Wypadek drogowy

Wypadek Drogowy

Wypadek drogowy (pot. wypadek samochodowy) co do zasady nie ma ugruntowanej terminologii i przyjmuje się, że wypadek drogowy ma miejsce w sytuacji wystąpienia zdarzenia w ruchu lądowym, spowodowanym poprzez naruszenie zasad bezpieczeństwa w nim obowiązujących, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia.

Odpowiedzialność sprawcy wypadku drogowego określona jest co do zasady w kodeksie karnym i tu już może być orzeczona kara pozbawienia wolności co do zasady do lat 3 oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

W przypadku wypadku drogowego (inaczej niż przy kolizji drogowej) na miejsce zdarzenia mamy obowiązek wezwać nie tylko policję ale także służby medyczne. Dodatkowo przy wypadku drogowym mamy obowiązek udzielić pomocy osobie poszkodowanej. Za brak udzielenia pomocy osobie poszkodowanej możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Warto również pamiętać, iż gdy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym, to pojazdy w nim uczestniczące muszą pozostać w tym samym miejscu do momentu przyjazdu odpowiednich służb, dlatego też miejsce zdarzenia należy odpowiednio zabezpieczyć (np. poprzez ustanowienie trójkąta ostrzegawczego).

Wypadek drogowy co zrobić

Sprawca wypadku drogowego (co już zostało wcześniej podniesione) narażony jest co do zasady na karę pozbawienia wolności do lat 3 oraz na zakaz prowadzenia pojazdów, dlatego tak ważnym jest podjęcie stosownych działań (kontakt z policją, prokuraturą, sporządzenie pism procesowych z trafną argumentacją popartą rzetelną wiedzą) w odpowiednim momencie, aby zminimalizować ryzyko otrzymania surowej kary za spowodowanie wypadku drogowego. Zatem jeżeli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy prawnej skontaktuj się z nami.

Zatrzymanie prawa jazdy po wypadku – konsekwencje, jak się zachować?
https://legalnajazda.pl/zatrzymanie-prawa-jazdy-po-wypadku/

Wypadek drogowy postępowanie – wysokość kar, możliwie rozwiązania
https://legalnajazda.pl/wypadek-drogowy-postepowanie/

Źródło: pxhere.com Licencja: creativecommons.org

 

Adwokat. Członek Izby Adwokackiej w Katowicach. Ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z kancelariami adwokackimi działającymi na obszarze całej Polski. Specjalizuje się w prawie ruchu drogowego oraz w prawie karnym. Autor tekstów na maszprawo.org.pl
 1. Jechałam do sklepu oddalonego od swojego domu o 1km i w połowie drogi zrobiło mi się ciemno przed oczami potem jak się okazało zemdlałam i uderzyłam czołowo w drzewo na szczęście nic się nie stało po tym wszystkim nikt mi nie zabrał prawka tylko kazano mi iść do lekarza do Sosnowca i tam mi wstrzymali na okres 2lat a dopiero potem pani prezydent mi zabrała moje prawko i się okazuje że teraz będę musiała na nowo robić egzamin . Czy ona miała prawo mi zabrać czy miała mi tez tak jak lekarze wstrzymać.

 2. Szanowna Pani Weroniko

  Abym mógł Pani udzielić szczegółowej porady prawnej muszę poznać więcej szczegółów dotyczących Pani sprawy (przede wszystkim na jakiej podstawie prezydent zatrzymał Pani prawo jazdy, co orzekł lekarz, kiedy nabyła Pani uprawnienia do kierowania pojazdami, itd.), w związku z czym zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić na 697248428.

  Pozdrawiam

 3. Witam,

  Na wstępie dodam iż uczestniczyłem w wypadku samochodowym, winą policja obarczyła innego kierowcę. Tuż po zdarzeniu na miejscu zjawiła się laweta, jako z braku innych opcji zdecydowałem się na nią. W siedzibie firmy zaproponowano mi bym sprawę załatwiania pokrycia szkód z OC zostawił właśnie tej firmie, która w dodatku jest tez wypożyczalnią samochodową.
  Chciałbym zapytać o kwestie pośredników w załatwianiu takich spraw, jak Pan widzi uczciwość takich firm, niby nie miałem przesłanek do obaw ale tez pierwszy raz zdarzyła mi się taka sytuacja z wypadkiem nie z mojej winy i co z tym idzie załatwianie takich spraw z ubezpieczalnią, w dodatku nie osobiście.

  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Kamilu

   Pozwoli Pan, że nie będę wypowiadał się publicznie na temat tego rodzaju praktyk. Niemniej decyzja co do skorzystania z usług “pośrednictwa” wspomnianej przez Pana firmy należy do Pana, dlatego proszę przed podpisaniem jakiekolwiek umowy dokładnie ją przeczytać i przede wszystkim dowiedzieć się ile faktycznie wynosi prowizja za “pomoc” w pokryciu szkód z OC, które zasadniczo pokrzywdzonemu wypłacane są automatycznie. Tylko proszę mieć na uwadze, że do momentu prawomocnego stwierdzenia sprawy wypadku (czyli winnego) ubezpieczyciel prawdopodobnie będzie wstrzymywał się z wypłatą OC, dlatego proszę pilnować tej sprawy i w razie potrzeby wstąpić do postępowania jako np. oskarżyciel posiłkowy, aby należycie chronić swoich praw.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.