Jazda po alkoholu

Jazda po alkoholu to jedno z najczęściej popełnianych przestępstw przeciwko bezpieczeństwu na drodze. Lepiej nie jeździć pod wpływem alkoholu – wiąże się to z poważnymi konsekwencjami dla kierowcy, jak i zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Jednak zdarzają się sytuacje, w których wsiadamy pod wpływem alkoholu za kierownicę. Co zrobić, gdy w takiej sytuacji zatrzyma nas policja? Jak sobie poradzić? Jazda po alkoholu – dowiedz się co grozi za jazdę po pijanemu, jakie kary przewiduje polskie prawo, jak można wyjść z opresji oraz czy warto skorzystać z pomocy adwokata.

Jazda po alkoholu – dwie sytuacje

Jazdę po alkoholu można rozróżnić na dwie sytuacje: jazda w stanie po użyciu alkoholu oraz jazda w stanie nietrzeźwości. Dla wielu osób nie znających przepisów prawnych te sytuacje mogą zdawać się tożsame. Nic bardziej mylnego.

Dla pewności podajemy dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi, pozwalające na kierowanie pojazdami mechanicznymi – to 0 do 0,19 promila.

Stan po użyciu alkoholu – to sytuacja, w której – w zależności od sposobu pomiaru – zawartość alkoholu w naszej krwi wynosi od 0,2 promila do 0,5 promila lub zawartość alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg.

Ze stanem nietrzeźwości mamy do czynienia, gdy (w zależności od sposobu pomiaru):

 • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia powyżej tej wartości,
 • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia powyżej tej wartości.

Jazda po alkoholu – przewidywane kary

Jazda w stanie po użyciu alkoholu jest traktowana jako wykroczenie (art. 87 kodeksu wykroczeń) i za to co do zasady grozi:

 • areszt od 5 do 30 dni;
 • grzywna od 50 do 5.000 zł;
 • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Wykroczenie za jazdę w stanie po użyciu alkoholu jest szczególnie dotkliwe dla osób, które potrzebują prawa jazdy do wykonywania swojej pracy, dojazdów do biura. W przypadku zawodowych kierowców, tego rodzaju wykroczenie jest równoznaczne z utratą pracy. Pracodawca ma prawo rozwiązać z takim pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia. Faktu tymczasowego odebrania prawa jazdy nie da się ukryć, sąd z urzędu przekazuje informacje o zasądzonej karze.

Jazda w stanie nietrzeźwości jest traktowana jako przestępstwo (art. 178a kodeksu karnego) i za to co do zasady grozi:

 • grzywna w liczbie stawek dziennych od 10 do 540 przy czym stawka dzienna może wynosić od 10 do 2.000 zł;
 • kara ograniczenia wolności od 1 miesiąca do 2 lat;
 • kara pozbawienia wolności do lat 2;
 • zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata;
 • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5.000 zł.

W przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości w recydywie, kary są znacznie dotkliwsze. Recydywa prowadzenia pojazdu komplikuje możliwość zastosowania zawieszenia wykonania kary, jak i zwiększa wysokość świadczeń pieniężnych na rzecz Funduszy Pomocy Pokrzywdzonym – to minimum 10 000 zł.

Co zrobić, w przypadku jazdy po alkoholu

Jazda w stanie po spożyciu alkoholu:

 1. co do zasady jeżeli jest to nasze pierwsze tego typu wykroczenie, a okoliczności sprawy są bezsporne (np. jeżeli pomiar został wykonany prawidłowo, nie ma innych wątpliwości itd.) to można spróbować skorzystać z instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary które daje szansę na orzeczenie np. wyłącznie kary grzywny bez zakazu prowadzenia pojazdów;
 2. natomiast jeżeli są wątpliwości co do prawidłowości wykonanego pomiaru zawartość/stężenia alkoholu w krwi lub w wydychanym powietrzu (np. zbyt krótki czas pomiaru, zbyt mała objętość wydychanego powietrza, zbyt długi odstęp czasu pomiędzy poszczególnymi pomiarami itd.) to warto spróbować powalczyć o wyrok uniewinniający.

Jazda w stanie nietrzeźwości:

 1. co do zasady jeżeli nie byliśmy wcześniej karani za popełnienie umyślnego przestępstwa, a okoliczności sprawy są bezsporne (np. jeżeli pomiar został wykonany prawidłowo, nie ma innych wątpliwości itd.) to można spróbować skorzystać z instytucji warunkowego umorzeniu postępowania które daje szansę na modyfikację kary np. 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów i 2.000 zł świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej zamiast 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów, 5.000 zł świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także kary 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 2 lat, a co najważniejsze, dzięki warunkowemu umorzeniu postępowania nie będziemy widnieć w Krajowym Rejestrze Karnym jako osoba karana;
 2. natomiast jeżeli są wątpliwości co do prawidłowości wykonanego pomiaru zawartość/stężenie alkoholu w krwi lub w wydychanym powietrzu (np. zbyt krótki czas pomiaru, zbyt mała objętość wydychanego powietrza, zbyt długi odstęp czasu pomiędzy poszczególnymi pomiarami itd.) to warto spróbować powalczyć o wyrok uniewinniający.

Jazda po alkoholu pomoc prawna

Jazda po alkoholu jest jednym z najczęściej popełnianych wykroczeń/przestępstw związanych z ruchem drogowym za którego popełnienia grożą jedne z najbardziej dotkliwych kar (przede wszystkim zakaz prowadzenia pojazdów), dlatego jeżeli dojdzie do sytuacji w której zostaniemy zatrzymani za jazdę po alkoholu należy dokładnie przeanalizować stan faktyczny sprawy, sprawdzić czy np. nie popełniono podczas badania zawartości/stężenia alkoholu w krwi/wydychanym powietrzu błędów tak aby wybrać najbardziej korzystne w danej sytuacji rozwiązania oraz aby zminimalizować ryzyko otrzymania surowej kary lub aby doprowadzić do uniewinnienia. 

Zatem jeśli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy adwokata skontaktuj się z nami.

Dowiedz się więcej o tym, co zrobić w przypadku zatrzymania prawa jazdy za alkohol.

Źródło: pxhere.com Licencja: creativecommons.org

50 thoughts on “Jazda po alkoholu

  1. Szanowna Pani/Szanowny Panie

   Dziękuję za miłe słowa, wiem, że jest merytoryczny i wartościowy, jednakże, gdyby Pani/Pan bardziej szczegółowo by się nad nim pochyliła/pochylił to z pewnością doszłaby/doszedłby Pani/Pan do wniosku, iż nie ma potrzeby odsyłania do innej strony internetowej o podobnej tematyce, skoro w dolnej części mojego artykuły znajduje się odesłanie właśnie do kwestii zatrzymania prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu, równie merytorycznie i wartościowo przedstawionej jak zachwalany przez Panią/Pana artykuł.

   Pozdrawiam

 1. Witam .
  Zostało odebrane mi prawo jazdy po spożyciu alkocholu. Art 178 par. 1 KK . Badanie alkomatem miałem na komisariacie wyniosło 0.44 następnie 0.51 następnie 0.47 i ostatnie 0.41 . Samochód został skasowany o przydrożną latarnie . Ja w tym czasie przebywałem w domu . Policja przyjechała i mnie ściągneli na komisariat w celu badania . Zabrali mi prawo jazdy ponieważ podejrzewali że ja tym samochodem jechałem jednoznacznie za reke mnie nie złapali . Wstawiłem się na wezwanie na komisariacie policjant prowadzący sprawę zaczął z grubej rury odrazu czy się przyznaje . Odmówiłem składania wyjaśnień na chwilę obecną. Żadnych dowód nie mają na tą chwilę na mnie ze ja danym samochodem jechałem niestety prawo jazdy również nieodzyskałem gdyż wyraźnie stwierdziłem że jest to moje narzędzie pracy (kierowca zawodowy) . Od prokuratury jeszcze nie otrzymałem żadnego wezwania aby napisać zażalenie o bezpodstawne odebrania prawo jazdy że względu na wykonywany zawód jak i również o osoby które mam na utrzymaniu ( mama, syn) . Na komisariacie byłem 2 dni temu . Ile czasu jest na przekazanie przez policję do prokuratora wszystkich akt sprawy i ile prokurator ma czasu na wysłanie mi zawiadomienia ?? Ja automatycznie wysyłam zażalenie z wyjaśnieniem jak i również zaświadczenie z pracy o wykonywanym zawodzie i w tym przypadku ile ma czasu na rozpatrzenie tego zażalenia. Dodam że jest to jedyny dochód rodziny . Mama pozostaje na zasiłku przed emerytalnym i mój dochód jest głównym dochodem rodziny . Nigdy nie byłem karany za żadne przestępstwa.
  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   1. Jeżeli chodzi o kwestię prawa jazdy, to policja ma 7 dni na przekazanie go do prokuratury, która ma 14 dni (od daty otrzymania prawa jazdy) na wydanie postanowienia o jego zatrzymaniu bądź nie. Od takiego postanowienia przysługuje Panu 7 dniowy termin (od daty jego otrzymania) na złożenie zażalenia do Sądu Rejonowego;

   2. Natomiast w kwestii ewentualnej Pana odpowiedzialności karnej, to abym mógł udzielić Panu szczegółowej porady potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 2. Witam. Zatrzymano mi prawo jazdy na podstawie podejrzenia że mogłem prowadzić w stanie nietrzezwosci ponieważ zwolniono mnie w trakcie pracy gdyż byłem pod wpływem alkoholu. Wezwano policję i powiedziano że przyjechalem autem. Moje pytanie brzmi nastepujaco: czy mam szanse na zwrot prawa jazdy lub niska karę skoro nie ma dowodów na to że przyjechałem do pracy pijany? Czy powinienem napisać zażalenie ?

  1. Szanowny Panie Bogdanie

   Jeżeli brak dowodów na to, że przyjechał Pan do pracy w stanie nietrzeźwości to jak najbardziej istnieje szansa nawet na uniewinnienie i w takiej sytuacji można spróbować napisać zażalenie. Jednakże ostateczny wynik sprawy będzie w dużej mierze zależał od tego w jaki sposób poprowadzi Pan sprawę.

   Pozdrawiam

 3. Witam
  2 miesiace temu zatrzymano mi prawo jazdy za jazde po alkoholu. Policja mnie nie zatrzymala, podjechali pod moja posesje, gdzie siedzialem w samochodzie. Podjechali bo mieli zgloszenie telefoniczne. Faktem jest, ze przejechalem 670 metrow. Mam to udokumentowane na GPS zamontowanym w samochodzie oraz na kamerce w samochodzie. Byla to droga osiedlowa, godzina 21, na kamerze widac, ze podczas mojego przejazdu minalem jedno auto, wiec ruch byl prawie zerowy. Wynik pierwszego pomiaru to0,94 ml/l, ostatnie 0,8l.
  Dostalem wyrok nakazowy, w ktorym widnieje zakaz prowadzenia na 4 lata, 1500 zl grzywny i 5 tys zl swiadczenia, ktore wplacilem juz podczas przesluchania na komisariacie. Przyznalem sie do winy. Napisalem sprzeciw do wyroku nakazowego. Jaka jest szansa, zeby okres zakazu prowadzenia pojazdow zmniejszyc i np zaproponowac kare np 1 roku w zawieszeniu na 3 lata, w zamian za mniejszy okres zakazu? Dodam, ze przed wyrokiem nakazowym sporzadzilem wniosek o warunkowe umorzenie postepowania podajac wiele argumentow, dlaczego sie o to staram.

  1. Szanowny Panie Jarku

   Obiektywnie w Pana sytuacji może być ciężko uzyskać warunkowe umorzenie postępowania i np. rok zakazu prowadzenia pojazdów, przede wszystkim dlatego, iż stężenie alkoholu wynosiła prawie 2 promile. Przede wszystkim starał bym się zbić zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, a po połowie okresu starać się o zwrot dokumentu prawa jazdy.

   Pozdrawiam

   1. Witam
    Rozumiem, ze ma Pan na mysli po 1,5 roku (ewentualnie) staranie sie o alkolocka do auta + oczywiscie egzamin? Bo ja innej formy odzyskania prawa jazdy nie znam, chyba ze sie cos zmienilo i co innego Pan ma na mysli.

    1. Szanowny Panie Jarosławie

     Po upływie 1.5 roku zakazu prowadzenia pojazdów, trzeba będzie złożyć odpowiednio umotywowany wniosek o skrócenie trwania tego zakazu, a później wystąpić o założenie blokady alkoholowej. W Pana sprawie zasadniczo nie widzę innego rozwiązania.

     Pozdrawiam

 4. Witam,
  Dla kierowcy zawodowego podczas kontroli (22.09) wykazało 0,11, potem 0,09 mg alkoholu w 1dm3 (prowadził osobówkę). Potem powieźli go na krew (wyników nie ma jeszcze). Policja odrazu zabrała prawo jazdy. Jest już po przesłuchaniu (25.09), jest jedynym żywicielem rodziny, więc zależy mu, żeby wrócić do pracy, jak najszybciej. Co w takiej sytuacji powinien zrobić, żeby odzyskać prawo jazdy kat. C+E ?
  pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Ewo

   1. Przede wszystkim z tego co Pani przedstawiła istnieje szansa uniewinnienie poprzez powołanie się na błąd pomiaru (jednakże należy sprawdzić ile on wynosi w urządzeniu użytym do badania);

   2. Natomiast drugim rozwiązaniem, aby odzyskać prawo jazdy kategorii C+E jest złożenie np. wniosku o nadzwyczajne złagodzenie kary lub po prostu wniosku o nieorzekanie zakazu prowadzenia pojazdów na wskazaną kategorię.

   Pozdrawiam

 5. Zatrzymano mi prawo jazdy, za jazde po alkoholu. Dokument zatrzymala policja a potem prokurator wydal pozstanowienie o zatrzymaniu dokumentu. Sprawy jeszcze nie bylo. Czy do sprawy moge jezdzic? wszak uprawnien nie mam cofnietych, jedynie zatrzymany dokument. Czy w razie kontroli grozi mi jedynie mandat za brak dokumentu podczas kontroli? Bo policjant przeciez nie wie jaki wyrok sadu bedzie wiec formalnie uprawnienia nie sa jeszcze cofniete. Jak to wyglada w rzeczywistosci? Bo mam sprzeczne informacje, moj adwokat twierdzi, ze co najwyzej grozi mi mandat. Ze jest to wykroczenie a nie przestepstwo.

  1. Szanowny Panie Dariuszu

   Jeżeli do momentu prawomocnego wyroku będzie kierował Pan pojazdem to oprócz mandatu za brak dokumentu prawa jazdy (w wysokości do 250 złotych), grozi Pan zarzut jazdy bez uprawnień (art. 94 kodeksu wykroczeń) za którego popełnienia Sąd może oprócz grzywny orzecz zakaz prowadzenia pojazdów. Informacja o zatrzymaniu Pana prawa jazdy najpewniej będzie widnieć w KSIP lub w CEKu, dlatego policja przy ewentualnej kontroli na pewno zwróci uwagę na informacje o zatrzymanym prawie jazdy. Niewiele osób o tym wie i dlatego później spotykają je niemiłe zaskoczenia, dlatego w takich sytuacjach zawsze zalecamy kierować się do adwokatów mających doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw.

   Pozdrawiam

   1. Witam
    A czy czasem nie jest tak, ze art 94 odnosi sie do osob nieposiadajacych uprawnien? Uprawnienia moze cofnac jedynie uprawniony organ, czyli w tym wypadku sad. W momencie kontroli nie posiadam jedynie dokumentu, uprawnienia nadal mam. Policjant na drodze nie wie jakie bedzie orzeczenie w sprawie.W CepIKu jest wpisane za co zatrzymano mi dokument. Ale formalnie decyzji jeszcze nie ma wiec nie moge byc traktowany jako osoba jadaca bez uprawnien i tym samym nie podchodzi to pod art 94 kw. Nie posiadam jedynie dokumnetu. Czy nie taka jest prawidlowa interpretacja?

    1. art 94 kw
     § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.
     § 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.
     § 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

     Paragraf 1 wyraznie mowi o braku uprawnien. Ja jeszcze takowe posiadam. Nie mam jedynie dokumentu. Rownie dobrze, moglem nie oddac prawa jazdy a dopiero po wyroku sadu i jezdzic az do sprawy (wiadomo, ze ten okres nie zostalby mi zaliczony na poczet kary).

     Prosze o jakies wytlumaczenie bo ja widze niespojnosc pomiedzy tym co mowi art 94 a Panska wypowiedzia.

     1. Szanowny Panie Dariuszu

      1. Przede wszystkim pragnę wskazać, iż nie jest sztuką „suche” czytanie przepisu. Zawsze warto przeczytać komentarze lub orzeczenia do niego. Dodatkowo przekazane Panu informacje opieram przede wszystkim na swoim doświadczeniu w prowadzeniu tego rodzaju spraw;

      2. Oczywiście uprawnienia nadal Pan posiada, ale ma Pan zatrzymane prawo jazdy na czas trwania postępowanie, a więc jeżeli do momenty wydania przez sąd prawomocnego wyroku prowadziłby Pan samochód to grozi Panu odpowiedzialność z art. 94 k.w., który stosuje się odpowiednio właśnie do osób, które mają zatrzymane prawo jazdy. Nadto należy rozróżnić zatrzymanie prawa jazdy od zakazu prowadzenia pojazdów, ponieważ są to zasadniczo dwie różne instytucje;

      3. Aby ostatecznie rozwiać Pana wątpliwości, pozwolę sobie przytoczyć dwie tezy Sądu Najwyższego: „Osobą niemającą uprawnień do prowadzenia pojazdu, w rozumieniu art. 94 § 1 KW, jest także osoba, której zatrzymano prawo jazdy, w okresie jego zatrzymania, a gdy zatrzymanie trwało dłużej niż rok, także po tym okresie, o ile nie wydano jej prawa jazdy po spełnieniu wymogu określonego w art. 114 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym” (wyr. SN z 11.9.2008 r., IV KK 282/08, OSNKW 2008, Nr 12, poz. 97).”, ” „Przez użyty w art. 244 KK zwrot „zakaz prowadzenia pojazdów” należy rozumieć zakaz, o którym mowa w art. 39 pkt 3 KK i art. 42 § 1 i 2 KK. Oznacza to, że prowadzenie przez sprawcę pojazdu mechanicznego mimo wcześniejszego zatrzymania mu prawa jazdy na mocy prawomocnego postanowienia sądu wydanego na podstawie art. 137 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.) nie wyczerpuje znamion przestępstwa określonego w art. 244 KK, lecz powinno być oceniane w płaszczyźnie art. 94 § 1 KW” (wyr. SN z 25.8.2010 r., II KK 184/10, OSNwSK 2010, poz. 1585). ”

      Pozdrawiam

 6. Wedlug mnie jest to bardzo naciagane, gdyz artykul jasno mowi czego sie tyczy. w takim razie kazdy artykul, jakikolwiek w polskim prawie mozna dowolnie interpretowac zawsze na niekorzysc osoby podejrzanej. Skoro SN tak interpretuje artykul 94 to powinien on byc zmodyfikowany i jasno opisany. A tak kazdy ma prawo w „prosty” sposob interpretowac tak jak ja to zrobilem. I nagle sie okazuje, ze jest to mylna interpretacja. Nie kazdy obywatel jest prawnikiem i dlatego powinno byc to napisane w sposob jasny, klarowny i przejrzysty. A tak to w zasadzie mozna ten artykul wyrzucic z KW bo i tak interpretacja jest inna niz tresc artykulu. Zenujace.

  1. Dodam jeszcze, ze w takim razie artykul ten powinein odsylac do przytoczonych przez Pana tez SN a tak sie nie dzieje.

   Dodatkowo tresc :” “Osobą niemającą uprawnień do prowadzenia pojazdu, w rozumieniu art. 94 § 1 KW, jest także osoba, której zatrzymano prawo jazdy, w okresie jego zatrzymania” jest mocno niejasna. Co oznacza zatrzymanie prawa jazdy w okresie zatrzymania? Nie da sie 2 razy zatrzymac prawa jazdy. I kolejny raz mowie , ze interpretacja jest nielogiczna. Mam postanowienie prokuratora o zatrzymaniu prawa jazdy o nr takim i takim. A nie o cofnieciu uprawnien. Pomysli Pan , ze nie rozumiem o czym Pan pisze. Rozumiem, jednak jednej rzeczy nie potrafie zrozumiec, jak mozna tak interpretowac slowa artykulu 94. Rownie dobrze moze tam byc przepis na budyn i do tego teza SN , ktora Pan przytoczyl. Czy gdziekolwiek w kodeksie wykroczen jest taka interpretacja tego artykulu? Skad taka interpretacja sie wziela, dodam, ze dla mnie nie jest ona dla mnie merytorycznie spojna z artykulem. Artykuly powinny jasno okreslac te tematy. Czy spotkal sie kiedys pan np z zaskarzeniem takiej interpretacji, i jaki byl tego skutek? Bo na logike, na chlopski rozum, to jedno do drugiego po prostu nie pasuje.

   1. Szanowny Panie Dariuszu

    Rozumiem Pana wzburzenie, jednakże nie jestem ustawodawcą i jak na razie nie tworzę przepisów, które niestety w większości są pisane na szybko i tak jak właśnie w przypadku art. 94 k.w., dość niejednoznacznie. Jednakże przedstawiona inerpretacja jest powszechnie stosowana i wynika ona przede wszystkim właśnie z orzecznictwa i z praktyki sądów w orzekaniu w podobnego rodzaju sprawach. Oczywiście to do Pana należy decyzja co do ewentualnego prowadzenia pojazdami mechanicznymi.

    Pozdrawiam

 7. Szanowny Panie Sławomirze,

  Jakiś czas temu policjant zatrzymał mi prawo jazdy za prowadzenie po spożyciu (0.12 mg przy pierwszym badaniu, 0.10 przy następnych dwóch). Teraz otrzymałem sądową decyzję o zatrzymaniu dokumentu. Wiem, że za to wykroczenie jest możliwa kara aresztu. Czy ma Pan może jakieś doświadczenie w tym, jak często sąd orzeka taką karę ?

  Pozdrawiam.

  1. Szanowny Panie Filipie

   W żadnej prowadzonej przeze mnie sprawie mój klient nie otrzymał kary aresztu. Jeżeli był karany to z reguły otrzymywał karę grzywny w okolicach 500, 600 złotych. Zasadniczo sądy bardzo rzadko zasądzają kary aresztu, z reguły jest to grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

   Pozdrawiam

 8. Witam
  Zlozylem wniosek o warunkowe umorzenie postepowania. Sprawa sie odbyla i sedzia przychylil sie do tego wniosku. Orzekl wobec mnie zakaz prowadzenia pojazdow na okres roku i warunkowo umorzyl postepowanie. Pytania mam dwa: czy w takiej sytacji jest mozliwosc starania sie o alcolocka?
  Drugie pytanie – czy zostane skierowany na badania w WOMP? Prawomocnie skazany nie jestem, bo zostalo umorzone warunkowo.

  1. Szanowny Panie Adamie

   1. Po połowie okresu czasu nie widzę przeciwwskazań, aby starał się Pan o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów poprzez założenie blokady alkoholowej;

   2. Tak, będzie musiał Pan przejść badania lekarskie, psychiatryczne oraz kurs reedukacyjny, ponieważ jest to obligatoryjne przy orzeczeniu zakaz prowadzenia pojazdów za jazdą pod wpływem alkoholu. Na marginesie dodam, iż wyrok warunkowo umarzający postępowanie to też jest wyrok skazujący.

   Pozdrawiam

    1. Szanowny Panie Adamie

     1. To jest wyrok skazujący, jednakże nie wpisuje się informacji o skazaniu do krajowego rejestru karnego;

     2. Nie wiem jakie fora Pan przeszukiwał, ale informacja o skierowaniu na kurs reedukacyjny widnieje w Ustawie o kierujących pojazdami.

     Pozdrawiam

 9. Witam,
  Sąd zakazał mi prowadzenia skutera (kat. Am) na 3 lata, za jazdę na skuterze pod wpływem alkoholu. Jestem młodym kierowcą kat B i starostwo powiatowe chce mi cofnąć uprawnienia na kat. B, mimo że popełniłem przestępstwo jeżdżąc skuterem (na skuter uprawnienia mam od 2012r). Czy starostwo może rozszerzyć decyzję sądu i cofnąć mi uprawnienia na kat B?

  1. Szanowny Panie Irku

   Co do zasady starosta jest związany orzeczeniem sądu i jeżeli sąd faktycznie orzekł zakaz prowadzenia pojazdów na kategorię am to starosta powinien tylko na tą kategorię wydać decyzję o cofnięciu uprawnień. Jeżeli wyda decyzję o cofnięciu uprawnień na kategorię B, zalecam sporządzić dobrze umotywowane odwołanie.

   Pozdrawiam

 10. Witam, zatrzymano mnie pod wpływem alkoholu, otrzymany wyrok to zakaz prowadzenia pojazdów na 6 mieleccy oraz grzywna. Czy można odwołać się od badań które wydał syarosta jeśli badania były i są wazne?

  1. Szanowny Panie xxx

   Oczywiście, co do zasady zawsze taka możliwość istnieje .

   Pozdrawiam

    1. Szanowny Panie xxx

     Abym mógł udzielić Panu szczegółowej odpowiedzi na zadanie pytanie potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428. Jednakże na marginesie mogę dodać, iż zasadniczo bez ważnych badań może Pan prawa jazdy nie odzyskać.

     Pozdrawiam

     1. Badania były wazne, robione w przyszłym roku. Wyrok mija w piątek sądowy, ale dopóki nie zrobię badań nie odzyskam prawa jazdy. Badania odbywają się w długim terminie. Czy jest jakaś szansa odzyskać bez badań?

     2. Badania sa wazne, robione w przyszłym roku. Wyrok sadowy moja w piątek, ale dopóki nie zrobię badań nie odzyskam prawa jazdy. Badania odbywają się w długim terminie. Czy jest jakaś szansa odzyskać bez badań? Czy jest na to jakiś przepis ze trzeba przejsc badania any odzyskać prawo jazy,

    2. Szanowny Panie xxx

     Tak jak wspomniałem w ostatnim komentarzu, mam wątpliwości czy się dobrze rozumiemy, dlatego, aby nie udzielać sobie nawzajem sprzecznych informacji, proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny co pomoże nam ostatecznie wyjaśnić sytuacje, a także pomoże mi udzielić Panu szczegółowej porady prawnej.

     Pozdrawiam

 11. Witam pierwszy pomiar miałem 0.11 zaś drugi 0.09.Napisałem wniosek o umorzenie uwzględniając błąd pomiaru.Nie było wtedy dużego ruchu.Nie byłem karany.Co mi za to grozi

  1. Szanowny Panie Marcinie

   Co do zasady grozi Panu kara grzywny do 5000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Niemniej, przy takim stężeniu, jeżeli postępowanie nie zostanie umorzone to realnie grozi Panu kara grzywny do około 1000 złotych oaz zakaz prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy. Na marginesie dodam, iż jeżeli nie uda się umorzyć postępowania to proszę spróbować powalczyć o odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów.

   Pozdrawiam

 12. Dzień dobry.
  Około 4-5 lat temu zabrano mojemu bratu prawo jazdy dożywotnio, było to drugie ukaranie za to samo wykroczenie. Brat był kierowcą zawodowym, prowadził przez kilkanaście ciągnik siodłowy z naczepą. Podam do informacji że jest abstynentem od ponad dwóch lat. Zwracam się z prośbą czy można mu jakoś pomóc i napisać odwołanie o skrócenie tak surowej kary.

  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Karolu

   Abym mógł udzielić Panu szczegółowej odpowiedzi na zadanie pytanie potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 13. Witam .Mąz ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów kat.B.Za to uprawnienia C,c+e może się poruszać .Czy w takim wypadku urząd powinien mu wydać prawo jazdy czy tylko zaświadczenia o uprawnieniach na C,c+e.Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Katarzyno

   Niestety, przez czas trwania zakazu prowadzenia pojazdów organ nie może wydać blankietu prawa jazdy, ale za to może wydać zaświadczenie o posiadanych uprawnieniach do kierowania pojazdami.

   Pozdrawiam

 14. Witam
  Zostaly odebrane mi prawo jazdy za jazde po alkoholu. Bylo to o 2 w nocy. Odmowilem dmuchania w alkomat a policjant wpisal mi 2 promile. Czy jest szansa chociaz na pozostawienie katego c+e gdyz jestem kierowca zawodowym?

  1. Szanowny Panie Giro

   Jak najbardziej, jednakże należy dobrze poprowadzić sprawę. Celem doradzenia jak to zrobić potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 15. Witam
  Panie Sławomirze w dniu 21.07. policja przyjechała do mojego domu i pod zarzutem prowadzenia pojazdu bo dostali takie zgłoszenie telefonicznie
  po przeprowadzonym badaniu alkomatem 1.7 zabrali mnie na komisariat i ponownie przebadali alkomatem
  czy w takiej sytuacji mają podstawę do zatrzymania prawa jazdy
  dodam że 23.07. mam się wstawić na komisariacie jako podejrzany prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu z art.178A KK

  1. Szanowny Panie Sławomirze,

   policja mając podejrzenie o prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu (nawet jak nie zatrzymali Pana na drodze, tylko dopiero w domu) może zatrzymać prawo jazdy. Dokument ten następnie zostanie przekazany prokuratorowi, który może wydać postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy na czas trwania postępowania.

   W Pana sprawie zapewne zostanie powołany biegły z zakresu rachunku retrospektywnego, który ustali czy i jakie stężenie było w Pana organizmie w momencie prowadzenia pojazdu. Mając jednak na uwadze, że zatrzymali Pana w domu a nie na drodze można w niniejszej sprawie powalczyć o jak najlepszy wynika dla Pana.

   W razie potrzeby pomocy w Pana sprawie zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 16. Witam zostało mi zatrzymane prawo jazdy po spowodowania wypadku ale nie z mojej winy ale też byłem po alkoholu prawie 0,8 w wydychanym powietrzu. Jaki byłby koszt pełnej pomocy prawnej przed sadem

  1. Witam

   W razie potrzeby pomocy z naszej strony oraz celem uzyskania wyceny zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 17. Spowodowałam kolizję mając prawie 2promile. Byłam jedynym uczestnikiem. Obecnie straciłam pracę, jestem przed przesłuchaniem. Czy mogę starać się o zmniejszenie kary? Nigdy nie byłam notowana, nawet nie miałam mandatu, pochodzę z terenów wiejskich więc ciężko będzie mi bez prawa jazdy, jako jedyna mieszkam z rodzicami, przy czym tata ma rentę, a mama lekką grupę, ja też mam lekką grupę. Czy to może wpłynąć na wyrok? Czy fakt, że po wypadku zaczełam się leczyć u psychiatry też może mieć wpływ?

  1. Szanowna Pani Krucha

   Oczywiście, zawsze może Pani starać się o zmniejszenie kary, jednakże abym mógł Pani doradzić jak to zrobić potrzebuję więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”, a także drogą telefoniczną: 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.