Kolizja drogowa

Kolizja drogowa

Co do zasady kolizja drogowa (pot. stłuczka) nie ma jednoznacznego terminu. Powszechnie przyjmuje się, iż jest to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem są straty materialne (najczęściej różnego rodzaju uszkodzenia pojazdu).

Odpowiedzialność sprawcy kolizji drogowej określona jest co do zasady w kodeksie wykroczeń i ogranicza się zasadniczo do nałożenia kary grzywny, punktów karnych oraz w niektórych przypadkach zakazem prowadzenia pojazdów.

I najważniejsza informacja, w przypadku kolizji drogowej nie mamy obowiązku wzywania policji na miejsce zdarzenia, strony same między sobą mogą ustalić kto był sprawcą, a kto poszkodowanym kolizji drogowej i spisać stosowne oświadczenie. W sytuacji gdy są wątpliwości co do osoby która spowodowała kolizję drogową, wtedy zawsze można wezwać policję, która poczyni stosowne ustalenia w tym zakresie. Trzeba jednak pamiętać, iż policja ustalając sprawcę kolizji drogowej dodatkowo może nałożyć na takiego sprawcę mandat oraz punkty karne.

Warto również pamiętać, iż gdy mamy do czynienia z kolizją drogową, pojazdy w niej uczestniczące nie muszą pozostawać w tym samym miejscu w którym ona nastąpiła. Kierowcy mogą odjechać w inne miejsce, gdzie na spokojnie mogą wykonać wszystkie czynności związane z kolizją drogową.

Kolizja drogowa co zrobić

Sprawca kolizji drogowej narażony jest co do zasady na grzywnę, punkty karne oraz niejednokrotnie na zakaz prowadzenia pojazdów, dlatego tak ważnym jest podjęcie stosownych działań w odpowiednim momencie (kontakt z policją, sądem, sporządzenie pisma procesowych z trafną argumentacją popartą rzetelną wiedzą itd.), aby zminimalizować ryzyko otrzymania surowej kary za spowodowanie kolizji drogowej. Zatem jeśli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy prawnej skontaktuj się z nami.

Zatrzymanie prawa jazdy po kolizji – konsekwencje, co zrobić?
https://legalnajazda.pl/zatrzymanie-prawa-jazdy-po-kolizji/

Źródło: upload.wikimedia.org Licencja: DigiCert Inc

9 thoughts on “Kolizja drogowa

 1. Witam! Mąż spowodował nieumyślnie wypadek w którym został poszkodowany mężczyzna, ma złamaną nogę. Czy mąż ma szanse na warunkowe umorzenie postępowania jeśli nie był nigdy karany, ma 0 punktów karnych, nigdy w żeńskiej nie spowodował kolizji? Jedli tak to gdzie mamy zwrócić się z pismem? i jak powinno ono brzmieć? Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Anno

   Pani mąż jak najbardziej ma szanse na warunkowe umorzenie postępowania, jednakże, aby udzielić Pani szczegółowej porady prawnej potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 2. Dzień dobry. Otrzymałam mandat za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym – kolizja. Poszkodowany zgodzie z tym co powiedział policjant „trochę się potłukł”-stluczony bark-kilka dni w temblaku, rozdarte spodnie i zdarta/otarta skóra. Policjant mocno sugerował,że praktycznie nic mu poszkodowanemu się nie stało i zaraz po badaniach i opatrzeniu wyszedł do domu. Jednak po tygodniu dzwoni do mnie poszkodowany i mówi,że dostał kolejne zwolnienie lekarskie więc będzie na zwolnieniu powyżej 7dni i sprawa wraca na policję jako wypadek. Czy jest to możliwe, że po przyjęciu mandatu ponownie będzie karana za to samo tym razem przez sąd? uprzejmie proszę o wstępną informację. dziękuję.

  1. Szanowna Pani Mała

   Niestety taka możliwość istnieje, jeżeli faktycznie okaże się, iż uszczerbek na zdrowiu przekroczył 7 dni, może zostać Pani założona sprawa karna za spowodowanie wypadku drogowego mimo, iż został nałożony na Panią mandat karny.

   Pozdrawiam

 3. Witam, brat brał udział w kolizji z autobusem i został uznany za winnego. Autobus włączał się do ruchu (wyjeżdżał z zatoczki) natomiast moj brat jechal z przeciwka wyprzedzając inny samochód osobowy ( na podwójnej ciągłej ). Tak doszlo do zderzenia czołowego. Kierowca autobusu miał rejestrator, z fimu wynika ze moj brat byl juz na pasie na ktory chcial wjechac kierowca autobusu, gdy ten dopiero ruszal. Moim zdaniem brat powinnien dostac mandat za wyprzedzanie , a sprawca kolizji jest kierowca autobusu. Czy mam rację ? Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Katarzyno

   W tego rodzaju sprawach trudno o jednoznaczną ocenę, jednakże postaram się takową uczynić, jednakże potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 4. Witam, mam pytanie dotyczące punktów karnych. Otóż niespełna rok temu spowodowałem kolizje i policja skierowała wniosek da sądy o zabranie prawa jazdy. Po 4 miesiącach dostałem wyrok o zakazie prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy. Jednak nikt nie poinformował mnie o punktach karnych. Domyślam się że jest ich 6. Tylko teraz pytanie kiedy one mi się będą zerować? Wiem że po roku czasu, ale rok czasu id zdarzenia czy rok czasu od dostania wyroku? Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.