Jazda po narkotykach i zabrane lub zatrzymane prawo jazdy

Zatrzymanie prawa jazdy za narkotyki postępownie

Jazda po narkotykach jest co do zasady traktowana na równi z prowadzeniem samochodu po alkoholu. Uprawnionymi do wydawania postanowień o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu/po wpływem narkotyków jest sąd lub prokuratura, które wydają postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy jeżeli z okoliczności sprawy wynika, iż w orzeczeniu kończącym postępowanie zostanie ustanowiony zakaz prowadzenia pojazdów przez określony czas (od 6 miesięcy do 15 lat lub nawet dożywotnio).

Zatrzymanie prawa jazdy za narkotyki zawieszenie uprawnień

Ważne! Niewielu kierowców o tym wie, ale uprawnienia do kierowania pojazdami osoby, której zatrzymano dokument prawa jazdy w trybie art. 135 ust. 1 pkt. 1 lit. 1 Ustawy prawo o ruchu drogowym (uzasadnione podejrzenie, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu) ulegają zawieszeniu na okres od dnia zatrzymania dokumentu przez uprawniony organ do dnia wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy. W takiej sytuacji, do osób których uprawnienia zostały zawieszone, stosuje się przepisy dotyczące cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami, co w konsekwencji powoduje, iż jeżeli osoba której prawo jazdy zostało zatrzymane przez policję za jazdę po narkotykach dalej będzie jeździć samochodem (mimo braku wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy) to grozi jej dodatkowa odpowiedzialność np. z art. 94 Kodeksu wykroczeń (prowadzenie bez uprawnień).

Zatrzymanie prawa jazdy za narkotyki dopuszczalne stężenie narkotyku

Aktualnie w polskim prawie brak jest przepisów które w precyzyjny sposób wskazują jaka ilość środków odurzających (narkotyków: marihuana, kokaina, amfetamina, LSD, itd.) decyduje o tym czy mamy do czynienia z wykroczeniem czy przestępstwem. W praktyce, to jak daną ilość środków odurzających zakwalifikować (wykroczenie/przestępstwo) przede wszystkim zależy od organów prowadzących postępowanie (prokuratury/policji) i od biegłych z których pomocy korzystają. Przykładowo, jeżeli biegły (co do zasady toksykolog) w sporządzonej przez siebie opinii stwierdzi, iż w momencie kierowania pojazdem, u kierowcy znajdował się środek odurzający w śladowej ilości (np. który mógł zostać spożyty wiele tygodni przed badaniem) oraz jeżeli środek ten w znikomy sposób wpływał na zdolności psychomotoryczne kierowcy to taki kierowca będzie odpowiadał za wykroczenie (np. obecność we krwi delta-9-tetrahydrokannabinol (THC) w stężeniu poniżej 2,0 – 2,5 ng/ml), natomiast jeżeli biegły stwierdzi, iż stężenie środka odurzającego u kierowcy było znaczne i dodatkowo środek ten w istotny sposób wpływał na zdolności psychomotoryczne kierowcy (tak jakby był w stanie nietrzeźwości po alkoholu) to w takiej sytuacji kierowca będzie odpowiadał za przestępstwo (np. obecność we krwi delta-9-tetrahydrokannabinol (THC) w stężeniu powyżej 2,0 – 2,5 ng/ml).

Zatrzymanie prawa jazdy za narkotyki procedura jego zatrzymania przez policję

Policjant przekazuje zatrzymane prawo jazdy do sądu (co do zasady w sprawach o wykroczenia) lub do prokuratury (co do zasady w sprawach o przestępstwo) nie później niż w terminie 7 dni od daty jego odebrania. Zabranie prawa jazdy przez policjanta skutkuje wydaniem przez niego pokwitowania, które co do zasady nie uprawnia kierowcy do dalszego jeżdżenia samochodem.

Zatrzymanie prawa jazdy za narkotyki sprawa w sądzie

Sąd lub prokuratura w terminie 14 dni po otrzymaniu przekazanego przez policję dokumentu prawa jazdy, wydają postanowienia o jego zatrzymaniu na czas trwania postępowania albo o jego zwrocie (przed wydaniem postanowienia dobrze by było sporządzić i wysłać do sądu lub prokuratury pismo w którym wskazywalibyśmy na brak podstaw do zatrzymania prawa jazdy np. poprzez podniesienie wątpliwości co do wskazanego przez policjantów przebiegu zdarzenia).

Postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy lub jego zwrocie jest zaskarżalne w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty jego otrzymania lub jego ogłoszenia.

Jeżeli zostało wydane postanowienie nakazujące zatrzymanie prawa jazdy, to odpowiednio umotywowane zażalenie w którym należy zakwestionować zasadność zatrzymania prawa jazdy (np. wadliwość samego pomiaru stężenia środka odurzającego, błąd pomiaru itp.) adresujemy do sądu rejonowego, który wydał zaskarżone postanowienie albo gdy takowe wydała prokuratura, to zażalenie wnosimy za jej pośrednictwem do sądu rejonowego właściwego dla prowadzenia sprawy.

Gdy właściwy sąd pozytywnie rozpatrzy wniesione zażalenie, wówczas nakaże zwrot prawa jazdy. Natomiast negatywne rozpatrzenie naszego zażalenia przez sąd tj. utrzymanie postanowienia o zatrzymanie prawa jazdy w mocy, powoduje, iż nie możemy się już od niego odwołać z uwagi na jego prawomocność. W tej sytuacji, zasadniczo, jedynym rozwiązaniem jakie pozostaje kierowcy, jest składanie przez niego kolejnych wniosków o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, gdy pojawią się inne, nowe okoliczności, które mogą wpłynąć na jego zwrócenie. W tym przypadku każde kolejne postanowienie o oddalenie wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, może być co do zasady zaskarżone zażaleniem.

Zatrzymanie prawa jazdy za narkotyki pomoc prawna

Warto dodać, iż zatrzymanie prawa jazdy jest jednym z pierwszy etapów postępowania w sprawie ewentualnej odpowiedzialności za jazdę po narkotykach, dlatego tak ważnym jest podjęcie w stosownym momencie odpowiednich działań opartych na trafnej argumentacji oraz solidnej wiedzy, aby zminimalizować ryzyko zatrzymania prawa prawa jazdy, a także odpowiedzialności karnej za jazdę po narkotykach. Zatem jeśli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy prawnej skontaktuj się z nami.

Jazda po narkotykach – konsekwencje, jak się zachować?
https://legalnajazda.pl/jazda-po-narkotykach/

Źródło obrazu: pixabay.com Licencja: Domena Publiczna.

 

Adwokat. Członek Izby Adwokackiej w Katowicach. Ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z kancelariami adwokackimi działającymi na obszarze całej Polski. Specjalizuje się w prawie ruchu drogowego oraz w prawie karnym. Autor tekstów na maszprawo.org.pl
  1. Witam 3 dni temu zrobiono mi test na ślinę wyszło thc zabrali mnie odrazu na krew . Paliłem 4 dni wczesniej wiec co teraz odwoływać się czy czekać na rozstrzygnięcie sądu
   Proszę o fachowa pomoc jak się zachować

   1. Szanowny Panie Jakubik

    Abym mógł doradzić jakie konkretne kroki będzie musiał Pan podjąć, potrzebuję bardziej szczegółowych informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

    Pozdrawiam

 1. Witam w zeszly wtorek zlapano mnie przez policje na test na sline. Policjant pytal mnie czy uzywalem narkotyki odpowiedzialem ze bylem w czechach poltorej tygodnia temu na urodziny kolegi i palilismy. Test wyszedl pozytywnie wiec wzieli mnie na krew , aczkolwiek na tych kratkach ze sliny Pan policjant powiedzial ze bardzo nie duzo tu widac , no ale musieli mi zabrac prawo jazdy. Dodam ze byl to moj pierwszy test i w ten dzien co mi robili nie palilem. Dostalem wezwanie na policje na 3ciego lipca. Czy tam zwróca mi prawo jazdy i bede czekal na wynik? Mysla panstwo ze strace prawo jazdy ? Jak od tego sie odwolac pracuje jako taksowkarz i przez wlasna glupote mam jiz po pracy. Czy jest na to jakies wyjscie? Dodam ze jestem niekarany czysty w papierach , tylko wszystko zalezy od stęzenia we krwi… a duzo wtedy spalilismy z chlopakami nie wiem co robic . Prosze o porade 😐

 2. Witam Paliłem w holandii
  Tutaj zrobili mi testy miałem 0,54mg
  Zabrali prawo jazdy na 3lata im 5800pln (poszedłem na komendzie na samo ukaranie)
  Moge wnieść zazalenie mam szanse odzyskać prawo do jazdy?
  Nie dostalem jeszcze decuzji z sadu…

  1. Szanowny Panie Karolu

   Oczywiście, może Pan sprzeciwić się zaproponowanej karze, jednakże abym mógł Panu doradzić jakie konkretne kroki będzie musiał Pan podjąć w sprawie, potrzebuję bardziej szczegółowych informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 3. Witam czy policja morze zabrac prawo jazdy po samym narkotescie czy musi zabrać na krew żeby potwierdzić winiki

  1. Szanowny Panie Michale

   Policja może zatrzymać prawo jazdy po samym “badaniu śliny”, jeżeli wynik takiego badania będzie pozytywny (zostanie stwierdzona obecność środka odurzającego). Badanie krwi może ewentualnie to potwierdzić, natomiast jeżeli nie potwierdzi, to istnieje szansa, że dokument prawa jazdy zostanie zwrócony.

   Pozdrawiam

 4. Witam jeszcze jedno pytanie odnośnie badania narkotestem przy kontroli
  Czy jeżeli badanie nic nie wykazało to dlaczego policja spisuje protokół
  Pod którym badany musi się podpisać i czy potem z tego podpisu mogą być
  Wyciągnięte konsekwencje

  1. Szanowny Panie Michale

   Obowiązek spisania protokołu po każdym takim badaniu wynika z przepisów. Natomiast zawsze można odmówić podpisania takiego protokołu.

   Pozdrawiam.

 5. Witam postawiono mi zarzut spowodowania wypadku pod wpływem środków odurzających ale nie zabrano prawa jazdy. Dalej je mam i pracuje zawodowo jako kierowca czy istnieje szansa, że uprawnienia zostana jeszcze cofniete ? Nadmienię że juz odbyło się już kilka spraw.

  1. Szanowny Panie Obserwatorze

   Co do zasady (mając na uwadze orzeczenie jakie zapadają w podobnego rodzaju sprawach), jak najbardziej istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że w orzeczeniu kończącym postępowanie zostanie orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów, mimo, że dokument prawa jazdy został Panu wcześniej zwrócony. Jednakże czy zakaz prowadzenia pojazdów ostatecznie zostanie wobec Pana orzeczony (i w jakiej wysokości) w dużej mierze zależy od okoliczności zdarzenia, Pana taktyki procesowej, itd.

   Pozdrawiam

 6. Witam.
  Policja tajna zatrzymała mnie bo zmieniłem pas ruchu w niedozwolonym miejscu zrobili mi test na silne i wykazał że mam wzięli mnie na krew do szpitala zatrzymali prawo jazdy i każą czekac aż dostaną wyniki mam wtedy się zgłosić na komendę . chcę się dowiedzieć na ile mogą mi zabrać prawo jazdy i co jeszcze mi grozi ? Z góry dziękuję za odpowiedz..

  1. Szanowna/y Pani/Panie

   Dużo zależy od opinii biegłego, który przeanalizuje pobraną krew. Jeżeli stwierdzi, iż poziom środków odurzających jest wysoki to co do zasady grozi zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata, świadczenie pieniężne w wysokości minimum 5.000 złotych oraz kara grzywny lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności, jeżeli stwierdzi, iż poziom środków odurzających jest niski to co do zasady grozi zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 6 miesięcy oraz kara grzywny. Jednakże sama opinia biegłego nie jest jedynym wyznacznikiem w sprawie i czy ostatecznie czyn zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie czy wypadek zależy od sposobu prowadzenia sprawy.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.