Zatrzymanie prawa jazdy po wypadku lub kolizji

Zatrzymanie prawa jazdy po wypadku postępowanie

Policjant może dokonać zatrzymania prawa jazdy na miejscu zdarzenia w sytuacji kiedy będzie miał uzasadnione podejrzenie, że kierowca (sprawa wypadku) popełnił przestępstwo, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Zabranie prawa jazdy przez policjanta skutkuje wydaniem przez niego pokwitowania, które uprawnia kierowcę samochodu do jego prowadzenia co do zasady przez 7 dni. Następnie policjant przekazuje zatrzymane prawo jazdy do prokuratury lub sądu nie później jednak niż w terminie 7 dni od daty jego odebrania kierowcy.

Zatrzymanie prawa jazdy po wypadku sprawa w sądzie

Prokuratura albo sąd w terminie 14 dni od otrzymania informacji o zatrzymaniu prawa jazdy przez policję, wydają postanowienia o jego zatrzymaniu na czas trwania postępowania albo o jego zwrocie (przed wydaniem postanowienia dobrze jest sporządzić i wysłać do prokuratury lub sądu pismo w którym wskazujemy na brak podstaw do zatrzymania prawa jazdy np. poprzez podniesienie wątpliwości co do wskazanego przez policjantów przebiegu zdarzenia).

Postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy lub jego zwrocie można zaskarżyć w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty jego otrzymania lub jego ogłoszenia.

Jeżeli zostało wydane postanowienie nakazujące zatrzymanie prawa jazdy, to odpowiednio umotywowane zażalenie w którym należy zakwestionować zasadność jego zatrzymania adresujemy do sądu rejonowego, który wydał zaskarżone postanowienie albo gdy takowe wydała prokuratura, to zażalenie wnosimy za jej pośrednictwem do sądu rejonowego właściwego dla prowadzenia sprawy.

Gdy właściwy sąd pozytywnie rozpatrzy wniesione zażalenie, wówczas zatrzymane prawo jazdy będzie podlegało zwrotowi. Natomiast negatywne rozpatrzenie naszego zażalenia przez sąd tj. utrzymanie postanowienia o zatrzymanie prawa jazdy w mocy, powoduje, iż nie możemy się już od niego odwołać z uwagi na jego prawomocność. W tej sytuacji, zasadniczo jedynym rozwiązaniem jakie pozostaje kierowcy, jest składanie przez niego kolejnych wniosków o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, gdy pojawią się inne, nowe okoliczności które mogą wpłynąć na jego zwrócenie. W tym przypadku, każde kolejne postanowienie o oddalenie wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy może być co do zasady zaskarżone zażaleniem.

Zatrzymanie prawa jazdy po wypadku pomoc prawna

Warto dodać, iż zatrzymanie prawa jazdy jest jednym z pierwszy etapów postępowania w sprawie ewentualnej odpowiedzialności za wypadek drogowy, dlatego tak ważnym jest podjęcie w stosownym momencie odpowiednich działań opartych na trafnej argumentacji oraz solidnej wiedzy, aby zminimalizować ryzyko zatrzymania prawa jazdy, a także odpowiedzialności karnej za spowodowanie wypadku drogowego. Zatem jeśli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy prawnej skontaktuj się z nami.

Wypadek drogowy – kiedy występuje, jak się zachować?
https://legalnajazda.pl/wypadek-drogowy/

Wypadek drogowy postępowanie – wysokość kar, możliwie rozwiązania
https://legalnajazda.pl/wypadek-drogowy-postepowanie/

Źródło: pixabay.com Licencja: creativecommons.org

306 thoughts on “Zatrzymanie prawa jazdy po wypadku

  1. Witam
   12 sierpnia maz mial kolizje wjechal na autostradzie w barierke gdyz napuchly mu nogi i niemogl wychamowac (maz jest chory na cukrzyce). Maz byl po alkoholu mial 1,13 promila .Nikt nieucierpial jedynie auto skasowane . Prawo jazdy zostalo zatrzymane . Co mu moze za to grozic ?czy moze isc do wiezienia?

   1. Szanowna Pani

    Na pewno grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów oraz kara pozbawienia wolności, jednakże na jaki okres zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony oraz czy orzeczona kara pozbawienia wolności będzie w zawieszeniu czy tez nie, będzie w dużej mierze zależało od sposobu prowadzenia sprawy przez Pani męża.

    Pozdrawiam

  2. Witam. Wczoraj potrąciłem rowerzystę na światłach, gdy skręcałem w lewo miałem zielone samochody z naprzeciwka tez miały zielone i rowerzysta z pieszymi tez mieli zielone było ciemno nie widziałem go lecz miał jakies małe lampki. Zatrzymałem się wezwana była karetka bo cos Pana bolało przyjechała policja zabrali mi prawo jazdy wypisali kartkę dzięki której mogę jeździć 7dni mam pytanie co teraz? Zabiorą mi je czy oddadzą? Dodam ze badali nas alkomatem i obaj byliśmy trzeźwi

   1. Szanowny Panie Jaśku

    1. Trudno powiedzieć czy zabiorę Panu prawo jazdy czy też nie. To wszystko zależy od Pana podejścia do sprawy i tego co Pan powie. Na pewno proszę zadzwonić do jednostki policji, która będzie się zajmować Pana sprawą celem ustalenia policjanta zajmującego się Pana sprawą, a następnie proszę się go zapytać czy prawo jazdy zostanie Panu oddane czy jednak wysyłają go do sądu lub prokuratury. W zależności od tego do którego organu prawo jazdy zostanie wysłane, po otrzymaniu informacji, iż dokument prawa jazdy już tam się znajduje, należy do niego w miarę szybko wysłać dobrze umotywowany wniosek o niezatrzymywanie prawa jazdy;

    2. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

    Pozdrawiam

  3. Witam, moj maz, jechal samochodem w
   w strefie centrum miasta i w efekcie prawdopodobnej brawurowej jazdy stracil kontrole nad pojazdem i udezyl w mur kamienicy, niszczac przy tym elementy elewacji kamienicy oraz znaczaco niszczac auto doprowadzil do jego niezdatnosci do poruszania sie w ruchu drogowym, nie bylo zadnych ofiar badz uszkodzen innych pojazdow. Jednakze auto bylo wciaz w stanie poruszac sie,
   tak wiec oddalil
   sie z miejsca kolizji, przejechal okolo 200m zaparkowal auto na parkingu, po czym oddalil sie. W miedzyczasie na miejscu zdazenia pojawila sie policja/straz aby zabezpieczyc miejsce zdarzenia(zostali poinformowani przez mieszkancow kamienicy) oraz usunac zanieczyszczenia po wyciekach silnikowych z uszkodzonego auta.
   Maz pojawil sie po jakims czasie na miejscu wypadku, ale po analizie trzezwosci wykazywal 1,2 promila alkoholu. Chcialabym dowiedziec sie, jak dlugo moze trwac sprawa, co mu grozi i jaka linie obrony powinien przyjac jego obronca. dziekuje, pozdrawiam

   1. Szanowna Pani Aneto

    1. Jeżeli zostanie wykazane, iż spowodował kolizję pod wpływem alkoholu to co do zasady grożą mu dwa zarzuty, jeden to jazda w stanie nietrzeźwości z art. 178a§1 k.k., a drugi to spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu z art. 86§2 k.w., za które to czyny grozi zakaz prowadzenia pojazdów, grzywna, itd.;

    2. Sprawa może trwać na pewno kilka miesięcy;

    3. Natomiast, aby wskazać jaką linię obrony przyjąć, potrzebuję dodatkowych informacji, w tym celu zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428 lub 783031273.

    Pozdrawiam

 1. Witam. Spowodowałem wypadek, policja uznała wspolwine. Nie zatrzymali mi prawa jazdy, lecz drugi kierowca nie przyjął mandatu i sprawa trafiła do sądu. Dziś przyszedł list z sądu że dostaje zakaz prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy. Natychmiast wysłałem list zwroty z odwołaniem (nie podawałem argumentow). Czy jest szansa na to że zostawia mi prawo jazdy? Jakie argumenty uwzględnić na sprawie sądowej?

  1. Szanowny Panie Miłoszu

   Z przedstawionych przez Pana informacji wnioskuję, iż Sąd wydał już wyrok w którym orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy. W związku z czym należy przesłane przez Pana odwołanie uzupełnić o argumenty dzięki którym Sąd może cofnie zakaz prowadzenia pojazdów. Jednakże abym mógł Panu doradzić jakie konkretnie argumenty użyć musiałbym znać stan faktyczny sprawy.

   W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

   1. A czy te argumenty muszę wysłać listem? Zaraz po otrzymaniu listu z sądu udałem się do pierwszego lepszego prawnika w moich regionach po poradę i zaproponował odwolanie, po czym wydrukował pismo, które już wysłałem z odwołaniem gdzie pisze o tym by rozprawa była z moim udziałem (mówił że nie ma potrzeby pisania na tym odwołaniu argumentow, dopiero będę je przedstawiał na rozprawie)

    1. W sumie nie tyle odwolanie co sprzeciw od wyroku nakazowego. I o przekazanie sprawy do rozpoznania na zasadach ogólnych.

     1. Szanowny Panie Miłoszu

      Jeżeli to był wyrok nakazowy to zmienia postać rzeczy, w takim razie proszę na obecną chwilę do Sądu nic nie wysyłać i czekać na termin rozprawy na którym dopiero będzie przedstawiał Pan argumenty dające szansę na to aby Sąd nie orzekał wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów. Jednakże ponownie sygnalizuję, iż bez informacji co do stanu faktycznego sprawy ciężko mi będzie Panu udzielić bardziej szczegółowej porady.

      Pozdrawiam

    1. Szanowny Panie Miłoszu,

     to jakie konsekwencje Panu grożą zależy od tego jak zostanie zakwalifikowane zdarzenie. Może to być wykroczenie z art. 86 KW lub przestępstwo z art. 177 KK. W przypadku wykroczenia grozi Panu kara grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. W przypadku przestępstwa grozi Panu kara pozbawienia wolności do lat 3 i może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat.

     Pozdrawiam

 2. Witam,

  w sobotę 2 grudnia miałem wypadek samochodowy. Zawracałem na zakazie zawracania (znak zasłonięty przez zaparkowany autobus) i wjechałem wprost pod nadjeżdżający autobus. W wyniku tego zdarzenia jedna z pasażerek autobusu pojechała do szpitala (policjanci po wizycie w szpitalu dowiedzieli się, że kobieta ma popękane kręgi). Na tym skrzyżowaniu jest zmiana organizacji ruchu ze względu na budowę metra i nie miałem świadomości, że na drodze dwujezdniowej za barierką samochody jeżdżą w dwóch kierunkach (przed przebudową w jednym). Przyznałem się do winy, wykroczenie popełniłem nieświadomie. Policjanci zabrali mi prawo jazdy, zostawili pokwitowanie na 7 dni. Jestem serwisantem i prawo jazdy są mi niezbędne do wykonywania zawodu, ich brak skutkować będzie utratą pracy. Dodam, iż jestem osobą niekaraną, posiadającą prawo jazdy od 8 lat i nigdy nie miałem żadnego mandatu. Jak mogę odzyskać prawo jazdy?

  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Łukaszu

   Przede wszystkim musi Pan ustalić czy i gdzie zostało wysłane prawo jazdy (do sądu czy do prokuratury), po ustaleniu tych informacji należy jak najszybciej wysłać odpowiednio umotywowane pismo w którym przede wszystkim poprosi Pan o niezatrzymywania dokumentu prawa jazdy, jeżeli pismo będzie dobrze sporządzone to istnieje szansa, że nie zostanie Panu zatrzymane prawo jazdy na okres postępowania. Natomiast sygnalizuję, iż jest to tylko pierwszym etap w Pana sprawie, ponieważ dochodzi jeszcze przede wszystkim kwestia ewentualnej kary za spowodowany wypadek, dlatego co do dalszej porady potrzebuję bardziej szczegółowych informacji dotyczących okoliczności Pana sprawy, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 3. Witam. 15.12.2017 spowodowalem wypadek na pasach w ktorym zostala poszkodowana piesza mia£a zlamaną kosc strzałkową. Sprawa ” poszla” jako wypadek. Bylem trzezwy. Dzis tj 03.02. 2018 po uprzednim kontakcie z Policją co w mojej sprawie sie dzieje dostalem informacje o tym ze prokurator podjal decyzje o zatrzymaniu prawa jazdy. Jestem zalamany jako jedyny w domu posiadam prawo jazdy do pracy jest mi ono niezbedne. Malo tego mam chorą matke i jej brata ktory jest po 6 udarach i sie nim opiekujemy. Co dalej??? Pomocy?

  1. Szanowny Panie Łukaszu

   W takim razie, w pierwszej kolejności należałoby w terminie 7 dni od otrzymania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy sporządzić stosowne zażalenie, aby prokuratura jednak nie zatrzymywała Panu dokumentu prawa jazdy na czas trwania postępowania. Jednakże aby ewentualnie doradzić jak takie zażalenie sporządzić potrzebowałby bardziej szczegółowych informacji dotyczących przebiegu zdarzenia w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 4. Witam, mój Ojciec jadąc do pracy na zakręcie wpadł w poślizg (kręta, nieodśnieżona, i nie posypana solą droga) i uderzył w inny samochód. W samochodzie Ojca uszkodzenia były względnie nie za duże, gorzej u poszkodowanego który miał uszkodzony cały bok i prawdopodobnie samochód będzie się nadawał do szkody całkowitej. Ojciec i pasażerowie nie odnieśli obrażeń, drugiemu kierowcy z tego co wiem wbił się kawałek szkła do oka i nic więcej. Przyjechały wszystkie służby (policjanci bardzo nie uprzejmi bo akurat mieli kończyć służbę i nie chciało się im przyjechać), sprawdzili samochód, opony w porządku z resztą jak cały samochód. Żadnych przesłanek co do tego aby samochód przed wypadkiem był nie sprawny. Ojciec trzeźwy, wcześniej bez wypadków punktów, miał tylko parę za prędkość i tu uwaga zabrali mu prawo jazdy. W sumie nie podali przyczyny lub ojciec w tym szoku może nie usłyszał. Dali mu pokwitowanie że przez 7 dni może się poruszać samochodem i stwierdzili że jest taki przepis że w przeciągu tych 7 dni sąd wyda przyspieszony wyrok bo oni nie wiedzieli pod który paragraf się kwalifikuje to wykroczenie i czy ma dostać 6 punktów karnych czy 10. Po tych 7 dniach oczywiście wyroku nie było i jak zadzwonił do policjanta który się tym zajmował z oburzeniem odpowiedział że on co miał zrobić to zrobił, resztą zajmie się prokurator. Pytanie moje jest takie co możemy w tej sytuacji zrobić? Ojciec ma swoją firmę budowlaną i musi codziennie poruszać się samochodem do pracy 1,5 godziny w jedną stronę, poza tym ma szereg chorób i często odwiedza lekarzy i nie może sobie pozwolić aby być bez prawa jazdy przez nie wiadomo jak długi okres czasu. Przy okazji drugie pytanie co ewentualnie mu grozi gdyby teraz bez prawa jazdy pojechał samochodem i by go zatrzymała policja do kontroli? Ps. od chwili wypadku do dzisiaj minęło dni.

  1. Szanowny Panie Marcinie

   Na podstawie przedstawionych przez Pana informacji wnioskuję, iż czyn Pana ojca prawdopodobnie zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo. Na obecnym etapie sprawy w pierwszej kolejności zalecam skontaktowanie się z prokuraturą celem ustalenia prokuratora nadzorującego postępowanie, sygnatury sprawy oraz czy zostało wydane postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, następnie zalecam wystosowanie stosownego pisma o zwrot dokumentu prawa jazdy, a w dalszej kolejności należałoby zastanowić się nad przyjęciem odpowiedniej linii obrony. Co do kwestii ewentualnych konsekwencji jazdy przez Pana ojca samochodem, to zasadniczo zależą one od tego czy zostało wydane postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy.

   W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 5. Witam,
  spowodowałem wypadek że skutkiem śmiertelnym i sąd orzekł mi dzisiaj wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu i zakaz prowadzenia jazdy przez rok czasu , i mam takie pytanie ,bo mam do 7 dni oddać swoje prawo jazdy do starostwa i czy mogę w ciągu tych 7 dni prowadzić jeszcze pojazd ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Szanowny Panie Kacprze

   1. Co do zasady wskazany przez Sąd 7 dniowy termin na zwrot dokumentu prawa jazdy liczy się od momentu uprawomocnienia się wyroku (jeżeli żadna ze stron nie wniesie wniosku o uzasadnienie wyroku lub apelacji to uprawomocnienie powinno nastąpić za 3 tygodnie);
   2. Jeżeli nie miał Pan wcześniej zatrzymanego dokumentu prawa jazdy, to zakaz prowadzenia pojazdów zaczyna obowiązywać od momentu zwrotu dokumentu prawa jazdy;
   3. Co do zasady może Pan prowadzić samochód do momentu uprawomocnienia się wyroku, po jego uprawomocnieniu, nawet jeżeli nie zwróci Pan dokumentu prawa jazdy, to w sytuacji prowadzenia przez Pana samochodem może Pan odpowiadać z art. 244 Kodeksu Karnego.

   Pozdrawiam

   1. Dzień Dobry!

    Ja mam takie zapytanie czy jest możliwość odzyskać prawo jazdy za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwym zabrano mi na 10 lat a teraz w lipcu upłynęło 5 lat

    1. Szanowny Panie Sławomirze

     Oczywiście, taka możliwość zasadniczo istnieje.

     Pozdrawiam

 6. Dzień dobry spowodowanej kolizje drogowa w której uczestniczyły 4 samochody . Jeden samochód osobowy . Ja kierowanej tirem . Ciężarówka i autokar . Pierw może opiszę cała sytuację. JechaLem tirem za osobowka która nagle chciała przepuścić autokar który miał zamiar wyjechać na drogę ale nie poruszał się tylko stał i czekam aż przejdzie osobowka i ja. Nagle pani się zatrzymała i chciał go wypuścić. Ja nie zdążyłem wychamowac i odbilem w lewo . Uderzylem osobowka i z naprzeciwka ciężarówkę. Nikomu nic się nie stalo . Panią na chwile wzięli do szpitala ale zaraz wypisal i. Powiedzieli mi że zatrzymują mi prawo jazdy za pokwitowqniem na 7 dni . Uznali moja winę i uznali to za kolizje drogowa . Moje pytanie brzmi czy odzyskam prawo jazdy i jak to teraz wszystko będzie wyglądało

 7. Witam. 30 stycznia jadąc po syna na zaręcie drogi wpadłam w poślizg,straciłam kontrolę nad samochodem i uderzył we mnie jadący z naprzeciwka samochód. droga była czarna, nie zaśnieżona,nie oblodzona.W dzień padał deszcz a wraz ze zbliżającym się wieczorem wystąpił przymrozek i w niektórych miejscach było bardzo ślisko. Kierowca samochodu ,który we mnie uderzył,nie poniósł obrażeń,mnie karetka zabrała do szpitala,ale po badaniach wróciłam do domu. Szybkości nie przekroczyłam,jechałam około 70,max 80 km/h w terenie niezabudowanym. Policja zatrzymała mi prawo jazdy nie wydając żadnego pokwitowania. Podobno wyslano je do sądu.Oczywiście byłam trzezwa, narotyków nie zażywam . Chciałabym zapytać na jakiej podstawie zatrzymano mi prawo jazdy i jakie grożą mi konsekwencje?

  1. Szanowna Pani Anno

   1. Prawo jazdy zostało Pani zatrzymane najpewniej na podstawie art. 135 ust.2 Ustawy prawo o ruchu drogowym;

   2. Jeżeli zostało Pani zatrzymane prawo jazdy to prawdopodobnie z uwagi na to, iż wobec Pani może zostać skierowany wniosek o ukaranie za co grozi np. kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów na określony czas;

   3. Na obecną chwilę zalecam skontaktowanie się z jednostką policji która dokonała zatrzymania prawa jazdy celem ustalenia do którego konkretnie Sądu zostało wysłane prawo jazdy, aby jak najszybciej sporządzić dobrze umotywowane pismo o niezatrzymywaniu praw jazdy oraz o jego zwrot;

   4. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 8. witam. w piatek spowodowalem wypadek samochodowy. jechalem do pracy. bylo slisko,wpadlem w poslizg. zderzylem sie czolowo z prawidlowo jadacym pojazdem. jedna osoba ucierpiala powazniej. policja zabrala mi prawo jazdy,wystawili zaswiadczenie na 7 dni. jak to dalej bedzie wygladac? to byl moj pierwszy wypadek.nie mialem punktow karnych.nie bylem nigdy karany.bylem trzezwy. zabiora mi prawo jazdy na dluzej? jakiej kary moge sie spodziewac?

  1. Szanowny Panie Bartku

   1. Po pierwsze jeżeli faktycznie jest to wypadek (przestępstwo), a nie kolizja drogowa (wykroczenie), to wtedy zgodnie z kodeksem karnym grozi Panu co do zasady kara pozbawienia wolności do lat 3 oraz ewentualny zakaz prowadzenia pojazdów. Jednakże zalecałbym sprawdzenie czy Pana czyn zostanie zakwalifikowany jako wypadek czy kolizja;

   2. Trudno mi na podstawie przekazanych przez Pana informacji ocenić czy zatrzymają Panu prawo jazdy na dłużej, na pewno taka możliwości istnieje, to wszystko zależy od okoliczności zdarzenia. Jeżeli miałbym dostęp do akt sprawy to z pewnością mógłbym Panu udzielić bardziej szczegółowej odpowiedzi;

   3. Na pewno na tym etapie zalecam skontaktowanie się z jednostką Policji która dokonała zatrzymania prawa jazdy celem ustalenia co z nim zamierzają zrobić, czy go Panu oddadzą, czy wyślą do Sądu (wykroczenie) czy do Prokuratury (przestępstwo) i jeżeli zostanie wysłane do któryś z tych organów to trzeba się z nimi kontaktować i ewentualnie złożyć wniosek o zwrot dokumentu prawa jazdy. Dodatkowo zalecam przygotowanie jakieś linii obrony w sprawie w zależności od tego czy się Pan przyznaje do winy czy też nie;

   4. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 9. Witam dzisiaj spowodowalem kolizję jechałem z dzieckiem i wymusiłem pierwszeństwo (po prostu nie zauważyłem jadącego samochodu) doszło do zderzenia nie było rannych lecz policja zatrzymała mi prawo jazdy za pokwitowaniem 7-dniowym i miły policjant doradzil abym napisał jeszcze dzisiaj prośbę do sądu o niezatrzymywania prawa jazdy że względu na dojazdy do pracy ponieważ jestem jedynym zywicielem rodziny oraz częste wizyty z dzieckiem u lekarzy do czego prawo jazdy jest mi niezbędne. I pan policjant powiedział że powinni moją sprawę rozpatrzyć pozytywnie. Czy mogę spodziewać odzyskania prawa jazdy. Dodaje że posiadam je od trzech miesięcy. Bardzo proszę o odpowiedź.

   1. Szanowny Panie Bartłomieju

    1. Przede wszystkim za wcześnie złożył Pan pismo do Sądu, ponieważ prawdopodobnie Sąd jeszcze nic o Pana sprawie nie wie, a więc Pana pismo zwyczajnie przepadnie;

    2. Gdyby Pan policjant był naprawdę miły to po pierwsze nie zatrzymywałby Panu dokumentu prawa jazdy, a po drugie nie sugerowałby wysyłanie od razu pisma do Sądu wiedząc, że jeszcze nie wysłali do niego wniosku o zatrzymanie prawa jazdy;

    3. Zalecam Panu najpierw kontaktowanie się z jednostką policji która dokonała zatrzymania prawa jazdy celem ustalenia osoby prowadzącej Pana sprawę, wyciągnąć od niej informację kiedy i do którego Sądu wniosek o zatrzymanie prawa jazdy zostanie wysłany, a następnie na bieżąco monitorować wpływ wniosku o zatrzymanie prawa jazdy do Sądu i dopiero wtedy jak będzie ustalona sygnatura Pana sprawy niezwłocznie wysłać odpowiednie przygotowane pismo.

    4. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

    Pozdrawiam

    1. A czy mógł bym prosić o pomoc w napisaniu odpowiedniej prośby do sądu? Z góry dziękuję za udzielenie fachowej pomocy 🙂

     1. Szanowny Panie Bartłomieju

      Oczywiście, jednakże w tej kwestii prosiłbym o kontakt mailowy/telefoniczny.

      Zawsze do usług

      Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Bartłomieju

   Sąd na wydanie postanowienia ma co do zasady 14 dni od otrzymania prawa jazdy.

   Pozdrawiam

 10. Witam 28 Listopada 2016r miałam wypadek samochodowy w ktorym byli ranni. Prawo jazdy zostalo mi zatrzymane zaraz po zdarzeniu lecz zostało mi oddane 2 tygodnie po calym zdarzeniu. W lipcu 2017 odbyla sie sprawa zostalam uznana za winna dostalam 6 miesiecy w zawieszeniu na rok i do pisania do kuratora sadowego sprawozdania co dwa miesiace czy przestrzegam zasad ruchu drogowego i czy jezdze z synem na kontrole lekarskie. Minelo rok i 3 miesiace od wypadku i nagle dostaje pismo od starosty o cofnieciu mi uprawnień jako kierowca napisalam odwołanie lecz kolegium potrzymalo decyzje lecz ja sie nie poddam i napisze do sądu Administracyjnego. Jest to mozliwe ze moge za jeden czyn byc ukarana dwa razy? Nadmienie tylko ze bylam swiezy kierowca gdy zdazyl sie wypadek wiem ze jest jakis artykuł ktory ma zaslanki o odebraniu prawa jazdy lecz ja nie moge zrozumieć skoro sąd zapewnił mnie ze Prawa Jazdy mi nie odbiorą!!!!

 11. A i jeszcze jedno wazne pytanie. Nadal mam prawo jazdy bo gdy napisalam odwolanie dnia 19 stycznia br to Urzad nie zażądał odemnie Prawa jazdy i nadal go mam. A pytanie brzmi czy nadal moge jeździć skoro w poniedzialek wysylam dokumentacje do sądu Administracyjnego?

  1. Szanowna Pani Agnieszko

   1. Niestety, przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym (art. 140) jednoznacznie mówią o tym, iż właściwy starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień kierowcy który w okresie 2 lat od wydawania mu prawa jazdy po raz pierwszy zostanie prawomocnie skazany za popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, co ma miejsce w Pani przypadku;

   2. Dopóki decyzja o cofnięciu uprawnień nie stanie się prawomocna to co do zasady będzie mogła Pani jeździć samochodem;

   3. Gdyby Pani do nas się wcześniej zwróciła, myślę, że dałoby się sprawę załatwić bez cofania uprawnień, jednakże teraz może być z tym ciężko.

   Pozdrawiam

   1. Tylko ze ja sama nie wiedziałam o cofnienciu uprawnień dowiedzialam sie 19 stycznia tego roku. Ale niech pan mi powie skoro sad zapewnił mnie ze prawo jazdy nie zostanie mi odebrane a tu nagle taka sytuacja po ponad roku od wypadku. Napisalam do adwokata i wyslalam wszystkie papiery. Nie stac mnie na nowy kurs prawa jazdy i musze jezdzic z synem po lekarzach gdyz ma orzeczenie o niepełnosprawności. Poprostu nie moge stracić prawa jazdy. Trace juz wszelka wiare w nasze prawo.

 12. Tylko ze ja sama nie wiedziałam o cofnienciu uprawnień dowiedzialam sie 19 stycznia tego roku. Ale niech pan mi powie skoro sad zapewnił mnie ze prawo jazdy nie zostanie mi odebrane a tu nagle taka sytuacja po ponad roku od wypadku. Napisalam do adwokata i wyslalam wszystkie papiery. Nie stac mnie na nowy kurs prawa jazdy i musze jezdzic z synem po lekarzach gdyz ma orzeczenie o niepełnosprawności. Poprostu nie moge stracić prawa jazdy. Trace juz wszelka wiare w nasze prawo.

  1. Szanowna Pani Agnieszko

   1. Wcale bym się nie zdziwił gdyby Sąd zwyczajnie nie wiedział, że zostanie wobec Pani wszczęte postępowanie o cofnięcie uprawnień. Natomiast odnosząc się ściśle do jego twierdzeń to prawo jazdy w sprawie przed Sądem faktycznie nie zostało Pani „odebrane”;

   2. Proszę próbować, zawsze lepiej podjąć jakieś działania niż nie robić nic, może uda znaleźć się jakieś błędy, uchybienia np. w zebranym materiale dowodowym.

   Pozdrawiam

   1. Bardzo dziekuje panu za wszystkie informacje jakie pan mi udzielił boje sie strasznie ze mi odbiora Prawo Jazdy, bez niego nie bede mogla jezdzic z synem do lekarzy

    1. Panie mecenasie moze mógłby pan mi pomóc bo mój znajomy adwokatnie specjalizuje sie w takich przypadkach a ja naprawde nie moge stracić prawa jazdy. Błagam o pomoc

     1. Szanowna Pani Agnieszko

      Zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

      Pozdrawiam

     2. Szanowna Pani Agnieszko

      Wpisała Pani błędy adres mailowy, w związku z czym nie mogę odpowiedzieć na Pani zapytanie.

      Pozdrawiam

 13. Witam,jechałem drogą gminną bez asfaltu,droga pełna dziur i zepsulem miskę olejową i zatarlem silnik. Mogę się starać o odszkodowanie do gminy? Jeśli mam światków. Czy mogą się wyprzeć tym że droga była bez asfaltu i mogłem na nią nie wjeżdżać?

  1. Szanowny Panie Kierowco

   1. O odszkodowanie może Pan starać się zawsze;

   2. Jeżeli będzie Pan wstanie przede wszystkim wykazać, iż to właśnie w wyniku złego stanu drogi zepsuła się Panu miska olejowa, zatarł się silnik oraz jeżeli wykaże Pan, że ta droga faktycznie należała do gminy i, że gmina była zobowiązana do jej należytego utrzymania itd., to istnieje szansa, że otrzyma Pan odszkodowanie.

   Pozdrawiam

   1. Nagrałem filmik na następny dzień w którym miejscu to się stało i było widać ślady oleju.. mam dwóch świadków. Jedynie martwi mnie to że droga bez asfaltu ponieważ są tam tylko dwa domy, droga jest gminna bo sprawdzałem . Jakie jest prawdopodobieństwo że dostanę odszkodowanie? Pozdrawiam

    1. Szanowny Panie Kierowco

     Na podstawie przekazanych przez Pana informacji, trudno jednoznacznie ustalić prawdopodobieństwo uzyskania przez Pana odszkodowania. Na pewno jeżeli zdecydowałby się Pan na chęć jego uzyskania, musi się Pan nastawić na trudną przeprawę z gminą.

     Pozdrawiam

     1. Czyli załatwiać ta sprawę przez drogę sądową czy gminę? I jakie dokumenty muszę załatwić? Pozdrawiam

    2. Szanowny Panie Kierowco

     1. Zalecam w pierwszej kolejności przez gminę, a w razie niepowodzenia przez Sąd;

     2. Przede wszystkim musi Pan „załatwić” dokumenty wskazujące, iż stan drogi po której się Pan poruszał przyczynił się do powstania opisanych przez Pana uszkodzeń.

     Pozdrawiam

    3. Szanowny Panie Kierowco

     Najlepiej jak uzyska Pan opinię rzeczoznawcy który w swojej opinii wykaże związek między złym stanem drogi po której się Pan poruszał, a stwierdzonymi uszkodzeniami pojazdu.

     Pozdrawiam

 14. Witam.Dwa dni temu miałem kolizję w której wymusilem pierwszeństwo.Nie ustapilem pierwszeństwa pojazdowi który przewoził ludzi (BUS) ja jechałem autem ciężarowym do 3.5T nikomu nic się nie stało,uznano jako kolizja lecz prawo jazdy mi zabrano.Jazdą autem zarabiam,to moje źródło utrzymania,(zawód kierowca) co mogę zrobić aby odzyskać prawo jazdy.

  1. Szanowny Panie Kamilu

   Wstępną odpowiedź powinien Pan już otrzymać drogą mailową.

   Pozdrawiam

 15. Witam serdecznie.Mam pytanie…
  10 grudnia 2016r.otrzymałam prawo jazdy,26czerwca 2017r.spowodowałam wypadek w którym była ranna jedna osoba.w listopadzie 2017r.odbyła się rozprawa w sądzie o zapłatę zadośćuczynienia.7.03.2018r.otrzymałam zawiadomienie z urzędu miasta o cofnięciu uprawnień.czy jest szansa na odwołanie się od decyzji i zatrzymanie prawa jazdy?dodam,że mam niepełnospawnego syna z którym często muszę jeżdzić do lekarzy,doworzę go do szkoły.

  1. Szanowna Pani Nowara

   Mnie przede wszystkim interesuje kiedy zapadł wyrok w sprawie karnej, więc jakby mogła Pani tą kwestię doprecyzować i wtedy postaram się Pani udzielić precyzyjnej porady.

   Pozdrawiam

 16. Witam mam pytanie, przejechałem na czerwonym świetle przez skrzyżowanie i zostałem uderzony przez 2samochod który miał pierwszenstwo. 3 osoby z mojego samochodu zostały zabrane do szpitala i tego samego dnia wypisane, kierowca drugiego samochodu nie ucierpiał, ale jego samochód juz bardzo. Moje pytanie brzmi czy jak mam zatrzymane prawo jazdy narazie z pokwitowaniem na 7dni a potem jak sprawa bedzie wyglądała i jakie konsekwencje potem bede miał? W sensie 3miesiace czy możliwe jest ze mniej. Jak potem procedura bedzie polegać o jak przygotować sie orientacyjnie na rozmowę w dalszym przebiegi sprawy jakimi argumentami, a raczej co moge zrobić aby ta kara byla najniższa i czy proces zabrania prawa jazdy np: na okres 3miesięcy liczy się od dnia zatrzymania i wydania potwierdzenia o zabraniu na okres 7 dni? Czy od dnia wydania wyroku?
  I dodając najważniejsze ze prawojazdy powiadam 1 miesiac, jako młodociany.
  Z gory dziękuje za pomoc i odpowiedz

  1. Szanowny Panie Przemysławie

   1. Zważywszy na obszerność poruszonych przez Pana zagadnień zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428. Taka forma kontaktu pozwoli mi udzielić Panu stosownej porady;

   2. Natomiast w tym miejscu już Pan mogę doradzić, żeby walczyć o to, aby Pana czyn został uznany jako wykroczenie, ponieważ jeżeli zostanie uznany za przestępstwo to zostaną Panu cofnięte uprawnienia i będzie musiał Pan od nowa przechodzić cały kurs prawa jazdy + będzie musiał Pan ponownie zdawać wszystkie egzaminy.

   Pozdrawiam

   Pozdrawiam

 17. Miałem 22miesace temu wypadek w którym kobieta miała naruszenie kręgów szyjnych dostałem wtedy do zapłaty grzywnę i zadość uczynienie a teraz po tak długim czasie przyszło mi takie pismo czy prawnie mogą tak zrobić rozumiem jakby od razu zabrali ale po roku i 9miesacach a oto pismo które otrzymałem co można zrobić w tym przypadku zgody dziekuje
  Zawiadamia sie zgodnie z art61§4 ustawy z dnia 14.04.1960r kodeks postępowania administracyjnego/tekst jednolity Dz.u z 2013 roku poz 267/ ze zostało wszczęte z urzedu postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia uprawnien do kierowania pojazdami .
  W związku z tym wyjasniam ze z dnia 05.03.2018r do tutejszego wydziału wplynal wniosek komendy wojewódzkiej komendy w Rzeszowie o cofnięcie uprawnień z podowu dopuszczenia sie naruszen w ruchu drogowym stwierdzonych prawomocnymi rozczygnieciami w pierwszym roku posiadania prawojazdy
  Stosowanie do art10§1k.p.a przysługuje Panu prawo zapoznania sie z zebranym materiałem dowodowym oraz wypowiedzenia sie co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszenia żądań w terminie 7 dni od daty doręczenia zawiadomienia . informuję ze zgodnie z art.41§1k.p.a w toku postępowania strona lub przedstawiciel oraz pełnomocnik strony mają obowiazek zawiadomić ogran administracji publicznej o kazdej zmianie adresu . w razie nie dopelnienia tego pisma z dotychczasowym adresem ma skutek prawny.

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   Aby udzielić Panu porady potrzebuję bardziej szczegółowych informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 18. Witam. Dzisiaj miałam kolizję w której wymusiłam pierwszeństwo na oznakowanym skrzyżowaniu i uderzyłam w policyjny radiowóz. Oprócz uszkodzenia samochodu nic nikomu się nie stało.
  Zabrano mi prawo jazdy przy czym informowano raz o tym, że zostanie dostarczone do prokuratory drugim razem, że do sądu. Jakie ma to dla mnie konsekwencje i co powinnam zrobić? Jak odzyskać prawo jazdy?

  1. Szanowna Pani Małgorzato

   1. Jeżeli prawo jazdy zostanie wysłane do prokuratury to prawdopodobnie Pani czyn zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo z art. 177 kodeksu karnego, natomiast jeżeli Pani prawo jazdy zostanie wysłane do sądu to Pani czyn prawdopodobnie zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie z art. 86 kodeksu wykroczeń;

   2. Natomiast abym mógł Pani doradzić jakie kroki będzie musiała Pani podjąć celem odzyskania dokumentu potrzebuję bardziej szczegółowych informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 19. Witam.

  5 grudnia 2017 roku potrąciłem pieszą na przejściu dla pieszych, było wieczór, nie zauważyłem jej. Po zdarzeniu policja zabrała mi prawo jazdy i otrzymałem zaświadczenie na którym mogłem jeździć jeszcze 7 dni. W trakcie wystosowałem zażalenie, które zostało odrzucone przez sąd.
  Dalej sąd wydał wyrok o nałożeniu kary na mnie w kwocie 600 zł + koszty sądowe i zwrot prawa jazdy, co prokuratura zaskarżyła. Aktualnie w zeszłym tygodniu dostałem list z sądu z datą rozprawy w tej sprawie na 15.05.2018.
  Co powinienem dalej zrobić. Czego można się spodziewać. Czy jest potrzeba by reprezentował mnie adwokat?

 20. Witam,
  Na początku marca otrzymałem listem zwykłym pismo od ubezpieczyciela, z którego wynikało ze jestem sprawcą kolizji. Umyłem auto tego samego dnia i stwierdziłem, że mam przetarte nadkole/zderzak. Uszkodzenie lakieru bez deformacji karoserii. Z danych jakie uzyskałem z pisma wynika, iż chodziło o auto sąsiada. Zadzwoniłem następnego dnia do ubezpieczyciela i powiedział mi, że chodzi o uszkodzenie drzwi/błotnika (koszt naprawy około 3 tyś zł). Poza tym w aktach sprawy wpisano, iż „sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia” (zdarzenie miało miejsce przed domem sąsiada a ja po wjechałem w swoją bramę – tj dojechałem do celu). Umówiłem się z ubezpieczycielem na zrobienie zdjęć aby ustalić czy szkody są zbieżne. Pan mi potwierdził, że są. Wykonał dokumentację fotograficzną. Tego samego dnia napisałem do ubezpieczyciela pismo – oświadczenie, w którym uznałem swoją winę tego zdarzenia (oświadczenie mogę cofnąć czy tak?). Wskazałem w nim że wobec faktów tj. zbieżność szkód, miejsc (przed posesją w której mieszkam miało miejsce zdarzenie) i nagrania wideo (którego nie widziałem) uznaje swoją winę. Kilka dni później dzwoniąc do ubezpieczyciela dostałem informację, iż sprawa jest na policji. Auto jest zarejestrowane na firmę jednoosobową. W oświadczeniu wpisałem, iż jestem jedynym użytkownikiem. W okresie kiedy doszło do zdarzenia miałem problemy ze słuchem (jest dokumentacja medyczna) co również ująłem w oświadczeniu. Nie boje się tych 3 tyś regresu (bo do tego jak widzę dąży ubezpieczyciel) tylko konsekwencji utraty uprawnień. Jestem zawodowym kierowcą. Wcześniej miałem firmę i spłacam długi (wobec banku, urzędu skarbowego i zusu – długi, które powstały po zmianie prawa „wstecz” ale to inny temat). Utrata uprawnień będzie tym samym co wyciągnięcie przez policjanta pistoletu i oddanie strzału w moim kierunku.
  Poszkodowany zgłosił szkodę po 2 miesiącach. Czekał, aż przyjdę i się przyznam (przyzwoity człowiek). Z drugiej strony wiem, że nagranie jakie dostarczył na policję uzyskał od trzeciego sąsiada. Tym samym naruszył przepisy o ochronie moich danych osobowych (to chyba wykroczenie z kodeksu karnego). Obaj naruszyli. Poza tym nagrania nie zabezpieczyła policja. Nie sądzę by było na oryginalnym nośniku więc mogę je kwestionować przed sądem. Ale nie tędy droga. Moja wina jest bezsporna. Zależy mi na zamknięciu sprawy. Relacje z sąsiadami nie pozostają mi obojętne.
  I teraz moje pytanie: wiem, na którym komisariacie dokonano zgłoszenia. Powinienem się tam udać w celu przyspieszenia tego procesu? czy to coś pomoże? mogę złożyć wyjaśnienia? udostępnić auto do oględzin? przyjąć mandat (wolałbym bez wpisu o „zbiegnięciu z miejsca zdarzenia”). Czy jest szansa na takie zakończenie? Czy jeżeli policja skieruje sprawę do sądu zostanę o tym poinformowany czy otrzymam tylko „wyrok”, od którego będę się mógł odwołać? Czy macie możliwość reprezentowania mnie w tej sprawie na terenie Poznania (firma zarejestrowana w ostrowie wlkp).
  Nigdy nie byłem karany z kodeksu karnego. Nigdy nie miałem punktów karnych (otrzymałem mandat za kolizję z 4 lata temu – zgubiłem rower na drodze ekspresowej – chyba nawet mandat to był za zgubienie ładunku 200 zł) . Prawo jazdy posiadam 8 lat.
  Dziękuję za poświęcony czas!

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   1. Na razie zalecam wstrzymanie się z jakimikolwiek działaniami. Proszę poczekać na pismo z jednostki policji wzywające do stawiennictwa celem złożenia/odmówienia złożenia wyjaśnień, odpowiedzi/odmowy odpowiedzi na pytania, a przede wszystkim przyznania/nie przyznania się do winy. To czy sprawa zakończy się mandatem karym zasadniczo zależy od policji, ale raczej proszę nastawić się (jeżeli zostaną Panu postawione zarzuty, pytanie też jakie) to sprawa najprawdopodobniej trafi do sądu. Dlatego zalecam dobre przygotowanie się do niniejszej sprawy;

   2. Co do zasady jeżeli Pana czyn zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie to nie poniesie Pan odpowiedzialności za zbiegnięcie z miejsca kolizji, jednakże musi mieć Pan na uwadze, że w sytuacji stwierdzenia, iż zbiegł Pan z miejsca kolizji ubezpieczyciel może żądać od Pana pokrycia odszkodowania które wypłacił pokrzywdzonemu;

   3. Jeżeli sprawa trafi do Sądu to może on wydać wyrok nakazowy który powinien Pan otrzymać i od którego będzie mógł Pan złożyć sprzeciw, albo wyznaczy termin rozprawy o którym również powinien Pan zostać powiadomiony;

   4. Oczywiście, jeżeli zaistnieje taka potrzeba możemy Pana reprezentować zarówno przez policją jak i sądem;

   5. W razie dalszych pytań proszę kontaktować się drogą mailową: legalnajazda@gmail.com lub telefoniczną: 697248428.

   Pozdrawiam

 21. Witam .Dnia 11 marca 2018 r Miałem wypadek uczestniczył w tym wypadku tylko mój pojazd i dwóch pasażerów . Wszyscy trzej zostaliśmy przetransportowani do szpitala jednak że nikomu nic poważnego się nie stało i tego samego dnia dostaliśmy wypis każdy z nas wrócił do domu . Policjant wypisał mi że prawo jazdy zostało zatrzymane na 7 dni po czym po trzech dniach dostałem telefoniczne wezwanie na komisariat i uświadomiono mnie że spawa trafia do sądu i zostaje ukarany 1000 zł i 6 msc zakaz prowadzenia pojazdów . mam prawojazdy od 28.04.2017 na kacie punktów karnych mam ( 5 zakaz wjazdu 2 za pasy 2 za światła przeciwmgielne ) prawo jazdy jest mi potrzebne iż w tym roku kończę szkołę i zawód jaki chce wykonywać jest związany głownie z pojazdami . na komisariacie podpisałem mandata (dobrowolnie podaje się karze w wysokości 1000 zł i 6 msc bez prawa jazdy ) policjant przekazał sprawę dalej i po dziś dzień nie dostałem jeszcze żadnego listu z wyrokiem sądu ani kiedy rozprawa ma mieć miejsce . czy istniej jakaś możliwość skrócenia zakazu albo całkowitego jego cofniecie ?

  1. Szanowny Panie Kierowco 1

   1. Oczywiście, że istnieje możliwość skrócenia zakazu albo jego cofnięcia, jednakże, aby to uzyskać należy przyjąć odpowiednią linię obrony, a przede wszystkim trzeba wnieść sprzeciw od otrzymanego wyroku nakazowego w którym taki zakaz zostanie orzeczony;

   2. Natomiast abym mógł Panu doradzić jakie konkretne kroki będzie musiał Pan podjąć, potrzebuję bardziej szczegółowych informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 22. Witam, straciłem prawko na okres 16 miesięcy od stycznia czyli dnia oddania, w wypadku tylko ja ucierpialem byłem trzeźwy… Z odwołaniem spóźniłem się o jeden dzień (źle obliczylem) jest jakiś cień szansy aby to wyprostować?

  1. Szanowny Panie Jakubie

   Jak najbardziej istnieje, można np. sporządzić „wniosek o przywrócenie terminu do złożenia odwołania”, tylko, że taki wniosek należałoby dobrze umotywować.

   Pozdrawiam

 23. Witam. Pod wpływem alkoholu spowodowałem kolizję (uderzyłem w przesło płotu) nikt nie ucierpiał. W radiowozie miałem 0.5mg a na komendzie 0.4mg. Nigdy nie byłem karany od 17 lat posiadam prawo jazdy, ostatni mandat otrzymałem w 2006 roku. Jestem jedynym żywicielem rodziny (dwójka dzieci) i posiadam stabilną pracę. Proszę o odpowiedź co mi grozi. Czy będzie mi potrzebna pomoc adwokata, czy prokurator z góry zarządzi nałożenie kary?

  1. Szanowny Panie Marcelu

   1. Z przedstawionych przez Pana informacji, prawdopodobnie zostaną postawione Panu tylko zarzuty za jazdę pod wpływem alkoholu, a za spowodowanie kolizji już nie;

   2. Co do zasady za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, a także zakaz prowadzenia pojazdów (co do zasady na okres 3 lat) oraz obowiązek uiszczenia świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (co do zasady w wysokości 5000 złotych). Jednakże zawsze istnieje szansa np. na warunkowe umorzenie postępowania karnego (np. 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów zamiast 3, 2.500 złotych świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej) lub innego rodzaju rozwiązania które mogą zmniejszyć dolegliwości związane z jazdą po alkoholu, jednakże która instytucja będzie miała w Pana sprawie zastosowanie zasadniczo zależy od okoliczności Pana sprawy;

   3. Prawdopodobnie prokurator będzie chciał nałożyć na Pana z góry określoną karę (proszę nie nastawić się, że będzie łagodna) oczywiście na którą może Pan nie wyrazić zgody, dlatego jak najbardziej w takich sytuacjach zalecamy skorzystanie z pomocy adwokata;

   4. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 24. Witam serdecznie,
  W listopadzie 2017 roku spowodowałam wypadek. Potrąciłam pieszą. Byłam trzeźwa. Wyrok sądu: zabranie praws jazdy na 3 lata. Prawo jazdy oddałam pod koniec stycznia 2018. Po jakim czasie mogę ubiegać się o złagodzenie wyroku i ponowne zdawanie egzaminu? W Sądzie powiedziano mi, że po roku od oddania prawa jazdy…Samochód jest mi bardzo potrzebny żeby dojeżdżać do pracy. Czy istnieje możliwość wcześniejszego uzyskania prawa jazdy.

  Dziękuję za odpowiedź.

  1. Szanowna Pani Marto

   Co do zasady może Pani starać się odzyskać dokument prawa jazdy po upływie połowy okresu na który został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów (o ile złoży Pani odpowiedni wniosek o skrócenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów i zostanie on przez Sąd uwzględniony) i tak samo po tym okresie będzie mogła Pani podejść do egzaminu na prawo jazdy (do którego aby podejść będzie musiała Pani jeszcze raz obyć kurs szkoleniowy). Proszę mieć też na uwadze, że równocześnie z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia jazdy, właściwy dla miejsca wydania dokumentu prawa jazdy starosta/prezydent miasta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień na okres obowiązywania wspomnianego zakazu prowadzenia pojazdów. Dodam, iż jeżeli podchodziłaby Pani do egzaminu w trakcie obowiązywania okresu zakazu prowadzenia pojazdów istniałyby podstawy do podważenia takiego egzaminu.

   Pozdrawiam

 25. Witam
  Dnia 12 czerwca zostały mi zabrane prawo jazdy za pokwitowaniem . Była to kolizja drogowa z busem który przewoził dzieci. 4 dzieci została przewieziona do szpitala i 2 kierowców. Z tego co wiem wszyscy zostali tego samego dnia wypuszczenie do domu.
  Kierujący busem nagle zjechał na pobocze bez kierunków. Ja nie zdążyłam wyhamować. Co mi grozi i czy oddadzą mi prawo jazdy. Z tego co się orientuje to prokurator kazał zatrzymać moje prawko. Czy muszę pisać jakieś pismo odnośnie zwrotu dokumentów ? Ten dokument jest mi potrzebny do wykonywania mojej pracy. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

   1. Szanowna Pani Paulino

    1. Trudno jest mi napisać co konkretnie Pani grozi ponieważ nie wiem jaka została lub zostanie przyjęta kwalifikacja prawna Pani czynu, natomiast przypuszczam, iż jeżeli to prokurator kazał zatrzymać Pani prawo jazdy to prawdopodobnie zostanie postawiony Pani zarzut spowodowania wypadku za co grozi kara pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów, ale oczywiście może być też tak, że ostatecznie zostanie Pani postawiony zarzut spowodowania kolizji, wszystko wyjdzie w trakcie postępowania;

    2. Jak najbardziej dobrze by było (jak najszybciej) napisać pismo o zwrot dokumentu prawa jazdy/o jego niezatrzymywanie do organu który będzie wydawał postanowienie o zatrzymaniu Pani prawa jazdy;

    3. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

    Pozdrawiam

 26. Witam, mam pytanie ostatnio miałam kolizję drogową przejechałam na czerwonym świetle i uderzyłam w auto, jechał mężczyzna kobieta i dziecko. Zadzwonili na 112 dziecko uderzyło się w główkę o szybę więc zabralo je pogotowie ale nic się nie stało następnego dnia było już w domu . Policja zabrała mi dowód rejestracyjny bo nie miałam ważnego przeglądu ale to nic bo nie mogli wypisać mi mandatu więc mieli dzwonić dziś minol tydzień zadzwonili byłam policjant powiedział mi że sprawa została skierowana do sądu ponieważ mam za mało lat i za krótko prawo jazdy chce się dowiedzieć czy to zgodne z przepisami policjant poinformował mnie również że sąd może dać mi zakaz prowadzenia pojazdów i chciałam zapytać czy to wszystko tak może być i jakie problemy mogę mieć (mam 21 lat i 1,5 roku prawo jazdy) proszę o jakąś odpowiedz z góry od razu dziękuję

  1. Szanowna Pani Magdo

   Odpowiedź na przedstawioną sprawę otrzymała Pani drogą mailową.

   Pozdrawiam

 27. Witam mam pytanie miałem wypadek z skuter bolała go trochę noga i pojechał na przeswietlenie i zabrano ni prawo jazdy i mam czekać 14na decyzje prokuratora czy mam szanse jakoś odzyskać te prAwo jazdy

  1. Szanowny Panie Arturze

   Oczywiście, dlatego zalecam jak najszybsze sporządzenie dobrze umotywowanego pisma (adresowanego do Prokuratury która będzie wydawała postanowienie o zatrzymaniu bądź nie prawa jazdy) w którym przede wszystkim wniesie Pan o niezatrzymywanie prawa jazdy.

   Pozdrawiam

     1. Szanowny Panie Arturze

      1. Jeżeli w miarę szybko wyśle Pan pismo o którym wspomniałem we wcześniejszym komentarzu to powinien Pan zdążyć przez wydaniem postanowienia przez prokuratora;

      2. Oczywiście mogę Panu pomóc w sprawie, jednakże aby to uczynić potrzebowałby bardziej szczegółowych informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

      Pozdrawiam

 28. Witam ,wczoraj mój znajomy był sprawcą wypadku ze skutkiem śmiertelnym dziecko wyjechało na rowerku z drogi osiedlowej, dziś znajomy pojechał innym samochodem do pracy na moje pytanie czy może prowadzić odpowiedział że policja owszem zabrała mu prawo jazdy ale wieczorem policjant mu je przywiózł wypadek był o 15 czy to jest możliwe? kierowca był trzeźwy.

  1. Szanowna Pani Magdo

   Oczywiście, policja mogła zwrócić Pani znajomemu prawo jazdy jeżeli uznała, iż za czyn którego się dopuścił sąd nie orzeknie zakazu prowadzenia pojazdów, niemniej jeżeli faktycznie był to wypadek ze skutkiem śmiertelnym to z mojego doświadczenia w tych sprawach, nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją, iż policja sama z siebie oddawała prawo jazdy, z reguły wysyłała je do prokuratora aby to on zdecydował czy prawo jazdy zatrzymać czy nie.

   Pozdrawiam

 29. Aha jeszcze jedno pytanie mom skoro wzięli mi prawko i dostałem kwitek na 7dni jazdy i upłynął już ten czas to co będzie jeśli mię policja by złapała bo 14muszę wyjechać na wakacje i nie wiem co zrobic

  1. Szanowny Panie Arturze

   Do momentu wydania prawomocnego postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy nie ma go Pan formalnie zatrzymanego ani też nie ma Pan cofniętych uprawnień, a więc do tego czasu, jeżeli prowadziłby Pan pojazd mechaniczny to grozi Panu mandat karny za brak dokumentu prawa jazdy do 250 złotych.

   Pozdrawiam

 30. Dzien dobry,
  Maz mial wypadek ktorego byl sprawca, mial 2,5 promila alkoholu. Jechaly z nim dwie osoby. Jedna nieletnia ale jest jedynie poobijana i pod obserwacja w szpitalu natomiast druga osoba ma miec operacje gdyz grozi jej niedowlad konczyn. Maz rowniez przebywa w szpitalu, pod nadzorem policji.
  1 co z nim teraz bedzie dalej? Czy wypuszcza go ze szpitala czy zostanie przewieziony na komisariat, do wiezienia?
  2 jakie konsekwencje mu groza?
  (Maz pracuje jako kierowca zawodowy, utrzymuje rodzine a mamy 4miesieczne chore niemowle)

  1. Szanowna Pani

   Przedstawiona przez Panią sprawa wygląda dość poważnie, jednakże, aby móc udzielić szczegółowej porady prawnej, potrzebuję dodatkowych informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 31. Witam 2,5 roku temu spowodowalem wypadek potracilem rowerzystę i zbieglem z miejsca wypadku zostałem skazany na 20 mc więzienia z czego 15. Odsiedzialem do tego 10 tys zadośćuczynienia i na 5 lat zakazu. Nieudowodnili mi że byłem pod wpływem alkoholu .Moje pytanie brzmi czy mogę się starać po połowie o odzyskanie uprawnień do kierowania pojazdem?

 32. Hej, 13 lipca miałem kolizje samochodową, poszkodowana zostala zabrana do szpitala, lecz podczas kolizji czekalismy z policjantami na werdykt lewkarzy czy zostanie powyzej, czy ponizej 7 dni w szpitalu, po krotkim czasie policjant przyszedl i powiedzial ze pani zostanie ponizej 7 dni w szpitalu, wiec uznano kolizje.
  w tym samym monmencie zostalo zatrzymane mi prawo jazdy tj. 13 lipca.
  dzismamy 1 wrzesnia 2018 r. a ja dostalem tylko sadowne postanowienie o jego zatrzymaniu, nie mam dalszych informacji o przebiegu sprawy co moge zrobicv, chcialbym dodac ze prawo jazdy mam 7 miesiecy…
  zalezy mi na czasie zeby je odzyskac a do dnia dzisiejszego odpowiedzi i kary sadownej (tj. mandatu i punktow brak)
  pomocy, co moge zrobic

  1. Szanowny Panie Adrianie

   1. Przede wszystkim musi Pan sporządzić i wysłać do Sądu (w terminie do dnia 8 września) dobrze uzasadnione zażalenie na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Jeżeli Pan jest w odpowiedni sposób sporządzi wtedy istnieje szansa na odzyskanie dokumentu prawa jazdy;

   2. Odnośnie kwestii mandatu/grzywny, to najpewniej na dniach zostanie Pan przesłuchany przez policjanta zajmującego się Pana sprawą (o ile to juz nie nastąpiło), gdzie będzie mógł Pan złożyć wyjaśnienia. Tak jak w przypadku zażalenia na zatrzymanie prawa jazdy, odpowiednio złożone wyjaśnienia mogą spowodować, iż kara grzywny będzie względnie niska oraz, że sąd nie orzeknie wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów;

   3. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

   1. hej witam, nie było mn ie dłuzszy okres w domu poniewaz bylem w delegacji w pracy, teraz minal okres od kiedy moglbym zlozyc zazalenie poniewaz postaniowienie otrzymalem dnia 23 lipca, czy mam szanse jakos odzyskac prawo jazdy poniewaz jest mi ono potrzebne do dojazdu do pracy za granice i wgl… nwm co robic, nie mam informacji na jak dlugo zatrzymali prawo jazdy, nie mam grzywny ani nic, istnieje cien szansy na odzyskanie prawa jazdy, dziek8uje za kazda odpowiedz.

    1. Szanowny Panie Adrianie

     1. Zasadniczo może Pan złożyć wniosek o przywrócenie terminu do złożenia zażalenia na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, jednocześnie składając samo zażalenie. Jeżeli wniosek o przywrócenie terminu nie zostałby uwzględniony to zawsze może powalczyć Pan przed sądem o nie orzekanie zakazu prowadzenia pojazdów;

     2. Prawo jazdy najpewniej zostało Panu zatrzymane na czas trwania postępowania;

     3. Odnośnie ewentualnej kary, grzywny itd. to zawsze może Pan skontaktować się z jednostką policji prowadząca Pana postępowanie celem ustalenia jego etapu.

     Pozdrawiam

 33. Witam 31.08.2018 potrąciłem panią na przejściu dla pieszych, zatrzymano mi prawo jazdy z pozwoleniem na 7 dni, dziś tj. środa 05.09.2018 zadzwonił mi powiedzieć że w następnym tygodniu się zemną umówi, w dniu zdarzenia byłem u poszkodowanej podobno było z nią wszystko w porządku, miała guza, robili jej tomografie czy to nic poważnego. Od tamtego czasu nie wiem co jest z panią. Policjant powiedział w dniu zdarzenia ze prawo jazdy powinno mi zostać zwrócone. Jakiej kary mogę się spodziewać oraz czy prawo jazdy napewno zostanie mi zwrócone?

  1. Szanowny Panie Wojciechu

   1. Kara jaka może Pana spotkać będzie zasadniczo zależało od wniosków opinii biegłego (która powinna zostać sporządzona), która wskaże, czy doznane przez potrąconą Panią obrażenia należy zakwalifikować jako wypadek (kara pozbawienia wolności) czy jako wykroczenie (kara grzywny);

   2. Natomiast jeżeli policjant stwierdził, iż prawo jazdy zostanie Panu zwrócone to możliwie, że to faktycznie nastąpi, jednakże, aby zwiększyć szanse odzyskania dokumentu prawa jazdy dobrze by było, aby złożył Pan odpowiednie wyjaśnienia;

   3. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 34. Witam. Dnia 4.06 2017 roku zostałem zatrzymany pod wpływem alkoholu. Prawo jazdy zostało zatrzymane, w sierpniu 2017r sad warunkowo umorzył postępowanie i wydał zakaz prowadzenia pojazdów na 1 Rok oraz kare pieniężną. Po zakończeniu zakazu starostwo zwróciło dokument. Wysłali na badania oraz kurs reedukacyjny., po wykonaniu badan złożyłem wniosek o nowe prawojazdy ponieważ po badaniach dostałem na 10 lat. 10.09 2018 pojechałem odebrać nowe prawojazdy A Pani w starostwie powiedziała że nie wyda mi prawa jazdy ponieważ zostało wobec mnie wszczęte postepowanie o cofnie uprawnień za przestępstwo dokonane 4.06.2017w okresie dwóch lat od wydania prawa jazdy. Trochę czuje się jak bym Dwa razy został ukarany przez swój głupi błąd, czy istnieje jakaś regulacja prawną aby uniknąć cofnięcie uprawnień czy jest to nie uniknione? Za jaką kolwiek pomoc oraz infinformację z góry dziękuję.

  1. Szanowny Panie Sławomirze

   1. Co do zasady jeżeli osoba która uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdami w okresie dwóch pierwszy lat popełni przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu komunikacji to jest wszczynane przeciwko niej osobie postępowanie o cofnięciu uprawnień, a więc wnioskuję, iż to nastąpiło w Pana przypadku, jednakże zastanawia mnie tylko dlaczego tak późno;

   2. Jednakże, aby móc udzielić Panu bardziej szczegółowej porady, potrzebuję dodatkowych informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 35. Witam, zatrzymano mi prawo jazdy, dostałem jak narazie list z sądu z postanowiem o zatrzymaniu prawa jazdy na czas ustania przyczyn, złożyłem zażalenie ale od tamtego czasu nie mam żadnej informacji. Dziś prowadziłem samochód i zostałem zatrzymany do kontroli, zostałem poinformowany że sprawa pójdzie do sądu, jaką karę mogę oczekiwać, czy będzie to uważane za przestępstwo czy wykroczenie?

  1. Szanowny Panie Wojciechu

   Najpewniej zostanie uznane to za wykroczenie, jednakże dziwi mnie, że skierowali sprawę do sądu ponieważ powinien Pan otrzymać mandat karny za brak dokumentu prawa jazdy natomiast nie powinni Pana ukarać za jazdę bez uprawnień, ponieważ do momentu rozpatrzenia Pana zażalenia zasadniczo może Pan jeździć samochodem.

   Pozdrawiam

 36. Witam . Byłem sprawcą kolizji. Wjechałem w tyl samochód który skręcal w lewo . Poszkodowana pojechała do szpitala bo skarżyla się na ból głowy. Po 2h wyszła że szpitala . Policja zatrzymała mi Prawo Jazdy i skierowała sprawę do sądu. Czego mogę się spodziewać?
  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   1. Zasadniczo to będzie zależeć od tego jaka będzie opinia biegłego, który w Pana sprawie najpewniej zostanie powołany. Tzn. jeżeli biegły ustali, iż uszczerbek na zdrowiu pokrzywdzonej wynosi powyżej 7 dni to Pana czyn zostanie zakwalifikowany jako wypadek i za to grozi co do zasady kara pozbawienia wolności do lat trzech oraz zakaz prowadzenia pojazdów, natomiast jeżeli uszczerbek na zdrowiu zostanie ustalony jako poniżej 7 dni to Pana czyn zostanie zakwalifikowany jako kolizja i za to co do zasady grozi kara grzywny oraz również zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo, w razie Pana skazania/ukarania, nie można wykluczyć, iż poszkodowana będzie chciała dochodzić od Pana np. zadośćuczynienia w formie pieniężnej za doznane obrażenia;

   2. W razie dalszych pytań lub w sytuacji kiedy chciałby Pan skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 37. Dzień dobry, prawo jazdy zostało mi zabrane podczas wypadku samochodowego, który ja spowodowałem, jednak poszkodowani nie wnieśli żadnych oskrarżen wobec mnie. Policjant na komendzie polecił mi napisanie listu do wydziału karnego, w którym mam opisać swoją sytuacje życiową, oraz rzeczy do których prawo jazdy jest mi potrzebne, jak mam to napisać, znajdę gdzieś jakiś wzór?

 38. Witam 19 letni syn nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu samochodowi , skręcając w lewo oślepiło go słońce i nie zauważył samochodu jadącego z naprzeciwka z dużą prędkością ( teren niezabudowany). Doszło do kolizji, zarówno on jak i kierowca poszkodowanego samochodu zostali przewiezieni do szpitala, po wszystkich badaniach okazało się że żadnemu z nich nic nie jest, tylko syn był w szoku. Policja zabrała synowi prawo jazdy i kazała czekać tydzień na decyzję czy zabiorą mu prawo jazdy bo młody kierowca. Co mu jeszcze grozi?

  1. Szanowna Pani Katarzyno

   1. Oprócz zakazu prowadzenia pojazdów, co do zasady grozi mu także kara pozbawienia wolności do lat 3 i obowiązek zdawania na nowo egzaminu na prawo jazdy (jeżeli jego czyn zostanie zakwalifikowany jako wypadek oraz jeżeli prawo jazdy ma mniej niż 2 lata) albo kara grzywny w wysokości do 5.000,00 złotych jeżeli jego czyn zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie);

   2. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli chcieliby Państwo skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 39. witam
  około dwóch tygodni temu miałem nie przyjemne zdarzenie, włączając się do ruchu kobieta z dzieckiem weszła na pasy i niestety została potrącona, dziecko w wózku wraz z matka pojechało do szpitala, z tego co mi wiadomo nic się nie stało po za kilkoma siniakami po upadku , wszyscy cali i zdrowi. jednakże policja zatrzymała mi prawo jazdy, moje pytanie co mi grozi, czy dostane zakaz prowadzenie pojazdów, areszt , czy karę pieniężną ?

  1. Szanowny Panie

   1. To czy zostanie orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów zasadniczo będzie zależeć od okoliczności przebiegu zdarzenia oraz od Pana postawy w postępowaniu (w tym sposobu złożonych wyjaśnień), które na podstawie przekazanych przez Pana informacji trudno jest mi ocenić;

   2. Natomiast na pewno grozi Panu kara grzywny, a raczej na pewno nie zostanie orzeczona wobec kara aresztu;

   3. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli chciałby Pan skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 40. Witam, jechałem motocyklem i na skrzyzowaniu uderzylem w tył auta ktore skrecalo w lewo kierowcy auta sie nic nie stalo ja sobie polamalem reke policja zatrzymała mi prawo jazdy sąd po około 2tyg przysłał pismo. I sprawa wrocila na policje (przesluchanie swiadkow itd) juz 4 miesiace sprawa ciagle na policji a ja juz 4 miesiace niemam prawa jazdy za smieszna stluczke w ktorej jedynie sam ucierpialem kierowca auta odebral odszkodowanie z Oc i tyle. Mozna to jakos przyspieszyc? Ile zwykle trwa taka sprawa?

  1. Szanowny Panie Damianie

   1. To ile dana sprawa trwa zależy od bardzo wielu czynników, np. okoliczności zdarzenia, ilości materiału dowodowego do zgromadzenia, szybkości działania organów zajmujących się sprawą, postawy obwinionego/oskarżonego itd.. Sprawa może trwać miesiąc, dwa, a nawet rok i więcej.

   2. W takiej sytuacji zawsze może Pan spróbować zadzwonić do policjanta zajmującego się Pana sprawą z prośbą o informacje na jakim etapie jest sprawa oraz w miarę możliwość jak najszybsze działanie.

   Pozdrawiam

 41. Witam, spowodowałem kolizję równo 7dni temu (zatrzymano prawo jazdy). Powodem kolizji była nadmierna prędkość na wąskiej uliczce oraz zakręt z ograniczona widocznością. Nikt nie ucierpiał. Jedyna komplikacja całej sytuacji było to że auto w które uderzyłem wcześniej wyprzedzało pieszego w momencie kolizji pieszy był po prawej stronie jezdni a kolizja po lewej. Wszyscy trzeźwi. Dopiero dzisiaj zostałem (po moim telefonie na policję w celu dowiedzenia się co się dzieje w mojej sprawie) wezwany na przesłuchanie w charakterze świadka gdzie przyznałem się do winy dowiedziałem się również że będę jeszcze wzywany w charakterze sprawcy (czy to nie jest na siłę przeciąganie terminów?) W artykule jest że policjant musi oddać to do prokuratury lub sądu w ciągu 7dni (roboczych czy kalendarzowych?) Co mogę teraz zrobić jeśli moje prawo jazdy jest przetrzymywane zbyt długo na policji?

  1. Szanowny Panie Damianie

   1. To czy dana osoba najpierw jest przesłuchiwana w charakterze świadka i później w charakterze obwinionego/oskarżonego lub od razu w charakterze obwinionego/oskarżonego zasadniczo zależy od sposobu prowadzenia sprawy przez policję/prokuraturę i akurat w Pana sprawie trudno jednoznacznie stwierdzić czy taka kolejność Pana przesłuchania ma na celu siłowe przeciągania postępowania;

   2. Najlepiej skontaktować się jeszcze raz z jednostką policji celem ustalenia czy i kiedy prawo jazdy zostanie wysłane do sądu/prokuratury i jeżeli nie zostanie wysłane w terminie 7 dni zawsze może Pan przypomnieć policjantom, iż mieli na to właśnie 7 dni i w takiej sytuacji najlepiej jakby zwrócili prawo jazdy, jeżeli to nie pomoże wtedy trzeba będzie sporządzić odpowiednie pismo;

   3. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli chciałby Pan skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 42. Witam, mój ojciec pomylił drogę i postanowił zawrócić, przekroczył podwójną ciagłą linie, dodatkowo uderzył w niego samochód, policja zabrała mu prawojazdy wydajac pokwitowanie na okres 7 dni z powodu zatrzymania art 135 ust 1 pkl 2 PRD jakie moga mu grozić konsekwencje?

  1. Szanowna Pani Lidio

   1. To zasadniczo zależy od tego czy drugiemu kierowcy coś się stało, jeżeli nic się nie stało to zasadniczo Pani ojcu grozi kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 6 miesięcy, jednakże jeżeli Pani ojciec podejmie odpowiednie kroki, to istnieje szansa, że zakazu prowadzenia pojazdów nie otrzyma;

   2. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli Pani ojciec chciałby skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 43. Witam
  Dnia 5 listopada spowodowałam wypadek uderzając w tył samochodu. W wyniku uderzenia ucierpiały dwie osoby, jednej z nich stan na ta chwile jest bardzo poważny. Prawojazdy przez policję zostało mi odebrane. Po upływie 7 dni decyzją prokuratora zostały mi cudem oddane. Jakie są szanse by sąd mi ich nie zabrał z wyrokiem sądu i kto wnioskuje o karę u zabranie dokumentów. Dziekuje

  1. Szanowna Pani Emilio

   1. To zasadniczo zależy od zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego oraz Pani stanowiska w sprawie, formy złożonych wyjaśnień, itd. Co do zasady to oskarżyciel publiczny czyli w Pani sprawie najpewniej prokurator wnioskuje o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów;

   2. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli chciałaby Pani skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 44. od początku czułem, że chcą mnie wrobić w spowodowanie wypadku, jednak dzięki państwa pomocy zostałem uniewinniony, jeszcze raz dziękuję i polecam!!!!!!!!!!!!

 45. Witam.
  Mam pewien problem, mianowicie dostałem zawiadomienie o wszczęciu postępowania na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie o odebranie mi prawa jazdy.
  W raz z końcem września 2016r odebrałem prawo jazdy, przez ponad rok dzień w dzień korzystałem z przywileju prowadzenia auta. Jakoś w październiku 2017r miałem wypadek. Wypadek który spokojnie byłoby można uznać za niewinna stłuczkę, jednak pech chciał, że przy tak wielkich prędkościach (~30km/h) starszy pan z drugiego auta złamał mostek. Zostałem ukarany grzywną oraz 10 pkt. Do dziś dzień od wypadku codziennie jeżdżę do pracy jak i w dłuższe trasy, pomijając sam wypadek nie miałem najmniejszej kolizji czy mandatu. Właśnie odczytałem wspomniane zawiadomienie, chciałbym się dowiedzieć czy istnieje realne prawdopodobieństwo na utratę prawa jazdy.

 46. Witam,

  wczoraj mój znajomy obywatel Turcji spowodował kolizję drogową. Zabrano mu kartę pobytu i prawo jazdy. Co w takim przypadku należy zrobić by odzyskać dokumenty?

  1. Szanowna Pani Katarzyno

   Najlepiej skontaktować się z jednostką policji która dokonała zatrzymania prawa jazdy celem ustalenia policjanta zajmującego się sprawą oraz sygnatury sprawy. Dodatkowo proszę ustalić czy i gdzie prawo jazdy zostało lub zostanie skierowane, czy do sądu (wykroczenie) czy do prokuratury (przestępstwo) które będę wydawać postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania. Po ustaleniu tych danych, jeżeli prawo jazdy zostanie lub zostało skierowane do któregoś ze wskazanych we wcześniejszym zdaniu organów zalecam sporządzić dobrze umotywowany wniosek o niezatrzymywanie dokumentu prawa jazdy.

   2. Jeżeli sąd lub prokuratura wydadzą postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy zalecam sporządzić od takiego postanowienia zażalenie w terminie 7 dni od jego otrzymania.

   Pozdrawiam

 47. Witam,
  20 grudnia spowodowałem wypadek. tego dnia padał śnieg droga była nie odśnieżona ani nie był posypany piach czy też sól drogowa nie było widać gdzie kończy się jezdnia a zaczyna pobocze (pobocze było o wiele niżej od jezdni) nie jechałem szybko złapałem pobocza wyrzuciło mnie na środek jezdni i bokiem uderzyłem w pojazd z naprzeciwka jechałem z 3 osobami z czego jedna wyszła bez szwanku natomiast ja i dwóch pasażerów trafiło do szpitala ja wyszedłem po 4 dniach kolega po 7 drugi natomiast ma poważne urazy i jak na razie prędko ze szpitala nie wyjdzie jednak nic nie zagraża jego życiu. Kierowca drugiego samochodu nie trafił do szpitala został zabrany jedynie aby upewnić się że wszystko jest ok i od razu tego samego dnia został wypuszczony. Policja stwierdziła że nie dostosowałem prędkości do warunków i sprawa zostanie skierowana do prokuratury, otrzymałem kwitek że prawo jazdy zostały mi zabrane i przez 7 dni mogę się poruszać pojazdem na ten kwitek oraz drugi o zabraniu mojego pojazdu na komisariat policji. Kontaktowałem się z policją i powiedziano mi ze sprawa już została skierowana do prokuratury. Dodam że mam 18 lat oraz w dalszym ciągu kontynuuje naukę, jestem młodocianym kierowcą prawo jazdy mam niespełna rok czasu. Byłem trzeźwy, nie byłem pod wpływem żadnych środków oraz posiadałem wszystkie dokumenty. Moje pytanie to co mi grozi oraz czy mogę jakieś dowody w postaci zdjęcia jak wygląda te pobocze zabrać na sprawę bo ta na pewno się odbędzie.

  1. Szanowny Panie Przemysławie

   Co do zasady grozi Panu kara pozbawienia wolności do lat 3, zakaz prowadzenia pojazdów, obowiązek odbycia od nowa kursu na prawo jazdy oraz obowiązek zdania egzaminu na prawo jazdy. Jednakże to czy jakąkolwiek karę Pan otrzyma w dłużej mierze będzie zależeć od Pana linii obrony oraz od treści wyjaśnień, które Pan złoży. Oczywiście takie zdjęcia może Pan przedłożyć, tylko zanim Pan to zrobi, proszę dokładnie przemyśleć jakie zdjęcia Pan przedłoży oraz czy na pewno jest sens je przedkładać.

   Pozdrawiam

 48. Witam, dzisiaj narzeczony skręcając w lewo nie zauważył motocyklisty i uderzył w niego. Motocyklista trafił do szpitala, ma złamaną rękę. Zostało to uznane jako wypadek. Zostało zabrane prawo jazdy na 7 dni, dostał pokwitowanie że przez te 7 dni może prowadzić i później ma się okazać czy zostanie oddane czy nie. Co może mu grozić? Bardzo potrzebuje prawo jazdy do pracy ?

  1. Szanowna Pani Marto

   1. Odpowiedź na tożsame pytanie udzieliłem w odpowiedzi na zapytanie Pana Przemysława;

   2. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli chciałaby Pani skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 49. Wstrzymano mi prawko na 6 miesięcy. Wyrok już się uprawomocnil i wydział komunikacji też dostał wyrok. Dostałam list w wydziału komunikacji że wczeto postępowanie administracyjne. Dodam że prawko oddałam do komunikacji 2 miesiące temu. Prawo jazdy zabrano mi za kolizje i ucieczke z miejsca wypadku. Czy odzyskam prawo jazdy??

  1. Szanowna Pani Marcelino

   Najpewniej odzyska Pani dokument prawa jazdy po upływie okresu zakazu prowadzenia pojazdów, który w Pani przypadku będzie liczył się od daty złożenia dokumentu prawa jazdy do wydziału komunikacji.

   Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Marcelino

   To, że została wszczęta sprawa odnośnie jakiejś kwestii. Trudno jest mi odpowiedzieć w jakiej sprawie ponieważ tego Pani mi nie przedstawiła.

   Pozdrawiam

 50. Zabrano mi prawo jazdy za kolizje na parkingu parkujac zachaczylam o samochód i cofajac zachaczylam o drugi samochód i jeszcze do tego ucieczka z miejsca wypadku. Wyrok sie uprawomocnil zapłaciłam już grzywnę. Wydział komunikacji wysłał mi list że wczeto postępowanie administracyjne

   1. Szanowna Pani Marcelino

    Rozumiem, że wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami? Jeżeli tak to jest to normalna procedura w sytuacji orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Po upływie okresu zakaz prowadzenia pojazdów, automatycznie taka decyzja powinno zostać uchylona i spokojnie będzie mogła Pani odebrać prawo jazdy.

    Pozdrawiam

 51. Witam
  8 stycznia br. spowodowałem kolizję w której nikt nie ucierpiał wjeżdżając na skrzyżowanie nie zauważyłem auto z lewej strony ponieważ jadące przed nim auto , skręcające w prawo oślepiło mnie i ograniczyło widoczność była godz 20 i padał deszcz . Ja miałem znak ustąp pierwszeństwa drugie auto znak pierwszeństwa . Kolizja miała miejsce w momencie gdy już przodem auta znajdowałem się poza skrzyżowaniem . Drugie auto uderzyło w środkową i tylną część mojego auta z dużą siłą ( mimo ,że odległość była niewielka , a do tego auto wyjeżdżało zza łuku ) powodując otwarcie u mnie bocznych poduszek. Uważam , że drugi kierowca nie zachował odpowiedniej ostrożności ponieważ widząc moje auto nie próbował uniknąć kolizji , a za wszelką cenę chciał przejechać przede mną , zwiększając prędkość . Rozumiem moje wykroczenie wynikające z oznakowania jezdni i prd , ale zamiast spodziewanego mandatu i pkt zostało mi zatrzymane PJ i skierowane do sądu. Mam PJ niecały rok , 30 kilka lat drugi kierowca również nie miał zapewne długiego stażu z racji swojego wieku. Potrzebuję auto do dojazdów do pracy poza miasto ,obecnie jest to utrudnienie dla mnie . Otrzymałem wezwanie na komendę w celu złożenia wyjaśnień na dzień 04.02.2019 w charakterze osoby co do której istnieje uzasadniona podstawa do skierowania przeciwko niej wniosku o ukaranie w sprawie o wykroczenie 86§1kw. Co oznacza taka sytuacja , czy do wizyty na komendzie nie zwrócą mi PJ? Jaką grzywnę mogę realnie dostać (koszt naprawy auta będzie bardzo duży i kolejny poważny wydatek w tej sprawie bardzo utrudni mi sytuację finansową).Mam już 6 pkt karnych (lipiec 2018) za drobną stłuczkę przy zmianie pasa ruchu gdzie drugi kierowca miał tylko uszkodzone lusterko i kilka rys na błotniku , ale nie był właścicielem auta (chciałem spisać tylko oświadczenie bez wzywania Policji) i wezwał Policję . Prosiłbym o odp
  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Kierowco

   1. Najpewniej przeciwko Panu zostanie skierowany do sądu wniosek o ukaranie. Za wskazane przez Pana wykroczenia co do zasady sąd może orzec grzywnę do 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat. Realnie może to być grzywna znacznie niższa, a zakaz może zostać orzeczony na okres około 6 miesięcy. Natomiast to czy sąd w ogóle orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów będzie głównie zależało od treści Pana wyjaśnień i Pana podejścia do sprawy;

   2. To czy na komisariacie zwrócą Panu prawo jazdy, będzie głównie zależało od tego jakiej treści złoży Pan wyjaśnienia oraz od tego czy prawo jazdy zostało już wysłane do sądu, jeżeli zostało wysłane do sądu to najpewniej nie zwrócą Panu prawa jazdy na komisariacie, tylko będzie musiał Pan wysłać odpowiednie pismo do sądu o jego zwrot.

   3. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli chciałaby Pan skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Hajzler

   Najlepiej teraz zadzwonić do jednostki policji i zapytać się co z Pana prawem jazdy, czy zostało wysłane do sadu, jeżeli tak to do którego. Następnie zadzwonić do sądu, ustalić sygnaturę sprawy i uzyskać czy było wydawane postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, jeżeli tak to kiedy.

   Pozdrawiam

 52. Witam, wracając późnym wieczorem do domu wymusiłam pierwszeństwo z naprzeciwka jadącemu motorzyście. Uliczka osiedlowa, średnio oświetlona. Nie dostrzegłam go gdyż skupiłam się na wyjeżdzającym zza zakrętu samochodzie. Było już ciemno, światła trochę mnie oślepiły. Pan jadący motorowerem nie posiadał kasku ochronnego i był pod wpływem alkoholu. W wyniku wypadku Pan złamał kość udową. Policjant nie zatrzymał mi prawa jazdy i powiedział że sąd podejmie decyzje czy mi go zatrzymać. Jestem bardzo podenerwowana. Dodam że jestem w kontakcie z Panem i przyjął moje przeprosiny. Chciałabym się dowiedzieć jakiej mniej więcej kary mogę się spodziewać i jaka jest szansa na to że dostanę zakaz prowadzenia pojazdów? Czy sądy często wymierzają karę zakazu prowadzenia pojazdów w takim wypadku? Jak długo trzeba czekać na przesłuchanie na policji? Dodam że byłam trzeźwa, jestem osobą niekaraną. Dziękuje za odpowiedź.

  1. Szanowna Pani Nelo

   1. To czy zostanie orzeczony wobec Pani zakaz prowadzenia pojazdów będzie zasadniczo zależeń od treści wyjaśnień jakie Pani złoży, dlatego jeżeli zostanie Pani wezwana celem ich złożenia, zalecam dobrze się do nich przygotować. Wezwanie na policję może przyjść do około miesiąca czasu;

   2. W opisanym przez Panią przypadku, jeżeli rozsądnie Pani poprowadzi sprawę to istnieje szansa na warunkowe umorzenie postępowania, bez orzekania zakazu prowadzenia pojazdów, bez informacji w krajowym rejestrze karnym, iż jest Pani skazana, bez kary pozbawienia wolności i z obowiązkiem zapłaty nawiązki/zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonego w kwocie około 2000 złotych. Niemniej nawet przy warunkowym umorzeniu postępowania istnieje dość spore ryzyko, iż zostaną Pani cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami oraz będzie musiała Pani na nowo przechodzić kurs na prawo jazdy oraz zdać egzamin na nie, mając na uwadze dwuletni okres ochronny w którym Pani pozostaje do maja tego roku;

   3. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli chciałaby Pani skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

   1. Dziękuję Panu bardzo za informację. Czyli rozumiem że nie mam żadnych szans na to by nie zostały cofnięte mi uprawnienia? Nawet jeżeli wyrok zapadnie po upływie mojego okresu próbnego?

    1. Szanowna Pani Nelo

     1. Zasadniczo największą szansę na brak decyzji o cofnięciu uprawnień jest uzyskanie w Pani sprawie wyroku uniewinniającego;

     2. W tym przypadku nie ma znaczenia data wydania wyroku, ale data popełnienia czynu.

     Pozdrawiam

     1. Rozumiem. A czy kara bezwzględnego więzienia jest w ogóle w moim przypadku możliwa? Pan będzie przez parę miesięcy chodził o kulach. Nie ukrywam że jestem trochę przerażona tą sytuacją.

    2. Szanowna Pani Nelo

     Jeżeli nie była Pani wcześniej karana to raczej wątpię. Tak, jak Pani wcześniej wspomniałem, wysokość ewentualnej kary będzie głównie zależała od Pani stanowiska w sprawie.

     Pozdrawiam

 53. Dzień dobry. Wyrok po apelacji. Odebranie uprawnien na 2lata. Wypadek drogowy. Kierowca trzezwy. Czy muszę oddac dokument? Czy nie musze ze,wzgledu na rejestr CEPIK w Policji. Znajde sie tam jako pozbawiony sądowo uprawnien. Czy wyrok jest prawomocny w dniu ogłoszenia, czy moge jeszcze prowadzić pojazd przez miesiąc ?

  1. Szanowny Panie Witoldzie

   1. Do momentu braku zwrot prawa jazdy zakaz prowadzenia pojazdów nie rozpocznie swojego biegu, niemniej i tak będzie obowiązywać, a więc jeżeli zdecyduje się Pan na jazdę samochodem i zostanie Pan zatrzymany to grozi Panu zarzut z art. 244 kk;

   2. Wyrok sądu wyższej instancji co do zasady staje się prawomocny z chwilą wydania;

   3. Jeżeli wcześniej nie miał Pan zatrzymanego prawa jazdy to informacja o zakazie prowadzenia pojazdów zostanie wprowadzona do CEKu najpewniej w okolicach do miesiąca czasu, toteż decyzję co do dalszego kierowania pojazdem pozostawiam Panu.

   Pozdrawiam

 54. Zabrali mi prawo jazdy za kolizje na parkingu. Parkujac na parkingu przerysowalam samochód cofajac zachaczylam o drugi samochód. No i ucieczka z miejsca wypadku. Dostałam już termin do kiedy mam cofnieto prawo jazdy z wydziału komunikacji. Czy to oznacza że bez problemu odzyskam prawo jazdy??

  1. Szanowna Pani Marcelino

   Nie znam szczegółów sprawy, jednak raczej po upływie 6 miesięcy najpewniej odzyska Pani uprawnienia do kierowania pojazdami i raczej żadnych badań nie będzie musiała Pani przechodzić.

   Pozdrawiam

 55. Witam odebrano mi prawo jazdy po kolizji. Od Sądu dostalem postanowienie zatrzymania prawo jazdy nie pisałem zażalenia czekałem na wyrok po 3 miesiącach dostalem wyrok gdzie uznano mnie winnym i wymierzono mi karę grzywny i nic więcej tylko co z moim prawo jazdy skoro zostało mi zatrzymane to czemu Sąd sie nie określił na jaki okres zostaje mi zatrzymane .I moje pytanie co ja w tej sytuacji mam zrobić .Wyrok sie uprawomocnil tylko ze w tym wyroku nic niema o moim prawku i nie mogę odzyskać prawo jazdy .W Sądzie rozkładają ręce i wydziale komunikacji a pan Sędzia ma to daleko w …. co ja mam robić a była to tylko mała kolizja z policją

  1. Szanowny Panie Góral

   1. Zatrzymane prawo jazdy miał Pan na czas trwania postępowania, a więc skoro wyrok się uprawomocnił, nie został orzeczony w nim zakaz prowadzenia pojazdów to wraz z prawomocnym zakończeniem sprawy, prawo jazdy powinno zostać Panu zwrócone;

   2. W takim przypadku zalecam sporządzić stosowne pismo wyjaśniające do wydziału komunikacji, aby zobrazować im całą sytuację;

   3. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli chciałaby Pan skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 56. Witam, mój maz miał miesiąc temu kolizje. Pogoda nie umozliwiala dobrego wychamowania samochodem i maz wjechał w tył drugiego samochodu, po prostu nie wychamowal. Czy mogą mu za to zabrać prawo jazdy? Samochód został uszkodzony ale nikomu nic sie nie stało. Z gory dziękuje

  1. Szanowna Pani Karolino

   1. Oczywiści takiej ryzyko istnieje, jednakże czy to nastąpi przede wszystkim zależy od tego jak mąż przedstawi opisaną sytuację. Dodam, iż nie chodzi o opisanie sytuacji jak faktycznie wyglądała tylko w taki sposób, aby wyglądała ona korzystnie dla Pani męża, dlatego jak będzie składał zeznania, wyjaśnienia niech dwa razy zastanowi się jak opisać zdarzenie;

   2. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli chciałaby Pani skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pai po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 57. Dodam że wjechałam w ulicę jednokierunkowa i uderzyłam w dwa samochody ucieczka miejsca wypadku zabrano mi prawko na pół roku czy będę musiała robić badania?

 58. Wjechałam w ulicę jednokierunkowa. W naprzeciwka jechały samochody więc chciałam je przepuścić więc chciałam zaparkować. Parkujac zachaczylam o samochód który był zapakowany przodem skośne. Wycofując zachaczylam o drugi samochód który był z tyłu. Uciekalam z miejsca wypadku bo nikt nie przychodził. Policja przyjechała do mnie do domu. sprawa trafiła do sądu. Zabrali mi prawko na pół roku. Czy będę musiała robić badania?? Dodam że byłam trzezwa

  1. Szanowna Pani Diano

   Nie znam szczegółów sprawy, jednak raczej po upływie 6 miesięcy najpewniej odzyska Pani uprawnienia do kierowania pojazdami i raczej żadnych badań nie będzie musiała Pani przechodzić. Jednakże, jeżeli urząd zadecyduje, aby Pani przechodziła badania to zasadniczo poinformuje on o tym pocztą.

   Pozdrawiam

 59. Dostałam poczta od starosty termin do kiedy mam wstrzymane prawo jazdy o żadnych badaniach nic nie było mowy. A od tamtego zdarzenia minęło już 3 miesiące.

  1. Szanowna Pani Diano

   W takim razie zasadniczo żadnych badań nie powinno być.

   Pozdrawiam

 60. Witam. Minęło już miesiąc od wypadku a ja dalej nie otrzymałam wezwania na policję. Poszkodowany ma złamaną kość udową była składana operacyjnie. Leczenie potrwa jeszcze pare miesięcy. Czy możliwe jest że policja wezwie mnie dopiero po zakończonym leczeniu? Czy złamana kość udową jest traktowana jako uszczerbek średni czy ciężki? Dodam że również ma rozcięty podbródek ale był pod wpływem alkoholu i nie miał kasku czy w tym przypadku przyczynił się do skutkow wypadku? Dziękuję

  1. Szanowna Pani Nelu

   1. To zależy od sposobu prowadzenia sprawy przez funkcjonariuszy, niektórzy wzywają przed lub po, jednakże tutaj przede wszystkim będzie miała znaczenia opinia biegłego, w której zostanie stwierdzone czy uszczerbek na zdrowiu pokrzywdzonego wynosi powyżej czy poniżej 7 dni i w Pani przypadku raczej na pewno doznany uszczerbek zostanie uznany jako uszczerbek na zdrowiu powyżej 7 dni, a więc wypadek drogowy -> przestępstwo;

   2. Jeżeli pokrzywdzony faktycznie był pod wpływem alkoholu to w takim razie można spróbować przedstawić wersję, iż gdyby nie był pod wpływem alkoholu to nie doznałby opisanych przez Panią obrażeń;

   3. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli chciałaby Pani skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 61. Witam zatrzymano mi prawo jazdy po kolizji gdzie kierujaca zajechala mi droge niewlaczajac v kierunkowskazu na drodze publicznej gdzie doszlo do drobnej kolizji ewidentnie jej wina …niefortunny przypadek idac kierujacej na reke po zatrzymaniu sie i ogledzinach samochodu lekkie obdarcia …kierujaca niechciala opuscic swojego samochodu…wiec wsiadlem i odjechalem po dwoch godzinach zjawila sie w domu u mnie policja …niestety zdazylem wypic piwo z nerwow zostalem przewieziony na komende gdzie zostalem przebadany o,19 mg …czy prawnie zostalo mi zatrzymanme prawo jazdy w domu ..?dodam iz kierujaca zostala ukarana mandatem …czy moge napisac zazalenie …?prosze o porade …..

  1. Szanowny Panie Józefie

   Aby udzielić Panu porady potrzebuję bardziej szczegółowych informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 62. Policja zatrzymała mi prawo jazdy i skierowała wniosek do sądu o jego zatrzymanie, zgodnie z ustawą sąd ma 14 dni na podjęcie decyzji czy je zatrzymać, w moim przypadku minął już prawie miesiąc, a decyzji sądu nie ma. Panie w biurze obsługi interesanta w sądzie twierdzą że nie ma takiego prawa które nakazuje sądowi wydać decyzję w 14 dni i że mam czekać. Czy sąd ma możliwość niedotrzymania terminu i czy mogę się na to powołać pisząc ewentualne zaskarżenie na zatrzymanie prawa jazdy?

  1. Szanowny Panie Olgierdzie

   Jeżeli Sąd nie wyda postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy w terminie 14 dni od daty otrzymania wniosku o zatrzymanie dokumentu prawa jazdy, to jak najbardziej może Pan takowa okoliczność podnieść w ewentualnym zażaleniu na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy.

   Pozdrawiam

  1. Szanowna Pani Diano

   Aktualnie prawo jazdy będzie trzeba wymienić gdy straci ono ważność lub gdy zmieni się nazwisko posiadacza, a więc zasadniczo tylko wobec tych osób będzie istniał obowiązek wymiany dokumentu prawa jazdy.

   Pozdrawiam

 63. Za kolizje dostałam 11 punktów karnych sprawa trafiła do sądu wstrzymali mi prawko na pół roku zapłaciłam grzywnę kiedy te punkty mi się skasuja

  1. Dodam że kolizja była w sierpniu rozprawa w sądzie była 30 października a grzywnę zapłaciłam w styczniu

 64. To znaczy że jak kolizja była w sierpniu tamtego roku to w sierpniu w tym roku mi wyzeruja punkty??

  1. Szanowna Pani Nikolo

   W Pani przypadku, co do zasady punkty karne skasują się Pani w ciągu roku do daty zdarzenia.

   Pozdrawiam

 65. Witam zlozylem zazalenie o zatrzymanie prawa jazdy….jak ta sprawa bedzie wygladac czy bede mogl opisac zdazrzenie w sadzie….czy mam byc na tej sprawie bo pisze ze obecnosc nieobowiazkowa….

  1. Szanowny Panie Józefie

   Jeżeli otrzymał Pan zawiadomienie o terminie posiedzenia (a nie wezwanie) to Pana stawiennictwo na nim jest nie obowiązkowe, niemniej dobrze by było gdyby jednak Pan się na nim stawił i jeszcze raz, własnymi słowami podał sądowi najważniejsze powody dla których miałby uchylić postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy.

   Pozdrawiam

 66. Witam. Tydzień temu miałem wypadek samochodowy, zacząłem wyprzedzenia na lini przerywanej, jednak poniosły mnie emocje, linia przerywana zamieniła się w podwójną ciągłą, jednakże ja wyprzedzałem w dalszym ciągu i tuż przed zakrętem wyprzedziłem ostatni pojazd, po czym wpadłem w poślizg i miałem dachowanie, żaden pojazd(prócz mojego) nie został uszkodzony, jechałem sam i byłem trzeźwy, polichant zabrał mi prawo jazdy i dostałem kwit na 7 dni, czy mam się obawiać najgorszego czyli zakazu prawowadzenia pojazdów, dodam że jestem kierwocą zawodowym co też zeznałem na policji.

   1. Szanowny Panie Damianie

    1. Oczywiście, takowe zagrożenie istnieje, jednakże to czy zakaz prowadzenia pojazdów ostatecznie Pan otrzyma będzie zasadniczo zależeć od Pana podejścia do sprawy oraz od złożonych przez Pana wyjaśnień. Jak dobrze Pan sprawę poprowadzi to istnieje szansa na brak zakazu prowadzenia pojazdów;

    2. W razie dalszych pytań lub w sytuacji jeżeli chciałaby Pan skorzystać z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

    Pozdrawiam

 67. Witam. Mam prawo jazdy od pół roku, zacząłem wyprzedzać na linii przerywanej, lecz gdy doszło do zderzenia czołowego była już ciągła. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Oby dwa auta do kasacji. Czy będę miał w tym przypadku zabrane prawo jazdy?

   1. Szanowny Panie Anonimie

    To zasadniczo zależy od tego jak opisze Pan zdarzenie, jaką wersję przedstawi Pan na policji. Jeżeli Pan to dobrze rozegra to prawo jazdy nie zostanie Panu zatrzymane, dlatego zalecam podczas składania ewentualnych wyjaśnień dużą rozwagę przy dobieraniu słów. Dodatkowo, zalecam skontaktować się z jednostką policji która dokonała zatrzymania Pana prawa jazdy celem ustalenia policjanta zajmującego się Pana sprawą oraz sygnatury sprawy. Nadto proszę ustalić czy i gdzie prawo jazdy zostało lub zostanie skierowane, czy do sądu (wykroczenie) czy do prokuratury (przestępstwo) które będę wydawać postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania. Po ustaleniu tych danych, jeżeli prawo jazdy zostanie lub zostało skierowane do któregoś ze wskazanych we wcześniejszym zdaniu organów zalecam sporządzić dobrze umotywowany wniosek o niezatrzymywanie dokumentu prawa jazdy.

    Pozdrawiam

    1. Jest to traktowane jako wykroczenie. Byłem pytać kilka godzin po zdarzeniu, ale jeszcze żadnego pisma nie dostałem.
     Dziękuję za odpowiedź

     1. Szanowny Panie Anonimie

      Polecamy się na przyszłość.

      Pozdrawiam

 68. Mam zakaz prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy. Czy to dotyczy też parkowania na parkingu pod blokiem?? Wczoraj sąsiad mnie prosił żebym cofnela samochodem bo nie mógł wyjechać z garażu a męża nie było w domu.

  1. Szanowna Pani Nikolo

   Jeżeli zakaz ten dotyczy wszelkich pojazdów mechanicznych to w takim razie co do zasady ma Pani zakaz poruszania się takowymi pojazdami we wszystkich sferach ruchu.

   Pozdrawiam

 69. Witam! Jestem zawodowym kierowcą w lutym miałem kolizję drogową za którą zatrzymano mi prawo jazdy zapewne za nie przyjęcie mandatu ponieważ miałem duże wątpliwości czy kierujący samochodem osobowym nie wjechał na czerwonym świetle , zjeżdżając z ronda uderzył we mnie samochód osobowy . Policjanci zatrzymując mi dokument wystawili pokwitowanie oraz powiedzieli ,że ktoś z komendy do mnie zadzwoni a jak nie to będę je mógł odebrać na komisariacie po 7 dniach oczywiście wprowadzili mnie w błąd , prawo jazdy zostały przesłane do sądu 14 złożyłem wniosek o przyspieszenie rozprawy z uzasadnieniem dlaczego jest mi potrzebne prawo jazdy tego samego dnia zapadł wyrok zatrzymać prawo jazdy , dzwoniąc do sądu podając sygnaturę akt jest informacja ” Wyrok czeka na uprawomocnienie” Jeszcze nic do mnie nie doszło pocztą , więc nie wiem co w tej sprawie można zrobić aby prawo jazdy zostały zwrócone co za tym idzie nie stracił bym źródła dochodu . Na przesłuchaniu na Policji oglądając monitoring nie było widać jakie drugi kierowca miał światło i na pewno nie jechał przepisową prędkością 50 km/h . Analizowaliśmy z Policjantem to nagranie i mówił ,że synchronizacja świateł jest różnie ustawiona i jeszcze przez sek miał zielone , choć jak sam twierdził widział zielone światło z daleka , Odradzali mi abym brał biegłego ponieważ to koszta około 6 tys . Naprawdę nie wiem co mam teraz zrobić , czy zabiorą mi PJ na 6 m-c min czy są jakieś krótsze okresy ?

  1. Szanowny Panie Dominiku

   1. Mając na uwadze dość sporo informacji, które należy sprostować oraz uzupełnić celem udzielanie Panu szczegółowej porady prawnej zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428;

   2. Na marginesie mogę dodać, iż kwota 6 tysięcy złotych za powołanie biegłego, jest aż nadto przesadzona.

   Pozdrawiam

   1. Jutro przedzwonię postaram się o ksero akt ,co tam policja napisała , zatrzymali z par 86 ust 1 i 3 , tak myślałem z tym biegłym za bardzo mili byli i z tym monitoringiem jak liczyłem czas przesuwali na laptopie .I oczywiście zapewnienie , ze sąd w większości oddaje prawo jazdy i nie jest to 50% tylko dużo więcej .

  1. Szanowny Panie Marku

   Co do zasady sąd nie ma jakiegoś ściśle określonego terminu na rozpatrzenie zażalenia na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, niemniej powinen je rozpatrzyć bez zbędnej zwłoki. Z doświadczenia mogę Panu napisać, iż z reguły takie zażalenie jest rozpatrywane w terminie około jednego miesiąca.

   Pozdrawiam

 70. Witam mam takie pytanie, byłam ostatnio przesłuchiwana na policji w sprawie wypadku jako podejrzana i były mi zadawane podstawowe pytania np odnośnie dochodów. W momencie gdy byłam przesłuchiwana nie pracowałam, teraz akt oskarżenia poszedł już do sądu ale nie ma jeszcze wyroku. Czy jeżeli teraz podejmę pracę i polepszy sie moja sytuacja materialna muszę o tym poinformować sąd lub kogoś innego?

   1. Szanowna Pani Oliwio

    Może Pani, ale nie musi, to jest Pani decyzja. Jednakże jeżeli do sądu wpłynął wniosek o warunkowe umorzenie postępowania i kara została uzgodniona to nawet jak Pani powie, że teraz wykonuje Pani pracę zarobkową to co do zasady nie będzie miało to dla sprawy większego znaczenia.

    Pozdrawiam

 71. Witam, mam pytanie, potrąciłem pieszego na pasach i po ok 13 miesiącach odbyła się PIERWSZA!! rozprawa gdzie sąd wydał postanowienie o zwrocie prawo jazdy, lecz nie ma jeszcze wyroku ponieważ musi się odbyć kolejna sprawa – brakowało jakiegoś papierka. Wyrok będzie na jeden rok bez prawka bo tego chciał mój adwokat, prokurator oraz poszkodowany. Co mam teraz zrobić ? W wydziale komunikacji mówią że muszę iść na egzamin bo prawka nie miałem ponad rok ale jak dostaną pismo z wyrokiem na rok to nie będę musiał iść tylko mi zwrócą dokument. Czy można to jakoś przyspieszyć ? Pismo z sądu do wydziału komunikacji ? 🙁 Trochę to dziwne i czy wgl jest to normalne ? Dodam że kobieta z urzędu nie umie czytać dokumentów sądowych bo nie umie rozróżnić odpisu postanowienia od protokołu rozprawy oraz teraz ma problem bo nigdzie nie pisze że postanowienie jest uprawomocnione i musi dostać odpowiednie kwity … Już minął miesiąc czasu od postanowienia a ja dalej borykam się z urzędnikami i nie wiem kiedy to się skończy 🙁 Liczę na pomoc

  1. a jeśli jesteście jakoś w stanie mi pomóc to mogę nawet zapłacić byleby sprawę załatwić szybko i abym dostało prawo jazdy bez egzaminów ( mam kilka kategorii i wszystko będę musiał zdawać od nowa 🙁

   1. Szanowny Panie Mateuszu

    W takiej sytuacji najlepiej poczekać na prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające, iż zakaz prowadzenia pojazdów jest na rok, bez takiego orzeczenia starosta pewnie nie będzie chciał wydać Panu dokumentu prawa jazdy. Jeżeli nie wie Pan czy orzeczenie jest prawomocne, w takiej sytuacji najlepiej zadzwonić do sądu i uzyskać w tym zakresie stosowną informację, dodatkowo może Pan się zapytać kiedy sąd prześlę stosowną informację do starostwa, jeżeli byłby to odległy termin proszę napisać pismo z prośbą o jak najszybsze wysłanie stosownych dokumentów. Dodatkowo, jeżeli orzeczenie jest prawomocne to może Pan wystąpić do sądu o odpis orzeczenia wraz z klauzulą prawomocności i odpis takiego orzeczenia zawsze może Pan zanieść do starostwa celem okazania, iż faktycznie zakaz jest na rok i, że prawo jazdy powinno zostać Panu zwrócone.

    Pozdrawiam

 72. witam mezowi przyszlo pismo ze ma oddac prawa jazdy kolizja na parkingu zarejestrowana przez kamere maz przebywal za granica i nie odbieral poleconych z informacja o wyznaczonym dodatkowym egzaminie natomiast teraz gdy wrocil pisal z 3 odeolania od decyzji zeby oddal prawo jazdy kilka dni temu przyszla ostateczna decyzja ze ma zwrocic prawo jazdy co w tym wypadku?wiadomo musi oddac ale co dalej jak je znow odzyskac panie w urzedzie milcza jak zaklete masakraaa

  1. Szanowna Pani Natalio

   Mając na uwadze dość sporo informacji, które należy uzupełnić celem udzielanie Pani szczegółowej porady prawnej zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 73. Witam. Mąż spowodował wypadek drogowy, mianowicie potrącił kobietę jadaca skuterem. Pani poza złamaną kostką nie doznala żadnych poważnych obrażeń i tego samego dnia opuściła szpital. Maz przyznał sie do winy i przyjal mandat. Zostało wstrzymane mu prawo jazdy na 7 dni. Dodam ze jest jedynym zywicielem rodziny. Wystosowalismy pismo do prokuratury z prośbą o zwrot zebranego dokumenty, w piśmie opisaliśmy dlaczego zabrane zostało prawo jazdy oraz dlaczego zalezy nam na oddaniu dokumentu. Czy jest szansa że mąż odzyska uprawnienia?

  1. Szanowna Pani Katarzyno

   Jeżeli użyliście dobrych argumentów oraz w prawidłowy sposób opisaliście przebieg zdarzenia to istnieje szansa na odzyskanie prawa jazdy.

   Pozdrawiam

 74. Witam.
  W sobote tydzien temu bylem sprawcą kolizji. Mianowicie wyprzedzalem samochod na podwojnej ciaglej na prostej drodze (poza terenem zabudowanym). Poprzedzajacy mnie samochod przyhamowal wiec wychylilem sie sprawdzic czy z przeciwka nic nie jedzie i podjelem manewr wyprzedzania . W trakcie, okazalo sie ze przed poprzedzajacym mnie autem jedzie jeszcze jedno ktore skreca w lewo w droge podporzadkowana (o ktorej nie wiedzialem bo nie zwrocilem uwagi na znak ze takowe wystepuje). Niestety nie udalo mi sie wyhamowac i uderzylem w tyl skrecajacego auta. Policjanci chcieli ukarac mnie mandatem za wyprzedzanie na podwojnej ciaglej i spowodowanie kolizji lecz kierowca poszkodowanego auta skarzyl sie na bol reki wiec wezwano pogotowie aby go zbadac. Cale zajscie zostalo wyjasnione przez polije na miejscu zdarzenia zanim poszkodowany zostal przebadany w szpitalu wiec musieli wstrzymac mi prawko poniewaz nie mogli stwierdzic czy bedzie to kolizja czy wypadek (ze wzgledu na brak wiedzy odnosnie stanu poszkodowanego). Po opuszczeniu miejsca zdarzenia udalem sie do szpitala aby dowiedziec sie co z poszkodowanym. Po zrobieniu mu zdjecia okazalo sie ze ma tylko stluczenie barku dostal wypis i wrocil do domu (nic mu sie nie stalo brak hostpitalizacji). W tygodniu kontaktowalem sie z nim telefonicznie bo dostalem papiery z ubezpieczalni przedstawic mu jak to wyglada a on mnie poinformowal ze w poniedzialek po tym nieszczesliwym weekendzie dostal od lekarza zwolnienie na dwa tygodnie (nie wiem czy to zwolnienie w jakis sposob wplywa na dalszy rozwoj sprawy). W poniedzialek tydzien temu dostalem telefon z komendy abym dzis zglosil sie zlozyc wyjasnienia. Bylem na komendzie Pani z prewencji przedstawila mi zarzut wyprzedzania na podwojnej ciaglej oraz stworzenia sytuacji niebezpieczenstwa na drodze. Zaproponowala mandat w wyskosci 500 zl. Przyznalem sie do winy (samoukaranie) , przyjelem propopzycje kary. Nie skladalem zadnych wyjasnien (mimo propozycji) poniewaz uznalem to za zbedne po uslyszeniu tresci oskarzenia ktore bylo jasne i ewidentnie moja wina. Na koniec przesluchania policjantka zapytala czy zostalo mi wstrzymane prawo jazdy (wg mnie dziwne ze padlo to pytanie bo wydaje mi sie ze powinna o tym wiedziec ze go nie mam) Powiedzialem ze tak – wstrzymali. Oznajmila ze zostalo one przekazane do sadu (co mnie bardzo zdziwilo) i powiedziala ze sad zadecyduje co dalej robic po otrzymaniu papierow z dzisiejszego przesluchania. Zdziwiony zapytalem dlaczego to odbywa sie w taki sposob skoro sprawa zostala wyjasniona , uznana za kolizje ? Na to ona do mnie ze za kolizje tez moga zabrac prawko. Opuscilem komende. Po calym tym przesluchaniu sie troche zmieszalem i nie wiedzialem co dalehj myslec o tym wszystkim i co mnie czeka bo bylem przekonany ze zwroca mi dokumenty od razu bez udzialu sądu. Dodam jeszcze ze prawko mam prawie ze od roku (w dniu wypadku do pelnego roku zabralko dwoch tygodni)

  Jak wedlug Pana wiedzy i doswiadczen moze skonczyc sie moja sprawa?
  Czy warto skorzystac z pomocy adwokata odwolac zeznania i zlozyc ponownie po konsultacji ?
  Czy wedlug Pana prawko zostalo przekazane do sadu wraz z wnioskiem o zatrzymanie go i dzisiejszymi zeznaniami pomoglem im w odebraniu mi go?
  Jakie dzialania podjac ?
  W jakim czasie sad zadecyduje o karze dla mnie?

  Pozdrawiam
  Damian

 75. Witam serdecznie prosze oporade bo jako zwylky obywatel niewiem co robic prawo jazdy zostalo mi zwrocone przez sad po zlozeniu zazalenia ….gdzie po uplywie okresu 2 miesiecy dostalem wyrok nakazowy gdzie obowiazuje zakaz prowadzenia pojazdow na okres 6 miesiecy …..prawo jazdy zostalo zatrzymane mi 30 12 2018 gdzie zostalo mi wliczony ten zakaz od 30 grudnia 2018 czyli okes ten kary mija dnia 1.07 2019 ….skoro podpisalem odbior prawa jazdy …ateraz przyszlo postanowienie ze musze zwrocic prawo jazdy na 3 miesiace gdzie przez ten okres czasu niebylem pewny czy moge prowadzic ….

  1. Szanowny Panie Józefie

   1. W takiej sytuacji zalecam złożyć sprzeciw od wyroku nakazowego w terminie 7 dni od daty jego otrzymania, aby wyrok utracił swoją moc, a tym samym, aby mógł Pan „powalczyć” przed sądem o to, aby nie orzekał wobec Panu zakazu prowadzenia pojazdów. Nadmieniam, iż do momentu kiedy wyrok nakazowy się nie uprawomocni może Pan jeździć samochodem;

   2. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 76. dziekuje a skad mozna sie dowiedziec kiedy wyrok sie uprawomocni …niechce zlamac zakazu skoro mnie obowiazuje….

  1. Szanowny Panie Józefie

   Najlepiej po 14 dnia od daty jego otrzymania zadzwonić do sądu i zapytać się czy wyrok się uprawomocnił.

   Pozdrawiam

 77. Czyli zakaz nie biegnie ….wydzial komunikacji decyduje od zwrotu blankietu prawa jazdy i wymierza okreslony srodek kary wydany przez sad ……

  1. Szanowny Panie Józefie

   1. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, a starosta wydaje decyzje o cofnięciu uprawnień na okres zakazu prowadzenia pojazdów;

   2. Zakaz biegnie od momentu uprawomocnienia się wyroku, to Sąd zobowiązuje Pana do zwrotu prawa jazdy oraz to on wymierza środek karny.

   Pozdrawiam

 78. witam pana moj zakaz jednak biegl bo zostal wliczony okres od zatrzymania do roz poczecia sprawy ozazalenie zatrzymania prawa jazdy gdzie rozpatrzenie zostalo pozytywnie rozpatrzone i przywrocono mi prawo jazdy…….gdzie dopiero ponownie zaczol biec po oddaniu prawa jazdy do starostwa…..

  1. Szanowny Panie Józefie

   Zakaz prowadzenia pojazdów zawsze biegnie od daty uprawomocnienia się wyroku, wcześniej miał Pan zatrzymane prawo jazdy na czas trwania postępowania, którego okres wlicza się do orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów.

   Pozdrawiam

 79. Witam Pana nic z tego nierozumiem to dlaczego zakaz mi zaczol biec dopiero z data zwrocenia prawa jazdy do starostwa….wyrok mi sie uprawomocnil 31 maja …a zakaz zaczol biec od 04.07.2019 czyli od daty zwrocenia prawa jazdy …..Panie Slawku mam jeszcze pytanie kiedy dostane skierowanie na badania…Czy sad administracyjny moze zadycydowac ze tych badan niemusze przechodzic….?

  1. Szanowny Panie Józefie

   1. Tak niestety są skonstruowane przepisy, co do zasady zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony przez sąd biegnie od daty uprawomocnienia się wyroku i do momentu kiedy prawo jazdy nie zostanie zwrócone to ten zakaz się wydłuża do momentu jego zwrotu;

   2. To już zależy od szybkości działania sądu oraz starostwa, sąd przesyła stosowna informację do starosta, starosta zawiadamia o wszczęciu postępowania w sprawie skierowania na stosowne badania, a później wydaje decyzję. To może potrwać miesiąc, dwa, a nawet trzy. Raczej wątpię, że sąd administracyjny uzna, iż nie musi Pan przechodzić badań.

   Pozdrawiam

 80. Dziekuje …czy to bedzie ten sam sad co wydal wyrok nakazowy…?na jakiej tresci bedzie sie opieral dodam iz nie zostalem zatrzymany na drodze tylko w domu czy to moze miec jakies znaczenie…?

  1. Szanowny Panie Józefie

   1. Informację do starostwa będzie przekazywał ten sam sąd, który wydał wyrok nakazowy;

   2. Starosta będzie opierał się na informacji z sądu, to, że Pana nie zatrzymali na drodze teraz już nie ma żadnego znaczenia, został wydany wyrok i tylko to się będzie dla organu liczyło.

   Pozdrawiam

 81. Dziekuje panie Slawku mam nadzieje ze przejde te badania i odzyskam prawo jazdy …wyrok nakazowy konczy mi sie za trzy miesiace mam nadzieje ze zdaze zrobic badania do konca wyroku ….zaluje ze sie wczesniej do pana nie napisalem ….sprawa wygladala by inaczej …..Dziekuje…

  1. Szanowny Panie Józefie

   Ja również mam taką nadzieję, w takim razie powodzenia, w razie jakichkolwiek problemów proszę się kontaktować.

   Pozdrawiam

 82. Witam panie Slawku …. a jezeli nie zdaze zrobic badan a zakaz dobiegnie konca …czy moge prowadzic jaka kara mi grozi za jazde bez uprawnien…..

  1. Szanowny Panie Józefie

   Na badania co do zasady ma Pan miesiąc czasu, jeżeli uzna Pan, że się z nimi nie wyrobi to zawsze może Pan napisać pismo do starostwa o wydłużenie tego terminu.

   Pozdrawiam

 83. Ostatnio spowodowałem kolizje w której nikomu nic się nie stało, jednak oba auta do zezłomowanie, policja zatrzymała mi prawo jazdy i trafiło do sądu, sąd zwrócił mi prawo jazdy jednak nadal nie wiem co z mandatem, od zwrotu prawa jazdy mija 2 tydzień i czy mogę spodziewać się że mandat przyjdzie? Policjanci na miejscu nic nie wspominali

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   Jeżeli mandat karny nie został na Pana nałożony na miejscu zdarzenia to już najpewniej go Pan nie otrzyma, tylko zostanie Pan wezwany do jednostki policji celem złożenia wyjaśnień, po których policja skieruje do sądu wniosek o ukaranie i sąd wyda wyrok w którym określi karę, najpewniej grzywny.

   Pozdrawiam

   1. Byłem już wzywany na policję w celu złożenia wyjaśnień i został wysłany wniosek do sądu i po paru dniach otrzymałem „wyrok” w którym zwrócone zostało mi prawo jazdy i na tym się skończyło i nie wiem czy spodziewać się mandatu ponieważ minęło już 2 tygodnie od tego czasu

 84. Byłem już wzywany na policję w celu złożenia wyjaśnień i został wysłany wniosek do sądu i po paru dniach otrzymałem “wyrok” w którym zwrócone zostało mi prawo jazdy i na tym się skończyło i nie wiem czy spodziewać się mandatu ponieważ minęło już 2 tygodnie od tego czasu

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   Jeżeli w tym „wyroku” nie otrzymał Pan kary grzywny to wnioskuję, iż było to postanowienie o zwrocie prawa jazdy, a właściwy wyrok, najpewniej nakazowy dopiero zostanie wydany, przypuszczam do około jednego miesiąca, może dłużej, mając na uwadze okres urlopowy.

   Pozdrawiam

 85. Witam. Dnia 18.07.2019 miałam wypadek samochodowy w którym zostałam poszkodowana dodam tu że jestem w 6 miesiącu ciazy trafiłam do szpitala leżałam tam 5 dni. Dziś dostałam list z policji że sprawa została umorzona. Co robić dalej? Nie chce tego tak zostawić. Z góry dziękuję

  1. Szanowna Pani Agato

   1. Zawsze może Pani złożyć zażalenie na umorzenie. Jednakże wnioskuję, iż postępowanie karne zostało umorzone, ale będzie prowadzone postępowanie w sprawie o wykroczenie;

   2. W razie dalszych pytań, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 86. Witam, spowodowałem malutką stłuczke pod wpływem tabletek (nie wyszedł ani alkohol ani narkotyki), najechalem delikatnie na tył samochodu ale zbieglem z miejsca wypadku. Po jakiś 5 km zatrzymałem się na przystanku żeby ocenić szkody. Tam złapała mnie policja, która otrzymała już zgłoszenie dotyczące tej kolizji.
  Przez tabletki zacząłem się dziwnie zachowywać(mam je przepisane przez lekarza, ale tego dnia wziąłem za dużo), skierowano mnie na toksykologie, która nie wykazała obecności ani alkoholu ani narkotyków. Lekarz opisał tylko to na zasadzie „pacjent pobudzony). Policja podobno zatrzymała prawo jazdy (tak mówią mi rodzice). Jednak żadnego pokwitowania żaden policjant nie wypisal.
  Czy będą zabrane mi prawo jazdy? Co ogolnie mi grozi.
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Szanowny Panie Barto

   1. Jeżeli z badania Pana krwi, iż znajdowały się tam niedozwolone środki (nie muszą być to narkotyki w w dosłownym rozumieniu), to morze zostać Panu postawiony zarzut np. spowodowania kolizji pod wpływem środków odurzających, za co grozi np. zakaz prowadzenia pojazdów oraz grzywna;

   2. Aby móc Panu doradzić jak należy dalej postępować potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 87. Witam. Wczoraj policja zabrała mi prawo jazdy. Dała pokwitowanie że mogę jeździć 7 dni. Spowodowałem zderzenie z autobusem, nikt nie ucierpiał, byłem trzeźwy, byłem na miejscu zdarzenia. Czy sąd odbierze mi na zawsze prawo jazdy?? Strasznie się boję, proszę o odpowiedź

 88. Szanowny Panie Mecenasie, proszę o radę, czy w sytuacji gdy zostało zatrzymane prawo jazdy w związku z niezatrzymaniem się do kontroli na podstawie art. 137 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym (kierowca był trzeźwy), a sąd nie uwzględnił zażalenia, to można składać w czasie trwania sprawy z art. 178 b kodeksu karnego o zwrot takiego prawa jazdy? Na jakim przepisie oprzeć taki wniosek?

  Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  1. Szanowna Pani potrzebująca pomoc

   Zasadniczo nie ma przepisu, który reguluje składanie wniosków o zwrot prawa jazdy w trakcie trwania sprawy po rozpatrzeniu zażalenia, po prostu trzeba próbować go złożyć jeżeli zmienią się okoliczności sprawy lub jeżeli pojawią się jakieś nowe.

   Pozdrawiam

 89. Witam panie Slawku co mi grozi za jazde bez uprawnien …zakaz sadowy mi mija 16 .09.2019….dodam ze mam do odbycia kurs reedukacyjny na ktory niemam zbytnio czasu….dziekuje

  1. Szanowny Panie Józefie

   Jeżeli został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów oraz dodatkowo została wydana decyzja o cofnięciu Pana uprawnień na okres trwania zakazu prowadzenia pojazdów to jeżeli kierowałby Pan pojazdem mechanicznym i zostałby Pan zatrzymany to grozi Panu zarzut z art. 180a k.k. (jazda bez uprawnień) oraz 244 k.k. (niestosowanie się do orzeczeń sądu). Niemniej dodam, iż zalecam jednak przejść kurs reedukacyjny oraz inne zlecone badania, ponieważ jeżeli tego Pan nie zrobi w zakreślonym terminie to organ administracyjny będzie mógł Panu dodatkowo zatrzymać prawo jazdy, dlatego jeżeli teraz nie ma Pan czasu to zawsze może Pan wystosować pismo o wydłużenie tego okresu.

   Pozdrawiam

 90. Dziekuje panie mecenasie… a po zakazie (srodek karny zostal wykonany) lakie groza konsekwencje za jazde bez uprawnien …..

  1. Szanowny Panie Józefie

   Jeżeli po zakazie starosta wyda dodatkowo decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy (w sytuacji braku poddania się zalecanym badaniom), to za jazdę samochodem grozi Panu co do zasady zarzut z art. 94 k.w. za co grozi kara grzywny do 5000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

   Pozdrawiam

 91. Witam. Dzis o 5.50 potracilem pieszego na przejsciu. Sam zadzwonilem po policje karetke, oraz udzielilem pierwszej pomocy jechalem z predkoscią około 50kmh. Padal bardzo mocny deszcz, teren zabudowany, przejscie oznakowane. Ja bylem trzezwy. poszkodowany pojechał do szpitala gdzie go przebadano. I profilaktycznie zalozono gips na nogę ,, bo nie byli pewnie czy to nie bylo spowodowane wcesniej” po czym wypuścili chlopaka do domu. Do wszystkiego sie przyznalem, bo to moja wina bez dwoch zadań. Zatrzymano mi dukument prawa jazdy i wystawiono to pokwitowanie na 7 dni. Moje pytanie jak odzyskac dokumenty gdyz sa mi niezbedne do pracy i utrzmnia ciężarnej narzyczonej. Policjant cos mówił, ze przy dobrowolnym poddaniu sie karze odada mi to prawo jazdy. Jak dalej postępować? Co robic?

  1. Szanowny Panie Nikodemie

   Aby móc Panu doradzić jak należy dalej postępować potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 92. dzien dobry chcialbym sie dowiedziec czy zatrzymane mi prawo jazdy na okres 6 miesiecy po wypaku zostanie mi zworcone po uplynieciu okresu kary czy bede musial cos zrobic zeby je odzyskac?

  1. Szanowny Panie Kacprze

   Zasadniczo dokument powinien Panu zostać zwrócony bez żadnych dodatkowych wymogów, jednakże zawsze istnieje możliwość skierowania np. na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w przypadku uzasadnionych zastrzeżeń co do posiadanych kwalifikacji, jednakże, aby to nastąpiło musi wpłynąć do wydziału komunikacji odpowiedni wniosek np. ze strony policji.

   Pozdrawiam

 93. Witam. Sprawa dotyczy kolizji na skrzyżowaniu. Dwóch kierowców i jeden pasażer. Nikt nie ucierpiał. Uszkodzone zderzaki samochodach. Po dłuższej chwili i kłótni jeden z kierowców opuszcza miejsce zdarzenia. Mówi mu skąd jest i jak się nazywa i oďjezdza. Następnie wraca do pracy za granicę. Co grozi mu za odjechanie z miejsca. Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Piotrze

   Co do zasady grozi mu kara grzywny w wysokości do 3000 złotych lub nagana, a także, że ubezpieczyciela, który wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu kierowcy zwróci się bezpośrednio do niego o zwrot wypłaconych środków.

   Pozdrawiam

   1. A co z prawem jazdy. Czy mogą próbować odebrać licencję. Ma B,C,E i są mu potrzebne do pracy i utrzymania rodziny

    1. Szanowny Panie Piotrze

     Co do zasady za samo oddalanie się z miejsca kolizji przepisy nie przewiduję zakazu prowadzenia pojazdów, natomiast już taki zakaz jest przewidziany za spowodowanie kolizji.

     Pozdrawiam

 94. 12.11.2019r spowodowałam kolizje samochodowa wymusilam pierwszeństwo gdyż była mokra nawierzchnia i samochód mi nie zachamowal . Samochód w który uderzyłam dość mocno został skasowany na szczęście nikomu nic się nie stało. Zostały mi zabrane prawo jazdy przez policję dziś miałam iść na posterunek na spisanie protokołu . Wniosek został wydany do sądu . Czy sąd odda mi prawo jazdy co mi grozi ?

 95. Witam.. Szwagier dwa lata temu jechal w nocy do domu i potracil smiertelnie pieszego ktory lezal na środku drogi za wysepka pokrzywdzony mial ponad 3 promile prawdopodobnie kilka minut wcześniej uciekl ze szpitala gdzie miala przwiezc go karetka.. Szwagier nie zatrzymal się bo nie wiedzial ze cos przejechal dopiero na nastepny dzien kiedy policja przyjechala.. Dostal 2 lata pozbawienia wolności i dozywotni zakaz prowadzenia pojazdów..na dzień dzisiejszy ma on 23 lata zrobil prawa jazdy na tira zarobkowal tylko pol roku bo stala sie ta straszna tragedia.. Proszę o porade czy jest możliwość o inny wymiar kary dla niego..

 96. Maz zmieniał pas ruchu i najechala na niego Pani która uderzyła bardzo mocno w nasze auto ,otworzyły się jej poduszki i złamał jej rękę.przyjechala policja i uznała że mąż nie zachował ostrożności przy zmianie pasa.Maz był zdania że to auto jest jeszce daleko jak włączam się do ruchu .zabrano mu prawo jazdy i I dano karteczkę sprawa ma iść do prokuratury. Maz ma 20 lat prawo jazdy nigdy nie był karany .co może mu grozić?

 97. Witam,
  W ubiegły piątek miałem kolizję w której zostałem uznany sprawcą.
  Sytuacja w której się znalazłem została uznana iż nie upewniłem się czy minę skrzyżowanie, gdy oczekiwałem na dalszą jazdę znajdowałem się już za skrzyżowaniem (moim zdaniem),
  Policja stwierdziła jednak inaczej.
  Domagałem się na miejscu o nagranie z monitoringu który znajduje się na tym skrzyżowaniu lecz Policjant odrzucił je słownie, Przyjęłem więc mandat po godzinie rozmów i nadal nie jestem pewny co do mojej winy.
  W związku z powyższym chciałbym obejrzeć nagranie z miejsca zdarzenia ale nie mogę go uzyskać ani przez zarząd dróg miejskich ani przez Policję.
  Powód? Nie mogą mi pokazać nagrania iż jedynie sąd może się o nie ubiegać.
  Co mogę w dalszym postępowaniu wykonać ?
  Gdzie mógłbym uzyskać nagranie ze zdarzenia ?
  Dziękuję za wszelką pomoc

  1. Szanowny Panie Dariuszu

   Aby móc Panu doradzić jak należy dalej postępować potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 98. Witam mialem 2.5 promila alkoholu. Spowodowałem kolizję drogową(dachowałem samochodem swoim, inni nie brali udziału, był ze mną pasażer) nikt nie ucuerpiał. Teraz grozi mi utrata prawa jazdy na 3 lata i grzywna koło 8 tys. Czy da się złagodzić karę?

 99. Witam jest taka sytuacja że w momencie gdy mijałem się z samochodem na szosie która nie miała wyznaczonego środka jezdni ani nie było przejścia dla pieszych tylko był chodnik po prawej stronie na którym szła dwójka dzieci z babcia która nie trzymała ich za ręce i w momencie kiedy doszło do mijania się dziecko podbiegło do krawężnika i zostało uderzone z lusterka bocznego policja zabrała mi prawo jazdy na 7 dni czy zostanie mi ono zabrane na jakiś dłuższy okres czasu po tym zdarzeniu czy w ciągu tych siedmiu dni mogę je odzyskać?

  1. Szanowny Panie Michale

   Aby móc Panu doradzić jak należy dalej postępować potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

   Pozdrawiam

 100. Witam. W sierpniu 2019 roku miałam kolizję. Wyjeżdżalam z drogi podporzadkowanej i skracalam w prawo, spojrzałam w prawo po czym w lewo i wyjechałam na drogę główną po czym zobaczyłam przed sobą samochód na moim pasie który jechał w przeciwnym kierunku i wyprzedzal dodam że na podwójnej linii ciągłej. Policja przyjechała po godzinie i stwierdziła moją winę. Zostało mi zatrzymane prawo jazdy jak dostałam pismo przez sąd. Sprawa miała odbyć się w marcu jednak została odwołana i nie została podana druga data rozprawy. Nie mam prawa jazdy już 7 miesięcy i czy mogłabym je jakoś odzyskać? I jak ta sprawa wygląda.?

  1. Szanowna Pani Patrycjo

   Aby móc Pani doradzić jak należy dalej postępować potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 101. Witam. Jestem sprawcą kolizji drogowej nie ustąpiłem pierwszeństwa kierowcy znad przeciwka. Chciałem zaparkować po drugiej ulicy tym samym przekroczyłem linie ciągłą. Policja zabrała mi prawo jazdy napisałem już podanie o zwrot do sądu. Chciałbym się dowiedzieć czy grozi mi zabranie prawa jazdy na dłuższy okres i co zrobic w takiej sytuacji bez prawa jazdy nie będe mógł pracować mam dopiero 21 lat

  1. Szanowny Panie

   1. Co do zasady grozi Panu zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Niemniej, jak dobrze poprowadzi Pan sprawę, złożyć rozsądne wyjaśnienia to istnieje szansa, że tego zakazu w ogóle nie będzie;

   2. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 102. Miałem wypadek w ciągu 2 lat od odebrania prawo jazdy zostałem skazany przez sąd. nie wzięto mi prawa jazdy ale teraz dostałem pismo od starosty ze wszczęte jest postępowanie o wszczęciu administracyjnym o zabranie prawa jazdt. jezeli mi wezmą to na jaki okres i jak sie moge bronic od wypadku mineło 7 miesiecy.

  1. Szanowny Panie Kamilu

   Aby udzielić Panu szczegółowej porady, potrzebujemy więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 103. Witam. Pod koniec maja tego roku miałem wypadek, w którym dachowałem. Miał on miejsce na skrzyżowaniu, na którym miałem ustąpić pierwszeństwa przejazdu. Po upewnieniu się że nic nie jedzie z lewej strony, natomiast z prawej jechał samochód, który był około 300 lub 400 metrów dalej postanowiłem wjechać na skrzyżowanie. Będąc już na jego ukończeniu w prawy bok samochodu, którym kierowałem uderzył kierowca jadący z prawej strony, po czym dachowałem, ale nikomu nic się nie stało. Dodam że kierowca który we mnie uderzył zdecydowanie miał przekroczoną prędkość w terenie zabudowanym i nie zostały mu zatrzymane uprawnienia, a ja dostałem pokwitowanie,że mogę jeszcze przez 7 dni kierować samochodem. Policjant poinformował mnie że sprawa trafi do sądu i to sąd zadecyduje co będzie dalej. Jestem jedynym kierowcą w rodzinie. Prawo jazdy posiadam pół roku i jest mi ono niezbędne na dojazdy do szkoły i do miejsca praktyk.
  Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

  1. Szanowny Panie,

   jeżeli nie było żadnych poszkodowanych w tym zdarzeniu to najprawdopodobniej sprawa będzie prowadzona w kierunku wykroczenia z art. 86 KW tj. spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Za wykroczenie to grozi kara grzywny do 5.000 zł i może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

   Należałoby niezwłocznie skontaktować się z jednostką policji celem ustalenia gdzie zostało przesłane Pana prawo jazdy – pozwoli to ocenić czy sprawa jest traktowana jako wykroczenie czy jako przestępstwo. Następnie można zwrócić się do tego podmiotu o niezatrzymywanie Pana prawa jazdy na czas trwania postępowania. W razie pozytywnego rozpatrzenia takiej prośby pozwoli to Panu na prowadzenie pojazdu do czasu wydania prawomocnego wyroku.

   Jeżeli potrzebuje Pan pomocy w przedmiotowej sprawie zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 104. Cytat: „Zabranie prawa jazdy przez policjanta skutkuje wydaniem przez niego pokwitowania, które uprawnia kierowcę samochodu do jego prowadzenia co do zasady przez 7 dni. Następnie policjant przekazuje zatrzymane prawo jazdy do prokuratury lub sądu nie później jednak niż w terminie 7 dni od daty jego odebrania kierowcy.”

  Sytuacja: Włączając się do ruchu kierowca spowodował wypadek z udziałem rowerzysty w którym poszkodowany został zabrany na obserwację przez zespół pogotowia, jednakże pierwsza kontrola przedmedyczna nie wykazała uszczerbku na zdrowiu. Sprawca, kierowca samochodu pozostał na miejscu do przybycia Policji i udzielił poszkodowanemu wszelkiej możliwej pomocy. W jego organizmie nie było śladu alkoholu ani innych substancji psychoaktywnych, kolizja nie miała również związku z aktem chuligaństwa drogowego, ujmując rzecz kolokwialnie doszło do nieszczęśliwego zdarzenia drogowego. Pomimo tego Policjant odebał prawo jazdy wydając wzmiankowane pokwitowanie upoważniające prowadzenie pojazdów do 7 dni celem dalszego przekazania dokumentu do sądu i/lub prokuratury.

  Pytanie: Wedle zdania zawartego w niniejszym artykule (a także powtarzającego się w wielu innych publikacjach) kierowcy posiadającemu wspomniane pokwitowanie przysługuje prawo prowadzenia pojazdów przez 7 dni. Natomiast co się dzieje w okresie od upłynięcia tych 7 dni od zatrzymania do czasu wydania przez prokuraturę lub sąd zakazu prowadzenia pojazdów lub zwróceniu tychże uprawnień sprawcy? Czy osoba, która zostanie zatrzymana do kontroli dajmy na to ósmego dnia zapłaci wyłącznie mandat za nieposiadanie blankietu potwierdzającego posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznym danej kategorii, czy zostanie potraktowana wręcz jako osoba uprawnień nie posiadająca?

  1. Szanowny Panie Marku

   Co do zasady, w tego rodzaju sprawach do momentu kiedy nie zapadnie prawomocne postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy (nie chodzi o wyrok sądu), jedyną konsekwencją dalszej jazdy po upływie 7 dni jest otrzymanie mandatu karnego za brak dokumentu prawa jazdy w wysokości do 250 złotych. Niemniej, zawsze w tego rodzaju przypadkach warto wysłać do prokuratury lub sądu, które będą wydawać postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, wniosek o jego niezatrzymywanie.

   Pozdrawiam

   1. Szanowny Panie Sławomirze,

    Prokuratura postanowiła nie zatrzymywać prawa jazdy po otrzymaniu wzmiankowanego wniosku. Dziękuję bardzo za informację.

 105. Dzień dobry. Panie Mecenasie mam taki problem . Mój partner będąc zdenerwowany prowadził samochód . Zbyt szybko jechał wpadł w poślizg i uderzył auto zaparkowane na poboczu. Będąc w szoku odjechał z miejsca zdarzenia . Po około godzinie przyjechali do jego domu policjanci. Otworzył im . Zbadali jego trzeźwość i miał w wydychanym powietrzu 2 promile. Zabrali go na izbę wytrzeźwień do innego miasta. Przesluchali. 0n zeznawał że napił się w domu pod wpływem silnego stresu. Co mu grozi w tej sytuacji ? Czy mogą mu zabrać prawo jazdy?

  1. Szanowna Pani Wiolu

   Aby udzielić Pani szczegółowej porady, potrzebujemy więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 106. Witam,
  W niedzielę (19.07) miałam wypadek w którym brałam udział ja kierująca autem i motocyklista wraz z pasażerem. Wyjeżdżając z drogi podporządkowanej na drogę główną w lewą stronę nie zauważyłam jadącego z lewej strony motocyklisty. Podróżujący motocyklem mają obrażenia, kierujący złamany obojczyk, a pasażerka złamaną kość śródstopia, zostali wypisani ze szpitala po ok. 4h. Zostało mi zatrzymane prawo jazdy i wydane zaświadczenie o możliwości kierowania przez 7 dni. Czy w takiej sytuacji mogę już wystosować pismo o szybszy zwrot prawa jazdy w związku z koniecznością dojazdu do miejsca pracy? I do kogo takie pismo mam skierować?

  1. Szanowna Pani Asiu

   1. Aby udzielić Pani szczegółowej porady, potrzebujemy więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428 lub 783031273;

   2. Na marginesie mogę dodać, iż jak najbardziej zalecam już teraz wysłać odpowiednie pismo i wnioskuję, po doznanych obrażeniach, że najpewniej do prokuratury.

   Pozdrawiam

 107. W piątek brałam udział w kolizji drogowej (jestem osobą poszkodowaną). Sprawca wjeżdżając na skrzyżowanie kolizyjne nie ustąpił mi pierwszeństwa. Jechałam prosto na skrzyżowaniu i próbowałam pana ominąć, jednak nie udało się i nasze samochody się zderzyły. Sprawca nie przyznawał się do winy, został wypisany wniosek do sądu, sprawcy odebrano prawo jazdy. Ja swój samochód postawiłam już do naprawy (autocasco z regresem na oc sprawcy). Jak długo może trwać rozstrzygnięcie sprawy? Chodzi mi o uznanie tamtego pana jako sprawcę. Chcę zamknąć sprawę ubezpieczenia jak najszybciej, aby uniknąć zwyżki mojego ubezpieczenia. Dodam, że Pan już po wypisaniu dokumentów zmienił zdanie (chyba ktoś mu doradził, bo długo rozmawiał przez telefon) i podpisał oświadczenie, że on jest sprawcą. Policjanci mimo to powiedzieli, że w jego przypadku mandat byłby nagrodą, więc kierują sprawę do sądu. Powiedzieli, że trzeba było myśleć wcześniej i oświadczenie nic nie zmieni.

  1. Szanowna Pani Karolino

   1. Odnośnie ustalenia winy sprawcy zdarzenia i wymierzenia kary, tak naprawdę sprawa może zakończyć się w ciągu kilku miesięcy, albo kilkunastu miesięcy. To zależy od szybkości działania organów prowadzących sprawę, sądu, a także od postawy sprawcy, czy przyzna się do winy czy nie, czy będzie domagać się wyjaśnienia kwestii zdarzenia czy w pełni je zaakceptuje, itd;

   2. Odnośnie kwestii ubezpieczenia, to na Pani miejscu już teraz zgłosiłbym szkodę do ubezpieczyciela wraz z oświadczeniem podpisanym przez sprawcę.

   Pozdrawiam

 108. Mąż miał kolizję jest sprawcą ta druga osoba ma zlamany obojczyk to był rowerzysta prawo jazdy meża zostaly zabrane na 7 dni co moze sie dziac dalej czy oddadza czy moga zabrac ?

  1. Szanowna Pani Ewo

   Aby udzielić Pani szczegółowej porady, potrzebujemy więcej informacji, w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428 lub 783031273

   Pozdrawiam

 109. Miałem wypadek , wjechalem w tyl auta wezwalem karetke do córki. Przebadano ją w szpitalu i nie ma jakich kolwiek obrażeń wyszła po godzinie. Policjant powiedział ze teraz to jest jako wykroczenie. A prawo jazdy zatrzymał, moje pytanie czy odzyskam je i jak to moze wyglądać?

 110. Szanowny Panie Adrianie

  1. Jeżeli faktycznie sprawa będzie traktowana jako wykroczenie, zalecam skontaktować się z jednostka policji, która dokonała zatrzymania prawa jazdy, ustalić policjanta zajmującego się Pana sprawą, sygnaturę sprawy, numer telefonu do policjanta, skontaktować się z nim i ustalić czy, kiedy i konkretnie do którego sądu będzie wysyłać wniosek o zatrzymanie prawa jazdy. Jeżeli uzyska Pan informację, że wniosek o zatrzymanie prawa jazdy został wysłany, zalecam skontaktować się z sądem i ustalić czy wpłynął, jak wpłynął to proszę ustalić sygnaturę sprawy i niezwłocznie sporządzić i wysłać dobrze umotywowany wiosek o niezatrzymywanie prawa jazdy. W sytuacji wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy zalecam napisać i wysłać zażalenie w terminie 7 dni od daty odbioru postanowienia. Ostatecznie czy prawo jazdy zostanie Panu zatrzymane na czas trwania sprawy lub czy zostanie przez sąd orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów będzie głównie zależało od Pana podejścia do sprawy i przyjętej linii obrony, itd.;

  2. W razie chęci uzyskania dalszych informacji lub skorzystania z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428 lub 783031273.

  Pozdrawiam

 111. Dzien dobry. Mialem kolizje . Ja i 3 inne pojazdy . Wpdadlew w poslizg na zakrecie w yjechalem na przciwny pas . nikt nie zostal poszkodowany a samochody nie byly bardzo rozwalone 2 z nich tluko zbita lampa i otarcie 3 troche brdziej i moje auto do kasacji. Policja zatrzymala prawko i skierowala sprace do sądu. Policjant powiedzial ze moge dostac 1500zl grzywny i utrata prawa jazdy na 3 mies. Jestem pechowcem bo dzien przed tą kolizja odzyskalem prako za predksc. Prosze mi powiedzic co mi realnie moze grozic . Policjant powiedzial ze do wiezeienia nie pujde , czy to pprawda.

  1. Szanowny Panie Marcinie

   1. Jeżeli faktycznie nie było żadnych poszkodowanych to grozi Panu zarzut z art. 86 § 1 kodeksu wykroczeń, za którego popełnienia grozi kara grzywny do 5000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Natomiast to jaką karę Pan otrzyma, czy będzie to sama kara grzywny bez zakazu prowadzenia pojazdów czy kara grzywny z zakazem tak naprawdę zależy od Pana postawy podczas postępowania przed policją/sądem oraz jakiej treści wyjaśnienia Pan złoży, itd.;

   2. W razie chęci uzyskania dalszych informacji lub skorzystania z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 112. Witam. Mój tato miał kolizję z innym samochodem. Uszkodzone tylko pojazdy i to nie znacznie Na zakręcie nie wiadomo Czyja winna lecz tato odjechał do domu i domu że stresu spożywał alkoholu po kilku godzinach przyjechała policja która zbadala go alkomatem. Ostatnio dostaliśmy pismo od sądu o zatrzymaniu prawa jazda przez jazdę w stanie nietrzeswosci miał 1 promil w wydychanym powietrzu

  1. Szanowna Pani Magdo

   1. Jeżeli faktycznie Pani ojciec spożywał alkohol po zdarzeniu to jak najbardziej warto sporządzić i wysłać odpowiednio umotywowane zażalenie na zatrzymanie prawa jazdy;

   2.W razie chęci uzyskania dalszych informacji lub skorzystania z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.