Blokada alkoholowa to szansa dla osób, które zostały ukarane zakazem prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu. Jest to środek łagodzący i co do zasady można ubiegać się o niego po odbyciu połowy zasądzonej kary. W przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów o złagodzenie kary można ubiegać się po 10 latach. Co ciekawe możliwość instalacji blokady alkoholowej w polskim prawie istnieje dopiero od 2015 roku.

Blokada alkoholowa 2024 - jak działa?

Blokada alkoholowa przypomina wyglądem alkomat. Aby uruchomić silnik kierowca musi dmuchnąć w specjalny ustnik. Jeśli jest trzeźwy, mechanizm pozwoli uruchomić pojazd, jeśli stężenie alkoholu przekracza dopuszczalną normę, mechanizm blokuje zapłon.

Blokada alkoholowa jest połączona z immobilizerem, który nie pozwala uruchomić zapłonu, jeśli kierowca ma co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza.

Naturalnie nasuwa się pytanie, co w sytuacji, jeśli ktoś często zapala i gasi silnik lub ma auto w systemie Start-Stop. Czy pomiędzy krótkimi przerwami będzie musiał znowu poddać się badaniu? A może, żeby uniknąć kłopotliwego, częstego dmuchania w ustnik trzeba, np. zostawiać auto na biegu jałowym, tzw. luzie, bez gaszenia silnika?

W powyższych przypadkach istnieje możliwość instalacji modelu, w którym odczyt jest ważny 30 minut od ostatniego pomiaru.

Blokada alkoholowa jako prewencyjny środek bezpieczeństwa

Jeśli podstawą działania Twojej firmy jest zatrudnianie zawodowych kierowców możesz wyposażyć swoją flotę w blokady alkoholowe. Ma to szczególne znaczenie, gdy kierowca przewozi inne osoby lub np. niebezpieczne materiały. Blokada alkoholowa pomoże uniknąć sytuacji, w której Twój pracownik narazi na niebezpieczeństwo inne osoby, a Twoje przedsiębiorstwo na utratę zaufania i dobrego wizerunku.

Blokadę alkoholową jako prewencyjny środek bezpieczeństwa stosuje się obligatoryjnie np. w Norwegii. Oczywiście jeśli zdecydujesz się na montaż blokady alkoholowej na własny użytek nie musisz składać wniosku do żadnej instytucji państwowej.

Blokada alkoholowa dla kogo?

Możliwość łagodzenia tymczasowego i dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów w postaci blokady alkoholowej pojawiła się stosunkowo niedawno, bo w 2015 roku. Jeśli znasz kogoś, kto stracił prawo jazdy za tzw. prowadzenie na podwójnym gazie przed 2015 rokiem, to z pewnością warto pokazać mu ten artykuł.

W ustawie Prawo o ruchu drogowym czytamy, że:

“blokada alkoholowa, to urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego [...]”

Zakaz prowadzenia pojazdów kojarzy nam się zazwyczaj z samochodami, tymczasem motorniczy również może skorzystać z blokady alkoholowej. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że opłaty za montaż blokady alkoholowej pokrywa skazany.

Blokada alkoholowa - ile kosztuje?

W porównaniu do korzyści jakie daje powrót za kierownicę, koszt instalacji blokady alkoholowej jest niewielki. Blokady nie trzeba kupować na własność. Można ją wynająć lub wydzierżawić.

Z blokadą alkoholową wiążą się cztery rodzaje kosztów, aczkolwiek nie muszą występować jednocześnie:

  • zakup, wynajem lub dzierżawa urządzenia,
  • montaż urządzenia - od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od modelu samochodu,
  • coroczna kalibracja na stacji diagnostycznej, w 2021 roku było to 99 zł dla samochodu osobowego bez gazu, a z instalacją gazową 162 zł,
  • kaucja.

Blokada alkoholowa na własność to koszt od ok. 3000 zł. Dzierżawa lub wynajem zaczyna się od ok. 80 zł miesięcznie. Oprócz tego raz w roku trzeba wykonać kalibrację urządzenia mierzącego zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Trzeba liczyć się również z możliwością kosztów w postaci kaucji, np. 1000 zł.

blokada alkoholowa co to jest

Jakie formalności trzeba spełnić, żeby zainstalować blokadę alkoholową?

Aby sąd rozpatrzył wniosek o złagodzenie kary w postaci blokady alkoholowej trzeba spełnić szereg warunków, m.in:

  • wyrok musi się uprawomocnić,
  • skazany musi mieć odbytą połowę zasądzonej kary, w przypadku dożywotniego zakazu o złagodzenie kary można ubiegać się po 10 latach,
  • wniosek o zamianę środka karnego na łagodniejszy trzeba złożyć do tego samego sądu, który wydał zakaz prowadzenia pojazdów,
  • kierowca musi udowodnić, że zmienił swoje postępowanie, zachowanie i stosunek do alkoholu, co do zasady sąd bierze pod uwagę okres po zasądzeniu zakazu prowadzenia pojazdów - w tym celu sąd, np. zleca wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania kierowcy, sprawdza czy kierowca przestrzega porządku prawnego, itd.,
  • jeśli prawo jazdy zostało zatrzymane na dłużej niż 1 rok kierowca musi ponownie zdać egzamin na prawo jazdy - nowe prawo jazdy będzie oznaczone kodem 69,
  • bez względu na długość zakazu prowadzenia pojazdów skazany musi przejść badania psychologiczne, badania lekarskie oraz kurs reedukacyjny.

Na forach internetowych można przeczytać, że spełnienie formalności może być utrudnione z wielu powodów, np. ze względu na to, że kierowca nie potrafi uzasadnić, dlaczego w jego przypadku złagodzenie środka karnego blokadą alkoholową jest zasadne albo w wyniku zaniedbań lub sytuacji losowych, gdzie podczas przepływu dokumentów pomiędzy instytucjami, któryś z nich nie dotarł tam, gdzie powinien.

W takich sytuacjach szczególnie warto zgłosić się po pomoc do adwokata, ale zachęcamy do tego również osoby, które po prostu chcą zdelegować to osobom, które znają się na prawie i mają doświadczenie w tego typu przypadkach.

Chcesz zamienić zakaz prowadzenia pojazdów na blokadę alkoholową? Skontaktuj się z naszą kancelarią

Zachęcamy również do skorzystania z przygotowanego przez nas wzoru wniosku do wypełnienia wraz ze szczegółowym objaśnieniem oraz poradą do pobrania w przystępnej cenie w naszym internetowym sklepie.

Aktualizacja artykułu 1 stycznia 2024 roku
Data publikacji: 15.07.2022