Czy jest możliwe skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów?

Wszystko zależy od przyczyny zakazu prowadzenia. Przyjrzeliśmy się kilku przypadkom i wprowadziliśmy pomocne rozróżnienie.

Skrócenie zakazu w przypadku jazdy po alkoholu

W przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu istnieje możliwość jego skrócenia co do zasady na podstawie art. 182a kodeksu karnego wykonawczego. Aby z tej możliwości skorzystać należy złożyć odpowiednio umotywowany wniosek do sądu, który orzekł zakaz prowadzenia pojazdów. Oprócz dobrze umotywowanego wniosku muszą także zostać spełnione następującą warunki:

 1. Upływ połowy okresu, na który orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów;
 2. Pozytywna prognoza kryminologiczna co do tego, że prowadzenie przez skazanego pojazdu w przyszłości nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Prognozę kryminologiczną wykonuje sąd, który ocenia postawę, właściwości i warunki osobiste skazanego oraz jego zachowanie podczas trwania zakazu prowadzenia pojazdów.

Po spełnieniu przedstawionych powyżej warunków sąd może wydać postanowienie o zmianie zakresu zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego wobec skazanego w ten sposób, że ma on być wykonywany w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, tj. skazany może kierować tylko pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową, przez okres jaki pozostał mu do końca zakazu prowadzenia pojazdów. Blokada alkoholowa zakładana jest na koszt skazanego.

Sąd po wyrażeniu zgody na kierowanie pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową powinien także o tym fakcie powiadomić odpowiednie organy administracji, które po otrzymaniu informacji z sądu powinny wydać decyzję o przywróceniu uprawnień do kierowania pojazdami, po której wydaniu nastąpi odzyskanie prawa jazdy.

Ważne! zanim otrzymamy prawo jazdy niewykluczone, iż będzie trzeba przejść odpowiednie badania psychologiczne, lekarskie, przejść kurs reedukacyjny lub nawet zdać egzamin na prawo jazdy, jednakże czy takie obowiązki zostaną nałożone, zasadniczo będzie zależeć od przyczyn orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów oraz czasu jego trwania.

Skrócenie kary zakazu prowadzenia pojazdów w przypadku jazdy po narkotykach

W przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów za jazdę po narkotykach co do zasady nie ma możliwości jego skrócenia, ponieważ takiej możliwości nie przewidują kodeks karny oraz kodeks karny wykonawczy.

Czy można skrócić zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych po wypadku drogowym?

W przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów za spowodowanie wypadku drogowego, istnieje możliwość jego skrócenia co do zasady przy zastosowaniu instytucji wcześniejszego uznania środka karnego za wykonany uregulowanej w art. 84 kodeku karnego. Aby z tej instytucji skorzystać należy złożyć odpowiednio umotywowany wniosek do sądu, który orzekł zakaz prowadzenia pojazdów i tak jak w przypadku skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu, oprócz dobrze umotywowanego wniosku muszą być także spełnione dodatkowe, następująca warunki:

Upływ połowy okresu, na który orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów;

Wykonywanie zakazu prowadzenia pojazdów przynajmniej rok;

Przestrzeganie przez skazanego porządku prawnego.

Po spełnieniu przedstawionych powyżej warunków sąd może wydać postanowienie o uznaniu zakazu prowadzenia pojazdów za wykonany oraz powinien o tym fakcie powiadomić odpowiednie organy administracji, które po otrzymaniu informacji z sądu powinny wydać decyzję o przywróceniu uprawnień do kierowania pojazdami, po której wydaniu, nastąpi odzyskanie prawa jazdy.

W tym przypadku również – zanim otrzymamy z powrotem prawo jazdy, możliwe że będziemy musieli przejść odpowiednie badania, kurs reedukacyjny, bądź inne dodatkowe zadania, jakie postawi przed nami sąd.

Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów po kolizji drogowej

W przypadku orzeczenia zakaz prowadzenia pojazdów za spowodowanie kolizji drogowej, co do zasady nie ma możliwości skrócenia czasu trwania zakazu, ponieważ kodeks wykroczeń w ogóle nie przewiduje możliwości skracania trwania środków karnych do których należy zakaz prowadzenia pojazdów, jednakże mimo to warto złożyć takowy wniosek ponieważ niektóre sądy skracają zakaz prowadzenia pojazdów mimo braku w kodeksie wykroczeń przepisu umożliwiającego jego skrócenie.

Pomoc prawna – chęć skrócenia zakazu prowadzenia

Zakaz prowadzenia pojazdów jest jednym z najbardziej dotkliwych środków karnych, ponieważ ogranicza nasze możliwości swobodnego przemieszczenia się, co jest tym bardziej dotkliwe dla osób, których praca polega przede wszystkim na kierowaniu pojazdami mechanicznymi. A więc jego utrata niejednokrotnie wiąże się także z utratą pracy zarobkowej. Na szczęście są jednak możliwości na szybsze odzyskanie prawa jazdy w sytuacji orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.

Zatem jeśli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy prawnej skontaktuj się z nami.

108 thoughts on “Czy jest możliwe skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów?

 1. Witam serdecznie,

  W dniu dzisiejszym zostały mi zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości 110km/50. Chciałbym zapytać kiedy będę widniał w Cepiku 2.0. Czy jest to aktualizowane od razu przez policję i inna jednostka przy kontroli następnego dnia będzie widziała, ze nie mam uprawnień do prowadzenia pojazdu czy dopiero po wydaniu decyzji starosty ? Od wielu osób słyszałem, do tylko starosta może wpisać mnie do Cepiku i do czasu otrzymania pisma mogę prowadzić auto jedynie z możliwością otrzymania mandatu za brak dokumentu. Proszę o dokładna odpowiedz na to pytanie. Czy można się jakoś odwołać lub wnioskować o skrócenie kary ? Samochód to narzędzie mojej pracy, mam jeszcze inne dochody, ale jestem w trakcie otwierania firmy i duże kredyty do spłaty także brak możliwości prowadzenia auta aż przez trzy miesiące jest dla mnie bardzo dużym problem. W dodatku w domu mieszkam z 96letnim dziadkiem, którym się opiekuję i co kilka dni zawożę na różne zabiegi i wizyty do lekarza.

 2. Witam,
  Zatrzymano mi Prawi jazdy za przekroczenie prędkości 106 w terenie zabudowanym.
  Samochód służy mi do pracy, oraz wożenie dziecka do przedszkola.
  Czy można skrócić czas zatrzymania prawa jazdy ?

  1. Szanowny Panie Pawle

   Z wielką ochotą Panu pomogę, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 3. Witam,
  W dniu dzisiejszym zostały mi zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości 119km/50. Chciałbym zapytać kiedy będę widniał w Cepiku l. Czy jest to aktualizowane od razu przez policję i inna jednostka przy kontroli następnego dnia będzie widziała, ze nie mam uprawnień do prowadzenia pojazdu czy dopiero po wydaniu decyzji starosty ? Policjant również nie pokazał mi nagrania z wideorejestratora również na mandacie karnyn jest napisana inna miejscowość niż na pokwitowaniu tak samo inne pieczątki?. Jestem kierowcą zawodowym i jedyne źródło mojego utrzymania jest praca kierowcy na dzień dzisiejszy mogę zostać zwolniony.Czy można się jakoś odwołać lub wnioskować o skrócenie kary ?Proszę o dokładna odpowiedz na to pytanie.
  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Sebastianie

   1. Do kilku, kilkunastu dni, może Pan, ale nie musi widnieć w CEKu;

   2. Może być przez jednostkę policji, która Pana zatrzymała oraz może być przez organ administracyjny, który wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy;

   3. Oczywiście, że można próbować, jednakże aby udzielić Panu szczegółowych informacji w tym zakresie, potrzebuję od Pana dodatkowych wiadomości, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 4. witam
  rok temu 29.04 miałem wypadek prawdopodobnie jadąc scigaczem nie posiadajac uprawnien
  jakas ukrainka wymusiła pierwszenstwo wchodząc na jezdnie wpadłem w poślizg chciałem ją prawdopodobnie ominąć w wyniku czego sam sie zawinąłem na znaku drogowym i w wyniku odniesionych licznych obrazen ciała i półrocznym pobycie w szpitalu poruszam się niestety na wozku
  z wypadku nic nie pamietam to co napisałem dowiedziałem sie od najbliższych
  poszedłem na samo ukaranie gdyz będąc w szpitalu zkładałem zezniania ze nic nie pamietam i ze to nie ja jechałem motorem po powrocie ze szpitala odwiedziła mnie dzielnicowa i zakręciła mnie ze jesli wezeme to na siebie dostanę mandat w wysokosciu 300 zł za brak uprawnien mowie skoro tak ma byc okej nie chce miec problemow zadnych wszystko ładnie ale z sadu dostałem kare grzywny w wysokosciu 1200 zzl i zakaz sadowy na dwa lata
  samochod jest mi teraz niezbędny i potrzebny do codziennego zycia czy mogę jakos skrocic ten czas zakazu ? prosze o pomoc z góry dziękuje

  1. Szanowny Panie Michale

   1. Aby udzielić Panu szczegółowych informacji w tym zakresie, potrzebuję od Pana dodatkowych wiadomości, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428;

   2. Natomiast już teraz mogę Panu napisać, iż jeżeli wyrok nie jest prawomocny to jeszcze można spróbować się od niego odwołać, natomiast jeżeli niestety jest prawomocny, to raczej niestety pozostaje wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, który będzie można złożyć do do zasady po upływie połowy okresu kary, ale czy to są jedyne rozwiązania, patrz. pkt. 1.

   Pozdrawiam

 5. Witam serdecznie. Moja sytuacja jest dość nietypowa. Mianowicie prowadziłem samochód będąc pod wpływem środków odurzających. Sytuacja miała miejsce w styczniu 2018 roku. Sąd zasięgnął opinii biegłych psychiatrów, którzy stwierdzili u mnie niepoczytalność. Postępowanie zostało umorzone, a jako środek zabezpieczający orzeknięto umieszczenie mnie na detencji psychiatrycznej oraz dodatkowy środek zabezpieczający w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, oczywiście bez podania terminu, do jakiego zakaz miałby obowiązywać. Orzeczenie stało się prawomocne z dniem 10.06.2019r. Moje pytanie brzmi, w jaki sposób w moim przypadku mogę odzyskać prawo jazdy jak najszybciej po opuszczeniu zakładu psychiatrycznego i jak wyglądają procedury wychodzenia obronną ręką z takiej sytuacji. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Szanowny Panie Przemysławie

   A na pewno w wyroku nie został podany termin do którego trwa zakaz prowadzenia pojazdów? Jakby mógł Pan to sprawdzić, ponieważ ta informacja jest mi niezbędna do udzielenia Panu szczegółowej porady prawnej.

   Pozdrawiam

   1. Nie został. Ten zakaz uchyla się w momencie, gdy ustaną przyczyny jego nałożenia. To jest zakaz w formie środka zabezpieczającego. Pozdrawiam

    1. Szanowny Panie Przemysławie

     A będzie Pan tak uprzejmy przesłać skan/zdjęci tego wyroku droga mailową (legalnajazda@gmail.com)?, wstępnie wiem jak Panu doradzić, jednak chciałbym zobaczyć ten wyrok, aby usunąć pewne wątpliwości.

     Pozdrawiam

     1. Dziękuję za zainteresowanie. Zrobię to, jak tylko sam otrzymam korespondencję z tym wyrokiem. Powinna przyjść na dniach. Pozdrawiam

    2. Szanowny Panie Przemysławie

     W takim razie jak Pan go otrzyma, proszę o przesłanie jego skanu/zdjęcia.

     Pozdrawiam

 6. Witam moja sprawa miewa się następująco przekroczyłem liczbę 24 punktów karnych nie poszedłem na egzamin kontrolny po upływie 6 miesięcy od zatrzymania mojego prawa jazdy starosta cofnął mi uprawnienia do prowadzenia pojazdów i zostałem złapany przez policję do kontroli policja wystosowała wniosek do sądu i wyrokiem sądu zostałem skazany na 6 miesięcy prac publicznych i 2 lata zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych !

   1. Czy jest jakaś możliwość żeby ten zakaz skrócić ? Czy w takim przypadku muszę czekać te 2 lata.

    1. Szanowny Panie Piotrze

     Co do zasady można skrócić zakaz prowadzenia pojazdów po upływie połowy jego okresu i jeżeli był wykonywany co najmniej rok, a więc w Pana przypadku, nie widzę większych przeszkód, aby po roku czasu starać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów.

     Pozdrawiam

 7. Panie Sławomirze czy po kolizji jak sprawa jest skierowana do sadu przez policje to czy rozprawa ta na ktorej ogloszony jest ew. wyrok odbywa sie z obecnością stron czy poprostu zapada wyrok i strony dowiadują sie pisemnie o rozstrzygnięciu? Chodzi mi o to czy bede mial szansę osobiście przedstawic swoje racje na rozprawie?

  1. Szanowny Panie Grzegorzu

   Jeżeli mamy do czynienia z wykroczeniem, to prawie zawsze najpierw jest wydawany wyrok nakazowy bez udziału stron od którego będzie mógł Pan złożyć sprzeciw w terminie 7 dni od daty jego otrzymania. Po złożeniu sprzeciwu Sąd wyznaczy termin rozprawy o którym powinien Pan zostać powiadomiony i na którym będzie mógł Pan przedstawić wszelkie swoje twierdzenia.

   Pozdrawiam

  2. Witam czy jest możliwość skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów po alkoholu na 3 lata? Jeśli tak to w jaki sposób to należy zrobić?

   1. Szanowna Pani Patrycjo

    1. Jak najbardziej, po upływie połowy okresu zakazu prowadzenia pojazdów, należy złożyć do sądu, który wydawał wyrok w pierwszej instancji wniosek o zmianę orzeczonego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych poprzez orzeczenie dalszego wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, czyli wniosek o tzw. blokadę alkoholową. Po wyrażenia zgody przez Sąd, trzeba będzie również zdać egzamin na prawo jazdy, ponieważ okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych trwał dłużej niż 1 rok;

    2. W razie dalszych pytań lub chęci skorzystania z naszej pomocy, zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428;

    Pozdrawiam

 8. Witam mam do Pana pytanie czy mogę złożyć wniosek do sądu o zakończenie zakazu prowadzenia pojazdów? A mianowicie w marcu 2017r. Poddano mnie kontroli trzeźwości tz. Trzeźwy poranek nie miałem prawa jazdy i pomiar wykazała 0.30 w wydychanym powietrzu po ponownym badaniu po uplywie 15min. Spadło do 0.19. Poddalem się dobrowolnie karze, i zostało to zakwalifikowane jako przestępstwo. Otrzymałem wyrok zakazu prowadzenia pojazdów do 2020r. Więc chciał bym złożyć taki wniosek o wcześniejszym zakończeniu kary ponieważ prawo jazdy potrzebne jest mi do pracy. Dodam że nie mam konfliktów z prawem i przed zdarzeniem również nie miałem. Jakbym miał sformułować takie pismo i co powinno zawierać? Oczywiście gdyby było to możliwe. Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Szanowny Panie Krystianie

   1. Oczywiście, że tak, tylko proszę taki wniosek dobrze umotywować, a także dobrze by było, gdyby przed złożeniem takiego wniosku przeszedł Pan pozytywnie badania psychologiczne, lekarskie oraz kurs reedukacyjny;

   2. W razie dalszych pytań proszę kontaktować się telefonicznie pod numer 697248428 lub proszę wypełnić formularz poprzez kliknięcie na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt”.

   Pozdrawiam

 9. Witam miesiąc temu miałam wypadek samochodowy kierowałam autem mojego kolegi wjechałem w bramę niestety nie dogadam się z panią który wjechałam w bramę i zadzwoniła na policję Dodam też że byłam pijana i nie mam jeszcze uprawnień byłam w trakcie prawa jazdy dostałam obligatoryjnie 5000 5000 i zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata Chciałabym to jakoś skrócić ponieważ bardzo się cieszyłam z tego mojego prawa jazdy też zaczęłam je robić i jest mi ono mega potrzebne do funkcjonowania teraz w życiu ponieważ poszłam do pracy Czy może mi pan coś doradzić co najlepiej zrobić w tej sytuacji

  1. Szanowna Pani Paulo

   Oczywiście, jednakże, aby udzielić Pani precyzyjnej porady prawnej, potrzebuję od Pani dodatkowych wiadomości, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 10. witam czy jest mozliwosc skrocenia zakazu prowadzenia pojazdu po amfetaminie zakaz na 3 lata dziekuhe za odpowiedz pozdrawiam

 11. Witam, od dnia 14.11.2018 biegnie okres 2 lat zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, który otrzymałem za spowodowanie wypadku w czerwcu 2016 roku. Wymierzona kare odbywam bez zarzutu , kare grzywny i inne świadczenia pieniężne powstałe podczas postępowania zapłaciłem. Wcześniej miałem zabrane prawo jazdy na okres jednego roku od sierpnia 2014 do sierpnia 2015 za jazdę w stanie nietrzeźwości , kare ograniczenia wolności odbyłem, czy wobec tego że wcześniej prawo jazdy były już zabrane istnieje szansa że sąd zgodzi się na skrócenie zakazu ? Proszę o informacje z Punktu widzenia Pańskiego doświadczenia jak często sad zgadza się na skrócenie zakazu ?

 12. Witam, od dnia 10.10.2018 weszla w zycie kara o zakazie prowadzenia pojazdow na okres 3 lat oprocz tego kary pieniezne jak i prace spoleczne za jazde bez uprawnien pod wplywem alkoholu(co prawda nie wiele przekroczylem dopuszczalny prog alko. We krwi no ale jednak). Wszystkie swiadczenia sa zaplacone i prace rowniez skonczone. Zostalo mi 2 lata zakazu a bardzo chcialbym zrobic prawo jazdy szybciej. Czy jest jakakolwiek szansa na skrocenie kary w moim przypadku? Czekam na odpowiedz i pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Karolu

   1. Oczywiście, że tak, tylko musi Pan poczekać do połowy okresu kary, aby złożyć dobrze umotywowany wniosek do sądu, który wydał wyrok, wskazane byłoby również, gdyby przed złożeniem takiego wniosku przeszedł Pan pozytywnie badania psychologiczne, lekarskie oraz kurs reedukacyjny;

   2. W razie dalszych pytań proszę kontaktować się telefonicznie pod numer 697248428 lub proszę wypełnić formularz poprzez kliknięcie na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”.

   Pozdrawiam

 13. Witam serdecznie,moja sytuacja na chwilę obecną wygląda następująco, w 2017 dostałem zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata, posiadałem prawo jazdy zawodowe B C CE ( to bardzo ważne) w kwietniu tego roku odzyskałem prawo jazdy kat B sad przychylił się do wniosku o skrócenie o połowę orzeczonego zakazu, przez ten okres czasu zdałem egzaminy na C i CE zrobiłem niezbędne badania i kurs potrzebne do prawa jazdy zawodowego. Niestety w Starostwie powstał problem przy wysłaniu wniosku o wymianę prawa jazdy na zawodowe, system nie chce puścić pani twierdzi że skoro mam zakaz na B to nie mogę ubiegać się o resztę to jakiś bezsens blokada alkoholowa dotyczy wszystkich kategorii, co mogę zrobić w takim przypadku?

 14. Dodam dla ścisłości że zakaz prowadzenia pojazdów nie wyposażonych w blokadę alkoholową mam do 22.05.2020

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   Jakby mógł Pan tylko doprecyzować czy zakaz prowadzenia pojazdów był na wszystkie kategorie czy na poszczególne oraz na jakie kategorie uzyskał Pan blokadę alkoholową.

   Pozdrawiam

 15. Witam
  Otrzymałem zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata za jazde pod wpływem amfetaminy.Czy jest możliwość odwołania się po upływie połowy czasu? Czy musze odczekać 3 lata?

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   Co do zasady w tego rodzaju przypadkach (jazda pod wpływem środków odurzających), nie ma możliwości skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów, jednakże z doświadczenia wiem, iż często przepisy jedno, a sądy drugie, dlatego zalecam spróbować napisać stosowny wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów po upływie połowy okres zakazu.

   Pozdrawiam

 16. Witam Serdecznie
  Zatrzymano mi prawo jazdy na okres 6 miesięcy, minęło 3 miesiącu zakazu, czy mam jakieś szanse na szybsze odzyskanie? Zabrano mi za uderzenie auta na parkingu i ucieczkę z miejsca zdarzenia, ponieważ miałem prawo jazdy 4 miesiące zabrano mi je, otrzymam jakąś pomoc

  1. Szanowny Panie Włoszek

   Aby udzielić Panu precyzyjnej porady prawnej, potrzebuję od Pana dodatkowych wiadomości, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

   1. Wita dostałem zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na półtora roku za jazdę po marihuanie czy mogę prosić sąd o skrócenie zakazu, prawo jazdy jest mi niezbędne do pracy.

    1. Szanowny Panie Patryku

     Co do zasady za jazdę pod wpływem środków odurzających przepisy nie przewidują możliwości skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów, jednakże i tak zalecam stosowny wniosek napisać, mając na uwadze, iż czasami zdarza się, że przepisy jedno, a sądy drugie, a dodatkowo, jak Pan taki wniosek napisze i złoży to tak naprawdę nic Pan nie traci, a tylko może Pan zyskać.

     Pozdrawiam

     1. Witam a czy Pan podjął by się napisania takiego wniosku w moim imieniu, czy musi być to mecenas który prowadził moją sprawę.?

    2. Szanowny Panie Patryku

     Jak będzie Pana taka wola, oczywiście mogę pomóc Panu sporządzić stosowny wniosek.

     Pozdrawiam

 17. witam,
  A co w sytuacji gdy osoba została zatrzymana 2-krotnie bez uprawnień, które wcześniej utraciła na okres 4-lat (jazda pod wpływem alkoholu)? 4 letni zakaz skończył się w 06.2018r. 2-krotne zatrzymanie miało miejsce między sądowym zakazami prowadzenia pojazdów. Aktualnie osoba posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów 25.06.2019-25.06.2020 i 08.11.2019-08.11.2020 czy wobec tego można skrócić ten okres? Czy wyroki się nie sumuja i muszą być zrealizowane do końca?

  1. Szanowna Pani Zainteresowana

   Mając na uwadze ilość informacji, aby udzielić Pani precyzyjnej porady prawnej, potrzebuję od Pani dodatkowych wiadomości, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 18. Szanowny panie Sławomirze
  Zwracam się do pana z prośba o pomoc i podpowiedz

  Ostatniego czasu syn wracaj z zakupów z dwoma koleżankami samochodem zmieniając pas ruchu wpadł w niekontrolowany poślizg (nie przekraczając prędkości w terenie zabudowanym),jednakże chciałbym nadmienić ze warunki atmosferyczne były nie niesprzyjające które przyczyniły się do poślizgu i niekontrolowanego wjazdu poza os jezdni(pas zieleni).Jednakże wiem ze przyczynił się do złamania przepisu Art. 86. § 1 kw.
  Do czasu przyjechania policji nie stwierdzono żadnego złamania przepisu(przekroczenia prędkości oraz badania trzeźwości).
  Będąc na komisariacie zostaliśmy uświadomieni ze grozi synowi zakaz prowadzanie pojazdów mechanicznych na okres 13 miesięcy i kwota 1000 zł
  Nadmieniam ze okres posiadania prawo jazdy syna jest 6 miesięczny,nie jest osoba karana jednakże jest nadal uczniem .
  Czy jest możliwość odbycia mniejszego wymiaru kary na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

 19. Witam we wrzesniu 2017 roku zostalo odebrane mi prawo jazdy na okres 4 lat oraz wyrok 4 miesiace w zawieszeniu na 4 lata za prowadzenie auta pod wplywem alkoholu i nie zatrzymanie sie do kontroli minelo juz ponad dwa i pol roku od tamtego momentu czy jest mozlwiosc skrocenia tego zakazu . Sytuacja jest taka ze zona sie rozstalem wiec koszty zycia zwrosly a wczsniej pracowalem jako kierowca i chcialbym wrocic do takiej pracy . Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Witku

   1. Jak najbardziej istnieje szansa skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów, jeżeli od daty zdarzenia nie wszedł Pan w konflikt z prawem. Zaznaczam jednak, iż wniosek o skrócenie zakazu powinien zostać odpowiednio umotywowany;

   2. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 20. Witam serdecznie.
  Nasz problem wygląda następująco. Mąż został zatrzymany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości 0.36 potem trzy badania malejąco.
  Zostało zatrzymane mu prawo jazdy,a jest kierowcą zawodowym, zabrano mu wszystkie kategorie.
  Prokuratura wnosi o warunkowe umorzenie postępowania, ale wnosi również o rok próby, karę grzywny i zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres roku. Mamy jeszcze 3 dni na złożenie wniosków dowodowych.
  Adwokat twierdzi że i tak powinniśmy się cieszyć i nic więcej nie da się zrobić.
  Moje pytanie brzmi. Czy nie można uniknąć tego zakazu? Albo prosić o np półroczny zakaz? No i czy konieczne jest zabranie wszystkich kategori.
  Proszę o pilną odpowiedź

  1. Szanowna Pani Aneto

   Uniknąć całkowicie zakazu będzie bardzo ciężko i tak samo półroczny zakaz prowadzenia pojazdów. Oczywiście, warunkowe umorzenie postępowania z rocznym zakazem prowadzenia pojazdów jest bardzo korzystne, niemniej rozumiem, iż zależy Państwu także na kategoriach „zawodowych”. W takiej sytuacji, albo pozostają dalsze prowadzenie negocjacji z prokuratorem, albo nie zgodzenie się na jego warunki i walka przed sądem o kategorie. Zaznaczam jednak, aby działać bardzo ostrożnie i nie przesadzać w drugą stronę, tym bardziej, iż czasami lepsze jest wrogiem dobrego.

   Pozdrawiam

 21. Witam,mam orzeczony wyrok zakazu prowadzenia pojazdu na 3 lata ,wyrok uprawomocnił się w kwietniu 2018 roku, wykroczenie, potrącenie nieumyślne na pasach, trzeźwość! W związku z odwołaniem się i cofnięciem terminu zawitego wszystko trwało w czasie ale z negatywnym skutkuem, wyrok podtrzymany, dopiero wczoraj tj 17 lutego przyszła informacja o zwrocie prawa jazdy do urzędu komunikacji ,czy zakaz biegnie od uprawomocnienia czy od dnia oddania prawa jazdy i kiedy szanse ba skrócenie zakazu?Pozdrawiam Anna

  1. Szanowna Pani Anno,

   kwestia rozpoczęcia biegu terminu zakazu prowadzenia pojazdów powinna wynikać bezpośrednio z wydanego w Pani sprawie wyroku. Jeżeli prawo jazdy zostało Pani zatrzymane na miejscu zdarzenia to w istocie od tego terminu powinien być liczony zakaz, jednakże powinno to znaleźć odzwierciedlenie w wyroku w którym Sąd powinien zaliczyć na poczet orzeczonego środka karnego okres faktycznego wykonywania zakazu. Jeżeli takiego orzeczenia nie ma w wyroku należy podjąć kroki celem uzupełnienia w tym zakresie wyroku lub jego wykładni.

   Jeżeli chodzi o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów to niestety kodeks wykroczeń (a z Pani komentarza wynika, że odpowiadała Pani za wykroczenie) nie przewiduje instytucji podobnej do art. 84 kodeksu karnego. Tym samym w Pani przypadku nie ma możliwości skrócenia orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów

   Pozdrawiam

 22. Witam, czy można prosić o podstawę prawną, która upoważnia starostę bądź komendanta do skrócenia zakazu prowadzenia pojazdu?

  1. Pani Paulo,

   jeżeli chodzi o jazdę pod wpływem alkoholu podstawą do skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów (a właściwie zmiany sposobu jego wykonywania) jest art. 182a Kodeksu Karnego Wykonawczego, co zostało podane na wstępie artykułu. Na tej podstawie to Sąd zmienia sposób wykonywania środka karnego, a nie Komendant czy Starosta.

   Pozdrawiam

 23. Witam,
  Zostało mi przez Policję (wideorejestrator w BMW) zatrzymane prawo jazdy na okres 3 m-cy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h i otrzymałem z urzędu miasta zawiadomienie o wszczęciu postępowania w tej sprawie. Nie minęło jeszcze 7 dni od daty otrzymania tego zawiadomienia. Prawo jazdy zostało zatrzymane za przekroczenie prędkości na odcinku ok. 200-300m, wcześniej i później jechałem takiego przekroczenia nie było. Radiowóz nie jechał za mną stałą prędkością na co zwróciłem uwagę policjantom, a przekroczenie było chwilowe spowodowane bardzo ważnym telefonem ze sprawą rodzinną, o czym też powiedziałem policjantom, powiedziałem im też o wyższej konieczności. Policjanci zachowywali się OK ale prawo jazdy zostało mi jednak zatrzymane. odcinek na którym przekroczyłem prędkość to odcinek drogi szybkiego ruchu bez żadnych skrzyżowań, 2 pasy ruchu w jedną stronę ograniczone ekranami dźwiękoszczelnymi Nie zostałem ukarany żadnym mandatem, otrzymałem jedynie pouczenie. Czy jest możliwe skrócenie okresu zatrzymania tego prawa jazdy lub jego zwrot? Wykonywanie mobilnej pracy niestety nie była argumentem… Z góry dziekuję za odpowiedź

  1. Szanowny Panie Dariuszu

   Mam nadzieję, że szczegółowo omówiłem zagadnienie drogą telefoniczną.

   Pozdrawiam

   1. tak, oczywiście – dziękuję bardzo jeszcze raz. Robicie Panowie kawał dobrej roboty!
    Dam znać jak się sprawa potoczy dalej 🙂

   2. Po zapoznaniu się z dokumentacją otrzymaną przez UM od Policji okazało się, że to jest tylko jedna strona z ogólnymi danymi. Szczegóły napiszę na maila ale może komuś się przyda i trochę ogólniejsza informacja 🙂
    Pani Inspektor w Urzędzie Miasta twierdzi, że:
    1. Co by się nie działo ona i tak musi przygotować decyzję o „zatrzymaniu prawa jazdy” i NIE MA możliwości wydania decyzji o odstąpieniu od zatrzymania prawa jazdy czyli faktycznie NIE ZATRZYMANIA prawa jazdy. Twierdzi też, że złożenie żadnego wyjaśnienia niczego nie wniesie bo nie widzi podstawy prawnej do odstąpienia od zatrzymania. Ewentualnie się mogę od tej decyzji odwołać do SKO, a to oczywiście będzie trwało, z jej doświadczenia nawet dłużej niż sam okres 3 m-cy.
    2. W praktyce więc biorąc pod uwagę czas trwania procedur i terminy wydawania decyzji/orzeczeń możliwość odwołania się jest całkowicie martwym przepisem. Nie mam jeszcze decyzji a już minęło 3 tyg, zanim ją dostane minie kolejne 2 tyg, jak się odwołam to SKO ma 30 dni (teoretycznie). W praktyce zyskam może 2 tyg. 🙁
    3. Pani Inspektor twierdzi także, że po raz pierwszy od czasu obowiązywania przepisów trafił jej się klient, któremu zatrzymano prawo jazdy ale nie wręczono mandatu karnego/punktów. Miałem wrażenie, że mi nie wierzy mimo, że w dokumencie z Policji nic nie było o mandacie karnym.
    PYTANIE: czy jest możliwość wydania decyzji przez UM o nie zatrzymaniu prawa jazdy, a jeśli tak to na jakiej podstawie? (par.??) Może trzeba urzędowi taką możliwość podpowiedzieć…. 😉 Chętnie to zrobię! 🙂

    1. Szanowny Panie Dariuszu

     1. W takim razie poznał Pan stanowisko organu administracyjnego, który rozpatruje Pana sprawę, natomiast jak wcześniej Panu przekazałem, jak najbardziej organ ma możliwość umorzenia postępowanie, co potwierdzają publikowane przez nas decyzje organów administracyjnych. Dodatkowo zaleciłem Panu już teraz sporządzenie stosownych wyjaśnień i nie czekać na wydanie decyzji. Jeżeli będzie Pan czekał na wydanie decyzji, a później będzie chciał się Pan od niej odwołać, to czas rozpatrywania sprawy może ulec wydłużeniu, a tak wstępną decyzję co do sytuacji otrzyma Pan w miarę szybko;

     2. To zależy od szybkości działania policji, organów administracyjnych, itd. + patrz pkt. 1;

     3. Organ nie wydaje decyzji o niezatrzymywaniu prawa jazdy, tylko decyzję o umorzeniu postępowania lub decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące. Po raz kolejny Panu przypominam, iż w Pana sytuacji można spróbować powołać się na stan wyższej konieczności, którą to okoliczność, pozwalającą na umorzenie postępowania przewiduje art. 102 ust. 1aa Ustawy prawo o ruchu drogowym.

     Pozdrawiam

 24. dziękuję jeszcze raz za odpowiedź – co do zasady oczywiście zrozumiałem, że najlepiej to zrobić wszystko teraz i tak jak Pan radził zostawiłem pismo (mam potwierdzenie), że się ustosunkuję do przedstawionych dokumentów w terminie 7 dni.
  Pewnie przez dużą ilość informacji jakoś nie zarejestrowałem w trakcie naszej rozmowy kwestii możliwości umorzenia postępowania ale rzeczywiście to chyba najlepsza droga. Niestety obawiam się, że taka „zdolność decyzyjna” przekracza możliwości urzędu bo ewidentnie widziałem opór materii u Pani Inspektor, ona „zawsze” wydaje decyzję o zatrzymaniu i nie miała innego przypadku a wiadomo jak to jest jak ktoś się usiłuje „wyłamać” z procedury – ot taka proza życia! Będę na pewno próbował 🙂

 25. Witam wczoraj trafiło mnie nieoznakowane auto z videorejestratorem na terenie zabudowanym 103/50 czy jest jakaś możliwość skrócenia tej3 miesięcznej przerwy w jeździe. Dodam że jeżdżę zawodowo jako kierowca ciężarówki i przez zamyslenie taka sytuacja .pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Marcinie,

   przy zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h nie ma możliwości „skrócenia” tak jak przy zakazie prowadzenia pojazdów orzekanym przez Sąd. Natomiast z tego co Pan pisze w tym przypadku może Pan walczyć o umorzenie postępowania przez Starostę.

   W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 26. Witam.
  Mam pytanie czy w wypadku warunkowego umorzenia postepowania i orzeczenia 2 letniego zakazu prowadzenia pojazdów można po roku wystąpic do sadu I instancji o blokadę alkoholowa a jesli tak to czy trzeba później zdawać na prawo jazdy?
  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Tomaszu,

   jak najbardziej jest możliwość tylko przede wszystkim musi upłynąć co najmniej połowa okresu wykonywania orzeczonego środka karnego oraz należy spełnić szereg innych kwestii. Jednak co najistotniejsze należy złożyć odpowiednio umotywowany wniosek do Sądu, gdyż blokada alkoholowa nie jest przez Sąd przyznawana „z automatu”.

   W przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów powyżej 1 roku należy ponownie zdać egzamin na prawo jazdy oraz wykonać inne formalności administracyjne.

   W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

   1. Dziękuję za odpowiedź.
    A jeśli wniosę o uznanie za wykonany srodek karny zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego na 2 lata po upływie roku i sąd się przychyli to chyba już nie muszę zdawać egzaminy?
    Pozdrawiam.

    1. Szanowny Panie Tomaszu

     Co do zasady będzie musiał Pan go zdać, ponieważ zakaz nadal obowiązuje, zmienia się tylko forma jego wykonywania, tym bardziej, iż formalnie musi upłynąć rok, aby taką blokadę uzyskać.

     Pozdrawiam

 27. Witam, mężowi zabrano prawo jazdy prawdopodobnie na 6 mies. po tym jak chcąc przeparkowac samochód ok 300 m złapała go policja. Wydmuchał wtedy 0.24 promila, potem jak go wzięli na komisariat miał 0.18. Zostało to zakwalifikowane jako wykroczenie. Później po wezwaniu na przesłuchanie przyznał się do winy i okazał skruchę. Dokumenty zostały przesłane do sądu i czeka na wyrok. Czy jest szansa żeby szybciej oddali mu prawo jazdy ?

  1. Szanowna Pani Paulino,

   co do zasady nie widzę formalnych przeciwwskazań do ubiegania się o zmianę sposobu wykonywania środka karnego i wprowadzenie tzw. blokady alkoholowej. Jednakże należy wskazać, że o blokadę alkoholową można starać się dopiero po uprawomocnieniu się wyroku skazującego lub warunkowo umarzającego postępowanie i pojawia się kwestia, czy zanim dojdzie do uprawomocnienia przypadkiem nie minie już 6 miesięcy wykonywania tego środka.

   W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 28. Witam czy do osoby w której sad zastosował 1,5 do 2 lat zakazu prowadzenia pojazdów, po połowie odbytej kary zmieni orzeczenie zeby było z blokadą alkocholowa to po 1,5 roku mogłbym odzyskac prawo jazdy po 9 miesiącach a przy 2 latach po roku albo równo rok czy jak w tych dwóch sytuacjach nie przekroczyłbym bym roku to mogłbym odzyskac prawo jazdy bez egzaminu kontrolnego gdzie zakaz nie moze przekraczać roku a tu w dwuch sytuacjach blokada alkocholowa była by do roku i prawo jazdy zwrocone, jak to wygląda dziękuję za odpowiedż.

 29. Witam, zabrano mi prawo jazdy na 3 lata za prowadzenie pod wpływem marihuany. Wyrok jeszcze nie jest prawomocny, czy jest szansa o odwołanie się do sądu aby wyrok zmniejszyć. Czy sprawa jest z góry stracona. A po drugie czy po połowie odbytej kary mogę się odwoływać o odzyskanie prawa jazdy, mam mocne argumenty aby przedstawić sędziemu. Pozdrawiam Filip

  1. Szanowny Panie Filipie

   1. Jak najbardziej jest jeszcze szansa, aby odwołać się od wyroku i go podważyć, jednakże, aby to uczynić musi Pan w terminie 7 dni od daty jego publikacji wysłać wniosek o jego uzasadnienie do sądu, który go wydał, po jego otrzymaniu będzie mógł Pan sporządzić apelację;

   2. Co do zasady przepisy w tym konkretnym przypadku nie przewidują możliwości skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów, niemniej z doświadczenia wiem, że przepisy jedno, a sądy drugie dlatego jeżeli nie uda się Panu zmienić wyroku apelację, zalecam złożyć wniosek o skrócenie zakazu po upływie połowy jego okresu;

   3. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 30. Dzień Dobry,
  16.04. zatrzymano mi prawo jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości o 55 km w terenie zabudowanym. Funkcjonariusz Policji który dokonał zatrzymania wspomniał że można próbować w obecnej sytuacji w Polsce próbować wnioskować o skrócenie terminu do Starosty.
  Dojeżdżam do pracy samochodem, a w obecnej sytuacji musiał bym korzystać z komunikacji miejskiej co wiąże się ze zwiększeniem ryzyka zakażenia się wirusem. Prowadzenie samochodu jest mi również niezbędne w pracy – mam liczne delegacje w miejsca w które komunikacja zbiorowa nie dojeżdża. Dodam że od 4 lat nie miałem żadnego mandatu. Jak Państwa zdaniem należało by umotywować wniosek do starosty?

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   Aby udzielić Panu precyzyjnej porady prawnej, potrzebuję od Pana dodatkowych wiadomości, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 31. Witam. W 2018 nie zatrzymałem się do kontroli policji. Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów i detencje. Jednakże w wyroku nie jest podane do kiedy ten zakaz obowiązuje. Co mam zrobić aby odzyskać prawo jazdy. Zaznaczę że nie byłem pod wpływem środków odurzających ani alkoholu. Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Jarku

   1. Jeżeli sąd w wyroku nie skazał do kiedy zakaz prowadzenia obowiązuje to przyjmuje się, iż biegnie on od daty uprawomocnienia się wyroku;

   2. Natomiast, aby doradzić Pan jak odzyskać prawo jazdy, potrzebuję od Pana dodatkowych wiadomości, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 32. Dzień dobry.W grudniu 2015 roku przy rutynowej kontroli zostałem złapany na jeździe po alkoholu bez uprawnień. Sprawa do dziś jest na etapie w prokuraturze gdyż nie zostałem jeszcze przesłuchany ponieważ przebywam za granicą.Moje pytanie. Kiedy następuje w takich przypadkach przedawnienie lub czy mogę napisać do prokuratury o samoukaranie ( jaka kwota)? Aby móc zakończyć tą sprawę.

  1. Szanowny Panie Kopciuszek

   Aby wybrać dla Pana jak najlepszego rozwiązanie, potrzebuję od Pana dodatkowych wiadomości, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 33. Dzień dobry. W dniu dzisiejszym zostało mi zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości 117km/50. Proszę o dokładna odpowiedz na to pytanie. Czy można się jakoś odwołać lub wnioskować o skrócenie kary? Ponieważ jestem samotnie wychowującą matką, w trakcie szukania pracy i przy tak małym dziecku, auto jest niezbędne.

  1. Szanowna Pani Wercio

   Oczywiście, jednakże, aby wybrać dla Pani jak najlepsze rozwiązanie, potrzebuję od Pani dodatkowych wiadomości, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 34. Dzień dobry. Mam pytanie . Sąd orzekł wobec mnie warunkowe umorzenie postępowania za jazdę w stanie nietrzeźwości na 2 lata. W tym samym wyroku nałożył na mnie zakaz prowadzenia pojazdów na 2 lata. Po roku złożyłem wniosek o uznanie środka karnego za wykonany. Czy sąd rozpoznaje ten wniosek na rozprawie czy na posiedzeniu niejawnym? Nadmieniam że skuteczna okazała się apelacja ale wniosek złożyłem do Sadu rejonowego. Czy w razie nie przychylenia się do powyższego wniosku mam możliwość złożenia apelacji (zażalenia)?

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   Niestety, ale obawiam się, iż złożył Pan niewłaściwy wniosek, w Pana sytuacji powinien zostać złożony wniosek o blokadę alkoholową. Niemniej aktualnie, mając na uwadze sytuację związaną z covid – 19, sąd z reguły rozpoznaje takie wnioski na posiedzeniach niejawnych, bez udziału stron, ale oczywiście ostateczna decyzja czy wzywać strony czy nie, zależy od sądu. Oba wnioski co do zasady składa się do sądu, który wydał wyrok w pierwszej instancji. Oczywiście, w razie nie uwzględniani wniosku może Pan złożyć zażalenie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

   Pozdrawiam

 35. Dziękuje za odpowiedź. Co do blokady to zostało mi 9 miesięcy wiec patrząc na to z perspektywy czasu to za duże koszty i nie warto. Wniosłem ewentualnie o blokadę jednakże moim celem jest uznanie środka za wykonany. Opierałem się na postanowieniu Sądu Rejonowego w Złotoryji z dnia 12 września 2017 r.II KO 837/17.
  Pozdrawiam Tomasz

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   W takim razie na spokojnie proszę czekać na postanowienie z sądu, jeżeli ewentualnie wnosił Pan o blokadę alkoholową to być może będzie ono korzystne. Powodzenia!

   Pozdrawiam

 36. Dziękuje Panie Mecenasie.
  Nadmienię tylko że mam taki plan: jeśli uznają środek za wykonany to super, jeśli dadzą blokadę to nie skorzystam, ale zrobię badania i chce podejść do egzaminu wcześniej, żeby zaraz jak mi się skończy środek karny to mieć już zrobione prawo jazdy (zaoszczędzę miesiąc albo dwa).- nie wiem czy to tak działa, czy mogę wcześniej zdawać na prawo jazdy czy dopiero np. 1 dzień kiedy mi się skończy środek karny.
  W najgorszym wypadku zażalę do Okręgu. Zmienili na warunkowe to może zmienią też środek karny.
  Pozdrawiam.

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   Do egzaminu będzie mógł Pan podejść jak formalnie okres zakazu prowadzenia pojazdów zostanie uznany za wykonany lub zmieni się forma jego wykonywania np. poprzez założenie blokady alkoholowej. Niemniej powodzenia!

   Pozdrawiam

 37. Witam . Jechałem skuterem 50mm bez prawa jazdy pod wpływem alkoholu . Czy mogę pisać odwołanie po połowie kary . (Nie miałem wtedy prawka) ? Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Tomaszu

   Jeżeli chodzi Panu o blokadę alkoholową to tak, po połowie upływu okresu zakazu prowadzenia pojazdów, może Pan się starać o zmianę sposobu wykonywania środka karnego i o założenie blokady alkoholowej, nawet jeżeli wcześniej nie posiadał Pan uprawnień do kierowania pojazdami.

   Pozdrawiam

 38. Witam, 2 tygodnie temu miałem sprawę o jazdę pod wpływem alkoholu. Wyrok 3 lata…polowa kary już minęła lecz wyrok jeszcze nie jest prawomocny. Czy mogę już się ubiegać o zmianę środka karnego w postaci blokady alkoholowej?

  1. Szanowny Panie Adrianie

   Jak najbardziej, ale najpierw wyrok musi się uprawomocnić. Jak to nastąpi będzie mógł Pan złożyć do sądu, który wydał wyrok w którym został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów wniosek o „blokadę alkoholową”

   Pozdrawiam

 39. Dzień dobry. Miałem zabrane prawo jazdy za jazdę pod wpływem podobnym do alkoholu i dostałem wezwanie na badania lekarskie Czy można się odwoływać od badań lekarskich w, wojewódzkim medycynie pracy, gdy wyniki były zle oraz w jaki sposób?

 40. Witam moja sprawa miewa się następująco przekroczyłem liczbę 24 punktów karnych nie poszedłem na egzamin kontrolny. Nie mając uprawnień zostałem złapany przez policję do kontroli. Przy kontroli wyszło, ze nie mam uprawnienie do kierowania pojazdami. Policja sprawę skierowała do Żandarmerii Wojskowej, ponieważ jestem żołnierzem. Zostałem skazany na 9 miesięcy prac zwiazanych z jedenastka wojskowości i na rok zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych ! Moje pytanie, czy jest jaka kol wiek szansa skrócenia tego wyroku do prowadzenia pojazdami.

  1. Szanowny Panie Mateuszu

   Hipotetycznie jest taka możliwość, jednakże abym mógł Panu udzielić bardziej szczegółowych informacji potrzebuję od Pana dodatkowych wiadomości, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub 783031273.

   Pozdrawiam

 41. Witam Panie Sławomirze.
  Moja sprawa wygląda następująco: w styczniu tego roku zostało mi zatrzymane prawo jazdy za jazdę po alkoholu na 7lat. Zostało to oczywiście uznane jako przestępstwo. Dodam tylko że nie spowodowałem żadnej kolizji ani wypadku. Czy mam jakieś szanse na skrócenie wyroku po upływie połowy kary?

  1. Szanowny Panie Mariuszu,

   będzie Pan się mógł starać o zmianę formy wykonywania tego środka karnego na podstawie art. 182a Kodeksu karnego wykonawczego. Co do zasady jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów zostanie wykonany w połowie (w Pana przypadku po upływie 3,5 roku) będzie Pan mógł złożyć wniosek o wyrażenie przez Sąd zgody na umożliwienie prowadzenia pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową.

   Pozdrawiam

 42. Witam. Mam zakaz prowadzenia pojazdów na 4 lata prowadziłem pod wpływem alkoholu i spowodowałem delikatną stłuczkę. Czy mogę się starać o skrócenie zakazu?

  1. Szanowny Panie Vaxer

   1. Oczywiście, po upływie połowy okresu zakazu prowadzenia pojazdów, może Pan złożyć do sądu, który orzekł o zakazie prowadzenia pojazdów wniosek o blokadę alkoholową. W sytuacji jeżeli sąd wyrazi zgodę, będzie dodatkowo musiał Pan przejść egzamin na prawo jazdy, ponieważ zakaz prowadzenia pojazdów został orzeczony na okres dłuższy niż 1 rok. Nadto warto przed złożeniem wniosku lub w trakcie jego rozpatrywania przejść badania psychologiczne, lekarskie oraz kurs reedukacyjny zlecone przed wydział komunikacji;

   2. W razie dalszych pytań lub jeżeli chciałby Pan skorzystać z naszej pomocy w jakimkolwiek zakresie zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienie formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428 lub 783031273.

 43. Witam mam pytanie złapano mnie dwa razy za jazdę pod wpływem alkoholu nie uciekałem poddałem się dobrowolnie, nie zabrano mi prawa jazdy bo go nie miałem. Spłaciłem pierwszą grzywnę w wysokości 3,700 za drugą sprawę dostałem 10.000 zł która również spłaciłem i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Odbyłem karę 3-miesięcy dozoru elektronicznego. Ogólnie minęło 5 lat, nie pije od ponad 1,5 roku, sam zgłosiłem się na leczenie które można udokumentować razem z opinią. Czy jest szansa o skrócenie wyroku lub go zmieniono o jazdę np. z blokadą alkoholową, lub poruszaniem się chociaż skuterem mam możliwość pracy w innym mieście o lepszych zarobkach, utrzymuje jeszcze 4-osoby. Czy jakieś z tych argumentów mogły by trafić do sądu? Wiem człowiek był głupi ale teraz przy zmianie miejsca pracy nie kupię sobie czasu z dzieckiem. Dziękuję pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Zixon

   Jeżeli otrzymał Pan dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, to niestety, ale co do zasady o blokadę alkoholową, a w konsekwencji o wcześniejszą możliwość poruszaniam się pojazdami mechanicznymi będzie mógł Pan ubiegać się po upływie 10 lat od wydania wyroku w którym został orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo, jeżeli zakaz został orzeczony na wszystkie kategorie, to również nie może Pan poruszać się skuterami.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.