Zatrzymanie prawa jazdy po wypadku lub kolizji

Zatrzymanie prawa jazdy po wypadku postępowanie

Policjant może dokonać zatrzymania prawa jazdy na miejscu zdarzenia w sytuacji kiedy będzie miał uzasadnione podejrzenie, że kierowca (sprawa wypadku) popełnił przestępstwo, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Zabranie prawa jazdy przez policjanta skutkuje wydaniem przez niego pokwitowania, które uprawnia kierowcę samochodu do jego prowadzenia co do zasady przez 7 dni. Następnie policjant przekazuje zatrzymane prawo jazdy do prokuratury lub sądu nie później jednak niż w terminie 7 dni od daty jego odebrania kierowcy.

Zatrzymanie prawa jazdy po wypadku sprawa w sądzie

Prokuratura albo sąd w terminie 14 dni od otrzymania przekazanego przez policję dokumentu prawa jazdy, wydają postanowienia o jego zatrzymaniu na czas trwania postępowania albo o jego zwrocie (przed wydaniem postanowienia dobrze jest sporządzić i wysłać do prokuratury lub sądu pismo w którym wskazujemy na brak podstaw do zatrzymania prawa jazdy np. poprzez podniesienie wątpliwości co do wskazanego przez policjantów przebiegu zdarzenia).

Postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy lub jego zwrocie można zaskarżyć w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty jego otrzymania lub jego ogłoszenia.

Jeżeli zostało wydane postanowienie nakazujące zatrzymanie prawa jazdy, to odpowiednio umotywowane zażalenie w którym należy zakwestionować zasadność jego zatrzymania adresujemy do sądu rejonowego, który wydał zaskarżone postanowienie albo gdy takowe wydała prokuratura, to zażalenie wnosimy za jej pośrednictwem do sądu rejonowego właściwego dla prowadzenia sprawy.

Gdy właściwy sąd pozytywnie rozpatrzy wniesione zażalenie, wówczas zatrzymane prawo jazdy będzie podlegało zwrotowi. Natomiast negatywne rozpatrzenie naszego zażalenia przez sąd tj. utrzymanie postanowienia o zatrzymanie prawa jazdy w mocy, powoduje, iż nie możemy się już od niego odwołać z uwagi na jego prawomocność. W tej sytuacji, zasadniczo jedynym rozwiązaniem jakie pozostaje kierowcy, jest składanie przez niego kolejnych wniosków o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, gdy pojawią się inne, nowe okoliczności które mogą wpłynąć na jego zwrócenie. W tym przypadku, każde kolejne postanowienie o oddalenie wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy może być co do zasady zaskarżone zażaleniem.

Zatrzymanie prawa jazdy po wypadku pomoc prawna

Warto dodać, iż zatrzymanie prawa jazdy jest jednym z pierwszy etapów postępowania w sprawie ewentualnej odpowiedzialności za wypadek drogowy, dlatego tak ważnym jest podjęcie w stosownym momencie odpowiednich działań opartych na trafnej argumentacji oraz solidnej wiedzy, aby zminimalizować ryzyko zatrzymania prawa prawa jazdy, a także odpowiedzialności karnej za spowodowanie wypadku drogowego. Zatem jeśli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy prawnej skontaktuj się z nami.

Wypadek drogowy – kiedy występuje, jak się zachować?
https://legalnajazda.pl/wypadek-drogowy/

Wypadek drogowy postępowanie – wysokość kar, możliwie rozwiązania
https://legalnajazda.pl/wypadek-drogowy-postepowanie/

Źródło: pixabay.com Licencja: creativecommons.org

Adwokat. Członek Izby Adwokackiej w Katowicach. Ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z kancelariami adwokackimi działającymi na obszarze całej Polski. Specjalizuje się w prawie ruchu drogowego oraz w prawie karnym. Autor tekstów na maszprawo.org.pl
  1. Witam
   12 sierpnia maz mial kolizje wjechal na autostradzie w barierke gdyz napuchly mu nogi i niemogl wychamowac (maz jest chory na cukrzyce). Maz byl po alkoholu mial 1,13 promila .Nikt nieucierpial jedynie auto skasowane . Prawo jazdy zostalo zatrzymane . Co mu moze za to grozic ?czy moze isc do wiezienia?

   1. Szanowna Pani

    Na pewno grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów oraz kara pozbawienia wolności, jednakże na jaki okres zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony oraz czy orzeczona kara pozbawienia wolności będzie w zawieszeniu czy tez nie, będzie w dużej mierze zależało od sposobu prowadzenia sprawy przez Pani męża.

    Pozdrawiam

  2. Witam. Wczoraj potrąciłem rowerzystę na światłach, gdy skręcałem w lewo miałem zielone samochody z naprzeciwka tez miały zielone i rowerzysta z pieszymi tez mieli zielone było ciemno nie widziałem go lecz miał jakies małe lampki. Zatrzymałem się wezwana była karetka bo cos Pana bolało przyjechała policja zabrali mi prawo jazdy wypisali kartkę dzięki której mogę jeździć 7dni mam pytanie co teraz? Zabiorą mi je czy oddadzą? Dodam ze badali nas alkomatem i obaj byliśmy trzeźwi

   1. Szanowny Panie Jaśku

    1. Trudno powiedzieć czy zabiorę Panu prawo jazdy czy też nie. To wszystko zależy od Pana podejścia do sprawy i tego co Pan powie. Na pewno proszę zadzwonić do jednostki policji, która będzie się zajmować Pana sprawą celem ustalenia policjanta zajmującego się Pana sprawą, a następnie proszę się go zapytać czy prawo jazdy zostanie Panu oddane czy jednak wysyłają go do sądu lub prokuratury. W zależności od tego do którego organu prawo jazdy zostanie wysłane, po otrzymaniu informacji, iż dokument prawa jazdy już tam się znajduje, należy do niego w miarę szybko wysłać dobrze umotywowany wniosek o niezatrzymywanie prawa jazdy;

    2. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

    Pozdrawiam

 1. Witam. Spowodowałem wypadek, policja uznała wspolwine. Nie zatrzymali mi prawa jazdy, lecz drugi kierowca nie przyjął mandatu i sprawa trafiła do sądu. Dziś przyszedł list z sądu że dostaje zakaz prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy. Natychmiast wysłałem list zwroty z odwołaniem (nie podawałem argumentow). Czy jest szansa na to że zostawia mi prawo jazdy? Jakie argumenty uwzględnić na sprawie sądowej?

  1. Szanowny Panie Miłoszu

   Z przedstawionych przez Pana informacji wnioskuję, iż Sąd wydał już wyrok w którym orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy. W związku z czym należy przesłane przez Pana odwołanie uzupełnić o argumenty dzięki którym Sąd może cofnie zakaz prowadzenia pojazdów. Jednakże abym mógł Panu doradzić jakie konkretnie argumenty użyć musiałbym znać stan faktyczny sprawy.

   W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

   1. A czy te argumenty muszę wysłać listem? Zaraz po otrzymaniu listu z sądu udałem się do pierwszego lepszego prawnika w moich regionach po poradę i zaproponował odwolanie, po czym wydrukował pismo, które już wysłałem z odwołaniem gdzie pisze o tym by rozprawa była z moim udziałem (mówił że nie ma potrzeby pisania na tym odwołaniu argumentow, dopiero będę je przedstawiał na rozprawie)

    1. W sumie nie tyle odwolanie co sprzeciw od wyroku nakazowego. I o przekazanie sprawy do rozpoznania na zasadach ogólnych.

     1. Szanowny Panie Miłoszu

      Jeżeli to był wyrok nakazowy to zmienia postać rzeczy, w takim razie proszę na obecną chwilę do Sądu nic nie wysyłać i czekać na termin rozprawy na którym dopiero będzie przedstawiał Pan argumenty dające szansę na to aby Sąd nie orzekał wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów. Jednakże ponownie sygnalizuję, iż bez informacji co do stanu faktycznego sprawy ciężko mi będzie Panu udzielić bardziej szczegółowej porady.

      Pozdrawiam

 2. Witam,

  w sobotę 2 grudnia miałem wypadek samochodowy. Zawracałem na zakazie zawracania (znak zasłonięty przez zaparkowany autobus) i wjechałem wprost pod nadjeżdżający autobus. W wyniku tego zdarzenia jedna z pasażerek autobusu pojechała do szpitala (policjanci po wizycie w szpitalu dowiedzieli się, że kobieta ma popękane kręgi). Na tym skrzyżowaniu jest zmiana organizacji ruchu ze względu na budowę metra i nie miałem świadomości, że na drodze dwujezdniowej za barierką samochody jeżdżą w dwóch kierunkach (przed przebudową w jednym). Przyznałem się do winy, wykroczenie popełniłem nieświadomie. Policjanci zabrali mi prawo jazdy, zostawili pokwitowanie na 7 dni. Jestem serwisantem i prawo jazdy są mi niezbędne do wykonywania zawodu, ich brak skutkować będzie utratą pracy. Dodam, iż jestem osobą niekaraną, posiadającą prawo jazdy od 8 lat i nigdy nie miałem żadnego mandatu. Jak mogę odzyskać prawo jazdy?

  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Łukaszu

   Przede wszystkim musi Pan ustalić czy i gdzie zostało wysłane prawo jazdy (do sądu czy do prokuratury), po ustaleniu tych informacji należy jak najszybciej wysłać odpowiednio umotywowane pismo w którym przede wszystkim poprosi Pan o niezatrzymywania dokumentu prawa jazdy, jeżeli pismo będzie dobrze sporządzone to istnieje szansa, że nie zostanie Panu zatrzymane prawo jazdy na okres postępowania. Natomiast sygnalizuję, iż jest to tylko pierwszym etap w Pana sprawie, ponieważ dochodzi jeszcze przede wszystkim kwestia ewentualnej kary za spowodowany wypadek, dlatego co do dalszej porady potrzebuję bardziej szczegółowych informacji dotyczących okoliczności Pana sprawy, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 3. Witam. 15.12.2017 spowodowalem wypadek na pasach w ktorym zostala poszkodowana piesza mia£a zlamaną kosc strzałkową. Sprawa ” poszla” jako wypadek. Bylem trzezwy. Dzis tj 03.02. 2018 po uprzednim kontakcie z Policją co w mojej sprawie sie dzieje dostalem informacje o tym ze prokurator podjal decyzje o zatrzymaniu prawa jazdy. Jestem zalamany jako jedyny w domu posiadam prawo jazdy do pracy jest mi ono niezbedne. Malo tego mam chorą matke i jej brata ktory jest po 6 udarach i sie nim opiekujemy. Co dalej??? Pomocy?

  1. Szanowny Panie Łukaszu

   W takim razie, w pierwszej kolejności należałoby w terminie 7 dni od otrzymania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy sporządzić stosowne zażalenie, aby prokuratura jednak nie zatrzymywała Panu dokumentu prawa jazdy na czas trwania postępowania. Jednakże aby ewentualnie doradzić jak takie zażalenie sporządzić potrzebowałby bardziej szczegółowych informacji dotyczących przebiegu zdarzenia w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 4. Witam, mój Ojciec jadąc do pracy na zakręcie wpadł w poślizg (kręta, nieodśnieżona, i nie posypana solą droga) i uderzył w inny samochód. W samochodzie Ojca uszkodzenia były względnie nie za duże, gorzej u poszkodowanego który miał uszkodzony cały bok i prawdopodobnie samochód będzie się nadawał do szkody całkowitej. Ojciec i pasażerowie nie odnieśli obrażeń, drugiemu kierowcy z tego co wiem wbił się kawałek szkła do oka i nic więcej. Przyjechały wszystkie służby (policjanci bardzo nie uprzejmi bo akurat mieli kończyć służbę i nie chciało się im przyjechać), sprawdzili samochód, opony w porządku z resztą jak cały samochód. Żadnych przesłanek co do tego aby samochód przed wypadkiem był nie sprawny. Ojciec trzeźwy, wcześniej bez wypadków punktów, miał tylko parę za prędkość i tu uwaga zabrali mu prawo jazdy. W sumie nie podali przyczyny lub ojciec w tym szoku może nie usłyszał. Dali mu pokwitowanie że przez 7 dni może się poruszać samochodem i stwierdzili że jest taki przepis że w przeciągu tych 7 dni sąd wyda przyspieszony wyrok bo oni nie wiedzieli pod który paragraf się kwalifikuje to wykroczenie i czy ma dostać 6 punktów karnych czy 10. Po tych 7 dniach oczywiście wyroku nie było i jak zadzwonił do policjanta który się tym zajmował z oburzeniem odpowiedział że on co miał zrobić to zrobił, resztą zajmie się prokurator. Pytanie moje jest takie co możemy w tej sytuacji zrobić? Ojciec ma swoją firmę budowlaną i musi codziennie poruszać się samochodem do pracy 1,5 godziny w jedną stronę, poza tym ma szereg chorób i często odwiedza lekarzy i nie może sobie pozwolić aby być bez prawa jazdy przez nie wiadomo jak długi okres czasu. Przy okazji drugie pytanie co ewentualnie mu grozi gdyby teraz bez prawa jazdy pojechał samochodem i by go zatrzymała policja do kontroli? Ps. od chwili wypadku do dzisiaj minęło dni.

  1. Szanowny Panie Marcinie

   Na podstawie przedstawionych przez Pana informacji wnioskuję, iż czyn Pana ojca prawdopodobnie zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo. Na obecnym etapie sprawy w pierwszej kolejności zalecam skontaktowanie się z prokuraturą celem ustalenia prokuratora nadzorującego postępowanie, sygnatury sprawy oraz czy zostało wydane postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, następnie zalecam wystosowanie stosownego pisma o zwrot dokumentu prawa jazdy, a w dalszej kolejności należałoby zastanowić się nad przyjęciem odpowiedniej linii obrony. Co do kwestii ewentualnych konsekwencji jazdy przez Pana ojca samochodem, to zasadniczo zależą one od tego czy zostało wydane postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy.

   W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 5. Witam,
  spowodowałem wypadek że skutkiem śmiertelnym i sąd orzekł mi dzisiaj wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu i zakaz prowadzenia jazdy przez rok czasu , i mam takie pytanie ,bo mam do 7 dni oddać swoje prawo jazdy do starostwa i czy mogę w ciągu tych 7 dni prowadzić jeszcze pojazd ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Szanowny Panie Kacprze

   1. Co do zasady wskazany przez Sąd 7 dniowy termin na zwrot dokumentu prawa jazdy liczy się od momentu uprawomocnienia się wyroku (jeżeli żadna ze stron nie wniesie wniosku o uzasadnienie wyroku lub apelacji to uprawomocnienie powinno nastąpić za 3 tygodnie);
   2. Jeżeli nie miał Pan wcześniej zatrzymanego dokumentu prawa jazdy, to zakaz prowadzenia pojazdów zaczyna obowiązywać od momentu zwrotu dokumentu prawa jazdy;
   3. Co do zasady może Pan prowadzić samochód do momentu uprawomocnienia się wyroku, po jego uprawomocnieniu, nawet jeżeli nie zwróci Pan dokumentu prawa jazdy, to w sytuacji prowadzenia przez Pana samochodem może Pan odpowiadać z art. 244 Kodeksu Karnego.

   Pozdrawiam

   1. Dzień Dobry!

    Ja mam takie zapytanie czy jest możliwość odzyskać prawo jazdy za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwym zabrano mi na 10 lat a teraz w lipcu upłynęło 5 lat

    1. Szanowny Panie Sławomirze

     Oczywiście, taka możliwość zasadniczo istnieje.

     Pozdrawiam

 6. Dzień dobry spowodowanej kolizje drogowa w której uczestniczyły 4 samochody . Jeden samochód osobowy . Ja kierowanej tirem . Ciężarówka i autokar . Pierw może opiszę cała sytuację. JechaLem tirem za osobowka która nagle chciała przepuścić autokar który miał zamiar wyjechać na drogę ale nie poruszał się tylko stał i czekam aż przejdzie osobowka i ja. Nagle pani się zatrzymała i chciał go wypuścić. Ja nie zdążyłem wychamowac i odbilem w lewo . Uderzylem osobowka i z naprzeciwka ciężarówkę. Nikomu nic się nie stalo . Panią na chwile wzięli do szpitala ale zaraz wypisal i. Powiedzieli mi że zatrzymują mi prawo jazdy za pokwitowqniem na 7 dni . Uznali moja winę i uznali to za kolizje drogowa . Moje pytanie brzmi czy odzyskam prawo jazdy i jak to teraz wszystko będzie wyglądało

 7. Witam. 30 stycznia jadąc po syna na zaręcie drogi wpadłam w poślizg,straciłam kontrolę nad samochodem i uderzył we mnie jadący z naprzeciwka samochód. droga była czarna, nie zaśnieżona,nie oblodzona.W dzień padał deszcz a wraz ze zbliżającym się wieczorem wystąpił przymrozek i w niektórych miejscach było bardzo ślisko. Kierowca samochodu ,który we mnie uderzył,nie poniósł obrażeń,mnie karetka zabrała do szpitala,ale po badaniach wróciłam do domu. Szybkości nie przekroczyłam,jechałam około 70,max 80 km/h w terenie niezabudowanym. Policja zatrzymała mi prawo jazdy nie wydając żadnego pokwitowania. Podobno wyslano je do sądu.Oczywiście byłam trzezwa, narotyków nie zażywam . Chciałabym zapytać na jakiej podstawie zatrzymano mi prawo jazdy i jakie grożą mi konsekwencje?

  1. Szanowna Pani Anno

   1. Prawo jazdy zostało Pani zatrzymane najpewniej na podstawie art. 135 ust.2 Ustawy prawo o ruchu drogowym;

   2. Jeżeli zostało Pani zatrzymane prawo jazdy to prawdopodobnie z uwagi na to, iż wobec Pani może zostać skierowany wniosek o ukaranie za co grozi np. kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów na określony czas;

   3. Na obecną chwilę zalecam skontaktowanie się z jednostką policji która dokonała zatrzymania prawa jazdy celem ustalenia do którego konkretnie Sądu zostało wysłane prawo jazdy, aby jak najszybciej sporządzić dobrze umotywowane pismo o niezatrzymywaniu praw jazdy oraz o jego zwrot;

   4. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 8. witam. w piatek spowodowalem wypadek samochodowy. jechalem do pracy. bylo slisko,wpadlem w poslizg. zderzylem sie czolowo z prawidlowo jadacym pojazdem. jedna osoba ucierpiala powazniej. policja zabrala mi prawo jazdy,wystawili zaswiadczenie na 7 dni. jak to dalej bedzie wygladac? to byl moj pierwszy wypadek.nie mialem punktow karnych.nie bylem nigdy karany.bylem trzezwy. zabiora mi prawo jazdy na dluzej? jakiej kary moge sie spodziewac?

  1. Szanowny Panie Bartku

   1. Po pierwsze jeżeli faktycznie jest to wypadek (przestępstwo), a nie kolizja drogowa (wykroczenie), to wtedy zgodnie z kodeksem karnym grozi Panu co do zasady kara pozbawienia wolności do lat 3 oraz ewentualny zakaz prowadzenia pojazdów. Jednakże zalecałbym sprawdzenie czy Pana czyn zostanie zakwalifikowany jako wypadek czy kolizja;

   2. Trudno mi na podstawie przekazanych przez Pana informacji ocenić czy zatrzymają Panu prawo jazdy na dłużej, na pewno taka możliwości istnieje, to wszystko zależy od okoliczności zdarzenia. Jeżeli miałbym dostęp do akt sprawy to z pewnością mógłbym Panu udzielić bardziej szczegółowej odpowiedzi;

   3. Na pewno na tym etapie zalecam skontaktowanie się z jednostką Policji która dokonała zatrzymania prawa jazdy celem ustalenia co z nim zamierzają zrobić, czy go Panu oddadzą, czy wyślą do Sądu (wykroczenie) czy do Prokuratury (przestępstwo) i jeżeli zostanie wysłane do któryś z tych organów to trzeba się z nimi kontaktować i ewentualnie złożyć wniosek o zwrot dokumentu prawa jazdy. Dodatkowo zalecam przygotowanie jakieś linii obrony w sprawie w zależności od tego czy się Pan przyznaje do winy czy też nie;

   4. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 9. Witam dzisiaj spowodowalem kolizję jechałem z dzieckiem i wymusiłem pierwszeństwo (po prostu nie zauważyłem jadącego samochodu) doszło do zderzenia nie było rannych lecz policja zatrzymała mi prawo jazdy za pokwitowaniem 7-dniowym i miły policjant doradzil abym napisał jeszcze dzisiaj prośbę do sądu o niezatrzymywania prawa jazdy że względu na dojazdy do pracy ponieważ jestem jedynym zywicielem rodziny oraz częste wizyty z dzieckiem u lekarzy do czego prawo jazdy jest mi niezbędne. I pan policjant powiedział że powinni moją sprawę rozpatrzyć pozytywnie. Czy mogę spodziewać odzyskania prawa jazdy. Dodaje że posiadam je od trzech miesięcy. Bardzo proszę o odpowiedź.

   1. Szanowny Panie Bartłomieju

    1. Przede wszystkim za wcześnie złożył Pan pismo do Sądu, ponieważ prawdopodobnie Sąd jeszcze nic o Pana sprawie nie wie, a więc Pana pismo zwyczajnie przepadnie;

    2. Gdyby Pan policjant był naprawdę miły to po pierwsze nie zatrzymywałby Panu dokumentu prawa jazdy, a po drugie nie sugerowałby wysyłanie od razu pisma do Sądu wiedząc, że jeszcze nie wysłali do niego wniosku o zatrzymanie prawa jazdy;

    3. Zalecam Panu najpierw kontaktowanie się z jednostką policji która dokonała zatrzymania prawa jazdy celem ustalenia osoby prowadzącej Pana sprawę, wyciągnąć od niej informację kiedy i do którego Sądu wniosek o zatrzymanie prawa jazdy zostanie wysłany, a następnie na bieżąco monitorować wpływ wniosku o zatrzymanie prawa jazdy do Sądu i dopiero wtedy jak będzie ustalona sygnatura Pana sprawy niezwłocznie wysłać odpowiednie przygotowane pismo.

    4. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

    Pozdrawiam

    1. A czy mógł bym prosić o pomoc w napisaniu odpowiedniej prośby do sądu? Z góry dziękuję za udzielenie fachowej pomocy 🙂

     1. Szanowny Panie Bartłomieju

      Oczywiście, jednakże w tej kwestii prosiłbym o kontakt mailowy/telefoniczny.

      Zawsze do usług

      Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Bartłomieju

   Sąd na wydanie postanowienia ma co do zasady 14 dni od otrzymania prawa jazdy.

   Pozdrawiam

 10. Witam 28 Listopada 2016r miałam wypadek samochodowy w ktorym byli ranni. Prawo jazdy zostalo mi zatrzymane zaraz po zdarzeniu lecz zostało mi oddane 2 tygodnie po calym zdarzeniu. W lipcu 2017 odbyla sie sprawa zostalam uznana za winna dostalam 6 miesiecy w zawieszeniu na rok i do pisania do kuratora sadowego sprawozdania co dwa miesiace czy przestrzegam zasad ruchu drogowego i czy jezdze z synem na kontrole lekarskie. Minelo rok i 3 miesiace od wypadku i nagle dostaje pismo od starosty o cofnieciu mi uprawnień jako kierowca napisalam odwołanie lecz kolegium potrzymalo decyzje lecz ja sie nie poddam i napisze do sądu Administracyjnego. Jest to mozliwe ze moge za jeden czyn byc ukarana dwa razy? Nadmienie tylko ze bylam swiezy kierowca gdy zdazyl sie wypadek wiem ze jest jakis artykuł ktory ma zaslanki o odebraniu prawa jazdy lecz ja nie moge zrozumieć skoro sąd zapewnił mnie ze Prawa Jazdy mi nie odbiorą!!!!

 11. A i jeszcze jedno wazne pytanie. Nadal mam prawo jazdy bo gdy napisalam odwolanie dnia 19 stycznia br to Urzad nie zażądał odemnie Prawa jazdy i nadal go mam. A pytanie brzmi czy nadal moge jeździć skoro w poniedzialek wysylam dokumentacje do sądu Administracyjnego?

  1. Szanowna Pani Agnieszko

   1. Niestety, przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym (art. 140) jednoznacznie mówią o tym, iż właściwy starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień kierowcy który w okresie 2 lat od wydawania mu prawa jazdy po raz pierwszy zostanie prawomocnie skazany za popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, co ma miejsce w Pani przypadku;

   2. Dopóki decyzja o cofnięciu uprawnień nie stanie się prawomocna to co do zasady będzie mogła Pani jeździć samochodem;

   3. Gdyby Pani do nas się wcześniej zwróciła, myślę, że dałoby się sprawę załatwić bez cofania uprawnień, jednakże teraz może być z tym ciężko.

   Pozdrawiam

   1. Tylko ze ja sama nie wiedziałam o cofnienciu uprawnień dowiedzialam sie 19 stycznia tego roku. Ale niech pan mi powie skoro sad zapewnił mnie ze prawo jazdy nie zostanie mi odebrane a tu nagle taka sytuacja po ponad roku od wypadku. Napisalam do adwokata i wyslalam wszystkie papiery. Nie stac mnie na nowy kurs prawa jazdy i musze jezdzic z synem po lekarzach gdyz ma orzeczenie o niepełnosprawności. Poprostu nie moge stracić prawa jazdy. Trace juz wszelka wiare w nasze prawo.

 12. Tylko ze ja sama nie wiedziałam o cofnienciu uprawnień dowiedzialam sie 19 stycznia tego roku. Ale niech pan mi powie skoro sad zapewnił mnie ze prawo jazdy nie zostanie mi odebrane a tu nagle taka sytuacja po ponad roku od wypadku. Napisalam do adwokata i wyslalam wszystkie papiery. Nie stac mnie na nowy kurs prawa jazdy i musze jezdzic z synem po lekarzach gdyz ma orzeczenie o niepełnosprawności. Poprostu nie moge stracić prawa jazdy. Trace juz wszelka wiare w nasze prawo.

  1. Szanowna Pani Agnieszko

   1. Wcale bym się nie zdziwił gdyby Sąd zwyczajnie nie wiedział, że zostanie wobec Pani wszczęte postępowanie o cofnięcie uprawnień. Natomiast odnosząc się ściśle do jego twierdzeń to prawo jazdy w sprawie przed Sądem faktycznie nie zostało Pani “odebrane”;

   2. Proszę próbować, zawsze lepiej podjąć jakieś działania niż nie robić nic, może uda znaleźć się jakieś błędy, uchybienia np. w zebranym materiale dowodowym.

   Pozdrawiam

   1. Bardzo dziekuje panu za wszystkie informacje jakie pan mi udzielił boje sie strasznie ze mi odbiora Prawo Jazdy, bez niego nie bede mogla jezdzic z synem do lekarzy

    1. Panie mecenasie moze mógłby pan mi pomóc bo mój znajomy adwokatnie specjalizuje sie w takich przypadkach a ja naprawde nie moge stracić prawa jazdy. Błagam o pomoc

     1. Szanowna Pani Agnieszko

      Zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

      Pozdrawiam

     2. Szanowna Pani Agnieszko

      Wpisała Pani błędy adres mailowy, w związku z czym nie mogę odpowiedzieć na Pani zapytanie.

      Pozdrawiam

 13. Witam,jechałem drogą gminną bez asfaltu,droga pełna dziur i zepsulem miskę olejową i zatarlem silnik. Mogę się starać o odszkodowanie do gminy? Jeśli mam światków. Czy mogą się wyprzeć tym że droga była bez asfaltu i mogłem na nią nie wjeżdżać?

  1. Szanowny Panie Kierowco

   1. O odszkodowanie może Pan starać się zawsze;

   2. Jeżeli będzie Pan wstanie przede wszystkim wykazać, iż to właśnie w wyniku złego stanu drogi zepsuła się Panu miska olejowa, zatarł się silnik oraz jeżeli wykaże Pan, że ta droga faktycznie należała do gminy i, że gmina była zobowiązana do jej należytego utrzymania itd., to istnieje szansa, że otrzyma Pan odszkodowanie.

   Pozdrawiam

   1. Nagrałem filmik na następny dzień w którym miejscu to się stało i było widać ślady oleju.. mam dwóch świadków. Jedynie martwi mnie to że droga bez asfaltu ponieważ są tam tylko dwa domy, droga jest gminna bo sprawdzałem . Jakie jest prawdopodobieństwo że dostanę odszkodowanie? Pozdrawiam

    1. Szanowny Panie Kierowco

     Na podstawie przekazanych przez Pana informacji, trudno jednoznacznie ustalić prawdopodobieństwo uzyskania przez Pana odszkodowania. Na pewno jeżeli zdecydowałby się Pan na chęć jego uzyskania, musi się Pan nastawić na trudną przeprawę z gminą.

     Pozdrawiam

     1. Czyli załatwiać ta sprawę przez drogę sądową czy gminę? I jakie dokumenty muszę załatwić? Pozdrawiam

    2. Szanowny Panie Kierowco

     1. Zalecam w pierwszej kolejności przez gminę, a w razie niepowodzenia przez Sąd;

     2. Przede wszystkim musi Pan “załatwić” dokumenty wskazujące, iż stan drogi po której się Pan poruszał przyczynił się do powstania opisanych przez Pana uszkodzeń.

     Pozdrawiam

    3. Szanowny Panie Kierowco

     Najlepiej jak uzyska Pan opinię rzeczoznawcy który w swojej opinii wykaże związek między złym stanem drogi po której się Pan poruszał, a stwierdzonymi uszkodzeniami pojazdu.

     Pozdrawiam

 14. Witam.Dwa dni temu miałem kolizję w której wymusilem pierwszeństwo.Nie ustapilem pierwszeństwa pojazdowi który przewoził ludzi (BUS) ja jechałem autem ciężarowym do 3.5T nikomu nic się nie stało,uznano jako kolizja lecz prawo jazdy mi zabrano.Jazdą autem zarabiam,to moje źródło utrzymania,(zawód kierowca) co mogę zrobić aby odzyskać prawo jazdy.

  1. Szanowny Panie Kamilu

   Wstępną odpowiedź powinien Pan już otrzymać drogą mailową.

   Pozdrawiam

 15. Witam serdecznie.Mam pytanie…
  10 grudnia 2016r.otrzymałam prawo jazdy,26czerwca 2017r.spowodowałam wypadek w którym była ranna jedna osoba.w listopadzie 2017r.odbyła się rozprawa w sądzie o zapłatę zadośćuczynienia.7.03.2018r.otrzymałam zawiadomienie z urzędu miasta o cofnięciu uprawnień.czy jest szansa na odwołanie się od decyzji i zatrzymanie prawa jazdy?dodam,że mam niepełnospawnego syna z którym często muszę jeżdzić do lekarzy,doworzę go do szkoły.

  1. Szanowna Pani Nowara

   Mnie przede wszystkim interesuje kiedy zapadł wyrok w sprawie karnej, więc jakby mogła Pani tą kwestię doprecyzować i wtedy postaram się Pani udzielić precyzyjnej porady.

   Pozdrawiam

 16. Witam mam pytanie, przejechałem na czerwonym świetle przez skrzyżowanie i zostałem uderzony przez 2samochod który miał pierwszenstwo. 3 osoby z mojego samochodu zostały zabrane do szpitala i tego samego dnia wypisane, kierowca drugiego samochodu nie ucierpiał, ale jego samochód juz bardzo. Moje pytanie brzmi czy jak mam zatrzymane prawo jazdy narazie z pokwitowaniem na 7dni a potem jak sprawa bedzie wyglądała i jakie konsekwencje potem bede miał? W sensie 3miesiace czy możliwe jest ze mniej. Jak potem procedura bedzie polegać o jak przygotować sie orientacyjnie na rozmowę w dalszym przebiegi sprawy jakimi argumentami, a raczej co moge zrobić aby ta kara byla najniższa i czy proces zabrania prawa jazdy np: na okres 3miesięcy liczy się od dnia zatrzymania i wydania potwierdzenia o zabraniu na okres 7 dni? Czy od dnia wydania wyroku?
  I dodając najważniejsze ze prawojazdy powiadam 1 miesiac, jako młodociany.
  Z gory dziękuje za pomoc i odpowiedz

  1. Szanowny Panie Przemysławie

   1. Zważywszy na obszerność poruszonych przez Pana zagadnień zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428. Taka forma kontaktu pozwoli mi udzielić Panu stosownej porady;

   2. Natomiast w tym miejscu już Pan mogę doradzić, żeby walczyć o to, aby Pana czyn został uznany jako wykroczenie, ponieważ jeżeli zostanie uznany za przestępstwo to zostaną Panu cofnięte uprawnienia i będzie musiał Pan od nowa przechodzić cały kurs prawa jazdy + będzie musiał Pan ponownie zdawać wszystkie egzaminy.

   Pozdrawiam

   Pozdrawiam

 17. Miałem 22miesace temu wypadek w którym kobieta miała naruszenie kręgów szyjnych dostałem wtedy do zapłaty grzywnę i zadość uczynienie a teraz po tak długim czasie przyszło mi takie pismo czy prawnie mogą tak zrobić rozumiem jakby od razu zabrali ale po roku i 9miesacach a oto pismo które otrzymałem co można zrobić w tym przypadku zgody dziekuje
  Zawiadamia sie zgodnie z art61§4 ustawy z dnia 14.04.1960r kodeks postępowania administracyjnego/tekst jednolity Dz.u z 2013 roku poz 267/ ze zostało wszczęte z urzedu postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia uprawnien do kierowania pojazdami .
  W związku z tym wyjasniam ze z dnia 05.03.2018r do tutejszego wydziału wplynal wniosek komendy wojewódzkiej komendy w Rzeszowie o cofnięcie uprawnień z podowu dopuszczenia sie naruszen w ruchu drogowym stwierdzonych prawomocnymi rozczygnieciami w pierwszym roku posiadania prawojazdy
  Stosowanie do art10§1k.p.a przysługuje Panu prawo zapoznania sie z zebranym materiałem dowodowym oraz wypowiedzenia sie co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszenia żądań w terminie 7 dni od daty doręczenia zawiadomienia . informuję ze zgodnie z art.41§1k.p.a w toku postępowania strona lub przedstawiciel oraz pełnomocnik strony mają obowiazek zawiadomić ogran administracji publicznej o kazdej zmianie adresu . w razie nie dopelnienia tego pisma z dotychczasowym adresem ma skutek prawny.

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   Aby udzielić Panu porady potrzebuję bardziej szczegółowych informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 18. Witam. Dzisiaj miałam kolizję w której wymusiłam pierwszeństwo na oznakowanym skrzyżowaniu i uderzyłam w policyjny radiowóz. Oprócz uszkodzenia samochodu nic nikomu się nie stało.
  Zabrano mi prawo jazdy przy czym informowano raz o tym, że zostanie dostarczone do prokuratory drugim razem, że do sądu. Jakie ma to dla mnie konsekwencje i co powinnam zrobić? Jak odzyskać prawo jazdy?

  1. Szanowna Pani Małgorzato

   1. Jeżeli prawo jazdy zostanie wysłane do prokuratury to prawdopodobnie Pani czyn zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo z art. 177 kodeksu karnego, natomiast jeżeli Pani prawo jazdy zostanie wysłane do sądu to Pani czyn prawdopodobnie zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie z art. 86 kodeksu wykroczeń;

   2. Natomiast abym mógł Pani doradzić jakie kroki będzie musiała Pani podjąć celem odzyskania dokumentu potrzebuję bardziej szczegółowych informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 19. Witam.

  5 grudnia 2017 roku potrąciłem pieszą na przejściu dla pieszych, było wieczór, nie zauważyłem jej. Po zdarzeniu policja zabrała mi prawo jazdy i otrzymałem zaświadczenie na którym mogłem jeździć jeszcze 7 dni. W trakcie wystosowałem zażalenie, które zostało odrzucone przez sąd.
  Dalej sąd wydał wyrok o nałożeniu kary na mnie w kwocie 600 zł + koszty sądowe i zwrot prawa jazdy, co prokuratura zaskarżyła. Aktualnie w zeszłym tygodniu dostałem list z sądu z datą rozprawy w tej sprawie na 15.05.2018.
  Co powinienem dalej zrobić. Czego można się spodziewać. Czy jest potrzeba by reprezentował mnie adwokat?

 20. Witam,
  Na początku marca otrzymałem listem zwykłym pismo od ubezpieczyciela, z którego wynikało ze jestem sprawcą kolizji. Umyłem auto tego samego dnia i stwierdziłem, że mam przetarte nadkole/zderzak. Uszkodzenie lakieru bez deformacji karoserii. Z danych jakie uzyskałem z pisma wynika, iż chodziło o auto sąsiada. Zadzwoniłem następnego dnia do ubezpieczyciela i powiedział mi, że chodzi o uszkodzenie drzwi/błotnika (koszt naprawy około 3 tyś zł). Poza tym w aktach sprawy wpisano, iż “sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia” (zdarzenie miało miejsce przed domem sąsiada a ja po wjechałem w swoją bramę – tj dojechałem do celu). Umówiłem się z ubezpieczycielem na zrobienie zdjęć aby ustalić czy szkody są zbieżne. Pan mi potwierdził, że są. Wykonał dokumentację fotograficzną. Tego samego dnia napisałem do ubezpieczyciela pismo – oświadczenie, w którym uznałem swoją winę tego zdarzenia (oświadczenie mogę cofnąć czy tak?). Wskazałem w nim że wobec faktów tj. zbieżność szkód, miejsc (przed posesją w której mieszkam miało miejsce zdarzenie) i nagrania wideo (którego nie widziałem) uznaje swoją winę. Kilka dni później dzwoniąc do ubezpieczyciela dostałem informację, iż sprawa jest na policji. Auto jest zarejestrowane na firmę jednoosobową. W oświadczeniu wpisałem, iż jestem jedynym użytkownikiem. W okresie kiedy doszło do zdarzenia miałem problemy ze słuchem (jest dokumentacja medyczna) co również ująłem w oświadczeniu. Nie boje się tych 3 tyś regresu (bo do tego jak widzę dąży ubezpieczyciel) tylko konsekwencji utraty uprawnień. Jestem zawodowym kierowcą. Wcześniej miałem firmę i spłacam długi (wobec banku, urzędu skarbowego i zusu – długi, które powstały po zmianie prawa “wstecz” ale to inny temat). Utrata uprawnień będzie tym samym co wyciągnięcie przez policjanta pistoletu i oddanie strzału w moim kierunku.
  Poszkodowany zgłosił szkodę po 2 miesiącach. Czekał, aż przyjdę i się przyznam (przyzwoity człowiek). Z drugiej strony wiem, że nagranie jakie dostarczył na policję uzyskał od trzeciego sąsiada. Tym samym naruszył przepisy o ochronie moich danych osobowych (to chyba wykroczenie z kodeksu karnego). Obaj naruszyli. Poza tym nagrania nie zabezpieczyła policja. Nie sądzę by było na oryginalnym nośniku więc mogę je kwestionować przed sądem. Ale nie tędy droga. Moja wina jest bezsporna. Zależy mi na zamknięciu sprawy. Relacje z sąsiadami nie pozostają mi obojętne.
  I teraz moje pytanie: wiem, na którym komisariacie dokonano zgłoszenia. Powinienem się tam udać w celu przyspieszenia tego procesu? czy to coś pomoże? mogę złożyć wyjaśnienia? udostępnić auto do oględzin? przyjąć mandat (wolałbym bez wpisu o “zbiegnięciu z miejsca zdarzenia”). Czy jest szansa na takie zakończenie? Czy jeżeli policja skieruje sprawę do sądu zostanę o tym poinformowany czy otrzymam tylko “wyrok”, od którego będę się mógł odwołać? Czy macie możliwość reprezentowania mnie w tej sprawie na terenie Poznania (firma zarejestrowana w ostrowie wlkp).
  Nigdy nie byłem karany z kodeksu karnego. Nigdy nie miałem punktów karnych (otrzymałem mandat za kolizję z 4 lata temu – zgubiłem rower na drodze ekspresowej – chyba nawet mandat to był za zgubienie ładunku 200 zł) . Prawo jazdy posiadam 8 lat.
  Dziękuję za poświęcony czas!

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   1. Na razie zalecam wstrzymanie się z jakimikolwiek działaniami. Proszę poczekać na pismo z jednostki policji wzywające do stawiennictwa celem złożenia/odmówienia złożenia wyjaśnień, odpowiedzi/odmowy odpowiedzi na pytania, a przede wszystkim przyznania/nie przyznania się do winy. To czy sprawa zakończy się mandatem karym zasadniczo zależy od policji, ale raczej proszę nastawić się (jeżeli zostaną Panu postawione zarzuty, pytanie też jakie) to sprawa najprawdopodobniej trafi do sądu. Dlatego zalecam dobre przygotowanie się do niniejszej sprawy;

   2. Co do zasady jeżeli Pana czyn zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie to nie poniesie Pan odpowiedzialności za zbiegnięcie z miejsca kolizji, jednakże musi mieć Pan na uwadze, że w sytuacji stwierdzenia, iż zbiegł Pan z miejsca kolizji ubezpieczyciel może żądać od Pana pokrycia odszkodowania które wypłacił pokrzywdzonemu;

   3. Jeżeli sprawa trafi do Sądu to może on wydać wyrok nakazowy który powinien Pan otrzymać i od którego będzie mógł Pan złożyć sprzeciw, albo wyznaczy termin rozprawy o którym również powinien Pan zostać powiadomiony;

   4. Oczywiście, jeżeli zaistnieje taka potrzeba możemy Pana reprezentować zarówno przez policją jak i sądem;

   5. W razie dalszych pytań proszę kontaktować się drogą mailową: legalnajazda@gmail.com lub telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 21. Witam .Dnia 11 marca 2018 r Miałem wypadek uczestniczył w tym wypadku tylko mój pojazd i dwóch pasażerów . Wszyscy trzej zostaliśmy przetransportowani do szpitala jednak że nikomu nic poważnego się nie stało i tego samego dnia dostaliśmy wypis każdy z nas wrócił do domu . Policjant wypisał mi że prawo jazdy zostało zatrzymane na 7 dni po czym po trzech dniach dostałem telefoniczne wezwanie na komisariat i uświadomiono mnie że spawa trafia do sądu i zostaje ukarany 1000 zł i 6 msc zakaz prowadzenia pojazdów . mam prawojazdy od 28.04.2017 na kacie punktów karnych mam ( 5 zakaz wjazdu 2 za pasy 2 za światła przeciwmgielne ) prawo jazdy jest mi potrzebne iż w tym roku kończę szkołę i zawód jaki chce wykonywać jest związany głownie z pojazdami . na komisariacie podpisałem mandata (dobrowolnie podaje się karze w wysokości 1000 zł i 6 msc bez prawa jazdy ) policjant przekazał sprawę dalej i po dziś dzień nie dostałem jeszcze żadnego listu z wyrokiem sądu ani kiedy rozprawa ma mieć miejsce . czy istniej jakaś możliwość skrócenia zakazu albo całkowitego jego cofniecie ?

  1. Szanowny Panie Kierowco 1

   1. Oczywiście, że istnieje możliwość skrócenia zakazu albo jego cofnięcia, jednakże, aby to uzyskać należy przyjąć odpowiednią linię obrony, a przede wszystkim trzeba wnieść sprzeciw od otrzymanego wyroku nakazowego w którym taki zakaz zostanie orzeczony;

   2. Natomiast abym mógł Panu doradzić jakie konkretne kroki będzie musiał Pan podjąć, potrzebuję bardziej szczegółowych informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 22. Witam, straciłem prawko na okres 16 miesięcy od stycznia czyli dnia oddania, w wypadku tylko ja ucierpialem byłem trzeźwy… Z odwołaniem spóźniłem się o jeden dzień (źle obliczylem) jest jakiś cień szansy aby to wyprostować?

  1. Szanowny Panie Jakubie

   Jak najbardziej istnieje, można np. sporządzić “wniosek o przywrócenie terminu do złożenia odwołania”, tylko, że taki wniosek należałoby dobrze umotywować.

   Pozdrawiam

 23. Witam. Pod wpływem alkoholu spowodowałem kolizję (uderzyłem w przesło płotu) nikt nie ucierpiał. W radiowozie miałem 0.5mg a na komendzie 0.4mg. Nigdy nie byłem karany od 17 lat posiadam prawo jazdy, ostatni mandat otrzymałem w 2006 roku. Jestem jedynym żywicielem rodziny (dwójka dzieci) i posiadam stabilną pracę. Proszę o odpowiedź co mi grozi. Czy będzie mi potrzebna pomoc adwokata, czy prokurator z góry zarządzi nałożenie kary?

  1. Szanowny Panie Marcelu

   1. Z przedstawionych przez Pana informacji, prawdopodobnie zostaną postawione Panu tylko zarzuty za jazdę pod wpływem alkoholu, a za spowodowanie kolizji już nie;

   2. Co do zasady za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, a także zakaz prowadzenia pojazdów (co do zasady na okres 3 lat) oraz obowiązek uiszczenia świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (co do zasady w wysokości 5000 złotych). Jednakże zawsze istnieje szansa np. na warunkowe umorzenie postępowania karnego (np. 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów zamiast 3, 2.500 złotych świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej) lub innego rodzaju rozwiązania które mogą zmniejszyć dolegliwości związane z jazdą po alkoholu, jednakże która instytucja będzie miała w Pana sprawie zastosowanie zasadniczo zależy od okoliczności Pana sprawy;

   3. Prawdopodobnie prokurator będzie chciał nałożyć na Pana z góry określoną karę (proszę nie nastawić się, że będzie łagodna) oczywiście na którą może Pan nie wyrazić zgody, dlatego jak najbardziej w takich sytuacjach zalecamy skorzystanie z pomocy adwokata;

   4. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 24. Witam serdecznie,
  W listopadzie 2017 roku spowodowałam wypadek. Potrąciłam pieszą. Byłam trzeźwa. Wyrok sądu: zabranie praws jazdy na 3 lata. Prawo jazdy oddałam pod koniec stycznia 2018. Po jakim czasie mogę ubiegać się o złagodzenie wyroku i ponowne zdawanie egzaminu? W Sądzie powiedziano mi, że po roku od oddania prawa jazdy…Samochód jest mi bardzo potrzebny żeby dojeżdżać do pracy. Czy istnieje możliwość wcześniejszego uzyskania prawa jazdy.

  Dziękuję za odpowiedź.

  1. Szanowna Pani Marto

   Co do zasady może Pani starać się odzyskać dokument prawa jazdy po upływie połowy okresu na który został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów (o ile złoży Pani odpowiedni wniosek o skrócenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów i zostanie on przez Sąd uwzględniony) i tak samo po tym okresie będzie mogła Pani podejść do egzaminu na prawo jazdy (do którego aby podejść będzie musiała Pani jeszcze raz obyć kurs szkoleniowy). Proszę mieć też na uwadze, że równocześnie z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia jazdy, właściwy dla miejsca wydania dokumentu prawa jazdy starosta/prezydent miasta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień na okres obowiązywania wspomnianego zakazu prowadzenia pojazdów. Dodam, iż jeżeli podchodziłaby Pani do egzaminu w trakcie obowiązywania okresu zakazu prowadzenia pojazdów istniałyby podstawy do podważenia takiego egzaminu.

   Pozdrawiam

 25. Witam
  Dnia 12 czerwca zostały mi zabrane prawo jazdy za pokwitowaniem . Była to kolizja drogowa z busem który przewoził dzieci. 4 dzieci została przewieziona do szpitala i 2 kierowców. Z tego co wiem wszyscy zostali tego samego dnia wypuszczenie do domu.
  Kierujący busem nagle zjechał na pobocze bez kierunków. Ja nie zdążyłam wyhamować. Co mi grozi i czy oddadzą mi prawo jazdy. Z tego co się orientuje to prokurator kazał zatrzymać moje prawko. Czy muszę pisać jakieś pismo odnośnie zwrotu dokumentów ? Ten dokument jest mi potrzebny do wykonywania mojej pracy. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

   1. Szanowna Pani Paulino

    1. Trudno jest mi napisać co konkretnie Pani grozi ponieważ nie wiem jaka została lub zostanie przyjęta kwalifikacja prawna Pani czynu, natomiast przypuszczam, iż jeżeli to prokurator kazał zatrzymać Pani prawo jazdy to prawdopodobnie zostanie postawiony Pani zarzut spowodowania wypadku za co grozi kara pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów, ale oczywiście może być też tak, że ostatecznie zostanie Pani postawiony zarzut spowodowania kolizji, wszystko wyjdzie w trakcie postępowania;

    2. Jak najbardziej dobrze by było (jak najszybciej) napisać pismo o zwrot dokumentu prawa jazdy/o jego niezatrzymywanie do organu który będzie wydawał postanowienie o zatrzymaniu Pani prawa jazdy;

    3. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

    Pozdrawiam

 26. Witam, mam pytanie ostatnio miałam kolizję drogową przejechałam na czerwonym świetle i uderzyłam w auto, jechał mężczyzna kobieta i dziecko. Zadzwonili na 112 dziecko uderzyło się w główkę o szybę więc zabralo je pogotowie ale nic się nie stało następnego dnia było już w domu . Policja zabrała mi dowód rejestracyjny bo nie miałam ważnego przeglądu ale to nic bo nie mogli wypisać mi mandatu więc mieli dzwonić dziś minol tydzień zadzwonili byłam policjant powiedział mi że sprawa została skierowana do sądu ponieważ mam za mało lat i za krótko prawo jazdy chce się dowiedzieć czy to zgodne z przepisami policjant poinformował mnie również że sąd może dać mi zakaz prowadzenia pojazdów i chciałam zapytać czy to wszystko tak może być i jakie problemy mogę mieć (mam 21 lat i 1,5 roku prawo jazdy) proszę o jakąś odpowiedz z góry od razu dziękuję

  1. Szanowna Pani Magdo

   Odpowiedź na przedstawioną sprawę otrzymała Pani drogą mailową.

   Pozdrawiam

 27. Witam mam pytanie miałem wypadek z skuter bolała go trochę noga i pojechał na przeswietlenie i zabrano ni prawo jazdy i mam czekać 14na decyzje prokuratora czy mam szanse jakoś odzyskać te prAwo jazdy

  1. Szanowny Panie Arturze

   Oczywiście, dlatego zalecam jak najszybsze sporządzenie dobrze umotywowanego pisma (adresowanego do Prokuratury która będzie wydawała postanowienie o zatrzymaniu bądź nie prawa jazdy) w którym przede wszystkim wniesie Pan o niezatrzymywanie prawa jazdy.

   Pozdrawiam

     1. Szanowny Panie Arturze

      1. Jeżeli w miarę szybko wyśle Pan pismo o którym wspomniałem we wcześniejszym komentarzu to powinien Pan zdążyć przez wydaniem postanowienia przez prokuratora;

      2. Oczywiście mogę Panu pomóc w sprawie, jednakże aby to uczynić potrzebowałby bardziej szczegółowych informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

      Pozdrawiam

 28. Witam ,wczoraj mój znajomy był sprawcą wypadku ze skutkiem śmiertelnym dziecko wyjechało na rowerku z drogi osiedlowej, dziś znajomy pojechał innym samochodem do pracy na moje pytanie czy może prowadzić odpowiedział że policja owszem zabrała mu prawo jazdy ale wieczorem policjant mu je przywiózł wypadek był o 15 czy to jest możliwe? kierowca był trzeźwy.

  1. Szanowna Pani Magdo

   Oczywiście, policja mogła zwrócić Pani znajomemu prawo jazdy jeżeli uznała, iż za czyn którego się dopuścił sąd nie orzeknie zakazu prowadzenia pojazdów, niemniej jeżeli faktycznie był to wypadek ze skutkiem śmiertelnym to z mojego doświadczenia w tych sprawach, nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją, iż policja sama z siebie oddawała prawo jazdy, z reguły wysyłała je do prokuratora aby to on zdecydował czy prawo jazdy zatrzymać czy nie.

   Pozdrawiam

 29. Aha jeszcze jedno pytanie mom skoro wzięli mi prawko i dostałem kwitek na 7dni jazdy i upłynął już ten czas to co będzie jeśli mię policja by złapała bo 14muszę wyjechać na wakacje i nie wiem co zrobic

  1. Szanowny Panie Arturze

   Do momentu wydania prawomocnego postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy nie ma go Pan formalnie zatrzymanego ani też nie ma Pan cofniętych uprawnień, a więc do tego czasu, jeżeli prowadziłby Pan pojazd mechaniczny to grozi Panu mandat karny za brak dokumentu prawa jazdy do 250 złotych.

   Pozdrawiam

 30. Dzien dobry,
  Maz mial wypadek ktorego byl sprawca, mial 2,5 promila alkoholu. Jechaly z nim dwie osoby. Jedna nieletnia ale jest jedynie poobijana i pod obserwacja w szpitalu natomiast druga osoba ma miec operacje gdyz grozi jej niedowlad konczyn. Maz rowniez przebywa w szpitalu, pod nadzorem policji.
  1 co z nim teraz bedzie dalej? Czy wypuszcza go ze szpitala czy zostanie przewieziony na komisariat, do wiezienia?
  2 jakie konsekwencje mu groza?
  (Maz pracuje jako kierowca zawodowy, utrzymuje rodzine a mamy 4miesieczne chore niemowle)

  1. Szanowna Pani

   Przedstawiona przez Panią sprawa wygląda dość poważnie, jednakże, aby móc udzielić szczegółowej porady prawnej, potrzebuję dodatkowych informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 31. Witam 2,5 roku temu spowodowalem wypadek potracilem rowerzystę i zbieglem z miejsca wypadku zostałem skazany na 20 mc więzienia z czego 15. Odsiedzialem do tego 10 tys zadośćuczynienia i na 5 lat zakazu. Nieudowodnili mi że byłem pod wpływem alkoholu .Moje pytanie brzmi czy mogę się starać po połowie o odzyskanie uprawnień do kierowania pojazdem?

 32. Hej, 13 lipca miałem kolizje samochodową, poszkodowana zostala zabrana do szpitala, lecz podczas kolizji czekalismy z policjantami na werdykt lewkarzy czy zostanie powyzej, czy ponizej 7 dni w szpitalu, po krotkim czasie policjant przyszedl i powiedzial ze pani zostanie ponizej 7 dni w szpitalu, wiec uznano kolizje.
  w tym samym monmencie zostalo zatrzymane mi prawo jazdy tj. 13 lipca.
  dzismamy 1 wrzesnia 2018 r. a ja dostalem tylko sadowne postanowienie o jego zatrzymaniu, nie mam dalszych informacji o przebiegu sprawy co moge zrobicv, chcialbym dodac ze prawo jazdy mam 7 miesiecy…
  zalezy mi na czasie zeby je odzyskac a do dnia dzisiejszego odpowiedzi i kary sadownej (tj. mandatu i punktow brak)
  pomocy, co moge zrobic

  1. Szanowny Panie Adrianie

   1. Przede wszystkim musi Pan sporządzić i wysłać do Sądu (w terminie do dnia 8 września) dobrze uzasadnione zażalenie na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Jeżeli Pan jest w odpowiedni sposób sporządzi wtedy istnieje szansa na odzyskanie dokumentu prawa jazdy;

   2. Odnośnie kwestii mandatu/grzywny, to najpewniej na dniach zostanie Pan przesłuchany przez policjanta zajmującego się Pana sprawą (o ile to juz nie nastąpiło), gdzie będzie mógł Pan złożyć wyjaśnienia. Tak jak w przypadku zażalenia na zatrzymanie prawa jazdy, odpowiednio złożone wyjaśnienia mogą spowodować, iż kara grzywny będzie względnie niska oraz, że sąd nie orzeknie wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów;

   3. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

   1. hej witam, nie było mn ie dłuzszy okres w domu poniewaz bylem w delegacji w pracy, teraz minal okres od kiedy moglbym zlozyc zazalenie poniewaz postaniowienie otrzymalem dnia 23 lipca, czy mam szanse jakos odzyskac prawo jazdy poniewaz jest mi ono potrzebne do dojazdu do pracy za granice i wgl… nwm co robic, nie mam informacji na jak dlugo zatrzymali prawo jazdy, nie mam grzywny ani nic, istnieje cien szansy na odzyskanie prawa jazdy, dziek8uje za kazda odpowiedz.

    1. Szanowny Panie Adrianie

     1. Zasadniczo może Pan złożyć wniosek o przywrócenie terminu do złożenia zażalenia na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, jednocześnie składając samo zażalenie. Jeżeli wniosek o przywrócenie terminu nie zostałby uwzględniony to zawsze może powalczyć Pan przed sądem o nie orzekanie zakazu prowadzenia pojazdów;

     2. Prawo jazdy najpewniej zostało Panu zatrzymane na czas trwania postępowania;

     3. Odnośnie ewentualnej kary, grzywny itd. to zawsze może Pan skontaktować się z jednostką policji prowadząca Pana postępowanie celem ustalenia jego etapu.

     Pozdrawiam

 33. Witam 31.08.2018 potrąciłem panią na przejściu dla pieszych, zatrzymano mi prawo jazdy z pozwoleniem na 7 dni, dziś tj. środa 05.09.2018 zadzwonił mi powiedzieć że w następnym tygodniu się zemną umówi, w dniu zdarzenia byłem u poszkodowanej podobno było z nią wszystko w porządku, miała guza, robili jej tomografie czy to nic poważnego. Od tamtego czasu nie wiem co jest z panią. Policjant powiedział w dniu zdarzenia ze prawo jazdy powinno mi zostać zwrócone. Jakiej kary mogę się spodziewać oraz czy prawo jazdy napewno zostanie mi zwrócone?

  1. Szanowny Panie Wojciechu

   1. Kara jaka może Pana spotkać będzie zasadniczo zależało od wniosków opinii biegłego (która powinna zostać sporządzona), która wskaże, czy doznane przez potrąconą Panią obrażenia należy zakwalifikować jako wypadek (kara pozbawienia wolności) czy jako wykroczenie (kara grzywny);

   2. Natomiast jeżeli policjant stwierdził, iż prawo jazdy zostanie Panu zwrócone to możliwie, że to faktycznie nastąpi, jednakże, aby zwiększyć szanse odzyskania dokumentu prawa jazdy dobrze by było, aby złożył Pan odpowiednie wyjaśnienia;

   3. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 34. Witam. Dnia 4.06 2017 roku zostałem zatrzymany pod wpływem alkoholu. Prawo jazdy zostało zatrzymane, w sierpniu 2017r sad warunkowo umorzył postępowanie i wydał zakaz prowadzenia pojazdów na 1 Rok oraz kare pieniężną. Po zakończeniu zakazu starostwo zwróciło dokument. Wysłali na badania oraz kurs reedukacyjny., po wykonaniu badan złożyłem wniosek o nowe prawojazdy ponieważ po badaniach dostałem na 10 lat. 10.09 2018 pojechałem odebrać nowe prawojazdy A Pani w starostwie powiedziała że nie wyda mi prawa jazdy ponieważ zostało wobec mnie wszczęte postepowanie o cofnie uprawnień za przestępstwo dokonane 4.06.2017w okresie dwóch lat od wydania prawa jazdy. Trochę czuje się jak bym Dwa razy został ukarany przez swój głupi błąd, czy istnieje jakaś regulacja prawną aby uniknąć cofnięcie uprawnień czy jest to nie uniknione? Za jaką kolwiek pomoc oraz infinformację z góry dziękuję.

  1. Szanowny Panie Sławomirze

   1. Co do zasady jeżeli osoba która uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdami w okresie dwóch pierwszy lat popełni przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu komunikacji to jest wszczynane przeciwko niej osobie postępowanie o cofnięciu uprawnień, a więc wnioskuję, iż to nastąpiło w Pana przypadku, jednakże zastanawia mnie tylko dlaczego tak późno;

   2. Jednakże, aby móc udzielić Panu bardziej szczegółowej porady, potrzebuję dodatkowych informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 35. Witam, zatrzymano mi prawo jazdy, dostałem jak narazie list z sądu z postanowiem o zatrzymaniu prawa jazdy na czas ustania przyczyn, złożyłem zażalenie ale od tamtego czasu nie mam żadnej informacji. Dziś prowadziłem samochód i zostałem zatrzymany do kontroli, zostałem poinformowany że sprawa pójdzie do sądu, jaką karę mogę oczekiwać, czy będzie to uważane za przestępstwo czy wykroczenie?

  1. Szanowny Panie Wojciechu

   Najpewniej zostanie uznane to za wykroczenie, jednakże dziwi mnie, że skierowali sprawę do sądu ponieważ powinien Pan otrzymać mandat karny za brak dokumentu prawa jazdy natomiast nie powinni Pana ukarać za jazdę bez uprawnień, ponieważ do momentu rozpatrzenia Pana zażalenia zasadniczo może Pan jeździć samochodem.

   Pozdrawiam

 36. Witam . Byłem sprawcą kolizji. Wjechałem w tyl samochód który skręcal w lewo . Poszkodowana pojechała do szpitala bo skarżyla się na ból głowy. Po 2h wyszła że szpitala . Policja zatrzymała mi Prawo Jazdy i skierowała sprawę do sądu. Czego mogę się spodziewać?
  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   1. Zasadniczo to będzie zależeć od tego jaka będzie opinia biegłego, który w Pana sprawie najpewniej zostanie powołany. Tzn. jeżeli biegły ustali, iż uszczerbek na zdrowiu pokrzywdzonej wynosi powyżej 7 dni to Pana czyn zostanie zakwalifikowany jako wypadek i za to grozi co do zasady kara pozbawienia wolności do lat trzech oraz zakaz prowadzenia pojazdów, natomiast jeżeli uszczerbek na zdrowiu zostanie ustalony jako poniżej 7 dni to Pana czyn zostanie zakwalifikowany jako kolizja i za to co do zasady grozi kara grzywny oraz również zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo, w razie Pana skazania/ukarania, nie można wykluczyć, iż poszkodowana będzie chciała dochodzić od Pana np. zadośćuczynienia w formie pieniężnej za doznane obrażenia;

   2. W razie dalszych pytań lub w sytuacji kiedy chciałby Pan skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 37. Dzień dobry, prawo jazdy zostało mi zabrane podczas wypadku samochodowego, który ja spowodowałem, jednak poszkodowani nie wnieśli żadnych oskrarżen wobec mnie. Policjant na komendzie polecił mi napisanie listu do wydziału karnego, w którym mam opisać swoją sytuacje życiową, oraz rzeczy do których prawo jazdy jest mi potrzebne, jak mam to napisać, znajdę gdzieś jakiś wzór?

 38. Witam 19 letni syn nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu samochodowi , skręcając w lewo oślepiło go słońce i nie zauważył samochodu jadącego z naprzeciwka z dużą prędkością ( teren niezabudowany). Doszło do kolizji, zarówno on jak i kierowca poszkodowanego samochodu zostali przewiezieni do szpitala, po wszystkich badaniach okazało się że żadnemu z nich nic nie jest, tylko syn był w szoku. Policja zabrała synowi prawo jazdy i kazała czekać tydzień na decyzję czy zabiorą mu prawo jazdy bo młody kierowca. Co mu jeszcze grozi?

  1. Szanowna Pani Katarzyno

   1. Oprócz zakazu prowadzenia pojazdów, co do zasady grozi mu także kara pozbawienia wolności do lat 3 i obowiązek zdawania na nowo egzaminu na prawo jazdy (jeżeli jego czyn zostanie zakwalifikowany jako wypadek oraz jeżeli prawo jazdy ma mniej niż 2 lata) albo kara grzywny w wysokości do 5.000,00 złotych jeżeli jego czyn zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie);

   2. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli chcieliby Państwo skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 39. witam
  około dwóch tygodni temu miałem nie przyjemne zdarzenie, włączając się do ruchu kobieta z dzieckiem weszła na pasy i niestety została potrącona, dziecko w wózku wraz z matka pojechało do szpitala, z tego co mi wiadomo nic się nie stało po za kilkoma siniakami po upadku , wszyscy cali i zdrowi. jednakże policja zatrzymała mi prawo jazdy, moje pytanie co mi grozi, czy dostane zakaz prowadzenie pojazdów, areszt , czy karę pieniężną ?

  1. Szanowny Panie

   1. To czy zostanie orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów zasadniczo będzie zależeć od okoliczności przebiegu zdarzenia oraz od Pana postawy w postępowaniu (w tym sposobu złożonych wyjaśnień), które na podstawie przekazanych przez Pana informacji trudno jest mi ocenić;

   2. Natomiast na pewno grozi Panu kara grzywny, a raczej na pewno nie zostanie orzeczona wobec kara aresztu;

   3. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli chciałby Pan skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 40. Witam, jechałem motocyklem i na skrzyzowaniu uderzylem w tył auta ktore skrecalo w lewo kierowcy auta sie nic nie stalo ja sobie polamalem reke policja zatrzymała mi prawo jazdy sąd po około 2tyg przysłał pismo. I sprawa wrocila na policje (przesluchanie swiadkow itd) juz 4 miesiace sprawa ciagle na policji a ja juz 4 miesiace niemam prawa jazdy za smieszna stluczke w ktorej jedynie sam ucierpialem kierowca auta odebral odszkodowanie z Oc i tyle. Mozna to jakos przyspieszyc? Ile zwykle trwa taka sprawa?

  1. Szanowny Panie Damianie

   1. To ile dana sprawa trwa zależy od bardzo wielu czynników, np. okoliczności zdarzenia, ilości materiału dowodowego do zgromadzenia, szybkości działania organów zajmujących się sprawą, postawy obwinionego/oskarżonego itd.. Sprawa może trwać miesiąc, dwa, a nawet rok i więcej.

   2. W takiej sytuacji zawsze może Pan spróbować zadzwonić do policjanta zajmującego się Pana sprawą z prośbą o informacje na jakim etapie jest sprawa oraz w miarę możliwość jak najszybsze działanie.

   Pozdrawiam

 41. Witam, spowodowałem kolizję równo 7dni temu (zatrzymano prawo jazdy). Powodem kolizji była nadmierna prędkość na wąskiej uliczce oraz zakręt z ograniczona widocznością. Nikt nie ucierpiał. Jedyna komplikacja całej sytuacji było to że auto w które uderzyłem wcześniej wyprzedzało pieszego w momencie kolizji pieszy był po prawej stronie jezdni a kolizja po lewej. Wszyscy trzeźwi. Dopiero dzisiaj zostałem (po moim telefonie na policję w celu dowiedzenia się co się dzieje w mojej sprawie) wezwany na przesłuchanie w charakterze świadka gdzie przyznałem się do winy dowiedziałem się również że będę jeszcze wzywany w charakterze sprawcy (czy to nie jest na siłę przeciąganie terminów?) W artykule jest że policjant musi oddać to do prokuratury lub sądu w ciągu 7dni (roboczych czy kalendarzowych?) Co mogę teraz zrobić jeśli moje prawo jazdy jest przetrzymywane zbyt długo na policji?

  1. Szanowny Panie Damianie

   1. To czy dana osoba najpierw jest przesłuchiwana w charakterze świadka i później w charakterze obwinionego/oskarżonego lub od razu w charakterze obwinionego/oskarżonego zasadniczo zależy od sposobu prowadzenia sprawy przez policję/prokuraturę i akurat w Pana sprawie trudno jednoznacznie stwierdzić czy taka kolejność Pana przesłuchania ma na celu siłowe przeciągania postępowania;

   2. Najlepiej skontaktować się jeszcze raz z jednostką policji celem ustalenia czy i kiedy prawo jazdy zostanie wysłane do sądu/prokuratury i jeżeli nie zostanie wysłane w terminie 7 dni zawsze może Pan przypomnieć policjantom, iż mieli na to właśnie 7 dni i w takiej sytuacji najlepiej jakby zwrócili prawo jazdy, jeżeli to nie pomoże wtedy trzeba będzie sporządzić odpowiednie pismo;

   3. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli chciałby Pan skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 42. Witam, mój ojciec pomylił drogę i postanowił zawrócić, przekroczył podwójną ciagłą linie, dodatkowo uderzył w niego samochód, policja zabrała mu prawojazdy wydajac pokwitowanie na okres 7 dni z powodu zatrzymania art 135 ust 1 pkl 2 PRD jakie moga mu grozić konsekwencje?

  1. Szanowna Pani Lidio

   1. To zasadniczo zależy od tego czy drugiemu kierowcy coś się stało, jeżeli nic się nie stało to zasadniczo Pani ojcu grozi kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 6 miesięcy, jednakże jeżeli Pani ojciec podejmie odpowiednie kroki, to istnieje szansa, że zakazu prowadzenia pojazdów nie otrzyma;

   2. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli Pani ojciec chciałby skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 43. Witam
  Dnia 5 listopada spowodowałam wypadek uderzając w tył samochodu. W wyniku uderzenia ucierpiały dwie osoby, jednej z nich stan na ta chwile jest bardzo poważny. Prawojazdy przez policję zostało mi odebrane. Po upływie 7 dni decyzją prokuratora zostały mi cudem oddane. Jakie są szanse by sąd mi ich nie zabrał z wyrokiem sądu i kto wnioskuje o karę u zabranie dokumentów. Dziekuje

  1. Szanowna Pani Emilio

   1. To zasadniczo zależy od zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego oraz Pani stanowiska w sprawie, formy złożonych wyjaśnień, itd. Co do zasady to oskarżyciel publiczny czyli w Pani sprawie najpewniej prokurator wnioskuje o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów;

   2. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli chciałaby Pani skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 44. od początku czułem, że chcą mnie wrobić w spowodowanie wypadku, jednak dzięki państwa pomocy zostałem uniewinniony, jeszcze raz dziękuję i polecam!!!!!!!!!!!!

 45. Witam.
  Mam pewien problem, mianowicie dostałem zawiadomienie o wszczęciu postępowania na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie o odebranie mi prawa jazdy.
  W raz z końcem września 2016r odebrałem prawo jazdy, przez ponad rok dzień w dzień korzystałem z przywileju prowadzenia auta. Jakoś w październiku 2017r miałem wypadek. Wypadek który spokojnie byłoby można uznać za niewinna stłuczkę, jednak pech chciał, że przy tak wielkich prędkościach (~30km/h) starszy pan z drugiego auta złamał mostek. Zostałem ukarany grzywną oraz 10 pkt. Do dziś dzień od wypadku codziennie jeżdżę do pracy jak i w dłuższe trasy, pomijając sam wypadek nie miałem najmniejszej kolizji czy mandatu. Właśnie odczytałem wspomniane zawiadomienie, chciałbym się dowiedzieć czy istnieje realne prawdopodobieństwo na utratę prawa jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.