Zatrzymanie prawa jazdy po kolizji

Zatrzymanie prawa jazdy po kolizji postępowanie

Policjant może dokonać zatrzymania prawa jazdy na miejscu zdarzenia w sytuacji kiedy będzie miał uzasadnione podejrzenie, że kierowca (przeważnie sprawca kolizji) popełnił wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Zabranie prawa jazdy przez policjanta skutkuje wydaniem przez niego pokwitowania, które uprawnia kierowcę samochodu do jego prowadzenia (co do zasady przez 7 dni). Następnie policjant przekazuje informację o zatrzymaniu prawa jazdy do Sądu nie później jednak niż w terminie 7 dni od daty jego odebrania kierowcy.

Zatrzymanie prawa jazdy po kolizji sprawa w sądzie

Sąd w terminie 14 dni od otrzymania informacji o zatrzymaniu prawa jazdy przez policję, wydaje postanowienie o jego zatrzymaniu na czas trwania postępowania albo o jego zwrocie (przed wydaniem postanowienia dobrze jest sporządzić i wysłać do sądu pismo, w którym wskazujemy na brak podstaw do zatrzymania prawa jazdy np. poprzez podniesienie wątpliwości co do wskazanego przez policjantów przebiegu zdarzenia).
Postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy lub jego zwrocie można zaskarżyć w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty jego otrzymania lub jego ogłoszenia.

Jeżeli zostało wydane postanowienie nakazujące zatrzymanie prawa jazdy, to odpowiednio umotywowane zażalenie, w którym należy zakwestionować zasadność jego zatrzymania adresujemy do sądu rejonowego, który wydał postanowienie.

Gdy sąd pozytywnie rozpatrzy wniesione zażalenie, wówczas zatrzymane prawo jazdy będzie podlegało zwrotowi. Natomiast negatywne rozpatrzenie naszego zażalenia przez sąd tj. utrzymanie postanowienia o zatrzymanie prawa jazdy w mocy, powoduje, iż nie możemy się już od niego odwołać z uwagi na jego prawomocność. W tej sytuacji, zasadniczo jedynym rozwiązaniem jakie pozostaje kierowcy, jest składanie przez niego kolejnych wniosków o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, gdy pojawią się inne, nowe okoliczności które mogą wpłynąć na jego zwrócenie. W tym przypadku, każde kolejne postanowienie o oddalenie wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, zasadniczo może być zaskarżone zażaleniem.

Zatrzymanie prawa jazdy po kolizji pomoc prawna

Warto dodać, iż zatrzymanie prawa jazdy jest jednym z pierwszy etapów postępowania w sprawie ewentualnej odpowiedzialności za kolizję drogową, dlatego tak ważnym jest podjęcie w stosownym momencie odpowiednich działań opartych na trafnej argumentacji oraz solidnej wiedzy, aby zminimalizować ryzyko zatrzymania praw jazdy, a także odpowiedzialności karnej za spowodowanie kolizji drogowej. Zatem jeśli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy prawnej skontaktuj się z nami.

Kolizja drogowa – kiedy występuje, jak się zachować?
https://legalnajazda.pl/kolizja-drogowa/

Źródło: pixabay.com Licencja: creativecommons.org

96 thoughts on “Zatrzymanie prawa jazdy po kolizji

 1. Witam spowodowałem kolizje potrąciłem dwie dziewczyny na pasach.Dziewczynom nic się nie stało.Podczas kolizji byłem trzeżwy.Straciłem prawo jazdy na 18 miesięcy czy mogę starać się o odzyskanie prawa jazdy w połowie kary .Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Szanowny Panie Patryku

   Jak najbardziej może Pan się starać o skrócenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów po upływie połowy okresu na który ten zakaz został orzeczony.

   Pozdrawiam

 2. Witam dnia 15 maja maz miał kolizje drogowa (nikt nie odniósł obrazen) policja przyjechala na miejsce zdarzenia, i stwierdzila ze to prawdopodobnie meża wina ale nie sa pewni i zatrzymója mu prawo jazdy. Wydaja kwit ze moze jezdzic 7 dni. 28 maja dopiero wpływa wnosek od policji do sadu. Dzis maz dzwoni do sadu czy jest juz postanowienie a w odpowiedzi slyszy ze owszem policja prawo jazdy wysłała do sadu ale nie wyslali opisu kolizji i ma dalej czekac. Moje pytanie brzmi czy mozna cos z tym zrobić.

  1. Szanowna Pani Wioletto

   Na obecnym etapie postępowanie, przede wszystkim zalecam jak najszybsze sporządzenie i wysłanie do Sądu wniosku o niezatrzymywanie prawa jazdy w którym opisze Pani swoją wersję przebiegu zdarzenia oraz wykaże, dlaczego dokumentu prawa jazdy jest Pani potrzebny. O tyle takie pismo jest istotne, ponieważ Sąd zasadniczo będzie opierał się na materiale przesłanym przez policję, a warto, aby poznał także drugą wersję wydarzeń.

   Pozdrawiam

 3. Witam,
  Mam pytanie. Parę dni temu uczestniczyłam w kolizji drogowej w której winna była pani kierująca autobusem. Policja zatrzymała jej uprawnienia, bo pani nie znała przepisów a we mnie wjechała wyjeżdżając z zatoczki autobusowej i usiłując mi i policjantom udowodnić, że to ja ją miałam przepuścić. Potem zmieniła wersję na to, że wjechała we mnie jak ją wyprzedzałam a ona stała na pasie już. Moją wersję potwierdził świadek będący w autobusie, który dał pani kierującej swój numer telefonu żeby jej ewentualnie pomóc. Po ponad godzinnych oględzinach i ustalaniu wersji wydarzeń skończyło się to zatrzymaniem pani kierującej autobusem uprawnień do kierowania i skierowaniem sprawy do sądu. Mam jednak pytanie co z moją szkodą na samochodzie? Co prawda mogę nim jeździć bo szkoda jest niewielka i gdyby pani się ze mną dogadała nie zgłaszałabym tego do ubezpieczyciela jednak w takiej sytuacji nie wiem jak to wygląda. Nie podano mi żadnych danych tej pani ani jej ubezpieczyciela, jak to się dzieje przy zwykłej kolizji zakończonej postępowaniem mandatowym. Czy mam czekać na rozstrzygnięcie sądu co do jej winy i dopiero ubiegać się o ewentualny zwrot kosztów czy mogę coś wcześniej już załatwić? Mam też pytanie czy będzie potrzebny mój udział w rozprawie i składanie wyjaśnień w tej sprawie czy wystarczy notatka z policji jako dowód?

 4. Szanowna Pani Doroto

  1. Oczywiście już na obecnym etapie może Pani składać wniosek do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. W celu uzyskania odpowiednich danych może Pani spróbować skontaktować się z policjantem prowadzącym postępowanie telefonicznie lub podczas zeznań które jako świadek na pewno będzie Pani składać (co do zasady notatka sporządza przez policjanta nie jest dowodem w sprawie);

  2. Dodatkowo celem zabezpieczenia swoich interesów zalecam wstąpić do postępowania w charakterze oskarżyciela posiłkowego co już może Pani zasygnalizować podczas składania zeznań na policji. Jako oskarżyciel posiłkowy uzyska Pani status strony, a więc będzie mogła Pani brać udział w każdej sprawie, będzie Pani mogła składać wnioski dowodowe, będzie do Pani doręczana korespondencja w sprawie, będzie mogła Pani zapoznać się z aktami sprawy (np. w celu uzyskania danych do odszkodowania) itd.

  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Sławomirze,
   Dziękuję za wyjaśnienia. Mam jeszcze tylko jedno pytanie czy mogę być oskarżycielem posiłkowym skoro auto jest zarejestrowane na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i jest autem służbowym? Gdyby auto było na mnie zarejestrowane to nie widzę problemu ale w takiej sytuacji chyba będę potrzebowała pełnomocnictwa ze strony firmy do reprezentowania jej przed sądem bo bezpośrednio to ona odniosła szkodę, a ja byłam tylko osobą kierującą i w tym wypadku świadkiem w sprawie, a nie poszkodowaną.

   Pozdrawiam

   1. Szanowna Pani Doroto

    Może być Pani oskarżycielem posiłkowym, ponieważ to Pani (jako kierowca) będzie poszkodowana, tutaj nie ma znaczenia czy samochód był zarejestrowany na firmę czy na Panią, a tym samym nie potrzebuje Pani żadnego pełnomocnictwa. Dodatkowo precyzuje, iż jeżeli wstąpi Pani do postępowania jako oskarżyciel posiłkowy to bedzie występowała w nim zarówno jako swiadek, jak i oskarżyciel posiłkowy.

    Pozdrawiam

 5. Szanowny Panie Sławomirze,
  Dziękuję bardzo za odpowiedź i rozwianie moich wątpliwości. Sama instytucja oskarżyciela posiłkowego jest mi znana natomiast nie miałam pewności jak to jest w przypadku gdy auto jest własnością kogoś innego. Czyli podsumowując wygląda na to, że po raz kolejny będę musiała powtórzyć przebieg zdarzenia oraz dołączyć jako dowód zdjęcia szkód powstałych w trakcie kolizji jako dowód, gdyż policja nie dysponowała aparatem fotograficznym, a na przyszłość pamiętać, żeby jeszcze zrobić zdjęcia zaraz po kolizji aby nie było wątpliwości, a najlepiej jeździć z włączonym videorejestratorem. No cóż człowiek uczy się cały czas. Dziękuję raz jeszcze za pomoc.

  Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Doroto

   Zawsze do usług, w razie dalszych pytań lub potrzeby pomocy, proszę się z nami kontaktować.

   Pozdrawiam

 6. Dzień dobry.
  Chciałbym uzyskać informację co mam robić. Wczorajszego dnia bylem sprawca wypadku kolizji policja stwierdziła że okoliczności zdarzenia powoduja zatrzymanie uprawnień. W kolizji brały udział dwa pojazdy. W sumie 4 osoby (ja moja dwojka dzieci i kierowca z drugiego auta zostalismy zabrani na SOR ale po badaniach zostalismy wypuszczeni do domu). Samochody niestety nie nadaja sie do naprawy. Proszę o podpowiedź co dalej mam zrobić. Może jakiś nr telefonu z kim moge porozmawiać.

  1. Szanowny Panie Wojciechu

   Celem udzielenia Panu szczegółowej porady zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 7. Witam. Spowodowałem wypadek. Potrąciłem rowerzystę. Był to 14 letni chłopak, trafił do szpitala, po jedno dniowym pobycie wiadomo że jest sprawny ale ma jakiś uraz kręgosłupa i musi leżeć prawdopodobnie zostanie mu założony gorset. W chwili wypadku byłem trzeźwy i oślepiło mnie słońce przez co nie zauważyłem rowerzysty. Mam prawo jazdy 10 miesięcy. Jakie mogę ponieść konsekwencje

  1. Szanowny Panie Krzysztofie

   1. To wszystko będzie zależeć od opinii biegłego, które najpewniej zostanie w Pana sprawie powołany. Jeżeli biegły stwierdzi, iż uszczerbek na zdrowiu pokrzywdzonego będzie wynosić poniżej 7 dni to co do zasady grozi Panu kara grzywny oraz ewentualnie zakaz prowadzenia pojazdów, natomiast jeżeli uszczerbek na zdrowiu będzie wynosić powyżej 7 dni to wtedy grozi Panu kara pozbawienia wolności do lat 3 oraz ewentualnie zakaz prowadzenia pojazdów;

   2. Jeżeli miałby Pan więcej pytań odnośnie sprawy lub jeżeli chciałby Pan uzyskać pomoc w sprawie zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

   1. Wiadomo już, z chłopakiem jest wszystko dobrze tego samego dnia został już tylko na obserwacji. Nie ma żadnych poważnych obrażeń miał lekkie wstrząśnienie mózgu i pęknięty kręg w kręgosłupie ale to nic groźnego, z tego powodu ma mieć założony gorset stabilizujący i miał już zostać wypisany po 5 dniach ale czeka na gorset jeśli czekanie się przedłoży jak to zostanie zinterpretowane?

    1. Szanowny Panie Krzysztofie

     Kwalifikacja Pana czynu (wypadek czy kolizja) nie będzie zależeć od tego po jakim czasie pokrzywdzony wyjdzie ze szpitala tylko czy jego obrażenia zostaną uznane jako uszczerbek na zdrowiu powyżej czy poniżej 7 dni. Jeżeli ma pęknięty kręg, to raczej może to zostać zakwalifikowane jako wypadek, ale tak jak wspomniałem wcześniej, kwestię tę ostatecznie rozstrzygnie biegły.

     Pozdrawiam

 8. Szanowny Panie Sławomirze,

  Mój ojciec jest zawodowym kierowcą. Prawo jazdy posiada od 1975 roku. Nigdy nie miał żadnego poważniejszego wypadku (nie był sprawcą, ani uczestnikiem większej kolizji). Jeździ bardzo bezpiecznie i przepisowo. W nocy z 25. na 26. października nieszczęśliwie brał udział w karambolu na obwodnicy trójmiasta. Samochody nagle zaczęły hamować. Niestety nie udało mu się wyhamować ciężarówki i uderzył w poprzedzającą ciężarówkę, której ponoć udało się wyhamować przed poprzedzającym pojazdem. Mojemu tacie na szczęście nic się nie stało, jednak kierowca z poprzedzającej ciężarówki, w której tył uderzył mój tata, w wyniku uderzenia złamał nos oraz skarżył się na ból głowy, więc odwieziono go do szpitala. Policjant na miejscu zdarzenia stwierdził, że niechętnie, ale niestety musi odebrać za pokwitowaniem 7-mio dniowym prawo jazdy ze względu, że wina leży po stronie mojego taty i takie są procedury. Zapewnił jednak, że jeżeli poszkodowany wyjdzie ze szpitala w ciągu 7-miu dni, to mojemu tacie bez problemu zostanie zwrócone prawo jazdy. Jak się dowiedzieliśmy, poszkodowany faktycznie wyszedł ze szpitala w okresie do 7-miu dni, więc mieliśmy nadzieję na szybkie zakończenie sprawy. Tak się jednak nie stało. W dniu 2. listopada skontaktowaliśmy się z jednostką Policji właściwą dla miejsca zdarzenia, z policjantem prowadzącym sprawę. Dowiedzieliśmy się od niego, że poszkodowany musiał mieć przeprowadzoną rekonstrukcję nosa, a poza tym szkody są dosyć znacznie wartościowe i z tego względu oddał sprawę do prokuratury i wystosował wniosek o przesłuchanie mojego taty na komendzie Policji właściwej dla miejsca jego zamieszkania, informując że sprawa może potrwać 3 miesiące lub ponad.

  Szanowny Panie Sławomirze, jak wspomniałem mój tata jest zawodowym kierowcą i prawo jazdy jest mu niezmiernie potrzebne. Jest załamany zaistniałą sytuacją. Proszę powiedzieć, czy procedury faktycznie takie są? Czy sprawa musiała iść do prokuratury? Czemu policjant, będący na miejscu zdarzenia twierdził, że prawo jazdy zostanie zwrócone, jeśli poszkodowany wyjdzie ze szpitala do 7-miu dni, a tu nagle okazuje się, że nie? Czy policjant z jednostki policji właściwej dla miejsca zdarzenia uwziął się i przekroczył swoje kompetencje? Przede wszystkim co możemy zrobić, żeby ojciec mógł jak najszybciej odzyskać prawo jazdy?

  1. Szanowny Panie Karolu

   1. Jeżeli uszczerbek na zdrowiu osoby pokrzywdzonej wynosi powyżej 7 dni to co do zasady sprawę swoim nadzorem obejmuję prokuratura, ponieważ z reguły jest to uznawane jako przestępstwo;

   2. Jeżeli sprawa jest prowadzona pod kątem wypadku to z reguły prokurator decyduje czy zatrzymać prawo jazdy czy też nie, a nie policjant. A dlaczego tak powiedział? Nie wiem, może opierał to na swoim doświadczeniu w podobnego rodzaju przypadkach;

   3. Teraz najlepiej będzie jak najszybciej sporządzić odpowiedni wniosek o niezatrzymywanie prawa jazdy/o jego zwrot;

   4. Jeżeli miałby Pan więcej pytań odnośnie sprawy lub jeżeli chciałby Pan uzyskać pomoc w sprawie zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

   1. Szanowny Panie Sławomirze,

    Dziękuję serdecznie za poświęcony czas i wyjaśnienie mojej sprawy. Czy mogę liczyć z Pana strony na odpowiedź na jeszcze jedno pytanie odnośnie tej sprawy? Mianowicie poszkodowany wyszedł ze szpitala do 7-miu dni, jednak pozostaje na zwolnieniu lekarskim. Czy to ma wpływ na kwalifikację czynu jako przestępstwo/wypadek, czy do kwalifikacji liczy się tylko ilość dni spędzonych w szpitalu?

    Pozdrawiam

    1. Szanowny Panie Karolu

     Kwalifikacja czynu (wypadek czy kolizja) nie będzie zależeć od tego po jakim czasie pokrzywdzony wyszedł ze szpitala czy jak długo w nim przebywał, ale od tego czy jego obrażenia zostaną uznane jako uszczerbek na zdrowiu powyżej czy poniżej 7 dni, a kwestię tę rozstrzygnie biegły.

     Pozdrawiam

 9. Czy za kolizje na parkingu wjechanie w ulicę jednokierunkowa ucieczka z miejsca wypadku mogą wysłać na badania psychologiczne dodam że zabrali prawko na 6 miesięcy

  1. Szanowna Pani Marcelino

   Jeżeli zabrali prawko na 6 miesięcy to wnioskuje, iż Pani czyn został zakwalifikowany jako kolizja i co do zasady w przypadku kolizji brak jest skierowania na badania psychologiczne.

   Pozdrawiam

 10. Szanowna Pani Marcelino

  1. Zakaz prowadzenia pojazdów liczy się od daty jego fizycznego zatrzymania lub jego fizycznego zwrotu;

  2. Po uprawomocnieniu się wyroku, sąd prześle akta do starostwa, które wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami na okres 6 miesięcy. Po upływie tego czasu kieruje się Pani do starostwa po odbiór dokumentu prawa jazdy i zasadniczo, żadnych badań nie będzie musiała Pani przechodzić no chyba, że starosta nabierze wątpliwości co do Pani kwalifikacji wtedy np będzie mógł Panią skierować na ich sprawdzenie w formie egzaminu państwowego, jednakże co do zasady jest to uznaniowe;

  3. Ale art. które Pani podała to nie są wykroczenia które Pani popełniła tylko podstawy orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów;

  Pozdrawiam

 11. witam, potrąciłem pieszego na przejściu, nie było wtargnięcia na ulice, choć zapewne nie spojrzał w obie strony, po nocy w szpitalu wyszedł nic nie zagraża jego zdrowiu jest tylko poobijany.
  Oślepiły mnie światła samochodu ,,X” jadącego z naprzeciwka, który przysłonił pieszego na przejściu oraz samochód ,,Y” z naprzeciwka również zasłonił pieszego, a w momencie gdy ,,Y” przekroczył pasy zaczął skręcać w lewo i w ten sposób nie zauważyłem, że pieszy wszedł na przejście i już jest na ulicy( szedł z mojej lewej na prawą stronę) latarnia jest postawiona ok. 5 m od przejścia oraz ma słabe oświetlenie( pieszy ubrany na czarno było po 19 jeszcze nie tak ciemno ,ale za pieszym nieoświetlone czarne garaże (zlał się z otoczeniem),raczej nie przestawiłem świateł na światła mijania zapomniałem o nich gdyż na tej samej ulicy byłem w sklepie , ale byłem widoczny gdyż mam mocniejsze światła dzienne od pozycyjnych a led załącza się automatycznie więc nie ma mowy o tym bym jechał po ciemku i właśnie dlatego zapomniałem o światłach gdyż od okien odbijały się dzienne) nie jechałem szybko, gdyż dopiero dołączyłem się do ruchu ok. 500 m od sklepu
  policja zabrała prawo jazdy, z wysyłką do sądu, dowiedziałem się że mogliby wystawić mandat i 6 mies zakazu jazdy, dlatego wysyłają do sądu aby zadecydował (cytuje policjanta) czy odrazu sąd odda mi prawko czy zabierze na miesiąc ( nie podał wyższego czasu ) policja powiadomiła mnie że jest to brane nie jako wypadek ale jako zdarzenie , nie wiem co o tym myśleć , z tego co czytałem 7 dni policja na wysłanie do sądu prawka a 14 dni od otrzymania sąd ma na decyzje tej sprawie, mam mieć przesłuchanie

  1. chciałem się dowiedzieć czy w jakiś sposób uda mi się odzyskać prawo jazdy ,gdyż są mi potrzebne w pracy, choć nie jest to praca polegająca na ciągłej jeździe, oraz na dojeździe do pracy gdyż mam do przejechania pół miasta a idzie zima , dodam że prawo jazdy mam od roku i 9 miesięcy, mam 6 pkt a grozi mi za to zdarzenie 10 albo 20 pkt z tego co powiedział mi policjant, gdyż uderzenie było czołowe ale pieszy odskoczył (nie działa ABS wdg policji 14 m hamowania na oko było tyle co latarnia przejście) , chciałem się też dowiedzieć czy jeśli nie mam prawka 2 lata mogę zdobyć maksymalnie 20 , 21 czy 24 pkt bo różne są info na internecie oraz czy po przekroczeniu liczby pkt muszę zdać tylko egzamin ,cały kurs czy sprawdzenie kwalifikacji do jazdy

   1. Szanowny Panie Dawidzie

    1. W takiej sytuacji jeżeli otrzyma Pan informację, iż prawo jazdy zostało wysłane do sądu, najlepiej będzie ustalić do którego konkretnie sądu wniosek trafił, pod jaką sygnaturą został w sądzie zarejestrowany, a następnie jak najszybciej wysłać do sądu dobrze umotywowany i opisany wniosek o niezatrzymywanie dokumentu prawa jazdy. Warto bowiem, aby sąd poznał także Pana wersję zdarzenia, a nie opierał się wyłącznie na twierdzeniach policji. Przy sporządzaniu wniosku należy bardzo rozważnie podawać opis zdarzenia;

    2. Odnośnie punktów karnych to aktualnie jest z tym małe zamieszanie mając na uwadze problemy z CEPIKiem. Jednakże raczej granica która nie może Pan przekroczyć to 20 punktów.

    Pozdrawiam

 12. Witam Serdecznie. Wyrokiem Sądu utraciłem uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych na 6 miesięcy z art. 86 paragraf 1. Byłem trzeźwy, przyznałem się do winy, czy mogę się ubiegać o skrócenie kary, gdyż prawo jazdy jest mi potrzebne do wykonywania pracy. W kolizji której byłem sprawcą nikt nie ucierpiał, tylko że wypadek spowodowałem przez wyprzedzanie na linii ciągłej ze znakiem zakaz wyprzedzania, a ponadto w miejscu w którym często zdarzają się wypadki.

  1. Szanowny Panie Czesławie

   Jeżeli wyrok nie jest prawomocny, można spróbować napisać apelację. Natomiast jeżeli wyrok się uprawomocnił to niestety, ale w Pana przypadku nie ma możliwości skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów, ponieważ kodeks wykroczeń co do zasady nie przewiduje instytucji skracania środków karnych do których miedzy innymi należy zakaz prowadzenia pojazdów.

   Pozdrawiam

 13. Co powinnam robić aby jak najszybciej odzyskać prawo jazdy, jest mi niezbędne do pracy.
  Dwa dni temu byłam sprawcą kolizji, nie wyhamowałam na czas przed autem, które zatrzymało się przed przejściem dla pieszych, przepuszczając pieszego, niestety mój samochód uderzył w tył tamtego, było mokro po deszczu, chwila nieuwagi i niestety. Pierwszy raz byłam uczestnikiem kolizji, jeżdżę dużo od 14 lat, nigdy nic takiego nie miało miejsca, staram się jeździć spokojnie i bezpiecznie.
  Ostatecznie nikomu nic się nie stało, tylko uszkodzenia obu aut.
  Badanie alkomatem 0,0.
  Policjant zabrał mi prawo jazdy, mam pokwitowanie na którym mogę jeździć 7 dni. Mam czekać na telefon z policji na wezwanie na przesłuchanie.
  Jak tu czytam, że policja ma 7 dni na przekazanie materiału do sądu a sad 14 dni na wydanie decyzji to razem 21 dni, to dla mnie duży problem. Uniemożliwia mi to pracę a nawet normalne funkcjonowanie bo mieszkam na wsi gdzie komunikacja nie dojeżdża.
  W ogóle to do kolizji policja nie musiała być wzywana, sama właścicielka i kierująca poszkodowanym zaproponowała żeby nie wzywać, spisalysmy oświadczenie. Jednak przyjechał jej chłopak i uparł się aby wezwać pogotowie aby sprawdzić czy wszystko w porządku. Kierująca poszkodowanym autem byla w szpitalu na prześwietlenie, ale wyszła tego samego dnia, stwierdzono że wszystko ok.
  Co mogę zrobić aby przyspieszyć odzyskanie prawa jazdy?

  1. Szanowna Pani Moniko

   Z wielką chęcią Pani pomogę, jednakże, aby móc to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 14. Witam spowodowałem 3 kolizje w nie cale 2lata dwie były autem firmowym nic poważnego a jedna prywatnie kiedy mi zwrócą prawo

  1. Szanowny Panie Hajzler

   Jakby mógł Pan doprecyzować z jakiego tytułu zatrzymali Panu prawo jazdy i kto to orzekł, wydział komunikacji czy sąd.

   Pozdrawiam

   1. Policja od razu po kolizji zatrzymała prawo jazdy bylem w wydziale komunikacji i nic nie wiedza jeszcze nie dostałem żadnego pisma a mija juz 3 tydziej. Kiedy czegoś się dowiem i od kogo. Co mi grozi. Kolizja była nie wielka wjechalem w tym innego pojazdu .

    1. Szanowny Panie Hajzler

     1. W takiej sytuacji zalecam skontaktowanie się z jednostką policji która dokonała zatrzymania Pana prawa jazdy celem ustalenia policjanta zajmującego się Pana sprawą oraz sygnatury sprawy oraz ustalenia czy prawo jazdy zostanie Panu zwrócone lub czy może zostało już wysłane do sądu celem wydania postanowienia o jego zatrzymaniu;

     2. Jeżeli prawo jazdy trafiło do sądu i sąd już wydał postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy zalecam sporządzić od takiego postanowienia dobrze uargumentowane zażalenie w terminie 7 dni od jego otrzymania;

     3. Co do zasady grozi Panu grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów oraz obciążenie kosztami naprawy swojego oraz drugiego kierowcy pojazdu. Jednakże na wysokość ewentualnej grzywny, kosztów naprawy oraz czy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie w ogóle orzeczony w dużej mierze będą miały wpływ złożone przez Pana wyjaśnienia oraz sama postawa podczas postępowania.

     Pozdrawiam.

 15. Witam, spowodowałem kolizję, poszkodowani pojechali do szpitala na badania. Do czasu zakończenia działań przez Policję ma miejscu, nie było wiadomo, czy zwolnienie lekarskie będzie powyżej 7 dni. W związku z tym, zostało zatrzymane mi prawo jazdy. Zostałem poinformowany, że gdy będzie poniżej 7 dni, to w na komendzie Policji zostanie mi oddane PJ, dostanę mandat i punkty. Okazało się, że poszkodowani wcale nie dostali zwolnienia lekarskiego. Jednak prowadzący sprawę stwierdził że musi wysłać do sądu, ponieważ zostało zatrzymane. Nie mogę odzyskać na komisariacie?

  1. Szanowny Panie Jastrzębowski

   Skoro dokument prawa jazdy został wysłany do Sądu to Sąd będzie decydować czy zwrócić Panu prawo jazdy czy też nie. W związku z czym zalecam skontaktować się z Sądem do którego prawo jazdy zostało wysłane, ustalić sygnaturę sprawy oraz jak najszybciej sporządzić dobrze umotywowany wniosek o niezatrzymywanie prawa jazdy.

   Pozdrawiam

 16. Wjechałam w ulicę jednokierunkowa. W naprzeciwka jechały samochody więc chciałam je przepuścić więc chciałam zaparkować. Parkujac zachaczylam o samochód który był zapakowany przodem skośne. Wycofując zachaczylam o drugi samochód który był z tyłu. Uciekalam z miejsca wypadku bo nikt nie przychodził. Policja przyjechała do mnie do domu. sprawa trafiła do sądu. Zabrali mi prawko na pół roku. Czy będę musiała robić badania?? Dodam że byłam trzezwa

  1. Szanowna Pani Diano

   Odpowiedzi na Pani pytanie udzieliłem w poprzednim komentarzu.

   Pozdrawiam

 17. Witam, ponad miesiąc temu spowodowałam kolizje na skrzyżowaniu kolizyjnym. Skręcając w lewo wymusiłam pierwszeństwo. Nikomu nic się nie stało, policja zabrała mi prawo jazdy. Tydzień później dostałam pismo że nie mogę prowadzić samochodu do czasu rozprawy. Minęły 3 tygodnie i cisza. Czy sąd ma jakiś maksymalny czas na rozpatrzenie? Próbować się czegoś dowiadywać poprzez sąd czy lepiej czekać? Czy jest jakaś opcja abym do czasu rozprawy mogła prowadzić samochód? Oprócz zabrania prawa jazdy przez sąd czego mogłabym się spodziewać?

  1. Szanowna Pani Aniu

   1. W takiej sytuacji zalecam skontaktowanie się z jednostką policji która dokonała zatrzymania Pani prawa jazdy celem ustalenia policjanta zajmującego się Pani sprawą oraz sygnatury sprawy oraz ustalenia na jakiem etapie jest sprawa, kiedy zostanie wysłany do sądu wniosek o ukaranie, itd.. Jeżeli wniosek o ukaranie został już wysłany do Sądu to najlepiej ustalić do którego i tam dzwonić celem uzyskania informacji o sygnaturze sprawy oraz celem uzyskania informacji na jakiem etapie jest sprawa, itd.;

   2. Jeżeli prawo jazdy trafiło do sądu i sąd już wydał postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy zalecam sporządzić od takiego postanowienia dobrze uargumentowane zażalenie w terminie 7 dni od jego otrzymania, natomiast jeżeli termin na sporządzenie zażalenia upłynął w takim razie pozostaje Pani powalczyć o zwrot dokumentu prawa jazdy przed Sądem;

   3. Co do zasady grozi Pani grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów oraz obciążenie kosztami naprawy swojego oraz drugiego kierowcy pojazdu. Jednakże na wysokość ewentualnej grzywny, kosztów naprawy oraz czy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie w ogóle orzeczony w dużej mierze będą miały wpływ złożone przez Panią wyjaśnienia oraz sama postawa podczas postępowania.

   Pozdrawiam

   1. Witam, składając zeznania na policji poddałam się dobrowolnej karze mandatu oraz zabrania prawa jazdy na 6 miesięcy. Sąd zdecyduje czy taka kara może być, czy też nie.
    Mam teraz pytanie do Pana: Czy jeśli sąd wyda wyrok taki lub inny- czy po odbyciu kary (zapłacenie mandatu oraz przeczekania braku prawa jazdy) otrzymam zaświadczenie o niekaralności? Jeśli nie, to w jakim najszybszym terminie mogłabym je otrzymać?

    Pozdrawiam

    1. Szanowna Pani Aniu

     Jeżeli to jest kolizja drogowa, a więc wykroczenie to nie widnieje Pani w Krajowym Rejestrze Karnym, a więc jest Pani cały czas niekarana, a więc co do zasady zarówno w trakcie odbywania kary, jak i po jej odbyciu otrzyma Pani zaświadczenie o niekaralności.

     Pozdrawiam

 18. Message Body:
  Witam. Spowodowałam wypdek samochodowy, nie było poszkodowanych, nikomu prócz mnie nic się nie stało. 16 stycznia Sąd w Grudziądzu orzekł wobec mnie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy. Natomiast starosta ostrodzki (moja gmina zamieszkania), gdy wpłynął do niego wyrok 1 marca wszczął postępowanie administracyjne z urzędu w sprawie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami kategorii B. W uzasadnieniu napisanie ze z przedmiotowego wyroku wynika, ze spowodowałam zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
  Co mogę zrobić, by nie cofnięto mi prawa jazdy? zaznaczyć chce, ze bez samochodu nie będę mogła pracować, gdyż mieszkam w małej wsi. Jestem samotna matka dwuletniego dziecka. Prosze o pomoc

  1. Szanowna Pani Angeliko

   To jest normalna procedura w sytuacji kiedy zostanie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Jeżeli został wobec Pani orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy to zasadniczo po tym okresie urząd zwróci Pani uprawnienia do kierowania pojazdami. Podsumowując, przez czas trwania zakazu prowadzenia pojazdów ma Pani także cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

   Pozdrawiam

 19. Witam,
  spowodowałem niby wypadek bo tak zeznali poszkodowani. materiał z kamery pokazuje winę innego kierowcy policja wzięła pod uwagę tylko zeznania poszkodowanych ( 2 auta prawie śladu nie ma) zostało mi zatrzymane. sąd po oparciu na wniosku policji zatrzymali prawo jazdy do wyjaśnienia. zaspałem z pismem do sądu dziś już jest po 3 miesiącach i wciąż cicho ja jestem już karany od 3 miesięcy i nigdzie niczego się nie mogę dowiedzieć.

  1. Szanowny Panie Wojciechu

   Z wielką chęcią Panu pomogę, jednakże, aby móc to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 20. Witam
  2 marca spowodowałem kolizje skrecajac w lewo nie zauważyłem pojazdu nad jeżdźającego i nie było nawet śladów hamowania, policja zabrała mi prawo jazdy i do chwili obecnej nie mam prawa jazdy ani mandatu i nie wiem co robic.
  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Jakubie

   1. W takiej sytuacji zalecam skontaktowanie się z jednostką policji która dokonała zatrzymania Pana prawa jazdy celem ustalenia policjanta zajmującego się Pana sprawą, sygnatury sprawy a także ustalenia na jakiem etapie jest sprawa, kiedy zostanie wysłany do sądu wniosek o zatrzymanie prawa jazdy, kiedy będą chcieli Pana przesłuchiwać itd.. Jeżeli wniosek o zatrzymanie prawa jazdy został już wysłany do Sądu to najlepiej ustalić do którego i tam dzwonić celem uzyskania informacji o sygnaturze sprawy oraz celem uzyskania informacji na jakiem etapie jest sprawa, a także celem jak najszybszego sporządzenia dobrze umotywowanego wniosku o niezatrzymywanie prawa jazdy itd.;

   2. Jeżeli miałby Pan więcej pytań odnośnie sprawy lub jeżeli chciałby Pan uzyskać pomoc w sprawie zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 21. Witam,
  31.05.19 zostałem wskazany jako sprawca wypadku. Jechałem pomiedzy dwoma ciężarówkami(biała i niebieska), na końcu łuku drogi rozpocząłem wyprzedzanie(białej ciężarówki) (linia przerywana, brak zakazu wyprzedzania), w połowie ciężarówki zobaczyłem samochód z naprzeciwka, więc przyspieszyłem wyprzedzanie(nieopoodal rozpoczynal się kolejny łuk drogi), jednak niestety poniekąd wymusiłem na kierowcy jadącego z naprzeciwka hamowanie (nie było to awaryjne hamowanie, brak śladów opon od hamowania), gdy wróciłem już na swój pas jego samochód wciąż był w ruchu, w lusterku dostrzegłem że delkiatnie zjechał na 40cm pobocze. Okazało się, że Pan całkowicie się zatrzymał, a na jego tył najechała kobieta w bmw, która najprawdopodobniej się zapatrzyła(odległość miedzy ich samochodami nie była znikoma) , odbiła się od jego lewego tyłu i uderzyła czołowo w ciężarówkę(niebieską) (o tym dowiedziałem się od policjantów), jako jedyna trafiła do szpitala. Nie widziałem momentu całego zdarzenia, gdyż cały czas poruszalem się w przeciwnym kierunku (widzialem jedynie w lewym lusterku jak niebieska ciężarówka wykonała nagły manewr). Po kilkunastu minutach, po uswiadomieniu sobie, że mogło tam się stać coś poważnego wróciłem ma miejsce wypadku i w stresie przez to co się stało przedstawiłem moja wersję policjantom. Zostało zatrzymane moje prawo jazdy jako podejrzanemu o spowodowanie wypadku(otrzymałem pokwitowanie umożliwiające mi jazdę prze 7dni), jednakże mój manewr nie wymagał całkowitego zatrzymania się kierwcy passata(a jedynie w ostateczności przyhamowania, nie awaryjnego) , na kobietę z bmw i jej zachowanie nie miałem już jakiegokolwiek wpływu. Co dalej mogę zrobić aby odzyskać prawo jazdy niezbędne do dojazdów do pracy oddalonej o 25km? Czy grozi mi kara za całość zdarzenia, czy tylko nieprawidłowy manewr wyprzedzania i wymuszenie hamowania kierowcy passata? Jest nagranie z ciężarówki, która początkowo jechała za mna i w którą uderzyla kierująca bmw, jednakże go nie widziałem. Podczas zdarzenia byłem trzeźwy, nigdy nie karany, 0pkt karnych i prawo jazdy od ponad 2 lat, mam 21 lat.

  1. Szanowny Panie Misiek

   Z wielką chęcią Panu pomogę, jednakże, aby móc to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 22. Witam w niedzielę miałem wpadek z mojej winy i wszystkich zabrała karetka do szpitala okazało sie za zaraz wszystkich nas wypisano w ten sam dzień i każdy dostał l4 na dwa tygodnie policjia zabrała mi prawo jazdy za pokwitowaniem na 7 dni byłem w prokuraturze dziś nic nie dostali od nośnie mojego prawo jazdy czy moge miec tego jakies konsekwencje

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   1. Jeżeli faktycznie nikomu się nic nie stało to za spowodowanie kolizji co do zasady grozi kara grzywny do 5000 złotych oraz możliwy zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, jednakże wysokość kary zasadniczo będzie zależeć od treści Pana wyjaśnień oraz od przyjętej linii obrony. W tego rodzaju sprawach odpowiedni sposób opisania zdarzenia ma niezwykle istotne znaczenie, dlatego zalecam dobrze się do tego przygotować. Na marginesie dodam, iż jeżeli to faktycznie jest kolizja to w pierwszej kolejności powinien się Pan kontaktować z jednostką policji, która zatrzymała Panu prawo jazdy, a nie z prokuraturą;

   2. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 23. Panie Sławomirze kilka dni temu nieopanowalem pojazdu i wypadlem z drogi skasowałem latarnie i 7 zaparkowanych na pobliskim parkingu pojazdow. Nikt nie ucierpial poza mna. Teraz leze w szpitalu z powaznymi urazami. Policja zabrala mi prawo jazdy ale zostałem poinformowany że zdarzenie zostalo zakwalifikowane jako kolizja z powodu braku ofiar i rannych.Nie mniej jednak Policja wysłała prawo jazdy do sadu. Czy wie Pan na jak dlugo w tej sytuacji stracilem uprawnienie? Od czego ten okres w tej sytuacji zależy?
  Dziekuje z góry
  Pawel Kostecki

  1. Szanowny Panie Pawle

   1. Na razie żadnych uprawnień Pan nie stracił, policja wysłała wniosek o zatrzymanie prawa jazdy na czas trwania postępowania (czyli do momentu prawomocnego zakończenia się sprawy), sąd wyda postanowienie o jego zatrzymaniu bądź nie. Jeżeli sąd wyda postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy to wtedy od takiego postanowienia będzie można się odwołać. Jakakolwiek ingerencja w Pana uprawnienia do kierowania pojazdami nastąpi w momencie kiedy Sąd w wyroku kończącym sprawę (który zostanie wydany po rozstrzygnięciu czy zatrzymać Panu prawo jazdy na czas trwania postępowania oraz po Pana przesłuchaniu, itd.) orzeknie wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów (od 6 miesięcy do 3 lat), ale to nie jest powiedziane, że to nastąpi, dużo zależy od Pana podejścia do sprawy i przyjętej linii obrony, itd.;

   2. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 24. Witam, wczoraj zderzyłem się z autobusem miejskim. Z pasa w lewo skreciłem w prawo i autobus musiał szybko hamować. Przyjechała karetka ale nikomu się nic się stało. Byłem trzeźwy, nie uciekłem z miejsca. Nie wiem co we mnie wstąpiło żeby skręcić w prawo. Strasznie żałuję. Policja zabrała mi prawo jazdy i dala pokwitowanie na 7 dni że mogę jeździć. Sprawę wysłała do sądu. Czy zabiorą mi prawo jazdy, jak tak to na ile? Nie wybacze sobie tego jeśli zabiorą mi prawo jazdy. Kiedy dostanę list z postanowieniem? Co dalej?

  1. Szanowny Panie Damianie

   Zalecam:

   1. Skontaktowanie się z jednostką policji która dokonała zatrzymania Pana prawa jazdy celem ustalenia policjanta zajmującego się Pana sprawą oraz sygnatury sprawy. Dodatkowo proszę ustalić czy i gdzie prawo jazdy zostało lub zostanie skierowane, czy do sądu (wykroczenie) czy do prokuratury (przestępstwo) które będę wydawać postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania. Po ustaleniu tych danych, jeżeli prawo jazdy zostanie lub zostało skierowane do któregoś ze wskazanych we wcześniejszym zdaniu organów zalecam sporządzić dobrze umotywowany wniosek o niezatrzymywanie dokumentu prawa jazdy;

   2. Jeżeli sąd lub prokuratura wydadzą postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy zalecam sporządzić od takiego postanowienia zażalenie w terminie 7 dni od jego otrzymania;

   3. Po ustaleniu policjanta zajmującego się Pana sprawą zalecam również zastanowić się nad taktyką procesową, tzn. czy przyznaje się Pan do popełnionego czynu (np. kara grzywny bez zakazu prowadzenia pojazdów zamiast kary grzywny z zakazem prowadzenia pojazdów, jednakże to czy to nastąpi będzie zasadniczo zależeć od tego jakiej treści złoży Pan wyjaśnienia) czy też nie (szansa na uniewinnienie);

   4. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

   1. Prawo jazdy zostało skierowane do sądu. Policjant mówił że mam czekać na wyrok sądu listownie do domu. Powodem zatrzymania prawa jazdy było stwarzanie niebezpieczenstwa w ruchu drogowym. Czytałem że za takie coś mogą zabrać prawo jazdy od 6 miesięcy do 3 lat. Dodam że byłem trzeźwy, byłem na miejscu zdarzenia. Czy mogą zabrać mi aż na 3 lata, na taki czas zabierają osobom nietrzeźwym które zrobią kolizje. Co Pan doradzi?

    1. Szanowany Panie Damianie

     1. To czy na tyle Panu zabiorą prawo jazdy zależeć będzie miedzy innymi od Pan wyjaśnień, dlatego zalecam się do nich dobrze przygotować, a także od okoliczności zdarzenia, itd.;

     2. Odnośnie dalszych rad, to proszę zastosować się do pkt. 1, 2, 3 i 4 mojej poprzedniej wiadomości, a na obecnym etapie, przede wszystkim do pkt. 1 czyli proszę sporządzić i wysłać do sądu dobrze umotywowany wniosek o niezatrzymywanie prawa jazdy, nie warto czekać na postanowienie sądu.

     Pozdrawiam

     1. Ale ja niedostałem żadnego wezwania na składanie wyjaśnień. Mam tylko czekać na postanowienie sądu, nic więcej. Tak powiedział policjant.

 25. Witam, mam jedno ważne pytanie. Czy jeśli policja zabrała mi prawo jazdy, a nie dostałem jeszcze wyroku sądu… To czy mogę jeździć autem do wyroku sądu? Wiem że po wyroku sądu nie mam prawa nigdzie się ruszać autem. Ale teraz, gdy nie ma jeszcze wyroku to mogę wsiąść za kółko? Co mi za to grozi?

  1. Szanowny Panie Damianie

   1. Na pewno w najbliższym czasie takie wezwanie Pan otrzyma;

   2. Policjant powiedział Panu, że ma Pan czekać na postanowienie, a ja Panu piszę, że lepiej nie czekać tylko działać tak jak to opisałem we wcześniejszych punktach;

   3. Jeżeli nie ma prawomocnego postanowienia sądu o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania to nie widzę przeszkód, aby mógł Pan prowadzić samochód z jedynym narażeniem otrzymania mandatu karnego do 250 złotych za brak dokumentu.

   Pozdrawiam

   1. Witam Pana.. Dzisiaj dostałem jednak wezwanie na składanie zeznań. Czego mogę się spodziewać na takim przesłuchaniu. Pasażera który jechał ze mną też chcą przesłuchać

    1. Szanowny Panie Damianie

     Przede wszystkim tego, że będzie mógł Pan złożyć wyjaśnienia celem ustosunkowania się do postawionego zarzutu.

     Pozdrawiam

     1. Jestem już po zeznaniach, policjant dzisiaj wysyła cała sprawę do sądu. W zeznaniach policjant napisał jak było, że się przyznaje oraz to że przyjmuje każdą karę grzywny tylko proszę o niezatrzymywanie prawa jazdy. Teraz pozostaje tylko czekać na postanowienie sądu. Dziękuję Panu bardzo za pomoc

 26. Panie Sławku, ponad półtora tygodnia temu byłem z dziewczyną która była pasażerem na zeznaniach na Policji. Policjant wtedy mówił że po zeznaniach w ten sam dzień jedzie zawieźć papiery do sądu. Jednak wczoraj moja dziewczyna która była pasażerem dostała awizo z listem poleconym z Policji. Co to może być za list? Narazie nie mamy możliwości odebrania go, dopiero w przyszłym tygodniu dlatego może Pan wie co oznacza taki list? Co to może być?

  1. Szanowny Panie Damianie

   Trudno powiedzieć, najlepiej będzie jak dziewczyna zadzwoni na policję i się dowie o co może im chodzić. Niemniej mogą chcieć ją np. ponownie przesłuchać, ponieważ np.pojawiły się jakieś nowe okoliczności dot. sprawy.

   Pozdrawiam

 27. Panie Sławku, jutro mija miesiąc odkąd sprawa została przekazana przez policję do sądu. Nadal nie dostałem wyroku. Co robić w takiej sytuacji? Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Damianie

   W takiej sytuacji najlepiej zadzwonić do sądu celem uzyskania informacji czy wyrok został wydany, jeżeli tak to kiedy, a jeżeli nie to kiedy można spodziewać się jego wydania.

   Pozdrawiam

   1. Panie Sławku dzwoniłem do sądu w zeszłą środę i niestety wyroku jeszcze nie ma. Kazano mi zadzwonić pod koniec tygodnia natomiast ja wolałam dłużej zaczekać i zadzwoniłem dopiero dzisiaj i dowiedziałem się że nadal nie ma tego wyroku. Ile się czeka na taki wyrok, sąd miał na to 14 dni a już mija ponad miesiąc

    1. Szanowny Panie Damianie

     Co do zasady nie ma ściśle określonego terminu na wydanie wyroku nakazowego. Może zostać wydany w ciągu miesiąca, dwóch, itd. Termin o którym Pan wspomniał dotyczy wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania.

     Pozdrawiam

     1. Dziękuję za odpowiedź, wszystko rozumiem. Natomiast jeśli przyjdzie postanowienie o zakazie prowadzenia pojazdów to od kiedy liczyć wyrok….od dnia otrzymania wyroku czy od dnia w którym zabrał mi je policjant? Pozdrawiam

    2. Szanowny Panie Damianie

     Jeżeli zostało Panu zatrzymane prawo jazdy na czas trwania sprawy to jeżeli sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów to wtedy okres ten powinien zostać Panu zaliczony na poczet zatrzymania prawa jazdy na czas trwania sprawy.

     Pozdrawiam

 28. Dzień dobry mam pytanie odnośnie zatrzymania prawa jazdy za jazdę w stanie nietrzeźwości. Za niecały miesiąc mija okres zatrzymania prawa jazdy. W ostatnich dniach odwiedził mnie kurator sądowy w celu przeprowadzenia rozmowy i sytuacji rodzinnej. Czy kurator może odwiedzić zakład pracy w którym pracuje i przeprowadzić rozmowę np. Odnośnie jakim środkiem transportu dojeżdżam do pracy, czy np. Nie dojeżdżam własnym autem nie mając jeszcze uprawnień do kierowania. Proszę o odpowiedź dziękuję. Pozdrawiam

 29. Mam jeszcze jedno pytanie. Kończy się termin zakazu prowadzenia pojazdów. Co jeżeli będę prowadził auto po upływie tej kary bez dokumentu prawa jazdy przy sobie gdyż czekam na wydanie tego dokumentu czy dostanę tylko mandat za brak dokumentu??

  1. Szanowny Panie Kamilu

   1. Jeżeli sąd nie zlecił kuratorowi odwiedzenie zakładu pracy to powinien on skupić się tylko i wyłączenia na Pana miejscu zamieszkania;

   2. Jeżeli skończy się Panu zakaz prowadzenia pojazdów to co do zasady, jeżeli nie odbierze Pan fizycznie blankietu grozi Panu mandat karny za brak jego posiadania.

   Pozdrawiam

 30. Panie Sławku dzisiaj dostałem postanowienie że sądu w sprawie zatrzymania prawa jazdy. W postanowieniu jest tylko to że sąd postanawia zatrzymać prawo jazdy. Tylko tyle. Nie ma terminu od kiedy do kiedy. Co dalej? W uzasadnieniu jest napisane że to postanowienie jest tymczasowe i może ulec zmianie w toku postępowania. To znaczy że dostanę kolejny wyrok?

  1. Szanowny Panie Damianie

   1. Ponieważ najpewniej jest to postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania sprawy, czyli do momentu kiedy sprawa trwa, nie zostanie zakończona, ma Pan zatrzymane prawo jazdy. Oczywiście może Pan od takiego postanowienia napisać odwołanie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania;

   2. Tak w Pana sprawie może zapaść wyrok w którym może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów juz na określony czas.

   Pozdrawiam

 31. Witam. Moj chlopak mial dzisiaj kolizje drogowa a mianowicie wjechal w tyl samochodu z na przeciwka. Kierowcy nic sie nie stalo a auto samo w sobie jest cale, poniewaz nasz samochod nadzial sie na hak (maska, chlodnica, lampa, zderzak do wymiany). Nie zostala przekroczona prędkość, a po mimo wszystko policja zabrala i prawo jazdy i dowod rejestracyjny. Czy jest mozliwosc aby odwolac sie w taki sposob zeby zwrocili prawo jazdy?

  1. Szanowna Pani Aleksandro

   Oczywiście, jak najbardziej, jednakże, aby Państwu doradzić, jak to zrobić, potrzebuje więcej informacji dotyczących sprawy, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 32. Witam Panie Sławku. Mam pytanie. Otóż pod koniec lutego kończy mi się zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6-miesiecy. Zostały mi również cofniete uprawnienia na okres zakazu. Jak odzyskać prawo jazdy i uprawnienia? Wiem że muszę złożyć wniosek o zwrot prawa jazdy, a co z uprawnieniami? Też jakiś wniosek muszę złożyć? Mam złożyć dwa wnioski, jeden o zwrot prawa jazdy a drugi o przywrócenie uprawnień?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  1. Szanowny Panie Damianie

   Składa Pan wniosek o zwrot dokumentu prawa jazdy i z momentem jego zwrotu organ administracyjny powinien z automatu uchylić decyzję o cofnięciu uprawnień.

   Pozdrawiam

 33. 23 sobota maja mija czas zatrzymania mojego prawa jazdy po odbiór do starostwa powiatowego mam 50 km czy 25 poniedziałek mogę już sam prowadzić samochód

 34. Dzien dobry. Mam pyyanie. Mialam kolizje drogowa. Wykechal mi rowerzysta na droge. Nic mu sie jie stalo,nie mail powaznych obrazen. Policja zatrzymala mi prawo jazdy i dostalam dowod wazny 7 dni do prowadzenia pojazdow. Policja twierdzila ze mam sie nie syresowac ze to nie mpja wina ze sie odezwa i ppstaraja sie zwrocic szybko prawo jazdy. Od zdarzenia mija tydzień ,w tej sprawie noc nir wiem nikt sie ze mna nie kontawoal co mam roboc? Gdzie mam sie udac?

  1. Szanowna Pani Aleksandro

   1.W takiej sytuacji zalecam skontaktować się z jednostką policji, która dokonała zatrzymania prawa jazdy celem ustalenia policjanta zajmującego się sprawą oraz sygnatury sprawy. Dodatkowo proszę ustalić czy i gdzie prawo jazdy zostało lub zostanie skierowane, czy do sądu (wykroczenie) czy do prokuratury (przestępstwo) które będą wydawać postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania. Po ustaleniu tych danych, jeżeli prawo jazdy zostanie lub zostało skierowane do któregoś ze wskazanych we wcześniejszym zdaniu organów zalecam sporządzić dobrze umotywowany wniosek o niezatrzymywanie dokumentu prawa jazdy;

   2. Jeżeli sąd lub prokuratura wydadzą postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy zalecam sporządzić od takiego postanowienia zażalenie w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania;

   3. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.