Czy jest możliwe skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów?

 

Wszystko zależy od przyczyny zakazu prowadzenia. Przyjrzeliśmy się kilku przypadkom i wprowadziliśmy pomocne rozróżnienie.

Skrócenie zakazu w przypadku jazdy po alkoholu

W przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu istnieje możliwość jego skrócenia co do zasady na podstawie art. 182a kodeksu karnego wykonawczego. Aby z tej możliwości skorzystać należy złożyć odpowiednio umotywowany wniosek do sądu, który orzekł zakaz prowadzenia pojazdów. Oprócz dobrze umotywowanego wniosku muszą także zostać spełnione następującą warunki:

 1. Upływ połowy okresu, na który orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów;
 2. Pozytywna prognoza kryminologiczna co do tego, że prowadzenie przez skazanego pojazdu w przyszłości nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Prognozę kryminologiczną wykonuje sąd, który ocenia postawę, właściwości i warunki osobiste skazanego oraz jego zachowanie podczas trwania zakazu prowadzenia pojazdów.

Po spełnieniu przedstawionych powyżej warunków sąd może wydać postanowienie o zmianie zakresu zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego wobec skazanego w ten sposób, że ma on być wykonywany w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, tj. skazany może kierować tylko pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową, przez okres jaki pozostał mu do końca zakazu prowadzenia pojazdów. Blokada alkoholowa zakładana jest na koszt skazanego.

Sąd po wyrażeniu zgody na kierowanie pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową powinien także o tym fakcie powiadomić odpowiednie organy administracji, które po otrzymaniu informacji z sądu powinny wydać decyzję o przywróceniu uprawnień do kierowania pojazdami, po której wydaniu nastąpi odzyskanie prawa jazdy.

Ważne! zanim otrzymamy prawo jazdy niewykluczone, iż będzie trzeba przejść odpowiednie badania psychologiczne, lekarskie, przejść kurs reedukacyjny lub nawet zdać egzamin na prawo jazdy, jednakże czy takie obowiązki zostaną nałożone, zasadniczo będzie zależeć od przyczyn orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów oraz czasu jego trwania.

Skrócenie kary zakazu prowadzenia pojazdów w przypadku jazdy po narkotykach

W przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów za jazdę po narkotykach co do zasady nie ma możliwości jego skrócenia, ponieważ takiej możliwości nie przewidują kodeks karny oraz kodeks karny wykonawczy.

Czy można skrócić zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych po wypadku drogowym?

W przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów za spowodowanie wypadku drogowego, istnieje możliwość jego skrócenia co do zasady przy zastosowaniu instytucji wcześniejszego uznania środka karnego za wykonany uregulowanej w art. 84 kodeku karnego. Aby z tej instytucji skorzystać należy złożyć odpowiednio umotywowany wniosek do sądu, który orzekł zakaz prowadzenia pojazdów i tak jak w przypadku skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu, oprócz dobrze umotywowanego wniosku muszą być także spełnione dodatkowe, następująca warunki:

Upływ połowy okresu, na który orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów;

Wykonywanie zakazu prowadzenia pojazdów przynajmniej rok;

Przestrzeganie przez skazanego porządku prawnego.

Po spełnieniu przedstawionych powyżej warunków sąd może wydać postanowienie o uznaniu zakazu prowadzenia pojazdów za wykonany oraz powinien o tym fakcie powiadomić odpowiednie organy administracji, które po otrzymaniu informacji z sądu powinny wydać decyzję o przywróceniu uprawnień do kierowania pojazdami, po której wydaniu, nastąpi odzyskanie prawa jazdy.

W tym przypadku również – zanim otrzymamy z powrotem prawo jazdy, możliwe że będziemy musieli przejść odpowiednie badania, kurs reedukacyjny, bądź inne dodatkowe zadania, jakie postawi przed nami sąd.

Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów po kolizji drogowej

W przypadku orzeczenia zakaz prowadzenia pojazdów za spowodowanie kolizji drogowej, co do zasady nie ma możliwości skrócenia czasu trwania zakazu, ponieważ kodeks wykroczeń w ogóle nie przewiduje możliwości skracania trwania środków karnych do których należy zakaz prowadzenia pojazdów, jednakże mimo to warto złożyć takowy wniosek ponieważ niektóre sądy skracają zakaz prowadzenia pojazdów mimo braku w kodeksie wykroczeń przepisu umożliwiającego jego skrócenie.

Pomoc prawna – chęć skrócenia zakazu prowadzenia

Zakaz prowadzenia pojazdów jest jednym z najbardziej dotkliwych środków karnych, ponieważ ogranicza nasze możliwości swobodnego przemieszczenia się, co jest tym bardziej dotkliwe dla osób, których praca polega przede wszystkim na kierowaniu pojazdami mechanicznymi. A więc jego utrata niejednokrotnie wiąże się także z utratą pracy zarobkowej. Na szczęście są jednak możliwości na szybsze odzyskanie prawa jazdy w sytuacji orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.

Zatem jeśli chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy prawnej skontaktuj się z nami.

Adwokat. Członek Izby Adwokackiej w Katowicach. Ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z kancelariami adwokackimi działającymi na obszarze całej Polski. Specjalizuje się w prawie ruchu drogowego oraz w prawie karnym. Autor tekstów na maszprawo.org.pl
 1. Witam serdecznie,

  W dniu dzisiejszym zostały mi zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości 110km/50. Chciałbym zapytać kiedy będę widniał w Cepiku 2.0. Czy jest to aktualizowane od razu przez policję i inna jednostka przy kontroli następnego dnia będzie widziała, ze nie mam uprawnień do prowadzenia pojazdu czy dopiero po wydaniu decyzji starosty ? Od wielu osób słyszałem, do tylko starosta może wpisać mnie do Cepiku i do czasu otrzymania pisma mogę prowadzić auto jedynie z możliwością otrzymania mandatu za brak dokumentu. Proszę o dokładna odpowiedz na to pytanie. Czy można się jakoś odwołać lub wnioskować o skrócenie kary ? Samochód to narzędzie mojej pracy, mam jeszcze inne dochody, ale jestem w trakcie otwierania firmy i duże kredyty do spłaty także brak możliwości prowadzenia auta aż przez trzy miesiące jest dla mnie bardzo dużym problem. W dodatku w domu mieszkam z 96letnim dziadkiem, którym się opiekuję i co kilka dni zawożę na różne zabiegi i wizyty do lekarza.

 2. Witam,
  Zatrzymano mi Prawi jazdy za przekroczenie prędkości 106 w terenie zabudowanym.
  Samochód służy mi do pracy, oraz wożenie dziecka do przedszkola.
  Czy można skrócić czas zatrzymania prawa jazdy ?

  1. Szanowny Panie Pawle

   Z wielką ochotą Panu pomogę, jednakże, aby to uczynić potrzebuję dodatkowych informacji, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 3. Witam,
  W dniu dzisiejszym zostały mi zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości 119km/50. Chciałbym zapytać kiedy będę widniał w Cepiku l. Czy jest to aktualizowane od razu przez policję i inna jednostka przy kontroli następnego dnia będzie widziała, ze nie mam uprawnień do prowadzenia pojazdu czy dopiero po wydaniu decyzji starosty ? Policjant również nie pokazał mi nagrania z wideorejestratora również na mandacie karnyn jest napisana inna miejscowość niż na pokwitowaniu tak samo inne pieczątki?. Jestem kierowcą zawodowym i jedyne źródło mojego utrzymania jest praca kierowcy na dzień dzisiejszy mogę zostać zwolniony.Czy można się jakoś odwołać lub wnioskować o skrócenie kary ?Proszę o dokładna odpowiedz na to pytanie.
  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Sebastianie

   1. Do kilku, kilkunastu dni, może Pan, ale nie musi widnieć w CEKu;

   2. Może być przez jednostkę policji, która Pana zatrzymała oraz może być przez organ administracyjny, który wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy;

   3. Oczywiście, że można próbować, jednakże aby udzielić Panu szczegółowych informacji w tym zakresie, potrzebuję od Pana dodatkowych wiadomości, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 4. witam
  rok temu 29.04 miałem wypadek prawdopodobnie jadąc scigaczem nie posiadajac uprawnien
  jakas ukrainka wymusiła pierwszenstwo wchodząc na jezdnie wpadłem w poślizg chciałem ją prawdopodobnie ominąć w wyniku czego sam sie zawinąłem na znaku drogowym i w wyniku odniesionych licznych obrazen ciała i półrocznym pobycie w szpitalu poruszam się niestety na wozku
  z wypadku nic nie pamietam to co napisałem dowiedziałem sie od najbliższych
  poszedłem na samo ukaranie gdyz będąc w szpitalu zkładałem zezniania ze nic nie pamietam i ze to nie ja jechałem motorem po powrocie ze szpitala odwiedziła mnie dzielnicowa i zakręciła mnie ze jesli wezeme to na siebie dostanę mandat w wysokosciu 300 zł za brak uprawnien mowie skoro tak ma byc okej nie chce miec problemow zadnych wszystko ładnie ale z sadu dostałem kare grzywny w wysokosciu 1200 zzl i zakaz sadowy na dwa lata
  samochod jest mi teraz niezbędny i potrzebny do codziennego zycia czy mogę jakos skrocic ten czas zakazu ? prosze o pomoc z góry dziękuje

  1. Szanowny Panie Michale

   1. Aby udzielić Panu szczegółowych informacji w tym zakresie, potrzebuję od Pana dodatkowych wiadomości, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428;

   2. Natomiast już teraz mogę Panu napisać, iż jeżeli wyrok nie jest prawomocny to jeszcze można spróbować się od niego odwołać, natomiast jeżeli niestety jest prawomocny, to raczej niestety pozostaje wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, który będzie można złożyć do do zasady po upływie połowy okresu kary, ale czy to są jedyne rozwiązania, patrz. pkt. 1.

   Pozdrawiam

 5. Witam serdecznie. Moja sytuacja jest dość nietypowa. Mianowicie prowadziłem samochód będąc pod wpływem środków odurzających. Sytuacja miała miejsce w styczniu 2018 roku. Sąd zasięgnął opinii biegłych psychiatrów, którzy stwierdzili u mnie niepoczytalność. Postępowanie zostało umorzone, a jako środek zabezpieczający orzeknięto umieszczenie mnie na detencji psychiatrycznej oraz dodatkowy środek zabezpieczający w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, oczywiście bez podania terminu, do jakiego zakaz miałby obowiązywać. Orzeczenie stało się prawomocne z dniem 10.06.2019r. Moje pytanie brzmi, w jaki sposób w moim przypadku mogę odzyskać prawo jazdy jak najszybciej po opuszczeniu zakładu psychiatrycznego i jak wyglądają procedury wychodzenia obronną ręką z takiej sytuacji. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Szanowny Panie Przemysławie

   A na pewno w wyroku nie został podany termin do którego trwa zakaz prowadzenia pojazdów? Jakby mógł Pan to sprawdzić, ponieważ ta informacja jest mi niezbędna do udzielenia Panu szczegółowej porady prawnej.

   Pozdrawiam

   1. Nie został. Ten zakaz uchyla się w momencie, gdy ustaną przyczyny jego nałożenia. To jest zakaz w formie środka zabezpieczającego. Pozdrawiam

    1. Szanowny Panie Przemysławie

     A będzie Pan tak uprzejmy przesłać skan/zdjęci tego wyroku droga mailową (legalnajazda@gmail.com)?, wstępnie wiem jak Panu doradzić, jednak chciałbym zobaczyć ten wyrok, aby usunąć pewne wątpliwości.

     Pozdrawiam

     1. Dziękuję za zainteresowanie. Zrobię to, jak tylko sam otrzymam korespondencję z tym wyrokiem. Powinna przyjść na dniach. Pozdrawiam

    2. Szanowny Panie Przemysławie

     W takim razie jak Pan go otrzyma, proszę o przesłanie jego skanu/zdjęcia.

     Pozdrawiam

 6. Witam moja sprawa miewa się następująco przekroczyłem liczbę 24 punktów karnych nie poszedłem na egzamin kontrolny po upływie 6 miesięcy od zatrzymania mojego prawa jazdy starosta cofnął mi uprawnienia do prowadzenia pojazdów i zostałem złapany przez policję do kontroli policja wystosowała wniosek do sądu i wyrokiem sądu zostałem skazany na 6 miesięcy prac publicznych i 2 lata zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych !

    1. Szanowny Panie Piotrze

     Co do zasady można skrócić zakaz prowadzenia pojazdów po upływie połowy jego okresu i jeżeli był wykonywany co najmniej rok, a więc w Pana przypadku, nie widzę większych przeszkód, aby po roku czasu starać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów.

     Pozdrawiam

 7. Panie Sławomirze czy po kolizji jak sprawa jest skierowana do sadu przez policje to czy rozprawa ta na ktorej ogloszony jest ew. wyrok odbywa sie z obecnością stron czy poprostu zapada wyrok i strony dowiadują sie pisemnie o rozstrzygnięciu? Chodzi mi o to czy bede mial szansę osobiście przedstawic swoje racje na rozprawie?

  1. Szanowny Panie Grzegorzu

   Jeżeli mamy do czynienia z wykroczeniem, to prawie zawsze najpierw jest wydawany wyrok nakazowy bez udziału stron od którego będzie mógł Pan złożyć sprzeciw w terminie 7 dni od daty jego otrzymania. Po złożeniu sprzeciwu Sąd wyznaczy termin rozprawy o którym powinien Pan zostać powiadomiony i na którym będzie mógł Pan przedstawić wszelkie swoje twierdzenia.

   Pozdrawiam

 8. Witam mam do Pana pytanie czy mogę złożyć wniosek do sądu o zakończenie zakazu prowadzenia pojazdów? A mianowicie w marcu 2017r. Poddano mnie kontroli trzeźwości tz. Trzeźwy poranek nie miałem prawa jazdy i pomiar wykazała 0.30 w wydychanym powietrzu po ponownym badaniu po uplywie 15min. Spadło do 0.19. Poddalem się dobrowolnie karze, i zostało to zakwalifikowane jako przestępstwo. Otrzymałem wyrok zakazu prowadzenia pojazdów do 2020r. Więc chciał bym złożyć taki wniosek o wcześniejszym zakończeniu kary ponieważ prawo jazdy potrzebne jest mi do pracy. Dodam że nie mam konfliktów z prawem i przed zdarzeniem również nie miałem. Jakbym miał sformułować takie pismo i co powinno zawierać? Oczywiście gdyby było to możliwe. Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Szanowny Panie Krystianie

   1. Oczywiście, że tak, tylko proszę taki wniosek dobrze umotywować, a także dobrze by było, gdyby przed złożeniem takiego wniosku przeszedł Pan pozytywnie badania psychologiczne, lekarskie oraz kurs reedukacyjny;

   2. W razie dalszych pytań proszę kontaktować się telefonicznie pod numer 697248428 lub proszę wypełnić formularz poprzez kliknięcie na znajdujący się po prawej stronie przycisk “kontakt”.

   Pozdrawiam

 9. Witam miesiąc temu miałam wypadek samochodowy kierowałam autem mojego kolegi wjechałem w bramę niestety nie dogadam się z panią który wjechałam w bramę i zadzwoniła na policję Dodam też że byłam pijana i nie mam jeszcze uprawnień byłam w trakcie prawa jazdy dostałam obligatoryjnie 5000 5000 i zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata Chciałabym to jakoś skrócić ponieważ bardzo się cieszyłam z tego mojego prawa jazdy też zaczęłam je robić i jest mi ono mega potrzebne do funkcjonowania teraz w życiu ponieważ poszłam do pracy Czy może mi pan coś doradzić co najlepiej zrobić w tej sytuacji

  1. Szanowna Pani Paulo

   Oczywiście, jednakże, aby udzielić Pani precyzyjnej porady prawnej, potrzebuję od Pani dodatkowych wiadomości, dlatego zachęcam do kontaktu poprzez wypełnienia formularza który wyświetli się Pani po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie przycisk „kontakt” lub proszę dzwonić pod numer 697248428.

   Pozdrawiam

 10. witam czy jest mozliwosc skrocenia zakazu prowadzenia pojazdu po amfetaminie zakaz na 3 lata dziekuhe za odpowiedz pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.