał 0,80 promila, po 15 min.0,40, po następnych 15 0,36 i na komendzie 0,24. Pierwszy pomiar jest dla mnie fatalny, następne wskazują na wykroczenie. dzień wcześniej wypiłam późnym wieczorem kilka piw, nie miałam pojęcia,ze alkohol do popołudnia następnego dnia może się utrzymywać we krwi! Natomiast przed feralną kontrolą płukałam usta, ale tez łyknęłam listeryne (jadac),swiadkiem była córka. Kilka minut przed kontrolą. Mówiłam o tym policjantom, bagatelizowali. Czy dopiero w sądzie mogę sie bronic by mój przypadek został uznany za wykroczenie? Z góry dziekuje za odp.

  1. Szanowna Pani

   1. Zważywszy na dość szybki spadek zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu nie można wykluczyć, iż na pierwszy wynik faktycznie miał wpływ zażywany przez Panią płyn do płukania ust tuż przed kontrolą, a więc, że był to tzw. alkohol resztkowy. Natomiast odnosząc się do Pani pytania, to już na etapie postępowania przygotowawczego może i powinna Pani bronić się przed otrzymanymi zarzutami, starając się zmienić kwalifikację prawną czynu z przestępstwa na wykroczenie.

   2. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 6. dzien dobry
  mam taka sytuacje ze mam zakaz jazdy pojazdem kat. B i jednocześnie sąd nie orzekł zakazu co do kat C+E, uzyskalem zgode sądu na prowadzenie pojazdów z blokadą kat. B, pozwoli to na wydanie dokumentu prawa jazdy w zakresie kategorii C+E?
  bo jest art. 12 ustawy o kierujących pojazdami zgodnie z którym nie można wydać dokumentu prawa jazdy kat C+E, w czasie obowiązywania zakazu co do kat. B
  w sko przegralem
  w wsa przegralem
  w nsa czekam na rozprawe o wydanie samych uprawnien kat c i c+e
  co robic teraz?? prosze o porade

 7. chciałem dodać jeszcze ze zgodnie z ustawa poz 627 dozwolony jest zwrot prawa jazdy kat c i c+e
  mówi o tym pkt 13 owej ustawy. a starostwo powinno zwrócić mi prawo jazdy z kodem ograniczeń 106 –  zakaz w zakresie kategorii B prawa jazdy przy posiadaniu kategorii C1, C, D1 lub D prawa jazdy o którym mówi rozporządzenie poz 702
  w ten sposób została złamana konstytucja i nastąpiło wielokrotne ukaranie
  jak mam się bronic dalej żeby odzyskać kat c i c+e
  bardzo proszę o poradę

  1. Szanowny Panie

   Jeżeli uzyskał Pan zgodę Sądu na poruszanie się pojazdem z blokadą alkoholową to nie powinno być większego problemu z wydaniem dokumentu prawa jazdy (oczywiście w którym będzie wzmianka o stosownym ograniczeniu). Po prostu musi Pan złożyć do starosty odpowiedni wniosek + musi Pan podjąć działania odnośnie instalacji blokady alkoholowej. Jednakże zaznaczam, iż przed wydaniem prawa jazdy może Pan zostać skierowany na badania psychologiczne, lekarskie oraz kurs reedukacyjny odnośnie kategorii B. Proszę zwrócić uwagę przede wszystkim na przepisy art. 13 ust. 5 pkt. 7 oraz na art. 103 ust. 3a Ustawy prawo o ruchu drogowym.

   Pozdrawiam

   1. dziękuje bardzo za odpowiedz
    lecz nadal nie wiem jak to będzie z kat c i c+e te art. nic nie mówią o tych uprawnieniach
    otrzymałem profil kierowcy zdałem egzamin teoretyczny lecz z praktycznym się wstrzymałem
    bo jest art. 12 ustawy o kierujących pojazdami zgodnie z którym nie można wydać dokumentu prawa jazdy kat C i C+E, w czasie obowiązywania zakazu co do kat. B,
    proszę o pomoc i jakąś podstawę prawna co do tych kategorii prawa jazdy które nie były objęte zakazem czyli c i c+e.
    bo czy w takim wypadku jest sens zdawania egzamin?? jeśli otrzymam prawo jazdy z kodem 69 przy każdej kategorii??
    czy może w ogóle starostwo mi nie wyda prawa jazdy kat. c i c+e, bo mimo wszystko nadal
    obowiązuje mnie zakaz prowadzenia kat.b tylko ze został zmieniony wykonywany środek karny, a jestem zawodowym kierowcą. bardzo prosze o poradę

    1. Szanowny Panie

     Z tego co Pan napisał to zakaz prowadzenia pojazdów miał Pan tylko na kategorię B, a więc tylko na kategorię B musiał mieć Pan cofnięte uprawnienia, wszystkie inne kategorie zachowując. Jeżeli Sąd pozwolił Panu na poruszanie się pojazdami z blokadą alkoholową, to starosta powinien uchylić decyzję o cofnięciu uprawnień na kategorię B, Pan natomiast powinien zdać egzamin praktyczny. A więc jeżeli zrealizuje Pan wszystkie wymogi formalne, to otrzyma Pan z powrotem prawo jazdy z wpisanym ograniczeniem jedynie do kategorii B bo tylko ta kategoria była objęta zakazem prowadzenia pojazdów, wynika to z wyroku, oraz z przepisów które wcześniej Panu podałem.

     Pozdrawiam

     1. bardzo panu dziekuje za pomoc
      lecz niestety moje starostwo inaczej sie troche zapatruje w tej kwestii
      ale postaram sie walczyc do konca i uzyskania uprawnien wszystkich kategorii
      pozdrawiam

 8. Witam. Policja zatrzymala mi prawo jazdy za jazde po alkoholu, ale po 2 msc dostalem pismo z prokuratury ze zostanie mi ono zwrócone. Gdzie mam sie zglosic po odbiór i czy mam czekac na jakies jeszcze pismo?

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   1. Najlepiej będzie jeżeli zadzwoni Pan do prokuratury (powołując się na sygnaturę sprawy) z zapytaniem gdzie aktualnie znajduje się Pana prawo jazdy (czy w prokuraturze czy u starosty/prezydenta miasta właściwego ze względu na wydanie dokumentu prawa jazdy), po czym proszę zastosować się do uzyskanych informacji. Na marginesie dodam, iż jeżeli było to pierwsze postanowienie to prawo jazdy powinno być w prokuraturze lub w jednostce policji która dokonała jego zatrzymania;

   2. Odnośnie kwestii otrzymania pisma to na pewno jakieś Pan jeszcze otrzyma i będzie ono prawdopodobnie dotyczyło stawianych bądź nie zarzutów.

   Pozdrawiam

 9. Witam, wczoraj ktos anonimowo zglosil prawdopodobienstwo prowadzenia samochodu przez osobe pijana, zglaszajacy mial zadzwonic jak tylko podejrzana osoba wroci na parking. Policja nie widziala czy ta osoba rzeczywiscie kierowala samochodem bo zjawila sie jak podejrzany byl juz w mieszkaniu a zglaszajacy nie byl do konca pewny czy na 100% prowadzil wlasciciel samochodu czy np ktos znajomy. Osoba ta powiedziala ze nie prowadzila samochodu jednak po tym jak dowiedziala sie o wczesniejszym zgloszeniu przyznala sie, jednak nikt z zewnatrz nie widzial kto dokladnie prowadzil… czy jest sens starac sie udowodnic ze nie pamieta co sie dzialo i ze prowadzil ktos inny?

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   Oczywiście, zawsze jest sens starać się wykazać, że dana osoba nie prowadziła pojazdu, tym bardziej mając na uwadze grożącą odpowiedzialność, jednakże trzeba to robić „z głową”.

   Pozdrawiam

 10. Witam niedawno uderzyłem samochodem w drzewo w nocy, z tego całego stresu wyszedłem z auta miałem rozładowana komurke, bojąc się nie wiedząc co robić miałem w aucie wódkę która wypiłem idąc w kierunku domu rano przyjechała policja ze zgłoszeniem i stwierdzeniem że ktoś zgłosił wypadek, pojechaliśmy na posterunek na posterunku wyszło na alkomacie 0.28. Później spadalo na ostatnim badaniu do 0.12 zatrzymali mi prawo jazdy, co mogę zrobić?

  1. Szanowny Panie

   Abym mógł udzielić Panu szczegółowej porady potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 11. Witam wczoraj zostałem zatrzymany do kontroli podczas pomiaru alkomatem wykazało mi 0.13 policja zatrzymała mi prawo jazdy co mam zrobić żeby nie stracić dokumentu pracuje jako kierowca jest jakaś możliwość starać się o samą grzywnę alko karę zastępcza

  1. Szanowny Panie Marcinie

   Może Pan np. starać się o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów lub może Pan starać się o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów tylko na kategorię B z wyłączeniem innych kategorii (o ile takowe Pan posiada).

   Pozdrawiam

 12. Szanowny Panie,

  Zwracam się z pytaniem czy mogę starać się odzyskać prawo jazdy, które zostało mi odebrane za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu jeszcze przed wejściem przepisów rozdzielających to wykroczenie? Dokument mojego prawa jazdy nadal fizycznie znajduje się w starostwie mimo dość długiego upływu czasu od wspomnianego wykroczenia a zostało mi odebrane na więcej niż 12 miesięcy (nie pamiętam dokładnie chyba 15 miesięcy) Starostwo uważa że powinienem udać się ponownie na egzamin, który dla człowieka nie obytego z nową technologią jest nie do zdania. Nie rozumiem dlaczego za jedną moją głupotę na rowerze muszę ponosić koszty pozostawania bez prawa jazdy do końca swojego życia. Polskie prawo pozwala zarówno wtedy jak i dziś jeździć rowerem i małym skuterem bez uprawnień a mi były zabrane uprawnienia bo je posiadałem.

  1. Szanowny Panie Henryku

   Jakby mógł Pan tylko doprecyzować kiedy dokładnie zapadł wyrok w Pana sprawie i na jaki dokładnie okres został orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów.

   Pozdrawiam

   1. Witam,mam pytanie czy jak ktos kto prowadzil pojazd pod wplywem alkoholu i podal moje dane ,odbiora mi prawo jazdy jak sie zglosze do prokuratury do czasu wyjasnienia sprawy,ze to nie bylam ja?pozdrawiam

    1. Szanowna Pani Anno

     Jeżeli na wstępnie wyjaśni Pani, iż to nie Pani kierowała samochodem to sprawę powinni umorzyć, jednakże jeżeli policja nie zatrzymała prawa jazdy na czas trwania postępowania to raczej co wyroku sądu prawa jazdy Pani nie odbiorą.

     Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Henryku

   a na jaki okres czasy został orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów?

   Pozdrawiam

 13. Witam.
  W piątek zabrano mi prawo jazdy. O godzinie 20 wypiłem piwo 2% i odczekałem do 23 po spożyciu tego piwa, niestety los tak chciał, że zmianie pasu z środkowego na lewy zarysowałem Pana taksówkarza, pierwszy wynik badania alkomatem wyszedł mi 0,13, drugie i trzecie badanie było spadkowe 0,11. Policja zatrzymała mi prawo jazdy i kazała czekać na telefon kogoś z komisariatu, bo sprawa została skierowana do sądu. Czy poddać się dobrowolnie karze na komisariacie mam 21 lat nigdy wcześniej nie jeździłem po alkoholu nawet teraz nie spodziewałem się, że coś może wyjść po takim czasie, jestem osobą nigdy nie karaną, nigdy nie miałem problemów z prawem, młoda, spokojna osoba, pracująca. Czy jest możliwość, że sąd orzeknie oddanie prawa jazdy?

  1. witam z mojego doświadczenia życiowego i tego co czytałem na forach zabiorą ci prawo jazdy na okres 6 miesięcy, mnie chciano przekonać do dobrowolnego poddania się karze, powiedziałem nie i w ten sposób zabrano mi kat b a zostawiono c i c+e na rozprawie w sadzie.
   ja osobiście radziłbym Ci skonsultować się z adwokatem z twojej okolicy i nie poddawać się dobrowolnie karze i napisać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. chyba ze będą chcieli zabrać na 3 miesiące to granie warta świeczki .
   pozdrawiam

   1. Szanowny Panie Bolo

    Tylko pytanie czy Pan Łukasz posiada jakieś inne kategorie oprócz B. Dodatkowo prostuję, iż w sprawach o wykroczenie nie wnioskuje się o warunkowe umorzenie postępowania tylko o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów.

    Pozdrawiam

 14. Witam. 09.02.2018 policja zatrzymala mnie do kontroli wydmucjalem 0.42. pojechalismy na komisariat zwrocilem prawo jazdy i za jakis tydzien przyszedl list ze prawo jazdy zostalo zatrzymane, nastepnie po jakoms czasie przyszedl list ze odwiedzi mnie kurator po odwiedzinach kuratora za jakis czas przyszedl list ze odsyłaja prawo jazdy do wydzialu komunikacji i od tamtej pory cisza dzis jest 1 sierpnia a ja dalej nie otrzymalem wyroku. dodam ze prokurator napisal wniosek o warunkowe umorzenie postepowania. co robic w tej sytuacji bo wydaje mi sie ze za dlugo to trwa pozdrawiam.

  1. Szanowny Panie Krzysztofie

   Zalecam skontaktować się z prokuratury celem ustalenia prokuratora zajmującego się Pana sprawą oraz sygnatury sprawy. Po ustaleniu prokuratora zajmującego się Pana sprawą proszę się z nim skontaktować celem ustalenia na jakim etapie jest Pana sprawy, czy wniosek o umorzenie postępowania został wysłany, jeżeli tak to dokładnie do którego Sądu. Jeżeli wniosek o warunkowe umorzenie został wysłany proszę skontaktować się z właściwym sadem celem ustalenia na jakim etapie jest Pana sprawy, czy został juz wyznaczony termin posiedzenia oraz celem ustalenia sygnatury sprawy.

   Pozdrawiam

 15. Dzień dobry, zabrano mi prawo jazdy za prowadzenie samochodu po użyciu alkoholu ( wykroczenie). Dostałem postanowienie sadu o zatrzymaniu prawa jazdy. Czy w takim przypadku warto złożyć zażalenie i przedstawić argumenty za nieodebraniem prawa jazdy czy od razu napisac wniosek o dobrowolne ukaranie? Powiedzmy, że zloze zażalenie poparte wieloma argumentami: zaświadczenie pracodawcy, stan zdrowia itp. Czy jeśli zostanie ono odrzucone, i zloze wniosek o dobrowolne poddanie się karze to czy znowu musze zdobywac kopie dowodów : badań, zaświadczen itp. ? Jaka kare zaproponować przy dochodach 2100 zl miesiecznie? Pozdrawiam,

  1. Szanowny Panie Adamie

   Mając na uwadze, iż jest to wykroczenie to prawdopodobnie otrzyma Pan zakaz prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy, dlatego uważam, iż w takiej sytuacji lepiej nie pisać zażalenia na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, aby Pana sprawa jak najszybciej trafiła do Sądu przed którym będzie mógł Pan starać się powalczyć o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów. Jeżeli wszystko potoczy się w miarę sprawnie i sąd uwzględni Pana wniosek o nadzwyczajne złagodzenie kary to istnieje szansa, że odzyska Pan dokument prawa jazdy po upływie 3, 4 miesięcy. Jednakże sygnalizuję, iż jest to tylko moja wstępna propozycja rozwiązania sprawy, ponieważ nie posiadam szczegółowych informacji o przebiegu zdarzenia oraz o zgromadzonym w Pana sprawie materiale dowodowym.

   Pozdrawiam

 16. PROSZĘ O WYJAŚNIENIE SYTUACJI W KTÓREJ POLICJANT WIDZI NIBY PRZEZ OKNO W BUDYNKU PO ZGŁOSZENIU PRZEZ SĄSIADA ŻE KIERUJĄCY JEST PIJANY JADĄC ULICĄ ? NASTĘPNIE KIERUJĄCY STAJE Z DRUGIEJ STRONY BUDYNKU WYCIĄGA KLUCZYK SPOŻYWA ALKOHOL A POLICJANT PO CZTERECH MINUTACH PODBIEGA, KIERUJĄCY UCHYLA OKNO URUCHAMIAJĄC ZAPŁON NIE SILNIK A POLICJANT WYCIĄGA KIERUJĄCEGO WALI GO NA ZIEMIE ZABIERA NA KOMENDĘ DAJĘ ALKOMAT I STWIERDZA STAN NIE TRZEŹWOŚCI. ZATRZYMUJE DOKUMENT STWIERDZAJĄC NIETRZEŹWOŚĆ I PROWADZENIE POD WPŁYWEM ALKOHOLU. CO MOŻEMY ZROBIĆ?? POZDRAWIAM I PROSZĘ O ODPOWIEDŹ

  1. Szanowny Panie

   Abym mógł udzielić Panu szczegółowej porady potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 17. Dzień dobry,
  w dniu wczorajszym mój 19 letni brat na imprezie na której był ze swoją dziewczyną wypił 2 piwa.
  Dziewczyna miała wracać jego samochodem, jednak on podjął głupią decyzję i chciał jej przeparkować samochód aby mogła wyjechać z parkingu.
  Pech chciał że podszedł do niego policjant i zbadał alkomatem – wykryło 0,17 promila, następnie został poddany badaniu na posterunku i wykazało już 0,48 promila. Prawo jazdy zostało zatrzymane. Bardzo proszę o informację jakie konsekwencje mu grożą? Nadmienię, że brat prawo jazdy ma od października ubiegłego roku. Jest załamany tym co się stało, od września planował pójść do pracy, a tu taka wpadka. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Lidio

   Na pewno grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów na okres co najmniej 3 lata, świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie minimum 5.000 złotych oraz kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Jednakże jeżeli dobrze poprowadzi sprawę to może uda mu się uzyskać np. warunkowe umorzenie postępowania (przykładowo: zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku, świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie np. 2.500 złotych oraz brak kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności).

   Pozdrawiam

   1. Dziękuję za odpowiedź, szczerze mówiąc przeraziła mnie.
    Czy ta ilość promili (0,48 ) to w takim razie już przestępstwo?

    1. W jednym z powyższych postów odpowiadał Pan przy wykroczeniu o zakazie prowadzenia
     pojazdów na okres 6 miesięcy, dlatego dopytuję czy to jeszcze wykroczenie czy już przestępstwo? Rozumiem też, że pisze Pan o górnych granicach kar, jednak w każdej sytuacji Sąd zapewne traktuje inaczej. Czy jest szansa na nadzwyczajne złagodzenie kary?
     Pozdrawiam

 18. Szanowna Pani Lidio

  1. Proszę wybaczyć, odczytałem miligramy, a nie promile;

  2. W takiej sytuacji to zasadniczo powinno zostać potraktowane jako wykroczenie i w takiej sytuacji można starać się o nadzwyczajne załagodzenie kary, jednakże to czy zostanie ono zastosowane zależy od postawy Pani brata oraz od Sądu;

  3. W sprawach o wykroczenie zakaz prowadzenia pojazdów co do zasady wynosi co najmniej 6 miesięcy + można otrzymać karę grzywny.

  Pozdrawiam

  Pozdrawiam

 19. Witam chciałbym się dowiedzieć czy po upływie połowy kary za jazdę po alkoholu ,mogę się starać o odzyskanie prawa jazdy ,zabrane miałem na 5 lat i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 5 lat ,

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   Oczywiście, może Pan się starać o odzyskanie dokumentu prawa jazdy po połowie okresu zakazu, jednakże muszą być dodatkowo spełnione inne wymogi.

   Pozdrawiam

 20. Witam mąż dostał z prokuratury postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy w uzasadnieniu jest podejrzany o kierowanie samochodem w stanie nietrzeżwości ( siedział w samochodzie za kierownicą) .Mam pytanie czy kierować zażalenie czy czekać na sprawę sądową i tam się tłumaczyć Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Renato

   To zależy od okoliczności sprawy, od wysokości stwierdzonego stężenia alkoholu itd., dlatego, abym mógł udzielić Pani szczegółowej porady potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 21. Witam serdecznie.
  Pisze w sprawie takiej ze zostało mi zabrane prawo jazdy za jazdę pod wpływem, dokładnie 0.2 promila w wydychanym… stało się to dziś. Co mogę w takiej sytuacji zrobić, jak się bronić oraz czy teoretycznie mogę jeździć do momentu wydania wyroku w sądzie.

  1. Szanowny Panie Kajetanie

   1. Jeżeli faktycznie wysokość stwierdzonego stężenia wyniosła równe 0,2 promila to istnieje szansa na uniewinnienie (między innymi błąd pomiaru), jednakże oczywiście nie nastąpi to z „automatu”, tylko trzeba będzie w odpowiedni sposób poprowadzić sprawę. Mogę Panu zasugerować, iż np. na przesłuchaniu (które na pewno w Pana sprawie nastąpi) może Pan podnieść właśnie występujący błąd pomiaru;

   2. Zasadniczo w momencie fizycznego odebrania dokumentu prawa jazdy może Pan jeździć, jednakże naraża się Pan na otrzymanie mandatu za braku dokumentu prawa jazdy oraz otrzymanie zarzutu za jazdą bez uprawnień za którą grozi grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów, a więc decyzja należy do Pana, jednakże jeżeli zdecydowałby się Pan ostatecznie na jazdę mimo zatrzymanego prawa jazdy, to może okazać się to dla Pana nieopłacalne;

   3. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 22. Witam,
  mojemu bratu zostało zatrzymane prawo jazdy na podstawie art. 37 ust. 1 w zw. z art. 135 ust. 1 pkt 1 Prawo o ruchu drogowym za czyn z art. 178a §1 k.k. W przesłanym przez Prokuratora piśmie jest informacja, że na przysłane pismo służy zażalenie. Chciałabym zapytać czym różni się zażalenie od wniosku o warunkowe umorzenie postępowania? Które z tych pism w tej sytuacji należy napisać?
  Bardzo proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Lidio

   1. Zażalenie piszę się na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania. Natomiast wniosek o warunkowe umorzenie postępowania służy przede wszystkim modyfikacji kar, środków karnych (tutaj okres zakazu prowadzenia pojazdów) itd. orzekanych w związku z popełnieniem danego czynu (tutaj jazda po alkoholu);

   2. Trudno jest mi doradzić które pismo należy napisać, ponieważ nie znam dokładnie sprawy, dlatego, celem udzielenia szerszej porady, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 23. Dzień dobry Panie mecenasie, 28 lipca policja zabrała mi prawo jazdy za jazdę pod użyciu alkoholu. Chciałem złożyć wniosek o dobrowolne ukaranie, niestety trafiłem do szpitala. W czasie mojego pobytu przyszło postanowienie sądu o odebraniu prawa jazdy,a nawet i sam wyrok (zabranie prawa jazdy na 6 miesięcy). Sporządziłem sprzeciw do sądu wraz z wnioskiem o o dobrowolne ukaranie i czekam teraz na termin rozprawy.

  I tu rodzi się moje pytanie. W interencie czytałem, że do uprawomocnienia wyroku „można” jeździć samochodem. Za jazdę bez dokumentu grozi jedynie kara grzywny lub mandat, w najgorszym przypadku odholowanie pojazdu. Co w przypadku złożenia mojego sprzeciwu ? Wiem, że w tym momencie wyrok traci swoją moc swoją moc. Do czasu rozprawy i ostatecznego wyroku „można jeździć” samochodem? Serdecznie pozdrawiam, Adam

  1. A i jeszcze pytanie. Gdyby okazało się, że do wyroku ostatecznego „można” jeździć, to jak złożyłem sprzeciw to jest on już gdzieś odnotowany (czy policja o tym wie), czy trzeba dopiero czekać na ustalenie terminu rozprawy?

   1. Szanowny Panie Adamie

    1. Jeżeli w Pana sprawie zapadło postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy to za poruszanie się samochodem w okresie jego obowiązywania (niezależnie od złożonego sprzeciwu) grozi Panu mandat karny za brak dokumentu oraz zarzut jazdy bez uprawnień (art. 94 k.w.), za którą może zostać orzeczona kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów.;

    2. Jeżeli skutecznie złożył Pan sprzeciw od wyroku nakazowego to na pewno jest to odnotowane w sądzie, natomiast policja o nim najpewniej dowie się w momencie przesłania jej informacji o terminie rozprawy, który zostanie wyznaczony.

    Pozdrawiam

 24. Podczas kontroli drogowej w wydychanym powietrzu przy I badaniu wynik 0,10ml II badaniu 0,09 III badaniu 0,10. Obecnie otrzymałem postanowienie z Sądu o zatrzymaniu PJ. Czy mogę wnioskować do Sądu o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Nigdy wczesniej nie byłem karany za wykroczenia drogowe jak i w/w sytuacji.

  1. Szanowny Panie Andrzeju

   Jak najbardziej może Pan o to wnioskować, tylko taki wniosek należy odpowiednio umotywować. Natomiast w przypadku wysokości Pana stężenia, próbowałbym powalczyć nawet o uniewinnienie powołując się na błąd pomiaru.

   Pozdrawiam

 25. Witam jestem po wyroku sądu zostałem pozbawiony kategori B na okres 4 lat a posiadam też kat C miałem adwokata który twierdzi ze zabrano mi kat tylko B a kat C zostawili i mogę się poruszać pojazdami o masie przekraczającej 3.5 tony poszedłem wię do starostwa i poprosiłem o wydanie prawa jazdy tam spotkałem się z odmową co dalej mam robić
  Tak mam doladnie wyrok -orzeka się wobec oskarżonego srodek karny w postaci zakazu do prowadzenia pojazdow mechanicznych których uprawnia kategorja B na okres 3 lat ale nie napisane jest że mogę jeździc na kat C prosze o pomoc spotkalem sie gdzieś z opisem ze chłopak ma podobną sytacje i jeździ w firmie bez prawa jazdy bo starosta odmowił wydania co zato grozi czy to jest następne przestępstwo czy wykroczenie proszę o pomoc z góry dziękuję

  1. Szanowny Panie Roberto

   Niestety, przez czas trwania zakazu prowadzenia pojazdów, mimo wyłączenia kategorii prawa jazdy C starosta nie wyda Panu dokumentu prawa jazdy, wynika to z art. 12 Ustawy o kierujących pojazdami. Niemniej co do zasady nie ma przeciwskazań, aby poruszał się Pan pojazdami mechanicznymi na kategorię C, przy ewentualnym zatrzymaniu grozi Panu co najwyżej mandat karny za brak dokumentu, dlatego warto, aby woził Pan ze sobą odpis wyroku, żeby móc ewentualnie wyjaśnić jakieś nieporozumienia dotyczące posiadanych przez Pana uprawnień.

   Pozdrawiam

 26. Dzien dobry
  Mam takie pytanie mianowicie miałem zatrzymane prawojazdy w Polsce za alkohol w 2002 roku i dostałem karę na dwa lata po czym przystąpiłem do egzaminu i oblałem jazdę ( gdzie dopiero pod ośrodkiem egzaminacyjnym mi to oznajmiono ) myśle ze yo było celowe.
  Wyjechałem za granice w 2003 roku i przyjechałem specialenie zdać ten egzamin ale oblałem.
  Po czym zdecydowałem zrobic prawa jazdy w Niemczech ponieważ nie milem czasu cugle jeździć fo pl a tu mieszkam na stałe na razi
  Zdlem kategorie b , c, e, a w Niemczech
  Zawsze mam teraz problem gdy zatrzyma mnie policja w Polsce i mówią ze mam zatrzymane
  Co zrobic ??
  Dziekuje

  1. Szanowny Panie Piotrze

   Celem udzielenia szczegółowej porady potrzebuję więcej informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

   1. Szanowna Pani Marcelino

    Jeżeli spowodowała Pani tylko kolizję to zasadniczo nie będzie musiała Pani żadnych badań robić, natomiast jeżeli to była kolizja spowodowana pod wpływem alkoholu, to najpewniej takiej badania (psychologiczne, lekarskie + kurs reedukacyjny) będzie musiała Pani przejść.

    Pozdrawiam

 27. Witam znajomemu zabrali prawo jazdy za prowadzenie po alkoholu 3 miesiące temu i od tego czasu nie dostał żadnego pisma ani od sądu ani od prokuratury. Co może zrobić aby się czegoś dowiedzieć co dzieje się z tą sprawa

  1. Szanowna Pani Małgosiu

   Najlepiej skontaktować się z jednostką policji która dokonała zatrzymania prawa jazdy celem ustalenia policjanta zajmującego się sprawą oraz sygnatury sprawy. Po ustalenia policjanta najlepiej się z nim skontaktować i wypytać o wszystkie potrzebne informacje.

   Pozdrawiam

 28. Witam,zostało zatrzymane mi prawo jazdy kat.B,C,D na okres 4 lat za jazde pod wływem alkoholu, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych zakończył mi się w maju tego roku,grzywna zaraz została wpłacona,czy moge starać się w sądzie o jakiekolwiek odzyskanie tych kategorii?Z góry dziękuję za porade i Pozdrawiam.

  1. Szanowny Panie Marku

   Jeżeli okres zakazu prowadzenia pojazdów już minął, to aby odzyskać wspomniane kategorie, będzie musiał Pan jeszcze raz podejść do egzaminów na prawo jazdy.

   Pozdrawiam

 29. Witam. Zostało mi zabrane prawo jazdy za jazdę po alkoholu. Dostałem informację z prokuratury, że prawo jazdy zostanie przekazane do odpowiednich organów. Czy w tym przypadku do czasu zakończenia sprawy sądowej mogę poruszać się samochodem.

 30. wiatm. z zapytaniem ile sie czeka na list z sadu ponieważ czekam juz miesiąc na list. policja zatrzymała mi prawo jazdy po uzyciu alkocholu na policji powiedziano ze abrano mi na 6miesięcy i 1000zł kary ale mam czekać na list z sądu z potwierdzeniem.
  pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Grzegorzu

   Różnie, kilka, kilkanaście tygodni. Najlepiej zadzwonić do sądu i zapytać się czy jakieś pismo do Pana wysyłali, jeżeli tak to kiedy i wtedy będzie Pan mniej więcej wiedział kiedy tego pisma się spodziewać.

   Pozdrawiam

 31. Witam , PJ zostało mi zatrzymane przez policję przy rutynowym badaniu – w wydychanym :
  1 pomiar 0,19
  2 pomiar 0,17
  Ogólnie spadało, bo na badaniu już na komisariacie mi wyszło 0,10 . Wiem , ze jest to wykroczenie , jakiej kary finansowej mogę się spodziewać jeśli jestem osoba ucząca się , nigdy nie pracująca i na ile mogę dostać zakaz prowadzenia pojazdów i czy da się to jakoś złagodzić ?
  Jechałem pojazdem ciotki , czy ona dostanie jakieś pismo odnośnie tej sprawy ?
  Proszę o podpowiedz , pozdrawiam
  Julia

 32. I czy w moim przypadku przy odzyskiwaniu prawa jazdy po okresie zakazu będą wymagane jakieś badania , np psychologiczne ?

 33. Szanowna Pani Julko

  Wysokość kary oraz wysokość zakazu prowadzenia pojazdów zasadniczo bedą zależeć od przyjętej przez Pani taktyki procesowej oraz od treści złożonych przez Panią wyjaśnień. Oczywiście są środki, aby to załagodzić. Raczej wątpię, że jakiekolwiek pisma bedą wysyłane Pani ciotce. Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów zostanie wobec Pani orzeczony to najpewniej będzie musiała Pani przejść badania lekarskie, psychologiczne oraz kurs reedukacyjny.

  Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Julko

   Można np. postarać się o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów.

   Pozdrawiam

 34. Witam. Zostlo mi zabrane prawo jazdy pod koniec 2017 roku na 3 lata. Po 3 msc przyszedl kwit zeby zrobic badania lekarskie i psychologiczne. Jest koniec 2018 roku i pytanie moje czy musze juz robic te badania? zostalo prawie 2 lata zakazu.

  1. Szanowny Gościu

   To zasadniczo zależy od Pana, skutkiem braku wykonania takich badań jest co do zasady wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy, ale mając na uwadze, iż i tak ma Pan cofnięte uprawnienia to i tak za bardzo nie zmienia Pana sytuacji. Niemniej, jakby chciał Pan skrócić zakaz prowadzenia pojazdów, to wtedy wykonanie takich badań będzie niezwykle pomocne.

   Pozdrawiam

 35. Witam. Mam takie pytanie zostało mi zatrzymane prawo jazdy za jazdę po alkocholu. Pierwsze badanie 0.13 mg, drugie badanie 0,12 i trzecie badanie bezpośrednio od razu po drugim 0.11. Prawo jazdy oddałem od razu policjantowi za pokwitowaniem. Prawo jazdy zostało zatrzymane mi 27 lipca 2018 roku zaznaczę, że w Warszawie od tamtej pory po dwóch tygodniach od zatrzymania przyszedł mi list odnośnie zatrzymania prawa jazdy i, że ono zostaje wysłane do starosty poźniej już nic nie przyszło. Od pierwszego listu minęlo już prawie pół roku, nie byłem wzywany na policje i i nic wiecej nie przyszło mi z sądu. Co dalej z tym robić? Znajomy policjant sprawdził mnie w CEPIKU po dwóch miesiącach widniało prawo jazdy zatrzymane, ale nie było żadnego powodu dlaczego (sam się dziwił). Byłem w sądzie po trzech miesiącach od zatrzymania dowiedzieć się co dalej z moją sprawa, Pani powiedziała mi, że nic nie wiadomo. Minęło pół roku a sprawa dalej nie ruszyła się . Prawo jazdy jest mi potrzebne i chciałem poddać się dobrowolnie karze, ale z tego co widać trochę chyba jeszcze czekam, a nie chce powtórnie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Pozdrawiam i oczekuję na poradę.

  1. Szanowny Panie Łukaszu

   Najlepiej skontaktować się z jednostką policji która dokonała zatrzymania prawa jazdy celem ustalenia policjanta zajmującego się sprawą oraz sygnatury sprawy. Po ustalenia policjanta najlepiej się z nim skontaktować i wypytać o wszystkie potrzebne informacje.

   Pozdrawiam

 36. Witam. Mam podobna sytuację co już jedną osobą wyżej. Zostałem zatrzymany pod wpływem alkoholu który piłem dzień wcześniej. Po pierwszym pomiarze wykazało 0,25 po drugim 0,27 trzeci 0,27 i czwarty ostatni 0,25. Sprawa na komendzie została zakfapikowana jako przestępstwo czy jest szansa aby sprawę rozwiązać i sprostowac do rangi wykroczenia?

  1. Szanowny Panie Grzegorzu

   Jak najbardziej istnieje szansa na zmianę kwalifikacji czynu z przestępstwa na wykroczenie, jednakze należy w odpowiedni sposób do tego podejść. Aby moc Panu pomoc potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 37. Witam zostało mi zabrane PJ ( 0.3mg mocno spadkowe brak kolacji i śniadania tak stwierdził sam policjant) czy jest szansa by złagodzić jakoś karę min. 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów? i jak wygląda sprawa poruszania się na skuterze do 50ccm3..? Z góry dziękuję i Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Dariuszu

   1. Oczywiście jest szansa, aby np. otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów np. na okres 1 roku, zamiast na okres 3 lat, świadczenie na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym w wysokości 2.000 złotych zamiast 5.000 złotych, brak grzywny, brak kary ograniczenia wolności, brak kary pozbawienia wolności, jednakże należy przede wszystkim użyć odpowiedniej argumentacji uzupełniając ją stosownymi dokumentami;

   2. Jeżeli ma Pan zatrzymane prawo jazdy, a nabył Pan uprawnienia przed 2013 rokiem to nie widzę większych przeszkód, aby poruszał się Pan skuterem do 50cm 3, natomiast, jeżeli sąd w wyroku orzeknie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych to wtedy może być problem z poruszaniem się takim skuterem;

   3. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

    1. Szanowny Panie Dariuszu

     Tak, wiem, 0.3 mg czyli 0.6 promila, czyli przestępstwo i dlatego podałem Panu przykładowe rozwiązania.

     Pozdrawiam

    2. Szanowny Panie Dariuszu

     Celem udzielenia Panu pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

     Pozdrawiam

 38. Dzien dobry. Wczoraj stwierdzono u mnie 0.46 mg w wydychanym powietrzu i odebrano prawo jazdy. poniewaz mam 3 malych dzieci (od 2 do 8 lat) i zone chora na raka chcialbym uniknac odpowiedzialnosci karnej. czy jest na to szansa?

  1. Szanowny Panie Sebastianie

   Z całkowitym uniknięciem odpowiedzialności karnej może być ciężko, natomiast z pewnością istnieje szansa na łagodny wyrok, niemniej nie chcąc ostatecznie przesądzać, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 39. Witam.
  W październiku 2014 roku zostało zatrzymane mężowi prawo jazdy za alkohol na okres jednego roku. Pierwszych badań mąż nie przeszedł, kolejnych nie robił. Teraz chce odzyskać prawo jazdy czy musi ponownie zdawać egzamin? Kategoria zatrzymania wykroczenie. Czy starosta sam decyduje o egzaminie czy jest jakaś podstawa prawna? Czy wystarcza tylko badania z Word?

  1. Szanowna Pani Anno

   1. Jakby tylko Pani mogła sprecyzować jakich badań mąż nie przeszedł i na kiedy zostały zlecone kolejne badania?;

   2. Co do zasady, jeżeli przejdzie pomyślnie badania to wtedy urząd powinien uchylić decyzje o zatrzymaniu prawa jazdy.

   Pozdrawiam

 40. Witam. Dostałem postanowienie z sądu o zatrzymaniu mi prawa jazdy i nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie to że nie zostało podane na jaki czas zostało zabrane i brak jakiegokolwiek mandatu. Co w tej sytuacji zrobić?

 41. Nadmienię,że na pierwszym pomiarze miałem 0.17 a za drugim razem 0.12 w wydychanym. Czy to może być podstawą do zwrotu PJ?

  1. Szanowny Panie Pawle

   1. Najpewniej otrzymał Pan postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania w którym nie określa się sztywnego okresu zatrzymania prawa jazdy, po prostu do momentu prawomocnego zakończenia się postępowania ma Pan zatrzymane prawo jazdy, a później sąd może ewentualnie orzecz zakaz prowadzenia pojazdów do którego powinien zaliczyć okres zatrzymania prawa jazdy;

   2. Co do zasady nie, jednakże jeżeli nie poruszał się Pan np. po drodze publicznej lub jeżeli badania zostały wykonane błędnie, itd. to może być podstawa do zwrotu prawa jazdy.

   Pozdrawiam

    1. Szanowny Panie Pawle

     Sąd nie ma ściśle określonego terminu na wydanie wyroku, jednak co do zasady rozpoznanie powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki. Na marginesie sąd nie wydaje prawomocnego wyroku, tylko wyrok nieprawomocny. Wyrok staje się prawomocny w sytuacji, gdy od takiego wyroku nie wniesie Pan apelacji lub gdy Sąd wyższej instancji utrzyma go w mocy.

     Pozdrawiam

     1. Czyli złożyć wniosek o odstąpieniu od wymierzonej kary mogę złożyć po wydaniu nieprawomocnego wyroku?

    2. Szanowny Panie Pawle

     Rozumiem, że chciałbym złożyć Pan wniosek, aby sąd nie orzekał zakazu prowadzenia pojazdów? Jeżeli tak to po pierwsze musi Pan taki wniosek złożyć przed wydaniem nieprawomocnego wyroku przez sąd, a dodatkowo taki wniosek nazywa się wniosek o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów.

     Pozdrawiam

     1. Nie, sąd powiadomił mnie w powiadomieniu,że zostanie mi zatrzymane prawo jazdy, więc ja chcę starć się o jak najniższy wymiar kary.

    3. Szanowny Panie Pawle

     Po treści Pana wiadomości wnioskuję, iż otrzymał Pan postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania. Toteż po jego otrzymaniu najpewniej otrzyma Pan wezwanie do stawiennictwa w sądzie jako obwiniony, gdzie będzie mógł Pan postarać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów.

     Pozdrawiam

 42. Witam,
  moja sytuacja jest nieco inna niż wszystkie wymienione. W poranek po spożyciu alkoholu zbadałem się alkomatem jednorazowym, który pokazał wynik 0,1 promila. Jako, że planowałem dłuższą trasę to postanowiłem podjechać na komendę, aby zbadać się dokładnym alkomatem i nie ryzykować. Popełniłem margilalny błąd podjężdzając pod sam posterunek… Dmuchnąłem na ogólnodostępnym alkomacie, który zabronił mi dalszej jazdy. Udałem się kierunku drzwi w zamiarem zajęcia miejsca pasażera i pozwoleniu partnerce aby kierowała autem. Niestety policjanci zatrzymali mnie, bo widzieli, że podjechałem autem. Pierwsze badanie 0,10mg/l, drugie 0,13mg/l, trzecie 0,8mg/l. Mam zabrane prawo jazdy i czekam na decyzję z sądu. Sprawa powinna wyglądać inaczej, ale nie miałem w planach prowadzić dalej auto – inaczej bym nie przyjeżdzał na policję. Co Pan radzi? Jak pokierować sprawą?
  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Miłoszu

   Celem udzielenia Panu pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 43. Dzień dobry,

  Zabrano mężowi prawo jazdy, był pod wpływem alkoholu (miał dużo, około 2 promili). Zabrano go na komendę, pierwszy raz jak dmuchał w alkomat, wynik wyszedł nieprawidłowy, drugi raz również, po czym mąż powiedział, że nie będzie dmuchał, bo mają uszkodzony alkomat, policjanci obezwładnili go rzucając na ziemię, skrępowali ręce i zawieźli na badanie krwi do szpitala. Sytuacja bardzo ciężko wygląda, ponieważ mąż ma pracę, gdzie jeździ samochodem, nasza sytuacja materialna też jest na ostrzu noża, jest to jego pierwsze wykroczenie, nigdy wcześniej nie był karany (ale jest to jego wina, tylko i wyłącznie).
  Mam zatem pytanie, na ile sąd może zabrać prawo jazdy w takim przypadku i czy istnieje jakakolwiek okoliczność łagodząca oraz czy policja bądź sąd powiadamia pracodawcę o takim zdarzeniu).
  Proszę o pilną odpowiedź
  Dziękuję i pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Kika

   1. W takiej sytuacji Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów co do zasady na okres minimum 3 lat, niemniej okres ten może być krótszy, jednakże to zależy od okoliczności w jakich został zatrzymany Pani mąż, od prawidłowości badania alkomatem, od jakie postawy w postępowaniu itd. Dodatkowo jeżeli mąż posiada inne kategorie prawa jazdy oprócz B, to zawsze może się starać o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów z wyłączniem kategorii prawa jazdy, która jest mu potrzebna;

   2. Policja oraz sąd co do zasady nie informują pracodawcy o tego rodzaju przestępstwie;

   3. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli chciałaby Pani skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 44. Witam Panie Mecenasie,
  Zostałem zatrzymany podczas rutynowej kontroli. W wydychanym powietrzu miałem następujące wyniki: 0,14 oraz 0,12 . Dostałem wniosek o stawienie się na przesłuchanie w celu złożenia wyjaśnień. Dodam że interesuje mnie sprawa o warunkowe umorzenie postępowania bez zakazu porusznia się pojazdem, jakie mam szansę na pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku? Powiem dodatkowo że samochód jest mi potrzebny ponieważ codziennie dojezdzam do miejsca pracy a komunikacja miejsa w mojej miejscowosci jest bardzo słabo rozbudowana(autobus jeździ 4 razy przez cały dzień). Wiem że będę musiał to uargumentować jednak interesują mnie czy jest jakaś możliwość zatrzymania prawa jazdy oraz jak to wygląda z perspektywy Pańskiej pracy, mianowicie czy sąd skłania się do takich wniosków?
  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Dominiku

   W Pana przypadku musi Pan złożyć wniosek o nadzwyczajne złagodzenie kary poprzez odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów. Jak ten wniosek Pan dobrze uzasadni to istnieje szansa, że sąd go uwzględni, oczywiście jeżeli trafi Pan na wyrozumiałego sędziego.

   Pozdrawiam

 45. Witam, kolegę zatrzymano na zwykłej kontroli poprzez brak pasów, dzień wczesniej spożył alkohol. Wydmuchał 0,25 dm. Po dwóch innych pomiarach wystąpiła tendencja spadkowa. 0,20 oraz 0,19. Czego moze się spodziewać, od czasu otrYmania kwitka o zabraniu prawa jazdy minęły dwa tygodnie, miałbyc wzywany na przesłuchanie, dalej nic. Co należy robić i co może go czekac? Ma ciężka sytuacje w domu, posiada również inne kategorie na których zarabia.

  1. Szanowny Panie xxx

   1. Zalecam, skontaktować się z jednostką policji która dokonała zatrzymania prawa jazdy celem ustalenia policjanta zajmującego się sprawą, sygnatury sprawy oraz ewentualnego terminu przesłuchania. Dodatkowo niech ustali czy i gdzie prawo jazdy zostało lub zostanie skierowane, czy do sądu czy do prokuratury które będę wydawać postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania;

   2. Po ustaleniu powyższych danych zalecam zastanowić się nad taktyką procesową, tzn. czy przyznaje się do winy czy też nie, bo zasadniczo od tego będzie zależało czy składać wniosek o zwrot zatrzymanego dokumentu prawa jazdy lub zażalenie na postanowienie o jego zatrzymaniu (o ile takowe zostanie wydane);

   3. Dodatkowo zalecam zweryfikować protokoły badania stanu trzeźwości, ponieważ może okazać się, iż policja przy ich wykonywaniu popełniła jakieś błędy, co można później wykorzystać w sprawie;

   4. Odnosząc się jeszcze do wysokości stężenia, to jest ono na granicy wykroczenia oraz przestępstwa, ale istnieje spora szansa, iż jednak otrzyma zarzut jazdy po użyciu alkoholu, a więc wykroczenie (zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat oraz kara grzywny do 5000 złotych).

   Pozdrawiam

   1. Czy można uwzględnić sytuacje w domu która jest ciężka? Podczas gdy żona jest chora na coś poważniejszego i nie jest w stanie wyżywić dzieci, a ta osoba której prawo jazdy zostało zatrzymane na tym zarabia i ma spore kłopoty finansowe?

    1. Szanowny Panie xxx

     Oczywiście, że można, a nawet trzeba się na przedstawione przez Pana okoliczności powoływać. Ponieważ jeżeli faktycznie czyn kolegi zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie to istnieje możliwość zastosowania wobec niego nadzwyczajnego złagodzenia kary poprzez odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów.

     Pozdrawim

     1. A jeżeli na tak zwanej kontroli „świeczce” wyszło zielone, a na zwyklym alkomacie już wykazało 0,25. Podczas mrozu czy można się tym sugerować?

  1. Szanowny Panie xxx

   Jeżeli został wykonany pomiar stężenia wydychanego powietrza to najpewniej działał, jednakże pytanie czy prawidłowo. Odpowiedź na to pytanie myśle, że znajdzie się w instrukcji obsługi urządzenia, gdzie zawarte są informacji dotyczące jego pracy.

   Pozdrawiam

 46. Witam. Zatrzymano mi prawo jazdy za jazdę w stanie nietrzeźwość pierwsze badanie 0.28 drugie 0.19 i następnie 0.09 mili grama. Miałem już sprawę w sądzie i wyrok to 1 rok zakazu prowadzenia auta. Moje pytanie jest takie czy jeżeli będę się odwoływał od tego wyroku o skrócenie kary to czy w trakcie odwołania mogę jeździć autem i czy to nie poskutkuje tym że zostanie mi zabrane prawo jazdy na dłuższy okres niż w pierwszym wyroku. I czy odwołanie od wyroku nie przedłuży mi terminu oddania prawa jazdy ??

  1. Szanowny Panie Pawle

   1. Jeżeli zostało Panu zatrzymane prawo jazdy na czas trwania postępowania to radziłbym wstrzymać się z jazdą samochodem, ponieważ jeżeli zostałby Pan zatrzymany to grozi Panu zarzut jazdy bez uprawnień z art. 94 k.w., a który może zostać orzeczony wobec Pana dodatkowy zakaz prowadzenia pojazdów;

   2. Zasadniczo nie, ponieważ do orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów wlicza się okres faktycznego zatrzymania prawa jazdy.

   Pozdrawiam

 47. Witam. Zatrzymano mi prawo jazdy za jazdę po spozyciu, wynik 0.11mg, drugi pomiar 0.09mg. Mam prawo jazdy kat. B i D, zatrzymano mnie w drodze do pracy. Mam postanowienie o zatrzymaniu PJ przez sąd. W związku z tym mam pytania:
  1. Czy na to postanowienie już przysługuje zażalenie?
  2. Ile czasu trzeba czekać na konkretną decyzję sądu?
  3. Czy i jakie szanse mam żeby uniknąć zatrzymania uprawnień i jakimi argumentami się bronić?

   1. Szanowny Panie Romanie

    1. Wysłałem Panu wiadomość mailową;

    2. W tym miejscu mogę Panu napisać, iż jak najbardziej na takie postanowienie przysługuje zażalenie, natomiast Sąd nie posiada jakiegoś konkretnego terminu na rozpatrzenie zażalenie, co do zasady powinien rozpatrzyć je bez zbędnej zwłoki i z reguły do miesiąca czasu jest już odpowiedź. Jednak w Pana sprawie trzeba zastanowić się czy w ogóle jest sens składać zażalenie, czy np. inne rozwiązanie nie będzie bardziej dla Pana korzystne, ale o tym w wiadomości mailowej.

    Pozdrawiam

 48. Witam. W dniu wczorajszym, po kontroli drogowej, mojemu mężowi zostało zatrzymane prawo jazdy. W wydychanym powietrzu miał 0,15 mg, po 15 minutach 0,1. Jak to sam policjant stwierdził – brak śniadania. Wracaliśmy akurat od lekarza, jestem w zaawansowanej ciąży, poród za 2 miesiące. Jesteśmy sami w mieście, którym mieszkamy. Nie mamy tu rodziny. Mąż wozi mnie na badania. Nigdy nie był karany. Pracuje jako operator wózka widłowego. I moje pytania: czy jest szansa w takiej sytuacja na nadzwyczajne złagodzenie kary przez sąd, by nie dawał zakazu prowadzenia pojazdów? czy jeśli jednak sąd orzeknie ten zakaz to informuje pracodawcę o tym? czy zakaz może nie obejmować wózka widłowego? Dziękuję z góry za odpowiedź.

  1. Szanowna Pani Ago

   1. Jak najbardziej istnieje szansa na nadzwyczajne złagodzenie kary, jednakże należy użyć odpowiedniej argumentacji oraz trzeba w odpowiedni sposób do sprawy podejść;

   2. Co do zasady Sąd z urzędu nie informuje pracodawcy o zakazie prowadzenia pojazdów;

   3. Zakaz może obejmować wszystkie bądź tylko określone kategorie prawa jazdy.

   Pozdrawiam

 49. Witam.
  W lipcu 2018 zostało mi zatrzymane prawo jazdy (kat.B) przez policję za jazde po alkoholu. Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy i grzywnę. Starosta skierował mnie na badania lekarskie oraz na kurs reedukacyjny. Zakaz prowadzenia pojazdów minął na początku stycznia 2019. Dwa tyg temu do starostwa dostarczyłem orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów oraz pozytywne orzeczenie lekarskie. Dzisiaj dostarczylem zaświadczenie o ukonczeniu kursu reedukacyjnego. Pani w urzedzie oznajmila, ze nie moze mi wydac prawa jazdy gdyz na orzeczeniu lekarskim wpisany jest termin kolejnego badania na rok 2022 i konieczna jest wymiana dokumentu. Oczywiscie odrazu zlozylem wniosek o wymiane wraz z opłatą.
  Moje pytanie brzmi: Jesli prawo jazdy było wydane bezterminowo to czy w obecnej sytuacji jest konieczna wymiana dokumentu na nowy? Oraz czy Pani w urzedzie ma prawo zatrzymac mi dokument tylko dlatego ze musze go wymienic na nowy? Jak dobrze mi wiadomo wymiana dokumentu nastepuje po zlozeniu odpowiedniego wniosku wraz z kserokopią starego prawa jazdy, tak wiec dlaczego Pani odmowila mi wydania zatrzymanego prawa jazdy?

  1. Szanowny Panie Marku

   Obowiązek wymiany dokumentu prawa jazdy może wynikać z faktu, iż 4 marca bieżącego roku zostały wprowadzone nowe wzory dokumentów praw jazdy. Dodatkowo obowiązek wymiany dokumentu wynika z faktu, iż teraz będzie miał Pan prawo jazdy terminowe (do kolejnego badania w 2022 roku).

   Pozdrawiam

 50. Dzień dobry.
  Mam takie pytanie dnia 27.03.2019 roku skończył mi się zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę po użyciu alkoholu.Poszedłem dziś do starostwa żeby odebrac prawo jazdy i nie otrzymałem prawka dlatego, ze sąd w Warszawie nie dostarczył mi prawomocnego wyroku sądu a podkreślam ze zakaz mi się skończył. Czy mogę złożyć na nich skargę i czy coś wygram. Posiedzenie sady było 27.02.2019 od tamtego czasu nie został mi dostarczony prawomocny wyrok. Odbywam karę dłuższa nic powinienem i jestem z tego powodu pokrzywdzony.

  1. Szanowny Panie Łukaszu

   Formalnie jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów się skończył, nie widzę przeszkód, aby mógł Pan kierować pojazdami mechanicznymi. Osobiście uważam, iż nie ma sensu składać skargi, niemniej proszę zadzwonić do Sądu celem przypomnienia swojej sprawy, aby jak najszybciej zostały wysłane dokumenty do starostwa.

   Pozdrawiam

   1. Zakaz minął, ale jak byłem zapytać się na komisariacie co mi zrobią jeżeli mnie złapią bez prawka. Policjant odpowiedział, że zależy jak widnieje w rejestrze. A póki co pewnie jest, że prawo jazdy jest zatrzymane bo starostwo nie ma żadnej informacji na ten temat. Dowiedziałem się też, że nie mogą wydać mi prawa jazdy bez zrobienia potrzebnych badań o których jak byłem na zeznaniach nie zostałem poinformowany tylko policjantka powiedziała że 28 marca mogę iść i odebrać prawo jazdy bez żadnych problemów bo kara nie przekroczyła mi roku. Zastanawia mnie to czy jeżeli będę jeździł bez tych badań to nie złamie żadnego przepisu z wydania wyroku sądu który tak naprawdę jeszcze nie zdążył tego zrobić.
    Pozdrawiam

    1. Szanowny Panie Łukaszu

     Co do zasady, jeżeli chodzi o badania lekarskie, psychiatryczne czy kurs reedukacyjny, to pozytywne przejście tych badań nie warunkuje zwrotu prawa jazdy. Zakaz trwa przez określony czas i organ musi Panu wydać dokument prawa jazdy, a w między czasie może Pan wykonywać wspomniane badania. Chyba, że istnieje jeszcze jakaś inna okoliczności, która uniemożliwia wydanie prawa jazdy o której nie wiem.

     Pozdrawiam

     1. Prawo jazdy zostało mi zatrzymane tylko za jazdę po użyciu alkoholu, 0.11 w wydychanym powietrzu.

 51. Witam, 15 stycznia mojemu partnerowi zostało zabrane prawo jazdy . W czasie pracy doszło do małej kolizji on wpadł w poślizg i zachaczyl lekko błotnikiem o inne auto natomiast oboje nie wysiedli kobieta pojechała dalej on takze po powrocie z pracy przyjechała policja moj partner był juz po kolacji do ktorej wypił 9% duże piwo . Zbadany alkomatem wykazało 0.23 zabrali go na komendę tam miał 0.28 i 0.21 . Badano go i Zabrano mu prawo jazdy po godz 19 juz w domu a do zdarzenia doszło około 15 gdzie zadnej interwencji nie było dostali zgłoszenie ze facet uciekł z miejsca a to nie prawda. Dostał pismo z prokuratury o zatrzymaniu prawa jazdy od razu napisaliśmy zażalenie i do tej pory a mamy juz kwiecień zero odzewu na komendzie powiedzieli mu ze ma sie zglosic jak od zdarzenia upłynął 3 miesiace a czemu tak? Gdzie jakies postanowienie czy wyrok sądu? Czemu przetrzymują mu prawo jazdy? Dostał pismo z komisariatu o złożenie zeznań jako podejrzany o prowadzenie pod wpływem i złożenie odcisków palców i zdjęcia. Oczywiscie to uczynił ale kiedy policjant zarządał 300 zł za prowadzenie pod wpływem on powiedział ze nie prowadził pod wpływem a badanie nastąpiło prawie 5 godzin po zasadzeniu za kolizje zapłacił 250 mandatu ale nie był wtedy pijany policjant spisał zeznania i od tamtej pory cisza. Co to oznacza? Prosze o kontakt mailowy

  1. Szanowna Pani Marzeno

   Mając na uwadze dość liczne pytania, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428. Wskazana forma kontaktu niewątpliwie ułatwi mi udzielenie odpowiedzi na najważniejsze kwestie.

   Pozdrawiam

 52. Dzień dobry,

  a ja mam takie pytanie a propos art. 104a dot. zawieszenia uprawnień do momentu wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy. A jak się kształtuje sytuacja dot. uprawnień po wydaniu takiego postanowienia? Rozumiem, że nie są one już zawieszone… Ale nie są one chyba też przecież cofnięte, bo to następuje dopiero wraz z decyzją starosty albo wyrokiem sądu. Czy to znaczy że do czasu wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy grozi nam odpowiedzialność z art. 94 kw, a po wydaniu takiego postanowienia już nie?

  Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

  1. Szanowny Panie Adamie

   Po wydaniu postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy również grozi nam zarzut z art. 94 k.w., a wynika to z orzecznictwa, komentarzy i innych publikacji, itd., mimo, iż nie wynika to wprost z przepisu.

   Pozdrawiam

 53. jezeli bylo zabrane prawko na 1 rok i mandat 500 zl,ale prawko juz jest do odebranie i nie bylo odebrane,i mandat zostaw nie zaplacony,co za to moze byc?

  1. Szanowny Panie Michale

   To może oznaczać tyle, i prawo jazdy może Pan odebrać i jeździć samochodem, a odnośnie mandatu to najpewniej za jakiś czas otrzyma Pan wezwanie z sądu celem jego uregulowania.

   Pozdrawiam

 54. Dzień dobry. Mam takie pytanie czy jeżeli wyrok sądu odnośnie prawa jazdy zakończyl się i mam prawomocny wyrok sądu i dokument potwierdzający odbycie kary 8 miesiecy przez starostę jestem w trakcie badań, a prawo jazdy nie zostało mi oddane przez starostwo do czasu kiedy wszystkich badań nie zrobię, to czy mogę prowadzić samochód w okresie robienia tych badań i co mi grozi jeżeli zatrzyma mnie policja?

  1. Szanowny Panie Arturze

   Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony przez sąd się skończył, a prawo jazdy nie zostało Panu z innego tytułu zatrzymane to powinno zostać Panu zwrócone i co do zasady może Pan spokojnie jeździć.

   Pozdrawiam

 55. Witam mam pytanie jeżeli miałem zatrzymane prawo jazdy miałem 0,09 w wydychanym później 0,07 i sąd mi oddał prawo jazdy ale po czasie teraz mam się zgłosić do starostwa na badania pisze wstawiennictwo nie obowiązkowe to czy te prawo jazdy zostaną zatrzymane lub już zostały ponieważ nie ma mnie i nie wiem jaki wyrok wydał sąd chciał się z orientować co może mnie czekać

  1. Szanowny Panie Dawidzie

   Najlepiej będzie zadzwonić do starostwa, które wysłało Panu pismo i zapytać się czego sprawa dotyczy, na jakiej podstawie takie zawiadomienie zostało Panu wysłane.

   Podrawiam

 56. Witam,dwa dni temu godzina 1 w nocy 300 m od klubu dyskotek drogą boczna asfaltowa przy lesie (pobocze) najpierw zostałem złapany z kolegą za sikanie w miejscu publicznym a jak się zapytali kto prowadził to powiedzalem że trzeci kolega ale chciał zrobić nam żart i zostawił nas z samochodem i uciekł . Byliśmy w tym miejscu ze 30 min i wsiadłem do samochodu ruszyłem może metr dwa i za chwilę pojawiła się policja,ja już zdążyłem wyjść za kierownicy.. wydmuchalem 1.8 promila. Tłumaczyłem się że czekaliśmy za kierowcą naszym aż przyjdzie i odwiezie nas a że było zimno to chciałem ogrzać samochód . Zabrali mnie na komisariat spisali coś, zbadali alkomatem i odwieźli na imprezę. Za jaki czas dostanie wezwanie? Czy będą do mnie dzwonić? Co mi grozi? Co powinien teraz robić w tej sprawie? Jakie mam szanse na umorzenie sprawy? Nigdy nie popełniłem przestępstwa żadnego,prawko mam od 3 miesięcy. Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   Mając na uwadze dość liczne pytania, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428. Wskazana forma kontaktu niewątpliwie ułatwi mi udzielenie odpowiedzi na najważniejsze kwestie.

   Pozdrawiam

 57. Dzień dobry, mam takie pytanie sąd warunkowo umorzył postępowanie w mojej sprawie na wniosek prokuratora i postanowił zwrócić mi prawo jazdy, dziś minęło 8 dni od posiedzenia… czy mogę wsiąść do samochodu gdy nie ma wyroku prawomocnego o zatrzymaniu mi prawa jazdy? prawo jazdy oddałem przy zatrzymaniu mnie w grudniu. Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Szanowny Panie Dariuszu

   Najlepiej poczekać 21 dni od daty wydania wyroku, zadzwonić do sądu, upewnić się czy wyrok się uprawomocnił, jeżeli się uprawomocnił to wtedy może Pan co do zasady spokojnie wsiąść do samochodu.

   Pozdrawiam

   1. Czyli dopiero gdy będę miał informację że wyrok jest prawomocny, A jak to wygląda gdy PJ jest zatrzymane ale do skazania wyrokiem prawomocnym nie ma zakazu prowadzenia pojazdów? Dopiero gdy wyrok jest już prawomocny

    1. Szanowny Panie Dariuszu

     Tak, dopiero jak wyrok będzie prawomocny, ponieważ najpewniej w Pana sprawie zostało wydane postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania, które skończy się jak wyrok się uprawomocni, toteż od momentu uprawomocnienia się wyroku wydane postanowienie przestanie obowiązywać, a więc będzie mógł Pan co do zasady jeździć samochodem.

     Pozdrawiam

     1. Panie Mecenasie, mam ostatnie pytanie ponieważ otrzymałem już odpis wyroku prawomocnego… Sąd postanowił uchylić mi zakaz prowadzenia pojazdów. Dzwoniąc do WK powiedzieli mi, że jeszcze nie otrzymał nic z sądu. Jak to się ma do prowadzenia samochodem? i czy będę musiał przejść kurs reedukacyjny? zatrzymanie było 5 miesięcy temu. Z góry dziękuję i Pozdrawiam

 58. Witam, ile może trwać sprawa, jeśli zatrzymano mi prawo jazdy 16.01.2019 roku, mamy dzisiaj 29.04.2019 natomiast sprawy w sądzie jak nie było tak nie ma, przesłuchania były i nic więcej. Czy może to aż tyle trwac? Co z tym robić?

  1. Do dnia dzisiejszego doszło mi tylko pismo odnośnie postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Czy w tym przypadku nie można poruszać się autem, skoro sad nie orzekł jeszcze zakazu prowadzenia pojazdu?

   1. Szanowny Panie xxx

    1. Trudno jednoznacznie określić ile taka sprawa może potrwać, ponieważ zależy to od wielu czynników, między innymi od okoliczności zdarzenia, obłożenia sprawami jednostki policji, która się nią zajmuje, itd. Niemniej sprawa w postępowaniu przygotowawczym/wyjaśniającym może trwać od miesiąca, dwóch do nawet roku, albo i dłużej, dlatego zalecam skontaktować się z jednostką policji prowadzącą postępowanie i tam uzyskać niezbędne informacje co do czasu trwania postępowanie, czy są lub będą podejmowanie jakieś czynności w sprawie, itd;

    2. Jeżeli otrzymał Pan postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy to oczywiście może się Pan poruszać samochodem, tylko jeżeli zatrzymałaby Pana policja to wtedy grozi Panu mandat kary za brak dokumentu prawa jazdy do 250 złotych, a także zarzut jazdy bez uprawnień z art. 94 kw za co grozi kara grzywny do 5000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

    Pozdrawiam

 59. Witam. Dnia 17 kwietnia miałem kontrolę. Miałem 0.13 za 10 min 0.10. Prawo jazdy zostało zabrane. Następnego dnia na posterunku miałem przesłuchanie w którym podałem się dobrowolnie karze czyli 1000 zł grzywny plus zabranie prawa jazdy na 6 miesięcy. Auto jest na niemieckich blachach którym jeździłem do pracy tutaj w De. Teraz czekam na papiery z sądu. Czego mogę się obawiać?

  1. Szanowny Panie Robin 1220

   Celem udzielenia Panu pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 60. Witam. Kilka dni temu zostało zatrzymane mi prawojazdy wydmuchałem 0,10 a po 15 minutach 0,9 wypiłem dzień wcześniej 4 i pół piwa od godziny 18 do 22 rano o 8 wsiadłem w auto czy to możliwe że po takim czasie coś mi wykazało i zaznaczam że nic nie jadłem rano

  1. Szanowny Panie Przemysławie

   Na podstawie przedstawionych przez Pana informacji jest to niestety jak najbardziej możliwe i to przypuszczam dlatego, że rano Pan nic nie zjadł. Niemniej nie jest Pan na straconej pozycji, przede wszystkim dlatego, że może powołać się Pan na błąd pomiarowy i jeżeli Pan do dobrze rozegra i złoży wyjaśnienia odpowiedniej treści to postępowanie może zostać wobec Pana całkowicie umorzone.

   Pozdrawiam

 61. Dostałem zakaz prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy po spożyciu alkoholu pierwsze badania 0,12 drugie 0,9 czy mogę starać się o skrócenie zakazu

  1. Szanowny Panie Kruciok

   Celem udzielenia Panu szczegółowej porady, potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 62. Witam. Jechałem pod wpływem alkoholu bez prawa jazdy dostałem zakaz na 4 lata i dokładnie nie znam daty kiedy mogę podjąć się egzaminu gdzie lub do kogo mam się zwrócić

  1. Szanowny Panie Mati

   Celem udzielenia Panu szczegółowej porady, potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 63. Witam. 10 maja zostałem zatrzymany pod wpływem alkoholu, miałem 2 promile.
  Zostało mi zabrane prawo jadzy jednak policjanci powiedzieli mi że dopóki nie dojdzie mi oficjalnie pismo do domu to mogę kierować autem, czy to prawda?

  I drugie pytanie:
  Jeśli mogę przez pewien czas jeszcze jeździć samochodem to podczas pobytu za granicą w razie kontroli zostane zatrzymany i nie będe miał prawa jazdy przy sobie co mi grozi?

 64. Witam serdecznie.
  11 marca zostałem zatrzymany przez policję po wyprzedzaniu na pasach.kontrola stanu trzeźwości ku mojemu zdziwieniu wykazała 0,31 mg. Po 15 min 0,22 i na komendzie 0,15. Wypiłem ok 13godz. 2 piwa a kontrola była O 21.
  Zostałem wezwany na komisariat. Złożyłem zeznania. Policjant przesłuchać w swych świadków których podałem że tylko tyle wypiłem. 18 marca dostalem powiadomienie od prokuratury O zatrzymaniu prawa jazdy z Art.178a.1 kk
  Od tego czasu nie dostałem żadnego pisma na rozprawę do sadu. Moje pytanie. Czy długo mogę jesze czekać na pismo i gdzie i kiedy można składać pismo o warunkowe umozenie postepowania. Z góry dziękuję za odpowiedz

  1. Szanowny Panie Danielu

   To w głównej mierzy zależy od ilości przeprowadzanych w sprawie czynności, od ilości świadków do przesłuchania, a także od obłożenia sprawami policjanta prowadzącego postępowanie, itd. Na pewno zalecam skontaktować się z policjantem prowadzącym sprawę i tam uzyskać informacje ile jeszcze potrwa zanim sprawa zostanie skierowana do sądu. Pismo/wniosek o warunkowe umorzenie postępowania może Pan zasadniczo składać na każdym etapie postępowania, a najlepiej go złożyć podczas Pana przesłuchania w charakterze podejrzanego.

   Pozdrawiam

   1. Panie Sławomirze A myśli Pan że jest szansa na to że dostanę mniejszy wyrok niż 3 lata?
    W sumie miałem duże spadki.

    1. Nie bylem nigdy karany.Przesluchiwany juz byłem i świadkowie też. już dostałem pismo od prokuratora O zatrzymaniu prawa jazdy.ale to było 2 miesiące temu. A ha dalej czekam

     1. Szanowny Panie Danielu

      Mając na uwadze tylko wysokość samych stężeń, uważam, iż jak najbardziej są szanse, aby zakaz prowadzenia pojazdów został orzeczony na czas krótszy niż 3 lata, oczywiście, jeżeli rozsądnie poprowadzi Pan swoją sprawę.

      Pozdrawiam

 65. świetni fachowcy poprzednio miałem prawnika, ale jak skorzystałem z ich usług, to widać różnicę, dziękuję!

 66. Witam. Mam zatrzymane prawo jazdy na 6 m-cy. Zostało mi nieco ponad 2 miesiące kary i mam pytanie, kiedy mógłbym się spodziewać skierowania na badania? Bo na badania przecież również jest określony termin w jakim mam je zrobić. Co jest potrzebne aby potem odebrać prawo jazdy?

  1. Szanowny Panie Romanie

   1. To zasadniczo zależy kiedy sąd przekaże wydziałowi komunikacji właściwemu ze względu na miejsce wydania dokumentu prawa jazdy informacje o orzeczonym zakazie prowadzenia pojazdów. Tutaj zasadniczo Sąd nie ma ściśle określonego terminu na wysłanie takiej informacji. W Pana przypadku najlepiej zadzwonić do wydziału komunikacji i zorientować się czy takie pismo wpłynęło jeżeli tak to kiedy może Pan spodziewać się skierowania na badania;

   2. Po upływie 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów może Pan stawić się do wydziału komunikacji po odbiór dokumentu prawa jazdy, a w międzyczasie może Pan spokojnie podejść do badań i kursów.

   Pozdrawiam

 67. Witam,dnia 28.09.2018 spowodowalem kolizje i uciekłem z miejsca zdarzenia po 2 godzinach zgłosiłem sie na komende i miałem 1.60 promila,Biegły ustalił iz byłem pod wpływem alkoholu podczas zdarzenia i dnia 27.05.2019 zostalo mi zabrane prawojazdy czy okres od 28.09.2018 do 27.09.2019 czy okres ten wlicza sie do okresu zatrzymania prawo jazdy

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   Co do zasady do zakazu prowadzenia pojazdów wlicza się okres fizycznego zatrzymania prawa jazdy, a więc w Pana przypadku będzie to okres od dnia 27.05.2019 do dnia wydania prawomocnego wyroku.

   Pozdrawiam

 68. Dzień dobry.
  Miałem nie miły przypadek na parkingu zarysowałem delikatnie inny samochód czekałem długo na właściciela lecz sie nie pojawił wiec zostawiłem nr kontaktowy za wycieraczka lecz właściciel sie ze mna nie skontaktował tylko Policja sciągła nagrania z monitoringu i tak po 5 godzinach przyjechali do mnie do mieszkania i przebadali alkomatem wykazał że jestem pod wpyływem i zabrali na komende na komendzie wykazało 2 promile bo wypiliśmy pare drinków ze znajomymi oczywiście w trakcie zdarzenia byłem trzeźwy,sprawa trafiła do biegłej która ożekła że byłem pod wpływem alkoholu w trakcie zdarzenia prawo jazdy mi zabrano i czekam na decyzje prokuratory lub sadu jak w takiej sytuacji sie bronić?Bo już nie wiem co mam robić

  1. Szanowny Panie Józefie

   Z wielką ochotą Panu pomogę, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 69. Witam wczoraj w nocy zabrano mi prawo jazdy 0.49 mg i0.30 2 banie w Rybniku .co robić.Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Szanowny Panie Piotrze

   Z wielką ochotą Panu pomogę, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 70. Witam zabrano mi prawko po a lkocholu cztery lata temu dostał 5mies w zawieszeniu na dwa lata czy muszę zdawać egzamin

  1. Szanowna Pani Justyno

   A na jaki okres czasu został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów i jak długo posiadała Pani prawo jazdy zanim Panią zatrzymali za jazdę po alkoholu?

   Pozdrawiam

 71. Witam, dniu dzisiejszym zostało mi zatrzymane prawo jazdy za jazdę po spożyciu, po pierwszym badaniu wynik był 011 po 15min 09. I moje pytanie na jak długo zostanie mi zabrane prawo jazdy? Dodam że posiadam kategorie B, C+E. I pracuje jako zawodowy kierowca. Czy jest szansa że zostanie mi zatrzymane tylko B? I będę mógł pracować jako kierowca?

  1. Szanowny Panie Macieju

   1. W takim przypadku prawo jazdy może Panu zostać zatrzymane na okres przynajmniej 6 miesięcy, jednakże mając na uwadze przedstawione przez Pana okoliczności, na Pana miejscu powalczyłbym o to, aby sąd odstąpił od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów lub, aby zakaz został orzeczony na 6 miesięcy, ale tylko na jedną kategorię;

   2. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Józefie

   To zależy jak szybko starosta wyda decyzję o skierowaniu na takie badania, jeżeli wyda je po upływie zakazu prowadzenia pojazdów to nie widzę przeszkód, aby odebrał Pan dokumentu prawa jazdy, a w międzyczasie wykonał wszystkie zlecone badania.

   Pozdrawiam

 72. Witam mój mąż kierowca c+e z zatoczki podjechał na rozładunek na bramie okazało się że jest pod wpływem alkoholu stróż wezwał policję i w wykazało 0.34 później 0.32 policja zatrzymała mu prawo jazdy czy są szanse aby je odzyskać mąż jest jedynym zywicielem rodziny mamy czwórkę dzieci i trudną sytuację.

  1. Szanowna Pani Kam

   1. Jak najbardziej. W sytuacji Pani męża starałbym się o warunkowe umorzenie postępowania z jak najkrótszym zakazem prowadzenia pojazdów z wyłączeniem kategorii c oraz c+e. Jednakże, aby to osiągnąć trzeba na pewno złożyć dobre wyjaśnienia + odpowiednio udokumentować swoją sytuację majątkową, zarobkową, rodzinną itd.'

   2. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 73. Witam ,w maju 2013r zostalo mi zatrzymane prawo jazdy za jazde w stanie nietrzezwosci.prawo jazdy zostalo zatrzymane na okres 1go roku.5 msc pozniej tzn w pazdzierniku 2013r dostalem skierowanie na badania psychologiczne i medycyny pracy,nie stawilem sie na badania gdyz wyjechalem za granice.czy teraz wystarczy ze udam sie z tymi skierowaniami na te badania a pozniej dostarcze wyniki do starostwa by odebrac prawo jazdy,czy musze zdawac ponownie egzamin?

  1. Szanowny Panie Krzysztofie

   Oczywiście proszę stawić się na badania celem ich wykonania, jednakże obawiam się, iż przez to, że nie wykonał Pan badań w pierwotnie wyznaczonym terminie (jednego miesiąca), starosta wydał decyzję o zatrzymaniu Pana prawa jazdy do czasu ich wykonania i jeżeli prawo jazdy było zatrzymane dłużej niż rok to niestety ale wtedy trzeba zdawać egzamin na prawo jazdy. Niemniej proszę to sprawdzić.

   Pozdrawiam

   1. Opolski kierowca został zatrzymany do kontroli. Nie złamał przepisów ruchu drogowego, nie był nietrzeźwy. Policjant chciał, żeby prowadzący pojazd dmuchnął do alkomatu i… trafiła kosa na kamień. Kierowca odmówił poddaniu się badaniu trzeźwości i udowodnił policjantom, że nie mieli prawa go zatrzymać. Całe zdarzenie opisała „Gazeta Wyborcza” – a ja dmuchnąłem i tak samo 0,12 – zabrano mi na 6 miesięcy prawko , później żeby odzyskać musiałem wykonać wszystkie badania , lekarz /młody złośliwy / podpisał mi tylko na 2 lata – bo jak się okazuje „ktoś musi WOMP – utrzymywać ! teraz muszę stracić znowu 200 zł na badania tylko i oczywiście nowe prawo a miałem bezterminowe ! więc jedna głupota kosztuje teraz słono a ci co jeżdżą faktycznie po pijaku , narkotykach lub bez prawa jazdy rzadko kiedy ponoszą takie koszty !Warto więc odwoływać się na wszystkie sposoby i wykorzystać w sądzie to ,że policja nie miała podstaw do zatrzymania , powołać się na te ” Przepisy mówią wyraźnie – policja ma prawo zatrzymać do kontroli pojazd tylko w uzasadnionych przypadkach. Jeśli kierowca naruszył przepisy ruchu drogowego, jeśli prowadzi samochód w sposób, który daje podstawy przypuszczać, że jedzie na podwójnym gazie albo gdy na przykład w okolicy popełniono przestępstwo i sprawcy uciekli podobnym samochodem. ” nie daj się walcz! bo wycyckają cię i będziesz mieć problemy !

 74. Mam pytanie wczoraj 08.07.2019 zatrzymała mnie policja i w wydychanym powietrzu miałem 0.12mg po 15 minutach 0.16mg.
  Zatrzymali mi prawo jazdy dając mi pokwitowanie ze zostalo zatrzymane po uzyciu alkoholu. W piątek 12.07.2019 dostałem wezwanie na komisariat. Pytanie brzmi co dalej jak postępować?
  Z gory Dziękuję

  1. Szanowny Panie Bartku

   Z wielką ochotą Panu pomogę, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 75. mam pytanie zabrano mi pj na 3 late ten okres sie skonczyl dawno temu ale prawka nie zrobilem co mi grozi za jazde samochodem

  1. Szanowna Pani Olu

   Na pewno grozi Panu zarzut z art. 180a kodeksu karnego czyli jazda bez uprawnień, za co grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności, kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

   Pozdrawiam

 76. mam jeszcze takie pytanie czy to prawda bo w poprzednich odpowiedziach czytalem że za jazde bez uprawnien grozi kara od 50zl do 500zl chyba ze sie nie zgadzam na mandat to w sadzie do 5000 tys

  1. Szanowna Pani Olu

   Podany przez Panią przykład dotyczy sytuacji kiedy np. prawo jazdy zostanie zatrzymane na czas trwania postępowania, natomiast w Pani sytuacji, kiedy został prawomocnie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów i najpewniej została wydana decyzja o cofnięciu uprawnień to w takiej sytuacji najpewniej odpowiada Pani z surowszego przepisu o którym wspomniałem, jednakże to zależy od tego czy ta decyzja o cofnięciu uprawnień nadal obowiązuje, więc zalecam to sprawdzić.

   Pozdrawiam

 77. mialem zabrane prawo jzdy za jazde po wplywem alkocholu na 2 lata wyrok sie skonczyl ale prawka jeszcze nie zrobilem co mi grozi za jazde bedac trzezwym poprostu czystym majac wszystkie oplaty oc przeglad sprawny samochud czy to bedzie kara finansowa czy o wiele wiecej prosze o odpowiec

  1. Szanowny Panie Rys

   To głównie zależy od tego czy decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami (która najpewniej została wydana) nadal obowiązuje, jeżeli tak to grozi Panu zarzut z art. 180a k.k. za co grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności, kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz zakaz prowadzenia pojazdów, natomiast jeżeli nie obowiązuje, ale nie przeszedł Pan kursów, badań oraz nie zdał Pan ponownego egzaminu to grozi Panu zarzut z art. 94 k.w. za co grozi kara grzywny do 5000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Dlatego zalecam sprawdzić w starostwie jak wygląda Pana sytuacja.

   Pozdrawiam

 78. Witam serdecznie. Z dniem dzisiejszym zatrzymano mi prawo jazdy. Pierwsze badanie miałem 0.21, A drugie 0.16. Jutro mam wstawić się na komisariat w celu wyjaśnień o godzinie 14. Co najlepiej mówić, by udało się jak najszybciej je odzyskać. Mam 28 lat, nigdy nie byłem karany, miałem w życiu 1 mandat, A teraz prowadzę działalność na terenie 3 miast dość oddalonych do których muszę dojeżdżać. Zatrudniam sporo osób. Czy można to jakoś argumentować? Z góry dziękuję za odpowiedz

  1. Szanowny Panie Darisz

   Z wielką ochotą Panu pomogę, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 79. W poniedziałek na alkomacie było o godz. 09.15, 0.17 mg/l, po 15 min 0,15. Na komisariacie elektroniczny alkomat o godz. 10.05 pokazał 0,09, czyly 0,189 Promila. Prawo jazdy zatrzymane. Czy zwrócą mi prawo jazdy?

  1. Szanowny Panie Georg

   To zależy jak Pan to rozegra, niemniej jest szansa na odzyskanie prawa jazdy, jednakże, aby przedstawić Panu jak to zrobić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 80. Witam 05.08.2019 zostałem zatrzymany do kontroli i alkomat wykazal 0.42 puzniej 0.43 a na komendzie 028 i 0.25…..zabrano mi prawojazdy…a zalerzy mi na odzyskaniu przynajmniej C+E bo sam u siebie jezdze….mam wezwanie na komende 14.08.2019.co mam zrobić?iś sam czy już prosić kogoś o pomoc jak najlepiej zeznawać?

  1. Szanowny Panie Bernard

   To zależy jak Pan to rozegra, niemniej jak najbardziej jest szansa na zachowanie kategorii C+E, a czy jest szansa na coś więcej potrzebowałbym dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 81. Witam mężowi dziś zostało zatrzymane prawo jazdy 0.29 wskazał pomiar wykonany przez policjanta. 17go ma zgłosić się na policję w celu złożenia wyjaśnień. Proszę o poradę czy pisać jakieś pisma? Zależy nam aby otrzymać zwrot kategorii C oraz ce. Został wpisany Art 178a paragraf 1 .

  1. Szanowna Pani Kasiu

   Mam nadzieję, że odpowiednio naświetliłem sprawę w rozmowie telefonicznej.

   Pozdrawiam

 82. Dzień Dobry, prawo jazdy zatrzymane w sobotę.Zostały wykonane 3 pomiary 0,23 mg;0,21;0,19.W dniu dzisiejszym na komisariacie sprawa została skierowana do sądu o popełnienie wykroczenia.(19 latek,nie karany-prawko od lutego). Zrezygnowałem z dobrowolnego poddania się karze.Propozycja 50-5000 zł zakaz prowadzenia pojazdu 6 miesięcy
  Mam wątpliwości czy decyzja słuszna
  Czy mogę zmienić decyzję?i czy jeżeli poddam się karze o ile to możliwe to będę w rejestrze ,a jeśli tak to jak długo.
  Z góry dziękuję za odpowiedz

  1. Szanowny Panie Tifo

   1. Trudno jest mi Panu udzielić jednoznacznej odpowiedzi na Pana pytanie, mając na uwadze, iż nie znam szczegółów okoliczności sprawy. Niemniej zawsze może Pan zmienić decyzję i dobrowolnie podać się karze;

   2. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 83. Witam. Pytanie następujące. Zatrzymano mi prawo jazdy przy kontroli jak wjechałem na stację paliw. Zacząłem się tankować doszedł policjant zaprosił do siebie jak zakończę tankowanie. Drugi akurat chyba wypisywał jeszcze komuś mandat czyli wykonywał czynnosci. Nie zostałem zatrzymany podczas jazdy tylko jak tankowałem pojazd. Powód zatrzymania wjazd na zakazie czyli podwójna ciagla. Wszystko działo się przed południem sobota nie było dużego ruchu. Dzień wcześniej wypiłem nic nie jadłem na kolację jak i na śniadanie. Pracowałem do pozna. Wstałem rano nic nie wskazywało na to iż coś jest nie tak. Pierwszy pomiar wyszedł z błędem drugi już na czerwono. Po czym dmuchanie w jakiś inny sprzęt 1 wyszedł 0.34 2 30 i 3 na komisariacie 0.29. obecnie miałem przyuczenie do zawodu jako kierowca i właściwie jechałem już podpisywać umowę w ten dzień do pracodawcy. Prawko zatrzymano od razu. Jakie są szanse na to aby uzyskać jak najmniejszy wyrok w sensie aby nie zdawać ponownie egzaminu jak i kara grzywnej. Na chwilę obecną w danej sytuacji nadal jestem bezrobotny.

  1. Szanowny Panie Sebastianie

   Z wielką ochotą Panu pomogę oraz ocenię Pana szanse, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 84. Dzień dobry Panie Mecenasie zostałem zatrzymany i w wydychanym powietrzu 0,15 po 15minutach 0,12 prawo jazdy zatrzymane ,moje pytanie jakiej propozycji kary dobrowolnie sie poddać,nigdy nie karany ,musze dojeżdżać do pracy,czy może to być 6miesięcy i np1000zł, czy to będzie mało jak ewentualnie negocjować i czy w praktyce jak dobrowolnie sie nie poddam to sąd zasądzi więcej

  1. Szanowny Panie Slawko

   Co do zasady grzywna w wysokości 1000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy to jest realna kara, którą może Pan otrzymać. Oczywiście, jak skieruje Pan sprawę do sądu to może Pan powalczyć o odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów, oczywiście czysto hipotetycznie sąd również może zasądzić dłuższy okres zakazu prowadzenia pojazdów, jednakże jak Pan sprawę dobrze poprowadzi to takie ryzyko jest niezbyt duże.

   Pozdrawiam

 85. Witam. 7.08.2019 Policja zatrzymała mi prawo jazdy pierwszy pomiar 0.11 drugi 0.12 a piłem dzień wcześniej. Czytałem w rozporządzeniu że „Ustnik podlega wymianie każdorazowo przed przeprowadzeniem pomiaru.” a ja jestem pewien że oba pomiary miałem z tym samym ustnikiem. Czy da się to jakoś wykorzystać i jest szansa na odzyskanie dokumentu?

  1. Szanowny Panie Łukaszu

   1. Oczywiście można spróbować to wykazać, jednakże jeżeli w aktach sprawy nie będzie informacji, iż pomiary zostały wykonane z jednego ustnika, może być to ciężkie. Niemniej w Pana sytuacji zalecałbym, albo walkę o odstąpienie orzekania przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów lub walkę o uniewinnienie powołując się na błąd pomiarowy;

   2. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 86. Witam, moj maz zostal dzisiaj zatrzymany przez policje do kontroli I mial 0.08%spadkowe, nie zabrano mu prawojazdy kazano czekac na decyzje prokuratury, dodam ze okolo 5lat temu mial zabrane prawojazy na rok za jazde pod wplywem alkoholu I mandat 1000zl wtedy mial ponad 1%, co tym razem mu grozi jaka kara I mandat

  1. Szanowna Pani Katarzyno

   Jakby Pani mogła sprecyzować, Pani mąż miał 0,08 % czy 0,80 %?

   Pozdrawiam

    1. Szanowna Pani Katarzyno

     Jeżeli Pani mąż miał 0,08 % (choć pewnie mg) to zasadniczo nie powinno być żadnej sprawy, ponieważ jakakolwiek odpowiedzialność za tego typu czyny zaczyna się od stężenia 0,10 mg czyli 0,20 %.

     Pozdrawiam

 87. Dzień dobry! Zostałem zatrzymany na skuterze pod wpływem alkoholu (0,6 promila). Sprawa jest w toku, ale zostałem powiadomiony ze zostanie mi odebrane prawo jazdy na okres 4 lat, czy to jest słuszne? Był to skuter którym mogę jechać na dowód osobisty, czy mogę coś z tym zrobić?

  1. Szanowny Panie Błażeju

   1. Wnioskuję, iż stężenie wynosiło 0,6 mg, a nie promila, ponieważ gdyby to były promile z pewności nie proponowaliby Panu 4 lat zakazu prowadzenia pojazdów;

   2. Przy takim stężeniu spróbowałbym powalczyć o warunkowe umorzenie postępowania, gdzie istnieje możliwość skrócenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów np. do dwóch lat;

   3. Aby móc doradzić Panu co należy uczynić, potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 88. Witam
  Mojemu ojcu w 2018 odebrano prawo jazdy i orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat (SR w Zgierzu).
  Dziś odebrałem pismo od Starosty Poznańskiego, że w dniu 11.07.2019 został wydany wyrok przez SR w Środzie Wielkopolskiej który to wydaje zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku.
  Trochę tego nie rozumiem skąd ten drugi zakaz, skoro w ubiegłym roku już jeden został orzeczony przez inny sąd.
  Może ktoś wyjaśnić jak to możliwe? Z góry bardzo dziękuję.

  1. Szanowny Panie Marku

   Najlepiej będzie zadzwonić do sr w środzie wielkopolskiej i tam dowiedzieć się o co chodzi lub po prostu trzeba będzie przejrzeć akta sprawy. Ewentualnie można podejść do starosty poznańskiego i tam zobaczyć o jaki wyrok chodzi, bo najpewniej jego odpis będzie się tam znajdować. Na marginesie mogę dodać, iż nie wykluczone, że Pana ojciec po prostu popełnił drugi czyn za który taki zakaz został orzeczony.

   Pozdrawiam

 89. Szanowny Panie
  Otrzymałem wyrok nakazowy za jazdę pod wpływem 0.88mg
  3lata zakazu prowadzenia pojazdów, 120godzin społecznych i fundusz 5000. Mam jeszcze chwilę na złożenie sprzeciwu. Co powinienem zrobić aby dostać zakaz tylko na daną kat. Ponieważ prowadzę wózki widłowe i z tego się utrzymuje. Mam złożyć teraz sprzeciw i na rozprawie prosić o zakaz bez wózkow widlowych? Czy mogę też wywalczyć aby nie było godzin społecznych? Ost. Pytanie dlaczego prokurator proponował karętaką samą ale bez godzin społecznych ? Będę wdzięczny za pomoc bo niewiem co robić.

  1. Szanowny Panie Kam

   1. Na pewno musi Pan odpowiednio wykazać (na rozprawie przed sądem) dlaczego chce Pan zakaz tylko na określoną kategorię. Tak samo może Pan powalczyć o to, aby nie było godzin społecznych tylko np. grzywna;

   2. Natomiast na ostatnie pytanie trudno jest mi odpowiedzieć, być może prokurator zmienił zdanie w ostatnim momencie;

   3. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 90. Witam. Wczoraj o godz. 5 rano miałem kontrolę i wykazała w pierwszym pomiarze 0,18 a w drugim 0.15. Trzy lata temu także zabrano mi prawo jazdy na 6 miesięcy wówczas miałem 0.17 czy poprzednie wykroczenie będzie miało wpływ na wysokość wyroku?
  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Michale

   Może, ale nie musi, to zasadniczo będzie zależeć od podejścia do tematu policjanta zajmującego się Pana sprawą, jeżeli zwróci się o wykaz popełnionych przez Pana wykroczeń i zauważy, iż kiedyś miał Pan podobną sytuacje to może wpłynąć to na surowszy wymiar kary, natomiast jeżeli nie to wymiar kary może być łagodniejszy. Niemniej, niezależnie do pracy policjanta zalecam dobrze przygotować się do sprawy, a przede wszystkim do składanych wyjaśnień.

   Pozdrawiam

 91. Witam. 02.09.2019r mój brat miał kontrolę w wyniku której zatrzymano mu prawo jazdy. Pomiar 0,12 mg drugi 0,11mg. Po godzinie chodził do tych samych policjanów na pomiar było już 0,00mg.
  Prowadził pojazd ciężarowy (CE). Nie otrzymał żadnych wydruków z alkomatu.
  Był w pracy. Poprzedniego wieczora wypił 2-3 piwa, o 22 już spał. Kontrola była po godzinie 10 rano.
  Jest on jedynym żywicielem rodziny, czy jest jakaś szansa na to by nie stracił uprawnień do które są mu potrzebne do wykonywania zawodu kierowcy(CE). Wysłał po 2 dniach pismo do komendy policji gdzie wnosi o odstąpienie od wymierzenia wobec jego osoby środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. W razie nie uwzględnienia tego odstąpienia napisał w dalszej części pisma, iż wyraża wolę dobrowolnego poddania się karze (grzywna i zakaz prowadzenai pojazdów na okres 6 m-cy z wyłączeniem kat CE). Uzasadnił to nie karalnością, sytuacją rodzinną trudną itd. Czy policja może podjąć decyzję na tym etapie czy przekaże to pismo do sądu? Proszę o poradę co można zrobić w tej sytuacji by nie było za późno.

  1. Szanowna Pani mała

   1. Policja i tak musi skierować sprawę do sądu, a więc zasadniczo to przed sądem będzie można powalczyć o odstąpienie od orzekania prowadzenia pojazdów lub, że sąd orzekał zakaz z wyłączeniem kategorii C i C+E. Na pewno, jeżeli policja nie będzie chciała wnioskować o odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów to niech Pani brat stara się z nimi dogadać tak, aby wnioskowali o zakaz ale z wyłączeniem wspomnianych kategorii;

   2. Na miejscu Pani brata upewniłbym się czy pismo doszło do właściwej osoby, niemniej i tak zostanie najpewniej wezwany na policje celem złożenia wyjaśnień, a więc kwestie, które podniósł w piśmie będzie musiał powtórzyć na przesłuchaniu.

   Pozdrawiam

 92. Popełniłam błąd. Nie pomyślałam, że przy niewydolności nerek 24% moge po 20 godz wykazać 0.14 w wydychanym. Pełny szok. Nigdy nie wsiadlabym za kierownicę. Prawko od 27 lat. Nie karana. Żadnych punktów karnych. Niestety zostałam zastraszona przez policjanta na przesłuchaniu, że jeżeli nie poddam się dobrowolnie karze to będzie 5.000 PLN. Bardzo niekorzystne dla mnie jest miejsce pracy. Administracja skarbowa. No cóż zielona trawka chociaż zawsze starałam się być uczciwa…. I tak już chyba musztarda po obiedzie, bo przesłuchanie było 04.09.2019…. Jezeli mógłby mnie Pan pokierować to byłoby super….

 93. Witam mam pytanie zatrzymano mi prawo jazdy na okres 4 lat minęło już 9 miesięcy od zatrzymania A prawomocny wyrok był w maju. Czy jest możliwość na złożenie jakiejś prośby w celu warunkowego otrzymania prawa jazdy??

  1. Szanowny Panie Marku

   Jak najbardziej istnieje taka możliwość, jednakże po upływie połowy okresu zakazu, a więc w Pana przypadku po upływie dwóch lat.

   Pozdrawiam

 94. Witam. 18.10 zostałem zatrzymany rano do rutynowej kontroli trzeźwości i wydmuchałem na alkomacie 0.09, przy drugim pomiarze 0.11, a przy trzecim 0.06, dodam że dzien wcześniej około 22 wypilem dwa piwa. Policjant kontrolujący sam nie chciał uwierzyć w wyniki pomiaru twierdząc że to niemożliwe żeby drugi pomiar był rosnący a trzeci mniejszy niż pierwszy. Jednak prawo jazdy zostało zatrzymane. Rozmawiałem ze znajomym pracującym w policji że drugi pomiar mógł być efektem tego że ustnik nie został wymieniony po każdym pomiarze. Dodam że otrzymałem tylko jeden od policjanta. Drugi policjant powiedział wprost że nie ma sensu zabierania mi prawa jazdy bo szybko je odzyskam, jednak policjant kontrolujący był niewzruszony. Zostałem poinformowany że zostanę na dniach wezwany na komendę celem przesłuchania i że jest duża szansa na odzyskanie dokumentu już na komendzie. Chciałbym zapytać na ile to możliwe i co robić w przypadku wysłania moich dokumentów do sądu. Pozdrawiam.

  1. Dodam również że prawo jazdy mam od 6 lat, nigdy wcześniej żadnego mandatu ani punktów karnych, jedynie przy tej pechowej kontroli dostałem 100zl i 2 punkty za brak pasów.

   1. Szanowny Panie Bartłomieju

    Z wielka ochotę odpowiem Panu na zadane pytania, jednakże potrzebuję dodatkowych informacji, które lepiej, aby nie były omawiane publicznie na forum, dlatego, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

    Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Doroto

   Trudno jest mi jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć, to zasadniczo zależy od np. obłożenia sprawami danego sądu, od szybkości działania, itd. z reguły zażalenia są rozpatrywane w okolicach jednego miesiąca, ale oczywiście terminy te mogą być krótsze oraz dłuższe.

   Pozdrawiam

 95. Witam Serdecznie. Z tej strony Piotrek i mam takie pytanie, odnosnie chodzi mi czy mam mozliwosc odzyskania wczesniej prawa jazdy. Zostalo mi zabrane na 10 lat za wypadek po alkoholu ze skutkiem śmiertelnym w tym roku w lipcu uplynelo 6 lat od zattzymania prawa jazdy i czy moge sie starać w sądzie o wczesniejsze odzyskanie dokumentu i zamontowanie blokady alklholowej w samochodzie

  1. Szanowny Panie Piotrze

   1. Oczywiście, po połowie okresu zakazu prowadzenia pojazdów, jak najbardziej można, a nawet trzeba starać się o jego skrócenie, poprzez założenie blokady alkoholowej;

   2. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 96. Witam, znajomy został złapany przez policję jak pojechał po flaszkę do sklepu. Pod skep podjechał radiowóz i kolegę zawinili. Miał 2,4 promila. Nie miał przy sobie żadnego dokumentu tożsamości ani prawa jazdy. Z komisariatu zadzwonił do nas i po niego pojechaliśmy i normalnie go wypuścili. Miał przy sobie tylko kwit ile miał w wydychanym powietrzu. Z racji ze prawa jazdy nie miał przy sobie to ku fizycznie nie zabrali. Od tego zdarzenia minęło ponad trzy miesiące i do domu nie przyszło żadne pismo. Dlaczego ? Czy skoro nie podpisał tam żadnych kwitów i nic nie przyszło do domu żaden list itp to może prowadzić auto ?

  1. Szanowny Panie Piotrze

   Z wielka ochotę odpowiem Panu na zadane pytania, jednakże potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 97. Chciałbym zapytać, czy jest możliwa sytuacja, gdy kierowcy są odbierane uprawnienia do kierowania pojazdami w skutek jazdy po pijanemu, lecz nie traci on fizycznie dokumentu prawa jazdy. Znam taką sytuację:

  Mojego tatę zatrzymała policja prowadzącego pod wpływem alkoholu i zabrali mu prawo jazdy – tak przynajmniej twierdzi moja mama. Jakiś czas temu zupełnym przypadkiem zauważyłem w jej portfelu prawo jazdy taty. Myślałem, że dokument odbierany jest przez policjanta od razu podczas kontroli drogowej, stąd dziwiłem się, jakim sposobem jego prawo jazdy znajduje się u niej w portfelu. Pomyślałem, że może on jechał bez dokumentów i odebrano mu uprawnienia do kierowania pojazdami, lecz dokumentu nie zabrano, bo go nie miał przy sobie. Czy takie coś jest możliwe?

  1. Szanowny Panie Miszael

   Jak najbardziej taka sytuacja jest możliwia, wystarczy, że prawo jazdy nie zostanie fizycznie zatrzymane np. podczas zatrzymania, a sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów. Wtedy dana osoba posiada dokument prawa jazdy, ale jednocześnie obowiązuje ją zakaz prowadzenia pojazdów czyli ma odebrane uprawnienia.

   Pozdrawiam

 98. Witam. Mam pytanie. Dzisiaj w południe ITD zatrzymała do kontroli mojego męża. W wydychanym powietrzu miał 0.66 następny 0.62 . Jest,a raczej był, zawodowym kierowcą. Odebrano mu uprawnienia. Czy możemy coś zrobić żeby zminimalizować karę. Mąż jest jedynym zywicielem rodziny.

  1. Szanowna Pani Agnieszko

   Z wielka ochotę odpowiem Pani na zadane pytania, jednakże potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 99. Witam. Czy sąd lub ktokolwiek wysyła informację o zabranym prawie jazdy na okres 12 miesięcy do pracodawcy? (wykroczenie 0,22 w pierwszym i 0,21 w drugim pomiarze).

  1. Szanowny Panie Michale

   Jeżeli czynu dopuścił się Pan podczas wykonywania pracy zarobkowej to tak, sąd może poinformować pracodawcę o wyroku.

   Pozdrawiam

   1. Dziękuję za odpowiedź, czyli jeśli to był weekend, wolny od pracy? Jechałem do szkoły. Nie powiadamia? Czy może?

    Dziękuję

    1. Szanowny Panie Michale

     Jeżeli jazda samochodem nie była związana z wykonywaniem pracy zarobkowej to niezależnie do dnia i tego gdzie Pan jechał, sąd nie powinien o tym informować pracodawcy.

     Pozdrawiam

 100. Witam panie Sławomirze 29.11.2019 miałem kontrole policji dmuchnąłem w pierwszy alkomat kontrolny ( żółty) zapaliła się dioda zielona a ze był to donos na mnie wiec dmuchalem w alkomat z ustnikiem 1 badanie 0.16 po 15 minutach drugie badanie 0,17 zabrali mi prawo jazdy i wystawili pokwitowanie
  Art.135ust.1pkt.1a ( prowadzenie w stanie po użyciu alko.) maja się kontaktować pytanie mam czy na przesłuchaniu mam przyjąć karę która mi zaproponują ? Boje się ze zabiorą prawojazdy na ponad rok i czeka mnie egzamin posiadam kategorie AiB czy sam mogę im zaproponować wysza grzywnę za czym który popełniłem ? Zachowując kat A?

   1. Szanowny Panie Pawle

    1. Jeżeli zgadza się Pan z wykonanym pomiarem to zalecam się dogadać i powalczyć o kategorię A, natomiast jeżeli nie zgadza się Pan z pomiarem to zawsze może podjąć Pan próbę walki o uniewinnienie;

    2. Jeżeli wyrazi Pan skruchę i przyzna się Pan do zarzucanego czynu to istnieje szansa, że zakaz prowadzenia pojazdów będzie tylko na 6 miesięcy.

    Pozdrawiam

 101. Witam, ok 2lat (moze 2,5)temu dostałem zakaz prowadzenia na 3lata. Dzis poszedlem do starostwa dowiedziec sie do kiedy dokladnie obowiazuje zakaz. W starostwie kilka pań dokladnie sprawdzało i stwierdzily ze zadnego zakazu na sobie nie mam i moge normalnie podchodzic do prawka (dostalem zakaz nie posiadając prawa jazdy)
  Po czym pojechalem na policje i oni twierdzą ze zakaz obowiazuje jeszcze 7miesiecy. Wedlug pana moge przystapic do kursu na prawo jazdy ?

  1. Szanowny Panie Oskarze

   A kiedy zostało Panu zatrzymane prawo jazdy lub kiedy je Pan zwrócił? Natomiast na pewno w trakcie trwania zakazu prowadzenia pojazdów nie może podejść Pan do egzaminu na prawo jady.

   Pozdrawiam

 102. Witam serdecznie. 02.09.2019 zatrzymała mnie policja i wydmuchałem 0.10 mg drugi pomiar 0.06 A trzeci 0.00 policja zatrzymała mi prawo jazdy. Wniosek do sądu o dobrowolne poddanie się karze 6msc zakazu +500zł grzywny. Czy jest możliwość Aby skrócić ten zakaz? Dodam że sprawa odbyła się kilka dni temu i nie znam jeszcze wyroku

  1. Szanowny Panie Sebi

   Jeżeli najwyższe stężenie wynosiło 0.10 mg to zalecam wnieść sprzeciw od wyroku nakazowego, który na dniach powinien Pan otrzymać i powalczyć przed sądem o uniewinnienie mając na uwadze występujący błąd pomiarowy.

   Pozdrawiam

 103. Szanowny Panie Sławomirze
  W dniu 02,08,2019 zabrano mi prawo jazdy za jazdę po użyciu alkoholu – pierwsze badanie wykazało 0,15 , natomiast drugie 0,13 , ale ten drugi wynik nigdzie nie jest ujęty. Kilka dni później , bo już 07,08,2019 Sąd Rejonowy wysłał mi zawiadomienie o zatrzymaniu prawa jazdy „do czasu ustania przyczyn zatrzymania” – nie wiem co ten termin oznacza ? W następnym miesiącu dostałam wezwanie na Komendę Miejską do złożenia zeznań w dniu 18,09,2019 , oczywiście zgodziłam się na karę 500zł i zatrzymanie prawa jazdy na możliwie najkrótszy okres . Żałuję , że wtedy nie „wpadłam” na artykuł mówiący o tym , że można złożyć prośbę o nadzwyczajne złagodzenie kary w postaci tylko wymierzonej grzywny bez zatrzymania prawa jazdy. Niestety żaden z policjantów też mi o tym nie powiedział , a moje zeznania , to właściwie była gotowa formułka uzupełniana tylko o skąpe fragmenty moich wypowiedzi . Nikt nie zapytał o żadne tzw. okoliczności „łagodzące”……. Od tej pory nie mam żadnych wiadomości , ani z policji , ani z sądu , nie wiem kompletnie czy faktycznie skończy mi się ta moja „kara” po pół roku , czyli 02,02,2020 i jak wysoką karę mam zapłacić ? Czy mogę zwrócić się do sędziny prowadzącej moją sprawę , czy gdzie mogę zasięgnąć informacji ? Czy jeszcze teraz mogę złożyć jakąś prośbę , czy na wszystko jest już za późno ?

  1. Szanowna Pani Barbaro

   1. Co do zasady, w tego rodzaju sprawach, przed wydaniem wyroku jest wydawane postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania sprawy, natomiast później jest wydawany wyrok w którym określony jest okres trwania zakazu prowadzenia pojazdów;

   2. Proszę zadzwonić do sądu i zapytać się czy wniosek o ukaranie tam trafił, jeżeli tak to proszę ustalić sygn. akt + czy został wydany wyrok nakazowy, jeżeli został wydany, to proszę poczekać, aż go Pani otrzyma i wtedy dowie się Pani na jaki okres został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Jeżeli nie będzie Pani zgadzała się z wyrokiem, zawsze może Pani wnieść sprzeciw i wtedy powalczyć o to, aby zakazu prowadzenia pojazdów nie było.

   Pozdrawiam

   1. Dzień dobry – po raz drugi .
    Chciałabym jeszcze dopytać czy mogę coś zrobić w sytuacji , kiedy nie mam wciąż ostatecznego wyroku sądu , a za 6 tygodni mija już pół roku od zatrzymania mi prawa jazdy ? Dzwoniłam do sądu i faktycznie jest nadana sygn. akt , ale wyroku nakazowego nie ma . Jestem przerażona myślą , czy to może potrwać dłużej niż 6 m-cy ?!

    1. Szanowna Pani Barbaro

     Niestety, póki nie będzie wydany wyrok w sprawie to do tego momentu zalecałbym nie wsiadać do samochodu. Czasami takie postępowanie się wydłużają.

     Pozdrawiam

     1. Szanowny panie Sławomirze
      Oczywiście nie miałam na myśli prowadzenia samochodu przed odbiorem prawa jazdy, miałam jedynie cichą nadzieję , że jest jakaś możliwość napisania do sądu o szybsze rozpatrzenie mojej sprawy . Radzi Pan w takiej sytuacji zachować bierność i cierpliwość czy może mam jeszcze jakąś inną boczną „furtkę” ? Czy w takiej sytuacji mogę zwrócić się do sądu ?
      Pozdrawiam

    2. Szanowna Pani Barbaro

     Ewentualnie proszę napisać prośbę o możliwie jak najszybsze rozpatrzenie sprawy. Tylko proszę używać dużo zwrotów grzecznościowych.

     Pozdrawiam

     1. Bardzo dziękuję .
      Spróbuję napisać , chociaż nie mam doświadczenia .
      Czy może to być taka zwykła moja prośba czy musi być podparta podpisem prawnika ?
      Może zwrócę się oficjalnie do Pana o pomoc w napisaniu takiej prośby ?

    3. Szanowna Pani Barbaro

     W zupełności wystarczy jak Pani napisze takie pismo, krótko uzasadniając dlaczego zależy Pani na jak najszybszym rozpatrzeniu sprawy. Oczywiście w razie jakichkolwiek problemów pozostajemy do Pani dyspozycji.

     Pozdrawiam

     1. Szanowny Panie Sławomirze
      Dziękuję bardzo za poświęcony mi czas i uwagę oraz za odpowiedzi .
      Pozdrawiam

     1. Szanowny Panie Sławomirze
      Znowu zwracam się do Pana , ponieważ nie wiem co mam robić ? Dzisiaj już po raz kolejny zadzwoniłam do sądu zapytać czy został wydany wyrok nakazowy i okazało się , że nie , a oprócz tego pani oschłym głosem poinformowała mnie , że to wcale nie musi być wydany wyrok , bo sędzia może zdecydować , że odbędzie się rozprawa ! Na dzień dzisiejszy nie jest podjęta żadna decyzja i nie wiadomo kiedy będzie ! Jestem przerażona i bezradna , za 3 tygodnie mija pół roku , miałam nadzieję na finał tej sprawy ……. Czy w takim razie , skoro nie ma konkretnego terminu , w którym powinnam dostać odpowiedź , to może się to ciągnąć w czasie nawet do 2 lat ?
      Pozdrawiam

    4. Szanowna Pani Barbaro

     Niestety, czasami wydawanie takich wyroków znaczącą się wydłuża, dlatego musi Pani uzbroić się w cierpliwość. 2 lata na pewno nie będzie to trwało. Wnioskuję, iż do około miesiąca czasu sprawa powinna być już wyjaśniona.

     Pozdrawiam

     1. Szanowny Panie Sławomirze
      Niestety moja sprawa ciągle się wydłuża i nie ma widoku , żeby coś ruszyło . W dniu 16,01,2020 napisałam prośbę o przyśpieszenie wydania wyroku – w ogóle nie pomogło . Postanowiłam umówić się z przewodniczącą Sądu Rejonowego , ale przyjmuje tylko w czwartki i tylko między godz. 10 a 12 . Niestety dzisiaj przebywa na urlopie , za tydzień ja pracuję do 14 , więc zostałam umówiona dopiero na 13,02,2020 na godzinę 10 …….
      Wszystko przedłuża się o kolejny miesiąc , żadne prośby nie przynoszą skutku , sprawa tkwi w martwym punkcie – czy naprawdę nic nie można z tym zrobić ?
      Pozdrawiam

    5. Szanowna Pani Barbaro

     Jedyne co pozostaje to wysyłanie kolejnych pism z prośbą o jak najszybsze wydanie wyroku lub faktycznie spotkanie się z przewodniczącą wydziału, aby naświetlić jej sytuacje.

     Pozdrawiam

     1. Szanowny Panie Sławomirze
      Faktycznie spotkałam się z przewodniczącą wydziału i właściwie od tego czasu wszystko poszło błyskawicznie . W dniu dzisiejszym byłam odebrać prawo jazdy w Urzędzie Miasta i niestety dopiero teraz zaczęły mi się przysłowiowe „schody”. Pani wydająca mi dokument powiedziała , że skoro zapadł wyrok , to teraz mam czekać na 3 powiadomienia , w których będzie mowa , że mam zrobić testy psychotechniczne , odbyć jakieś szkolenie – pogadankę (2 dni po 8 godzin) i zrobić badanie lekarskie . Wszystkie poza moim miejscem zamieszkania , w miastach oddalonych o 25 , a nawet 40 km ode mnie (nie wiem jak to pogodzę z pracą , bo na dopełnienie tego będę miała 3 lub 6 tygodni ) ! Tak podobno standardowo postępują , no i oczywiście prawo jazdy nie będę miała już bezterminowo . Jeżeli nie poddam się tym wszystkim kursom i badaniom , to wystąpią o zwrot prawa jazdy . Nie miałam kompletnie pojęcia , że to wszystko tak strasznie wygląda !

 104. Witam, moj mąż dostał zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych na okres 3 lat. Od sprawy nie uplynal tydzien. Pracuje jako magazynier obsługując wozki widlowe.
  W tej sytuacji pisac zazalenie do sadu, czy po prostu zwykle pismo z prosba o zezwolenie na prowadzenie wozkow widlowych?

  1. Szanowna Pani Michalino

   Co do zasady na prowadzenie wózków widłowych tylko po hali magazynowej nie jest wymagane posiadanie dokumentu prawa jazdy, jednakże z ostrożności można wnieść wniosek o uzasadnienie i w apelacji podnieść kwestie wyłączenia spod zakazu wózki widłowe.

   Pozdrawiam

 105. Zostalo mi zatrzymane prawo jazdy kateg a b t dwadziesciatrzy kata temu mieszkam od dwudziestu lat na stale za granica musze zdac egzamin w polsce ale jak to zrobic jak mueszjam na stale za granica

  1. Szanowny Panie Robercie

   Z wielka ochotę odpowiem Panu na zadane pytania, jednakże potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 106. Moj tata mial 10,5 lat temu zabrane prawko na rok za jazde pod wplywem alkoholu teraz we wrzesniu zlapali go znowu i mial 0,54 w wydychanym powietrzu. Moje pytanie brzmi :
  1. Czy jest mozliwosc zeby zabrali mu prawko na rok czasu zeby nie musial na nowo zdawac egzaminu na prawo jazdy?
  2. Czy po tylu latach zostal wykreslony z krajowego rejestro karnego zeby nie odpowiadal jako recydiwista?

  1. Szanowna Pani Paulo

   1. Oczywiście taka możliwość zawsze istnieje, ale to zasadniczo zależy od okoliczności zdarzenia, od tego jak tą sprawę Pani ojciec poprowadzi oraz od tego czy poprzedni wyrok uległ zatarciu;

   2. Zalecam to sprawdzić poprzez uzyskanie wypisu z krajowego rejestru karnego dot. karalności.

   Pozdrawiam

   1. To juz raczej za pozno na sprawdzenie bo w przyszly czwartek jest rozprawa. A czy sad pyta czy wczesniej byl karany za taki czyn?

    1. Szanowna Pani Paulo

     To zawsze możecie zapoznać się z aktami sprawy, bo tam też powinien być aktualny wypis z krajowego rejestru karnego. Tak, sąd pyta o poprzednią karalność.

     Pozdrawiam

 107. Witam
  Mam taką sprawę decyzją sądu karnego zabrano mi kat grupy B i pochodne była to jazda po alkoholu , decyzją sądu oddano mi kat A i kat T , decyzją starostwo dostałem decyzje o zabraniu
  kat B C i pochodne nie ma tam mowy o kat A, T ale starostwo chce wydać mi tylko kat T,
  o oddaniu kat A zasłania się ustawą o kierujących co z tym można zrobić proszę o dpowiedz
  mejlową
  Pozdrawiam Rafał

  1. Szanowny Panie Rafale

   Z wielka ochotę odpowiem Panu na zadane pytania, jednakże potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

  2. Witam serdecznie,miałem PJ kat B,zatrzymane za jazdę po alkoholu ,jakieś 15 lat temu, żeby je odzyskać muszę ponownie zdać egzamin,niestety mam niewielkie zadłużenie alimentacyjne i z tego powodu żeby móc przystąpić do egzaminu i odzyskać PJ muszę spłacić zadłużenie i regularnie przez okres 6 m-cy płacić alimenty ,po takim okresie dopiero mogę przystąpić do egzaminu.Moje pytanie brzmi, czy w takiej sytuacji mogę zrobić PJ tylko na kat.A ? bez tego okresu 6m-cy regularnego spłacania alimentów.Z góry dziękuje za odpowiedz.

   1. Szanowny Panie Pawle

    Rozumiem, że taką informację udzielili Panu w wydziale komunikacji?

    Pozdrawiam

 108. Pytanie moje brzmi czy mogę w takiej sytuacji zrobić PJ na kat. A . „Panie urzędniczki” nie są w stanie mi na tą chwile odpowiedzieć i tak od 3 tygodni,nikt nic nie wie,parodia ,normalnie 😉

  1. Szanowny Panie Pawle

   Jeszcze dwa pytania, czy został Pan decyzją administracyjną uznany za dłużnika uchylającego się od alimentów oraz czy starosta wydał na tej podstawie decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy?

   Pozdrawiam

 109. Witam Pana kilka dni temu zatrzymali mi prawo jazdy 1wszy pomiar 0.48 później lekko spadajaco. Miałem prawo jazdy na samochód i na motocykl. Jeszcze nie dostałem telefonu kiedy przesłuchanie. Jakie mam możliwości aby jak najszybciej moc jakoś dojeżdżać do pracy bo mam 15km. Skuter? Mały Samochód o pojemności 50c3. Czy nie będę mógł jeździć niczym? Bardzo mi też zależy żeby mi wzięli do roku ale to tych czasach chyba nie realne pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję za porade

  1. Szanowny Panie Dawidzie

   Z wielka ochotę odpowiem Panu na zadane pytania, jednakże potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 110. Witam zatrzymala mnie policja so rutynowej kontroli mialem 0,20 w wydychanym potem spadlo .
  Co mi grozi i jak jeśli się da uratować prawko

  1. Szanowny Panie Romanie

   Jakby mógł Pan tylko sprecyzować czy miał pan 0,20 mg czy 0,20 promila.

   Pozdrawiam

 111. Raczej 0.20 mg zdarzyło się to pierwszy raz gdybym wiedział że coś wykaże nawet bym nie wsiadł za kulko .Ppwiedziano mi tylko ze to wykroczenie.

  1. Szanowny Panie Romanie

   Z wielka ochotę odpowiem Panu na zadane pytania, jednakże potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 112. Witam, tacie zatrzymano prawo jazdy. Sytuacja wygląda tak, że w tym czasie miał tak zwaną pauze, z uwagi że było goraco, ochlodzil się wypijajac piwo, stróż placu wezwał policję i skutkiem było zatrzymanie. Silnik pracował bo chodziła klimatyzacja. Czy w takim przypadku jest możliwe odwolanie?

  1. Szanowna Pani Marto

   Jak najbardziej, jednakże należy w odpowiedni sposób do sprawy podejść. Jeżeli chcieliby Państwo uzyskać informacje jak to zrobić zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 113. witam .chciał bym zapytac czy mozna prowadzic auto i ewentualnie co grozi mi jesli zatrzyma mnie policja jesli nie mam przy sobie prawa jazdy znaczy nie zostało odebrane ze starostwa oraz nie mam zrobionych badan . upłynoł juz ponad rok od kad minoł mi zakaz prowadzenie pojazdu i tez ponad rok od wezwania zebym poszedł na badania i kurs jesli zrobił bym te badania w najblizszym czasie zaniósł je do starostwa to zwrócą mi prawo jazdy ?? dodam ze od momentu kiedy przyszły mi pisma o kursie i badaniach nic mi potem nie przychodziło ze np mam nowy termin badan . dodam jeszcze ze gdy dzwoniłem do starostwa jeszcze z pól roku temu pani powiedziała mi jeszcze w tedy ze prosze przyniesc badania i złozyc wniosek o wydanie nowego dokumentu .

  1. Szanowny Panie Dominiku

   To zależy od tego czy została wydana decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy w wyniku braku wykonania badań we wskazanym przez starostę terminie. Jeżeli taka decyzja została wydana to zalecam jeździć ostrożnie, ponieważ przy ewentualnym zatrzymaniu grozi Panu zarzut z art. 94 k.w. za co grozi kara grzywny do 5000 złotych + zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Niemniej, aby sprawdzić czy taka decyzja została wydana, zalecam podjechać do starostwa i zapoznać się z aktami Pana sprawy.

   Pozdrawiam

 114. Witam jutro mam przesłuchanie najprawdopodobniej dostanę 3 lata bez prawka i 6 tysiecy. Czytałem o czymś takim że można się starać o to aby sąd wyłączył z zakazu motorower czy jest to możliwe? Jak to się załatwia? Po przesłuchaniu a przed rozprawa trzeba wystosować jakiś wniosek do sądu?
  Problem jest taki że mam 20km do pracy i nie mam żadnego połączenia autobusowego

  1. Szanowny Panie Dawidzie

   Taki wniosek najlepiej złożyć już podczas przesłuchania, a jak Pan nie zdąży to ewentualnie proszę spróbować to uczynić przed sądem. Po prostu musi Pan w swoich wyjaśnieniach poprosić o wyłączenie spod zakazu kategorii pojazdów pozwalających na jazdę motorowerem.

   Pozdrawiam

 115. Witam dostałem wyrok 3 lata zakazu. Chce jak najszybciej starać się o blokadę alkoholowa w samochodzie. Jak mam postąpić po kolei po 1.5roku składam wniosek do sądu o pozwolenie na blokadę alkoholowa i jak dostaje zgodę to idę na kurs prawa jazdy i następnie montuje blokadę czy w innej kolejności?

  1. Szanowny Panie Dawidzie

   Dokładnie taka kolejność. W międzyczasie zalecam też wykonać badania lekarskie, psychologiczne oraz kurs reedukacyjny, na których wykonanie dostanie Pan skierowania z wydziału komunikacji.

   Pozdrawiam

 116. Przepraszam poprawka do komentarza wyżej
  1.Badania Lekarskie
  2. Psychotesty
  3. Wniosek do sądu o zezwolenie na blokadę alkoholowa
  4. Przystąpienie do egzaminu
  5. Założenie blokady alkoholowej
  Teraz poprawnie?

  1. Szanowny Panie Dawidzie

   Jeszcze przed złożeniem wniosku będzie musiał Pan przejść kurs reedukacyjny. Ale ogólnie jest poprawnie.

   Pozdrawiam

 117. witam . nie ma takiej decyzji wydanej kazali jak najszybciej dostarczyć badania i kurs w czoraj sie dowiadywałem .pani kazała zrobic mi to w ciagu dwoch tygodni nawet szybcie wiec jesli w razie zatrzymała by mnie policja co jeszcze odpukac sie do tej pory nie zdazyło to mam rozumiec ze dostane mandat w wysokosci 50 zl za brak dokumentu ??

  1. Szanowny Panie Dominiku

   Jeżeli jest tak jak Pan to przedstawia i dodatkowo zakaz prowadzenia pojazdów minął to wtedy grozi Panu raczej tylko mandat karny za brak dokumentu prawa jazdy do 250 złotych, jednakże i tak zalecam ostrożną jazdą dopóki nie odzyska Pan fizycznie prawa jazdy.

   Pozdrawiam

 118. Witam. Mężowi zostało zatrzymane prawo jazdy za jazdę traktorem pod wpływem alkoholu. Miał prawo jazdy wszystkiech kategorii, że względu na swój stan zdrowia nie może pracować fizycznie i chciał rozpocząć pracę jako kierowca,poszedł na ugodę z prokuratorem że zachowają mu prawo jazdy kat c a zatrzymaja tylko kat. B. Dziś jednak przyszedł wyrok z sądu gdzie okazuje się że sąd zatrzymał mężowi prawo jazdy wszystkich kategorii. Moje pytanie brzmi czy możemy odwołać się od decyzji sądu pierwszej instancji? Dodam że mąż jechał drogą gruntową i nigdy wcześniej nie był karany.

  1. Szanowna Pani XXX

   Jak najbardziej nawet trzeba się odwołać i powalczyć o wspomniane kategorie prawa jazdy.

   Pozdrawiam

 119. Witam. Ojciec w sierpniu 2019 roku, został zatrzymany podczas manewru parkowania, gdzie przytarł inny samochód. Miał robione 2 pomiary trzeźwości gdzie w wydychanym było 0,5 a we krwi 0,8 promila. W październiku, przyszły dokumenty z prokuratury, które stanowiły o tym co proponuje prokuratura, oraz data rozprawy która odbywała się 21.11.2019. Na dzień dzisiejszy, dostaliśmy dokumenty do zapłaty (tj. grzywna, mandat) oraz pismo z sądu z wyrokiem nakazowym (mowa w nim tylko o wykroczeniu „przytarcia” samochodu) natomiast nigdzie nie jest napisane, na ile prawo jazdy zostało zabrane, na komisariacie nic nie wiedzą, co w takiej sytuacji zrobić

  1. Szanowna Pani Adrianno

   Otrzymany wyrok nakazowy dotyczy najpewniej „kolizji” i skoro nie ma opisanego tam okresu zakazu prowadzenia pojazdów to pewnie takowy nie został w nim opisany. Natomiast jeżeli sprawa za jazdą w stanie nietrzeźwości odbyła się 21 listopada to zalecam wystąpić do sądu o odpis wyroku i wtedy dowiecie się Państwo na jaki okres został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Co do zasady nikt Państwu nie wyśle odpisu wyroku bez stosownego wniosku o ile nie jest to wyrok nakazowy.

   Pozdrawiam

 120. Witam mój mąż przebywał poza granicami kraju w Niemczech i akurat miał pauzę kiedy na kontrolę przyjechała policja i kazała dmuchać wydmuchał 0.6 bo w sobotę po pracy wypił parę piw a ruszał dopiero w poniedziałek rano ale za to że przebywał w samochodzie zabrali mi prawko minęło już 3 miesiące i cisza co zrobić w takiej sytuacji

  1. Szanowna Pani Lolitko

   Z ochotę Państwu pomogę i wskażę co należy dalej robić, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

   Pozdrawiam

 121. Witam ,proszę o pomoc ,mój mąż jadąc samochodem spowodował kolizję, uciekł z miejsca wypadku, wrócił do domu cały w szoku ,wypił po tym dwa piwa ,policja się zjawiła po ponad godzinie od zdarzenia,w wydychanym powietrzu miał promile alkoholu 0,7 ,policja zabrała prawo jazdy,oraz wszystko opisała że mąż wypił będąc już w domu co są na to świadki,z osobą która z nim jechała poszła na policję aby zeznać że mąż jechał trzeźwy,a uciekł bo naprawdę dla niego to był szok sam nie wie dlaczego tak zrobił ,dostał pismo od prokuratury ,o zatrzymanie prawa jazdy oraz że nie może jeździć,czy jest możliwość aby napisać pismo ,aby opisać jak to było ,czy jest na to szansa że może coś się udać że te prawko jazdy nie będzie zabrane,owszem wiemy że będzie sparwa że uciekł z miejsca wypadku,mąż jest kierowcą w pracy ,co można zrobić aby może się udało te prawo jazdy odzyskać ,czy tylko czekać na rozprawe sądową? Proszę o szybką odpowiedź gdyż od dnia dzisiejszego mąż ma 7 dni że może się odwołać. Z góry dziękuję za pomoc

  1. Szanowna Pani Żono

   Z ochotę Państwu pomogę i wskażę co należy dalej robić, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

   Pozdrawiam

    1. Szanowna Pani Żono

     Proszę podać swój numer telefonu lub proszę kontaktować się na podane numery telefonów.

     Pozdrawiam

 122. Dzień dobry, prawo jazdy zdałam w maju 2017 r. A w styczniu 2019 r. Mial miejsce wypadek drogowy z mojej winy, uregulowalam w terminie wszystkie płatności, punkty karne zostały skasowane. Chciałam zapytać jaki będzie ciąg dalszy tej sprawy czy otrzymam skierowanie na psychotesty i czy zostaną mi cofnięte uprawnienia? Czy obowiązują mnie przepisy o okresie próbnym skoro prawo jazdy zdałam w 2017 ? W ustawie o kierujących pojazdami przy przepisie o cofnięciu uprawnień jest mała dwójka że przepisów nie stosuje się do czasu wdrożenia rozwiązań technicznych (…) jak to ma się do mojej sytuacji? Z góry dziękuję.

  1. Szanowna Pani Aleksandro

   Te przepisy cały czas obowiązują, kwestia o której Pani wspomniała, wynika z faktu, iż 2 letni okres próbny, zostanie uregulowany w innej ustawie do czasu wdrożenia odpowiednich rozwiązań. Dlatego najpewniej, w okresie najbliższego roku, dwóch, a może nawet i dłużej, otrzyma Pani decyzje o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami i, aby je odzyskać będzie musiała Pani na nowo przejść kurs + zdać egzaminy teoretyczny oraz praktyczny.

   Pozdrawiam

   1. Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem ze aktualnie póki nie otrzymam takiej decyzji moge legalnie prowadzic samochod? A druga sprawa – niedługo będę zmieniała adres zameldowania, czy bez problemu otrzymam nowy dokument?

    1. Szanowna Pani Aleksandro

     Dokładnie tak, dopóki nie zostanie wydana odpowiednia decyzja, cały czas może Pan spokojnie jeździć samochodem. Bez problemu.

     Pozdrawiam

 123. Witam, mąż stracił prawo jazdy 6.06.2018r za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Przy pierwszym pomiarze wydmuchał 0,32 promila, a po piętnastu minutach 0,26 promila. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, mówiąc, że to tylko wykroczenie i kara nie będzie duża. W połowie lipca dostał z sądu list z postanowieniem o zatrzymaniu prawa jazdy na pół roku, czyli do 06.12.2018r. W sierpniu był składać wyjaśnienia na komisariacie. W listopadzie dostał list z ostatecznym wyrokiem. Karę zapłacił. Minął już okres kary,a mąż nadal nie ma prawa jazdy, żadnego skierowania na badania czy testy. Dzwonił do starostwa , ale powiedziano mu, że nie otrzymali jeszcze wyroku z sądu tylko postanowienie. Z kolei w sądzie dostał informację, że wyrok trafił do innego starostwa (mąż ma inny adres zamieszkania, a inny zameldowania). Co w takiej sytuacji zrobić? Jak przyśpieszyć te wszystkie procedury?

  1. Szanowna Pani Gabrielo

   W takiej sytuacji zalecam, albo samemu wystąpić do sądu od odpis wyroku z klauzulą prawomocności i samemu doręczyć go właściwemu staroście, albo wysłać stosowny list do starosta gdzie został wysłany wyrok z prośbą o jego niezwłoczne przekazanie do właściwego starostwa.

   Pozdrawiam

 124. Witam, dzisiaj policja zatrzymała mnie do rutynowe kontroli i okazalo się że wydmuchalem 0.37 (0.74 promila) w drugim badanie 0.40 (ale chwilę wczesniej zaczalem rzuć gume) i później 0.34 (0.68), niestety nie bylem świadomy tego ze mogę mieć cos we krwi bo dzien wczesniej wypilem. Po zabraniu prawa jazdy czego mogę się spodziewać?

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   Jakby mógł Pan tylko sprecyzować, czy wydmuchał Pan 0,74 promila czy miligrama. Z doświadczenia wiem, że co do zasady podręczne alkomaty wskazują miligramy.

   Pozdrawiam

 125. Witam złapali mnie 30 sierpnia 2017r Nie miałem wcale uprawnień i byłem pod wpływem alkoholu dostałem zakaz prowadzenia no okres lat 4 do tego 5tys grzywnej rok czasu prac spolecznych od wyroku minęło już 26 miesiecy czy mogę się starać o zwolnienie z kary zrobic prawojazdy i kozystac z autolocka? Oczywiście grzywna wpłacona i pracę na czyny społeczne też odrobinie

  1. Szanowny Panie Jakubie

   Oczywiście, nie widzę przeciwskazań, tylko musi Pan dobrze umotywować swój wniosek o zmianę sposobu wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

   Pozdrawiam

 126. Witam serdecznie. Jakieś 12 lat temu byłem na komisji lekarskiej w Olsztynie z powodu jazdy pod wpływem alkocholu samochodem osobowym i zatrzymano mi kat C+E . Z powodu aortalnej zastawki serca. Czy jest możliwość odzyskania tych kategorii i czy wogóle można z zastawką serca być zawodowym kierowcą?

  1. Szanowny Panie Arturze

   Jak najbardziej istnieje możliwość odzyskania wspomnianych kategorii tylko pytanie na jaki okres czasu został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów i jakie było orzeczenie komisji lekarskiej na której Pan się stawił. Natomiast czy z zastawką serca można być kierowcą zawodową, zależy przede wszystkim od orzeczenia lekarskiego.

   Pozdrawiam

 127. Dzień dobry mam pytanie odnośnie zebranego prawa jazdy na okres poniżej roku. A mianowicie chciał bym się dowiedzieć czy jest jakiś okres w którym mogę odebrać prawo jazdy po wpłynięciu tego okresu? Chodzi o dokładnie o to że prawo jazdy było zabrane około 10 lat temu czy mam szansę na jego odbiór czy muszę je zrobić od nowa? Z poważaniem Dawid

  1. Szanowny Panie Dawidzie

   Z przyjemnością udzielę Panu odpowiedzi na zadanie pytanie, proszę tylko sprecyzować kiedy dokładnie zostało Panu zatrzymane prawo jazdy, za co, czy to było wykroczenie czy przestępstwo oraz czy były zlecone przez wydział komunikacji badania lekarskie, psychologiczne, kurs reedukacyjny, jeżeli tak to czy Pan je przeszedł, jeżeli Pan ich nie przeszedł to czy wydział komunikacji (starosta) wydał decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, jeżeli tak to dokładnie kiedy.

   Pozdrawiam

   1. Witam. Było to wykroczenie jazda pod wpływem alkoholu w 2010 roku. Zostały zlecone badania ale wykonałem je nie w tym miejscu które zostało określone więc ich nie uznano. Kurs reedukacyjny nie był zlecony i nie otrzymałem żadnej decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy.

    1. Szanowny Panie Dawidzie

     W takim razie zalecam osobiście podjechać do wydziału komunikacji i wspomniane przeze mnie kwestie zweryfikować. Jeżeli nie było decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy nie widzę przeszkód, aby je Pan odebrał.

     Pozdrawiam

 128. Sąd zabrał mi prawojazdy kat b na 3 lata, kategoria c+ e nie została zabrana. Starostwo uważa, że bez kategorii b nie może wydać c+ e. Moje pytanie dotyczy tego, czy po upływie kary będę musiał zdawać ponownie prawojazdy na c+ e czy tylko b?

  1. Szanowny Panie Macieju

   W takiej sytuacji, będzie miał Pan tylko obowiązek zdania egzaminu na kategorię b.

   Pozdrawiam

 129. Witam.
  Jechałem po 2 piwach, miałem kolizję i uciekłem z miejsca zdarzenia. Następnego dnia zgłosiłem sie na policję i przyznałem się do wszystkiego. Zatrzymano mi prawo jazdy za pokwitowaniem.
  Po dwóch tygodniach przyszło mi postanowienie z sądu o zatrzymanie prawa jazdy na podstawie art. 137 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20.06.1997r.
  Sąd w niniejszej sprawie ustala że popełniłem czyn zabroniony przez utawę jako wykroczenie za które jest przewidziane obligatoryjne orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów i postanawia jak w sentencji.
  Moje jedyne źródło dochodu to praca jako kierowca. Czy jest szansa na to że sąd odda mi prawo jazdy a np. da większą grzywne. Czy najlepiej wnieść zażalenie na postanowienie, czy czekać na wyrok i dopiero się odwołać?
  Pozdrawiam.

  1. Szanowny Panie Michale

   Z ochotę Panu pomogę i wskażę co należy dalej robić, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

   Pozdrawiam

 130. Dzień dobry,
  Proszę o poradę.
  Jakie konsekwencje grożą kierującemu bez uprawnień w momencie gdy:
  – odebrano prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu odczekano 3 lata zakazu prowadzenia
  Po 3 latach osoba nie odbyła ponownego egzaminu kat. B wsiadła do auta i złapała go policja?

  1. Szanowny Panie Tymoteuszu

   W Pana przypadku, jeżeli decyzja o cofnięciu uprawnień nie została uchylona w takiej sytuacji realnie Panu grozi zarzut jazdy bez uprawnień z art. 180a kodeksu karnego, za to co do zasady grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, albo pozbawiania wolności do lat 2 oraz zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 1 rok.

   Pozdrawiam

   1. Karę 3 lat przeczekałem jednak nie przeszedłem ponownego egzaminu na prawo jazdy. Wobec czego jazda bez uprawnień po zakończeniu 3 letniego zakazu przy ewentualnej kontroli grozi? Mandatem, grzywną, więzieniem, wydłużenie zakazu o kolejny rok?

    1. Szanowny Panie Tymoteuszu

     Tym co Panu wcześniej opisałem. Dlatego, aby miał Pan pewność co do swojej sytuacji zalecam podejść do urzędu miasta i sprawdzić czy decyzja o cofnięciu uprawnień nadal obowiązuje lub czy w między czasie nie została wydana decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy z powodu braku wykonania badań, kursów, itd. Jeżeli okazałoby się, że decyzja o cofnięciu uprawnień została uchylona lub brak jest decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy to w takim razie co do zasady najpewniej nie powinien Pan ponosić żadnych konsekwencji za jazdę samochodem.

     Pozdrawiam

 131. Zostało mi wczoraj zabrane prawo jazdy gdyż miałem wydmuchane na początku 0,55 późnej 0.15 a następnie 0.52 dwa pomiary kwalifikują się na przestępstwo a jedne na wykroczenie. Co mogę zrobic w tej sytuacji ? Czy mogę odwoływać się z czynu karalnego na wykroczenie ?

  1. Szanowny Panie Adamie

   Z ochotę Panu pomogę i wskażę co należy dalej robić, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

   Pozdrawiam

 132. Witam wczoraj o godzinie około 13 zatrzymała mnie policja i miałem badanie alkomatem przy pierwszym badaniu miałem 0.10 po kilku minutach bylo drugie badanie i wykazało 0.09 i zabrali prawko. Jeden z policjantów powiedział ze jest to na granicy dopuszczalnej i przy zeznaniach na komisariacie mogą mi oddać prawko. Mam tez pytanie czy sprawa pójdzie do sądu i ile to będzie trwało? To jest tylko wykroczenie

  1. Szanowny Panie Danielu,

   stwierdzone u Pana stężenie alkoholu na poziomie 0,10 mg/l jest równe dolnej granicy odpowiedzialności za jazdę po użyciu alkoholu (wykroczenie). Być może w istocie policja sama odstąpi od kierowania przeciwko Panu wniosku o ukaranie, jednakże z mojego doświadczenia wynika, że jest to raczej wątpliwe.

   Należy podjąć kroki celem wyjaśnienia prowadzącemu postępowanie, że w istocie stężenie w Pana organizmie było niższe niż w pierwszym badaniu. W tym celu jak najszybciej należy skontaktować się z policjantem prowadzącym postępowanie, aby spróbować już na tym etapie przekonać go do odstąpienia od kierowania wniosku o ukaranie.

   Jeżeli nie to ewentualne kroki można podjąć już przed Sądem rozpoznającym sprawę. Niestety trudno odpowiedzieć na pytanie ile będzie trwała sprawa, gdyż to zależy od wielu czynników m.in. do którego sądu trafi sprawa, oraz jakie jest obciążenie tego sądu ilością spraw. W tego typu sprawach uśredniając można powiedzieć że trwają od kilku miesięcy do ponad roku.

   Mając na względzie, iż w istocie ma Pan argumenty aby wnosić o odstąpienie od kierowania wniosku o ukaranie zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

   Pozdrawiam

 133. Witam,
  Tydzień temu mój mąż kierował autobus pod wpływem alkoholu. Został złapany jak chciał przejechać 1km z jednego zakładu do innego zakładu. Pierwszy pomiar wykazał 1,3 promila, natomiast drugi (po 15 minutach) 1,1 promila. Następnego dnia zaproszono go na komendę w celu złożenia wyjaśnień. Jako, że nie był nigdy karany oraz przez 35 lat był zawodowym kierowcą zaproponowano mu zabranie na 3 lata PJ na kat D, 7 tys grzywny (5 tys kara oraz 2 tys koszty sądowe), wpis do akt oraz załatwienie sprawy zaocznie. Mąż przystał na takie rozwiązanie. Dodam, że Pani policjant konsultowała tę sprawę telefonicznie z prokuratorem.
  Teraz moje pytanie, jakie są szanse, że sąd orzeknie zabranie tylko tej jednej kategorii? Czy prokurator albo sąd może zmienić zdanie i zabrać wszystkie kategorie mojemu mężowi?
  Bardzo się boję, mąż jest żywicielem rodziny.

  1. Szanowna Pani,

   niestety zawsze istnieje ryzyko, że Prokurator wycofa się z poczynionych ustaleń w zakresie kary. Istnieje również ryzyko, że Sąd nie uwzględni wniosku o skazanie bez przeprowadzania rozprawy jeżeli uzna, że albo okoliczności sprawy budzą wątpliwości lub uzgodniona kara nie wypełnia swoich celów wychowawczych wobec męża.

   Jednakże z mojego doświadczenia wynika, że opisane przeze mnie powyżej przypadki zdarzają się bardzo rzadko. W przeważającej ilości spraw kara uzgodniona z Prokuratorem jest później akceptowana przez Sąd.

   W razie dalszych pytań lub potrzeby pomocy w przedmiotowej sprawie zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

   Pozdrawiam

 134. Witam. Dwa tygodnie temu miałem sprawę w sądzie odnośnie jazdy pod wpływem marihuany sędzia wydała wyrok pozbawienia prawa jazdy na okres 1 roku oraz grzywnę. Rok minął z dniem sprawy. Dzwoniłem dziś do sądu by dowiedzieć się co dalej i okazało się że prokuratura nie zgadza się z sędzią. Co mam zrobić teraz? Jakie kroki podjąć by wyrok sądu jednak się uprawomocnił?Czy prokurator może żądać innego wyroku?

  1. Szanowny Panie Pawle,

   Prokuratura jako strona postępowania (oskarżyciel publiczny) ma prawo wnieść w Pana sprawie apelację, jeżeli nie zgadza się z wydanym wyrokiem. Aby doprowadzić do uprawomocnienia się wyroku I instancji należy w toku postępowania apelacyjnego przedstawić argumenty świadczące o tym, że w istocie wyrok Sądu I instancji jest prawidłowy.

   Jeżeli potrzebuje Pan pomocy w niniejszej sprawie lub więcej informacji zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

   Pozdrawiam

 135. Witam. Zostało mi zatrzymane prawo jazdy na okres jednego roku, miałem dostarczyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciw skazań do prowadzenia pojazdów. Nie zrobiłem tego a więc i nie odebrałem prawka. Myślałem wtedy jak małolat. Minęło od tego czasu pare lat. Czy nadal wystarczy mi jedynie zaświadczenie lekarskie? Dodam iż prawo jazdy miałem bez terminowo. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

  1. Szanowny Panie Michale,

   Z ochotą Panu pomogę i wskażę co należy dalej robić, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

   Pozdrawiam

 136. Witam zatrzymano ni prawo jazdy na 4 lata minello juz 1,2 roku czy jest mozliwosc zlozenia wniosku o skrocenie wyroku wczesniej niz po polowie. No nieukrywam ze brak prawa jazdy jest uciazliwy moji rodzice sa juz starszymi osobani i ciezko im chodzic do sklepow czy do lekarza czy gdziekolwiek no i kwestia jeszcze taka niemieszkam z zona i dziecmi i jest problem z zabieraniem dzieciakow gdziekolwiek bo komunikacja miejska niechca zbytnio podróżować przec co sa kolejne problemy ze nigdzie ich niezabieram.

 137. Szanowny Panie Marku,

  warunkiem formalnym zmiany wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów poprzez wprowadzenie blokady alkoholowej jest upływ połowy okresu zasądzonego zakazu, czyli w Pana przypadku – 2 lata. Może Pan złożyć wniosek o zmianę sposobu wykonywania tego środka karnego trochę wcześniej (2-3 miesiące) tak aby posiedzenie w przedmiocie rozpoznania Pana wniosku zostało wyznaczone już po upływie tych 2 lat.

  Niestety przepis w tym zakresie nie przewiduje wyjątków.

  Pozdrawiam

 138. Witam trzy miesiące temu zabrano mi prawojazdy za jazde pod wpływem alkocholu. Po upływie tygodnia przyszło mi postanowienie ze nie mogę prowadzić pojazdów mechanicznych. Ile będą czekał na wyrok sądu? Gdzie mogę sie dowiedzieć coś w mojej sprawie? Pozdrawiam.

  1. Szanowny Panie Kubo

   1. Trudno powiedzieć, najpierw powinien Pan zostać przesłuchany na policji, a później, w zależności od dalszych czynności, które trzeba będzie podjąć w Pana sprawie, akta zostaną wysłane do sądu, gdzie najpewniej zostanie wyznaczony termin rozprawy i dopiero wtedy zapadanie wyrok. Na pewno zalecam skontaktować się z jednostką policji, ustalić policjanta prowadzącego sprawę, numer telefonu, sygnatura akt, następnie skontaktować się z policjantem prowadzącym sprawę i uzyskać informację na jakim etapie jest sprawa;

   2. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

   Pozdrawiam

 139. Witam, mojemu chlopakowi zabrano prawo jazdy na trzy lata. Decyzja zapadła 03.10.2019 ktorej oprocz utraty prawa jazdy musial stawić sie do psychologa i na przymusowe leczenie alkoholowe. Pani kurator powiedziała mu ze moze to zrobic w kazdej chwili. Dzisiaj dostal pismo ze zostalo wszczęte postepowanie administracyjne z tytułu jego nie stawienia sie do psychologa i na aa. Wczesniej nie dostawał zadnych informacji na temat gdzie ma sie stawić ani kiedy. Jakie moga czekac go konsekwencję i co mozemy zrobic w tej sprawie?

  1. Szanowna Pani Lauro

   Konsekwencją nie wykonania badań, kursów, itd. w terminie zakreślonym przez wydział komunikacji jest zatrzymanie prawa jazdy do momentu kiedy takie badania, kursy nie zostaną wykonane, niemniej w sytuacji Pani chłopaka to i tak jego sytuacja się nie zmienia ponieważ ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Na pewno, jeżeli chłopak chciałby skrócić zakaz prowadzenia pojazdów po upływie połowy okresu zakazu to warto, aby przeszedł takie badania, kurs itd.

   Pozdrawiam

 140. Witam dostałem 3 letni zaraz prowadzenia pojazdów 2000zl grzywny i 5000zl na rzecz postpenitencjarnej i tu pytanie jeżeli pisze wniosek o rozłożenie na 10 rat mam napisać 2 osobne wnioski czy jeden wspólny ? Z góry bardzo dziekuje

  1. Szanowny Panie Dawidzie

   Może Pan wysłać jeden wniosek tylko proszę pamiętać, aby odnieść się w nim do grzywny, kosztów, jak i świadczenia pieniężnego. Dodatkowo proszę podać numery kart dłużnika z każdego wezwania, która Pan otrzymał.

   Pozdrawiam

 141. Dzień dobry
  9 lutego 2020 roku zostałem zatrzymany i zabrali mi dokument pod zarzutem wykroczenia 0.22 mg
  Dostałem pismo z sądu o zatrzymaniu prawa jazdy na czas postępowania. Po jakim czasie od tego pisma z sądu powinienem dostać decyzję o karze ?

  1. Szanowny Panie Piotrze

   To zależy od szybkości działania policji, sądu, od czynności podejmowanych w Pana sprawie, od Pana stanowiska w sprawie, itd. Dodatkowo mając na uwadze obecną sytuację, trudno jednoznacznie przewidzieć kiedy taki wyrok Pan otrzyma, niemniej zazwyczaj w sytuacji przyznania się do winy i w okresie normalnego funkcjonowania policji, sądów itd. taki wyrok można otrzymać w przeciągu miesiąca, dwóch od daty zdarzenia.

   Pozdrawiam

 142. Witam,
  w dniu 3 marca zostałem zatrzymany przez patrol policyjny w Warszawie. Nagranie wskazało, iż na terenie zabudowanym jechałem z szybkością 103,5 km/h. Przyjąłem mandat oraz punkty karne. Potem oznajmiono mi, iż moje prawo jazdy będzie zatrzymane. Świadomy popełnionego wykroczenia przyjąłem to do wiadomości.
  Wczoraj jednak minęło 21 dni o powyższego zdarzenia, lecz ja nadal nie otrzymałem żadnego pisma z żadnego Urzędu (Urzędu miasta / Urzędu Gminy ?). Znalazłem informację, iż policja ma obowiązek przekazać w ciągu 7 dni prawo jazdy do Starosty (w moim przypadku chyba Prezydenta?), a Starosta/prezydent(?) 14 dni na wydanie postanowienia. Okres 21 dni minął, a ja nie otrzymałem żadnego pisma (być może w związku z koronawirusem?). Czy to uprawnia mnie do złożenia wniosku o zwrot prawa jazdy?
  Jarek

 143. Szanowny Panie Jarosławie,

  po zatrzymaniu prawa jazdy przez Policję jest ono przekazywane do Starosty, który następnie wszczyna postępowanie w przedmiocie wydania decyzji o zatrzymaniu Pana prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Naruszenie przez Policję 7 dniowego terminu na przesłanie prawa jazdy do starosty nie powoduje umorzenia postępowania i zwrotu prawa jazdy. Opóźnienia te za pewne obecnie wynikają z sytuacji epidemiologicznej panującej w kraju.

  Reasumując, nie uprawnia to Pana do złożenia wniosku o zwrot prawa jazdy. Może się Pan natomiast kontaktować z jednostką Policji lub Starostwem celem ustalenia czy prawo jazdy zostało już przekazane, czy wszczęto postępowanie i kiedy może się Pan spodziewać stosownych zawiadomień.

  Pozdrawiam

 144. Witam serdecznie.Jesli miałem piec lat temu zabrane prawo jazdy za alkohol na dwa lata (od trzech lat już posiadam na kat b)to czy mogę zrobić normalnie na tiry i autobus ?Prosze o odpowiedz pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Marcinie

   Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów upłynął, wykonał Pan wszelkie badania kursy, itd. to nie widzę przeszkód, aby mógł Pan uzyskać kategorię na inne pojazdy mechaniczne.

   Pozdrawiam

 145. Witam.
  Złożyłam wniosek do prokuratury o zwrot prawa jazdy, ponieważ został przekroczony termin 30 dni na uzyskanie wyników z przeprowadzonego badania krwi na zawartość alkoholu we krwi. Ile czasu ma prokuratura na rozpatrzenie takiego wniosku?
  Pozdrawiam!

  1. Szanowna Pani Angela

   W takiej sytuacji Prokurator nie ma ściśle określonego czasu na rozpatrzenie takiego wniosku, niemniej powinien to uczynić bez zbędnej zwłoki.

   Pozdrawiam

 146. Witam pana .
  Zostało mi zabrane pj. Na 6 miesięcy kat. B starostwo blankietu nie wyda na kat. A do końca kary zostało mi 2 miesiące czy mogę jeździć motocyklem ??? Z orzeczeniem sądu przy sobie? Co mi grozi przy kontroli ? Mandat brak dalszej jazdy „laweta”?

  1. Szanowny Panie Pawle

   Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów został orzeczony tylko na kategorię B, to nie widzę przeszkód, aby poruszał się Pan pojazdami do których kierowania wymagana jest kategoria A. Za poruszaniem się tymi pojazdami co do zasady grozi Panu tylko mandat karny za brak dokumentu prawa jazdy w wysokości do 250 złotych.

   Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Pawle

   Tak, zrozumiałem co Pan napisał i w całości podtrzymuje przekazane wcześniej informacje. Jeżeli zakaz dotyczy tylko kategorii B to na kategorię A nie widzę przeszkód, aby Pan jeździł. Jedyną konsekwencją, którą może Pan aktualnie ponieść jest co do zasady tylko i wyłącznie mandat karny za brak dokumentu prawa jazdy.

   Pozdrawiam

 147. Witam, mam pytanie kilka miesięcy temu zostałem zatrzymany samochodem i miałem ok. 2 promili. Poszedłem na samoukaranie z prośbą o pozostawienie kat. A (posiadałem A i B). Sąd się zgodził bo jestem żywicielem rodziny i dojeżdżam codziennie ponad 30km do pracy. W tej sytuacji mogę dojeżdżać motocyklem. Sąd orzekł więc grzywnę, wpłatę na 'fundusz' oraz zakaz prowadzenia pojazdów, do których potrzebna jest kat. B. Ostatnio jednak otrzymałem pismo ze starostwa, że zostaje mi zatrzymane prawo jazdy wszystkich kategorii i mam zakaz poruszania się pojazdami silnikowymi. Co mam w tej sytuacji zrobić bo muszę dojeżdżać do pracy?? Dziękuję bardzo za odpowiedź. Dodam, że do tej pory jeździłem 20 lat z jednym mandatem i to była pierwsza taka moja sytuacja

  1. Szanowny Panie Janie

   1. W takiej sytuacji, jeżeli organ administracyjny wydał decyzje o cofnięciu wszystkich uprawnień do kierowania pojazdami zalecam napisać odwołanie od takiej decyzji wskazując, iż sąd orzekł zakaz tylko na kategorię B, a więc starosta wykroczył poza to co orzekł sąd;

   2. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

   Pozdrawiam

 148. Ja miałem trochę ponad 1 promil /dokładnie 1,1/, pojechałem sobie do sklepu może 500 m po flaszkę, by się uzupełnić. Przy kasie poczuła ode mnie alkohol i od razu doniosła na Policję. Co się potem działo, to to trudno nawet sobie wyobrazić. Nikogo nawet nie dotknąłem swoim samochodem. Jak wysiadałem pod domem to zajechali mnie od tyłu 2 radiowozami, chcieli mnie skuwać kajdankami, no w ogóle komedia, no i potem rozpoczął się balet z prawnikami itd..
  Niedługo minie 3 lata jak to się stało. Po wszystkich apelacjach, odwołaniach wlepili mnie 4 lata zakazu, 5000 tys. zł grzywny i 10 m-cy prac społecznych po 20 godzin miesięcznie. O tym warunkowym odstąpieniu to w ogóle sąd nie chciał słyszeć, a występowaliśmy o to dwukrotnie. No i w sumie wydałem już kilkanaście tysięcy zł /bez kary jaką sąd mi nałożył/.
  Ukochany kraj, kraj prawa i nadgorliwej sprawiedliwości. Z tą blokadą to też podobno niezła ściema, bo sądy teraz są zawalone pod sufit, minimalny czas na oczekiwanie na decyzję sądu to ok. 6 miesięcy, tak jak u mnie w Warszawie, a tak naprawdę to rok. Miałem prawo jazdy A i B, to sąd w swojej wyrozumiałości nie oddał mi nawet A, a dla mnie to jest niesłychane utrudnienie poruszanie się bez samochodu bo prowadzę działalność gospodarczą na terenie całego kraju.
  Ciekaw jestem czy po tych wszystkich wyrokach, jak mam wyrok prawomocny z sądu okręgowego istnieje jeszcze jakaś szansa, że chociaż oddadzą mnie prawo jazdy kat. A czy już umarł w butach?
  A, tak na marginesie, czy ktoś widział jakie wyroki otrzymali sędziowie i prokuratorzy przyłapani na jeździe będąc kompletnie pijanym, tzn. mając powyżej 2 promili, ciekawa lektura. Ja się trochę z tym zapoznałem.
  Na koniec pozdrawiam wszystkich, których to niewysłowione szczęście /spotkania z Policją po wypiciu paru piw/ spotkało, tak jak mnie.
  Tak zastanawiam się, gdzie jest Policja wtedy, gdy nam uszkadzają lub kradną samochody, okradają nam działki, zmuszając nas w ten sposób do dodatkowego płacenia za ochronę, gdy nie można przejść przed sklepem, nie będąc nagabywanym przez żebraków i innych zbirów.
  Gdzie jest Policja, jak nie można otworzyć na dłużej krat w mieszkaniu, bo zaraz zostanie okradzione?

  1. Szanowny Panie,

   odpowiadając na pytanie zawarte w Pana komentarzu, niestety w przypadku prawomocności nie ma osobnej regulacji prawnej, która umożliwiałaby Panu odzyskanie jednej z posiadanych przez Pana kategorii. Jak Pan wie aby mógł Pan jeździć na kategorii A to taka adnotacja (o wyłączeniu tej kategorii z pod zakazu prowadzenia pojazdów) musiałaby się znaleźć w treści wyroku.

   Ewentualne wzruszenie wyroku mogłoby nastąpić w ramach wznowienia postępowania, ale aby doprowadzić do wznowienia musiałby Pan wskazać na nowe fakty i dowody nieznane do tej pory, a które zmieniłyby obraz sprawy.

   Oczywiście pozostaje ewentualna kwestia złożenia wniosku o zastosowanie wobec Pana tzw. blokady alkoholowej. Sąd może zmienić sposób wykonywania zakazu poprzez umożliwienie Panu prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową.

   W razie dalszych pytań w zakresie złożenia wniosku o blokadę alkoholową, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

   Pozdrawiam

   1. Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź.
    Nie widzę żadnych możliwości wznowienia postępowania.
    Co do blokady antyalkoholowej poinformuję na forum jak mi poszło, ale znając życie to odpowiedź z sądu przyjdzie za rok.

 149. dzisiaj zostało mi zatrzymane prawo jazdy kat A (przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym)
  Czy mając kat. B moge poruszać się autem ?
  Czy posiadając skuter 50cm3 moge legalnie na dowód osobisty użytkować ten pojazd na drogach publicznych ?

  1. Szanowny Panie,

   co do zasady zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące w związku z przekroczeniem prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym dotyczy wszystkich kategorii prawa jazdy które Pan posiada.

   Z ochotą Panu pomogę i wskażę co należy dalej robić, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

   Pozdrawiam

 150. Witam dostałem pozytywne rozpatrzenie rozłożenia grzywny na 10 rat. Czy kara na poczet postpenitencjarnej tez może być rozłożona na raty? Ponieważ wysłałem 2 wnioski i na to nie dostałem odpowiedzi

  1. Szanowny Panie Dawidzie

   Jeżeli chodzi Panu o świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i pomocy postpenitencjarnej, to tak, można wnioskować o rozłożenie takiego świadczenia na raty. Jeżeli do tej pory nie otrzymał Pan odpowiedzi, proszę skontaktować się z sądem celem celem wyjaśnienia tej kwestii.

   Pozdrawiam

 151. Witam. Tydzień temu zatrzymała mnie policja na quadzie o pojemności 125, byłem po użyciu alkoholu zabrali mnie na komendę i na badaniu wykazali mi
  1. 0.14
  2. 0.22
  3. 0.18
  Dodam że quad nie był ubezpieczony był bez tablic rejestracyjnych i ja byłem bez kasku. Nie zabrali mi prawa jazdy, ponieważ nie miałem co przy sobie. Co grozi mi za takie wykroczenie? I czy aktualnie mogę jeździć samochodem?

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   Wysłaliśmy odpowiedź drogą mailową.

   Pozdrawiam

   Adw. Sławomir Bystrzejewski

 152. Witam jeżeli zostało zabrane mi prawo jazdy na 5 lat czy po upływie kary moge od razu zapisać sie do wordu na zdanie egzaminu państwowego czy muszę od początku zapisać sie najpierw do szkoły jazdy a pozniej na egzamin państwowy? I czy ten egzamin będzie z praktyki i teorii czy tylko z teorii?

 153. Witam,

  wszystko zależy od czasu posiadania prawa jazdy przed jego zatrzymaniem. W przypadku osób które przed zakazem posiadły prawo jazdy krócej niż 2 lata konieczne jest spełnienie wszystkich warunków jak przy ubieganiu się pierwszy raz o wydanie prawa jazdy. Osoby, które posiadały prawo jazdy dłużej niż 2 lata, po zakończeniu zakazu (w tym wypadku 5 letniego) muszą poddać się badaniom lekarskim, psychologicznym i zdać ponownie egzamin praktyczny na prawo jazdy.

  Należy wskazać, że w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów za jazdę pod wpływem istnieje możliwość zmiany formy wykonywania tego środka poprzez umożliwienie prowadzenia pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową. Po upływie połowy okresu zakazu (2,5 roku) Sąd może zezwolić na jazdę pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową. W takim wypadku również należy przejść badania lekarskie i psychologiczne oraz zdać egzamin aby odzyskać prawo jazdy. Tutaj istotna jest kwestia, że egzamin można odbyć wtedy jedynie pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową.

  W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

  Pozdrawiam

 154. Witam! Gdzie w przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów przekazuje się prawo jazdy, jeśli mam miejsce zamieszkania za granicą, a wyrok wydał sąd Polski ? Czy prawo jazdy przesyła się za granicę ?

 155. Witam,

  co do zasady zatrzymane prawo jazdy przesyła się do organu który wydał dokument. Jeżeli jest to polskie prawo jazdy to przesyła się je do starostwa które wydało dokument, a jeżeli zagraniczne prawo jazdy to przesyła się je do organu właściwego za granicą.

  Pozdrawiam

 156. Witam! Czy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony przez Sąd Polski obowiązuje w innych państwach członkowskich UE ?

   1. Powaznie Pan mowi?to znaczy ze jak w niemczech odbiora mi prawo jazdy za jazde po alkoholu i zrobią mi zakaz prowadzenia np na 12 miesięcy to w polsce obowiązuje niemiecki wyrok i w polsce tez nie mogę jezdzic?jak odzyskac prawo jazdy które zabrali niemcy i wysłali do polski.prosze o podpowiedź

    1. Szanowny Panie Macieju

     1. Tak, ponieważ jeżeli w Niemczech zostanie zatrzymane Polskie prawo jazdy np. za jazdę pod wpływem alkoholu, to co do zasady organ niemiecki wysyła prawo jazdy do organu polskiego, który wydawał dokument prawa jazdy z odpowiednią informacją o przyczynach zatrzymania i np. o wydanym wyroku i na tej podstawie organ polski może wydać decyzję np. o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami na czas trwania „zatrzymania prawa jazdy” co faktycznie powoduje ograniczenie w możliwości poruszania się pojazdami mechanicznymi również w Polsce;

     2. To zależy od sytuacji, na jakim etapie jest sprawa, itd., jeżeli został już orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów za jazda po alkoholu, to np. można po upływie połowy okresu zakazu starać się o blokadę alkoholową o ile postępowanie zostało warunkowo umorzone.

     Pozdrawiam

 157. Witam dzis mija około pół roku od odebrania prawa jazdy na 3 lata i dostałem ze starostwa pismo że kierują wniosek o skierowanie na psychotesty, kurs reedukacyjny i badania wiem że muszę to mieć jak chce prawo jazdy po 1.5roku oczywiście z blokada alkoholowa. Dzwoniłem żeby się zapisać na ten kurs i jeszcze nie mogę póki nie dostanę skierowania i tu moje pytanie ile mniej więcej będę czekał na te 3 skierowania od wniosku ponieważ zależy mi na czasie żeby było to jak najszybciej abym miał to zrobione przed zakończeniem 1.5roku. Mam pisać jakieś pismo że zależy mi na czasie ze względu na te 1.5roku czy to przychodzi w krótkim czasie

  1. Szanowny Panie Dawidzie

   Trudno określić w jakim czasie zostaną wysłane stosowne skierowania, mając na uwadze aktualną sytuację epidemiologiczną. Co do zasady, takie skierowania są wysyłane w terminie miesiąca, dwóch od daty uprawomocnienia się wyroku. Oczywiście, może Pan sporządzić i wysłać odpowiednio umotywowane pismo do wydziału komunikacji z prośbą o jak najszybsze ich wysłanie.

   Pozdrawiam

 158. Witam w poniedziałek mam rozprawę w sądzie za jazdę po alkoholu prawo jazdy zatrzymano mi na 10 miesięcy teraz minęło 6. Będę walczył o warunkowe umorzenia albo zamontowanie w pojeździe alko blokady , może mi pan doradzić jakich skutecznych argumentów mogę urzec dodam ze jestem kierowcą zawodowym i sam utrzymuje rodzine

  1. Szanowny Panie Piotrze

   1. Wnioskuję po Pana wiadomości, iż zakaz 10 miesięcy został orzeczony w wyroku nakazowym od którego wniósł Pan sprzeciw oraz, że mamy do czynienia z wykroczenim. Jeżeli się nie mylę, to w Pana przypadku nie może Pan walczyć o warunkowe umorzenie postępowania tylko np. o odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów. Dodatkowo o blokadę alkoholową można wnieść dopiero jak wyrok zostanie wydany i będzie on prawomocny, a więc na poniedziałkowej rozprawie również nie może Pan o to wnieść;

   2. Jeżeli jest Pan kierowcą zawodowym, to przede wszystkim zalecam wykazać dlaczego prawo jazdy jest Panu potrzebne. Dodatkowo jeżeli posiada Pan kilka kategorii praw jazdy, to również może Pan powalczyć o orzeczenie zakazu tylko na poszczególne kategorie;

   3. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

   Pozdrawiam

 159. Co do punktu pierwszego to wszystko się zgadza . Tak jestem kierowca zawodowym i prowadzę własna działalność oparta o transport i co mam wykazać ze prawi jazdy zawodowe jest dla mnie niezbędne do utrzymania rodziny z góry dziękuje za odpowiedzi

 160. Witam. W styczniu 2018 zostało zabrane prawo jazdy na 3lata. Kilka miesięcy później została dostarczone zawiadomienie i decyzja o skierowaniu na badania, kurs. Na każdym był dopisek : w ciągu miesięca albo 3 miesięcy po przeprowadzeniu szkolenia bądź badań… I moje pytanie brzmi: badania, ani kurs nie został zrobiony jeszcze, czy te skierowania są ważne czy trzeba o duplikat się starać????

  1. Witam!

   Najpewniej tak, jednakże zalecam się upewnić poprzez kontakt z wydziałem komunikacji.

   Pozdrawiam

 161. Witam,
  Początkiem czerwca odbyła sie moja rozprawa za jazdę po spożyciu alkoholu.
  Posiadam wszystkie kategorie prawa jazdy.
  Sąd wydał wyrok o zabraniu jednej kategorii prawo jazdy czyli kat. D (reszta do zwrotu).
  Wyrok doszedł do wydziału komunikacji i zadzwoniłem tak kiedy mogę składać wniosek o wydanie prawa jazdy na pozostałe kategorie. Pani w Wydziale Komunikacji oznajmiła mi, że nie tylko zabiera mi prawo jazdy kat D ale również kat. E (nie ma jej ujętej w wyroku sądu).
  Czy takie zachowanie jest zgodne z prawem, iż urzędnik samoczynnie zabiera sobie jeszcze jedną kategorie z tzw.”plusem”?

 162. Szanowny Panie Andrzeju,

  jeżeli w wyroku Sąd wydał zakaz na kategorię D to może Pan się poruszać pojazdami pozostałych kategorii. Nie zmienia to jednak praktyki organów administracyjnych, które nie będą chciały Panu zwrócić prawa jazdy. Polecam aby jadąc samochodem miał Pan zawsze przy sobie egzemplarz wyroku tak aby w razie kontroli drogowej przedstawić go policjantom.

  Pozdrawiam

 163. Witam w grudniu 2019 miałem wypadek lecz jechałem pod wpływem i uciekłem z miejsca zdarzenia. Następnego dnia zgłosiłem się na policję i zabrali mi prawo jazdy na 6 miesięcy za pokwitowaniem. Po dwóch tygodniach przyszło mi postanowienie z sądu w którym jest napisane że mam zakaz prowadzenia pojazdów. Minęło prawie 7 miesięcy i nie przychodzi mi żaden wyrok sądu. Dzwoniłem na policję i Pani prowadząca Sprawę powiedziała mi że te dwie sprawy są połączone. Sprawa kolizji jak i jazdy pod wpływem dlatego nic mi nie przychodzi odnośnie prawa jazdy. W maju przyszedł mi wyrok z kolizji gdzie jestem winien a z prawa jazdy nic nie przyszło. Czy mogę się dowiedzieć telefonicznie dzwoniąc do sądu na jakim etapie jest sprawa muszę osobiście się tam wstawić.
  Pozdrawiam.

  1. Szanowny Panie Michale,

   informacje o sprawie powinien Pan uzyskać telefonicznie dzwoniąc do Sądu, osobista wizyta nie jest konieczna, tym bardziej, że z uwagi na koronawirusa ograniczono wszelkie osobiste czynności w Sądach.

   Pozdrawiam

 164. Witam. 2 miesiące temu mojego brata zatrzymała policja. Wykazało mu 0.30 a za drugim razem 0.27
  Już 2 Miesiac nie dostał żadnego pisma z sadu co dale. Proszę o wiadomość co zrobić w tej sprawie jak odzyskać prawo jazdy?

  1. Szanowna Pani Magdaleno,

   z uwagi na stężenie sprawa zostanie zakwalifikowana jako przestępstwo z art. 178a KK za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności i pozbawienia wolności do lat dwóch, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat i świadczenie na Fundusz w kwocie minimum 5.000 zł. Można jednak powalczyć o warunkowe umorzenie postępowania i wtedy środki karne mogą być znacznie niższe.

   Najlepiej aby brat dzwonił na policję i ustalił, czy sprawa została już skierowana do Sądu, a jeżeli tak to kiedy. Następnie dzwonić do Sądu i ustalić czy w sprawie wydano wyrok nakazowy lub czy skierowano na rozprawę.

   W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

   Pozdrawiam

 165. Witam
  Jestem obywatelem tylko polskim,posiadam tylko polskie dokumenty,zyje od 8 lat w niemczech i w niemczech mam jedyny meldunek.tydzien temu policja niemiecka przyjechała do domu gdy byłem już dość mocno wcięty,wydmuchałem 2 promile.zabrali mi polskie prawo jazdy.czekam co będzie dalej bo sprawa jest w toku,możliwe że dostanę zakaz prowadzenia pojazdów i teraz moje pytanie bo z tego co wyczytałem to zakaz ten obowiązuje tylko w niemczech a w polsce i reszcie Unii bede mógł jezdzic tylko na jakich zasadach odbiorę moje zatrzymane prawo jazdy bo niemcy podobno muszą je odesłać do Polski do wydziału komunikacji który wydał mi dokument.czy bede mogl w polsce w wydziale normalnie odebrać moje prawko ?z gory dziekuje za odpowiedz

  1. Szanowny Panie Macieju

   Z ochotą Panu odpowiem na zadane pytania, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

   Pozdrawiam

 166. Witam mam pytanie wiem że mój kolega z poznania przyjechał do Skawiny gdzie on mieszka wracał z wesela z Poznania miał 500 metrów do domu gdzie mieszkał stracił prawo jazdy i musi od nowa egzaminy robic lecz juz 4 rok jak sie stara i specjalnie go olewają teraz ja wczoraj zostałe złapany przez straż miejską na wyjeżdzie z ulicy gdzie był zakaz poruszania się samochodami osobowymi lecz znak był ukryty wypiłem 15 minut wcześniej 1 piwo policja została wezwana pierwsze dmuchanie miałem 1.2 promila po 15 minutach 0.8 zaprali mi prawo jazdy wiem że gdybym odczekał jeszcze godzinę skończyło by się tylko mandatem 50 zł za wjechanie autem gdzie nie wolno nie wiem co mi odbiło wiem że żle zrobiłem teraz już pewnie póżno 1 moje zdarzenie a prawko ma od 2002 roku co mam teraz robić szukać adwokata mam jakieś szanse prawo jazdy mam by sobie dorabiać czasem jeżdżąc samochodem w tym momencie jestem bezrobotnym proszę o jakieś wskazówki w poniedziałek mam być na komisariacie pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Sovtware

   Z ochotą Panu pomogę i wskażę co należy dalej robić, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub pod numer 783031273.

   Pozdrawiam

 167. Witam ,
  moje prawo jazdy (niemieckie) zostalo zatrzymane , decyzja sadu otrzymalem zakaz prowadzenia pojazdow na terenie Polski . Posiadam podwojne zameldowanie w Polsce jak i w Niemczech , gdzie mieszkam na stale i wykonuje prace zarobkowa . W zwiazku z brakiem prawa jazdy w Niemczech nie moge wykonywac mojego zawodu. Kara moja obowiazuje na terenie Polski , wiec w Niemczech moge prowadzic pojazdy .
  Czy nie powinno byc moje prawo jazdy odeslane do Niemiec ?
  Pozdrawiam – Andrzej

  1. Szanowny Panie Andrzeju

   Co do zasady zatrzymane prawo jazdy powinno zostać wysłane do organu, który je wydawał. Informacje, gdzie pierwotnie Pana prawo jazdy zostało wysłane powinien Pan znaleść na postanowieniu o zatrzymaniu prawa jazdy wydane przez sąd albo przez prokuraturę. Jeżeli zostało wysłane do organu polskiego to zalecam tam zadzwonić i ustalić czy prawo jazdy niemieckie nadal się tam znajduje czy może zostało wysłane do organu niemieckiego, jeżeli tak to kiedy.

   Pozdrawiam

 168. Prawo jazdy zostały mi zatrzymane na okres 3 miesięcy 13.06.20r o godzinie 23:25 , lecz na samym dole pisma mam napisane ze mogę prowadzić samochód przez 24 godziny od dnia zatrzymania czyli do 14.06.20 do godz 23:30. Czy będę mógł prowadzić samochód już dnia 14.09.20r?

  1. Szanowny Panie Kamilu

   To tak naprawdę zależy jaki okres zatrzymania prawa jazdy ma Pan wpisany w decyzji o jego zatrzymaniu. Jeżeli jest wpisana data do dnia 13.09.20 to wtedy 14.09.20 co do zasady może Pan wsiąść do samochodu.

   Pozdrawiam

 169. Witam.

  Członek rodziny był na badaniach lekarskich, po wyjściu z ośrodka uzależnień. Lekarz zakazał na rok czasu jazdy wózkami widłowymi, czy można coś z tym zrobić? Jest to krzywdzące, ponieważ w pracy nigdy ta osoba nie piła, ani nie przychodziła do pracy pod wpływem alkoholu. Jak wrócić do normalnego życia, skoro przez ten zakaz członek rodziny może stracić pracę.

  pozdrawiam

  1. Witam

   W takiej sytuacji zalecam odwołać się do orzeczenia lekarskiego i wnioskować o przebadanie w innym ośrodku.

   Pozdrawiam

 170. Witam w kwietniu upływie mi okres kary wydanej przez sąd w związku z odebranie prawa jazdy. Zostało mi odebrane na 4 lata. Jak wygląda proces odzyskania dokumentu? Czy dostane jakas ponowna informacje z sądu o uplywie czasu kary ?

 171. Szanowny Panie Piotrze,

  kiedy upłynie dokładnie okres zatrzymania prawa jazdy zależy w istocie od tego jak zakaz ten został uregulowany w wyroku karnym, tzn. czy jego bieg rozpoczął się od fizycznego zatrzymania prawa jazdy przez policjantów na miejscu zdarzenia czy dopiero od dnia uprawomocnienia się wyroku.

  Z uwagi na fakt, że orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów jest dłuższy niż rok (w Pana przypadku 4 lata) zostanie Pan skierowany na egzamin od wyniku którego zależy, czy odzyska Pan uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Dodatkowo trzeba będzie przejść badania lekarskie i psychologiczne.

  Pozdrawiam

 172. A jeżeli ktoś miał zabrane prawo jazdy na 2 lata, po skończeniu zakazu jest w trakcie robienia prawka po egzaminie praktycznym { NIEZALICZONYM} i zatrzyma go policja jadącego samochodem? Jest to 500zł mandatu za jazdę bez uprawnień?

  1. Szanowny Panie Max

   Jeżeli obowiązuje decyzja o cofnięciu uprawnień to grozi zarzut z art. 180a kodeksu karnego.

   Pozdrawiam

 173. Witam, dzisiaj o godzinie 7.00 jadąc do pracy zostałem zatrzymany do kontroli drogowej. Zostałem dwukrotnie zbadany alkomatem bezdotykowym, którego kontrolka zaświeciła się na pomarańczowo. Po kontroli dokumentów zbadano mnie dwukrotnie alkomatem z ustnikiem w odstępie 15 minut. Pierwszy pomiar wykazał 0,16 natomiast 2 pomiar 0,14. Panowie policjanci zabrali mi prawo jazdy za pokwitowaniem. Nie zostałem zabrany na badanie trzeźwości do szpitala, choć wcześniej była taka sugestia. Samochód, którym jechałem został odebrany na miejscu przez znajomego. Ja zostałem wypuszczony. Moje pytanie na „świeżo”: co dalej?, co z tym dalej robić?, jakie mi grożą konsekwencje i jak się mam w tej sytuacji zachować. Dodam, że wcześniej oprócz 1 mandatu parę lat temu nie popełniłam żadnych wykroczeń. Proszę uprzejmie o jakąś podpowiedź.