Jazda po alkoholu

Jazda po alkoholu

Jazdę po alkoholu można rozróżnić na dwie sytuacje: jazdę w stanie po użyciu alkoholu oraz jazdę w stanie nietrzeźwości.

Ze stanem po użyciu alkoholu mamy do czynienia, gdy (w zależności od sposobu pomiaru):

a) zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila,

b) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3

Ze stanem nietrzeźwości mamy do czynienia, gdy (w zależności od sposobu pomiaru):

a) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia powyżej tej wartości,

b) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia powyżej tej wartości.

Jazda po alkoholu kary

Jazda w stanie po użyciu alkoholu jest traktowana jako wykroczenie (art. 87 kodeksu wykroczeń) i za to co do zasady grozi:

a) areszt od 5 do 30 dni;

b) grzywna od 50 do 5.000 zł;

c) zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Jazda w stanie nietrzeźwości jest traktowana jako przestępstwo (art. 178a kodeksu karnego) i za to co do zasady grozi:

a) grzywna w liczbie stawek dziennych od 10 do 540 przy czym stawka dzienna może wynosić od 10 do 2.000 zł;

b) kara ograniczenia wolności od 1 miesiąca do 2 lat;

c) kara pozbawienia wolności do lat 2;

d) zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata;

e) świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5.000 zł.

Jazda po alkoholu co zrobić

Jazda w stanie po spożyciu alkoholu:

a) co do zasady jeżeli jest to nasze pierwsze tego typu wykroczenie, a okoliczności sprawy są bezsporne (np. jeżeli pomiar został wykonany prawidłowo, nie ma innych wątpliwości itd.) to można spróbować skorzystać z instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary które daje szansę na orzeczenie np. wyłącznie kary grzywny bez zakazu prowadzenia pojazdów;

b) natomiast jeżeli są wątpliwości co do prawidłowości wykonanego pomiaru zawartość/stężenia alkoholu w krwi lub w wydychanym powietrzu (np. zbyt krótki czas pomiaru, zbyt mała objętość wydychanego powietrza, zbyt długi odstęp czasu pomiędzy poszczególnymi pomiarami itd.) to warto spróbować powalczyć o wyrok uniewinniający.

Jazda w stanie nietrzeźwości:

a) co do zasady jeżeli nie byliśmy wcześniej karani za popełnienie umyślnego przestępstwa, a okoliczności sprawy są bezsporne (np. jeżeli pomiar został wykonany prawidłowo, nie ma innych wątpliwości itd.) to można spróbować skorzystać z instytucji warunkowego umorzeniu postępowania które daje szansę na modyfikację kary np. 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów i 2.000 zł świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej zamiast 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów, 5.000 zł świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także kary 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 2 lat, a co najważniejsze, dzięki warunkowemu umorzeniu postępowania nie będziemy widnieć w Krajowym Rejestrze Karnym jako osoba karana;

b) natomiast jeżeli są wątpliwości co do prawidłowości wykonanego pomiaru zawartość/stężenie alkoholu w krwi lub w wydychanym powietrzu (np. zbyt krótki czas pomiaru, zbyt mała objętość wydychanego powietrza, zbyt długi odstęp czasu pomiędzy poszczególnymi pomiarami itd.) to warto spróbować powalczyć o wyrok uniewinniający.

Jazda po alkoholu pomoc prawna

Jazda po alkoholu jest jednym z najczęściej popełnianych wykroczeń/przestępstw związanych z ruchem drogowym za którego popełnienia grożą jedne z najbardziej dotkliwych kar (przede wszystkim zakaz prowadzenia pojazdów), dlatego jeżeli dojdzie do sytuacji w które zostaniemy zatrzymani za jazdę po alkoholu należy dokładnie przeanalizować stan faktyczny sprawy, sprawdzić czy np. nie popełniono podczas badania zawartości/stężenia alkoholu w krwi/wydychanym powietrzu błędów tak aby wybrać najbardziej korzystne w danej sytuacji rozwiązania oraz aby zminimalizować ryzyko otrzymania surowej kary lub aby doprowadzić do uniewinnienia.

Zatem jeśli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy prawnej skontaktuj się z nami.

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol – konsekwencje, jak się zachować? https://legalnajazda.pl/zatrzymanie-prawa-jazdy-za-alkohol/

Źródło: pxhere.com Licencja: creativecommons.org

Adwokat. Członek Izby Adwokackiej w Katowicach. Ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z kancelariami adwokackimi działającymi na obszarze całej Polski. Specjalizuje się w prawie ruchu drogowego oraz w prawie karnym. Autor tekstów na maszprawo.org.pl
  1. Szanowna Pani/Szanowny Panie

   Dziękuję za miłe słowa, wiem, że jest merytoryczny i wartościowy, jednakże, gdyby Pani/Pan bardziej szczegółowo by się nad nim pochyliła/pochylił to z pewnością doszłaby/doszedłby Pani/Pan do wniosku, iż nie ma potrzeby odsyłania do innej strony internetowej o podobnej tematyce, skoro w dolnej części mojego artykuły znajduje się odesłanie właśnie do kwestii zatrzymania prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu, równie merytorycznie i wartościowo przedstawionej jak zachwalany przez Panią/Pana artykuł.

   Pozdrawiam

 1. Witam .
  Zostało odebrane mi prawo jazdy po spożyciu alkocholu. Art 178 par. 1 KK . Badanie alkomatem miałem na komisariacie wyniosło 0.44 następnie 0.51 następnie 0.47 i ostatnie 0.41 . Samochód został skasowany o przydrożną latarnie . Ja w tym czasie przebywałem w domu . Policja przyjechała i mnie ściągneli na komisariat w celu badania . Zabrali mi prawo jazdy ponieważ podejrzewali że ja tym samochodem jechałem jednoznacznie za reke mnie nie złapali . Wstawiłem się na wezwanie na komisariacie policjant prowadzący sprawę zaczął z grubej rury odrazu czy się przyznaje . Odmówiłem składania wyjaśnień na chwilę obecną. Żadnych dowód nie mają na tą chwilę na mnie ze ja danym samochodem jechałem niestety prawo jazdy również nieodzyskałem gdyż wyraźnie stwierdziłem że jest to moje narzędzie pracy (kierowca zawodowy) . Od prokuratury jeszcze nie otrzymałem żadnego wezwania aby napisać zażalenie o bezpodstawne odebrania prawo jazdy że względu na wykonywany zawód jak i również o osoby które mam na utrzymaniu ( mama, syn) . Na komisariacie byłem 2 dni temu . Ile czasu jest na przekazanie przez policję do prokuratora wszystkich akt sprawy i ile prokurator ma czasu na wysłanie mi zawiadomienia ?? Ja automatycznie wysyłam zażalenie z wyjaśnieniem jak i również zaświadczenie z pracy o wykonywanym zawodzie i w tym przypadku ile ma czasu na rozpatrzenie tego zażalenia. Dodam że jest to jedyny dochód rodziny . Mama pozostaje na zasiłku przed emerytalnym i mój dochód jest głównym dochodem rodziny . Nigdy nie byłem karany za żadne przestępstwa.
  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   1. Jeżeli chodzi o kwestię prawa jazdy, to policja ma 7 dni na przekazanie go do prokuratury, która ma 14 dni (od daty otrzymania prawa jazdy) na wydanie postanowienia o jego zatrzymaniu bądź nie. Od takiego postanowienia przysługuje Panu 7 dniowy termin (od daty jego otrzymania) na złożenie zażalenia do Sądu Rejonowego;

   2. Natomiast w kwestii ewentualnej Pana odpowiedzialności karnej, to abym mógł udzielić Panu szczegółowej porady potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 2. Witam. Zatrzymano mi prawo jazdy na podstawie podejrzenia że mogłem prowadzić w stanie nietrzezwosci ponieważ zwolniono mnie w trakcie pracy gdyż byłem pod wpływem alkoholu. Wezwano policję i powiedziano że przyjechalem autem. Moje pytanie brzmi nastepujaco: czy mam szanse na zwrot prawa jazdy lub niska karę skoro nie ma dowodów na to że przyjechałem do pracy pijany? Czy powinienem napisać zażalenie ?

  1. Szanowny Panie Bogdanie

   Jeżeli brak dowodów na to, że przyjechał Pan do pracy w stanie nietrzeźwości to jak najbardziej istnieje szansa nawet na uniewinnienie i w takiej sytuacji można spróbować napisać zażalenie. Jednakże ostateczny wynik sprawy będzie w dużej mierze zależał od tego w jaki sposób poprowadzi Pan sprawę.

   Pozdrawiam

 3. Witam
  2 miesiace temu zatrzymano mi prawo jazdy za jazde po alkoholu. Policja mnie nie zatrzymala, podjechali pod moja posesje, gdzie siedzialem w samochodzie. Podjechali bo mieli zgloszenie telefoniczne. Faktem jest, ze przejechalem 670 metrow. Mam to udokumentowane na GPS zamontowanym w samochodzie oraz na kamerce w samochodzie. Byla to droga osiedlowa, godzina 21, na kamerze widac, ze podczas mojego przejazdu minalem jedno auto, wiec ruch byl prawie zerowy. Wynik pierwszego pomiaru to0,94 ml/l, ostatnie 0,8l.
  Dostalem wyrok nakazowy, w ktorym widnieje zakaz prowadzenia na 4 lata, 1500 zl grzywny i 5 tys zl swiadczenia, ktore wplacilem juz podczas przesluchania na komisariacie. Przyznalem sie do winy. Napisalem sprzeciw do wyroku nakazowego. Jaka jest szansa, zeby okres zakazu prowadzenia pojazdow zmniejszyc i np zaproponowac kare np 1 roku w zawieszeniu na 3 lata, w zamian za mniejszy okres zakazu? Dodam, ze przed wyrokiem nakazowym sporzadzilem wniosek o warunkowe umorzenie postepowania podajac wiele argumentow, dlaczego sie o to staram.

  1. Szanowny Panie Jarku

   Obiektywnie w Pana sytuacji może być ciężko uzyskać warunkowe umorzenie postępowania i np. rok zakazu prowadzenia pojazdów, przede wszystkim dlatego, iż stężenie alkoholu wynosiła prawie 2 promile. Przede wszystkim starał bym się zbić zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, a po połowie okresu starać się o zwrot dokumentu prawa jazdy.

   Pozdrawiam

 4. Witam,
  Dla kierowcy zawodowego podczas kontroli (22.09) wykazało 0,11, potem 0,09 mg alkoholu w 1dm3 (prowadził osobówkę). Potem powieźli go na krew (wyników nie ma jeszcze). Policja odrazu zabrała prawo jazdy. Jest już po przesłuchaniu (25.09), jest jedynym żywicielem rodziny, więc zależy mu, żeby wrócić do pracy, jak najszybciej. Co w takiej sytuacji powinien zrobić, żeby odzyskać prawo jazdy kat. C+E ?
  pozdrawiam

 5. Zatrzymano mi prawo jazdy, za jazde po alkoholu. Dokument zatrzymala policja a potem prokurator wydal pozstanowienie o zatrzymaniu dokumentu. Sprawy jeszcze nie bylo. Czy do sprawy moge jezdzic? wszak uprawnien nie mam cofnietych, jedynie zatrzymany dokument. Czy w razie kontroli grozi mi jedynie mandat za brak dokumentu podczas kontroli? Bo policjant przeciez nie wie jaki wyrok sadu bedzie wiec formalnie uprawnienia nie sa jeszcze cofniete. Jak to wyglada w rzeczywistosci? Bo mam sprzeczne informacje, moj adwokat twierdzi, ze co najwyzej grozi mi mandat. Ze jest to wykroczenie a nie przestepstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.