Zatrzymanie prawa jazdy po kolizji

Zatrzymanie prawa jazdy po kolizji postępowanie

Policjant może dokonać zatrzymania prawa jazdy na miejscu zdarzenia w sytuacji kiedy będzie miał uzasadnione podejrzenie, że kierowca (przeważnie sprawca kolizji) popełnił wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Zabranie prawa jazdy przez policjanta skutkuje wydaniem przez niego pokwitowania, które uprawnia kierowcę samochodu do jego prowadzenia co do zasady przez 7 dni. Następnie policjant przekazuje zatrzymane prawo jazdy do Sądu nie później jednak niż w terminie 7 dni od daty jego odebrania kierowcy.

Zatrzymanie prawa jazdy po kolizji sprawa w sądzie

Sąd w terminie 14 dni od otrzymania przekazanego przez policję dokumentu prawa jazdy, wydaje postanowienia o jego zatrzymaniu na czas trwania postępowania albo o jego zwrocie (przed wydaniem postanowienia dobrze jest sporządzić i wysłać do sądu pismo w którym wskazujemy na brak podstaw do zatrzymania prawa jazdy np. poprzez podniesienie wątpliwości co do wskazanego przez policjantów przebiegu zdarzenia).

Postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy lub jego zwrocie można zaskarżyć w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty jego otrzymania lub jego ogłoszenia.

Jeżeli zostało wydane postanowienie nakazujące zatrzymanie prawa jazdy, to odpowiednio umotywowane zażalenie w którym należy zakwestionować zasadność jego zatrzymania adresujemy do sądu rejonowego, który wydał postanowienie.

Gdy sąd pozytywnie rozpatrzy wniesione zażalenie, wówczas zatrzymane prawo jazdy będzie podlegało zwrotowi. Natomiast negatywne rozpatrzenie naszego zażalenia przez sąd tj. utrzymanie postanowienia o zatrzymanie prawa jazdy w mocy, powoduje, iż nie możemy się już od niego odwołać z uwagi na jego prawomocność. W tej sytuacji, zasadniczo jedynym rozwiązaniem jakie pozostaje kierowcy, jest składanie przez niego kolejnych wniosków o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, gdy pojawią się inne, nowe okoliczności które mogą wpłynąć na jego zwrócenie. W tym przypadku, każde kolejne postanowienie o oddalenie wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, zasadniczo może być zaskarżone zażaleniem.

Warto dodać, iż zatrzymanie prawa jazdy jest jednym z pierwszy etapów postępowania w sprawie ewentualnej odpowiedzialności za kolizję drogową, dlatego tak ważnym jest podjęcie w stosownym momencie odpowiednich działań opartych na trafnej argumentacji oraz solidnej wiedzy, aby zminimalizować ryzyko zatrzymania prawa prawa jazdy, a także odpowiedzialności karnej za spowodowanie kolizji drogowej. Zatem jeśli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy prawnej skontaktuj się z nami.

Kolizja drogowa – kiedy występuje, jak się zachować?
https://legalnajazda.pl/kolizja-drogowa/

Źródło: pixabay.com Licencja: creativecommons.org

Adwokat. Członek Izby Adwokackiej w Katowicach. Ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z kancelariami adwokackimi działającymi na obszarze całej Polski. Specjalizuje się w prawie ruchu drogowego oraz w prawie karnym. Autor tekstów na maszprawo.org.pl
 1. Witam spowodowałem kolizje potrąciłem dwie dziewczyny na pasach.Dziewczynom nic się nie stało.Podczas kolizji byłem trzeżwy.Straciłem prawo jazdy na 18 miesięcy czy mogę starać się o odzyskanie prawa jazdy w połowie kary .Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Szanowny Panie Patryku

   Jak najbardziej może Pan się starać o skrócenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów po upływie połowy okresu na który ten zakaz został orzeczony.

   Pozdrawiam

 2. Witam dnia 15 maja maz miał kolizje drogowa (nikt nie odniósł obrazen) policja przyjechala na miejsce zdarzenia, i stwierdzila ze to prawdopodobnie meża wina ale nie sa pewni i zatrzymója mu prawo jazdy. Wydaja kwit ze moze jezdzic 7 dni. 28 maja dopiero wpływa wnosek od policji do sadu. Dzis maz dzwoni do sadu czy jest juz postanowienie a w odpowiedzi slyszy ze owszem policja prawo jazdy wysłała do sadu ale nie wyslali opisu kolizji i ma dalej czekac. Moje pytanie brzmi czy mozna cos z tym zrobić.

  1. Szanowna Pani Wioletto

   Na obecnym etapie postępowanie, przede wszystkim zalecam jak najszybsze sporządzenie i wysłanie do Sądu wniosku o niezatrzymywanie prawa jazdy w którym opisze Pani swoją wersję przebiegu zdarzenia oraz wykaże, dlaczego dokumentu prawa jazdy jest Pani potrzebny. O tyle takie pismo jest istotne, ponieważ Sąd zasadniczo będzie opierał się na materiale przesłanym przez policję, a warto, aby poznał także drugą wersję wydarzeń.

   Pozdrawiam

 3. Witam,
  Mam pytanie. Parę dni temu uczestniczyłam w kolizji drogowej w której winna była pani kierująca autobusem. Policja zatrzymała jej uprawnienia, bo pani nie znała przepisów a we mnie wjechała wyjeżdżając z zatoczki autobusowej i usiłując mi i policjantom udowodnić, że to ja ją miałam przepuścić. Potem zmieniła wersję na to, że wjechała we mnie jak ją wyprzedzałam a ona stała na pasie już. Moją wersję potwierdził świadek będący w autobusie, który dał pani kierującej swój numer telefonu żeby jej ewentualnie pomóc. Po ponad godzinnych oględzinach i ustalaniu wersji wydarzeń skończyło się to zatrzymaniem pani kierującej autobusem uprawnień do kierowania i skierowaniem sprawy do sądu. Mam jednak pytanie co z moją szkodą na samochodzie? Co prawda mogę nim jeździć bo szkoda jest niewielka i gdyby pani się ze mną dogadała nie zgłaszałabym tego do ubezpieczyciela jednak w takiej sytuacji nie wiem jak to wygląda. Nie podano mi żadnych danych tej pani ani jej ubezpieczyciela, jak to się dzieje przy zwykłej kolizji zakończonej postępowaniem mandatowym. Czy mam czekać na rozstrzygnięcie sądu co do jej winy i dopiero ubiegać się o ewentualny zwrot kosztów czy mogę coś wcześniej już załatwić? Mam też pytanie czy będzie potrzebny mój udział w rozprawie i składanie wyjaśnień w tej sprawie czy wystarczy notatka z policji jako dowód?

 4. Szanowna Pani Doroto

  1. Oczywiście już na obecnym etapie może Pani składać wniosek do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. W celu uzyskania odpowiednich danych może Pani spróbować skontaktować się z policjantem prowadzącym postępowanie telefonicznie lub podczas zeznań które jako świadek na pewno będzie Pani składać (co do zasady notatka sporządza przez policjanta nie jest dowodem w sprawie);

  2. Dodatkowo celem zabezpieczenia swoich interesów zalecam wstąpić do postępowania w charakterze oskarżyciela posiłkowego co już może Pani zasygnalizować podczas składania zeznań na policji. Jako oskarżyciel posiłkowy uzyska Pani status strony, a więc będzie mogła Pani brać udział w każdej sprawie, będzie Pani mogła składać wnioski dowodowe, będzie do Pani doręczana korespondencja w sprawie, będzie mogła Pani zapoznać się z aktami sprawy (np. w celu uzyskania danych do odszkodowania) itd.

  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Sławomirze,
   Dziękuję za wyjaśnienia. Mam jeszcze tylko jedno pytanie czy mogę być oskarżycielem posiłkowym skoro auto jest zarejestrowane na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i jest autem służbowym? Gdyby auto było na mnie zarejestrowane to nie widzę problemu ale w takiej sytuacji chyba będę potrzebowała pełnomocnictwa ze strony firmy do reprezentowania jej przed sądem bo bezpośrednio to ona odniosła szkodę, a ja byłam tylko osobą kierującą i w tym wypadku świadkiem w sprawie, a nie poszkodowaną.

   Pozdrawiam

   1. Szanowna Pani Doroto

    Może być Pani oskarżycielem posiłkowym, ponieważ to Pani (jako kierowca) będzie poszkodowana, tutaj nie ma znaczenia czy samochód był zarejestrowany na firmę czy na Panią, a tym samym nie potrzebuje Pani żadnego pełnomocnictwa. Dodatkowo precyzuje, iż jeżeli wstąpi Pani do postępowania jako oskarżyciel posiłkowy to bedzie występowała w nim zarówno jako swiadek, jak i oskarżyciel posiłkowy.

    Pozdrawiam

 5. Szanowny Panie Sławomirze,
  Dziękuję bardzo za odpowiedź i rozwianie moich wątpliwości. Sama instytucja oskarżyciela posiłkowego jest mi znana natomiast nie miałam pewności jak to jest w przypadku gdy auto jest własnością kogoś innego. Czyli podsumowując wygląda na to, że po raz kolejny będę musiała powtórzyć przebieg zdarzenia oraz dołączyć jako dowód zdjęcia szkód powstałych w trakcie kolizji jako dowód, gdyż policja nie dysponowała aparatem fotograficznym, a na przyszłość pamiętać, żeby jeszcze zrobić zdjęcia zaraz po kolizji aby nie było wątpliwości, a najlepiej jeździć z włączonym videorejestratorem. No cóż człowiek uczy się cały czas. Dziękuję raz jeszcze za pomoc.

  Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Doroto

   Zawsze do usług, w razie dalszych pytań lub potrzeby pomocy, proszę się z nami kontaktować.

   Pozdrawiam

 6. Dzień dobry.
  Chciałbym uzyskać informację co mam robić. Wczorajszego dnia bylem sprawca wypadku kolizji policja stwierdziła że okoliczności zdarzenia powoduja zatrzymanie uprawnień. W kolizji brały udział dwa pojazdy. W sumie 4 osoby (ja moja dwojka dzieci i kierowca z drugiego auta zostalismy zabrani na SOR ale po badaniach zostalismy wypuszczeni do domu). Samochody niestety nie nadaja sie do naprawy. Proszę o podpowiedź co dalej mam zrobić. Może jakiś nr telefonu z kim moge porozmawiać.

  1. Szanowny Panie Wojciechu

   Celem udzielenia Panu szczegółowej porady zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.