Zatrzymanie prawa jazdy po kolizji

Zatrzymanie prawa jazdy po kolizji postępowanie

Policjant może dokonać zatrzymania prawa jazdy na miejscu zdarzenia w sytuacji kiedy będzie miał uzasadnione podejrzenie, że kierowca (przeważnie sprawca kolizji) popełnił wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Zabranie prawa jazdy przez policjanta skutkuje wydaniem przez niego pokwitowania, które uprawnia kierowcę samochodu do jego prowadzenia co do zasady przez 7 dni. Następnie policjant przekazuje zatrzymane prawo jazdy do Sądu nie później jednak niż w terminie 7 dni od daty jego odebrania kierowcy.

Zatrzymanie prawa jazdy po kolizji sprawa w sądzie

Sąd w terminie 14 dni od otrzymania przekazanego przez policję dokumentu prawa jazdy, wydaje postanowienia o jego zatrzymaniu na czas trwania postępowania albo o jego zwrocie (przed wydaniem postanowienia dobrze jest sporządzić i wysłać do sądu pismo w którym wskazujemy na brak podstaw do zatrzymania prawa jazdy np. poprzez podniesienie wątpliwości co do wskazanego przez policjantów przebiegu zdarzenia).

Postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy lub jego zwrocie można zaskarżyć w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty jego otrzymania lub jego ogłoszenia.

Jeżeli zostało wydane postanowienie nakazujące zatrzymanie prawa jazdy, to odpowiednio umotywowane zażalenie w którym należy zakwestionować zasadność jego zatrzymania adresujemy do sądu rejonowego, który wydał postanowienie.

Gdy sąd pozytywnie rozpatrzy wniesione zażalenie, wówczas zatrzymane prawo jazdy będzie podlegało zwrotowi. Natomiast negatywne rozpatrzenie naszego zażalenia przez sąd tj. utrzymanie postanowienia o zatrzymanie prawa jazdy w mocy, powoduje, iż nie możemy się już od niego odwołać z uwagi na jego prawomocność. W tej sytuacji, zasadniczo jedynym rozwiązaniem jakie pozostaje kierowcy, jest składanie przez niego kolejnych wniosków o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, gdy pojawią się inne, nowe okoliczności które mogą wpłynąć na jego zwrócenie. W tym przypadku, każde kolejne postanowienie o oddalenie wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, zasadniczo może być zaskarżone zażaleniem.

Zatrzymanie prawa jazdy po kolizji pomoc prawna

Warto dodać, iż zatrzymanie prawa jazdy jest jednym z pierwszy etapów postępowania w sprawie ewentualnej odpowiedzialności za kolizję drogową, dlatego tak ważnym jest podjęcie w stosownym momencie odpowiednich działań opartych na trafnej argumentacji oraz solidnej wiedzy, aby zminimalizować ryzyko zatrzymania prawa prawa jazdy, a także odpowiedzialności karnej za spowodowanie kolizji drogowej. Zatem jeśli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy prawnej skontaktuj się z nami.

Kolizja drogowa – kiedy występuje, jak się zachować?
https://legalnajazda.pl/kolizja-drogowa/

Źródło: pixabay.com Licencja: creativecommons.org

Adwokat. Członek Izby Adwokackiej w Katowicach. Ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z kancelariami adwokackimi działającymi na obszarze całej Polski. Specjalizuje się w prawie ruchu drogowego oraz w prawie karnym. Autor tekstów na maszprawo.org.pl
 1. Witam spowodowałem kolizje potrąciłem dwie dziewczyny na pasach.Dziewczynom nic się nie stało.Podczas kolizji byłem trzeżwy.Straciłem prawo jazdy na 18 miesięcy czy mogę starać się o odzyskanie prawa jazdy w połowie kary .Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Szanowny Panie Patryku

   Jak najbardziej może Pan się starać o skrócenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów po upływie połowy okresu na który ten zakaz został orzeczony.

   Pozdrawiam

 2. Witam dnia 15 maja maz miał kolizje drogowa (nikt nie odniósł obrazen) policja przyjechala na miejsce zdarzenia, i stwierdzila ze to prawdopodobnie meża wina ale nie sa pewni i zatrzymója mu prawo jazdy. Wydaja kwit ze moze jezdzic 7 dni. 28 maja dopiero wpływa wnosek od policji do sadu. Dzis maz dzwoni do sadu czy jest juz postanowienie a w odpowiedzi slyszy ze owszem policja prawo jazdy wysłała do sadu ale nie wyslali opisu kolizji i ma dalej czekac. Moje pytanie brzmi czy mozna cos z tym zrobić.

  1. Szanowna Pani Wioletto

   Na obecnym etapie postępowanie, przede wszystkim zalecam jak najszybsze sporządzenie i wysłanie do Sądu wniosku o niezatrzymywanie prawa jazdy w którym opisze Pani swoją wersję przebiegu zdarzenia oraz wykaże, dlaczego dokumentu prawa jazdy jest Pani potrzebny. O tyle takie pismo jest istotne, ponieważ Sąd zasadniczo będzie opierał się na materiale przesłanym przez policję, a warto, aby poznał także drugą wersję wydarzeń.

   Pozdrawiam

 3. Witam,
  Mam pytanie. Parę dni temu uczestniczyłam w kolizji drogowej w której winna była pani kierująca autobusem. Policja zatrzymała jej uprawnienia, bo pani nie znała przepisów a we mnie wjechała wyjeżdżając z zatoczki autobusowej i usiłując mi i policjantom udowodnić, że to ja ją miałam przepuścić. Potem zmieniła wersję na to, że wjechała we mnie jak ją wyprzedzałam a ona stała na pasie już. Moją wersję potwierdził świadek będący w autobusie, który dał pani kierującej swój numer telefonu żeby jej ewentualnie pomóc. Po ponad godzinnych oględzinach i ustalaniu wersji wydarzeń skończyło się to zatrzymaniem pani kierującej autobusem uprawnień do kierowania i skierowaniem sprawy do sądu. Mam jednak pytanie co z moją szkodą na samochodzie? Co prawda mogę nim jeździć bo szkoda jest niewielka i gdyby pani się ze mną dogadała nie zgłaszałabym tego do ubezpieczyciela jednak w takiej sytuacji nie wiem jak to wygląda. Nie podano mi żadnych danych tej pani ani jej ubezpieczyciela, jak to się dzieje przy zwykłej kolizji zakończonej postępowaniem mandatowym. Czy mam czekać na rozstrzygnięcie sądu co do jej winy i dopiero ubiegać się o ewentualny zwrot kosztów czy mogę coś wcześniej już załatwić? Mam też pytanie czy będzie potrzebny mój udział w rozprawie i składanie wyjaśnień w tej sprawie czy wystarczy notatka z policji jako dowód?

 4. Szanowna Pani Doroto

  1. Oczywiście już na obecnym etapie może Pani składać wniosek do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. W celu uzyskania odpowiednich danych może Pani spróbować skontaktować się z policjantem prowadzącym postępowanie telefonicznie lub podczas zeznań które jako świadek na pewno będzie Pani składać (co do zasady notatka sporządza przez policjanta nie jest dowodem w sprawie);

  2. Dodatkowo celem zabezpieczenia swoich interesów zalecam wstąpić do postępowania w charakterze oskarżyciela posiłkowego co już może Pani zasygnalizować podczas składania zeznań na policji. Jako oskarżyciel posiłkowy uzyska Pani status strony, a więc będzie mogła Pani brać udział w każdej sprawie, będzie Pani mogła składać wnioski dowodowe, będzie do Pani doręczana korespondencja w sprawie, będzie mogła Pani zapoznać się z aktami sprawy (np. w celu uzyskania danych do odszkodowania) itd.

  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Sławomirze,
   Dziękuję za wyjaśnienia. Mam jeszcze tylko jedno pytanie czy mogę być oskarżycielem posiłkowym skoro auto jest zarejestrowane na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i jest autem służbowym? Gdyby auto było na mnie zarejestrowane to nie widzę problemu ale w takiej sytuacji chyba będę potrzebowała pełnomocnictwa ze strony firmy do reprezentowania jej przed sądem bo bezpośrednio to ona odniosła szkodę, a ja byłam tylko osobą kierującą i w tym wypadku świadkiem w sprawie, a nie poszkodowaną.

   Pozdrawiam

   1. Szanowna Pani Doroto

    Może być Pani oskarżycielem posiłkowym, ponieważ to Pani (jako kierowca) będzie poszkodowana, tutaj nie ma znaczenia czy samochód był zarejestrowany na firmę czy na Panią, a tym samym nie potrzebuje Pani żadnego pełnomocnictwa. Dodatkowo precyzuje, iż jeżeli wstąpi Pani do postępowania jako oskarżyciel posiłkowy to bedzie występowała w nim zarówno jako swiadek, jak i oskarżyciel posiłkowy.

    Pozdrawiam

 5. Szanowny Panie Sławomirze,
  Dziękuję bardzo za odpowiedź i rozwianie moich wątpliwości. Sama instytucja oskarżyciela posiłkowego jest mi znana natomiast nie miałam pewności jak to jest w przypadku gdy auto jest własnością kogoś innego. Czyli podsumowując wygląda na to, że po raz kolejny będę musiała powtórzyć przebieg zdarzenia oraz dołączyć jako dowód zdjęcia szkód powstałych w trakcie kolizji jako dowód, gdyż policja nie dysponowała aparatem fotograficznym, a na przyszłość pamiętać, żeby jeszcze zrobić zdjęcia zaraz po kolizji aby nie było wątpliwości, a najlepiej jeździć z włączonym videorejestratorem. No cóż człowiek uczy się cały czas. Dziękuję raz jeszcze za pomoc.

  Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Doroto

   Zawsze do usług, w razie dalszych pytań lub potrzeby pomocy, proszę się z nami kontaktować.

   Pozdrawiam

 6. Dzień dobry.
  Chciałbym uzyskać informację co mam robić. Wczorajszego dnia bylem sprawca wypadku kolizji policja stwierdziła że okoliczności zdarzenia powoduja zatrzymanie uprawnień. W kolizji brały udział dwa pojazdy. W sumie 4 osoby (ja moja dwojka dzieci i kierowca z drugiego auta zostalismy zabrani na SOR ale po badaniach zostalismy wypuszczeni do domu). Samochody niestety nie nadaja sie do naprawy. Proszę o podpowiedź co dalej mam zrobić. Może jakiś nr telefonu z kim moge porozmawiać.

  1. Szanowny Panie Wojciechu

   Celem udzielenia Panu szczegółowej porady zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 7. Witam. Spowodowałem wypadek. Potrąciłem rowerzystę. Był to 14 letni chłopak, trafił do szpitala, po jedno dniowym pobycie wiadomo że jest sprawny ale ma jakiś uraz kręgosłupa i musi leżeć prawdopodobnie zostanie mu założony gorset. W chwili wypadku byłem trzeźwy i oślepiło mnie słońce przez co nie zauważyłem rowerzysty. Mam prawo jazdy 10 miesięcy. Jakie mogę ponieść konsekwencje

  1. Szanowny Panie Krzysztofie

   1. To wszystko będzie zależeć od opinii biegłego, które najpewniej zostanie w Pana sprawie powołany. Jeżeli biegły stwierdzi, iż uszczerbek na zdrowiu pokrzywdzonego będzie wynosić poniżej 7 dni to co do zasady grozi Panu kara grzywny oraz ewentualnie zakaz prowadzenia pojazdów, natomiast jeżeli uszczerbek na zdrowiu będzie wynosić powyżej 7 dni to wtedy grozi Panu kara pozbawienia wolności do lat 3 oraz ewentualnie zakaz prowadzenia pojazdów;

   2. Jeżeli miałby Pan więcej pytań odnośnie sprawy lub jeżeli chciałby Pan uzyskać pomoc w sprawie zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

   1. Wiadomo już, z chłopakiem jest wszystko dobrze tego samego dnia został już tylko na obserwacji. Nie ma żadnych poważnych obrażeń miał lekkie wstrząśnienie mózgu i pęknięty kręg w kręgosłupie ale to nic groźnego, z tego powodu ma mieć założony gorset stabilizujący i miał już zostać wypisany po 5 dniach ale czeka na gorset jeśli czekanie się przedłoży jak to zostanie zinterpretowane?

    1. Szanowny Panie Krzysztofie

     Kwalifikacja Pana czynu (wypadek czy kolizja) nie będzie zależeć od tego po jakim czasie pokrzywdzony wyjdzie ze szpitala tylko czy jego obrażenia zostaną uznane jako uszczerbek na zdrowiu powyżej czy poniżej 7 dni. Jeżeli ma pęknięty kręg, to raczej może to zostać zakwalifikowane jako wypadek, ale tak jak wspomniałem wcześniej, kwestię tę ostatecznie rozstrzygnie biegły.

     Pozdrawiam

 8. Szanowny Panie Sławomirze,

  Mój ojciec jest zawodowym kierowcą. Prawo jazdy posiada od 1975 roku. Nigdy nie miał żadnego poważniejszego wypadku (nie był sprawcą, ani uczestnikiem większej kolizji). Jeździ bardzo bezpiecznie i przepisowo. W nocy z 25. na 26. października nieszczęśliwie brał udział w karambolu na obwodnicy trójmiasta. Samochody nagle zaczęły hamować. Niestety nie udało mu się wyhamować ciężarówki i uderzył w poprzedzającą ciężarówkę, której ponoć udało się wyhamować przed poprzedzającym pojazdem. Mojemu tacie na szczęście nic się nie stało, jednak kierowca z poprzedzającej ciężarówki, w której tył uderzył mój tata, w wyniku uderzenia złamał nos oraz skarżył się na ból głowy, więc odwieziono go do szpitala. Policjant na miejscu zdarzenia stwierdził, że niechętnie, ale niestety musi odebrać za pokwitowaniem 7-mio dniowym prawo jazdy ze względu, że wina leży po stronie mojego taty i takie są procedury. Zapewnił jednak, że jeżeli poszkodowany wyjdzie ze szpitala w ciągu 7-miu dni, to mojemu tacie bez problemu zostanie zwrócone prawo jazdy. Jak się dowiedzieliśmy, poszkodowany faktycznie wyszedł ze szpitala w okresie do 7-miu dni, więc mieliśmy nadzieję na szybkie zakończenie sprawy. Tak się jednak nie stało. W dniu 2. listopada skontaktowaliśmy się z jednostką Policji właściwą dla miejsca zdarzenia, z policjantem prowadzącym sprawę. Dowiedzieliśmy się od niego, że poszkodowany musiał mieć przeprowadzoną rekonstrukcję nosa, a poza tym szkody są dosyć znacznie wartościowe i z tego względu oddał sprawę do prokuratury i wystosował wniosek o przesłuchanie mojego taty na komendzie Policji właściwej dla miejsca jego zamieszkania, informując że sprawa może potrwać 3 miesiące lub ponad.

  Szanowny Panie Sławomirze, jak wspomniałem mój tata jest zawodowym kierowcą i prawo jazdy jest mu niezmiernie potrzebne. Jest załamany zaistniałą sytuacją. Proszę powiedzieć, czy procedury faktycznie takie są? Czy sprawa musiała iść do prokuratury? Czemu policjant, będący na miejscu zdarzenia twierdził, że prawo jazdy zostanie zwrócone, jeśli poszkodowany wyjdzie ze szpitala do 7-miu dni, a tu nagle okazuje się, że nie? Czy policjant z jednostki policji właściwej dla miejsca zdarzenia uwziął się i przekroczył swoje kompetencje? Przede wszystkim co możemy zrobić, żeby ojciec mógł jak najszybciej odzyskać prawo jazdy?

  1. Szanowny Panie Karolu

   1. Jeżeli uszczerbek na zdrowiu osoby pokrzywdzonej wynosi powyżej 7 dni to co do zasady sprawę swoim nadzorem obejmuję prokuratura, ponieważ z reguły jest to uznawane jako przestępstwo;

   2. Jeżeli sprawa jest prowadzona pod kątem wypadku to z reguły prokurator decyduje czy zatrzymać prawo jazdy czy też nie, a nie policjant. A dlaczego tak powiedział? Nie wiem, może opierał to na swoim doświadczeniu w podobnego rodzaju przypadkach;

   3. Teraz najlepiej będzie jak najszybciej sporządzić odpowiedni wniosek o niezatrzymywanie prawa jazdy/o jego zwrot;

   4. Jeżeli miałby Pan więcej pytań odnośnie sprawy lub jeżeli chciałby Pan uzyskać pomoc w sprawie zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

   1. Szanowny Panie Sławomirze,

    Dziękuję serdecznie za poświęcony czas i wyjaśnienie mojej sprawy. Czy mogę liczyć z Pana strony na odpowiedź na jeszcze jedno pytanie odnośnie tej sprawy? Mianowicie poszkodowany wyszedł ze szpitala do 7-miu dni, jednak pozostaje na zwolnieniu lekarskim. Czy to ma wpływ na kwalifikację czynu jako przestępstwo/wypadek, czy do kwalifikacji liczy się tylko ilość dni spędzonych w szpitalu?

    Pozdrawiam

    1. Szanowny Panie Karolu

     Kwalifikacja czynu (wypadek czy kolizja) nie będzie zależeć od tego po jakim czasie pokrzywdzony wyszedł ze szpitala czy jak długo w nim przebywał, ale od tego czy jego obrażenia zostaną uznane jako uszczerbek na zdrowiu powyżej czy poniżej 7 dni, a kwestię tę rozstrzygnie biegły.

     Pozdrawiam

 9. Czy za kolizje na parkingu wjechanie w ulicę jednokierunkowa ucieczka z miejsca wypadku mogą wysłać na badania psychologiczne dodam że zabrali prawko na 6 miesięcy

  1. Szanowna Pani Marcelino

   Jeżeli zabrali prawko na 6 miesięcy to wnioskuje, iż Pani czyn został zakwalifikowany jako kolizja i co do zasady w przypadku kolizji brak jest skierowania na badania psychologiczne.

   Pozdrawiam

 10. Szanowna Pani Marcelino

  1. Zakaz prowadzenia pojazdów liczy się od daty jego fizycznego zatrzymania lub jego fizycznego zwrotu;

  2. Po uprawomocnieniu się wyroku, sąd prześle akta do starostwa, które wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami na okres 6 miesięcy. Po upływie tego czasu kieruje się Pani do starostwa po odbiór dokumentu prawa jazdy i zasadniczo, żadnych badań nie będzie musiała Pani przechodzić no chyba, że starosta nabierze wątpliwości co do Pani kwalifikacji wtedy np będzie mógł Panią skierować na ich sprawdzenie w formie egzaminu państwowego, jednakże co do zasady jest to uznaniowe;

  3. Ale art. które Pani podała to nie są wykroczenia które Pani popełniła tylko podstawy orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów;

  Pozdrawiam

 11. witam, potrąciłem pieszego na przejściu, nie było wtargnięcia na ulice, choć zapewne nie spojrzał w obie strony, po nocy w szpitalu wyszedł nic nie zagraża jego zdrowiu jest tylko poobijany.
  Oślepiły mnie światła samochodu ,,X” jadącego z naprzeciwka, który przysłonił pieszego na przejściu oraz samochód ,,Y” z naprzeciwka również zasłonił pieszego, a w momencie gdy ,,Y” przekroczył pasy zaczął skręcać w lewo i w ten sposób nie zauważyłem, że pieszy wszedł na przejście i już jest na ulicy( szedł z mojej lewej na prawą stronę) latarnia jest postawiona ok. 5 m od przejścia oraz ma słabe oświetlenie( pieszy ubrany na czarno było po 19 jeszcze nie tak ciemno ,ale za pieszym nieoświetlone czarne garaże (zlał się z otoczeniem),raczej nie przestawiłem świateł na światła mijania zapomniałem o nich gdyż na tej samej ulicy byłem w sklepie , ale byłem widoczny gdyż mam mocniejsze światła dzienne od pozycyjnych a led załącza się automatycznie więc nie ma mowy o tym bym jechał po ciemku i właśnie dlatego zapomniałem o światłach gdyż od okien odbijały się dzienne) nie jechałem szybko, gdyż dopiero dołączyłem się do ruchu ok. 500 m od sklepu
  policja zabrała prawo jazdy, z wysyłką do sądu, dowiedziałem się że mogliby wystawić mandat i 6 mies zakazu jazdy, dlatego wysyłają do sądu aby zadecydował (cytuje policjanta) czy odrazu sąd odda mi prawko czy zabierze na miesiąc ( nie podał wyższego czasu ) policja powiadomiła mnie że jest to brane nie jako wypadek ale jako zdarzenie , nie wiem co o tym myśleć , z tego co czytałem 7 dni policja na wysłanie do sądu prawka a 14 dni od otrzymania sąd ma na decyzje tej sprawie, mam mieć przesłuchanie

  1. chciałem się dowiedzieć czy w jakiś sposób uda mi się odzyskać prawo jazdy ,gdyż są mi potrzebne w pracy, choć nie jest to praca polegająca na ciągłej jeździe, oraz na dojeździe do pracy gdyż mam do przejechania pół miasta a idzie zima , dodam że prawo jazdy mam od roku i 9 miesięcy, mam 6 pkt a grozi mi za to zdarzenie 10 albo 20 pkt z tego co powiedział mi policjant, gdyż uderzenie było czołowe ale pieszy odskoczył (nie działa ABS wdg policji 14 m hamowania na oko było tyle co latarnia przejście) , chciałem się też dowiedzieć czy jeśli nie mam prawka 2 lata mogę zdobyć maksymalnie 20 , 21 czy 24 pkt bo różne są info na internecie oraz czy po przekroczeniu liczby pkt muszę zdać tylko egzamin ,cały kurs czy sprawdzenie kwalifikacji do jazdy

   1. Szanowny Panie Dawidzie

    1. W takiej sytuacji jeżeli otrzyma Pan informację, iż prawo jazdy zostało wysłane do sądu, najlepiej będzie ustalić do którego konkretnie sądu wniosek trafił, pod jaką sygnaturą został w sądzie zarejestrowany, a następnie jak najszybciej wysłać do sądu dobrze umotywowany i opisany wniosek o niezatrzymywanie dokumentu prawa jazdy. Warto bowiem, aby sąd poznał także Pana wersję zdarzenia, a nie opierał się wyłącznie na twierdzeniach policji. Przy sporządzaniu wniosku należy bardzo rozważnie podawać opis zdarzenia;

    2. Odnośnie punktów karnych to aktualnie jest z tym małe zamieszanie mając na uwadze problemy z CEPIKiem. Jednakże raczej granica która nie może Pan przekroczyć to 20 punktów.

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.