Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

 

Od 1 października 2018 roku polscy kierowcy nie są zobowiązani do jeżdżenia z dowodem rejestracyjnym i dowodem wykupienia polisy OC. W przypadku kontroli policjant sprawdza potrzebne informacje w elektronicznym systemie CEPiK. Jednak każdy kierowca musi mieć przy sobie prawo jazdy. Co grozi za jazdę bez prawa jazdy? Jakie konsekwencje grożą osobie, która prowadzi pojazd bez uprawnień, a jakie osobie, która jeździ mimo cofnięcia uprawień lub zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?

Jazda bez prawa jazdy – konsekwencje za brak dokumentu

Z najmniejszymi konsekwencjami mierzą się osoby, które posiadają wymagane uprawnienia, jednak zapomniały zabrać ze sobą dokument, który to potwierdza. W takiej sytuacji za brak prawa jazdy możemy otrzymać mandat w wysokości  do 250 zł.

Z większą karą muszą liczyć się kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy na inną kategorię niż pojazd, który prowadzili. Najczęściej policja kontroluje kierowców motocykli, którzy posiadają jedynie prawo jazdy kat. B. W tej sytuacji kierowca otrzymuje mandat w wysokości do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, kierowca otrzymuje dodatkowo grzywnę w wysokości od 20 zł do aż 5000 zł. Sąd może także wydać zakaz prowadzenia pojazdów na określony czas od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

To niestety nie koniec problemów kierowcy, który jeździ bez uprawień. Jeśli w trakcie kontroli nie znajdzie się inna osoba, która jest uprawniona do kierowania pojazdem, zostanie on odholowany. Koszty holowania pokrywa właściciel pojazdu lub jego użytkownik.

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy osobie, która nigdy go nie posiadała?

Niektórzy decydują się jeździć bez prawa jazdy, licząc, że nigdy nie zostaną skontrolowani. Osoby, które nigdy nie posiadały uprawnień do prowadzenia pojazdów, a zdecydowały się wsiąść za kółko, powinny liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

Mitem jest, że za ja jazdę bez prawa jazdy grozi jedynie 500 zł mandatu. Faktycznie niejedna kontrola kończy się właśnie na postępowaniu mandatowym i w takiej sytuacji samozwańczy kierowca otrzymuje mandat w kwocie 500 zł. Policjant może jednak skierować sprawę do sądu, a sprawa sądowa może zakończyć się zasądzeniem grzywny w kwocie do 5000 zł, a także orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Prawdziwe kłopoty zaczynają się jednak, gdy kierowca bez prawa jazdy uczestniczy w zdarzeniu drogowym. Jeśli padł ofiarą błędu innego kierowcy, zostanie ukarany za wykroczenie, a ubezpieczyciel odmówi wypłacenia odszkodowania z tytułu polisy AC. W jeszcze trudniejszej sytuacji będą ci kierowcy, którzy bez posiadanych uprawnień spowodują wypadek. Oprócz kary za prowadzenie pojazdu bez prawa jady, muszą liczyć się z regresem ubezpieczeniowym. Oznacza to, że poszkodowanemu ubezpieczyciel wypłaci kwotę, którą ten przeznaczy na naprawdę pojazdu. Jednak natychmiast po uregulowaniu należności, firma ubezpieczeniowa zwróci się do sprawy wypadku, by ten oddał kwotę, przyznaną poszkodowanemu w ramach policy OC.

Jazda samochodem po zatrzymaniu prawa jazdy

Kierowcy, którzy w terenie zabudowanym przekraczają prędkość o ponad 50 km/h, karani są nie tylko mandatem i punktami karnymi, ale także zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące. Jeśli mimo tymczasowego braku prawa jazdy postanowią wsiąść za kółko, zostanie ono zatrzymane na kolejne 3 miesiące, a w razie kolejnej próby prowadzenia pojazdu bez uprawnień, prawo jazdy zostaje zabrane całkowicie. Oznacza to, że kierowca będzie musiał zapisać się na kurs prawa jazdy, odbyć szkolenie teoretyczne i praktyczne, a następnie zdać państwowe egzaminy, by móc ponownie jeździć z wymaganymi uprawnieniami.

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy po cofnięciu uprawień?

Jazdę bez dokumentu, jazdę bez prawa jazdy odpowiedniej kategorii lub jazdę w przypadku tymczasowego zatrzymania prawa jazdy zaliczamy do wykroczeń. Z poważniejszymi zarzutami będzie mierzył się kierowca, który zostanie przyłapany na prowadzeniu samochodu po cofnięciu uprawnień. Kodeks karny za jazdę po cofnięciu prawa jazdy przewiduje karę grzywny, zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat, karę ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Kierowcy, który ponownie wsiądzie za kółko grozić będzie dodatkowo kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Sąd w tym przypadku może także wydać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Taka sama kara przewidziana jest dla kierowców, którzy mają sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

Za jazdę bez odpowiednich uprawnień grożą bardzo poważne konsekwencje, do pozbawienia wolności włącznie. W przypadku postępowania sądowego, kara uzależniona jest od skali popełnionego wykroczenia lub przestępstwa. Oprócz kary zasądzonej przez wymiar sprawiedliwości, wielu kierowców musi zmierzyć się ze spłatą dużego zadłużenia, wynikającego z regresu ubezpieczeniowego. Rekordziści spłacają nawet milionowe zobowiązania.

Pomoc prawna – chęć skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów

Zakaz prowadzenia pojazdów jest jednym z najbardziej dotkliwych środków karnych, ponieważ ogranicza nasze możliwości swobodnego przemieszczenia się, co jest tym bardziej dotkliwe dla osób, których praca polega przede wszystkim na kierowaniu pojazdami mechanicznymi. A więc jego utrata niejednokrotnie wiąże się także z utratą pracy zarobkowej. Na szczęście są jednak możliwości na szybsze odzyskanie prawa jazdy lub na zapobiegnięcie jego utraty.

Zatem jeśli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy skontaktuj się z nami.

Źródło: pixabay.com Licencja: Pixabay License

BEZPIECZNA POMOC PRAWNA – BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

W ZWIĄZKU Z ZAISTNIAŁĄ SYTUACJĄ W TROSCE O PAŃSTWA BEZPIECZEŃSTWO PRZYPOMINAMY:

– LEGALNA JAZDA DZIAŁA NA OBSZARZE CAŁEJ POLSKI;

– POMOC PRAWNĄ ŚWIADCZYMY DROGĄ TELEFONICZNĄ ORAZ MAILOWĄ, BEZ POTRZEBY OSOBISTEGO SPOTKANIA;

– DZIĘKI ODPOWIEDNIM PROGRAMOM I PROCEDUROM NIEMALŻE WSZYSTKIE CZYNNOŚCI JESTEŚMY WSTANIE WYKONAĆ ZDALNIE, NA ODLEGŁOŚĆ, A TE KTÓRE TRZEBA BĘDZIE WYKONAĆ OSOBIŚCIE, ZOSTANĄ WYKONANE TAK, ABY MAKSYMALNIE OGRANICZYĆ WASZ OSOBISTY UDZIAŁ;

BĘDĄC DO PAŃSTWA PEŁNEJ DYSPOZYCJI – ZESPÓŁ LEGALNA JAZDA

2 thoughts on “Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

  1. Przekroczyłem limit punktów karnych w styczniu. Zostałem poinformowany ze dopóki nie otrzymam decyzji administracyjnej od starosty to mogę jeździć. Minęło pół roku, a dostałem tylko informacje o wszczęciu postępowania. W między czasie podczas kontroli policja korzystając z nowego artykułu prawnego zabrala mi prawo jazdy wystawiając pokwitowanie, na którym mogę jeździć przez 7 dni. Pytanie brzmi czy dalej posiadam uprawnienia do kierowania pojazdem ponieważ starosta nie wydał decyzji o utracie uprawnień i w razie kontroli dostanę mandat za brak prawa jazdy i na tym się skończy czy zostanę ukarany za jazdę bez uprawnień?

    1. Szanowny Panie Wojciechu

      Abym mógł udzielić Panu odpowiedzi na to pytanie, potrzebuję informacji dotyczących Pana sprawy, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428 lub 783031273.

      Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.