Jazda samochodem po lekach psychotropowych to temat, o którym nie jest wystarczająco głośno. Z kampanii społecznych i policyjnych apeli możemy dowiedzieć się o zgubnym wpływie alkoholu na kierowców. Coraz częściej porusza się także wpływ narkotyków na osoby kierujące pojazdami. Niestety nadal pomija się w przekazach medialnych informacje o wpływie leków psychotropowych na prowadzenie pojazdów. Statystyki Ministerstwa Zdrowia informują o rosnącej liczbie osób, które takie leki zażywa, dlatego dzisiaj odpowiemy na pytania nurtujące wielu kierowców: co grozi za jazdę po lekach psychotropowych, jaki mają one wpływ na prowadzenie pojazdów oraz po jakich jeszcze lekach nie powinno wsiadać się za kółko?

Co grozi za jazdę po lekach psychotropowych w 2024 roku?

Osoby sięgające po różnego rodzaju leki, zawsze powinny zapoznać się z ulotką, która jest dołączona do opakowania. Oprócz informacji o zastosowaniu, dawkowaniu, przeciwwskazaniach, możliwych skutkach ubocznych, w każdej ulotce znajduje się informacja o wpływie lub braku wpływu substancji zawartych w lekach na prowadzenie pojazdu. Zaleceń o przeciwwskazaniu do prowadzenia pojazdu po lekach należy bezwzględnie przestrzegać. Prowadzenie pojazdu po lekach, po których nie powinno się wsiadać za kółko grozi nie tylko karą więzienia, ale przede wszystkim spowodowaniem wypadku.

Leki psychotropowe zawierają substancje, które wpływają na koncentrację uwagi, refleks i reakcje kierowcy i z tego względu jazda po lekach psychotropowych traktowana jest jak jazda po narkotykach. Prawo nie przewiduje dopuszczalnej dawki narkotyków i innych środków psychoaktywnych, po której zażyciu można prowadzić pojazd. Dlatego kierowca, który zdecyduje się na prowadzenie pojazdu po lekach psychotropowych i zostanie na tym przyłapany, zawsze musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Te jednak różnią się w zależności od tego, czy jego czyn zostanie uznany za wykroczenie, czy przestępstwo.

Co grozi za jazdę po psychotropach i innych środkach odurzających w 2024 roku?

Prawo nie definiuje dawek środków psychoaktywnych, po których jazda samochodem traktowana będzie jako wykroczenie lub jako przestępstwo. W przypadku zatrzymania kierowcy pod wpływem środków odurzających, w tym psychotropów, pobierane są próbki, które w toku postępowania bada biegły, najczęściej toksykolog. Biegły ocenia, po jakiej dokładnie substancji kierowca prowadził pojazd, kiedy ją zażył i przede wszystkim, jaki to miało wpływ na prowadzenie samochodu.

Jeśli biegły orzeknie, że wpływ był niewielki, czyn traktowany będzie jako wykroczenie (art 87 kodeksu wykroczeń), za które grozi:

  • grzywna od 2500 do 30000 zł
  • areszt od 5 do 30 dni
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat

Jeśli biegły orzeknie, że wpływ środków odurzających na prowadzenie pojazdów był znaczący, czyn ten będzie traktowany jako przestępstwo (art 178a kodeksu karnego), za które grozi:

  • Do 30 września 2023 roku: grzywna, kara ograniczenia wolności do 2 lat, kara pozbawienia wolności do 2 lat, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 do 60000 zł
  • Od 1 października 2023 roku: kara pozbawienia wolności do lat 3, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 do 60000 zł

Ponadto od 1 października 2023 roku za spowodowanie wypadku pod wpływem środków odurzających, w wyniku którego poszkodowany dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu grozi kara pozbawiana wolności od 3 lat, natomiast jeżeli w wyniku zdarzenia poszkodowany umrze, grozi kara pozbawienia wolności od 5 lat.

Wpływ leków psychotropowych na prowadzenie pojazdów

Psychotropy to grupa leków, którymi zwalcza się depresję, stany lękowe oraz bezsenność. Zawierają one substancje, które w sposób znaczący wpływają na koncentrację, refleks i zdolności psychomotoryczne. Reakcja kierowcy po nich jest opóźniona, dlatego jazda samochodem po lekach psychotropowych jest bezwzględnie zakazana. Niedopuszczalne jest także prowadzenie pojazdów po innych lekach psychoaktywnych.

Za kierownicę nie powinny wsiadać osoby zażywające leki na bezsenność, zawierające beznodiazepiny – między innymi diazepam. Ponadto prowadzenia pojazdów powinni unikać wszyscy, którzy sięgają po leki uspokajające, leki antyalergiczne starej generacji, leki przeciwwymiotne i leki nasenne. Możliwość prowadzenia pojazdów powinny także skonsultować z lekarzem osoby, przyjmujące leki na cukrzycę i na nadciśnienie.

Zwrócić także należy uwagę na leki przeciwbólowe i leki na grypę. W aptece dostępne są bez recepty silne leki przeciwbólowe, które zawierają kodeinę, po której również nie powinno prowadzić się pojazdów. Ta sama zasada dotyczy silnych leków przeciwbólowych na receptę, które zawierają morfinę, tramal, baclofen czy tetrazepam. Bezpieczne natomiast są leki z paracetamolem, ibuprofenem i kwasem acetylosalicylowym. Uważać należy z kolei na popularne leki na grypę, które oprócz paracetamolu zawierają pseudoefedrynę – to substancja, która w organizmie przekształca się w pochodną morfiny. Z prowadzenia pojazdu należy zrezygnować również przez 2 godziny po podaniu znieczulenia u stomatologa oraz przez 24 godziny po znieczuleniu ogólnym.

Jazda samochodem po lekach psychotropowych 2024 – pomoc prawna adwokata

Jeśli podczas kontroli drogowej lub w innych okolicznościach wykonano Ci test narkotykowy, który wykazał zażycie środków psychoaktywnych i w związku z tym szukasz pomocy prawnej, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy lub telefonicznie.

Aktualizacja artykułu 1 stycznia 2024 roku


Data publikacji: 15.06.2021