Na jaki czas zabierają prawo jazdy po alkoholu w 2024 roku?

Odebranie prawa jazdy jest jedną z konsekwencji prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Jeżeli kierowca doprowadzi do wypadku bezpośrednio związanego z jego stanem nietrzeźwości, zostaną nałożone na niego najwyższe kary, w tym dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Z reguły jednak za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości należy spodziewać się odebrania prawa jazdy na okres 3 lat.

Czy można jeździć rowerem lub hulajnogą po spożyciu alkoholu?

Od niedawna również kwestia jazdy na hulajnodze podlega odpowiednim paragrafom z kodeksu wykroczeń. Stan po wypiciu alkoholu wpływa negatywnie na zdolność realnej oceny sytuacji, dlatego tak jak w przypadku rowerów, stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,2 promila będzie traktowane jako wykroczenie, a tym samym będzie podlegało karze. Za jazdę po alkoholu na hulajnodze grozi kara grzywny i aresztu oraz odholowanie hulajnogi na koszt kierowcy.

Ile promili dopuszczalne?

W świetle obowiązujących w Polsce przepisów zawartość alkoholu we krwi kierowcy nie może przekraczać 0,2 promila. Stężenie alkoholu pomiędzy 0,2 a 0,5 promila stanowi wykroczenie i jest określana jako stan po użyciu alkoholu. Obecność alkoholu powyżej poziomu 0,5 promila we krwi, czyli stan nietrzeźwości kierowcy, stanowi już przestępstwo. Inną wartością określającą trzeźwość kierowcy jest pomiar stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Zawartość alkoholu nie może przekroczyć 0,1 mg w 1 dm3.

Co grozi za 0,15 promila we krwi w 2024 roku?

Uczestniczenie w ruchu lądowym pod wpływem alkoholu nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nawet jego niewielkie stężenie może mieć znaczny wpływ na tempo reakcji i koncentrację. Zgodnie z polskim prawem wykroczenie ma miejsce dopiero wtedy, gdy obecność alkoholu w organizmie wynosi 0,2 promila. Za poziom alkoholu 0,15 promila nie grożą więc prawne konsekwencje. W przypadku niewielkiego przekroczenia dopuszczalnego stężenia, gdy z działaniem alkoholu nie było związane poważne niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego, zdarza się uniknąć kary.

Jazda po wpływem alkoholu samochodem - co grozi za 1 promil alkoholu w 2024 roku?

W przypadku obecności we krwi 1 promila alkoholu sytuacja jest dużo poważniejsza i wiąże się z większymi konsekwencjami prawnymi. Najczęstszą karą za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości, który został określony jako 0,5 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli właśnie 1 promil, jest kara grzywny, pozbawienia wolności lub jej ograniczenia do 2 lat (najczęściej poprzez wykonywanie nieodpłatnych prac społecznych tzw. obróbki). Kierowca oskarżony o jazdę pod wpływem alkoholu najczęściej zostaje też pozbawiony prawa do prowadzenia jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego na okres co najmniej 3 lat. W niektórych wypadkach możliwe jest jednak złagodzenie kary za jazdę pod wpływem alkoholu. Oczywiście jest to o wiele trudniejsze, gdy nie po raz pierwszy dopuszczalna ilość alkoholu na dm3 wydychanego powietrza kierowcy przekroczyła dopuszczalną wartość lub spowodował on wypadek samochodowy.

Kara za jazdę po alkoholu w Polsce w 2024 roku

Utrata prawa jazdy nie jest oczywiście jedyną konsekwencją, z jaką musi się liczyć pijany kierowca przy jeździe autem na polskich drogach przy stężeniu do 0.5 promila (wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń). Za to wykroczenie grozi karty grzywny od 2,5 tysiąca złotych do maksymalnie 30000 złotych. Dodatkowo Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Ważne! W sprawach o wykroczenie istnieje możliwość odstąpienia przez sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów lub orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia tylko na poszczególne kategorie prawa jazdy (art. 39 kodeksu wykroczeń).

Warunkowe umorzenie postępowania karnego za jazdę po alkoholu

Jednorazowa jazda pod wpływem środków odurzających lub alkoholu przy stężeniu powyżej 0.5 promila (przestępstwo z art. 178a kodeksu karnego) może zostać łagodniej potraktowana. Kierowca ma wówczas szansę na warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu. Przy warunkowym umorzeniu postępowania jest szansa uzyskania 1 roku zakazu prowadzenia pojazdów zamiast 3 lat zakazu, dzięki czemu nie ma konieczności ponownego zdawania egzaminu. Dodatkowo kierowca formalnie będzie widniał jako osoba nie karana. Warunkowe umorzenie postępowania karnego trwa przez okres próbny od roku do 3 lat. Jeżeli w tym czasie kierowca popełni przestępstwo lub wykroczenie drogowe, na przykład zdecyduje się na spożycie alkoholu przed prowadzeniem samochodu, warunkowe umorzenie postępowania zostanie odwołanie. Ważne! Tak jak przy wykroczeniu, jeżeli czyn zarzucany kierowcy zostanie zakwalifikowany z art. 178a kodeksu karnego istnieje możliwość orzeczenia przez sąd zakazu tylko na poszczególne kategorie prawa jazdy.

Art. 178a kk

Przepisem, który reguluje odpowiedzialność karną za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu, jest art. 178a kodeksu karnego. W świetle tego przepisu, w zależności od stopnia szkodliwości społecznej popełnionego czynu, pijanych kierowców można pociągnąć do odpowiedzialności karnej. Od 1 października 2023 roku, kara pozbawienia wolności za to przestępstwo wynosi do 3 lat.

Artykuł 178 kodeksu karnego przewiduje również bardziej dotkliwą karę dla kierowców, którzy już wcześniej byli karani za prowadzenie pojazdu mechanicznego lub popełnienie innych przestępstw w stanie nietrzeźwości. Wymiar kary wynosi wówczas od 3 miesięcy do 5 lat.

Art. 244 kk

Warto zwrócić również uwagę na artykuł 244 kodeksu karnego, który informuje o karze, jaka czeka między innymi kierowców, którzy zlekceważą zakaz prowadzenia pojazdów, który jest jedną ze wspomnianych już konsekwencji jazdy w stanie nietrzeźwości. Tak jak w innych przypadkach niestosowania się do orzeczonych przez sąd zakazów wymienionych w artykule 244 kodeksu karnego, grozi im nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz dodatkowy zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat, a także świadczenie na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym w wysokości do 5000 do 60000 złotych.

Blokada alkoholowa

Rozwiązaniem, na które mogą liczyć kierowcy, dla których jazda pod wpływem alkoholu była jednorazowym błędem, jest blokada alkoholowa. Może ona za zgodą sądu zastąpić zakaz prowadzenia samochodu. Gdy zostanie zamontowana w pojeździe, uniemożliwi kierowcy uruchomienie silnika, gdy będzie on w stanie nietrzeźwości. Prowadzenie pojazdu, a także spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu będzie dzięki niej niemożliwe.

Jak odzyskać prawo jazdy po alkoholu w 2024 roku?

Prawo jazdy, które zostanie odebrane do roku, można odzyskać poprzez przedstawienie pozytywnego orzeczenia lekarskiego, psychologicznego oraz potwierdzenia ukończenia kursu reedukacyjnego.  Od 17 września 2023 roku, celem odzyskania praw jazdy, nie trzeba już uiszczać opłaty ewidencyjnej w wysokości 50 groszy, natomiast dalej należy składać wniosek o zwrot prawa jazdy. W przypadku utraty prawa jazdy na dłuższy okres trzeba również ponownie podchodzić do egzaminu teoretycznego i praktycznego. Z tego powodu warto skorzystać z usług doświadczonych prawników, którzy pomogą w uzyskaniu warunkowego umorzenia postępowania karnego a tym samym 1 roku zakazu prowadzenia pojazdów.

Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu w 2024 roku

Odsyłamy do naszego artykułu gdzie szczegółowo opisujemy kwestię przepadku pojazdu za jazdę po pijanemu.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2024 roku - Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów niezgodny z Konstytucją!

4 czerwca 2024 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją obligatoryjne orzekanie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów wobec kierowców, którzy dopuszczą się przestępstwa z art. 178a § 4 kodeksu karnego, tj. prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu w tzw. "recydywie". Swoją decyzję sędzia Trybunału uzasadniła faktem, że obligatoryjność zapisu mocno ogranicza swobodę sądu w wymierzeniu odpowiedniego środka karnego oraz niesłusznie zrównuje wszystkich sprawców popełnionego czynu, niezależnie od konsekwencji, jakie spowodowali. Ten wyrok również powoduje, że osoby, które uważają, że sąd niesłusznie wobec nich orzekał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mogę próbować wystąpić z wnioskiem o wznowienie sprawy i ponowne jej rozpatrzenie celem próby uzyskania krótszego zakazu prowadzenia pojazdów.

Jazda po pijaku w 2024 roku – pomoc prawna adwokata

Po zatrzymaniu przez policję warto skorzystać z usług doświadczonego adwokata już w trakcie przesłuchania na komisariacie. Pomoże on uniknąć wyrażenia zgody na niekorzystne dla kierowcy warunki. Jeśli jednak kierowca zatrzymany za prowadzenie pod wpływem alkoholu zaakceptuje dobrowolne poddanie się karze, adwokat może pomóc w odwołaniu się od niej, a tym samym w sądownym zmniejszeniu wymiaru kary. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku kierowców, którzy spowodują wypadek po alkoholu lub zostali zatrzymani po raz kolejny. Doświadczony adwokat, specjalizujący się w sprawach drogowych, pomoże jednak uzyskaniu jak najniższego wyroku.

Jazda pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie. Nic więc dziwnego, że przepisy w tym zakresie stają się coraz bardziej surowe. Z pomocą dobrego adwokata, kierowcy mogą liczyć jednak na łagodniejsze wyroki.

Zatem jeśli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy adwokata skontaktuj się z nami.

Dowiedz się więcej o tym, co zrobić w przypadku zatrzymania prawa jazdy za alkohol.


Źródło: pxhere.com Licencja: creativecommons.org

Aktualizacja artykułu 7 czerwca 2024 roku


Data publikacji: 02.04.2022